Tweede Blad Woensdag 2 Januari 1924 De gehuwde ambtenares. Naar men verneemt, hebben reeds een aantal gehuwde ambtenaressen, niet-kost- winsters, van het departement, waaronder eij ressorteeren, een schrijven ontvangen, waarin haar tegen 1 Maart 1924 ontslag Wordt aangezegd. De O.W.-belasiing. Maandagmiddag, juist bij het sluiten der kantoren van de belastingadministra tie, is zij kalm van ons heengegaan. Ze wist, dat haar uur gekomen was. En dit welen heeft haar niet ontmoedigd. Tot- het laatste moment was haar geest helder en ble-ef zij haar mannen aanvuren tot den strijd. Ze is in het harnas gestorven. Geboren in 1916, in de dagen dat uit het Zuiden het sombere gegrom van het zware geschut uit de stellingen aan Yser en Marne tot ons doordrong, heeft, ze zich direct tot levensdoel gesteld een belangrijk deel van de mecrwinsten, die, vergeleken met de vóór-oorlogsjaren, in handel en be drijf behaald werden in het tijdvak 1 Aug. 191431 Dec. 1918, over te hevelen van de particuliere kassen naar de rijksschat- Ipst. En wonderwel is zij daarin geslaagd, - althans als men bedenkt dat, terwijl men in 1916 sprak van oen vermoedelijke op brengst van 40 a 50 millioen (optimisten noemden wel 400 a 500 millioen) ten slotte de volgende bedragen, binnen kwamen: 1916 f40.640, 1917 fl67.877.233.il», 1918 fl64.2&1.807.15, 1919 Ï163 622.056.25*, 1920 f 168.043.971.63, 1921 f 82.413.414.54* 1922 f31.541.782 97, 1923 (11 maanden) f 13.324.946.55. Stellen we de 12e maand van 1923 op rond 1 millioen, dan wordt de totaal-opbrengst in deze acht jaren f 792.155.846.21*. Daar bet heffingspcr- centago 30 was, zou op grond van deze uitkomst de totaal' behaalde oorlogswinst zijn te stellen^ op een goede 2* milliard gulden. Men heeft weieens gezegd, dat Am sterdam alleen het 1/3 gedeelto der O.W.- ibelasting heeft opgebracht. Dit zou dus neerkomen op omstreeks 250 millioen. We zijn overtuigd, dat het werkelijke cijfer anderdaad niet ver hier beneden zal blij- (Ven. Het laatsto jaar van het leven dezer wet was vooral gewijd aan navorderingen. Op den 31 Dec. 1923 liep de termijn der ge wone navorderingen (art. 54) af voor het laatste O.W. jaar 1918. Den 1 Jan. 1924- sluit de termijn voor de navorderingen krachtens art. lOÖhis. Primitieve aansla gen kunnen, behoudens in een enkel uit zonderingsgeval, waarbij nog onderzoekin gen gaande .zijn, niet meer worden vastge- eteld. Onverdeelde instemming heeft haar werk niet gevonden. Noch hij het deel der bur gerij, dat de lasten kreeg te dragen, noch bij liet corps ambtenaren, dat met de uit voering was heiast, In de dagen van hoog conjunctuur was het al een pijnlijke ope ratie zich dertig procent te zien ontnemen van de schoone meerwinst, die zoo goed aangewend kon worden om nieuwe super winsten to produceeren; in do dagen van Jaagconjuncluur werd het dubbel zwaar, dm naast do verliezen, die wettelijk niet meer verrekend mochten worden op do Vroegere, vaak fictieve winsten, nog tevens do aderlating der dertig procents-aansla- •gen te ondergaan. Voor de belastingadmi nistratie bleek de taak te zwaar, om naast het gewone werk der aanslagregelingen, 'het extra werk der O.W.-heffing regelma tig te laten verloopen. Over do geheele li nie ontstond een achterstand in do werk zaamheden van een omvang zóó geweldig, nis nog nimmer in do fiscale annalen werd vermeld. Met het gevolg, dat vele honderd duizenden, die bij een tijdige totstandko ming der aanslagen in de oorlogswinst- en inkomstenbelasting in de schatkist zouden zijn gevlooid, als oninbaar moesten wor den afgeschreven. Ook lot administratief getwist heeft zij menigmaal aanleiding gegeven, vooral als het ging over de. aan verschillende nood lijdende gemeenten toegezegde uitkeering uit do opbrengst dezer belasting. Eener- zijds stonden de berooide gemeenten, hun kerend naar een paar druppels van den goudstroom, anderzijds stond protzig een 0. W.-er de Slaat, do millioenen be stedend aan het eigen heil. De mortuis nil nisi beneHet is wel spijtig, maar van deze doode is alleen te zeggen, dat zij een forscho figuur is ge weest, wier felle, open blik menig geweten lot spreken heeft gebracht en dat zij on vermoeid den s'rijd heeft volgehouden tot den laatslen ademtocht. Haar werk was eenzijdig en bedoelde bevoordeeling van slechts één. Daarom zal zij in aller ge dachten blijven voortleven als een vinnige schraperige juffer. En alleen deze ééne zal cr zijn, dio een traan stort over haar heen gaan: de rijksschatkist. „Hbld." Loonsverlaging spoorwegpersoneel. Do directie van de Nederl. Spoorwegen heeft het personeel bij dienstorder mede gedeeld: De bestaande loonregeling, neergelegd in het R.D.V. 1921 (S.S./H.S.), sluit zich niet meer aan bij do tegenwoordige om standigheden. Niet alleen zijn 'do loonen in de particuliere nijverheid- en landbouw ondernemingen aanmerkelijk gedaald, waardoor de thans bij de spoorwegen be taalde bezoldigingen over het algemeen ver daarboven uitsteken, maar ook zijn de kosten van levensonderhoud sedert einde 1920, teen het geldende R.D.V. tot stand kwam, in beduidende mate afgeno men. Et is dus alleszins aanleiding, het loonpeil ook bij de spoorwegen te herzien en dab bij do gewijzigde omstandigheden le doen aanpassen. Gelet nu op de zeer ongunstige uitkom sten van ons bedrijf hebben wij geen vrij heid gevonden den bestaanden toestand, wat betreft de loonregeling, na 01 Decem ber a.s. te bestendigen on hebben wij dus ook geen gevolg kunnen geven aan het ad vies van den Loonraad, die geen aanlei ding voor eenige loonsverlaging aanwezig achtte. Wij hebben mitsdien besloten een nieu we loonregeling, geldende van 1 Januari a.s. af, in te voeren. Vcrmit3 evenwel aan de toepassing daarvan «reeds op dien da tum, ook al zou de wijziging in een uni forme loonsverlaging met 10 pet. bestaan, administratieve bezwaren verbonden zijn, en aangezien wij voor ons er do voorkeur aan zouden geven zonder overhaasting tot oen nieuwe regeling te komen, welke de meest billijke oplossing van het vraag stuk geeft, is de mogelijkheid geopend om voorloopig in afwachting van de tot stand- koming der nieuwe regeling van alle bezoldigingen en van alle met de bezoldi ging verband houdende uitkeeringeiv tot nadere verrekening over den tijd na 31 December a.s. tien procent in te houden. Lccale RijkstotePoon-aanpluUrngen. Bij dienstorder is het volgende door den directeur-generaal ter kennis van de directeuren gebracht. Het komt alengs meer voor, dat aange slotenen dio gaan verhuizen an plaatsen waar nog geen locaal rijksbeefoonnet is gevestigd en dus geen enlreéegod bij het nemen Van een abonnement verschul digd is„ ter ontduiking van het verhuis- ikostentarief, het abonnement voor hun aansluiting opzeggen en een nieuw abon nement aanvragen van een aansluiting op Tietzeflde kantoor of station voor het te betrekken percieel. Deze wijze van handoenl, welke voor het Riijk schade opelvert, kan niet wor den gedoogd. In gevallen, waarin ver moed kan worden, dat men zoodanige ontduiking beoogt, zullen de directeuren belanghebbenden er op moeten wijzen, dat thet Rijk iemand niet meer dan één maal zonder kostenvergoeding een aan sluiting aan cenzolfdo rijk6- resp. hulp telefoonkantoor of publick telefoonstation kan verschaffen. Reizigers-telling. Op de Zondagen 6, 13 en 20 Januari zul len do reizigers in do treinen van do Ne- dcrlandsche spoorwegen worden geteld. Hen half millioen voor het Koloniaal Instituut. Naar de Tclegr. verneemt, heeft do ver- ceniging Het Koloniaal Instituut van een en genoemden gover een half millioen ont vangen, wolko haar in staat stelt, den onderbroken bouw van het gebouw buiten do Muidcrpoort le Amsterdam voort te zetten. Het Int. Eucharistisch Congres. Het Comité voor Sociale en Charitatievo Vereenigingen deelt ons mede, dat tot 2/ Dec. bij haar berichten waren ingekomen over de volgende vergaderingen, dio reeds hebben plaats gehad of die nog zuil plaats hebben: Poeldijk (R.-K. Volksbonu) 12 Dec.; Hulst (R.-K. Vrouwenbond), 17 Dec.; Laren (R.-K. Vrouwenbond) 19 Dec. Laren (R.-K. Vrouwenbond) 19 Dec.; Leid- schendam (R.-K. Volkshond) 21 Dec.; Raamdonskveer (R.-K. Werkliedcnbond) 23 Dec.; Gilse (R.-K. Vrouwenbond 26 Dec.; Udenhout (R.-K. Werklie-denbond Januari; Noordwijk (R.-K. Volksbond); 3 of 4 Jan.; Tilburg (R.-K. Werkliedenhond) 7 Jan.; Oudorp (R.-K. Volkshond) 10 Jan.; Mui den (R.-K. Vrouwenbond) .half Jan.; Haarlem (R.-K. Volksbond) 6 Februari; Venlo (R.-K. Vrouwenbond) Maart. Op nader te bepalen datum zal vergaderd wor den te Schoorl door R.-K. Middenstand en den R.-K. Land- en Tuinbouwbond; Maas sluis door R,-K. Vrouwenbond en de K.S. A.; Katwijk R.-K. Middenstand en de K. S.A.; Amsterdam St. Vincentiusvereeniging in Februari 1924. Gemengde Berichten. UIT DE RADIO-WERELD. Verbinding met Canada en Nieuw-Mexico. Suikorblikke'n en Jampotten. Onlangs Jieeft een Londensc-h amaleur- raclioïst, de lieer Frederic L. Hogg, op een stillen Zondagochtend een record op zijn naam gevestigd, door te „spreken" met een amateur-station to Toronto "(Canada), 500 mijlen van de kust. O.a. heeft do beer Hogg een boodschap afgegeven voor dr. McMillain, commandant van het s.s. „Bow doin", een expeditie-schip, dat 11 gr. ten Zuiden van de Noordpool ingevroren is en geen andere berichten ontvangt dan van de amateur-stations in het Noordolijkste deel van Noord-Amerika. Frederic Hogg heeft een zend- en ont vangstation, waardoor hij wederkcerige Morse-verbindingen tot stand kan brengen Onlangs kreeg bij tot zijn groote verbazing verbinding met State College (Nieuw- Mexico), 600 mijlen van de kust van den Stillen Oceaan en 5000 mijlen van Londen verwijderd. Een verslaggever van de „Manchester Guardian" heeft dezen amateur, die in letterlijken zin zooveel van zich doet hooren, opgezooht en zijn installatie be zichtigd. De heer Hogg is een jong stu dent, wicn slechts zoor Lc.-duiden midde len ter beschikking slaan, zoodat hij hij kans al zijn apparaten zelf gemaakt heeft. Hij toont dan ook een groote verachting voor „al dat fabriekswerk" en is er van overtuigd, dat zijn knutselwerk een veel elastischer methode toelaat. Hij bezit een twcelamps-zender, een wei nig sterker dan de gewc^nlijk gebruikte. Zijn draadloos „hol" zou een constructi vist of cartonist cindelooze inspiratie be zorgen. „Allemaal suikerblikken, draden en jampotten", zeide hij. En zoo was het ook inderdaad; hij overdreef niet. Het was er een hopelooze „rommel" van draden, een ruw afgewerkte frame-antenne, en reeksen jampotjes, natuurlijk op zaakkundige wij ze gevuld. Een nauwkeuriger bezichtiging openbaarde twee groote lampen en een stevigen dynamo. De heer Hogg zeide, dat hij thans 1000 Watt heeft om Canada op to roepen; zoodra de verbinding lot stand gebracht is, wordt dit tot op 100 Watt verminderd. Do handle van den hefboom, die den dynamo regelt, bleek een -onthoofde sausflesch te zajn. Wat men met geduld en volharding al niet bereiken kan! De moord te Gestel. Maandagmiddag werd de gearresteerde echtgenoot W. Coppens. verdacht van DE STERRENHEMEL IN JANUARI. /fx A -4 J H *1 Onze baart geeft den sterrenhemel weer, zooals die wordt waargenomen den eersten omstreeks 9 uur, den 15den om 8 uur en te gen liet eind van den maand omstreeks 7 uur In-het Noorden vinden wij: 25 is Draak; 9 is Kleine Beer. In bet N.O.: 30 is Groote Beer; 45 is Jachthonden. In bet O: 30 is Kreeft; 35 is Lynx; 37 i3 Kleine Hond; 4S is Eenhorn; 1 is Tweelingen; 6 is Wagen man. In het Z.O.: Groote Hond met Siriu-s, nog niet geheel te zien; 40 is Haas; 2 "is Orion; 3 is Stier. In het Z.: 13 is Eridanus. In bet Z.W.: 5 is W-alvisch; 14 is Ram; 47 is Triangel. In het W.: 16 is Visschen; IE is Pegasus; 42 is Andromeda. In het N.W.t 12 is Zwaan; 17 is Cepheus, 41 is Cassiopfeja* Hoog aan den hemel4 is Perseus. Van de planeten het volgende: Mercu- rius theoretisch gedurende"de twcecle helft der maand een kwartiertje te zien, en wei 's. morgens in het Z.O. Venus avondster Eerst twee uur, later 2)4 uur te zien. The- nas mooi object van waarneming. Mart ■blijft 's morgens te zien. J u p i t e r idem. Saturnus is den heelen na-nacht to zien. moord op zijn vrouw te Gestel, naar Den Bosch overgebracht, om voorgeleid to wor den voor den officier van justitie aldaar. Zaterdag arriveerde de justitie uit Den Bosch. Zij begaf zich, vergezeld van den commissaris van politie, naar do woning aan de Laagstraat, waar 'liet drama zich heeft afgespeeld, en nam alles nauwkeurig iu oogenschouw. Door den scheikundige ex pert werden foto's genomen van liet lijk en van de heele situatie om en bij het lijk en •an de bloedvlekken. Verschillende artike len, die mogelijk in het spel geweest- zijn, werden in beslaggenomen, als de dikke plank, de haarlokken, die hier en daar op de vloer verspreid lagen en aan de kachel en do kast vastzaten. Tijdens het onderzoek bevond zich een groote volksmenigte om en bij de woning en keken vele nieuwsgierigen naar binnen, ZOOCIU.Ü Uü pulii-Ió .uar con. <vfuo1tloc vor» bel. publiek moest zorgen. Het lijk werd per poli tie brancard naar bet ziekenhuis overgebracht, waar de in spectie plaats had. Dr. Kramer, die zooals gemeld, de dood had geconstateerd, ver leende assistentie. Inmiddels werd de gearresteerde echt genoot W. G'oppcns aan een langdurig ver hoor onderworpen. Tal van personen uit de buurt zijn we derom -gehoord, om inlichtingen te verstrek ken. Coppens heeft ook ten overstaan van de justitie ontkend, schuldig te zijn aan dit misdrijf. Eerst omstreeks zeven uur Zaterdagavond vertrok de justitie weer naar Den Bosch. Het schijnt dat voorbijgangers Donder dagavond. laat, dus den avond voor het dra ma, zwaar gest-ommel in het huis hebben gehoord. Men hoorde slaan, maar waarle gen en waarmee kon men niet waarnemen. Het lijkt r.ieb onwaarschijnlijk, dat de rouw 's avonds laat, toen Coppens dronken thuis kwam, een zwaren slag tegen het voer- hoofd liecft gekregen, vermoedelijk met do dikke plank. Hoogstwaarschijnlijk heeft men de vrouw dadelijk bewusteloos gesla gen, zoodat de buren ook niet anders ge hoord hebben dan eenige slagen. Is dat juist dan is zij vermoedelijk op den vloer geval len en terwijl Coppciïs zijn roes uitsliep, doodgebloed. Maandagmorgen negen uur had in do Parochiekerk te Gestel de begrafenis plaats van het slachtoffer. Een Nederlander in een Duitschen trein beroofd. Op het- baanvak GeldernKevelaar is Za terdagmiddag in een onverlicbten coupó een Nedorlandscho handelaar in edele metalen de heer Jonker uit Rotterdam, door twee jeugdige personen, die gedurende de reis on opgemerkt in een aangrenzende coupé van den doorloopenden wagen hadden plaats genomen, overvallen, ernstig mishand^d en beroofd. De aanvallers sloegen het slo-clitoffer m een gummistok op liet- hoofd, waardoor da beer Jonker bewusteloos neerviel. De roovers wisten ongemerkt t-e ontko men met 300 francs, 80 gulden en oor. grr-o, bedrag aan marken. Gedurende de laatste veertien «lagen it dit reeds de derde overval met roof op hel baanvak Crefeld—Kleef. Waarschijnlijk worden al deze beroovingen, waarbij twee maal een Nederlander het slachtoffer was, door éénzelfde bende gepleegd. „Tol." Brand in de Alexander-kazerne. Zondagavond ongeveer kwart over zes werd de commandant van do wacht aan do Bornccstraat in Den Haag van de Alexan- derkazerne gewaarschuwd, dab brand was uitgebroken op -een der zalen van het tweede gebouw. Een der manschappen, dio op die zaal den sleutel van de eetzaal wilde gaan lia!en, zag zioh den toegang versperd door 'n dikken rook, die hem 'bij het openen van do deur tegemoet kwam. De wachtcommandant, wachtmeester A. J. Brouwer, nam onmiddellijk uitgebreido maatregelen, liet de brandweer waar schuwen en begaf zich naar het brandend® vertrek. Ook hem was het ovenwei on mogelijk, in de zaal door te dringen on daarom werd getracht langs een anderen weg het vuur to bereiken. Ook deze poging mislukte. Inmiddels was de brandweer in korten FEUILLETON VOGELVRIJ. [Ware schetsen uit Franscho familie archieven door G. VAN BEUGNY. '8) Een knuppel met een rond, knoestig einde, waarvan do riemen om zijn hand warén geslagen, gaf hem het uiterlijk van een vepkooper of een reizenden koopman. De priester liet zich door het prachtige landschap, dat hij trouwens al lang ken de, niet ophouden. Do ontmoeting, die hij zooeven had gehad, was van te veel belang om hom tijd te laten voor and ore gedach ten, als om zoo spoedig mogelijk weg te komen. Nadht hij den straatweg had verlaten, keek hij om en toen hij niemand zag, zei hij: „Als ik tijd heb, om door hot Harndal ito komen, voordat hij mij gaat vervolgen, kan hij mij niet meer inhalen". Vóór hem ging de grond namelijk om laag en vormde een soort van. dal, dat on geveer vier- of vijfhonderd schreden breed was. Binnen eenige secouden was hij in het [dal aangekomen en dadelijk begon hij de overzijde te beklimmen. Van tijd tot tijd keek hij orn, ten einde zich le verzekeren, dat hem geen nieuw gevaar bedreigde. Maar nauwelijks had hij het midden van het. dal bereikt, of hij zag op hot hoogste gedeelte van den wc-g, dien hij had afge legd, de driekanligo steken van tweo gen darmen. „Er is geen oogenblik to verlic- êen," sei hij en slapte zoo vlug voort, als do ongelijkheid van den grond maar toe liet. Op do hoogte van het dal gekomen, wendde hij zich nog een keer om en. be merkte, dat de gendarmen op den straat weg stilstonden en met een bedelaar spra ken. Hij zag, dat hij ontdekt was, en de arm van don schurk, dio op hem wees liet geen twijfel bestaan over het gevaar dat hem bedreigde. „Ik ben verloren!" zeido hij. In het volgende oogenblik scheen zijn meening echter veranderd te zijn, want hij rende voort met de woorden: „Maar zij hebben mij nog niet en al meer dan •eens ben ik aan hun vervolging ontsnapt... wij zullen zien, do slims ten zijn zij nog lang niet! Toen hij aan den zoom van een boschje aangekomen was en bemerkte dat de be delaar hem op den voet volgde, wendde ■hij zich om en riep met zijn knuppel drei gend: „Als dat zoo door gaat, zal deze knuppel een roffel op je rug slaan, waar aan je nog zult denken!" De bedelaar ging verschrikt achteruit, maar toen hij eenige schreden ver was, ■kreeg bij weer moed *n riep zijn tegen stander spottend toe: „Hè, burgerken je de wet, die do priostois, die den eed aan do huidige regeering geweigerd hebben, ter dood veroordeelt? Ik heb je al lang her kend, Bartet, ondanks je verkleeding, en, als jo mij aanraakt, klaag ik je aan! Do priester verbleekte, maar hel was van toorn en verontwaardiging. „Ellendeling", antwoordde hij, „ik ken jou ook, je heet Muton en laat je Epaminondas noemen. Het zou niet do eerste keer zijn, dat je mij aangeeft. Je hebt liet al tweemaal ge daan en 'hel is ook niet jouw schuld, dat ik aan mijn heulen ontsnapt ben, Maar nu zijn wij onder vier oogen, cr zijn geen gendarmen hier, maar slechts een vervolg de en een schurk. Je wilt mij volgen om mij to bespieden en daarom ben ik m ge oorloofde noodweet. Toen ik je tegenkwam, liep jo in do richting naar Sahlonnière, maak dus dat je wegkomt en wel oogen- blikkelijk!" Deze woorden werden met zooveel auto riteit uitgesproken, dat do bedelaar inder daad bang werd. Onder oen halfluid ge mor week hij achteruit en verwijderde zioh in do aangewezen richting. „God zij dank!" zei ahbó Bartet, nadat hij hem een poosje had nagekeken, en hij zetlo zijn weg voort. Toen hij de kleine brug over de sloot die om het struikgewas heen liep, overgegaan was, bevond hij zich op een. nieuwe heide. Een prachtig landschap lag nu voer hem. Voor zich had hij de heide van Rac- quinghem, die met bloeiende gewassen be dekt was; aan den verren horizont was Aire met zijn toren zichtbaar;"' aan den rechterkant lag Cassel op een eenzamen bergtop, aan den linkerkant strekte zich liet golvende heuvelland van Artois uit tot aan de vlakten van Enguinegatte; maar voor hem en links was een geheel kale heide, wier eentoonigheid slechts door klei ne dalen werd verbroken. Spoedig had de priester hot dorpje Sa hlonnière bereikt. Van lijd tot tijd wierp hij onderzoekende blkkken om zich hoen, zooals iemand die vorvolgd wordt; maar.de lieido was leeg. Toon hij hij' liet struikge was van Ecouart aankwam, bleef hij een oogenblik staan, er lagen twee wegen ^o0r hom; hij had het dal verder kun*011 gaan, maar na een korte aarzeling sloeg hij den weg in, dio naar do heuvels leid de, en hij verdween in een klein boschje. Dicht hij liet einde daarvan zag hij een man naar zich toekomen. Zoodra hij dien bemerkte, trok hij zijn hoed over zijn ge zicht, schoof zijn halsdoek in de hoogte, om het onderste gedeelte van zijn gezicht to bedekken en liep toen voort. Do andero was daarentogon blijven staan. Zijn slechto kleeren, dio slechts uit lompen bestonden, de zak op zijn schou ders en de lango stok waarop hij steunde, deden hem dadelijk als bedelaar kennen. „Groei en broederschap!" zei hij, toen do reiziger in zijn nabijheid was. „Insgelijks", antwoordde doze. „Heb medelijden, burger, met een armen patriot!" De priester wierp hem,zonder een woord te spreken, een geldstuk toe en liep door. Do bedelaar daarentegen maakte een gebaar van verbazing en zei, terwijl hij naderbij kwam: „Je schijnt haast to heb ben, burger". „Dat is wel mogelijk". 4 „Waar ga je naar toe?" „Naar mijn bezigheden". jaar waar „Daar twijfel ik niet aaD heb jo in bezigheden". vraa8ti zegt dan, „Als men je daar ,icg je nict". dat je het met w It b(?hoef jo slcchts „Dat is do r bet eyeQ g0Mi ais to volgen, r I", sedert eenige oogenblik^en hield de _an xnet do leercu laarzen zijn knuppel stevig vast en terwijl li ij dien met opzet naar voren hield, antwoordde hij: rrend wil ik je eens een goeden raad geven. Bemoei jo mot jo eigen zaken en nict met dio van anderen, het zou je anders mis schien erg berouwen!" „Denk je soms, dat je mij bang kunt maken?" „Of je bang bent of niet, is mij onver schillig, maar ik verbied jo mij le volgen en" zal je dit desnoods met geweld belet ten. Versla jc dat?" „Ja, ik versta je en zal doen, wat ik wil!" De gendarmen gaven hun paarden in- lusschen de sporen en reden in galop. Maar do oneffenheid van den weg liet rik toe, dit lang vol to houden en loeru-nzi.' daling van den weg door ka -on want de tevergeefs naar alle richtlij' vluchteling was verdvvenomt ij vervolgu Toen Abbé Bartet, ^erst in een bosrhjfi werd, verborg hij inj de oneffenheid ^au. maar toen b§>hooge struiken, om aan cu t den wog often \ve>g voort to sluipen. K ij rand^Yich dicht bij hen. toen de ge:.<>*r- aankwamen, waar hij verdwenen 'S „Ha, beste vrienden", zei lm s et- lachend bi zichzelf, „jullie verwondert r, dat jc mij "iet meer net en waar ik gebleven kan ajn ^oAUüaar om «ich te oriënteer.» „Oie goeie gendarmen op nun minste, naar men been moet gaan (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 3