Vierde Blad. Zaterdag 22 Dec. 1923 BINNENLAND AAN .OUITSCHLANDS WELDOENERS Heb jaar 1923 gaat ten einde: een. voor Duitschland verschrikkelijk jaar. Zoo vol lijden, dat zelfs landen, wier notxl na den wereldoorlog veel grooter was, thans voor de Duitsche broeders inzamelingen houden, Aan het einde van zulk een jaar roep ik als voorzitter der Bisschopsconferentie van Fulda een hartelijk woord van innigen dank too aan allo weldoeners, vooral die in Nederland en Amerika en niet het laatst den vrienden in Oostenrijk. In den oorlog zonden wij onophoudelijk de smeekbede ten hemel, dio sedert eeuwen op onze klokken in metalen schrift .was geslagenO rex gloria©, veni cum pace Koning der glorie, kom met Uwen vrede! Thans in den eeonomischen oorlog, die van maand tot maand voor Duitschland vernietigender wordt, kennen wij geen an dere hulproep dan deze. De Duitsckers dulden en wachten met gelatenheid, zon der vijandige gedachten. Plechtig hebben alle Bisschoppen van Duitschland zoo vaak«en nog in Augustus van dit jaar ver kondigd: Ons hart is vrij van wraakge- dacliten. "Want wij weten: het is de Eeuwige, dio in het verborgene ons lob bestuurt naar do plannen Zijner eeuwige Voorzienigheid. Eerbiedigen dank vooral den H. Vader Paus Pius XI, die in liefdevolle zorg i'oor alle volkeren der aarde door zijn nis- teloos, vérziend werken in dienst der charitas een voorbeeld is voor alle volke ren der wereld. Diepen, hartelijken dank aan alle Ame rikanen, die geld en graan zonden in gróo- te hoeveelheid en daarbij betreurden, dat zij niet nag meer konden doen voor een volk van meer dan 60 millioen. Innigen dank aan de Nederlanders, wier gaven zoo veel troost brachten en wier families duizenden hongerige kinde ren opnamen. De Bisschoppen der Fuldaer Vereeniging richten tot de weldoeners in Amerika en Nederland en in andere landen de harte lijke bede: Vergeet ens niet in het jaar 1921! Een winter van verschrikkelijke hard heid is aangebroken.. Hartverscheurend klinkt door de wereld do noodkreet van den Kardinaal van Keulen en van alle Bisschoppen van de bezette gebieden. Daar worstelen millioenten hongerenden, verkleumden en vertwijfelden onder het 'ergste lijden om het dagelijksch brood. Hun verlangen om vrij te arbeiden en vrij hunne verplichtingen naar beste kun nen te mogen vervullen wordt hun als een oneerlijke uitvlucht van kwaden wil harteloos geweigerd en als oneerlijk ge meend opzettelijk in dc pers van het bui tenland gebrandmerkt.. Waartoe dan de vertwijfeling voert, toonen de treurige feite ui Niet. veel geringer is dc nood in het overige Duitschland. Ook in Oost-Duitsch- land en Middcn-Duitschland spreekt de statistiek een ontstellende taal. Honger en ondervoeding en als gevolgen ervan vermagering on bloedarmoede overal. Niet het klein aantal van hen, die in restau rants of onispanningslokalen <Len reizen- den vreemdelingen opvallen, is het Duit sche volk. De massa van heb volk lijdt zwaar onder de eatastroof, die begonnen is. De verzwakking, de tuberculose, de ra chitis en scrophulcse, de zuigelingensterf te deen hun vernietigend werk. Steeds opnieuw hebben de Duitsche geneesheeren een beroep gedaan op de geneele beschaaf de wereld om met open oog de vraag te beantwoorden: Hoe zal de toekomst zijn van een zoo lijdende kinderwereld in de komende tientallen van jaren? "Waar blijft de volkskracht en wat blijft er over van de gehecle Duitsche cultuur? Het is niet aangenaam openlijk als be delaar te verschijnen. Dat het zaliger is te geven dan te ontvangen, weten en voe len ook de Duitsche Bisschoppen. Maar hooger clan zulke gevoelens staat do plicht der liefde tegenover ons arme volk. Daarom de bede tob al onze weldoeners in heb buitenland: Trekt in het jaar 192-1 uwe hulpbrengende hand, waaraan wij reeds zooveel danken, niet van het Duit- ache volk af. Uwe onbaatzuchtige liefde sterkt bij liet volk het vertrouwen, dab niet onvervuld zal blijven, dat als een blijde boodschap op heb Kerstfeest door het land weerklinkt: Vrede clcn mensclien op aarde! De Voorzitter van de Fuldaer 5 Bisschopsconferentie, - 3 A. Kardinaal BERTRAM, e Tt t?* Vorst-Bisschop van Breslau. WINTERHANDEN EN WINTERVOETEN Het komt mij voor nuttig te zijn, omtrent deze lastige en pijnlijke kwaal waaraan in dit jaargetijde zoovelën vooral kinderen lijden iets mee te deelen wat betreft ont staan, voorbehoeding (prophylaxe) en be handeling. Winterhanden en wintervoeten zijn min of meer omschreven, ontstoken plaatsen van verschillende grootte in de huid, rood of blauwrood van kleur, gezwollen en zeer pijn lijk. Zij komen veel voor bij mensehen lijden de aan bloedarmoede vooral bij kinderen en vrouwen doch ook bij vólkernen ge zonde individuen, die door hun beroep ge dwongen worden veel in lage temperatuur hun arbeid te verrichten of genoodzaakt zijn hunne handen dikwijls imet water'te be vochtigen zonder deze daarna voldoende af te drogen. 4 Het is een kwaal die bij sommigen ieder jaar terugkeert wanneer de vochtige herfst dagen weer naderen en die tot in het voor jaar aanhoudt. Dc oorzaak van het lijden is een locale verslapping der vaatwanden en daar om, wil een behandeling doeltreffend zijn, dan moet deze er op gericht zijn de elasti citeit de vaatwanden te hei-stellen. Geen beter middel is daarvoor dan de z.g. wisselbaden, dat wil zeggen de toepassing van afwisselende warme en koude baden. Men neemt twee waschkommen en doet in de een water zoo heet in o g e '1 ij k in de andere ijskoud. Do patiënt steekt beide 'handen (of voeten) in het. koude wa ter, Iaat zo vijf seconden er in en houdt ze vervolgens even lang in 'het hecte bad. Dit wordt- 15 i\ 20 maal achtereenvolgens herhaald. Men 'begint met het koude bad en men eindigt er ook inede. Deze kuur wordt 's morgens en 's avonds herhaald. De invloed van deze behandeling wordt versterkt door gelijktijdige toepas sing van Iehtijol zalf 10 pet. Iedere methode van behandeling zou ech ter onvolkomen zijn, indien men hier ook niet lette op do prophylaxe d. w. z. op heb tijdig nemen van voorzorgs- maatregelen. den invloed van vochtige koude en moet dus bijtijds goed passende vooral niet. te nauwe handschoenen (respectievelijk geen nauwe schoenen) dragen, in doorsnede al berinnen le in den herfst. Bij wintervoeten vooral zorgen voor d r o- ge voeten en dikwijls verwisselen van wol len kousen. Aan te bevelen is nog, voor liet uitgaan, de handen en voeten goed in te vetten bijv. met vaseline. W. W. Gemengd* Berichten, UIT DE RADIO-WERELD. Radio-concerten. Ne del. Stations. Op Zondag 23 December zal de N. S. F. ©en proef nemen met het uitzenden van een concert, te geven door een geheel voltallig orkest. Ten S.30 des avonds (reedt voor den zender op de „Larensche Harmonie." De bezetting is ongeveer 40 man, zoodat speciale maatregelen zijn genomen voor de inrichting van de klankzaal en opstel ling van de microfoon. Programma van het radio-concert-, op D-i nsdag 25 December 1923 (lsten Kerstdag) des namiddags van 8 tot 10 uit te zenden met. den telefoniezender P C U U van liet Heussen-laboraborium. to 's-Gravenhage, op een golflengte van 1100 ineter met muzikale medewerking van „The Hague Jazz Boys." In verband met do omstandigheid, dat de radio-telefonieproeven van P C U U in den avond van den lsten Kerstdag val len, heeft de heer Poppink een speciaal Kerst-programma samengesteld, zooda'o alle bezitters van ontvantoestellen bij hun kerstboom toepasselijke muzieknum mers ten gelioore kunnen brengen. 1. Stille Nacht, Heilige Nacht; 2. Sere- nata, Tosti (cello, viool, piano); 3. Wien, du sterbende Marchemtadt; 4. Kerstlied, Willy Derby; 5. Just a baby's prayer at ^ilight; 6. Fate; 7. ScTenata, Tosselli;* 8. La fe-miue a la Rose; 9. Ka-1 u-a; Destiny. Muzikale omroep van P O G G, Den Haag, golflengte 1070 meter. Programma voor Donderdag 27 De cember, aanvang 8 uur 30 n.ra.: 1. Andan- tino, Padre Martini; 2. Sicilienne et Ri- gandon, Francoeur; 3. Air, J. S. Bach; 4. Menuet, L. v. Beethoven; 5. Da use- Tzi gane No. 1, S. Nachèz; 6. Chanson Medi tation, Cottenet; 7. Canzonetta. d'Ambro- "o; 8. Czardas, V.- Monti. (Radio Expres.) Engeland. Londen, 2 L. O. 350 M. Programma van Zondag 23 Dec. 3.20 muziekoorpa van de Iersche Koninklijke Garde; 9.20 Kerstavond en stukken uit de Messias van Handel. Maandag 24 Dec. New-Castle pro gramma; 10.2011.20 Savoy Orplieans en de Savoy Havana Band, spelende in het Savoy Hotel. Woensdag 2G Dec. 10.2011.20 Savoy Hotel-muziek. Zaterdag 29 Dec. Opera „De tocver- fluit", gespeeld in The Old Yic Theatre Londeir. Van 25 tot en met 29 Dec. iederen avond hoogstwaarschijnlijk dansmuziek van 'fc Savoy Hotel. .v- mi Verbindingen op langen afstand. Telefonie met Amerika. Het Londensche omroep3batten 2 L O deeldo 13 Dec. j.l. in het tweedo „Nieuw3 Bulletin" mede, dat verscheidene Fransclie amateurs verbinding hadden gekregen, met Amerika, (o.a. met Winnipeg en Canada.) Bij do ontvangst wes gebleken, dat het Zuiden van Frankrijk betero resultaten ha-d dan Parijs en omstrekenj. Ook een Italiaansche amateur ie Mi laan had verbinding gekregen met Ame rika. G. A. O. Soeteman. De halve wereld om. De Amigo di Curasao schrijft dato 17 November: De vorige week Zaterdagmorgen, juist toen onze courant reeds was afgedrukt, ontvingen we bericht, dat ons draadloos statten van het Rif fort dien morgen ora half 6 heel duidelijke verbinding had ge had met het groot© draadloos station van Malabar bij Bandoeng op Java (Nederl. Oost-Indië.) Dat is juist don halven aard bol om. en zeker de grootste afstand (van 10.400 mijlen) tot nu toe door ons station opgenomen. Misschien is het zelfs een wereldrecord. Zonder twijfel oen prachti ge prestatie, die zoowel pleit voor de kracht van het station Malabar, als ook i voor do deugdelijkheid van ons station en de activiteit van het daaraan verbon den personeel. De proeven worden' geregeld eiken morgen op datzelfde uur voortgezet, dab dit uur het meest gunstige is voor het seinen met Oost-Indië. Ook Malabar is telegrafisch op do hoogte gebracht, dat hij hier is opgenomen, en men was daar wat- opgetogen, dat hun stem door hun tegenvoeters op den aardbol verstaan was. In dc laatste dagen seint Malabar met den booglichtzender van Dr. de Groot- waardoor het succes nog grooter is gewor den. Als men daarbij in aanmerking neemt dat men hier met een zeer eenvoudige ont- vanginrichting werkt, dio in het geheel niet storingvrij is, valt dit succes nog meer te bewonderen. Valsche bankbiljetten van i 25. Te Kerlrradc is een Duitsche vrouw uit de buurt van Düsseldorf in arrest gesteld, die een valsch bankbiljet van 25 gulden in ©en bank ter inwisstling in marken had aangeboden. Het verdachte geval te Diernen. Het lijkje van het 8-jarig meisje, dat op raadselachtige wijze to Diemerbrug om het leven kwam, is eerst gisteren,, na ver richte schouwing in het Wilhefmraa-Gast- huis vrijgegeven. De teraardebestelling zal plaats hebben. Bloedvergiftiging. De 'gehuwde mijnwerker A. de V., werk zaam in de Staatsmijn Hendrik te Rumpen bekwam een lichte verwonding aan den vin ger. Enkele dagen later., was zijn toestand van dien aard, dat opname in het zieken huis noodzakelijk bleek". Thans is de onge lukkige aan blo „dvergiftiging- gestorven. Verdronken. De in. IJmuiden 'binnengekomen stoom trawler .Derika VII" rapporteert, dab de matroos P. de N. uit Scheveningen, vader van acht kinderen, door den storm over boord geslagen en verdronken is. Doodclijke ongelukken. Te Kamerik is Donderdag M. W., uit Kor teraar, terwijl hij bezig was met oen heistelling, door een heipaal tegen het ■hoofd getroffen. Hij is aan dc gevolgen overleden. De gehuwde arbeider K., kwam Don derdagavond in de Staatsmijn „Emma" on der vallend gesteente en was onmiddellijk dood. De getroffene laat een vrouw met eenige tinderen achter. Ernstige mishandeling. Te Elcken bij Arnhem is door den on gunstig bekend staanden Mom uit Doe- tinchem zekeren Peelen uit Doetinghem met een mes in den buik geatolcen. De toestand van den getroffene is levensge vaarlijk. De dader is aangehouden- Verbrand. Te Honselerdijk is door onbekende oor zaak de wed. van der Endo in brand ge raakt. Door op het hulpgeroep toegesnelde buren werden de brandende hleeren gedoofd door inwikkeling in dekens. De vrouw bleek zeer ernstig verbrand over het geheele lichaam en gelaat, zoodat de dood ma- eeni- ge uren ontrad. Een kleinzoontje, dat- de herstellende vrouw gezelschap hield, had zich even verwijderd om te gaan eten. In dien tusschentijd is het ongeluk gebeurd. In brand geraakt. Gisteren is in een woning aan de Ring- kade te Arnhem een 15-jarig meisje te dicht bij de kachel gekomen, met gevolg dat ze in brand geraakte. Ze bekwam zeer ernstige brandwonden en is in levensgevaarlijken toestand naar het Elisabeth-gasthuis over gebracht. Hbd. De storm. De stoomtreiler Erica IX IJM 417 is gisternacht- te IJmuiden binnengekomen met- verlies van een. der opvarenden, n.l. P. de M. uit .Scheveningen, die door een stortzee overboord was geslagen en ver dronken is. De man laat oen weduwe en 8 kinderen achter. Voorts werd de opva rende W. H. uit IJmxiiden gewond. Het schip kreeg zware schade. Voorts kwam binnen do toomtreiler Robert William, Katwijk 123, waarvan twee opvarenden J. R. en J.- K. waren ge wond. Beiden werden na verbonden te zijn per aute naar him woningen in Kat wijk gebracht. Ten slotte kwam binnen de stoomtrei ler Sormvogel IJM 90, waarvan de opva rende B. de J., uit Egmond, gewond was. Hij had een paar gekueusde ribben en e» gebroken duim. Inbraak. Het U. D. maakt melding van een in braak aan de Catharijnckadc to Utrecht. De dieven hebben zich door oen iu aan bouw zijnd perceel toegang verschaft naar den bestaanden winkel. Een 70 zijclen ja ponnen en ruim 200 zijden blousjes werden vermist. De recherche heeft reeds een, „draad" gevonden, waarlangs zij de zaak tot opheldering denkt to brengen. De waarde van het gestolen© bedraagt een kleine f 3000, i Im De bordjes verhangen, "j Men schrijft uit Zuid-Limburg De gedurende de laatste dagen ingetre den verbetering van do waarclo van de mark heeft een grooten inkoop van waren in de Hollandsche grensgemeenten in Zuid-Limburg veroorzaakt. In het bijzon der worden levensmiddelen die over het algemeen in zekere hoeveelheden vrij van uitvoerrechten over do grens kunnen, ge kocht, Dit- feit wordt door onze zakenmen- schen, die hun magazijnen met waren ge vuld hebben, met vreugde begroet. De Duitsche koopers zijn in de Hollandsche grensplaatsen graag gezien en vinden een tegemoet komend o behandeling. De Hol landsche douane-autoriteiten komen aan den Duitschen nood zeer tegemoet door heb uitreiken van z.g. dagpassen. In de na-bijheid der grens verrijzen winkels en Hollanders in blauwe kielen venten al roepende haxing, kaas enz. Zoo is het beeld van het verkeer aan de grens geheel rcranderd, wijl hefc vorig jaar de Hollan ders in grootc massa do inkoopen bij de Duitschors deden en vooral voor Kerstmis de Duitsche zaken bestormden. Natuurlijk hoort men helaas weer van smokkelaars. Letteren en Kunst Lou Asperslagh. P. v. tl. Meer do Walcheren schrijft in „De Nieuwe Eeuw" over do Sint Pascha- liskerk ie 's-Gravenhage o.ra. over de ra men van onzen stadgenoot Lou Asperslagh „Het is inderdaad een kranig stuk werk. De kleuren van het gebrandschilderde glas zijn vol gloed. En het licht wordt warm en wonder in de ruimte. Doch do opbouiv der figuren, vooral de teekening der gelaten lijkt mij veelal zwak. Ik had het sterker gewild, met meer karakter-volheid. De gezichten zijn slap; de zware lijnen mis sen spanning en expresse. Ik droomde grootere helderheid, intenser gebaar, fel lere fonkeling en zuiverder samenstel. Maar dit gemis aan beslistheid ziet ge eerst hij nadere beschouwing. IU eerste indruk van het geheel is goed. En^c moet, ondanks al mijn bezwaren, dat kranig werkstuk van den jongen Katholieken kunstenaar warm waardeeren. Er ligt een groote belofte voor do toe komst in deze ramen welke met hun kleu ren de gewijde atmosfeer, geschapen inde goede ruimte-afsluiting door den bouw meester Kropholler, nog verhoogen en in tenser maken. Als Lou Asperslagh zuiver der techniek toepast en zijn opdracht die per door-leeft, zal hij zeker onder de jon gere Katholieken een belangrijke plaats gaan .innemen". UIT DE OfüGEVING NOORDWIJK. Gemeenteraad. De raacl der gemeente vergaderde gis termiddag te 2 uur. Voórz.: burgemeester jhr. v. Panhuys. Afwezig de heer v. d. Wiel; ér zijn 2 acatures (G. J. L. v. d. Meer en rar. Woldringh v. d. Hoop). e voorz doet mededeeling van de in gekomen stukken, w. o. een nader voorstel van dr. Van Nes, regelend het salaris van den ontsmetter Vreeburg, wiens salaris was verminderd. De Voorz. stelde voor dit adres te renvoyeeren naar B. cit W. ora advies, daar het te laat was ingekomen, om cloor B. en W. behandeld te wormen- De heeren Meyer en Vink verklaren zich hiertegen. Zij iüeenen, dat het adres vroeg genoeg is ingezonden om behandeld worden, n.l. Donderdagmorgen. Dc voorz. zegt, dat het adres hem eerst heden morgen heeft bereikt. Het voorstel-Meyer wordt echter gesteund en aangenomen, zoo dat het bij het betreffende begrootings- punt zal worden behandeld. Van de Centrale Administratie-Mij. te Amsterdam is bericht ingekomen, dat zij accoord gaan met den voorgestelde^, weg naar liet Langeveld, doch dat er van de plannen tot stichting van een Sportpark op het Langeveld voorloopig niets zal ko men, wijl het henoodigde kapitaal nog niet bijeen is gebracht. De voorz. schorscht hierna de vergade ring tot het doen van enkele mededeelin- gen. Na heropening is de heer v. d. Wiel aanwezig. Aan de orde is do rooilijn Willielmina- straat. Deze rooilijn (pand van den lieer N. Vliet) zal loopen evenwijdig met de goot van de Wilhehninastraat. Het voor stel van B. en W. wordt als voorgesteld zonder h, s. aangenomen. Hierna is aan do orde de vaststelling van do begrooting der gas- en waterlei dingbedrijven. Deze rekeningen worden vastgesteld als volgt: gasbedrijf: inkomsten f54.987,57, uitgaven f 19.553.83. Waterleidingbedrijf onbekend). Hierna is de gemeente-begrooling aan de orde. De heer dr. v. Nes zegt, dat de commis sie lot nazien dezer begrooting geen rap port kan uitbrengen, doordat de heer Wol dringh van der Hoop plotseling vertrok en slechts enkele notities kon achterlaten. Bij de desbetreffende punten zal de commissie een en ander zeggen. Algemeeno beschouwingen over de be grooting worden niet gehouden. Bij Hoofdstuk II, Algemeen Beheer, maakt de heer Admiraal wederom een op merking ten aanzien van de sluiting der café's om 11 uur. Spr. zou niet al te royaal met vergunningen willen omsprin gen, hetgeen d9 voorz. doet zeggen, dat hij zulks in geen geval doet. De heer Meyer wil vooral de gelegenheid om cur sussen te volgen toch niet belemmeren. De heer v. d. Wiel maakt aanmerking op liet rumoer, dat zoo dikwijls in de Hoofdstraat te Noordwijk a. Zee heerscht. hetgeen veel hinder veroorzaakt voor dc omwonenden. De voorz. zegt, dat dit hoofd zakelijk personeel betreft van hotels e.a., dat eerst laat vrij is. Waar deze personen beter binnen dan buiten kunnen zijn, meent hij, dat er toch wel iets van te zeggen is, hoewel hij de zaak nog eens zal onderzoe ken. Weth. Liefferink vraagt den voorz., toch vooral met de belangen van de bad plaats rekening te houden. Het hoofdstuk wordt vastgesteld aan inkomsten op f 11.533,60, aan uitgaven op f 44.455,10. Bij Hoofdstuk III, openbare veiligheid (politie) zegt dr. v. Nes bezwaar le heli- ben tegen den post van f 2100 voor in specteur van politie. Spr. herinnert hier bij aan den gang van zaken en zegt be zwaar tegen dezen post te hebben, omdat de begrooting 1922 was goedgekeurd met een bedrag van f 1100 plus f 150 voor de zen post, met buiten werking stelling van de tegenwoordig geldende regeling. De voorz. zegt over dit punt niet aan do beraadslagingen te willen-deelnemen. Het voorstel-v. Nes wordt z. h. s. en zonder discussie aangenomen. De heer Meyer vraagt den post voor den heer Verburg te handhaven zoolang de heer Verb ure bij de politic is. doch daan» den pos, op ,o heffen. Aldus Bij den pos, aanschaffing foto-loeshjr onz. voor onderzoek bji do politie, hel oiw derricht op d,t gebied van de politieagent en en het houden van 3 politiehonden te zamen geraamd op f !>35, zegl d0 heer'' v. «es, dat de commissie meent, dal dit" gevoeglijk kan vervallen De voorz. zegl, dal deze posten op da begrooting zijn gebracht als vervolg van °P dit gebied is aange schaft. Tot nu toe kostte dit niets, daar tair S Werd g<K,nan dot'r cea TOlon- W etti. v. Eedon betoogt, dat met do verwerping van deze postjes ook verwor pen wordt de vooruitgang inzake den mos «ernen opleidingsdicnsl. Bovendien moe ien de kosten voor den opsporingsdienst' toch gemaakt worden. Hij beveelt dus aan neming van het voorstel tan B. en W. aan De voorz. zegt verder dat men al mo"u bezuinigen met f 100 minder (e geven voor liet houden van politiehonden de lust en de prikkel bij de agenten wordt verdreven Do heer v. d. Wiel zegt, dal hij den post veiligheid (verlichting en brandweer inbegrepen) voor een gemeente als Noord- wijk veel te hoog acht, doch hij meent, dat er tegen dergelijke posten toch geen bezwaar zal zijn. De post aansch. foto-toestel (f 200) en, opleiding200) wordt na- stemming ge schrapt. De post f 150 voor politiehonden wordt gehandhaafd onder beding, dat zij geheel- in dienst der gemeente gebruikt worden. Hoofdstuk IV wordt hierna vast gesteld op een bedrag van f 40.334.77 aan uitgaven en f 1312,54 aan inkomsten. Hoofdstuk V (volkshuisvesting) tot een bedrag aan inkomsten van f 46.830,80 en uilgaven van f51.045.15, wordt z. h. s. vastgesteld. Bij Hoofdstuk VI (openb. werken) wordt voorgesteld ook den Binnenweg te bestra ten. De voorz. zegt, dat hiervoor gebruikt kunnen worden de keien uit een gedeelte Schoolstraat c-n Bronckhorststraat, waar voor dus klinkers gebruikt kunnen worden. De kosten hiervoor, rioleeriug inbegrepen. woi*den geraamd op f2266. Dit voorstel wordt goedgekeurd. De heer Admiraal maakte bezwaar tc^en de kosten (f 1300) voor verharding van den Oranjeweg naar de Kolfbanen, terwijl do heer Van Nes erop wees, dat de nieuwo Zeeweg opnieuw zal worden verstraat, hoewél zulks eerst 4 jaar geleden is ge beurd. Spr. vraagt of het niet goedkooner is deze straat te teren, waartegen andere leden bezwaar maken. Hoofdstuk VI wordt hierna vastgesteld aan inkomsten op f 8621,97. aan uitgaven op f67.433. Hoofdstuk VII (eigendommen) op in komsten f4942.80. uitgaven f 4735.35. Hoofdstuk VIII (onderwijs) inkomsten 124.974,10, uitgaven f 56.313,13. Hoofdstuk IX (ondersteuning) inkom sten f3940.66/"?, uitgaven f22.035,20. Hoofdstuk XI (handel en nijverheid) uitgaven f 7808.75. Hoofdstuk XII (belastingen) inkomsten 1159.531,39. uitgaven f3466. Hoofdstuk XVI (onvoorzien) f 13.729.57. - Al deze hoofdstukken worden zonder veel bespreking aldus vastgesteld. De heer v. Nes merkte bij den kapitaal- dienst op, dat het wel wenschelijk zou zijn oude leeningen tegen hoogo rente om to zetten in andere tegen lagere rente. De voorz. antwoordde hierop, dat zulks dik wijls meer schijn dan werkelijkheid is en dat omzetting later wel moeilijkheden kan opleveren. Do inkomsten leverden in het geheel geen besprekingen op, waarna de begroo ting werd vastgesteld op een eindcijfer van .gewone ontvangsten en uitgaven van f 377.590,53, terwijl de kapitaaldienst aan ontvangsten geeft f 233.906.99, aan uilga ven f 224.112,17, batig saldo f9884.82, De H. O. is vastgesteld op f 116.000. Hierna heeft voorloopige vaststelling plaats van de rekening van de gemeente bedrijven. De gasfabriek heeft een winst gemaakt van ruim f 30.000, Na eenige uit te voeren werkzaamheden wordt in het reservefonds gestort f5188,40/-2, terwijl in do gemeen tekas een bedrag gestort wordt van f 20.000 De lieer Vink vindt, dal de winst wel wat te hoog is, waarop de voorz. zegt, dat met ingang van December de gasprijs met 1 cent is verlaagd. De rekening der waterleidingbedrijven sluit met een nadeelig slot van f 3760,17 K». Aldus vastgesteld. B. en W. stelen verder voor voorloopig vast te stellen do rekeningen van het dis tributiebedrijf over 1919, 1ste halfjaar verlies- en winstrekening 1 Juli 1920 tot liquidatie- en liquidatiebalans tot een ge zamenlijk tekort van f 61.'137.85K\ waarbij is begrepen een tekort van f 14.010,66 we gens gepleegde onregelmatigheden: 2o. wegens liet tekort door onregelmatig heden van f 14.010,66, verhaal te zoeken bij de Maatschappij voor Zekerheidsstel ling, die liet contract van borgstorting mot de gpmeente geteekend heeft. Z. h. s. wordt hiertoe besloten. Ten slotte heeft vaststelling plaats van de gemeeterekening 1922 en opnieuw vast stelling der gemeenterekeningen over 1918, 1919, 1920 en 1921. Bij de rondvraag vraagt de hoer Vink, wanneer de voorz. denkt, dat er werk ver schaft zal worden. De voorz. antwoordt hierop, dat zulks niet bekcud is. De heer Vink vraagt lioo het staat met dc uitkeéring aan do uitgetrokken werk- loozen. In con conferentie mol 0. on IV. zeido dc voorz. too dat do steunregeling in de (wecdo week van December zou aan vangen. Er is echter, niets van gekomen. Wetli. Liefferink zegt dat or inlichtin gen zijn gevraagd, waarop niet voldoende is geantwoord. B. en W. wilden 1 Januari met de regeling beginnen Hierna volgde sluiting der vo-' g:- lering. LISSE. Waterstaat. De Minister van Water-, slaat heeft benoemd '!"i buitengewoon op zichter J>ij het verbroeden van vier bruggen Ju den Rijksweg 'a-Gravennagfr—Noord-< Hollandsche grens in deze gemeente AV K. Leen werk te Loosdulaem i

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 4