ïuncliooneoren moest zooals ieder dat wil de, dezen post nog verhoogd zou moeten worden. In 1922 kostte de straatverlichting f 2000. Dc heer Wouda wijst bij volgn. 101 de aandacht op den slechten toestand van den wog wegens verstuiving en vernie ling bij de M. de Ruijterstraat en Adriana- straat. Wethouder Ouwehand durft een groot gedeelte der schuld gooien op do bal dadige jeugd. Bij de bespreking over stra ten en pleinen zegt de voorz. dat de ge meente in de gelegenheid is te koopen twee aandeelen van de Commissie straat weg Duivenvoorde (Valkenburg-Katwijk) tegen 10Yt pCt., wordt dus ruim f 100, waarvoor B. en W. toestemming van den Raad zouden moeten hebben. Deze toe stemming wordt gegeven. De heer v. Ton geren zou de sloot langs het fietspad bij den tol gedempt willen zien opdat meerde re ruimte aldaar wordt verkregen. De wet houder, de heer R. Ouwehand, zegt dat een dergelijk verzoek is ingekomen van V. V. V. Het zal een punt van bespreking uitmaken" in de vergadering van B. en W. De heer J. v. d. Perk zegt dat de Kwakel in zeer slechten toestand is. Dit is juist, zegt wethouder Ouwehand. Do hoofdopzich ter heeft dit dezer dagen geconstateerd. Met do begrooting is hierop nog niet ge rekend en zal uit onvoorzien gevonden moeten worden. Bij de bespreking over ha vens, vaarten enz. ~ragt do voorzitter, dat indiende werkeloosheid zou toenemen weer een gedeelte van den Rijn zal uitgebag gerd worden. Het werk zal dan in eigen beheer geschieden. Bij volgnummer 150 vraagt de heer Parlevliet waarom in som mige openbare scholen cokes gestookt wordt en in bijzondere gas- of anlhraciet- kachels staan. De voorz. zegt dat in de openbare nog goede cokeskachels slaan. Geleidelijk worden deze als ze versleten zijn opgeruimd en gaskachels geplaatst wat voor de gemeente voordeeliger is. Bij volgnummer 221 ontspon zich nog een dis cussie over sneeuwopruiming. De heer Zwan zou bij sneeuwval werkloozen aan den arbeid willen zetten om dit op te rui men. Wethouder R. Ouwehand is van mee ning dat we hier niet de allures moeten aannemen of we in Den Haag of Amster dam zijn. De voorz. zegt, dat er een verordening is waarin staat dat ieder verplicht is de sneeuw voor zijn woning op te ruimen. Mogelijk zijn er, als deze verordening streng gehandhaafd wordt-, wel menschen die voor hun rekening dan werkloozen aan het sneeuwopruimen zetten. De post on voorzien geeft een bedrag aan van f 35954.99 wat volgens den voorz. wel hoog is, doch omdat deze begrooting aanvangt met een saldo van 1922 van f 70.000 lijkt het B. en W. niet ondienstig, indien moge lijk, te zoreen dat voor het voteend jaar een saldo, al is dit niet zoo groot, over schiet. Op de vraag van den heer Wouda, of uit dezen post ook eventueelen steun moet worden verleend, antwoordt de voorz. toestemmend. No; al was dit bedrag tot heden ongeveer f 7000. De begrooling, slui tende in inkomsten en uitgaven^ van den f 190000 wordt hierna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De voorz. vraagt nog machtiging van den raad om, indien noodig, als b.v. Ged. Staten zulks zouden verlangen, veranderingen van admiriistra- tieven aard, dus zonder invloed op de gel den. te mogen aanbrengen, hetwelk de raad goedkeurt. Bij de rondvraag zegt de heer v. Duyn het zeer wenschelilk te achten dat in het badseizoen bij Voorstraat-Bad- straat een verkeersagent wordt geplaatst. Zal door B. en W. in overweging worden genomen. Voorts wordt gevraagd het trot toir hoek Voorstraat-Boulevard bij villa Gertrude meer weg te nemen dus korter af te ronden. Dit wordt toegezegd. Hierna wordt de vergadering op de ge- brmkelijkeJwijzo gesloten. WASSENAAR TF" Gemeenteraad Gistermorgen vergaderde de Raad dezer gemeente. Afwezig was, weeiens verhindering, de heer W. P. GussekPoo. De heer Prins heeft een aanmerking op de notulen der vorige vergadering. H'j v'ndt de redactie betreffende de ser vituten kwestie van den Bergh niet geluk kig geredigeerd. Hij acht echter wijziging niet noodig. Tnvekomen stukken. Brief van den heer Wilt jer, dat hij zijne benoeming tot ambtenaar van den Bur- geriijken Stand aanneemt. Bapport betreffende de onnemmg der boeken en kas van den boekhonder van bet Gasbedrijf. Voor kennisgeving aangenomen. Mededeeiüng geschiedt dat aan een paar gemeentearbeiders een verklaring, betref fende t'idpl'.ikeTi diénst, is afgegeven over bot tijdvak 1 Januari 1897 19 Maar! JQ08 zoodat deze beambten nu ook op 65-iarigen leeftijd recht hebben op voü pensioen. Aan de orde is een request van de be sturen der in deze gemoento gevestigde bou wvak a rbe "der sorgan i sa t i es, waar i n gevraagd wordt om toe te treden tot de stpnn'-ogelïnig voor werVoozc arbeiders. Wordt in handen gesteld van B. en W. De Voorz. deelt mede. dat door een aan tal werkloozen inseeliiks een verzoek om een steunreeeb'ng is ingediend of nog lie ver om productief werk. Dc Voorz. heeft met een tweetal een onderhoud gehad. Hij heeft medegedeeld, dat hij voor de georganiseerde arbeiders doen zou wat hij kon. In overleg met de Wethouders zijn daarop ruim 50 men schen aan het werk gezet, tegen een loon van 45 cent per uur en 42 uur per week. Dit werk ia echter binnen kort gereed, zoodat naar andor werk za9 moeten wor- den omgezien. Onder andere is aan den beer van Ommeren toestemming gevraagd voor het maken van een voetpad langs den Schouwburg. Wanneer dit antwoord zal zijn binnengekomen, kunnen vc?en aan hef werk. De Raad gaat hiermede iceoord. De heer Prins vraagt, hoe geregeld wordt wie wel en niet aan werk wordt 1 geholpen. a De Voorz. antwoordt," dat menschen met oen gezin op de eerste plaats in aan merking komen. De heer Prins kan zich hiermede ver- eenigen, doch zou toch gaarne zien, dat b.v. iemand, die pss zonder werk is ge komen, niet het eerst wordt geholpen, maar dat het eerst in aanmerking komen zij, die het langst zonder werk hebben geteopen; ook is hij van meerling, dat de bouwvakarbeiders, die misschien door vorst zonder werk zijn, wel wat kunnen wachten. De heer J. C. Vogels is B. en W. voor heteeen zij reeds gedaan hebben, erken telijk. Hierna is aan de orde een request van bewoners van de Vinkei aan, waarin ge>- vraagd wordt om verbetering te brengen in den onhoudbaren toestand van dien weg. Dit request is ongezegeM en wordt terzijde gelegd, mede tut overweging, dat die weg geen gemeenteei'gendom is. Op het verzoek van het Hoofd der School no. 2, om natuurkundige instru menten voor zijn school beschikbaar te stelten, hetzij nu of later, wordt on voor stel van B. en W. afwijzend beschikt. Thans komt aan de orde een voorstel van B. en W. om zes papiermanden aan te koonen. De prils is nl.m. f 15.per stuk. Wordt goedgevonden. Vervolgens is aan de orde een voorstel om aan A. Gardten te verkoonen een stukie grond, groot 180 M2„ onder voor waarde, dat aan de gemeente een strook grond, voor zijn luns getegen, in eigen dom wordt overgedragen. Wordt vastgesteld bet le suppletoir ko hier dor Hondenbelasting tot een bedrag van f 240.50. Tot Tid van de Plaatselijke Schoolcom missie wordt b'i acclamatie herbenoemd de heer K. van E'k. Tot leden der Commissie van Advies inzake werkloosheidsverzekering wordt als werknemer gekozen de lieer A. J. van der Ham met ailigemoene Blommen, ter wijl voor een lid werkgever de stemmen staken tusschen de heeren J J. Nell en C. J. TTenkes. Bij tweede stemming wer den uiteebrachf op don lieer Henkes 8 stemmen, en op den lieer Nell 3 stem men en 1 Manco. Vervolgens is aan de orde liet verzoek schrift van de houwvereeni.<ring St. Wil- kihrordus. om garant to willen ld-teen vootr een bedrag waai f 1500.indertijd henoodigd eeweest voor den bouw van een kantoor met woning, waarvoor het Rï'k geon steun verleen le. B. en W. adviseeren hierop afwijzend te beschikken. omd°t steun uit 's Rijks kas mmmer ze.1 worden verleend. De heer J C. Vocels komt hiertegen op. De pianuop zijn indertijd goedgekeurd en nu altes Vaar is geeft bet Rrik geen eehl. T)e Veroenisrng beschikt n'et over middeten en toch moet het gebouw be- De Voorz. wijst er op, dat het plain oorspronkelijk .een poortgebouw zou wor den. zoodat door wijziging in het plan wellicht steun van Rijkswege is gewei gerd. De heer Vogels zou dan gaarne een nader onderzoek wijten zien ingesteld, opdat wehicht het Rijk alsnog het benoo- dimle .bedrag zal toestaan. Wordt besloten het adres af te wijzen en te trachten alsnog een voorschot voor dit gebouw yan het 'Rijk ie ontvangen. Thans komrt weder ter tafel het verzoek van de. R. K. Vakschool te Leiden, om subsidie in ge voice de Nijverheidsonder wijswet ten behoeve van de R. K. Huis houd- en Industrieschool alhier. De Voorz. voert aan, dat in de overge legde begrooting eenige ondu'deliike cij fers voorkomen, waaromtrent ophelde ring zal worden gevraagd. De heer Ver steek vraagt, of er uit de te verstrekken pelden nog baten ten goede komen aan adressante. Do heer Prins zegt dat dit niet het geval ie. Hierna wordt met algemeene stemmen besloten een subsidie van 30 pet. van de nipltokostein toe te kennen. In bespreking komt thans het voorstel van den heer J. G. Vogels, voor koste- loozo verloskundige hulp toe te kennen aan gezinnen, waarvan het inkomen min der dan f 25.por week bedraagt en zuf'ks gerekend vanaf het derde kind. De Voorz. verzoekt den secretaris voor te lezen een passage nit de instructie van dc vroedvrouw. Hieruit blijkt, dat de vroedvrouw kostelooze hulp moet ver strekken op vertoon van een bewijs van B. en W., waaruit het onvermogen blijkt, en dat do vroedvrouw niet meer dan f 7 mag rekenen bij een verlossing, wanneer het inkomen minder dan f 1200.be draagt. Die regeling voorziet voldoende in de behoefte aan kostelooze hulp. De heer Vogcte licht zijn voorstel nog nader toe. Tn gezmncn waar het derde en volgende kind geboren moet worden, is zooveel noodig. dat kostelooze hulp wel gewen soli t zou zijn. De heer van Barneveld is het met den lieer Vogefls niet eens. De Voorz. zegt, dat men toch steeds bij B. on W. om een verklaring zal moeten komen. De heer Vogels had zich dat eenvoudiger voorge- gesfeld. Hij achtte een bewijsje van den werkgever voldoende. Na nog cenig heen on weer gepraat trekt de voorsteller zijn voorstel in. Aan prof Bruins wordt op voorstel van B. en W. ontheffing verleend van het verl>od tot het stichten van een gebouw, op een afstand van meer dam 10 Meter van den openbaren weg op do buiten plaats ,.Selvelta". Dc heer van den Bergh, eigenaar van die buitenplaats, zal aan do gemeente betalen een bedrag van f 16.000.voor afkoop van een grond rente van f 800.tegen den penning 20. Vervolgens worden 2 achterstallige bedra gen aangezuiverd, terwijl voor afkoop van het servituut, dat slechts 3 villa's mogen worden gebouwd, een bedrag van f4700.zal worden gestort. Wanneer ten slotte de aanleg ran het uitbreidingsplan binnen 10 jaren tot stand zal komen, zal do heer vaai den Bergh gratis moeten af staan den henoodigden grond voor aan leg van een weg van 14 Meier. Imgekiomen is een verzoek van. J. Th. Vester, om afwijking van de rooilijn ten behoeve van een to bouwen huis in 1de Kerkstraat. De heer Rooy akkers vraagt wijziging van de rooüM'jn voor de Kerk straat. Wordt besloten hiernaar een onderzoek in te stellen. Naar aanleiding van het in de vorige vergadering ingekomen adr es van enkele villabewoners óm maar niet voetstoots bestaande erf dienstbaar beden op te heffen, adviseeren B. en W. den Raad, aan adressanten te kennen te geven, dat elke aanvrage met nauwgezet heid zal worden overwogen em niet licht vaardig worden ingewilligd, en dat, zoo daartoe aanleiding bestaat, belangheb benden vóór do beslissing gehoord zullen worden. Z. h. st. wórdt hiertoe besHoten. Alsnu komt aan de orde do behandeling van de begrootir g voor 1924. De heer Drop betuigt zijn erkentelijk heid aan B. en W. voor het maken der begroeting en de toezending daarvan aan de leden. Het werk munt uit door netheid duidelijkheid en uitvoerige toelichting, enz., waarvoor hij hulde brengt aan den secretaris. Verder zegt hij, dat hij het niet noodig acht, algemeene beschouwingen te hou den, temeer daar steeds de gelegenheid is alle dingen ter sprake te brengen en dó Voorz. daarvoor ook een open oor heeft. De heer Provo Kluit vraagt eouigo in lichtingen omtrent den post Uitkeering aan andere gemeenten inzake het mid- de'baar onderwijs. De Voorz. zet uiteen, dat de gemeente 's-Gravenhage het maxi mum schoolgeld vraagt voor allle kinde ren uit deze gemeente, die een H. B. S. of Gymnasium daar ter plaatse bezoeken, en ziet de gemeente zich verpilickt tof betaling van dit schoolgeld. Zoo met, dam worden de kinderen met 1 Januari a.s. geweeTd. Door B. en W. is nagegaan of het bezoeken van de orn- derwijsihrichtingen im Legden voordeeli ger zou zi'jn. Bij een globale berekening is echter gebleken dat de kosten ongeveer gelijk zulten komen. De heer Prins vraagt of B. em W. be voegd zijn uitgaven te doen tof het op de begroeting uigetrokken bedrag zonder den Raad daarin verder to kennen. De Voorz. zegt, dat die vraag eigenlijk geen z;n heeft, want dat over zaken van be teekenis de Raad steeds gehoord zal worden. De heer Prins wijst ?p den post uit breidingsplan. Zijn B. en W. bevoegd te betalen zooveel hun goeddunkt. Hij vindt het niet noodig, om dit wedk tot het pol derland uit te strekken, omdat dit toch in geen jaren voor bebouwing zal worden aangewend. De Voorz. zegt dat in liet uitbToid'ugs- is, ui tgezoutfërff^liC^-teu /IPJUf kom en het N. O. deel der gemeente. De kosten zulten belangrijk meer beiteopen dan de uitgetrokken f 10.000. De heer Versteeg heeft de begirootïng bestudeerd. Hij vindt echter geen enkel spoor van bezuiniging, en ofschoon het op dit oogenblik nog niet noodig mag z'jn was het toch gewenScht, reeds nu te be ginnen met het oog op de komende groote dingen. Het aatal ambtenaren breidt zich steeds uit. Er komt een groote post op de be groeting voor kindertoeslag en pensioen bijdragen en hij heeft zich afgevraagd, of daararm geen einde moet komen. Voort6 zijn de kosten van brandweer en vleesch- keuring steeds hooger. Ook staat er een groote post voor verbetering van don Kat- wijkschen weg op de begroot1 ng. Hij zag daarin graag den Raad gekend. De Voorz. verzekert, dat B. en W. zui nig beheer en. Wat den Katwijkschen weg betreft, er is nog niets besloten, volgens welk systeem deze verbeterd zal worden. Het is moeielijk bet juiste systeem te kie zen, maar in elk geval zal1 daaromtrent den Raad ecu nader voorstel bereiken. Op den post brandweer valt niet te be zuinigen. Wat de ambtenaren betreft, deelt de Voorz. mede, dat hi'j persoonlijk ook geen voorstander is voor kindertoe slag en pTemievrij pensioen, doch hij vraagt zich af of de tijd voor verminde ring al reeds is gekomen. Als het Rijk voorgaat, zu-len de gemeenten we1! vol gen. Voor Wassenaar is het nu nog niet noodig. Hij deelt mede, dat B. en W. het sala ris van den heer Bontenbal hebben ver laagd meit f 300.omdat zij het niet bil lijk vonden, dat dit salaris hooger was dan van zijn chef. De heer Prins heeft uit de begrooting -ook den indruk gekregen van een zuinig beheer en uit den financieelen toestand heeft hij den indruk gekregen, dat men met verlagingen beter een jaar le laat kan komen dan drie maanden te vroeg. De lieer Drop is het in enkele opzichten met den heer Versteeg eens, maaa* stelt de vraag of het ook mogelijk is tusschen- tijds wijziging aan te brengen in ver schillende posten. De Voorz. zegt, dat de begrooling steeds kan worden gewijzigd. Hierna vraagt de Voorz. of nog iemand artikelsgewijze be handeling wenscht. Hierna worden de begrootingen voor het Gasbedrijf ©n de gemeentebegrooting vastgesteld met de navolgende cijfers. De bcgrooting voor het Gasbedrijf in ontvangst en uitgaaf met f 109 600, gewo ne dienst en f 18.256.65 kapitaaldienst. De gemeentebegrooling, gewone dienst in ontvangst en uitgaaf op f 637.072.49/4 en ka pi taaldienst op f350.325. Hierna wordt besloten met 'de gemeen te 's-Gravenhage een regeling te treffen omtrent het betalen vam schoolgeld voor leerlingen, die een H. B. S. of Gymnasium bezoeken. Een voorstel tot retribulMief- Jing zal den Raad spoedig bereiken. Een verzoek van don heer de Boer oon een stukje grond te koopen wordt ter afdoe ning in handen van B. en W. gesteld. Aan de orde is het voorstel van den Voorz. om het politiekorps met 3 mam uit te breiden. Deze zuilen worden aange steld, zoodra er woningen ter beschikking zijn. De kosten worden geraamd op f 7000 per jaar. De bedoeling te twee man in dó Kieviet te stationeeren eoi 1 nabij de remise. De heer Wouters vindt het niet noodig te wachten totdat er woningen beschik baar zullen zijn. Hij zou in de Kieviet een post willen vestigen, waar voortdu rend iemand aanwezig is. De Voorz. is bet hiermede niet eens. Wanneer de poli tie een woning heeft, is er aflicht iemand tliute. De Ik er Wouters vindt een vaste post meer afdoende. De Voorz. antwoordt dat ©en uitbreiding met drie man dan ■voldoende zal zijn. De beer Versteeg vindt het voorstel van den Voorz. al vol doende. Hij is niet voor groote uitbrei ding. De beer Drop vindt de voorsteking van den Voorzitter juist, dan kan er te vens gedacht worden aan het onderbren gen van een brandspuit. De heer van der Krogt acht de tegen woordige plaats van den veldwachter de Koekkoek overbodig. Deze staat naast de Marechausseekazerne. De Voorz. zegt, dat de marechaussee er n'ót is voor Was senaar. De heer Prins zegt, dat duidelijk <"ebte- ken is, dat de Voorz. en de Ktevie'bowo- n-ers het vrijwel eens zijn. Hii vindt het dan ook maar het beste im dien zin te handelen. Zonder hoofdelijke slem min g wordt be sloten een crediet van f 7000 toe te staan en daarvoor 3 politiemannen aan te stel ten. Bij de Tond'vraag zegt de heer Provo Khn't dat bij in de vorige vergadering heeft aamgedroneen op herziennnf van het safaWs van den Directeur d°r Gasfa briek. H'fï vraagt wanneer het voorstel van B. en W. kan worden verwacht. De Voorz antwoordt, dat dit zoo spoó- dte mogelijk zal geschieden. De heer Provo Ktent vindt het noodig, dat het autobusverkeeiT door de politie worde verêge'd, temeer daar er nu nog nver biikomen. De Voorz. zegt, dat het een moeilük vraagstuk is, het heeft echter zijn volle aandacht. De heer van Barneveld dringt nogmaals aan on het plaatsen van zandbakken bij bmggen, ook vraagt hij aandacht te schenken aan den toestand van de Kerk- !aa.n. De heer Versteeg merkt op, dat een sneeuwploeg mets meeir baat. wanneer er al verkeer heeft plaats geb^d. Aangewen bier druk verkeer is, is zoo'n ploeg over bodig. De Voorz. ze?t, dat het wegennet zeer groot is. Men z^n er dus wel meerdere moeten aanschaffen. Wijders acht dó heer Vege's verbree- ding en verbetering van den O est dorper- aan de traflnha'te Stoeplaar. De heer Wouters zerf dat bij de be strating met de U'"tkmrKcdo puin een Toe'uad kan worden gemaakt. Hierna sluiting. Z0F-TERW0IJDE tHooge Rijndijk). St. Barbara-Vereeniging. Gisteren avond hield dc St. Barbara-vereeniging haar gewone ja-arliiksehe vergadering in het pa tronaatsgebouw. De Voor., dc heer H. v. d. Poel, opende do vergadering met. een woord van welkom aan de leden, waarna door der Secretaris de notulen weiden gelezen, welke onveranderd werden goedgekeurd. Door den penmngm., den heer L. A. van Noort, werd bet jaarverslag uitgebracht, hetwelk sloot met een saldo van f 236.12. Door de hecren Jac. v. d. Hoeven en G. Ver hoogt weiden de boeken en bescheiden na gezien en in orde bevonden. Bij do bestuurs verkiezing werden de aftredende bestuurs leden bij acclamatie herkozen. Op voorstel van bet bestuur werd besloten de leden, die op een vastgestelde grens wonen in dc toe komst gratis met een lijkwagen grafwaarts te brengen. Ook voor niet-leden. die buiten de vastgestelde grens wonen geldt, door een Torhooging van elk tarief met f 10.de zelfde bepaling. Deze laatste bepaling zal zeker voor vele een aansporing zijn zich alsnog als lid bij het bestuur op te geven. Nadat nog verschillende leden van de rond vraag hadden gebruik gemaakt werd de vergadering door den Voorz. op de gebrui kelijke wijze gesloten. Voor het- lidmaat schap kan uien zich opgeven bij den 'heer L. A. v. Noort» Land» en Tuinbouw DE LANDBÜUW-GNGEVALLENWET IN DE PRAKTIJK. Wij zullen het niet hebben over het vele goede dat deze Wet Sreeds in den korten tijd dat zij werkt gebracht heeft voor dc honderden gezinnen, waar een vader of kostwinner door een ongeval werd getrof fen, zoodat lijdelijke of blijvende loon- uitkeering noodig werd. Evenmin zullen wij het hebben over de tientallen gezinnen waar een vader of kostwinner door een doodelijk ongeval werd getroffen, zoodat blijvende loonuitkeering aan weduwen en weezen noodzakelijk was. Wij zullen voorts nog geen beschouwin gen wijden aan zoovele punten van prac- tïsche uitvoering van dit stuk sociale ver zekeringswetgeving, doch ons bepalen tot een enkel onderdeel zij het dan dat dit onderdeel juist voor de practischc uitvoe ring der Wet van het grootste belang is n.l.: hei lo-onlijs tensys teem. Als een Wel bepaalt dat allen die in loondienst arbeid verrichten, tegen be drijfsongevallen verzekerd zijn, dan spreekt het van zelf dat er dus een be paald systeem moet zijn, om te weten te komen hoe groot het loonbedrag is dat jaarlijks in die bedrijven, waar derge lijke vcTzekeringsplicbtige arbeid worc^ verricht, wordt uitbetaald. Dat is natuurlijk noodig omdat de ver* zekeringspreanio berekend moet wordec naar het uitbetaalde loonbedrag. Op het eerste gezieht zal men zeggen dai het tamelijk eenvoudig is, door aan eiken werkgever een loonlijst uit to reiken waar op hij geregeld het uitbetaalde loon kan invullen, dan kan men dientengevolge bij de jaarlijkscho terugzending van deze loonlijsten dus nagaan hoeveel loon 'in. elk bedrijf is uitbetaald. Theoretisch is dat heel mooi en heel eenvoudig, maar in do practijk komt er van al dat móóie en eenvoudige niet veel terecht. En toch: het loonlijstensysteem is het stelsel dat algemeen wordt toegepast, ook door de Rijksverzekeringsbank. Voor de uitvoering der Ongevallenwet voor handel en industrie, past de R. V. B. het loonlijslensysteem reeds sedert 1901 toe. En bij het inwerking treden der Land- bouw-Ongevallenwet op 1 Mei j.l. werdi eveneens allcrwege het loonlijstensysteem toegepast, ook bij onze Bedrijfsvereeni-t ging. We zijn echter nu reeds overtuigd dat het zoo niet geheel dan toch voor het overgrootste deel moet en kan verdwijnen Waarom? Omdat nu reeds is bewezen dat in do practijk slechts een heel klein percentage der leden de loonlijsten behoorlijk invul-' len en bijhouden eii er zelfs velen zijn dieniet eens meer welen waar dat ding is! Verwonderen doet ons dat niet erg, om dat wij welen dat men nergens meer dan ten plattelande een hekel heeft aan al dat gecijfer en invullen van allerlei for mulieren. Nu hebben wo al autoriteiten gehoord, die van meening waren dat onze Bedrijfs- vereenigingen dan opvoedend werk zbuden deen, als men do menschen ten platte lande in dat opzicht trachtte te verbeteren! Het „opvoeden" of „vorbeteren" van den mensch langs dien weg, moet men van ons althans niet verwachten. Wij zien liever do menschen aan het werk op het land en de formulierenin de kachel Dat is vooral in dezen tijd opvoedend werk van den eersten rang. Het loonlijstensysteem zal daarom bij onze Bedrijfsvereeniging reeds met ingang van het nieuwe boekjaar n.l. 1 Januari as., voor het grootste deel verdwijnen, omdat na dien alleen nog eenvoudige loonstaten zullen worden uitgereikt voor groote bedrijven, waar door den aard en den omvang van het bedrijf niet bij be nadering vooraf is te zeggen, hoeveel loon er in een bepaald jaar zal worden uitbe taald. Voor het over groote deel der hoe ren- en tuindersbedrijven is mede op grond van de looncijfers over afgcloopen jaren vrij juist na te gaan hoeveel loon in oen bepaald jaar ongeler zal Avorden uitbetaald. in net" nieuwe systeem zmieu deze bedrijven door onze plaatselijke Ongeval len-Commissie, in overleg met de werk gevers, worden, aangeslagen naar het ver-< moedelijk uit te betalen loon. Onze plaatselijke ver tegen w uur aiders plegen namens die Commissie dat overleg met de werkgevers en de Commissie ter plaatse geeft om haar advies over de op-* gegeven jaarlooncijfers. Wie als werkgever aldus medewerkt, om een vrij juist jaarlooncijfer voor zijn be drijf vast te stellen, is voor het heele jaar 1924 van alle verdere formaliteiten ont slagen. Hij krijgt geen loonlijst, heeft niets meer in te vullen of bij te houden en wanneer iemand in zijn bedrijf door een ongeval wordt getroffen, is alles, over eenkomstig de bepalingen der Landbouw- Ongevallenwet, geheel voor rekening onzer Bedrijfsvereeniging. Door dit eenvoudige systeem worden de werkgevers verlost van alles wat op bureaucratische rompslomp ging gelijken en op de exploitatiekosten der Bedrijfs vereeniging kan belangrijk bezuinigd wor den, omdat niet elk jaar méér dan 25000 loonlijsten gedrukt en verzonden behoeven te worden en wat meer zegt geen kostbare inspectiedienst om die 25000 loonlijsten te controleeren, in het leven be hoeft te worden geroepen. Maar voor het welslagen van dit systeem is nu de medewerking van alle Katholieke boeren en tuinders noodig. Laat dat nu vooral blijken Avanneer ouzo vertegenwoordiger dezer dagen met U komt overleggen, om het jaarlooncijfer voor 1924 vast te stellen Bedenk dat dit alles is gedaan in ü\V eigen belang. Slagen wij er aldus in en met IT aller medewerking slagen Avij zéker cftn de exploitatiekosten der Bedrijfsvereeui- ging in de naaste toekomsf nog meer om laag te krijgen, dan komt dit in een lager premiécijfer den leden ten goede. En bovendien hebben wij dan een zéér eenvoudig systeem, waarvan de leden geen overlast ondervinden. Geen gecijfer meer op loonlijsten; geen herhaaldelijke amblenaarscontrole op liet bedrijf. Voor groote bedrijven, met zeer uileen- loopende jaarlijksche loonbclalingen, wor den eenvoudige loonstaten uitgereikt. De controle daarop te eenvoudig, omdat dergelijke bedrijven als regel een behoor lijke administratie voeren. Eenvoud is nog .altijd een kenmerk van het ware. Daarom vindt dit plan onmiddellijk overal groote sympathie en medcAverking- En dat bewijst tevens Aveer eens duidelijk» dat wanneer Bedrijfsverecnigingen met de uitvoering van de sociale Verzekering^ wetgeving worden belast, de practisclio m voering een heel andere en betere richting heen gaat, dan dat Vader Staal hot doet. „Boeren- en Tuinders-Onderlinge NICO VAN OMMEN. /jj Leiden, J2 December J923. 1 .ü'M

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 10