Oommissie overtuigd, dat de eenvoudigs vermelding van het feit, dat liet afgeloopen jaar financieel een teleurstelling bracht, de Mariavereerders, die het kunnen doen, zal aanspoi-en om aan te vullen vat zoovelen gaarne vilden, maar niet konden geven. De leden der Bisschoppelijke Commissie zullen gaarne daarvoor liun bijdragen ontvangen, vooral hoopt zij dat. meerderen zicli zullen laten inschrijven in haar stichlingsboek, dat de namen bevat van hen die een gift van f 25 of meer geven. Dit overzicht zou onvolledig zijn, vanneer het niet vermeldde, dat do Bissch. Commis sie in pastoor B. de Jong, door diens be noeming tot pastoor to Den Helder, een Verdienstelijk medelid verloor. Als zoo danig mocht ook zijn opvolger, tot dan pastoor van Anna Paulovna, de Z.Eerw. hoer A. van Meeuven, welkom vorden ge- heeten, die de ijverige directeur vas van de Bodevaart van het Dekenaat Seliagen naar Hciloo. BYZANTIJNSCH BUREAU TE NOORDWIJK. Door den praeses van het Apostolatus Ecclesiae Oriëntalis (Apostolaat van de Oostersche Kerk), dr. Joli. Busco, te Lem- berg, wordt medegedeeld: „Ten einde te voldoen aan den wensch van 0. H. Vader den Paus Pius XI, ver vat in zijn encycliek ter gelegenheid van het derde eeuwfeest van den H. Josaphat, waarin hij de geloovigen van de Wester- eche Kerk aanspoort zich meer en meer op de hoogte te stellen van dé eeuwenoude tradities en van den Ritus der eerbied- taardige Oostersche kerken, hebben wij 9 eer u te berichten, dat door ons is opgericht voor Nederland en België een Byzantijnsch Bureau, gevestigd te Noord- wijk-Binnen, van Limburg Stirumstraat 13. alwaar zooveel mogelijk alle wer ken over de Oosterscbo Liturgie, enz. ver- krijebaar worden gesteld. Wij bevelen U dit Bureau ten zeerste aan." Reeds is de eerste uitgave van boven genoemd bureau verschenen en wel een boekje, bevattende 1 het leven van deu H. Josaphat, 2 Encycliek van Z. H. Paus Pius XI (over de Oostersche Kerk), 3 Levenschets van Mgr. Szeptycki. Deze keurig-verzorgde; geïllustreerde1, uitgave van de firma G. J. v. d. Meer, Limburg Stirumstraat 3, te Noordwijk, welke bovendien uiterst goedkoop is kunnen wij dringend ter lezing aanbe velen. Elk ontwikkeld Katholiek moet meer weten dan hij, helaas, maar al te dik wijls feitelijk weet van de Katholieke Kerk in het Oosten, van den Oosterschen ritus in de ééne Roomsche Kerk. UIT DE OiüQEtflëÉO ALPHEN AAN DEN RIJN. Ongeval. In de Hooftstraafc reed gis termorgen de landbouwer R. met paard èu brik en handwagen aan. Een circa 10-jarig zoontje van de wed. K., dat aldaar op de voetstraat stond, raakte dientengevolge tus- eohen den wagen en de muur bekneld, met het gevolg, dat hij een been brak. Dr. van N. verleende de eerste genees-kundige hulp. Het knaapje werd ter verdere behandeling naar het ziekenhuis te Leiden overgebracht. HAZERSWOUDE (Dorp). Rietveldsche polder. De gaardag van den Rietveldschen polder zal plaats heb ben op Maandag den 17den December 1923 bij Jb. Rodenburg. NIEUW-VENNEP. Vandalen. Een aantal jonge landar beiders van Nieuw-Vennep hebben- bij den landbouwer J. Zeestraten aan den hoofdweg schandelijk huisgehouden. Zij konden bij den landbouwer geen werk krijgen en heb ben om die reden den landbouwer en zijn knechts bij het werk eigenlijk gehinderd. Een zak koren werd opengesneden, een rij wiel vernield, een wagenwiel de Hoofdvaart ingerold en de landbouwer bovendien nog mishandeld. Het gerecht eal de vandalen wel straffen. Werkloozen. Het aantal werHoozen is in deze omgeving buitengewoon groot. Door de gemeente worden geregeld eenigen te werk gesteld, maar het aantal, dat geen ar beid heeft, is zeer groot. OEGSTGEEST. Propaganda Feestavond fier Geitenfok- vereeniging „St Willibrordus". Eovenge- noede vereeniging gaf Donderdagavond te half acht haar feestvergadering. De zaal ..St". Wiïïibrord" was tot in de uiterste hoeken bezet met leden, introducés en genoodig- den. De voorzitter, de heer Sehoonder- woerd, opende de vergadering met den Chr. groet, bedankte voor de sohitteren.de op komst; bracht tevens zijn da-nk aan allen die wilden medewerken om dezen avond te doen slacen en so rak den wensch uit. dat dezen avond zal bijdragen tot grooteren bloei der verecniging. Daarna gaf hij het woord aan den heer Manevis lid der provinciale commissie tot bevordering der geitenf okke> r in Zuid-Holland. Deze wees de verouderden op het nut der geiten fokkerij en de activi teit die d« 1 <y s+-~vt3 beeft betoond. Daarna kwam het woord aan de tooneelvereeniging „St. Lucas" die zou op voeren de revue ,,'t Wordt hier toch niks" speciaal vervaardigd voor dezen avond door de heeren Hoffman en Falkc, bestuursleden der tooneelvereeniging. De heer Bokkendorp is nit Stockholm gekomen om op de hoogde te geraken van de practijk der geitenfokte- rij in Holland en daarom verwezen naar de afdeeling Oegstgccst. als zijnde een zéér actieve. In menig leuk tafereeltje werd ons op tintelend-humoristische wijze een kijk gegeven op den toestand der geitenfokkerij in deze gemeente, waarbij menig lid der „Gcrtenfok" een plagerijtje moest verduren en ook wel eens personen die.... geen lid waren van de „Ge'itenfok". Hierbij werd ons herhaaldelijk verzekerd, dat .,'t toch niks werd", maar de levende getuige", die on liet i ncol verschenen den vorm van een zestal geiten, doe er we zen konden, weerspraken deze bewering op schitterende wijze. Achteenvolgcns werden ons vertoond: 1. Geitenfokkers-vergadering. Pantomime (Heeren kasteleins, die op een oogenblik katz elixer te kort komen, zij hier opgemerkt geitenmelk vervangt dit op de meest bevre digende wijze). 2. Terug van Zeg waart. 3. Do geit als huisdier (zeer plastisch op te vatten, of dit waar was, 'betwijfelen we). 4. 't Wordt hier toch niks (komische cou pletten) en ten slotte: 5. Expositie van producten der geit (zoo wel van direct als van indirect nut). In het slottableau werd het eeresaluut gebracht aa-n de Cegst gees ter geitenfokkers en nam de Slockkolmseho vertegenwoordiger af scheid. We zijn dezen avond heel wat wijzer geworden o. a. geitemelk is t. b. c. vrij (door doctorn bevestigd) en als koemelk 16 cent waard is per L., is geitenmelk (door z'n meerdere voedingswaarde) zeker 20 waard. Het muzikale gedeelte der revue wtïrd op verdienstelijke wijze op de piano begeleid door den heer J. Hoogervorst, die ook het verdere gedeelte van den avond opluis terde met keurige pianomuziek. De WelErw. Heer kapelaan Beune, gees telijk adviseur der verecniging, bedankte de revuespelers. Hij maakte hieibij de opmer king, dat de niensoh houdt van tegenstellin gen. Hij wees op do schitterende tegenstel ling tussehen de titel van de revue eener- zdjds en dezen gezelligen avond en de gei tenf okvereenieing anderzijds. (De stelling van den Eerw. spreker werd nog onder streept, doordat een roomsche geit op zeer oneerbiedige wijze sprekers rede onderbrak door haar kop achter hem om, door het scherm te steken). Onder de pauze had een verloting plaats ten bat'/ der verecniging. Na do pauze gaf de tooneelvereeniging nog eenige stukjes ten beste. „De zonen van den orgelman", „De bezichtiging der schilde rijengalerij (of de rekbare professor)" een pantomime, en „Hannes in do bioscoop", (pantomime). Deze laatste vooral wekte op een geweldige wijze de lachb-st. Ten slotte nam de lieer Sehoonderwoerd het woord om de vergadering te bedanken voor haar belangstelling, in 't bijzonder bracht hij donk aan de leden der tooneel- -*ereeniging, den heer Hoogervorst en de leden der attractieoomniLssie. Hij deelde mede dat de kosten van dezen avond de verecniging ruimschoots waren vergoed, door de opbrengst der verloting. Bovendien vroeg hij de belangstelling der vergaderden voor de vereeniging. sprak de hoop uit, dat wanneer dezen winter de rijksveetelt-censu- lend voor de vereeniging een lezing zal hou den met lichtbeelden, de belangstelling even groot zou zijn. Ten slotte sloot bij dezen gezelligen avond met den Chr. groet. SASSENHEIM. Hulp in Nood. Woensdagavond had alhier in het K. S. A.-gebouw een verlo ting plaats door middel van het rad van avontuur, georganiseerd door de commis sie der onderafd. „Hulp in. Nood" van den R.-K. Volksbond, afd. Sassenheim. Dat hét bestuur goed gezien had, een der gelijke bron van inkomsten te zoeken, blijkt uit het feit, dat er bijna geen moge lijkheid bestond, om eenige kaarten mach tig te worden. Er heerschle een gezel lige stemming; de verloting wordt heden avond, 14 Dec., te 6 uur voortgezet, daar alles nog niet ie uitgeloot. Propaganda-avond. Door Volksbond en Vakorganisatie, werd gisterenavond oen propaganda-vergadering gehouden in het K.S.A.-gebouw. De Voorz. opende met den Chr. groet, heette allen welkom, in hot bijzonder do Eerw. heeren geestelij ken, den burgemeester en de geachte spre kers. Dan verkrijgt Kap. Verhoofstad, oud-adviseur der organisaties, alhier, het woord, die duidelijk schetste den plicht van ieder Katholiek om zich te or- ganisecren in stands- en vakorganisatie. Dan voerde nog hot woord een hoofdbe stuurder van den R.-K. Bouw vakarbei dersbond „St. Jozef". Het was voor onze bloemistarbeiders wel eens aardig ook eens iemand to booren uit een anderen Vak bond. Spr. huldigde do pioniers der R.-K. Vakorganisatie; hij schelste de houding der R.-K. Werkgevers op het R.-K. con-- gres, onlangs ie Den Haag gehouden en die in 1920; gaf de ontwikkeling der or ganisatie weer; hekelde de „textielbaron nen", die door uitsluiting vele hunner ar beiders aan den honger c /erleveren. liever dan dezo organisatorisch recht lo erkennen. Spreker wekt -alle R.-K. arbeiders tot hechte aaneensluiting op, ook de vrouwen, opdat het bolwerk dor organisatie- zoo stevig mogelijk zij. Ook do burgemeester sprak nog eenige toepasselijke woorden. Do Voorz. brengt dank aan de geachte sprekers van dezen avond en hoopt dat zij, dio nog niet zijn toegetreden zich on- geven en hun voornomen zullen omzetten in daden. ZOETERWOUDE (H. Rijndijk). Geen nieuwe kiesvereeniglng? De vergadering tot het oprichten van een Kiesvereeniging Zondagavond a.s. in het Patronaatsgehouw gaat niet door. KATWIJK AAN DEN RIJN. Groentenhandel. Er is nog weinig schot in den afzet van de groenten. Wel is er voor sommige producten als roode kooL welke op heden tot f 9.20 en gele kool die tot f 11.30 opbrengt, een reinig meer vraag doch andere artikelen als uien en peen worden weer minder gevraagd dan vorige week, zoodat uien niet meer dan f 7.90 halen. Voor spruiten is de laatste dagen ook minder vraag.'Van uien en koolsoorten is er nog wel voorraad doch gewacht wordt tot 'betere prijzen besteed worden. Gemeenteraad. Aan ons verslag van den. gemeenteraad kan, omdat dezo zaak indertijd uitvoerig werd besproken door hot publiek, nog worden toegevoegd, dat bij het punt inkomsten uit landerijen de heer Leeuwen de vraag sielde of het B. ci' W bekend va* dat de Voofcbalvereeni- lll&D Wollen Muisen Wollen TrÉi A. WAALS Haarl.straat 132-136 fi ging „de Quick Boys" op land van de ge meente wedstrijden -hield op Zondag wat vol gens de desbetreffende verordening verbo- dne was. Den heer v. L. werd geantwoord dat genoemde vereeniging geen land in huur had van de gemeente, doch dat desniettegen staande het houden van wedstrijden en het heffen van entree verboden is. De voorzitter zou de politie hierop nogmaals attent ma ken. KATWIJK. Rond de begroeting.. Naar aanleiding van ons bericht „Rond de hogrooting", ge plaatst voor do behandeling der begrooting in den Raad, is het wel niet ondienstig oven te melden, dat bij de behandeling van do begrooting' wel is gebleken, dat hetgeen do commissie voor de bedrijven als haar meening te kenning gaf, nog niet de mee- ning van den geheelen Raad en ook niet van B. en W. was. Zoo is b.v. een der le den van mecming dat invoering van de Zondagsrust niet mag afstuiten op een gasprijsverhooging van ct. Ook B. en W meenen dat niet gewerkt moet worden, als in de toelichting door de commissie voor de bedrijven staat aangegeven. Om tot in voering van de algeheele Zondagsrust te komen, is noodig een veel grootere gas houder, welke f 40.000 a f45.000 zal kos ten. Ook met het tegenwoordige systeem ovens, kan het gewenschte doel niet wor den bereikt. Bij het houwen van nieuwe ovens zal dus geleidelijk tot het vergrooten hiervan kunnen worden overgegaan. Waai in 1924 reeds vernieuwing zal moeten plaats hebben, zal dus dan een begin kun nen worden gemaakt. Waar 1923 vermoe delijk een batig saldo zo 1 geven en een extra afschrijving van f 5000 reed-s is voorgesteld, is de mogolijkeid, om in 1924 met dit plan aan to vangen, zonder dat de gasprijs zal behoeven verhoogd te worden, reeds geopend. Een kleine lecning, indien noodig, zou volgens B. en W. geen reden zijn om voor uitstel te pleiten. Doch waar, wo zouden bijna zeggen: iedereen, doch vooral do Raad, overtuigd is van de uit stekende leiding aan ouzo gasfabriek, waardoor iu allo opzichten gunstige resul taten zijn verkregen de laatsto jaren, mag toch ook wel eens do aandacht gevestigd worden op de eigenaardige wijze waarop een in meerderheid jonge Raad bij do be handeling vain de begrooting sprak over het verwarmingsgas en over de detail verkoop van cokes door do fabriek. Een deel van den Raad zou het cr op gewaagd hebben om, zonder advies to vragen van deskundigen, do commissie van de bedrij ven en de directeur, dus zonder do gevolgen to kunnen overzien, den prijs van het licht gas to verlagen en van het verwarmings gas to verhoogen. Zonder er rekening mee te houden dat voor verwarming gas ver bruikt wordt alleen als het niet veel duur der is dan kolen. Bij de invoering van elec- tficiteit daalde de productie der gas fabriek met 25%. Daardoor stegen de fabricagekoslcn per M3. enorm. Thans wordt alles in het werk gesteld om de pro ductie weer op het vroegere peil to bren gen. Daaraan werkt het verwarmingsgas mede. Doch met een hoogerc prijs dan 7 cl. M3. wordt het te onvoordeelig en zou dus voor dat doel geen of weinig gas verkocht worden. Indien dus het voor stel om den gasprijs te verlagen zou zijn aangenomen zou het met don verkoop van gas voor verwarming gedaan zijn, de gas productie zou dal-en en als gevolg moest de algemeene gasprijs weer verhoogd worden Dio dus gas voor verwarming neemt helpt mede den gasprijs verlagen. Op lieden is de groote verbruiker van gas voor ver warming do gemeente zelf, n.l. 90% van al h6t verwarmingsgas wordt afgenomen door do scholen en het gemeentehuis. Bij verhooging van den prijs voor verwar mingsgas zou dus de gemeente meer moe ten betalen en de belasting dus met oen- zelf do bedrag moeten worden verhoogd. Men heeft dus gas van 7 ct. te nemen of niets en waar bet eerste voordeel geeft ligt het toch voor do hand dat men dit be houdt. Wanneer geen verwarmingsgas meer geleverd zou worden, moeten do uit dat gas verkregen voordeden uit het ge wone gas komen dus moet het gewone gas duurder worden. Bijna was ook nog be sloten tot do detailverkoop van cokes over to gaan, ook al weer zonder do noodige bestudcering van dit vraagstuk. Om ge wichtige reden is deze verkoop vroeger opgeheven. Men denkt blijkbaar dat de cokes per i HL. voor denzelfden prijs kan afgeleverd worden, als in het groot aan den handel. Een onbillijkheid zou het oi. ook zijn om ten koste van den kolenhande laar er een „steunbeweging" van te maken Dan boude men er rekening mede dat bij het opheffen van detailverkoop het personeel met 1 man kon worden vermin dert. Dezo kans zou er dus weer moeten bijkomen. Do administratie, het werk, het materiaal als zaklaen, moet dat niet ge rekend worden? De cokesprijs is hier laag en geen verhooging is voorgesteld. Deze prijs komt ten goede aan de gemeente- naren die er mede gebaat zijn. Als de com missie den prijs, evenals in Leiden, op f 2.gesteld had, zou men ze dan voor f 1.80 gehad -willen hebben? Wo vragen slechts. Nu do prijs f 1.60 is, wil men f 1.40. Ons dunkt, deze zaak was in .'t ge heel niet overwogen. Dan wordt nog ver ward het begrip „steunbeweging" en „Ge meentebedrijven". Wanneer ©en zekere catagorio van personen do cokes goedkoo- per gegeven zou moeten worden is dat toch een zaak die de gemeente aangaat en niet de bedrijven als zoodanig. Men zal nog moeten leeren inzien dat bij het behande len van de begrooting voor de bedrijven alleen het standpunt van het belang van de bedrijven mag worden ingenomen. Dan kunnen de bedrijven bloeien en de laag ste prijs bepalen voor de productie. Wil men door de bedrijven do belangen van een deel der Kat wij kers behartigen dan zal dat zeker gaan ten koste van een ander deel. En dat gaat toch evenmin als dat de Raad do belangen der kleine zou beharti gen uit de zak van den kolenhandelaars. Zooals we Lu 't begin van dit artikel schre ven, de meerderheid van den Raad is nog jeugdig en mogelijk nog wat voortvarend. Zulks zal na eenigen tijd wel anders wor den. We hopen het voor de desbetreffende leden zelve en voor de gemeente. LEIDEN. Geslaagd voor het doctoraal examen rechten do heer H. J. Kiewit dc Jonge. Na verdediging van een academisch proefschrift, getiteld „Quaerilur quomodo Pindarus fabulas tractaverit quidque in eis imitarit", werd heden bevorderd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte (klassieke letterkunde) mej. Maria Chris tina van der Kolf, geboren c-n wonende te Rotterdam. Do Geneeskundige Staatscommissie lie- vorderdo heden tot arts de heeren J. Zeijdner (Den Haag) en G. J. van Wes tendorp (Schiedam). Geslaagd voor het candidaats-examen in de rechten de heer J. A. Levert (Haar lem) en mejuffr. S. van de Roemer (Den Haag); voor hel doctoraal examen in de rechten do heer J. K. van der Haagen (Den Haag). STAOSHlEUliS Vee-arbitrage. Hedenmorgen werd in hotel Rijnland aan de Steenstraat een vergadering gehou den, uitgeschreven door de Holl. Mij. van Landbouw. Bij afwezigheid van den Voorz. opent do heer J. de Graaf, uit Zoeterwoude, vice- voorz. dor afd. Leiden, met een woord van welkom de* vergadering, waarna hij het woord verleent aan den heer D. de Boer Dzn., uit Stompetoren, voorz. van het hoofd bestuur. Deze gaf een inleiding over het onder werp „Vee-arbitrage", dat in 'het kort be staat in 'het volgende. Reeds tal van jaren is getracht de op lossing van geschillen in den veehandel langs minnelijken weg door arbitrage te regelen, dook tot dusver zijn alle goede be doelde pogingen gestrand op dit ééne, dat men aan de regeling te veel formaliteiten verbonden achtte. Do Ver. tot Ontwikkeling van den Land bouw in Hollands Noorderkwartier beeft tenslotte in het leven geroepen do vereeni ging „Vee-arbitrage", die slechts als eenige formaliteit stelt, dat men zich schriftelijk aanmeldt als lid en men dan koopt en ver koopt onder do arbitrage-reglementen der vereeniging. Waar de Ver. Holl. Noorderkwartier al leen voor ^oord-Holland werkt, heeft het hoofdbestuur der Holl. Mij. van Landbouw gemeend ook onder de overige deelen van Holland propaganda te moeten maken voor „Vee-arbitrage", omdat het van het groote nut dezer vereeniging overtuigd is. Na de inleiding van den Voorz. gaf de secr., de heer P. Olij, nadere bijzonder heden en inlichtingen over de werking dezer arbitrage. De heer Rijlaarsdam uit Alphen vraagt, of het niet wenschelijk is, dat men op de markten bordjes plaatst vermeldend, dat er verkocht wordt onder arbitrage. Want of hij nu ad lid van de arbitrage is en zijn kooper niet-, althans kan hij het uiterlijk aan zijn kooper niet zien. Do Voorz. antwoordt hierop, dat er op de markten bordjes geplaatst Worden, waarop lijstjes met de nameft van aange sloten veehandelaren. De heer den Hertog uit Alphen a. d. Rijn maakt de bedenking, dat men toeh altijd tegenover de moeilijkheid staat, dat vee handelaren uit andere deelen van het land niet aangesloten zijn, doch de Voorz. zegt, dat ook bij de andere Maatschappijen vr»n Landbouw aangedrongen zal worden op nropaganda, oan de arbitrage erin te krijgen K&asSitsfoiMjfce flankondigiog, VSEêCEatlTetlJKE VI3CHVERK00S>^: Aan den gemeentelijken ïisehwinkel1 Vischmarkt 18, tel. 1223, is ZATERDAG en voor zoover voorradig ook ZATER-1 D AG A V OND verkrij gbaar WIJTING -V f0.16, SCHELVISCH a f0.26, SCHOL a f 0.26 en MAKREEL a f0.28 per pond.. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 14 December 1923. Katholieke Apenda LEIDEN. Vrijdag. Lenerkwartet, Holl. Concertbureau der directie G(de Koos, Stadszaal, te 8 uur. Dinsdag R.-K. Bouwvakarbeidersbond ,,.JW Joseph", buitengewone vergadering Bondsgcbouw, 8 uur. ALGEMEENE AGENDA 1 LEIDEN. Zaterdag. Liefdadigheids uitvoering. Leid-, echo Schouwburg, te 7.30 uur. Apotheek dio tot en mot Zondag op Maandagmorgen eiken nacht en des Zon dags geopend is: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, telef. 502. P. du Croix, Rapenburg 9, Tel. 807. De apotheek van het Ziekenfonds tot Hulp der Menschheid is steeds geopend, Telegrafisch Weerbericht volgens waarnemingen verricht in den mor gen van 14 Dec. 1923, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste Barometerst.776.7 Scilly. Laagste Barometerst.: 735.0 Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 15,Dec., Meest matige Westelijke tot Zuidelij ko wind, nevelig tot zwaarbewolkt, later opklarend, weinig of geen neerslag, aanvankelijk zelfde temperatuur, later iets kouder. N.V. „De Tijdgeest", District Leiden. TrekEung van 13 Dec. 1923. Prijzen van f 1000, 16037. Prijzen van f90,(eigen geld). 156 159 276 357 463 652 665 866 7696 1308216524 16711 17907 Hoofdvertegenwoordiger 10132 J. Am SMET, Vrotiweristöeg No. 1, Telef. 1417. Na nog eenige vragen, die tot genoegen der stellers werden beantwoord, sprak de heer do Graaf een woord van dank aan de heeren do Boer en Olij, waarna verschillen de aanwezigen zich als lid opgaven. Door liet gemeentebestuur is het bouwc-n van een brugwachters-pesthuis nabij de Schrijvers brug opgedragen aa-n R. Massaar, aannemer, te Leiden, voor f 2100. Te Groningen is geslaagd voor het. candi- daatsexamen rechtswetenschap de heer Th. W. J. M. Fleerkamp alhier. Gisteren was de timmerman G. G. bezig houten planken te drenken in carboleuiu toen hij het ongeluk had spatten van dat bijtende goedje in het oog te krijgen. Hij werd met do auto van den E. H. D. naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd, waar bleek, dat liet ongeval niet ernstig was, Gisteren is op den Stationsweg een wielrijder P. aangereden door een auto bus. Het rijwiel en 's mans kleeding be kwamen eenige schade. De wielrijder eischte f 10.vergoeding, daar volgens hem de schuld is aan de zijde van den autobestuurder. Zij zullen trachten een accoordje te bereiken. Do zwerver v. N., die wegens een lichaamsgebrek tot werken ongeschikt is, zwierf gisteren door de stad. Bedelen wildo hij niet, werken kon hij niet, de eenigo uilkomst scheen hem de gevange nis. Hij wierp met een steen een ruit in bij de firma Holtkamp op de Vischmarkt. Hij bereikte zijn doel, maar het middel is niet navolgenswaard. MUZIEK LIEDEREN-AVOND door Elise Menagé Chalfa. Genoemde zangeres heeft een hyper-J modern programma vertolkt. Van de com- j ponisten er op vermeld is Moussorgsky do oudste, en met dezen werd geëindigd. Dat al deze mengelingen van vreomdoj klanken den gansehen avond boeien is j onmogelijk; men ziet meer dan verlan-: gend uit naar iets gewoons' 't Program ma was eenzijdig gekozen, dit lijdt geen twijfel, zoowel wat tekst als wat compo-, si tie betreft. De volgorde was aldus: drie; Italiaansche liederen van Vittorïo Gui,j vier van Schönberg, dan volgde Dirk Schafer met „die Einsame", „Zomer-; nacht" en „Wenn ich Abschied nehmc Diepenbroek met drie prachtige liederen en tot slot drie van Moussorgsky, met Franschen tekst naar Tolstoï. De zange res voelt zich aangetrokken tot tekslefl; en liederen vol melancholie en droefheid, vergcefscho verlangens, gedoofde lampen, eenzaamheid, zware levenslast, en, T"iajf er verrukking is, werd ze niet geëscaUc-er genoeg gegeven. Mevrouw Menage Elia heeft oen mooie sopraan-stem eigoniiJ mezzo-sopraan-stem die zij don neemt. Middenstem en borststem zij

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 2