tikel in de bouwverordening dan telken- malo daarvan af te wijken. De Voorz. licht toe, dat B. en W. het voorstel hebben gedaan in het belang van den woningbouw. Wat het desbetreffend artikel aangaat, zegt die Voorz. dat B. en W. zeer voorzichtig zijn met het verleenen van ontheffing. Het voorstel wordt hierna z. h. s. aan genomen. 5e. Voorstel van B. en W. tot het be schikbaar stellen van een crediet van i 1500 voor de bestrating over oen lengte van 40 Meter van den Westelijken oprit van 's-Molenaarsbrug. Do heer Herngreen zegt, dat hij niet weet hoe hij zal moeten stemmen, aange zien hij niet weet, hoe de toestand daar is Hij vraagt aanhouding van dit punt tot do volgende vergadering. Z. h. s. besloten. 6e. Voorstel van B. en W. tot vaststel ling van het bedrag, hetwelk als vergoe ding aan de bijzondere scholen, krachtens art. 101 der Lager-onderwijswet 1920, over 1922 zal worden uitgekeerd. Wordt vastgesteld op een bedrag van f 38131.71, zonder aftrek der schoolgelden 7e. Adres van G. A. Luijben om vermin dering van de pacht van het door hem van de gemeente gepacht visohwater met voor stel van B.- en W. Do heer Gesman stelt voor, de pacht (f21) te handhaven. Het voorstel van B. en W., om de pacht met f 6 to verminderen wordt aangenomen met 133 stemmen. Tegen de heeren den Ouden, Noomen en Gesman. Se. Voorstel van B. en W. om onders hands voor het jaar 1924 aan verschillende werkvrouwen te gunnen het schoonmaken van de openbare scholen in deze gemeente De kosten hiervan bedragen f 600. Het voorstel wordt z.h.s. goedgekeurd. 9e. Voorstel van B. en W. tot verhooging van de huur van een woning en werkplaats in gebruik bij den heer L. F. Scheepers. Z. h. s. goedgekeurd. 10e. Voorstel van B. en. W. om hij de Kroon in beroep te komen tegen het besluit van Ged. Staten waarhij de goedkeuring wordt onthouden aan het besluit van den llaad tot opheffing van het openhaar ver volg onderwijs, Do beer v. <L Linde kan zicli niet in et het voorstel van B. en W. vereenigen Hij steil voor om nogmaals een proef te nemen om den cursus in plaats van in twee scho len in één daarvan te geven. De heer v. Dijk zegt, dat het hier nu niet zoozeer gaat om het principe van het onderwijs, doch om Ged. Staten te laten voelen, dat de raad zich maar niet altijd voetstoots neerlegt bij een uitspraak van Ged. Staten. De heer Herngreen zegt meer te gevoe len voor het idee van den heer v. Dijk, dan voor dat van den heer v. d. Linde. De raad, die toch wel geacht mag worden be kend te zijn met den plaatselijken toe stand, heeft een besluit genomen en nu zou Ged. Staten de gemeente weer noode- loos kosten hiervoor laten maken. De heer v. d. Linde trekt hierna zijn voorstel in, om eerst het besluit van de Kroon af te wachten. Het voorstel van B. en W. wordt hierna aangenomen. Tegen stemde de heer De Wolf. 11e. Voorstel tot wijziging van de ge- meent ebegrooting dienst 1923. Z.h.st. goedgekeurd. 12e. Voorstel van B. en W. tot het in stellen van een Commissie van Bijstand Toor het onderhoud van straten en wegen. De heer Herngreen meent, dat het de bedoeling van de leden, die het desbetref fende voorstel deden, niet was, speciaal een commissie van bijstand voor het on derhoud van straten en wegen, doch ook voor gebouwen, dus meer een commissie van Bijstand voor Publieke Werken. De Voorz. zegt hiertegen niet het minste bezwaar te hebben. In de Commissie worden hierna benoemd de heeren den Ouden en v. d. Linden. Het derde lid wordt door B. en W. benoemd. 13e. Tot lden van de Comm. van Bij- Stand voor de waterleiding, gas- en elec- Jricitei tsbedrijven worden benoemd de hee tten Herngreen en v. d. Linde. Tot plaats vervangers de heeren v. Dijk en Ranke. Idem tot leden v. d. Comm. voor het Grondbedrijf de heeren v. Dijk en Ranke. ?ot plaatsvervangers de heeren Koren en Rijlaarsdam. Idem tot leden v. d. Comm. voor het -*n t werp en van strafverordeningen de hee ren Koren, Bol en Gocx. Idem tot leden v. d. Comm. voor het na- ïden der rekeningen over 1923 de heeren v. Leeuwen, Noomen en do Wolf. Tot plaatsvervangers de heeren Herngreen, v. a. Linde en Koren. Na oen enkele vraag van den heer v. Dijk gaat de Raad hierna in geheime zit- ittng- .|,i, BODEGRAVEN. Fusie?? Naar wij vernemen worden mo menteel besprekingen gevoerd tueschen de Besturen der voetbalvereenigingen Bode graven en Zwammerdam teneinde te komen tot een vereeniging der beide vereenigingen. Naar wij verder vernemen zijn de lasten voor de vereeniging „Zwammerdam" te zwaar om als zelfstandige vereeniging to blijven voortbestaan. Men meent een op lossing te hebben gevonden in een aanslui ting bij „Bodegraven". De leden der veree niging „Bodegraven" zullen in de ledenver gadering welke Zaterdag* a.s. zal worden gehouden een besluit hebben te nemen of op de gestelde voorwaarden een vereeniging mogelijk en wenschelijk wordt geacht. Gaat de fusie door dan zal „Bodegraven" een vrij beduidende versterking ondergaan. HILLEGOM. Groot Kerst- en Driekoningen-Orato rium. Tweeden Kerstdag had ln de groote zaal van „Flora" de eerste der Ora torium-uitvoeringen plaats, die we in e©n onzer vorige nummers reeds aankondigden en warm durfden aanbevelen èn om het geen geboden zou worden èn om het schoo- ne doel. Een verslag van dezen avond (of van den volgenden) ia geen gemakkelijke taak; critiek is er vrijwel niet te geven allo moois en schoons gedetailleerd be schrijven ondoenlijk. Ter opwekking voor de volgende uitvoeringen zullen we dit maal eenigszins uitvoerig zijn en geldt dan dit verslag tevens voor de andere Oratoria Een mooie volle zaal doet altoos prettig aan en vol was ze voor alle rangen. Smaak vol was het podium geflankeerd met plan ten en bloemen; goede zorgen van den heer S. Weijers. To ruim half acht sprak do Directeur, do heer P. J. Litjens, een kort en krachtig welkomstwoord, wijzend op het hoofddoel dezer uitvoeringen: steun en hulp te ver leenen aan de noodlijdende menschheid. Ieder heeft getracht zijn uiterste best te doen en al kunnen wij u den hemel niet geven, tgcli vertrouw ik, dat u uiterst vol daan huiswaarts keert. Het kinderkoor zal u het welkom toezingen, en schoon hun liederen niet in uw teksthoekje staan, zul len ze, naar ik mij vlei, zoo duidelijk zijn, dat u de woorden allen kunt verstaan. En daar kwamen ze aan gemarcheerd in keurige kleedij het 45-tal kinderen met de mooie, doelaangevende schilden: God zal U loonen", „Gedenkt de armen", Hartelijk welkom". Mevr. Litjens—v. d. Donk aan de piano zong uit volle borst: „De hoop van Hillegom" den dames en heeren toe, wij zend in hun verheven en toch kinderlijke taal, hoe de brave armen en 't recht on schuldig kind door God 't meest worden bemind, noodigend met zoeten drang zich te laten bewegen tot weldoen I Het publiek was enthousiast, de stemming we schre ven bijna de gewijde stemming was er in. Toen gaf de heer Litjens nog een korte uiteenzetting van het ontstaan der beide Oratoria en derzelver verheffende voor stelling, verzoekend, als men wilde ap- plaudiseeren, dit alleen te doen bij de pauze en aan 't slot. Het noodzakelijke van dezen wenk inziende heeft men zich hier aan streng gehouden en evenals aan het rookverbod; 't laatste is hier vrijwel een zeldzaamheid. Toen werd het Kerst-oratorium uitge voerd. Hierbij waren 7 groepen van levende beelden. Wat de zang betreft zouden we voortdurend do woorden moeten gebruiken mooi, zeer mooi, prachtig samen klinkend, rijk accompagnement enz., enz. Laten we zeggen dat koor en solisten ons verrukt hebben; een gelukkiger keuze van solisten had de heer Litjens moeilijk kunnen doen. Mej. Kruydenberg heeft reeds haar sporen verdiend als sopraan, voor enkele jaren geleden durfden we haar reeds een groot- sche toekomst voorspellen en wo blijken goed gezien te hebben; maar mevrouw v. Haas ter t mag ook gehoord worden: mooi en vast, goed geaccentueerd en beschaafd. De heeren Joh. M. Litjens en B. Heemskerk mogen er ook zijn. Het zuivere zingen, zoowel a capella als met piano of orgel maakte de zaal muisstil en bewees hoezeer de directeur gewerkt heeft, gewoekerd met zijn groote muzikale gaven. Geen wonder dat bij de pauze een hartelijk en spontaan applaus weerklonk Een half uurtje pauze was nu verdiend; niet langer, want er was nog meer werk aan den winkel: het Driekoningen-Orato rium. Hiervan kunnen we hetzelfde zeg gen als van zijn voorganger: keurig en su bliem. Wat een rijke uitbeelding in dé groepen, wat een devote demonstreering in den zang! De lofzang aan het slot met de groote apothèse was overweldigend; het gejubel van het publiek was grootsch! Nu sprak de her Th. Jonkheer, voorz. van St. Vincentius, een kort woord. Spr. is eenigszins ingewijd met de zaak. St. Elisa beth en St. Vincent zullen er de rijke vruchten van erlangen en daarom acht spr. het plicht een woord van dank tot den heer Litjens te richten, die 't initiatief nam voor dit goedo doel. Wij allen hebben ge noten, maar spr. hoopt, dat ook alle vol gende avonden drommen van menschen hier zullen zijn om 't mooie spel te aan schouwen. De lier Litjens dankt den heer Jonkheer voor deze sympathieke woorden. Spr1. meent dat de aanwezigen voldaan zijn, daarom heeft hij 'n vriendelijk verzoek: weest allen propagandisten, niet voor spr,, doch voor 't welslagen der zaak, opdat spr. straks niet met leege handen hij St.Elisa- beth en St. Vincent kome, doch beide cha ritatieve vereenigingen. met een mooie gift moge verrassen. Laat men voor dit mooie werk ook z'n kinderen zenden, diep en blij vend voor 5t later leven is de indruk welke hiervan bij hen achterblijft. Spr. is werke lijk overtuigd dat de dames en heeren dit ook zullen doen. Prachtigo bloemstukken werden nu aan mevr. van Haastert en mej. Kruydenberg aangeboden; een lieve, welverdiende at tentie! Voegen wij hier nog hij het onberispe- lijko in stand en uitbeelding der levende beeldengroepen (hulde voor smaak en ar beid van den heer J. J. A. J. van Gennep), de pracht-costuums, de mooie décors (hul de aan den heer A. Leliveld en W. Bak ker), bijzondere lof aan de orgelbegelei ding van den heer Alf. Litjens en voor piano aan mevr. Litjens, dan hebben we lang niet alles, maar toch iets gezegd, bij sluitend een woord van dank aan zan gers, zangeressen, kinderen en allen die op eenigerlei wijzo medewerken aan onze on volprezen Oratoria. Ten slotte dat: Waar de Kath. pers den duren plicht heeft te steunen godsdienst en naastenliefde, daar willen wij gaarne den ganschen omtrek allerkrachtigst aanspo ren: gaat dit zien! Ook uw kinderen mogen ja moeten dit zien; dit is het meest vol maakte aanschouwelijk godsdienstonder richt dat denkbaar is en wel van do groot ste en aandoenlijks te mysteries van dien Godsdienst. Niets zal ons aangenamer zijn dan onmiddellijk na 6 Januari het groote aantal belangstellenden te mogen vermel den. De kunst en do godsienst in vereeni ging met de liefdadigheid, is zeker het ideaal van elk recht geaard Christen. Men leggo do data 30 Dec. en 6 Jan. goed in zijn geheugen vastl - LISSE. K. S. A. Hedenavond wordt vanwege den K. S. A. wederom een ontwikkelings- avond gehouden, nu voor. mannen en jon gelingen. De cursus wordt gegeven in het Bondsgehouw en vangt aan te 7 uur. R. K. Tooneel-Vereeniging „Nut en Ge noegen. Do tweede concoursavond had in de feestzaal weer een talrijk en vooral oplettend publiek bijeengebracht, dat met spanning' de drie tooneelVereenigingen volgde, die dezen avond voor het .voetlicht traden. Het waren de R. K. Tooneelvereeni gingen „Alberdinck Thijin" van IJinui- den, met „Do schoonzoon uit Amerika, „St. Genesius" van Voorschoten, met „Eene gezellige kamer", en „Door Een dracht Sterk" van Heemstede met „Wie zal hem hebben", drie tooneelstukjes, die inderdaad in het bereik liggen van elke li ef hebb? ri j - to o n e elcluh, als ze tenminste er met de nood'ge toewijding en nauwge zetheid do aandacht geven aan wat door do schrijvers wordt geëischt voor een goede vertolking. Juist, déze maatstaf hebben wij toch aan to leggen hij de beoordeeling van het geen ons wordt voorgespeeld en 't heeft geen zin te verdoezelen de fouten en ge breken, die zoovele ten tooneel© gevoerde stukken aankleven, daar dan en de spe lers en het publiek in slaap worden ge wiegd, wanneer hen wordt gesuggereerd dat 't toch zoo mooi was en dat men hij 'het aanschouwen toch zoo heeft genoten. Dat is de dingen op de kop zetten on kweeken een dosis zelfingenomenheid die zeer gevaarlijk is en ten kwade be- heerscht de dank die velen reeds van hun praestatie hebben. Dat men in de Refheberij kome die zichzelf soms aardig overschat kunnen wij telkens conslatee- ren en hij, die zoo nu en dan het mes er eens in zet, zal slechts goed werk ver richten en tot verheffing van ons tooneel een steentje bijdragen, waardoor en spe lers én toehoorders gebaat zullen zijn. Vooral sprong beide avonden in 't oog, wet een groot tekort er nog is bij de regie, maar vooral den tweeden avond was dit in sterker mate merkbaar. Im- !mers des regisseur's tempel wordt sterk gedrukt op hetgeen ten tooneel© komt en du moet het ons toch van lret hart, dat tweedne Kerstdag de meest sterke proef gaf van ons beweren dat de regie in han den moet 'zijn van ©en naar allo zijden sterk ontwikkeld© persoonlijkheid, die sterk ontwikkelde persoonlijkheid, die. weet te bezielen, te temperen en de uit beelding van de karakters sterk to doen spreken. Echter weer niet zóó, dat een soort monotonie over het geheel komt te leggen, waarin zich uitspreekt een sterk volgehouden lijn, die door het spel van elk individu heenloopt en zoodoende in een waas van groote matheid het stuk hult. Dat schaadt en is ten slotte oorzaak van dien hij den toeschouwer opkomenden wenscli maar het verlossend ©inde. Wat ook op dezen avond sterk naar voren kwam, was de inzinking, de daivw hei d, die, hae meer men liet. slot naderde van het stuk, te bemerken viel. Dat komt al weer omdat men in den beginne te breed van opzet is en dan reeds zijn beste troeven uitspeelt., waardoor ten slotte die geestelijke vermoeidheid intreedt, die het spel aan lager wal doet raken. Een van do optredende vereenigingen stal' het hart van het publiek en ging metci. welverdienden lof naar Voorscholen terug Omtrent de twee andere kunnen wij niet zoo'n getuigen geven en zal de wenk, hard en goed te studeeren, in praclijk gebracht, zeker in staat zijn veel hij te leeren, doch nog meer, veel af te leer en, wat nu nog als kakelbonte franje het ge heel ontsiert. Want men boude voor oogen, dat men in den leerschool van ontgoochelingen eerst gelouterd wordt en ook in de loo- neelspeelkunst een plicht is te vervu'len, opdat deze sympathieke vaderlandsche kunst, zoo veelzijdig beoefend, 'zij ©en lust voor de oogen en een banoshof voor de geestelijke ontwikkeling van ons volk NOORDWIJK AAN ZEE. Dr. Hermanides. De lieer dr. C. H. Her- manides, voorzitter der Noordwijksche Bed dingsbrigade, die in Augustus van liet vo rig jaar bij een reddingsoefening in het duiken het ongeluk had zijn ruggegraat zoo danig te kwetsen, dat een onmiddellijke ver lamming van alle ledematen ontstond, is Woensdag, hoewel nog niet ten volle her- steld, teruggekeerd en op zeer hartelijke wijze verwelkomd door een zeer groot aan tal belangstellenden. Zoowel te zijnen huize als op een der bovenzalen van liet pension Den Hollander, waar de verwelkoming plaats had, was een schat van bloemen. Het woord werd gevoerd door den 'heer Jan van Kan namens de Noordwijksche Beddings brigade en de N. Z. H. Beddingsmaatschap- pij; door den heer Meyerrink, secretaris van den Ned. Bond tot Bedding van Dren kelingen; door deputaties van zifeterveree- nigingen uit Zandvoort, Haarlem en Den Haag, terwijl van vele zijden bewijzen van belangstelling waren ingekomen'. v ROELOFARENDSVEEN. IJsclub „Wilhelmina". Dezer dagen hield deze vereeniging haar jaarlij ksc-he algemeeno ledenvergadering in Café Bak ker. Tegenwoordig waren 45 leden. De Voorz., do heer N. L. Rodewijk, opent do vergadering, waarna do notulen worden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Vervolgens wordt door den penningm., den heer Th. van Ruiten, verslag gedaan van den financieelen toestand, waaruit blijkt, dat in het afgeloopen jaar is ontvangen f 255.52 en uitgegeven f 140.30, zoodat er een batig saldo is van f 115.22. De boeken werden nagezien en accoord bevonden. Het jaarverslag van den secr. bleef achterwe ge, aangezien in het afgeloopen jaar geen djsf eesten waren, gehouden. Mededceling werd gedaan dat do club thans 136 leden telt en nog steeds bloeit. Bij de bestuurs verkiezing werden alle aftredendo leden herkozen. W. van Ruiten weid benoemd in de vacature-A. Bocxe. j,L Met betrekking tot den jaarlijkschen feestavond werd besloten deze in den vas tenavond to houden, terwijl aan het be stuur de regeling ervan werd opgedragen. Het voorstel om bij sterk ijs een grootten natioalen wedstrijd in 't hardrijden te hou dien met grooto prijzen, vond in de verga dering veel tegenkanting. Daar men nog niet tot een besluit kon komen werd dit on derwerp uitgesteld tot een volgend© verg. Bij do ronvraag werden door den heer Bocxe eenigo vragen gedaan betreffende zijn penningmeesterschap. Evenals andero jaren had daarna een verloting plaats. Do winnaars ontvingen echter geen luxo artikelen, maar een paar pond karbonaden. Hierna sloot do Voorz. de vergadering. Baldadigheid. 1—1 Aan de directie-keet van den aannemer S. alhier zijn dezer da gen door baldadigen enkele ruiten ver nield. De politie stelt een onderzoek in. SASSENHEIM. Kerstgaven. Dat tusschen werkgever en werknemer in onzo Bollenstreek een goede verstandhouding heerscht, moge blij ken uit do volgende Kerstgaven. De firma G. J. Speelman en Zonen ver strekte aan haar personeel met de Kerst dagen per werknemer 12 pond carbonade, terwijl de firma Baartman Koning aan gehuwde arbeiders 10 pond spek en 5 pond carbonado en ongeh. 5 pond carbonade schonk hoven hun volle loon gedurende do Kerstweek. Bioscoop-voorstelling. Op den 2den Kerstdag werd alhier door het plaatselijk comité der K. S. A. in haar gebouw een bioscoopvoorstelling gegeven, welke jam merlijk niet druk bezocht was. Des mid dags had een matinee voor do kinderen plaats, terwijl 's avonds voor de ouderen de mooie film „Het leven en der dood van den H. Franciscus van Assisië" werd ver toond. Onder de verschillende nummers was zeker de St. Franciscus-film een succes nummer. Het bestuur kan ook op succes bogen wat betreft do regelmatige vertoo ning en do aardige begeleiding, door de heeren Poot (piano) en P. do Zwart (viool) ten gehoor© gebracht. Naar we vernemen gaat de film avond, op 8 Jan. e.k. aangekondigd door het plaatselijk comité van „Herw. Levens kracht' door bijzonder© omstandigheden niet door. Het bestuur beraamt plannen iets anders in het jaar 1924 te organi- seeren. WASSENAAR. Uitvoering. Door een gezelschap van R.-K. dames en heeren werd op den 2den Kerstdag in het Patronaatsgebouw een uit voering gegeven. De belangstelling was zeer goed. Opgevoerd werd: „Do KrekeP', landelijk karakterstuk in 5 bedrijven. Do rollen, vooral de voornaamste, bleken goed verdeeld en werden op uitnemende wijze vertolkt. De aanwezigen genoten dan ook volop en gaven door langdurig applaus daarvan blijk. Het tweedo deel van den avond werd opgevoerd het kluchtspel „Meneer de Iu- specteur". Ook dit stuk oogstte .vcol bij\Jal Voldaan togen'allen huiswaarts. Vrachtauto-verkeer. Gisteren zijn de horden geplaatst dio het berijden van we gen voor zware vrachtauto^ verbieden. Ook de Kerkdam wordt voor dit verkeer afgesloten. WOERDEN. Kinderfeest. Gisteren hield- de onder - afdeeling van den R.-K. Volkshond „Kin derkerstfeest" haar jaarl. feestavond. Do kerstboom was weder flink met geschen ken gevuld. De kleinen gingen dan ook al len welvoldaan huiswaarts. ZWAMMERDAM. Personalia. Tot hoofd der Ned. Herv. School alhier is Li de vacature Huisman, welke naar Gouda verstrekt benoemd den beer J. de Liefde te Nunspeet. Afschaffing Bestelling op Zondag. Blij kens bekendmaking van den Directeur van het Postkantoor te Bodegraven onder welk kantoor het bijkantoor hier ter plaatse res sorteert, is do met ingang van 23 Decem ber do Zondagsbestelling opgeheven. Het publiek heeft gelegenheid de voor hen be stemde correspondentie des morgens tus schen 8 en 8.30 uur in ontvangst te neme lx. verliezen, dat financieel de vakcentrales en ook de meeste organisaties zijn voor-,' uit gegaan, doch afgezien 'hiervan is dei kracht en daarom ook de invloed van de! georganiseerde arbeiders zeer verzwakt..)! De volgend'© cijfers toenen dit te duL delajk aan: Hoo'gsto ledental Sociale Berichten De toestand der Nerf. Vakbeweging. Aan een beschouw7ing over dén toe stand van de „De Vakstrijd", orgaan van het Al'g. Ned. Vakverbond, is het volgende ontleend. De cijfers van d'e ledentallen van alle vakcentralen gcVen het volgende zeer on gunstig© beeld; j 1 Oct. 1 Jan. 1 April 1 Juli 1 Oct. 1922 1923 1923 1923 1923 N. V. V. 200390 196720 188686 182635 179446 R. K. V. 128440 122673 115520 108786 104320 C. N. V. 65392 62521 58860 56163 54917 'A. N, V. 48233 45753 45210 44827 43609 N. A. S. 21861 22758 22111 21894 15919 46316 450425 430387 414305 398211 N.V.V. 1 April 1920 262196 R.K.V. 1 Oct. 1920 158221 C.N.V. 1 Oct. 1920 76756 A.N.V. 1 Jan. 1921 51983 1) N.A.S. 1 April 1920 50140 3' u.;, 599296 •Verifies over 1 jaar. ïn pGt. N. V. V. 20944 10.45 pGt. R. K. V. 24120 18.78 pGt. C. N. V. 104-75 16.02 pGt. 'A. N. V. 4624 9.58 pCt. >A. N. S. 5942 27.18 pCt. s Nog "ongunstiger wordt dit beeld wan neer men de ledentallen van 1 October van dit jaar vergelijkt met de op het tijdstip, 'dat alle vakcentrales op bet top punt van haar bloei stonden. Vergelijkt mén dli© cijfers, dan is in derdaad de achteruitgang ontzaggelijk. Meer dan een derd'e van haar effectief heeft de geheel© vakbeweging verloren. JVel mag men hierbij niet uit het oog 1) Cijfers van 1 Juli 1D20 zijn niet ben' kend hoewel toen verluidde, dat dit cij-, 1 fer hooger was dan op 1 April van dat 1 jaar. i Laagste ledental. Verlies in pGt.f N.V.V. 1 Oct. 1923 179446 82750 31.56 R.K.V. 1 1923 104320 53901 34.07 C.N.V. 1 1923 54917 21839 28.58 A.N.V. 1 1923 43609 8374 16.10 N.A.S. 1 1923 15919 34221 68.25 398211 201085Gem.33.55 Uit 'deze cijfers blijkt ook dat de Vak-? centraleen het ledental van 1918 bijna i hebben bereikt of dat dit reeds naar he-- lieden overschreden is. Da schitterende groei na den oorlog is hiermede teniet gedaan. De teruggang is ontzettend geweest en de gevolgen wer ken nog steeds na. i Einde 1916 waren de cijfers der leden-» lallen van de Vakcentrales: N.V.V. 200.268 179.446 20.822 B.K.V. 97.618 104,320 6.702 C.N.V. 47.743 54 917 7.174 A.N.V. 10.539 43.609 33.070 N.A.S. 33.626 15.919 17.707, 389.794 339.211 -f 8.417, Het conflict in rfc Textielindustrie. Naar de „Tel." verneemt, is op uïtnoo- diging van den burgemeester van Hengelo (0.) en burgemeesters van andere ge-i meenten, betrokken hij de uitsluiting in de textielindustrie, Maandagmiddag ten 'gemeentehuizo van Hengelo een bespre-? king gehouden met vertegenwoordigers der arbeidersorganisaties, ter overweging van een voorstel, dat eventueel zou kun nen leiden tot opheffing van het conflict. Do werkgevers waren ook ter confer en-? tie uitgenoodigd. De burgemeesters der verschillende ge meenten hebben een voorstel' aanhangig gemaakt, dat o.a. neerkomt op het toe slaan van een aantal overwerkuren van 124 per jaar. Er zijn minstens een half jaar 48 uur per week gewerkt moeten worden. Voorgesteld wordt voorts de' loonverlaging terug te brengen van 10 op 5 pet. en drie vacantiedagen per jaar met behoud van loon in te voeren. Op de basis van deze voorstellen zou den de besprekingen ingeleid worden. Do Enschedésehofabrikanten staan buiten deze onderhandelingen. Zooals ui f 't bovenstaande blijkt, is dit nieuwe voor stel in overeenstemming met het laatste voorstel van d'eh heer Zaalberg. Alleen wordt in het thans ingediende het aan-i tal' overuren van 100 op 124 geïracht. Ëemengda Berichten. De dubbele moord te Culernborg. Een premie van f 500. uitgeloofd. Op het kerkhof te C'ulemborg hoeft giste- ren de 'begrafenis plaats gehad van Toon van Wiggen, die in zijn woning aan den Achterweg door moordenaarshanden om heb leven kwam. Er waren zeer veel nieuwsgie- rigen, die onder den indruk kwamen van een rede, die ds. Dorgelo hield. De begrafenis van de zuster zal Zaterdag a.s. geschied an. De politie van Culernborg wordt eve stelpt met mededeelingen, die van alle kan- ten binnenkomen, maar waarvan de be- langrijkheid nog zal moeten worden onder- j zocht. Reden om aan te nemen, dat de aan- J wijzingen, die.de politie heeft, van belang zijn ontbloot, bestaan op het ocgenblik allerminst. De daders waren vermoedelijk in het be zit van rijwielen; het signalement van heb tweetal kan nog worden aangevuld met de eenigszins vage aanduiding, dat zij petten droegen. Waarheen zij de wijk hebben genomen 1 niet bekend. Zeker is het, dat aan de na- speuringen der Culemborgsche politie een buitenlandsch-onderzoek ten grondslag ligt. Het ontvreemde bedrag wordt geschat op 1 ongeveer 5000 gulden aan bankpapier. Waarschijnlijk is hieronder een biljet van 1000 gulden. j De justitie te Tiel looft, naar de „Tel." meldt, f 500 uit voor diegenen, die in slaat zijn, inlichtingen le verschaf-Zeil, die een aan- j houding van de schuldigen ten gevolge heb- ben. Doodgekneld. Bij het paaseeren van een schuit onder de brug aan het Spui te 's-Gravenhage, is j gisteren een kind, dat wilde meehelpen het schip te duwen, uitgegleden op het dek. fiet- viel overboord en raakte bekneld tusschen, schip en muur. Doodclijk gewond is het uit; zijn benarde positie bevrijd. In het Gein., Ziekenhuis is het na eenige oogenblikken overleden. Brand. Woensdagnamiddag is tijdens oe af wezigheid van de bewoners brand uitge broken m een pension aan dc Prof. v. Rees-| laan te Blaricum. Niettegenstaande do; Blariciimsche brandweer met twee spuiten) op de waterleiding het vuur trachtte te bc-j strijden, 'brandde het geheel© perceel uih De pensionhouder en zijn vrouw vvaremj eenigo dagen met vacantie, terwijl do gasten, toen do brand uitbrak, eveneens a jye-zig waren. Enkele voorbijgangers,

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 4