15e Jaargang. VRIJDAG 14 DECEMBER 1923 No 4333 beABONNEMENTSPRIJSbedraagt bij vooruitLetaling Voor Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal pij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal. jFranco per post I 2.95 per kwartaal. jHet Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné'a ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., ru«L Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. 935 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II. DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gawone advertontiën 30 cent per regel* Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het s dubbele van het tarief berekend. u Kleine advertenisën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver- huur, koop en verkoop 1 0.50. Dit nummer* bestaat uit drie bladen. „Ons brood en Champagne." Het socialistisch dagblad „Het Volk" heeft ioowat iederen dag een artikel om alvast te .bestrijden elke nieuwe regeering, die er komerm kan. Natuurlijk van al de mogelijke is er geen enkele goed, is elk slecht. Sn het blad heeft er klaarblijkelijk erg veel pleizier in, reeds nu al maar aldoor te razen en te tieren, te hoonen en te schelden vandaag tegen een mogelijk kabinet Bee- laerts van Blokland, morgen tegen een eventueel te vormen ministexie-Oolijn, ea dan weer tegen een gereconstrueerde rcgec- ring-Ruys de Beerenbrouck. En zoo schrijft het bijv. met veel pathos een bruischenden zin neer als deze (wij citeeren uit een artikel van gisterenavond): „Onze tegenstanders mogen weten, dat wij tot den ornstigen strijd, die zulk een uittarting in ons volk zou opwek ken, gereed zijn." Boem! Waarom zulk 'n lawaai gemaakt? Het antwoord wordt gegeven en volgt on- middel'ijk op den hier geciteerden zin: - „Van strijd en actie moet onze bewe ging leven. Hij is ons brood en cham pagne." Dat is openhartig gezegd! Wij weten het wel, doch hier wordt het nog een3 door den betrokkene, het socialistisch dagblad, zelf erkend en bevestigd: De strijd is „ons brood en champagne" Ziedaar de socialistische levensleer en le vensbeschouwing! Dq strijd en welk 'n strijd? Strijd te gen stelsels, maar evenzeer tegen per sonen! Strijd tegen „kapitalisme", maar ook tegen godsdienst-S trijd tegen alles en allen; terwijl het doel is een vaag, ver-wegliggend, stoffelijk goed. De strijd is „ons brood en champagne" Ook ons is de strijd levenselement en levens vreugde. Maar dan de strijd voor een wel- omseheven, beslis ^bereikbaar doel Wij kennen den strijd, maar niet tegen personen, ook zelfs niet allereerst tegen stelsels, cn zeker niet voorzoover wij daarin iets of veel goeds erkennen. Onze strijd is positief, omdat hij wordt gestreden voor iets. Onze strijd is heilig, omdat- het doel is van een verheven strekking. Onze strijd is mooi, omdat hij geheel en al past in de menschelijke natuur, die is aangewezen niet louter op zichzelf, maar op een allen-om vattende gemeenschap; omdat hij wordt gestreden voor stoffelijke en gees telijke goederen, waarbij de waarde van de eerste ondergeschikt wordt geacht aan die der laatste. De strijd is ook ons „brood en cham pagne", maar zoo dat hij ons versterkt, ver heft en verkwikt! V Afgevaardigden. Naar aanleiding van een gisteren door ons geschreven stukje kan het- goed zijn, nog het volgende ter aanvulling te schrij ven. Wij erkennen natuurlijk, dat op een vergadering van afgevaardigden moet wórden medegedeeld en zooveel mogelijk verdedigd de meening van degenen, na mens wie daar een. afvaardiging aan wezig is. Maar, eerstens, dat sluit niet in, dat de afgevaardigden die 'meening louter moe ten overbrengen neen, zij moeten die naar voren brengen, zoo mogelijk, als een eigen, wei-doordachte meening. En, op de tweede plaats, zulks sluit niet uit, dat op een vergadering van afgevaar digden door een afgevaardigde ook wordt voorgedragen een meening, welke niet is die der meerderheid van degenen, die heb ben afgevaardigd. Dat is natuurlijk geoorloofd; ja zeer nuttig en gewenschL En op vergaderingen, waar men zich 3telt op een breed standpunt, zal men ook gaarne bij een afvaardiging met opzet iemand kiezen, die de meening van een respectabele, een te eeren minderheid zal gaan verdedigen. BlMTENLAESb De crisis in Duitschland, De ambtenarensalarissen. Door het Pruisische Kabinet onvoldoende geacht Het Pruisische staatsministerie hield zich in rijn Woensdag gehouden zitting bezig met de door het Rijk vastgestelde ambtenaarssalarissen. Eenparig word het oordeel uitgesproken dat de salarissen, «pedaal der lagere ambtenaren, onvol» doende zijn, en dat de eerste de beste ge legenheid, die zich bij een verbetering in de Rijks- en Staatsfinanciën voordoet, moet worden gebruikt om de salarissen te verhoogen. Betaling in termijnen. Met het oog op den buitengewoon moei lijken financieelen toestand des Rijks heeft het Rijkskabinet moeten besluiten van de salarissen der ambtenaren en be ambten over de tweede helft van Decem ber, welke op 17 Dec. betaald hadden moeten worden, slechts de helft te voldoen en het overige zoo mogelijk op 21 Dec. De nieuwe titel van den ex-keizer en zijn familie. De Pruisische regeering heeft besloten dat do gewone titel voor leden van het vroeger regeerende vorstenhuis samenge steld zal worden uit den doopnaam, ge volgd door de woorden vorst of vorstin van Pruisen. De nieuwe titel van den ex-keizer luidt dus thans: Wilhelm, vorst van Pruisen. UiT HET BEZETTE GEBIED. Het nieuwe geregelde spoorwegverkeer. De verbinding met Zwitserland. Tusschen de Fransch-Belgische spoor wegregie en de Engelsche bezetting is thans met medewerking der Britsche re geering inzake het spoorwegverkeer in de Engelsche bezettingszone en in aansluiting aan het verkeer op de Fransch-Belgische regiespoorwegen in beginsel overeenstem ming bereikt, waarbij de Engelschen vol doen aan het verlangen der Deutsche spoorweg-directie, dat deze in de Engel sche zone zal blijven bestaan. Verder is overeengekomen het door gaand verkeer in de Engelsche zone ten spoedigste in normale banen te leiden en alles te vermijden wat het verkeer over de grens- dier zone kan bemoeilijken. Aan de eerstvolgende beraadslagingen nullen ook de Duitsche rijksspoorweg directie of de directie te Keiden deelne men. Men hoopt vóór het eind des jaars en regeling vast te stellen, welke een doorgaand verkeer van de Nederlandsch- Duitsch grens tót aan de Zwitsersche grens over de Rijnlandsche trajecten zal mogelijk maken. Beperkingen betreffende het auto-verkeer opgeheven. De bezettingsautoriteiten hebben weder om eenige maatregelen genomen, ter ver zachting van het regime. De Hooge inter- geallieerde Commissie heeft nl al haar verordeningen betreffende het automobie- lenverkeer ingetrokken.. Allo beperkingen zijn met ingang van Woensdag opgeheven. Vrijlating van politieke gevangenen. De Fransche en de Belgische bevelhéb- her deelden aan de gedelegeerden van het Duitsche Roc-de Kruis voor het Ruhrge- bied mede, dat de vrijlating*van een groot aantal politieke gevangenen in de aller naaste toekomst kan worden verwacht, daar het lijdelijk verzet, nu de Rijks- regeering de overeenkomst tusschen de Duitsche spoorwegdirectie en de regie heeft goedgekeurd, als geëindigd kan worden beschouwd. DE HERSTELKWESTIE. Rechtsireeksche onderhandelingen. De opinie te Berlijn. Overwegende, dat de Fransche regee ring het niet oneens is met de uitlatingen van Fransche zijde, welke den laats ten tijd herhaaldelijk zijn gehoord, dat het lijdelijk verzet thans volkomen is geëin digd, aldus een radiogram uit Berlijn, heeft de Rijksregeering thans besloten de Fransche regeering formeel voor te stel len in rechtstreeksche onderhandeling van regeering lot regeering te treden omtrent het gansche complex van Rijn- en Ruhr- Alvorens de door de G. v. H. commissie van onderzoek naar den écono miseren toestand van Duitschland tot vruchtbaren arbeid kan komen, moet naar bet oordeel der Duitsche regeering eerst worden vastgesteld, of de betaalkracht van een Duitschland mèt Rijnland en Ruhr gebied dan wel zonder deze streken zal worden onderzocht. Oostenrijk' De poststaking geëindigd. Te middernacht is het gisteren gelukt overeenstemming te bereiken tusschen de vertegenwoordigers der regeering en der ambtenaren, zoodat de staking bij de posterijen, de telegraaf cn de telefoon na drie dagen is geëindigd. Engeland. De politieke toestand. Een anti-socialist is1 öh front? Zoowel in conservatieve als in labour- kringen is men reeds bezig met toebe reidselen voor nieuwe verkiezingen. De leiders der labourpartij rekenen er op met steun der liberalen de regeering in Januari ten val te brengen. Zij kiezen reeds namen voor een laboux-regeering en dit zou, volgens de „Westminster Gazet- te" niet zonder moeilijkheden gepaard gaan, daar het aantal labourpolitici, die aanspraak maken op portefeuilles, zeer groot is. Nog steeds beijveren zich partijleiders te ontkennen, dat er ooit van eenige coa litie sprake kan wezen. De „Daily Mail" zegt, dat dit voor het oogenhlik juist kan zijn, wat de conser vatieven en liberalen aangaat, doch zij zullen in de naaste ioekomst niettemin gedwongen worden samen te werken tegen do socialistische partij, die niet alleen in erge mate revolutionair is, doch geheel onder Duitsche leiding en invloed staat. Daar. de „Daily Mail" een dier bladen is, welke op het oogenhlik geheel los staan van alle partijen en dus onafhankelijk van de partijbesturen inlichtingen krijgt, is, hetgeen het blad zegt omtrent de verhou ding tusschen de heide groote burgerlijke partijen, niet zonder beteekenis. Er zou een vergadering gehouden zijn in de nationaal-liberalo club, waarop ve len te kennen gaven, dat men tot overeen stemming moest komen omtrent een na tionale politiek, om te voorkomen, dat het land zou worden geregeerd door een revo lutionaire partij, die onder controle staat van een buitenlandsche internationale or- i ganisatie. Terwijl do „Daily Mail" dus re kening houdt met het tot stand komen van een anti-socialistische unie, zoodat tegenover de loubourpartij een groote con- stitulioneele partij zou komen te staan, is daarvan in de liberale en conservatieve partijbladen nog geen enkele aanwijzing te bespeuren, tenzij men deze zou moeten zoeken in. do talrijke tegenspraken van berichten omtrent plannen tot het aan gaan eener coalitie. Lord Douglas veroordeeld. 6 maanden g-ewrrife. g eini s si tfr a f.. Lord Douglas, die een maand geledon als beklaagde in een hem door de „Mor ning Post" aangedaan lasterproces tot 1 farthing boete werd veroordeeld, is gis teren, na een proces, dat verscheidene da gen geduurd heeft, tot 6 maanden gevan genisstraf veroordeeld wegens smaad schrift tegen minister Churchill, dien hij er van beschuldigde onjuiste berichten omtrent den slag hij Jutland te hebben verspreid, ten einde daaruit voor zich en zijn menden geldelijk voordeel aan de beurs te behalen. Italië Fascisten-raid te Milaan. To Milaan was een vergadering van fascisten belegd, om te protesleeren tegen de houding der oppositie-pers. Signor Giurali, een lid van het kabinet sprak de bijeenkomst toe. Na de zitting werd een demonstratie tegen de „Gorriere della Sera" op touw gezet, doch do demonstranten slaagden er niet in de bureaux van het blad, welke sterk worden bewaakt, binnen te dringen. Een ander gedeelte der manifestanten trok naar de „Jiustiria", hot orgaan der reformisten, waar rij door het politie- cordon heenhraken en de bureaux ver nielden. Niemand werd gewond. Portugal. De mislukte revolutionaire beweging. Do oo r z a a k van baar mislukking. Volgens een bericht uit Lissabon aan de Madrileensche bladen blijkt de revolu tionaire beweging van 10 December te zijn geleid door kapitein Garvalho, oud-minis ter van Oorlog, commandant van den torpedojager „Douro". De bemanning en de commandant van de „Douro" capitu leerden na een ultimatum der regeering en werden opgesloten in een vesting. De beweging, waarover niemand rich ver baasde, zou schipbreuk hebben geleden tengevolge van de afvalligheid van een groot aantal samenzweerders. Het kabinet afgetreden. Naar uit Lissabon wordt gemeld is hét Portugeesche kabinet afgetreden. Waar schijnlijk tengevolge van de weigering van den president om bet parlement te ontbinden, wat het kabinet had verzocht, omdat de oppositie de regeering voort durend dwarsboomt. Zwitserland. Geboycot door Rusland. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat als gevolg van het proces-Conradi, maatregelen worden getroffen in de rich ting van een boycot van Zwitsersche han delswaren. Ook zal belet worden,'dat deze onder een of andere camouflage Rusland binnenkomen. Do vertegenwoordigers van sovjet-Rus land in den vreemde hebben opdracht ontvangen aan Zwitsersche reizigers het visum te weigeren, dat noodzakelijk is om sovjet-Rusland te mogen betreden en in naam van de sovjet-Regeering alle re laties met hun vertegenwoordigers te wei geren. De regeeringsautoriteiten der sov jet-republiek hebben last gekregen nauw keurig de lijst van Zwitsersche onderda nen, die in Rusland verblijf houden, na te gaan en, indien rij slechts kort op Russisch grondgebied vertoeven, ben te externeeren. Amerika. De revolutie in Mexico. Uit het hoofdkwartier der rebellen. Het hoofdkwartier der revolutionnairen meldt, dat de federale troepen aan de grens van den staat Puebla zijn verslagen en thans worden achtervolgd. Voorts wordt beweerd, dat de regeering van den staat Colima omvergewerpen is en dat de staten Sinaloa en Sonora, als mede do kustplaatsen van Michoacan in banden der revolutionnairen zijn en dat de geheele Westkust van Mexico tegen de regeering van Obregon in opstand zou zijn gekomen. Generaal Flores telegrafeerde uit Sina loa aan den leider der revolutionnaire troepen, generaal Sanchez, dat hij bereid is met zijn troepen naar de stad op te trekken. Generaal Flores is oen candidaat voor het presidentschap. President Obregon verliet gisteren de hoofdstad en inspecteerde de federale troepen te Queretaro. Te Puebla doen ge ruchten de ronde, dat president Obregon niet naar de hoofdstad zal terugkeeren, doch aan het hoofd der federale troepen tegen de opstandelingen zal oprukken. Een nieuwe regeering te Vera Cruz. Huerta en zijn aanhangers hebben thans te Vera Cruz een voorloopige regee ring gevormd. Zij trachten een tijdelijke leening van 500.000 pesos to sluiten, ge waarborgd door de douanerechten op de goederen in dépot. Voorts hebben de revolutionnairen aan alle Mexicaansche diplomatieke en con- sulairo ambtenaren in Amerika een scbrij ven gericht, waarin zij mededeelen, dat zij de feitelijke regeering van Mexico vormen en dat hun bevelen moeten worden uitge voerd. Obregon ten val gebracht? Volgens berichten uit New-York ont ving de Mexicaansche consul-generaal al daar een telegram van Huerta, waarin deze mededeelt, president Obregon ten val gebracht en zelf het presidentschap aanvaard te hebben. De consul-generaal heeft do verschillende Mexicaansche con sulalen in de Vereenigde Staten bevolen, zich aan deze mededeeling van Huerta niet te sloren. Obregon beweert het heft nog steeds in handen te hebben. Het Mexicaansche gezantschap deelt mede, dat de Mexicaansche regeering de heele republiek, de kleine gedeelten van Veracruz en Jalisco uitgezonderd, be- beerscht. Obrcgon's troepen hebben reeds voeling met de opstandelingen cin deze week wordt een beslissende slag verwacht. Het ligt in de bedoeling een krachtige en af doende aanval op de rebellen te doen. BiiaKEWLAUiD De Kabinetscrisis. Geen vergadering der rechtsche Kamerfractie. Naar het Gorr.-Bureau uit inlichtingen van de zijden, die er van onderricht had den moeten rijn, verneemt, mist het be richt, dat Woensdagmiddag in het gebouw der Tweede Kamer besprekingen waren aangevangen tusschen vertegenwoordi gers van anti-revolutionaire en R.-Kath. fracties, waarbij ook de groep der 10 R.-K. Vlootwetbeslrijders zou rijn verte genwoordigd geweest, fcfttelijken grond slag. Het bericht wordt toegeschreven aan t feit, dat Woensdag in het Kamergebouw bijeen was de commissie uit de Kamer, in wier handen gesteld rijn de verslagen van den Minister van Buitenlandsche Za ken over de vergaderingen door den vol kenbond gehouden en waarin ritting heb ben de voorzitters der verschillende Ka merfracties, dus ook de heeren Nolens, Rutgers en Schokking, benevens de Ka mervoorzitter de heer Kooien. Na de clubvergaderingen welke, zooals gemeld, j.L Dinsdag hebben plaats gehad (de R.-K. en A.-R. fracties) hebben geen fractievergaderingen moeT plaats gehad. Het Kamerlid Julen. Hot Tweede Kamerlid W. J. F. Juten, burgemeester van Wouw, zijn de Sacra menten der Stervenden toegediend. Bezorgen van melk, banket en bloemen. De gemeenteraad van 's-Gravenhagc heeft zich gisteren verenigd met ccn wijziging der 'Politieverordening, strekkende om de bezor- MET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Duitschland verzoekt hervatting der di recte onderhandelingen met Frankrijk. De P. T. T.-staking in Oostenrijk ge ëindigd. In Mexico hebben de rebellen een nieu we regeering gevormd. Zoowel Huerta als Obregon beweren, dat zij den toestand vol komen meester zijn. BINNENLAND. Het Katholieke Tweede Kamerlid Juten is voorzien van de H. H. Sacramenten der Stervenden. Tegenspraak van he tbericht betreffende een vergadering van de R.-K. en A.-R. Kamerfracties. OMGEVING. De gemeenteraad van Hillegom heeft bepaald, dat contributies voor vakvereni gingen van het belastbaar inkomen mogen worden afgetrokken(?) De gmeeenteraad van Wassenaar heeft besloten tot uitbreiding van de politie. bloemen op ging van melk, banket Zondag te verbieden. Loonraad spoorwegpersoneel. Eenvergissingbij des temming over de loonsverlaging- voor-s tellen? Men schrijft aan de „Msb.": De voorstellen der directie der Ned. Spoorwegen inzake loonsverlaging werden, naar is medegedeeld, door den Loonraad met 11 legen G stemmen afgewezen. Uit zeer betrouwbare bron vernemen wij echter, dat drie leden vertegenwoordigers van de directie verklaard hebben, zich bij het stemmen vergist te hebben, zoodat de stand dan zou worden 8 tegen 9 voor. Steenkool uit Duitschland. Men meldt ons uit Zevonaar: Naar ons lieden bij informatie over de grens bleek is dé aanvoer van steenkolen naar ons land enorm druk. Deze week zijn te Elten op één dag 6 treinen met steenkool vcor Nedtri. nd gep- .see^ l. KE££€I§!EUWS 0." L. Vrouw ter Mood in 192.. Wij ontvingen een jaarverslag van de Bis schoppelijke Commissie van O. L. Vrouw ter Noocl, waaraan wij het volgende ontlee- nen: Ondanks den druk der tijden nam het ge tal der Bedevaartgangers te Heilo dit* jaar weder in aantal toe: ruim 1GOOO vinden wij er in 'het pelgrimsboek ingeschreven. Als een blijde dag in de geschiedenis van dit jaar is den 4en Juli te beschouwen. In haar vorig jaarverslag deelde de Bisschop pelijke Commissie mede, dat de Haagsohe Broederschap, die in Februari van dit jaar 12JÓ .jaar 'bestaan had, beslöten had aan do Beevaartskerk een rijk gepolychromeerd beeld van O. L. Vrouw ter Nood te schen ken. Enkele dagen nu voor het bezoek van de Haagsohe Broederschap was dit meester stuk uit Otto en Wilhelm Mengelborg's werkplaats aangekomen en werd op voor noemden datum door den ijverigen vereer der van O. L. Vrouw ter Nood, pastoor Grib ling, Directeur der Broederschap gewijd en aan de Beevaartskerk geschonken. Maar tegenover den rijkdom van het nieu we beeld in de Beevaartskerk. paste, zoo meende men, nu do eenvoud van liet zeer mooie, maar niet geprolychromeerd beeld; in de Devotiekapel niet. Maar ook die te genstelling ga-at nu verdwijnen, want weder is het de eer van de Haagsohe Broederschap dat Zij ook die zeer kostbare versiering voor rekening heeft genomen. Wanneer nu straks de pelgrims in het kapelletje het him zoo dierbare beeld van Maria zullen! wederzien, zullen zij het aanschouwen itt' passenden luister, naa-r het woord van denJ psalmist: „in een gewaad, doorwerkt mot* goud, met bonten tooi ommanteld". Wel' heeft do Haagsohe Broederschap de pel grims naar O. L. Vr. ter Nood aan nioh ver plicht. Mocht dit verslag vermelden, dat de tijds-j omstandigheden geen invloed hadden gehadi op het pelgrimsbezoek, op andere heeft zich de ongunstige invloed er van wet degelijk laten merken. De inkomsten vaifc dit jaar waren 'belangrijk lager dan die vaart vorige jaren; veel lager was de opbrengsBj der "collecten en offergaven, veel lager hetfj offergeld voor gewijd licht. Dit viel te mceej te 'betreuren, omdat dit jaar belangrijke vi*j gaven voor onderhoudswerken moesten wo den bestreden, zoodat de Bisschoppelijk^ Commissie do plannen voor den bouwvMS het Voticfknpelletje, gewijd aan het feest der Devotie, Onze Lieve Vrouw zoek, vo-orloopigheeft moeien uitstellen, echter geen afstel mag v-uJ Voor 'het overi: is de L -->:<".ppe ij

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 1