Vbi»Ha Firma UTAVERNEs SLAGERIJ PELTERIJEN m VAN 14 TOT 24 DECEMBER MEISJES I KLEEDING JONGENS KLEEDING Een brutale kerkdiefstal. Naar bet „Petit Journal" uit Oriedo (Spanje) verneemt, hebben dezer dagen dieven hun slag weten te slaan in de kerk van O. L. Vrouw van Coradongag, terwijl de dienst aan den gang was. De buit, welke den tot nu toe onbekend gebleven dieven in 'handen viel, bestaat uit de beide kronen van de Heilige Maagd en het Kindeke Jezus, welke kronen geheel bezet zijn met schitterende diamanten. Merkwaardig is, dat de dieven een prachtig paarlsnoer, alsmede een schitterende, groots parel, welke de Heilige Maagd aan een hals keten droeg, onaangeroerd lieten. Trouwens de buit was rijk genoeg, daal de waarde der beide gestolen kronen wordt geschat op drie millioen peseta's. De kronen waren op de hoofden der beelden vastge schroefd en zijn door de dieven met kracht afgerukt, waardoor ook de beelden ern stig werden beschadigd. Het eenige dat de politie weet is, dat de dieven per auto zijn gearriveerd en ook ver trokken. Een eigenaardige grondverzakking. Sinds enkele dagen verkeert de bevol king van Schönberg nabij Bauske in Koerland in groote spanning. Er heeft zich daar een zeer vreemd geval voorge daan. Maandag j.l. begon plotseling een ter rein, dat aan de katholieke kerk daar ter plaatse toebehoort, te verzakken. Er ont stond een groote kuil, die van uur tot uur breeder en dieper werd. Een korenschuur, welke aan den rand van het wegzakkend terrein stond, stortte in den kuil en ver dween zonder een enkel spoor achter te laten. Een beroemd graveur valsche munter. De federale agenten te New-York heb ben Philip Lieberman gearresteerd, die bekend staat als een der grootste experts op het gebied van s taaifotogravures. De man wordt, er van beschuldigd 20-dollar- biiietten aangemaakt te hebben. De politic drong zijn wonïilg op Long- Island binnen. Lieberman sprong van de tweede verdieping uit het venster naar buiten, maar werd overmeesterd na nog hardnekkigen tegenstand te hebben ge boden. Een gentleman-inbreker. Wel zelden bevond zich op de banlc der beklaagden zulk een merkwaardige per soonlijkheid. als zich dezer dagen voor den rechter te Guildford had te verantwoorden. Het was de ..gentleman-inbreker" James Clarke, alias Bertram Wyndham Wood hou se, die zes jaren, dwangarbeid tegen zich hoorde cischen. Het zal ook wel zelden zijn voorgekomen, dat zooals dit met. dezen veroordeelde hei- geval was een misdadiger naar de gevan genis wordt gezonden, met het vooruitzicht, dat. als hij wórdt vrijgelaten, hem een bank tegoed wacht, dat gedeeltelijk door magis traten te zihien behoeve is bijeengebracht. Behalve, dat de schuldige in "een geschre ven verklaring van 34 pagina's klein-folio formaat zijn misdaden bekende dankte hij in een welsprekende redevoering, voor j den rechter gehouden, den sunerintcnde.it" Be: hier van de politiO'ie Woking-,-die hij.beti telde als een .gentleman" en tévens als een ijverig en nauwgezet ambtenaar. De misdadiger verklaarde, dat er men schen naar hem toe waren gekomen om hem te bedanken voor de oneemeen fijne en delicate manier, waarop hij was opgetreden, wanneer hij zich genoodzaakt zag, in hun huizen in te breken. Dit werd bevestigd door de politic, verklaarde, dat Wooilhoese bij al zijn in braken nimmer opzettelijk of onnoodig iets brak, of beschadigde. Toen hii gearresteerd werd, bekende hij geheel vrijwillig 11 oc 19 andere inbraken te hebben pepleeod. die anders een geheim zo-uden zijn gebleven. Hij hielp ook de poli tie rm het gestolene terug te vinden, totale waarde van hetgeen door liem dit jaar gestolen werd, bedraagt ongeveer 1700 pnnd sterling. Woodhonse verklaarde, dat zijn aandeel hiervan slechts MO pond ster ling bedroeg. Woodhouse werd eens als jongeman tot- een naar veler in-eening nocdeloos- zwaro straf veroordeeld wgens een klein eerste delict". Sindsdien, zoo .verklaarde hij, had men hem nimmer een kans gegeven r-m op een eerlijke manier zijn brood te ver dienen. Sinds 1907 had hij verschillende ge vangenisstraffen ondergaan. Thans heeft niet alleen de politie beloofd hem te helpen^ maar ook hebben eenige andere personen, waaronder twee magistra ten, een bank-^onto te zijnen behoeve voo. hem geopend- De sein is niet groot, maar k bestem l voor hem ,.op weg te helpen" wanneer hij vrij komt. Beroemd defectieve overleden. Dezer dagen is te Los Angelos overle den de 77-jarige William Allan Pinker- ton, directeur van een der beroemste de tective-bureaux in Amerika. Pinker ton heeft zicli 62 jaren lang ge wijd aan het opsporen van misdadigers en stond aan liet hoofd van een detecti ve-bureau, hetwelk een personeel had van meer dan 1500 man. Zijn vader was liet, die het bureau had opgericht. Geboren te Glasgouw als zoon van een politiebeambte, was Pinkerton senior aanvankelijk 111 den handel gaan. Toen hij geen succes oogstte, emi greerde hij naar Amerika en vestigde zich in oen kleine stad, niet ver ten Westen van Chicago. Het stelen van paarden en het bedrij ven van andere opgerechtighedcn was daar aan de orde van den dag. Allan Pinkerion wist als amateur-detective zoo wel paardendieven en andere boosdoeners te snappen, dat hij tol sheriff der stad werd a an ges leid. Spoedig daarop ging hij naar Chicago en belastte zich daar niet speciaal clelec- tieve-werk. Als gevolg van zijn succes kreeg zijn detective-onderneming vertak- kingen over. heel Amerika en Amerikaan schc presidenten engageerden manner. van Pinkerion om zich to laten bewaken Het was Allan Pinkerton, die president Lincoln het leven redde, toen men hem te Baltimore wilde vermoorden. De nu overledene, Allan Pinkerton's zoon William, werd op 7 April 1846 te Il linois geboren. Op 15-jarigen leeftijd reeds werd hij bij den geheimen dienst van het Ameri- kaansche leger ingedeeld en maakte ver volgens den burgeroorlog mee. Later werd hij aan het bureau van zijn vader verbonden, waar bij, na diens dood, als directeur van de onderneming opvolgde. Verschillende „beroemde" zaakjes zijn door zijn bureau opgeknapt. Merkwaardig mag het heeten, dat de onderneming steeds weigerde zich in te laten mot echtscheidingszaken. De beproevingen der Mekkagangers^ Het schijnt het koninkrijk Hedsjaz aan geld te ontbreken, zijn regeering geeft ten minste blijk van een ongelooflijke schraapzucht, schrijft de „Matin". Het is heleend, hoe talrijke Muzelman nen telken jaar met groote devotie hun bedevaart naar Mekka maken. Waar nu de verhoogde levensstandaard reeds even goed als in het Westen zijn invloed deed gevoelen, was het begrijpelijk, dat de reis door de daaraan verbonden kos ten zeer duur werd; thans echter wordt zij den geloovigen totaal onmogelijk ge maakt door de belastingen welke koning Hoessein oplegt. Indertijd onder het Turksche bewind moest iedere pelgrim een bedrag van 4 francs storten voor rekening der interna tionale administratie. Thans echter heeft de plaatselijke regeering een bedrag van 72.50 francs gevorderd, driemaal zooveel als het vorig jaar. Dit is evenwel nog niet liet ergste; de pelgrims die uit Egypte komen, worden te Cairo aangehouden door een belastingambtenaar van Heds jaz die bun 45 francs rekent voor liet vi- -n van lvun paspoort. Maar dit jaar konden zij zelfs niet met dezo kosten volstaan; ook op de liuur der kameelen erd een belasting gelegd, per dier en per 70 K.M. niet minder dan 50 francs be dragend. Hoewel de Hedsjaz-amblenaren zoogenaamd een rekbare regeling toepas sen is het toch wel voorgekomen dat een rijke karavaan van Medina naar Mekka meer dan 500 francs belasting moest be talen, alleen voor de dieren. Waar zij zoo van alle kanten worden geplukt, is liet begrijpelijk dat do pel grims aan het einde van hun reis zonder geld zitten, zoodat zij slechts naar hun land kunnen terugkeeren, wanneer bun respectieve regeeringen willen bijsprin gen. Behalve de stedelijke belastingen van Mekka die voor iederc-n reiziger ongeveer 0 francs bedragen, is thans de offer-be lasting, die ten tijde van het Turksche regime 2 francs was, vastgesteld op 90 francs. Zelfs het onontbeerlijke bid kleedje wordt niet vrijgelaten. En gebruikte de regeering van Heds jaz dat geld maar om de reizigers onder weg te beschermen, dan zouden zij er nog vrede mee kunnen hebben, doch nooit is liet tusschen Medina en Mekka z-yi on veilig geweest als nu; de Bedöemea brand schatten de karavanen nog meer dan de belastinggaarders. Willen de aangeval lenen niet betalen, dan worden- ze eenvou dig 'gevangengehouden, soms wel veertig dagen of langer,, gedurende welken tijd oor een kruik water 20 francs en voor oen kilo vleesch 100 francs moeten neer leggen. Het gaat zelfs zoover, dat, wan neer pelgrims worden aangerand die reeds door den fiscus zijn uitgeschud, de Bedoeinen zich bij bun families vervoe- :en om uitbetaling van een losgeld. Globe-trotters op stelten! In „Our Weekly" een te New-York ver schijnend tijdschrift voor het huis-gezin, kwam onlangs een heftig artikel van een ze keren James Browny voor, waarin déze heer zich"nogal boos maakt o-ver de „globe-trot ter-man ie". Aan het slot van zijn voor de wereld reizigers niet al te vleiend betoog wenseh te de heer Browny zijn penne-slaclitoffcrs ran harte beterschap met de opmerking, dat het er alleen neg maar aan ontbrak, dat de maniakken op stelten een reis o-m de 'we reldbol zouden gaan ondernemen. Het laatst verschenen nummer van ;,Our Weekly" bevat nu een geestdriftig gesohre- cn artikel van een voorstander der „Globe trot tery". De heer Mae. Kennton, uit Den- er (Colorado), de auteur van dit geschrijf, is zeer ontstemd over het „geraaskal" van zijn tegenstander Bowny. Tevens kondigt hij aan wraak te'zullen némen op^le on juiste voorstellingen, die de- heer zijn sport, het licht deed zien. Die wraak zou bestaan uit het aanvullen va-: Browny meende, „dat er nog maar aan ont brak". De heer Kennton, een bekend rugby- speler, zal er dus op stelten vandoor gaan 1 Januari vertrekt hij. De volgende week wordt de volledige route gepubliceerd, Eigenaardig is wel het dreigement aan het slot van zijn felle verdediging, waar de heer Kennton vrklaart Browny, wiens adres hem bekend is, tot vervelens toe op de hoogte te zullen houden van. zijn bevindin gen. Een lïienschiieventf vrouwtje. De „Daily Chronicle" weet mede te doe len, hoe een vrouw in Engeland in staat is aan een heel dorp het noodige drink water te onthouden, cn daarbij de autori toiten, twee inspecteurs van politie een metselaar cn een filter met succes te weer streven. Hot geval heeft zicli voorgedaan te Whit- 'land (Carmarthenshire), waar een onge trouwde juffer woont, die in "haar tuin do gemeente pbmp lieeft slaan, d. de gemeénleput, want de pomp had zij er afgehaald, on op den openbaren ivcg ge deponeerd. Een gemeente-timmerman iiveerde kort - daarop met gemeentenuto- riteiten om dezo pomp weder op zijn plaats te brongen. De vrouw liet dal (oc, doch nauwelijks was do man vertrokken, of do aangebrachte stellage lag in puin. en de pomp'zelf weder op straat. De politie heeft (oen baar pogingen ge- staakt, en;, ook. dé timmerman is niet dor verschenen. In tusschen zit de plaats zonder drink water, want de vrouw beweert, dat de put haar particulier eigendom is, en zij geen plan beeft haar medemenschen gratis drinkwater te verschaffen. De put is ech ter reeds 32 jaar lang door het publiek ge bruikt, en eerst onlangs door dit mensen lieven do vrouwtje Snelle rechtspraak in Rusland. Een Moskousche politie-agent zoo schrijft de correspondent van de „Gbica^ cago Tribune" te Biga is niet alleen agent, doch tevens rechter, jury, ambte naar bij het gerecht en boete-ontvanger tegelijk. En als een Moskousche politie agent iemand aanhoudt wegens een over treding, hem een boete oplegt, de boete int en den arrestant met een waarschuwing weer laat gaan, dan wordt het bedrag der boete naar het hoofdbureau opgezonden, terwijl de agent zijn „commissie" op steekt. Moskou heeft, evenals andere steden zijn vele politie-verordeningen, maar de Moskousche politie houdt niet van kan tongerechten enz., doch van snel en prac- tisch recht. Het komt dan ook maar zeer zelden voor, dat iemand voor een over treding voor den rechter verschijnt. Meestal legt de bekeurende agent zelf de boete op. Hij eischt dan zoo ongeveer een 25 tot 50 millioen roebel. Heeft iemand dit bedrag niet bij zich, dan begeleidt de dienaar van den H. Hermandad hem naar zijn huis of familie, waar het bedrag dan wordt geïnd. Maakt men bezwaar te gen de boete, omdat men geen geld heeft en arm is, dan komt men er vaak van af met een enkele waarschuwing of met een geringe boete. Een ontaarde vader. In het „Tijdschrift voor Armwezen" ouden ivo het volgende staaltje uit de practijk: De man was lui, aan den drank, zonder werk en deed ook niet de geringste moeite om aan werk te komen. Zoo nu cn dan, als hij geen andere manier zag om zich geld te verschaffen, ging hij er met de \roddenkar op uit en wat hij daarmede op haalde, werd verdrouken. De vrouw had een paar werkhuizen, waardoor ze in staat Avas te samen met de oudste kinderen, die ook al wat in brachten, het gezin voor den honger te bewaren en van het aUeriióodigste te voor zien. Als hij op ongeregelde uren zijn huisgenooten niet zijn tegenwoordigheid vereerde, kwam hij alleen maar om te eten en te slapen en hij geneerde zich zelfs niet als hij de kans maar even schoon stukken huisraad of A'oorAverpen ,van dagelijksch gebruik mee te nemen om erkoopen of naar de bank van lee ning te brengen, ten einde op deze Avijzo aan geld voor drank te,komen. Vandaar dat de vrouw haar boeltje nooit alleen durfde achterlaten, maar al- lijd, alvorens haar Avoning te verlaten, Avat eenige verkoop- of verpand waarde had, bij een vriendelijke - buurvrouw in veiligheid bracht. Al maanden -A-oor''.'de' H. Communie A-an het jongste kind Avas de moeder begonnen te sparen en door allerlei uilzuinigingön was het gelukt, zonder dat de man er iets van af wist, eenig geld op zijde te leggen, zoodat ze, toen de groote dag eindelijk was aangebroken,haar dochtertje een paar 'nieuwe laarsjes en een keurig jurkje kon aantrekken. 'I Is moeilijk uit te maken wie ATan beiden hot meest van de nieuwe spulletjes genoot. Tijdens de enkele minuten, dat het kind keurig uitgedost op de moeder zat tewach ten, die als naar gewoonte een en ander naar de buurvrouAv bracht, gebeurde de catastrophe! Om-envachts kwam „vader'" binnen. Nauwelijks zag bij do nieuwe schoentjes en het aardig jurkje, of hij pakte het kindje, dat van schrik niet durfde tegenspartelen, op, zette het op tafel, trok liet in een oogwenk de laarsjes en het jurkje uit en ging er vervolgens van door. De vrouw vond enkele oogenblikken later bij haar terugkomst een half gekleed schepseltje, dat op de tafel, nog net zoo als „vader" haar had verlaten, zat te huilen. Wetenschappelijke Berichten ater, Namuestraat 42 P. F. Verlheijen' ert gezin, molenaar, Gaestraat 12 "Wed. G. van Leeuwen—Verflagen en gezin, Moreoh- weg 26 Mej. E. van Triest, dienstbode, Rajnsbuigeweg 7 Mej. H. Staperfeld, Bo termarkt 3 H. J. A. Soesman, Groenho- venstraat 13 C. Nicolai, advocaat, Pa penburg 110 H. H. Mooy, Rapenburg 4 G. H. La-mpe, winkelbediende, Maria Gonda-straat 39 H. Lagerwy, Wittepoort- fcaaerae K. Koopman m .gezin, reiziger, Söhelpenkade 38 H. Knook en gezin. Ha ven 14a B. M. Duyser, -winkelier, Haar lemmerstraat 249 Mej. P. P. van Driel, dienstbode, Koningstraat 22a G. H. Gas- telein en gezin, Stille Eijn 6 Mej. M. M. J. v. d. Burg, dienstbode, Hooge Eijnlijk 152 M. van Am-stel, Nieuwsteeg 25 Aohmad Hoogc Rijndijk 116 Mej. L. M. Sta-fleu, dienstbode, Hooge Rijndijk 18 Mej. A. J. E. van Wijk, Assistente, Moarsma-nsteeg 13 H. Th. Scbaepman, Witte Rozenstraat 22 C. Drossaarfc van Dusseldorp, Witte Singel 23 Mej. F. Storz, dienstbode, Rapenburg 35 Mej. M. A. de Jong, kinderjuffrouw, Utr. Jaagpad 35 Mej. M. B. Tadema, Ter weepark 3 G. H. A. van Bellen en gezift, stafmuzikant, Marie npo el straat 25 Mej. J. A. Roomer, verpleegster, Acad. Zie kenhuis P. Saarloos, sergeant seiner Kweekschool voor Zeevaart. G. Benne- ma, idem a-lsvoor Wed. H. van den Heu velJansen, Langegracht 123 N. van Eek metaa-ldraaier, de Ruijterstraat 17 A. A. van der Spek, filiaalhouder, Haarlemmer straat 94. Personen uit Leiden vertrokken. 'Ai. Rijkens, Den Haag, Prins Hendrikertr. 3la H. Sahuurink, Voorhout, Boekhorst laan 148 G. J. Th. Verfiorst, Den Haag, Wingerdst raat 29 Fr. Linschoten, Den! Haag, Seringenstraat 10 Mej. E. Hongli1, Den Ha^g, Koninginnegracht 52 A. S. Koster, Rotterdam, Busken Huetstraat 43 Abr. Kalkhoven, Rotterdam, alsvoor Mej. C. J. Grotenhuis, Hilversum. Violenstr<j 46 A. P. van der Kraan, Amsterdam, Pot gieters traat 181 Mej. C. G. M. Verstap-», pen, Helmond, Molenstraat 97 Mej. H. Veis, Den Haag, Oh. de Bourbonpl. 35 t Mej. C. M. Lanen, Den Haag, Hee-mskerck- etraat 36 Mej. M. Vink. Warmond, bij de ouders Mej. B. T. Cheriex, Den Haag, Ceüebesetraot 4 Mej. G. Mostert, Brussel, Hospitaal Brugmann Mej. E. J. G. Damman, Zeist, W. A. Hoeve Mej. D. van Digigelen, Den Haag, Amelia van Solmsstraat 110 M. H. W. A. du Chattel, Voorburg, Rusthoflaan 20 Wed. van LieshoutZandvliet, Oegstgeest, Groene- steeg 47 P. St. H. v. d. Vaart, Alkmaar. Ie Tuindwarsstraat 14 Mej. M. C. Brou wer, Laren (N.-H.), bij de fam. Dels J. Fr. Feld, Den Haag, Beeklaan 220 J. H. li de Leeuw, Den Haag, Boekhorststraat 54 H. J. Aran Mannen, Gramsbergen, Voor straat D. Zirkzee, Haarlem, Kennemei* straat 28rood J. Fr. A. d-en Hollander Breda, Eindstraat 11 O. L. Jamin, Rot terdaan, Bergweg 99 Mej. E. Vijl brief Noordwijk, Kekstraat 34 Mej. M. va« Harskamp, Koudekerk, bij de ouders no. 35* Het vernietigen van wolken met electrisch geladen zand. Nevel en wolken behoorep tot de grootste hindernissen, voor de -luchtscheepvaart-. Wan neer ze vernietigd konden worden, vooral in de nabijheid van landingsplaatsen, zou dit de zekerheid van den. vliegdienst ongetwij feld ten goede komen. Met het oog hierop zijn door professor Bancroft, hoogleeraar in de physische che mie aan de Cornell-University, proefnemin gen gedaan. En op het Mc Cook-vliegveld bij Dayton, een der grootste vliegvelden der Vereenigdc Staten, in O-hio, hebben deze proefnemingen goede resultaten opgeleverd. Het vernietigen der wo-lken geschiedde met behulp A-an zand, dat van een positieve clec- trische lading A-oorzien werd en door een AÜegmacliine of een ballon captif boven de wolk werd uitgestrooid. De positief gela den zandkorreltjes trekken de zeer fijne waterdroppels aan, vereenigen deze tot groo- tere droppels, die ten slotte als regen, of wanneer de temperatuur zeer laag is, als sneeuw neervallen. Met ongeveer 40 kilogram zeer fijn zand. dab op 15000 volt geladen was, gelukte het. naar wij in de „Wetenschappelijke Bladen" lezen, bo\-en het vliegveld een wolk, die 5 tot 6 A-ierkante kilometer groot was, in min der dan 10 minuten te doen A'erdwijnen. Zeer goedkoope Aanbieding gedurende een week E11 dat, terwii! in Twente de prijsen 20 a 25% gc- stegen zijn t- HOOFDPMN gepaard met - pijnlijken zwaar gevoeld hoofd cn ledematen. Neem de koude Genezend cn pijnstillend <S i> bij Inflticnza, Rhenma- tick, Aangczichte- j pijn. Prijs per koker .ff ^5 ct- Bij Apotli. 1 Drogisten,' r STEUNT De Katholieke Pers ZIE ONZE ETALAGES Vanaf Manleis 1.65 Jurken 0.98 Hoedjes 0.65 Witwollen Doeken Capes - Jumpers enz. Wollen Truien Truipakjes Kamg. Pakjes Schoolbroeken Jasjes Regencapes Va nat 0.98 2.10 7.35 1.95 Mutsen enz. JUMPERS - SHAWLS Personen te Leiden gevestigd. Mej. G. Zili-ken, dienstbode, Oude Rijn 2 D. de'Blank en gezin, 'winkelier, Boter markt 8 Mej. Th. Wagner, dienstbode. Haven 16 Mej. A. Visser, klerk Dir. Bei- Haven 20 Mej. D. G. Vervoort, huishoud- DONKERSTEEG 17 0p1g7^ch, TELEFOON 192 Rundvleesch Vet Kalfsvleesch Varkensvleech Kalfsnierstuk Kalfsfricandeau Kalfsbiefstuk Kalfsoesters Kalfslappen Kalfsgehakt Kalfspoulet Kalfscarbonade Kalfszwezerik naar grootte. Kalfsnieren per stuk WORST en VLEESCHWAREN Biefstuk f 1,35 Haas 1,35 Chateau Briand 1,50 Contra Filet „1,00 Rollade „1,00 Rib 1,00 Staartstuk 1.00 Lappen 0,90 Gehakt 0,80 Poulet o,so Rundvet 0,80 f 1,75 Fricandeau f 0.90 „1,75 Filet 0,90 l.75 Lappen 0,90 1,75 Carbanade „0,80 1,^0 Gehakt „0,80 1,30 Versche Worst 0,80 1,30 Saucijzen 0,80 1,20 Reuzel 0.70 Vet Spek 0,60 Alager Spek 0,70 Ham f 0,40 Rookvleescli 0,30 Saucisse de Bologne 0,40 Ossetong 0,80 Qervclaatworst 0,45 yleeschkaas 0,40 RAUWE HAM f0.30 per ons PEKEL VLEESCH f0.25 per ons Alios is ran eerste kAvaliteit Gekookte Rookworst f 0,20 Boterharninenworst 0,20 Berliner Leverworst „0,25 Saksische Leverworst 0,20 Leidsche Leverworst 0,14 Ploekworst 0,25 1 0,20 0,:;5 v 0.30 0.40 0.30 Tongemvorst Blaashani Rolham Prcskopf. Bacon Ontbijtspek GESMOLTEN VET f0.75 per pond NIERVET fO.SO per pond Zonder prysvcrhoogiug thuisbezorgd

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 5