U8T BE QjfflGEirigiG VOORSCHOTEN. Gemeenteraad. Voorzitter: E. Vernède, burgemeester. Afwezig wethouder L. H. van Wissen. De notulen worden onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken: Proces-verbaal van de opneming van de kas en de boeken van den gemeente-ontvanger. Boeken en be- fccheiden zijn in orde bevonden. Een viertal missiven van Ged. Staten, goedkeurende ©enige genomen raadsbesluiten. Deze stuk ken worden voor keninsgeving aangeno men. Een adres van dr. R. Birkhoff om trent het beschadigen van een hek door het rooien van hoornen, wordt verwezen naar B. en W. Tot leden van do commissie van toezicht op het lager onderwijs worden uit de vol gende dubbeltallen: (vacature-Joh. A. 51 ens), no. 1 Joh. A. Mens, 2. W. G. Duy nisveld; (vac.-mevr. Damme-Jalink-Buis), no. 1. dr. Sirks, 2. G. Bolle; (vac.- J. Brag gaar) 1. W. Waardenburg, 2. M. Nas veld, gekozen do heeren Joh. A. Mens met 9 et., dr. Sirks met 8 en W. Waardenburg wet 8 stemmen. Daarna wordt op voorstel van B. en W. eervol ontslag verleend, we gens opheffing van het vervolgonderwijs in deze gemeente, aan do heeren J. H. Rut- ten, J. H. Romein, F. Jager en do dames: J. E. H. Zorgdrager, A. A. Segaar en M. Verhoog. Daarna stellen B. en W. don Raad voor een tijdelijke geldleening aan te gaan van f 110.000, tegen een koers van 100 ren tende ten hoogste 6 aan te gaan bij de Boerenleenbank, met ingang van 1 Ja nuari 1924. Wordt met algemeene stemmen aangenomen. Het suppletoir kohier Hon denbelasting wordt vastgespeld op f 5. Ver volgens wordt wederom ongewijzigd vast gesteld de Schoolgeldheffing voor 1924, daar voornoemde heffing slechts voor een jaar is goedgekeurd geworden door de Kroon. Zonder eenige discussie aangeno men. waarna tevens een voorstel wordt aangenomen van B. en W. inzake gemeen- echappelijko regeling met Zoeterwoudo om tient de schoolgeldheffing. De Voorz. zegt, dat een verzoek is ingekomen van het pensionaat „Bijdorp" om gelden beschik baar te stellen voor den bouw van een wa randa, doch tot sprekeris leedwezen is dit verzoek niet voor inwilliging vatbaar, wat ook blijkt uil een advies van den inspec teur, daar dit slechts mogelijk zou zijn, wanneer deze gelegenheid voor het M.U.L. O. zou worden benut voor lichamelijke oefeningen, wat echter niet het geval is. Wordt aldus aangenomen en op het ver zoek afwijzend beschikt. Vervolgens wordt aim de orde gesteld het voorstel: „Dem ping sloot voor huizo Bijdorp". De Voorz. zegt, dat docr de Tramwegmaatschappij sieebts een gedeelte der sloot is gedempt geworden en het overige niet-gedeanpte gedeelte en verzamelplaats wordt vervuild en den ingang van het dorp ijzeren hek bij te dragen voor de som van f 150. De -kosten zullen ongeveer bedragen f500. B. en W. stellen den Raad voor deze werkzaamheden te doen verrichten, wat werkelijk een groote verbetering zal zijn. De heer W. G. Duynisveld vraagt nadere inlichtingen, die door den Voorz. worden verstrekt. De heer G. Eggink Sr. wenscht ook dat gedeelte te bestraten, daar het an ders een zandwoestijn wordt. Ook de heer Mens is hiervoor, waarna het voorstel van B. en W., aldus gewijzigd, wordt aangeno men. Door de nieuwe Warenwet is de ge meente genoodzaakt geworden het water- onderzoek extra te betalen, daar dit onder zoek vroeger gsohiedde onder hetzelfde contract van den Keuringsdienst van eet- en drinkwaren, doch dit is thans niet meer mogelijk. De kosten van dit onderzoek zul len bedragen f 200 per jaar, waarvoor het water uit de waterleiding minstens zes maal per jaar zal worden onderzocht, weshalve B. en W. den Raad voorstellen f 200 beschikbaar te stellen voor dit onder zoek, in het belang der volksgezondheid. De heer Jtfens erkent do noodzakelijkheid van het onderzoek van het water, doch vraagt, of het mogelijk is, om dit onderzoek minder te doen plaats hebben om zoo doende het bedrag minder te doen zijn. De Voorz. ontraadt dit, daar Leiden aanvan kelijk een hooger bedrag heeft gevraagd, doch na eenige correspondentie tot het be drag is gekomen van f200, waarna dit voorstel met alg. stemmen wordt aange nomen. Een adres is ingekomen van J. G. Ver- sleegen c.s., verzoekende bij gelegenheid van paardenmarkt en feesten de vreemde lingen te weren, die koopwaar te koop aan bieden, daar de belangen der inwoners daardoor worden geschaad. B. en W. stel len den Raad voor op dit adres afwij zend te beschikken. Wat adressanten vra gen zal door Ged. Staten zeker niet wor den goedgekeurd. De heer C. Eggink Sr., lan zich wel vereenigen met het prae- 8x1 vies van B. en W., doch voelt ook veel voor datgene, wat adressanten vragen. Spr zielt den Raad voor om bij Wilhelmina- feesten op de Voorstraat of op het feest terrein do vreemdelingen te weren. Slechts voor de paardenmarkt wil spreker dit toe- Haan. De Voorz. zegt, dat dit toch moeilijk zal gaan, daar men dan toch over een groo ♦ere politiemacht zal moeten beschikken. De heer Mens meent dat dit bezwaar van den Voorz. toch zoo groot niet is, daar wij door aanstelling van een nieuwen agent ♦och over drie politie-agenten beschikken en verklaart het eons to zijn met den heer Eggink. Ook de heer W. G. Duynisveld ver- eenigt zich met het voorstel van den heer Eggink, waarna de Voorz. het voorstel in dien zin wijzigt, en het met algemeene •temmen wordt aangenomen. Thans komt Ran de orde het voorstel-Eggink inzake verbreeding brug Papelaan. B. en W. stel len den Raad voor deze brug jiiet te ver broeden op gron d van een lunoort van den heer Paul!, die meent, dat oen brug voor een dergelijken. weg breed genoog is en do kosten van verbreeding zullen bedragen f 1150, wat B. en W. niet noodza-kelijk ichten en den Raad dus voorstellen op dit voorstel afwijzend te beschikken. Do heer G. Eggink heeft dit voorstel niet ingediend om een rapport te verkrijgen van den ont werpei1 van de brug, want zulk een rap port kan moeilijk anders luiden, maar spr. wil zijn ontevredenheid betuigen bij Gedep. Staten en trachten een subsidio te verkrijgen om de brug te verbroeden om ongelukken te voorkomen. De heer Joh. A. Mens kan zich mot het prae-advies van B. en W. vereenigen. Do Papelaan, zegt spr., is 4.50 M. breed en de brug 4.25 M. en men maakt toch een brug niet breeder dan de weg zelf is. Spr. ont kent niet, dat de brug breeder had kunnen zijn, doch om nu wederom f 1150 kosten to maken, daarvoor ziet spr. do noodzakelijk heid niet in. De heer D. J. Cuilemborg bespreekt het rapport van den heer Paull cn is het met de argumentatie niet eens met het oog op het snelverkeer in onze dagen. Ook de heeren W. G. Duynisveld en J. Braggaar voeren over dit punt het woord en kunnen zich met het praeadviea van B. en W. wel vereenigen. De Voorz. verdedigt uitvoerig het praeadvies van B. en W. en is de meening toegedaan, dat er zulke vreesdijko ongelukken jnlet, Zullen gebeuren wijzende op de veel nauwere bruggen langs den Veurschenweg. Nadat de beer M. Mechelse ook als zijne meening heeft te kennen gegeven, dat het niet zoo noodzakelijk is deze brug nu wederom te gaan verbrecden, verklaart de heer Eggink dat hij naar aanleiding van het gesprokene in den Raad zijn voorstel intrekt. Vervol gens stelt de Voorz. aan de orde het voor stel van den heer C. Eggink Sr. inzake aanleg nieuwe begraafplaats. B. en W. stellen den raad voor een commissie ad hoc van 3 loden te benoemen oan deze zaak te bespreken cn zoo noodig voorstellen in te dienen bij B. en W. De heer Mens zegt, dat in den raad verschillende commissie's zijn,, doch een commissie met zulk oen def- tigen naam heeft de raad nog niet. Spr. vraagt den Voorz.: Ie welke de beteekenis is van deze commissie ad boe en ten tweede wie de eigenaar is van het kerkhof, ge legen achter de Ned. Herv. Kerk wat thans de begraafplaats is? De Voorz. zegt dat de beteekenis dezer commissie is, dat de com missie een bepaalde zaak n.l. aanleg be graafplaats, zooals de heer Eggink voor stelt, zal hespreken en nader uitwerken en de eigenaar van de begraafplaats bij de Ned. Herv. Kerk is niet de Gemeente maar de Kerkeraad van de Ned. Herv. Kerk. De heer Mens dankt voor de gegeven in lichtingen eL uit zijne bevreemding, dat deze zaak moet worden opgeknapt door t-ene commissie ad hoe, waar spr. niets voor voelt, tenzij de discussiën hem de noodzakelijkheid van eene dergelijke com missie zullen rantoonen. Waarom nemen B. en W. deze zaak niet ter hand? Tevens meent spr., dat het ligt op den weg van /Ion VortaraaJ. AT<^1 XJ^— XT— over deze kwestie en zoo noodig een nieuwe begraafplaats to stichten. Do heer C. Eg gink kan zich wel vereenigen met het prae advies van B. en W., doch na het gespro kene door den heer Mens acht spreker het zeer goed, wanneer B. en W. deze zaak ter hand nemen. Spr. noemt het wetsontdui king, dat de gemeente jaarlijks f 10 be taalt, waardoor de gemeente het recht heeft tot begraven van lijken, terwijl de gemeen te zelf geen algemeene begraafplaats heeft De Voorz. zegt, dat dit niet juist is. Er is geen sprake van wetsontduiking en daar bij komt, daf er jaren en jaren verlocpen dat er door de gemeente gebruik van dat recht wordt gemaakt, omdat het blijkbaar niet noodig is. Tijdens het burgemeester schap van do Kempenaar is ook de kwestie van de begraafplaats besproken en deze zaak door Dr. van den Horn van den Bos en een geneeskundigen inspecteur onder zocht en behandeld en is gebleken dat het voor de gezondheid volstrekt niet schade lijk is. De heer Eggink zegt, dat dit ook niet de reden is van zijn voorstel, doch de schandelijke behandeling van de dooden, zoo zelfs, dat verschillende inwoners ver klaren hier niet begraven te willen worden De heer D. J van Cuilemborg begrijpt dat de heer Mens actie voert tegen den aanleg van gemeentewege van een nieuwe be graafplaats daar do Roomsch-Katholieken over een fatsoenlijke begraafplaats be schikken en spr. meeunt, namens het Pro- testantsche deel der bevolking te spreken, wanneer hij den wensch te kennen geeft, een begraafplaats to doen aanleggen. De heer Mens zegt dat het nu maar uit moet zijn om de R.-K. steeds dubbel te laten be talen; n.l om hun eigen begraafplaats te doen onderhouden en te laten mede be talen voor de nieuwe begraafplaats die de heeren wenschen. Spr. wenscht dat B. en W. deze zaak zelf bespreken en zoo noodig voorstellen indienen bij den Raad. De heer C. Eggink Sr. meent, dat de discussie in de verkeerde richting gaat. Men 6preekt reeds over zaken die nog aan de orde moeten komen. Spr. wenscht ook, dat het collego van B. en W. deze zaak zelf maar behandelen. Na nog eenigen tijd over dit punt gesproken te hebben, zegt de Voorz. bij zijn voorstel, om oen commissie van drie leden uit den Raad te benoemen, to blijven en vraagt den Raad hiertoe over te gaan. De heer Mens vraagt stemming over dit voorstel. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 7 tegen 3 st. tegen: W. G Duynisveld, J. F. de Kleer- maeker en Job. A. Mens. Daarna worden tot leden dier commissie benoemd de hee ren C. Eggink Sr., W. A. A. J. Schimmel- pennick van der.Oye en A. Verboon Az. Hierna wordt aan de Burgerwacht een subsidie verleend van f 150 De heer J. Braggaar wenscht geaoht te hebben tegen gestemd, daar spr. nog steeds niet de nood zakelijkheid van de Burgerwacht inziet. Punt 15 der agenda vermeldt: „Voorstel betreffende verhangen torenklok". B. en TV. 6tellen den Raad voor over te gaan tot bet verhacgen van do torenklok, daar deze i een groot gevaar oplevert en de toestand aldus niet kan blijven. Do heer Mens wenscht tevens het uurwerk to doen her stellen, daar dit uurwerk in den regel veel te veel vooruitloopt wat meermalen 5 a 10 minuten scheelt met den werkclijken tijd De Raad vi.reenigt zich mot dit voorstel en de Voorz. zal informeeren of dit euvel hersteld kau worden. De Voorz. zegt dat een verzoek is ingekomen van de ProLes- tantsche Ziekenverpleging om een subsidie van f 500 cm het te kort te kunnen dekken Een beg rooting is ingediend van de in komsten en ui gaven der vereeniging waar uit het tekort blijkt. B. en W. stellen den Raad voor acn het verzoek van adressan- Ie te voldoen, daar het slechts éénmaal zal zijn, dat deze subsidie wordt verleend. De heer Mens zegt zich niet te kunnen vereenigen met dit voorstel van B. en W. Spr. acht het gevaarlijk, maar steeds der gelijke tekorten te dekken en acht tevens de subsidie van f 500 veel te hoog. "Wan neer deze subsidie met de helft wordt ver minderd zal spr. er zich bij neerleggen. Ook de heer Kleeremaeker acht het ver keerd steeds bij den Raad aan te kloppen., Spr. geeft de vereeniging den raad. col lecte te houden om het cefcört aan te zui veren. De heer Xhrynisveld acht het doel verdedigt nader deze subsidie-aanvrago 't> hoog'. De Voorz. zegt, dat B. en W. wel ernstig hebben nagedacht alvorens dit voorstel in te dienen. Bij do Proteslantsché Wijkverpleging zijn de kosten toch zeer zeker hooger dan bij de R.-K. Wijkverple ging, daar deze- beschikt over een religieuze zuster, die geen salaris geniet. Gok al moet spr. erkennen, dat de bij dragen verleend door de Ned. Herv. Diaco nie en de Geref. Diaconie niet hoog zijn te noemen, loch meencn B. en W., dat deze subsidie, daar zij slechts éénmaal wordt verleend, gewettigd is. De heer Eggink verdedigd nader deze subsidie-aanvrage en zegt dat de Diaconie ruimschoots de verleende hulp heeft bekostigd. Thans wordt de vereeniging gereorganiseerd en hoopt men de uitgaven met de inkomsten in overeenstemming to brengen. Weth. v. Kempen zegt dat de vereeniging nu 7 jaren heeft gewerkt en nimmer subsidie heeft gevraagd en acht dus een subsidie van f 500 gerekend over de 7 jaren billijk. De heer Mens zegt dat het onjuist is, dat do R.-K. Wijkzuster niet gesalarieerd is, daar deze zuster, al is het een klooster linge, evengoed in hare dagelijksche be hoeften moet kunnen voorzien en zij na tuurlijk een salaris genie!. Tevens merkt spr. op, dat do R.-K. Wijkverpleging ook heeft gesticlri een wijkgebouw, wat natuur lijk kosten met zich medebrengt, waarna bet voorstel van B. on W. vordt aange nomen met 7 tegen 3 st.; tegen: W G. Duynisveld, J. F. de Kleermaeker en Joh. A Mens* Daarna worden nog eenige hesluiten comptabiliteit genomen en aan den bestel ler J. A. de Graaf, die 1 December j.l. zijn 25-jarige ambtsvervulling heeft herdacht, een gratificatie toegekend van f 25. e e "na eer ma e k e r uo aahaac'nc u van T u5L T oorz. op Je bocht bij de brug van de Papelaan, waar het des avonds zeer duis ter is en wenscht aldaar een lantaarn te plaatsen. De heer G. Eggink wenscht ook eenige lantaarns te plaatsen langs den Veurschenweg, tot aan Rozenburg, zoover do gasleiding ligt. De lieer M. Mechelse vestigt de aandacht van den Voorz. op een autobus, komende van Wassenaar rijdende langs den Rijndijk, die meermalen slee persdiensten verricht, wat spr. zeer ge vaarlijk vindt. De Voorz. belooft den hee- len de Kleermaeker en Eggink deze zaak te zullen onderzoeken en den heer Mechelse zegt de Voorz. toe do politie opdracht te zullen geven toe te zien. Do heer J. Brag gaar zegt reeds in de vorige vergadering een vraag fe hebben gericht lot den Voorz. hoeveel weekuren het personeel van het gas- en waterleidingbedrijf maakt, al vorens er van overuren sprake kan zijn.De Voorz. zegt deze vraag in de volgende ver gadering te zullen behandelen, waarna do Voorz. de openbare vergadering sloot en de Raad in gesloten zitting overging. UITHOORN. Gemeenteraad. De (gemeenteraad besloot in beginsel een vast recht in te voeren voor het gebruik van electrische energie. Als grondslag zal worden geno men het gemiddelde verbruik over do laatste twee jaren. Het. hoogcre verbruik zal dan berekend worden tegen de helft van het thans geldend tarief van f 0.40 per K W.U. Voor kracht wordt dit 15 cent per K.W.U. 2CETERW0UDE. Gemeenteraad. (Slot.) De heer J. de Graaf vraagt of er niet een commissie benoemd kan worden, die met de gc-moente Leiden en den heer Brou wer in onderhandeling treedt over verbe tering der Bruggestraat, Na eenige dis cussie wordt besloten, dat B. en W. in de volgende vergadering een voorstel daartoe zullen doen. Verder klaagt de heer De Graaf over de onvoldoende verlichting bij de pont; hij vreest voor ongelukken en geeft in overwe ging een electrische lantaarn te plaatsen. De voorz. zegt, dat daartoe reeds is aange drongen bij Publieko Werken to Leiden. De heer de Graaf vraagt onmiddellijke aanbrenging eener lantaarn aan het koets huis van Boot, De heer Stadhouder onder streept het gezegde van den vorigen spr. De voorz. zal er spoed mee maken. De heer J. van Leeuwen vraagt om den bocht op de Miening minder gevaarlijk te maken door verplaatsing van een paar palen. De voorz. zegt onderzoek toe. Hierna komt de interpellatie Starren- burg aan de orde. De heer Starreuburg 't woord krijgende, zegt, dat met het oog op den aanstaanden winter die op de werk- loozcn hard drukt, er iets gedaan moet worden. Er is wel een bedrag van f 250 uitgetrokken, doch dat is te weinig en is dat bedrag eenmaal op, dan zou men zich er op beroepen dat de Raad geen grooter crcdïef gaf. In Warmond stelt men f3000 en in Leiden f 50.000 beschikbaar; dit is voor hier wel niet noodig, doch wat rijst en een mud steenkool is to weinig. Hij is voor een flinke steunregeling, niet in na- tura, doch in geld cn zou b.v. willen stel len f 8 per week "voor ongeorganiseerden en f 15 voor georganiseerden. Ook zou men werkverschaffing kunnen zoeken b.v. verhreeding van den Zuidhuurtsclien weg, dan kan men niet zeggen dat ze leven van do centen van do belastingbetalers. De mensclien zijn bier to gemoedelijk. Noch tans zal do mishandeling van het paard van de Graaf er niet "Vreemd aan zijn. We moeten voorkomen, dat zo straks onze ruiten ingooien of een optocht gaan orga- niseeren om bij den vaorz. om brood te bedelen. Een steun in natura van f 2 of f 3 is te weinig Men moet niet vergeten, dat wanneer men een week werkloos is, men een heelen tijd ach I erop raakt.__ P££r0fli doet hij een beroep op B. ejk \V. en de medewerking van dec, «Had om een flinke stcunvcrleenijig *6 maken. Bi. Yoórz. merkt op dat men geen schrik beeld moet hebben van het aantal werk- loozen, want dat is zeer miniem en zulks wordt dan aangetoond aan de hand van den lijst die ter secretarie werdt bijge houden. Weth. de Boer vermoedt, dat de heer Starrenhurg eenzijdig ingelicht wordt, want door B. en W. wordt al het moge lijke gedaan, n.l. steun in natura, te werk- stellen op da wegen enz. Den heer Wesselingh valt het op dat door den heer Starrenhurg geen positief geval genoemd is: daaruit blijkt dat alles goed is en waarom dus veranderen. Hierna ontstaat nog een onderlinge dis cussie waarna de voorz. de discussies sluit en zegt, dat ingevolge art. 22 van het reglement van orde het antwoord van B. en W. tot een volgende vergadering wordt aangehouden. Hierna sluiting. HAZERSWOUDE (Dorp). IJsclub. Donderdagavond hield ge noemde Vereeniging haar jaarl. alg. leden vergadering in café Boers. Na opening door den voorz., den heer P. v. d. Weij- den, werden de notulen goedgekeurd. De penningmeester gaf verslag van zijn finan cieel beheer; inkomsten f316.82; uitgaven f85.43; batig saldo van f 331.39. Hierna ging men over tot verkiezing bestuur; de aftredende leden werden met alg. stemmen herkozem Aan de orde- was punt 5 der agenda: gratis verloting onder do aanwe zige leden, waarvoor 9 prijzen waren be schikbaar gesteld. De gelukkige prijswin naars zijn: 1ste prijs Joh. Rietveld, een paar schaatsen; 2de pr. J. do Krot, een paar schaatsen; 3de pr. A. Oppelaar, 100 sigaren; 4de pr. J. Noordam, schaatscn- tuig; 5de pr. D. Sol, 50 sigaren; 6do pr. W. v. d. Voort, schaatsentuig; 7de pr. H. Stokman, 25 sigaren; 8ste pr. J. Briuks, 1 doos sigaretten; 9de pr. A. v. Luik, i doos sigaretten. Bij de rondvraag word door den heer P. Kerkvliet voorgesteld om voor de ijs- heffen. Aangenomen/ De'vrouwerf^Tfiftidfi zich tegen betaling van 25 ets. als lid laten inschrijven. Hierna sloot de Voorz. onder dankzegging voor de flinke opkomst, deze geanimeerde bijeenkomst. ingezonden Stukken [Builen verantwoordelijkheid der Re lacue) Een politiek steekspel. In dit teeken stonden weer de raadsver gaderingen van deze week. Er is weer heel wat moois voor de werkeloozen gevraagd. Vragen gaat nu eenmaal gemakkelijker dan zelf wat doen. Door den heer Van Stralen wordt ook nu weer voor de werkloozen gevraagd, wat al zoo dikwijls gevraagd is,- de ondersteu ning voor „dubbel uitgetrokkeuen" niet te verminderen en om den werkloozen, die een hooger huurprijs dan f 3.50 per week verwonen, een toeslag te geven. Wat heeft men aan al zulke mooie woor den, daar dat toch wel bij woorden zal blijven. Men weet nu tocli wel en dat weet de heer v. Stralen ook, dat B. en W. niet verder mogen gaan door de beschikking van den Minister. Maar weet wel, werkloozen, dat het al leen maar te doen is bij de partij van v. Stralen om de massa door mooie woorden en beloften te verblinden. Wat doen zij zelf om den nood der werkloozen te ver zachten? Niets of zeer weinig. Laten zij maar eens wat opnoemenI Dat kunnen ze niet. Spreekt er daar eens over zelf wat te doen en blijft er over spreken, dan wordt ge te lastig en is men je liever kwijt. Vooral als men lang werkeloos is, dan is men geen goed vakman. En, o wee, als je voor het lidmaatschap van de mo derne organisatie op goede gronden durft bedanken! Dan ondervindt men pas, hoe lief of zij voor do arbeiders zijn, hoe echt broederlijk. Ik ben het dan ook volkomen met de woorden van den heer Heemskerk eens. „Laten zijzelf ook eens wat voor de werk loozen doen, zooals bij de Katholieken ge schiedt." Bij de R.-K. wordt zeker veel, ze-er veel gedaan. Op allerlei gebied wordt men daar geholpen. Niets is daar te veel. Steeds is de geestelijke Adviseur (aan wiens lei band wij loopen!) met den secretaris van den R.-K. Volksbond en anderen er op uit om wat voor do werkloozen to doen. En dat het hun lukt, dat kunnen en willen alle R.-K. werkloozen getuigen en hebben ze nog weer kunnen vernemen op de ver gadering van Dinsdagmiddag. Lk kan dan ook verldaren, dat lk, wan neer ik lid was van de moderne organisa tie was geweest, zeer zeker al in de groot ste ellendo had verkeerd en dat bet aan de liefde van de R.-Kath. te danken is, dat mijn gezin van de grootste annoede is gespaard gebleven. Niet alleen voor het stoffelijke wordt gezorgd/maar ook voor het geestelijke en voor ontspanning op elk terrein. Getuigen onze wekelijksche bijeenkomsten enz. Een goed verwarmd on gezellig lokaal hebben, wij tot onze beschikking, wat de g c- I meen te, dit mag toch wel vermeld wor- den, niots kost. Ik zou nog wel verder kunnen gaan, maar het is zeker wel genoeg bewijs, dat de werkloozen daar meer aan hebben dan I aan al die mooie woorden in de raads- vergadering. Alleen- dit nog: Wil men wat voor de werkloozen doen wat heter is dan steun, dan moet er heel wat anders gebeuren. Dan zullen èn patroon èn arbeiders cl kan- der moeten vinden In onderling vertrouwen en moeien trachten samen den toestand4 met Gods genade, te verbeteren in. ailGj?J belang. En dien kant willen R.-K. uit en zullen ook allen uit moeten, willen er betere toesteiint-ïl komen. Niet door pre* diking yt»}r» den klassenstrijd wordt dit be ter. Yvat daarmee bereikt wordt, kan men in andere landen zien. U, geachte Redacteur, dankend voor dft verleende plaatsruimte, teeken ik, Hoogachtend, Een R.-K. Werkelooze, Mijnheer de Redacteur, Zou ik U mogen verzoeken onderstaan de regelen in Uw blad te willen opnemen. Bij voorbaat mijn dank. Met verwondering las ik in Uw blad van gisteren het verslag van de gehouden ver gadering van den K.K.. Met verwondering zeg ik, want waarom moest die vergade ring juist plaats hebben in den Advent? De Kerk heeft zich toch steeds op het standpunt gesteld den geloovigen er op te wijzen, in den besloten tijd geen openbare vermakelijkheden le bezoeken. Nu zal men mij misschien tegenwerpen, dat de bij eenkomst van den K.K. geen openbare vermakelijkheid is, doch in besloten kring wordt gehouden. Het zij zoo, maar liet neemt toch niet weg, dat het allesbehalve geschiedt in den geest, zooals do H. Kerk het in dezen tijd wenscht. Bovendien heeft het zeer velen onaangenaam getroffen. Had het niet kunnen geschieden tusschen Kerstmis en Nieuwjaar, wanneer het dan beslist dit jaar nog moest plaats hebben?. Of als het dan per sé nu moest gebeuren, kon het dan niet zijn een gewone verga dering, waarop een spreker het een of an der onderwerp behandelde en waar allo feestelijkheid nu eens achterwege bleef? Mijns inziens moeten toch op de eersto plaats katholieke vereenigingen het voorbeeld geven. "Wij zullen hopen, dat het bestuur van den K.K. er in 't vervolg rekening meo houdt. J. A. VREEBURG.' M. te L. Uw-,ingez. stuk zou, als wij er niet een vrijlang artikel als naschrift bij plaatsen,, waarschijnlijk do verwarring, dio door ons gesticht zou zijn, nog grooter maken. Wij ontmoeten elkaar nog wel eensin de courant. „Vrouw." Heel goed; maar 't is al zoo dikwijls gezegd; misschien komt wat u schrijft later 'n keer te pas. De heer L. Borst te Voorhout heeft ons een schrijven gezonden., dat in het be stuur van St. Deus Dedit in zijn plaats een ander is gekozen op een vergadering, waarop bij verhinderd was, terwijl hij niet had bedankt. Ons dunkt, dit geschil moet men in de vereen i "mg zelf uitma ken. fluiters!» Sepichteai Raisoeli, de rooverhoefdman. Moelai Ahmed ben Mahomed ben Rai- soeli, de Moorsche rooverhoofdman met den romantiseren naam en het romantische le ven, is gestorven. Vele jaren lang is Raisocli de schril: ge* weest der Spaansche autoriteiten in Ma rokko, die ten slot-to ziin onderwerping hebben moeten afkoopen daar ze hem mefc1 de wapenen niet meester konden worden, Raisoeli, die tusschen vijftig en zestig jaar oud moet zijn geweest, heeft gedurende on geveer twintig jaren de Soaansche zone on veilig gemaakt. Ofschoon hij verklaarde een' afstammeling van den Profeet te ziin en in' godsdienstigen zin to zijn opgevoed, was Raisoeli feitelijk niet veel meer dan een' rooverhoofdman, die door zijn durf en zim succes vermaardheid verwierf. In 1897 werd hij gevangen genomen en vertoefde hij vijf jaren in de gevangenis van Moga don Maar hij zijn terugkeer in ziin ge boorteplaats bleek hij veel van zijn invloed! te hebben verloren. De talrijke vervolgingen, welk Raisoeli van de zijde der Marokkaans oh e regeering had te verduren deden hem wraakplannen) ontwerpen, welker uitvoering do wereld ver* baasden en heimelijk met bewondering ver-' vulden. In 1903 ontvoerde hij den „Times"- correspondent Harris uit Tanger. die teiU slotte werd vrijgelaten in ruil voor 16 bendol leden van Raisoeli, die in gevangenschap waren geraakt. Het volgend jaar ontvoerde Raisoeli den rijken Amerikaan Perdicaris en diens schoonzoon Varley. en deze heeren' werden pas vrijgelaten, toen een losgeld van'. 11.000 pd. st. was betaald en Raisoeli tot; gouverneur van Tanger benoemd was. Dit. gouverneurschap was aanvankelijk een suc-j ces; Raisoeli trad met kradt op tegen hoos: doeners, maar zijn bestuur was zoo willekeu rig en zoo tyranniek, dat de Sultan licrn op krachtig wenken vaji Enropcesche zijde) wel moest ontslaan. Raisoeli nam weerj de wijk naar het gebergte en hervatte hft rooversbedriif. In 1907 sloeg Raisoeli ziin brutaalste slag: de ontvoering van Ka» sir Harry MacLean, die vrijwel als opperbe' velhebber van het leger des Sultans te schouwen was. MacLean werd pas laten, toen Raisoeli een losgeld van 90. pd.6t. binnen had rf\ do-Efaid voor hem cea verzoening met den Sultan en de verzekonn van bescherming door de Engelschcn a j bewerkstelligd. J Gedurende eenige jaren werd weinig j Raisoeli vernomen, totdat hij ongeveei JA jaar geleden de Spanjaarden begon

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 8