niet bevoegd acht het bestuur aan to vul len, wordt besloten, zulks aan to houden tot oen volgende vergadering. Tot afgevaardigden naar do vergadering der Kamer-Centrale op 11 dezer worden benoemd do heeren: W. v. d. Laan, G. Roozen en G. Witteman, en tot plaatsver vangers de heeren: G. Bulten cn mej. v. d. Laan. Do Voorz. geeft een beknopt overzicht over het rapport-Barge, Niet de kiezers stellen meer candidaten, doch do vertrou wensmannen der sociale organisaties en andere vooraanstaande personen. De ge- legenhetid tot het indienen van een vrijo lijst is opengesteld, mits dit door minstens 100 kiezers geschied. De heer v. d. Laan is voor een Politiek- advies, ook dat men ten dien aanzien de meening van vooraanstaande mannen vraagt. Doch als de kiezers geen genoegen met het advies kunnen nemen, moeten zij do vrijheid hebben zelf hun menschen aan te wijzen, zonder dat er van een zg. bijlijst sprake is. Nog andcro leden voe ren hierover 't woord. Do afgevaardigden kregen in deze een vrij mandaat. Rondvraag. De heer v. d. Laan verschilt met den Voorz. van meening over den goeden uitslag der gemeenteraadsverkie zing. Wij moeten in de Kiesvereeniging de rangorde uitmaken en niet bij do defi nitieve stemming. Zooveel diciplino moe ten wij toonen. Spr. zegt: zijn er klachten over 't gemeentebeleid, kom er mee op de vergadering naar voren. Op 't beleid van den hoer v. Werkhoven is op een verga dering Dooit aanmerking gemaakt en toch stuurt men hein naar huis. Spr. wil na het behandelen van^ het rapport-Bargö 'i reglement wijzigen. De heer Roozen meent to weten, dat er zooveel bestuursleden bedanken, wegens de slechte verhouding in het bestuur. Den Voorz. is zoo iets niet bekend. De heer de Ridder wil door het organi- seeron eener verloting, de leden ter ver gadering trekken. De Voorz.: Dit kost te veel geld. De beer v. d. Voet zou, om de belangstel ling bij de leden voor de vergaderingen op te wekken, de Tweedo Kaïner-afgevaar- digden uit dezen kring willen verzoeken een spreekbeurt to vervullen, daar zij dat zeer zeker kosteloos zullen doen. Aldus wordt besloten. Do heer Loerakker zal uit- gcrinodirrd worden. Hierna sluiting. üECHTZAKEH KANTGNGERECHT TE WOERDEN. Voetballen op Zondag. Voor het Kantongerecht te Woerden werd dezer dagen de zaak behandeld te gen „B.V.V.", wegens het organiseeren van een voetbalwedstrijd op Zondag. Gedagvaard waren J. Be.ijen, F. G. C. Wessels, W. Vink, M. Bosman, G. H. Uit- tenboogaard, F. van Vreedendaal, G. Ro denburg, J. A. van Aelst cn J. F. Sauer, allo bestuursleden der vereeniging. Als gemachtigde voor do beklaagden was aan wezig Mr. J. H.. Welcker, van Schiedam. Toen de gemachtigde te 10.33 do rechts zaal binnenkwam, werd hem te verstaan gegeven, dat reeds verstek was verleend, omdat de beklaagden niet aanwezig wa ren. Mr. Welcker merkte op, dat zij wa ren gedagvaard tegen 10.30 uur, terwijl do Ambtenaar van het O.M., meende van 10.15. Inderdaad bleek de dagvaarding op 10.30 gesteld te zijn, waarna het verleend verstek werd ingetrokken. Als eerste getuige werd gehoord de heer P. Batelaan, die toenmaals loco bürge meester was Deze verklaarde, dat hij zijne schriftelijke verklaring, dat do ver eeniging „Bodegraven" geen toestemming heeft gevraagd voor het houden van dezen wedstrijd, handhaaft. Een zelfde verkla ring legde de Gemeente-Secretaris, do heer Lohman af. Vervolgens werd de heer Diepenbroek, Gemeente-veldwachter ge- noord, die do Vereen, verbaliseerde. Deze getuige verklaarde, dat op den bewusten middag een wedstrijd plaats had, terwijl door de twee gemachtigde bestuursleden werd verklaard, dat zij voor dezen wed strijd geen toestemming van B. en W. hadden aangevraagd. Mr. Welcker verkreeg hierop toestem ming tot het stellen van enkele vragen aan veldwachter Diepenbroek. Op do eerste plaats stelde hij do vraag, of do verbali sant onmiddellijk bij den aanvang van den wedstrijd aanwezig was, waarop Die penbroek mededeelde, dat hij even na den aanvang op het terrein is gekomen. Ver volgens werd hem de vraag gesteld, of hij ook heeft geconstateerd dat bij den in gang betaling werd afgevraagd. Spr. heeft dit niet kunnen constateeren. Vervolgens antwoordde spr. op een desbetreffende vraag van Mr Welcker, dat hij geen pu bliek, aan wezig op het terrein, gevraagd beeft of zij tegen betaling toegang hadden Do Ambtenaar van het O.M. merkt op, dat getuige toch wel zal gezien hebben dat de betreffende persoon een geldkistje bij zich had. Ook dit heeft Diepenbroek niet kunnen constateeren. Do ambtenaar van het Openbaar Ministerie achtte desniette min de overtreding der Zondagswet bewe- aen en eischte schuldigverklaring en ver- ■jordeeling tot een boeto van f 1. Mr. Welcker voerde vervolgens zijn ver dediging en merkte op, dat in geen geval het organiseeren van dezen wedstrijd wordt ontkent, doch wel het heffen van geld. De pachter van do landerijen en boerderij, heft voor het betreden van zijn toegangsweg, resp. zijn verloflokaal, een cekere entrée, waardoor het publiek toe gang heeft tot erf en landerijen. Dit is ^ets, waaraan do Vereen, niets kan doen. €pr. constateerde vervolgens, dat de Ver- «eniging als het waro is overvallen. Reeds jeruimen tijd organiseerde zij hare wed strijden zonder eenigen overlast. De Vereen, is zelfs voor de gemeente nog nut- tig/want zij trekt de jongelui van de straat en geeft hun een gepaste ontspanning in de frisscho lucht. Spr. merkte vervolgens •P. dat de uitspraak van den Hoogen Raad gedurende den laatsten lijd heeft bewezen dat dit college een voetbalwed strijd beschouwt als een publieke verma kelijkheid. Spr. hoopte, dat men daarvan nog eens zal terugkomen en men hierin weder vrij zal zijn. Spr. constateerde ten slotte, dat veroordeeling hier, op grond dat geen betaling door do Vereen, werd gevraagd, dan ook niet zal kunnen volgen en vraagt vrijspraak resp. ontslag van reek tsvervolging. Do Ambtenaar van bet 0. M. achtte deze entrée-heffing door den betreffenden pachter een paskwil en wild© dan ook den betreffenden persoon, belast mot den ver koop, n.l. den heer Walraven, en den pach ter, den heer Friejee, nog hooren, wes halve hij aanhouding dezer zaak verzocht tot de volgende zitting. Na re- en dupliek werd do zaak aangehouden tot de volgen- do zitting op 3 Januari, teneinde dezo getuigen te hooren. Gemengds Berichten. UIT DE RADIO-WERELD. Radic-Concerien. Aan het N. S. F. concert op Zondag 9 December a.s. werken mede: 1. do heer G. H. Winter, baritonzanger, Hilversum. 2. de heer G. W. White, Inge nieur der N.S.F-, piano de heer White zal spelen: a. Sonate pathétique, Beetho ven; b. Menuet in G., Paderewski; o. Val se suite, Colridge Taylor, 3. is uitgenoo- digd het Larensche Harmonie orkest. 4. van 10—10.30 Dansmuziek. Het aanvangsuur is 8.30 nam. De golf lengte .1050 Meter. Muzikale Omroep van P.G.G.G., den Haag, golflengte 1070 Meter. Programma voor Donderdag 13 December. Aanvang 8 uur 30 n.m. 1. Ope- ningsmarsch. 2. Egmont Ouverture, L. v. Beethoven; 3. Gavotte, Frz. Jos. Gossec; 4. Fantasie Norma, Bellini; 5. Ouverture der Calif v. Bagdad, Boieldieu; 7. Ie Wals v. Durand (piano solo); 8. Tho Bro ken Melody, v. Biene; 9. Marsch. (Radio-Expres.) Fransche stations. L'Ecole Supérieure des Pos- tes et Telegraphes, 450 Meter. Des Zondags 9.20 v.m. causerie over het werk van een dichter tijdgenoot, gevolgd door een klein concert. Dinsdag 8 35 n.m. Cursus in de Morso Code 8.50 n.m. En- gelsche spraakles. 9.20 n.m. causerie, 9.45 n.m. Concert. Woensdags 9 20 n.m. Weke- lijksch overzicht der litteratuur. Donder dags. Opvoering van een klassiek stuk af gewisseld om do 14 dagen door een cau serie over de ontwikkeling der Fransche poëzio sedert begin der 19do eeuw. Vrij dags 9.20. Iedere week een opera of ope rette. Zaterdags 9.20. Concert, overge bracht uit oen concertzaal. R a d i o 1 a. Op 17 en 31 Dec. to 9.20 's avonds bijzondere concerten. Een Radicmaniak. Grond voor echt scheiding! Wat al redenen worden er niet opge geven voor echtscheiding 1 De argumenta tie van de vrouw die van haar man af wil of den man die genoeg van zijn .vrouwtje heeft, is echter niet altijd steekhoudend. Of dit ook gezegd kan worden van de re den, door een zekere mevrouw Cora White te Minnecapolis (natuurlijk in Amerikavoor echtscheiding hierover oordeele men zelf. Mevrouw Cora White wenscht echt scheiding, op grond vanradiomanie, waaraan, naar zij beweert, haar echtge noot lijdende is. Sinds twee jaar reeds. Een chronische kwaal. Nacht aan nacht zit haar man voor zijn radio-apparaat en luistert met ingehouden adem en gespannen aandacht naar de draadlooze berichten, die de wereld inge stuurd worden. En daarbij dwingt hij zijn vrouw, mee te luisteren. Daar komt nog hij, dat do snoode echt genoot naar mevrouw Cora White be weert zooveel geld voor al dio radio- apparaten uitgeeft. Zij en haar kinderen, zoo zegt ze, missen de noodige warme winterkleeren en lijden gebrek. Ten slotte beschuldigt mevrouw White haar man nog van „het bezigen van on fatsoenlijke, gemeeno en ruwe uitdruk kingen, als de draadlooze stations in de nabijheid zijn pogingen om berichten over een langen afstand te ontvangen, dwarsboomen". En als het hem niet gelukt, zijn appa raat te regelen, heeft de man hevige aan vallen van woede. Een kesibare meieoor. Naar do „Chicago Tribuno" mededeelt, is men in Arizona tegenwoordig bezig po gingen aan te wenden, een meteoor te ontginnen, die daar voor 12 of 13 eeuwen „in den grond geboord" moet zijn. De diameter van den meteoor Wordt ge taxeerd op circa honderd meter en zijn botsing met de aarde moet meer dan 300.000.000 ton steen verbrijzeld hebben; de steen ligt thans bijna 500 M. onder de aardopp er vlak te. Aanhoring heeft geleerd, dat de steen veel harder dan staal is. Men vermoedt, dat deze bestaat uit 90 a 91 pet. zuiver ijzer, en verder nikkel, platina, Iridium en microscopische diamantjes. Men is thans bezig een timnel naar de meteoor te boren, om te trachten tot mijnaanleg te komen. De waarde van het metaal wordt getaxeerd tussclien de.twaalf en veertig millioen dollar te bedragen. Het hemelverschijnsel van meer dan duizend jaar geleden, waarvan men thans hoopt de gevolgen ie kunnen benutten, weerspiegelt zich in eeno oude legende van de Nasajo-Indianen. Zij vertellen name lijk, dat de diepe krater, die door den meteoor in de aarde is uitgehold ontstaan is doordat drie Nasajo-Goden op zoek naar de eeuwige rust, van de sterren naar de aarde gereden zijn op loeiende welken van blauwe vlammen. Het Vredespaleis. Het Vredespaleis is weder ieideron werk dag en ook des Zondags van 24 uur voor publieke bezichtiging opengesteld. Doodgereden. Donderdagavcaid is do 40-jarige S. Z., fou rage bandek ar te Heerenveeu, toen hij met paard en wagen do stoomtram naar Jour© passeerde, door het schichtig worden van een paard, door do tram aangereden en zoo ernstig aan beid© beenen gewond, dat hij op weg naar hot ziekenhuis overleed. Noodlottige val. Een zoontje van v. E„ te Hoorn, viel bij het uitgaan dor R. K. School van do trap op de kraan der waterleiding. Het ventje bleef bewusteloos liggen en is zonder bij kennis to zijn geweest overleden. Een ongelukkige trouwpartij. Een gezelschap bruiloftsgasten ging met een autobus van IJsselstein naar den Bijl mer. Op een kruispunt van den Abcouder- straatweg sloog d© chauffeur een weg in die te smal bleek voor de autobus. Deze tuimelde in een sloot. Do veertien inzitten den liepen schrammen en kneuzing-en op. D© trouwplechtigheid, kooi ten slotte toch nog plaats vinden in d© groot© kerk te Weesp. Nederlandsch vrachtschip vermist. Volgens telegrafisch bericht uit Barce lona is 't Nederlandsche stoomschip „Leonora", op weg van Malta naar Barce lona, reeds 8 dagen over tijd. Aan draad looze oproepen geeft het schip geen ge hoor. Juist bijtijds. Te ongeveer half negen Donderdagavond bemerkte d© heer P. J. T. sigarenwinkelier in de Ros eet raat-, te Rotterdam, bij het voorbijrijden van een trein op de spoorbrug in do Steven Hoogcnddjkstraat, dat er iets aan do lijn of brug scheen to haperen. Hij belde den opzichter van Weg en Werken op en deze liet onmiddellijk do lijn schouwen, waarbij bleek, dat een rail eenigs-ins los lag. Hoogstwaarschijnlijk is door de acti viteit een ernstig ongeluk voorkomen, daar juist een half uur later de Parijsche trein moest pass eer en. De Brusselsche Bank-affairc. Do 56-jarige D. van D., vroeger direc teur van het bijkantoor der Brusselsche Bank te Bergen-op-Zoom, die te Middel burg gedetineerd was, is op vrijo «roeten gesteld. Een jor.gen van f 1200 beroofd. Gisterenmorgen te ongeveer half twaalf wilde de 15-jarige: kantoorbediende H. v. d. W. te Rotterdam» het kantoor van do firma Van der Hoop, Óffers en Zoon aan de Ge dempte Glashaven binnengaan, toen hij plotseling van een man, die van achter de openstaand o deur te voorschijn kwam, een slag met een stuk ijzer op heb hoofd kreeg. De jongen verloor een oogenblik z'n posi tieven en hiervan maakte de aanvaller ge bruik, om hem een portefeuille met f 1200 aan bankpapier uit de handen te rukken en er mede aan de haal te gaan. De jongen riop echter luidkeels om hulp en burgers, spoedig bijgestaan door politie, zetten den vluchteling achterna, die do Wijnhaven op rende. Daar gooide lnj de portefeuille in het wa- ter? waarna hij gegrepen werd. Het was do 46-jarige zakkenhaadelaar A. K. Do porte feuille werd later door de politie opgevischt. Het g( ld bevond er zich echter niet meer in. De man schijnt- tijdens z'n vlucht kans ge zien t-e hebben, het geld aan een medeplich tige over te geven. Een wethouder uit de Raadszaai verwijderd. In een raadsvergadering te Giethoorn (O.) namen do debatten over de Rietvlechtschool een dusdanig karakter' aan, dat de burge meester zich genoodzaakt zag den S. D. A. P. wethouder te verzoeken, zich uit de Raadszaal te verwijderen. Vijf minuten later, toen er na afloop der raadsvergadering een vergadering van B. eai W. werd gehouden, kwam genoem de wethouder, alsof er niets gebeurd was, terug. De gelukscent. Een 15-jarig meisje te Rotterdam wandel de Donderdag op den Goudsohesingel. Plot seling miste zij haar taschje. Hot kind ging aangifte doen aan d© politie-posb St. Jans straat. Terwijl zij daarmee bezig was, kwam een ketelbikker, zekere L. B. een bekend zakkenroller, een damestasehje deponeeren. dat hij juist gevonden had. Het meisje her kend© het taschje als haar eigendom, doch miste daaruit een portemannai© met jOenig geld. Zij wist zeker, dat zich in de porte- monjnaie een cent ran het jaar 1897 bevond mét een gaatje erin. D© politie besloot daar op L. B. te fouilleeren en inderdaad werd de bewuste cent op hem bevonden. Men heeft hem toen in arrest gesteld. Een bruikbaar mensch gevraagd. In de jongste raadsvergadering te Vor- den kwam aan de orde do benoeming van een hoofd dor openbare school voor M. U. L., waarvoor een voordracht van drie perso nen ter tafel lag. De benoeming werd ech ter aangehouden, daar men wild© uitzien iemand t© krijgen, die een bruikbaar mensch was in de samenleving. „Vad." Nieuwe revue van Ter Hall. De nieuwe revua van den heer Ter Hall voor het komondo jaar, en waarvan de eer ste opvoering door diens rovuegezelschap op 1 Januari a.s. ta Rotterdam zal plaats heb ben. zal tot titel dragen„Draadloos". Een St. Nicolaas-surprice. Een passagier van lijn 5 te Amsterdam vroeg Woensdagavond, 't was omstreeks negen uur, aan den conducteur of dezo een biljet van tien .gulden kon wisselen. De con ducteur antwoordde bevestigend en gaf den verzoeker het wisselgeld. De passagier gaf evenwel 'het biljet van tien gulden niet en stapte van de tram f 9.90 rijker dan hij er op was gekomen. Het was op den wagen zeer druk, zoodat do conducteur niet tijdig kon ingrijpen. Hij heeft van het geval aangifte gedaan en hoopt nu maar, dat de passagier in ver strooidheid heeft gehandeld en de tien gul den alsnog aan het bureau der gemeente tram zal brengen. Afgeluisterd op dc markt. Men schrijft uit Zai't-Bommel aan het „Hsgiz.": Oud vrouwtje tot hoer:. Zeg, Hannes, we hedde den lesten tijd weinig witte boonen meegebracht. Hannes: Jao mins, dè kurnt onidèt ik ze bekaans gelèk in eens verkocht heb, ge wdt wel, teugen Suntcrklaos wordt er veul amaandel-spiklaos gebaken. BINNENLA&D CENTRAAL BUREAU DER K. S. A. R.-K. Lichtbeeldencentrale. Hcjt November-nummer van „Kath. Ncd." bevat oen opgave van do bij liet Centraal Bureau der K. S. A. beschikbare series lantaarnplaatjes. Do collectie is sedert het vorigo seizoen aanmerkelijk uit gebreid, zoodat zij thans ongeveer 6000 lichtbeelden omvat, voornamelijk op ka tholiek gebied. Het Bureau isvoornemens om deze verzameling gaandeweg to ver- grooten. Het houdt zich zeer aanbevolen voor schenkingen in den vorm van lan taarnplaatjes. Centraat Bestuur van de K. S. A. in Nederland. Dezer dagen vergaderde te Utrecht het Centraal Bestuur: De voorzitter, prof. L. van Aken, heet de aanwezige loden van het C.-B., dat voor het eerst in dit jaar bijeen is, welkom en stelt voor om aan te vangen met punt 3 van de agenda, wijl de penningmeester straks do vergadering zal moeten verlaten. Spr. deelt mede, dat indiening van een begrooting in dit stadium van onzen finan- cieelen toestand begrijpelijkerwijze nog onmogelijk is. Do leden hebben van dezen toestand laatstelijk kennis kunnen nemen uit een rondschrijven d.d. 18 Sept. van het Dag. Bestuur, alsmede uit mededee- lingen in het orgaan. Niettemin heeft het Dag. Bestuur een bespreking van een en ander in het Centraal Bestuur thans zeer wenschelijk geacht. Sm*, geeft een over zicht van de teleurstellingen, die bij ver schillende opeenvolgende plannen onder vonden zijn. Er zouden in het geheel geen schulden of moeilijkheden zijn, indien de hoofdbesturen van alle aangesloten or ganisaties slechts haar contributie (10 cent per lid en per jaar) wilden afdragen. De bloemendag bracht geen uitkomst en moet tengevolge van de geringe medewer king, alsook van de hoogst ongunstige weergesteldheid als mislukt beschouwd worden. Ten slotte zijn tweo middelen de finitief aangegrepen: lo. het houden eener verloting ten bate der K. S-. A.; maar vooral: 2o. de uitgifte op groote schaal van premieaandeelen in samenwerking met de Hollandsche Grondkredietbank te Amsterdam. Indien dezo laatste slaagt, dan is de K. S. A. voor jaren zeker van aanzienlijke inkomsten. Aan de orde is vervolgens punt 2 Mededcelingen. De voorzitter deelt mede, dat bet Cen traal Bureau bij voortduring sterk gehan dicapt is door de financieele. zorgen, welke zeer veel kostbare energie en arbeids kracht vj^linden. Niettemin heeft bij steeds kunnen constateeren, dat er hard gewerkt wordt, hetgeen ook voldoende blijkt uil hetgeen den laatsten tijd werd tot stand gebracht. Do actie inzake lectuurbemiddeling be gint zeer aardig te loopen. Het Bureau verzond lectuur aan ongeveer 50 instel lingen, .zooals do R.-K. Universiteitsbi bliotheek (dio reeds 15 kisten ontving, be vattende ongeveer 3000 deelen), R.-K. Openbare Leeszalen, Volksbibliotheken, in richtingen van Onderwijs, Ziekenhuizen, Sanatoria, gevangenissen, enz. Negen zen dingen gingen naar Oost-Indië en één naar West-Indië, Spr. spoorde do leden van het C.-B. aan om, waar mogelijk, hun invloed aan te wenden, opdat overal plaatselijke boe- keninzamelingen worden georganiseerd. Het Centraal-Bureau organiseert thans drie schriftelijke cursussen, waarvan de deelnemers na afloop in de gelegenheid worden gesteld om een mondeling examen af te leggen. Behalve de cursussen in sociale economie en in sociologie, is in October j.l. nog een cursus begonnen in Staatsinrichting. Aan iederen cursus wordt gemiddeld door ongeveer 75 perso nen deelgenomen, welk getal aanzienlijk grooter zou zijn, indien de slechte' tijds omstandigheden niet velen wegens finan cieele bezwaren van de deelname had teruggehouden. Het aantal door het Bureau verstrekte kostelooze schriftelijke adviezen is nu reeds hooger dan dat over het geheele jaar 1922. Opmerkelijk veel aanvragen kwamen uit het buitenland: België, Frank rijk, Italië, Jugo-Slavië, Tsjeeho-Slowakije Rumenië, Brilsch-Indië, Engeland, Duitscb land, Polen, Ierland, Noord-Amerika, hoofdzakelijk over het R.-K. organisatie wezen hier to lande. De lichtbeeldencollectie van het Bureau is sinds het vorig seizoen aanmerkelijk uitgebreid en bestaat thans uit ongeveer 6000 lantaarnplaatjes. Er wordt een druk gebruik van gemaakt. Begin September is door de K. S. A. een reis georganiseerd naar Rome, waar aan door ongeveer 120 pelgrims is deel genomen. Het aanvankelijke plan was: een reis van vertegenwoordigers van de organisaties, welke de K. S. A. vormen, dus een K. S. A.-reis. Wijl echter wegens de tijdsomstandigheden zich slechts een paar organisaties officieel© deelname hadden toegezegd, kon dit plan niet door gaan en is de reis eenvoudig geweest een door de K. S. A. georganiseerde pelgrims reis van Nederlandsche Katholieken. De voorbereiding van een en ander heeft voor het Bureau zeer veel werk meegebracht. Voorts zij herinnerd aan het Neder- landsch-VIaamsch Congres over het Be volkingsvraagstuk, in April j.l. door do K. S. A. in Breda belegd. Dit Congres is zeer goed geslaagd cn bracht, zoo min als do uitgave van het verslag, onkosten mede voor het Bureau. Als practisch ge volg van dit congres is door de K. S. A, in het leven geroepen een R.-K. Emigratie-- Commissie, die de betreffende vraagstuks ken in studie heeft genomen en ook ove-; xigens reeds in actie is. Hot Centraal Bureau verleende op ver zoek van den R.-K. Vrouwenbond mede werking bij de propaganda der ..Interna tionale Vredesnovcne. Vorder lieeft het voor het Deutsche Caritasverband, waar mede vriendschappelijke betrekkingen zijn aangeknoopt, een tournéo voorbereid van haren Referent Major a. D. M. Ebell. De sprekersbemiddeling van het Bureau wordt zeer gewaardeerd. Er is o.a. een lijst uit gegeven van ongeveer 200 sprekers met vermelding van hun onderwerpen. Voorts is door do K. S. A. een bijeen komst belegd van belanghebbende socïalo organisaties, om haar zienswijze inzake het Rapport-Barge vast te stellen. Bin«- nenkort verschijnt het Rapport, waarin do conclusies der besprekingen zijn neergc- gelogd. Vervolgens is aanhangig een voorstel van „Sobriëtas" om op bet Centraal Bu reau in te richten een af deeling „Centrale Persberichtenverspreiding". De behoeft© hieraan is gebleken. Een plan zal worden ontworpen, waarbij op medewerking der belanghebbende organisaties wordt gere kend. Dan is door de K.S.A. nog ingesteld een conimissio inzake collecteeren en bloemp- jesverkoop door jonge meisjes. Zulks naar aanleiding van het door de Tuchlunie ge publiceerde rapport, dat tot verkeerde ge volgtrekking kan leiden. Eerstdaags ia deze commissie met haar werk gereed. Ook aan do bestudeering van het vraag stuk der organisatie van leidende Standen is volop aandacht gewijd. In liet orgaan, zijn ©ver den stand liiei var mededeelin- gen gepublicp^ Boaksninraiiietioq. voer hp* W.-H. De oproep van het Centraal Bureau K.S.A. te Leiden om in alle plaatsen des lands langs de huizen der particulieren hoekeninzamelingen to organiseeren, vindt allengs weerklank. Meerdere plaatsen zijn reeds grondig afgezocht en hebben buiten gewoon verrassende voorraden geprodu ceerd. In verschillende andere plaatsen overweegt men gelijke plannen, terwijl in twee steden een algemeene boekeninzame- ling wordt voorbereid. Het Bureau zendt gaarne op aanvrage een gedrukten leid draad voor het houden van inzamelingen. Ook zonden velo particulieren reeds rechtstreeks boekenschenkingeu naar Lei-, den. De afdeeling „Lectuurhemiddeling'* van het Bureau zorgt voor een doelmatka en deskundige sorteering en distributie.; De R.-K. Universiteitsbibliotheek; te Nij megen ontving reeds 15 kisten, naar Oost- Indië gingen 10 zendingen, naar West- Indië 3. Voorts worden do meest behoef tige R.-K. Leeszalen, Volksbibliöteken, on derwijsinstellingen, Ziekenhuizen, Sana toria en Gevangenisbibliotlieken gesteund.. In de woningen der Katholieken liggen zooveel boeken renteloos, waaraan zulk een uiterst nuttige bestemming zou kun nen worden gegeven, dat hier een prachtig arbeidsterrein open ligt, hetwelk toch zoo gemakkelijk te bewerken is. Op liet oogenblik zou men het Bureau een zeer groot plcizier kunnen doen met toezending van oude jaargangen van „Studión", „De Katholiek", ..De Beiaard" en het „Kath. Soc. Weekb'ad" Letteren en Kun@t In 't geslacln der ?.Iariss.n lijkt de schilderkunst wel erfelijk. Zoo exposeert hier (bij Sala) W. Maris Jbsz. en we er kennen voor de zoovcelsto maal: hij mag er ook wezen. Hier hangt slechts een on derdeel van zijn ouvre (bij Kleijkamp in Den Haag vindt men momenteel meer), maar toch is hot de moeite waard. Dio z.g. voorstudies van portretten zijn teeke- ningen vol loven en voor zoover we enkele personen herkenden, van sprekends gelij kenis. Het meest werden we hiervan overtuigd door hel drieledige portret van do gebroeders Willem, Jaap en Thijs Maris. Eerstgenoemde twee hebben wo goed gekend ieder die in Den Haag wel eens op Pulchi kwam wist hen aan to wijzen, karakteristieke figuren als zij wa ren waarlijk: zij zijn het, zoodat we gaarno aannemen dat ook Thijs, de En- gelscho kluizenaar, goed gelijkt. !t Kan nu tocli niet langer een bezwaar wezen, zijn portret ook to plaatsen op het he- kendo Maris-monument nabij het Haag- scho Vredespaleis. Hij hoort er bij en do ruimte is er wel. Om tot de tentoonstelling terug te koe ren, ook mooie schilderstukken en etsen vinden wo cr, zoodat deze zoon Jacoos zich hier waardig doet kennen. Iunico stemming zit b.v. in de schilderij„De vlucht naar Egypte" en zoo is er meer dat de moeite van een bezoek loont. F AILLISSEBBEMTEM Uitgesproken: J. van Lochcm, schilder, te Voorburg» cur. mr. A. Bueb. J. S. van Stui ïvenberg. aannemer, «en Haag; cur. mr. J. Ankerman. M. van Dop, to Rijswijk, Kleiweg, koop man; cur. mr. F. J. Zijl. De Hollandscho Maatschappn lol Exploitatie in Rusland, gevesiitru 's-Gravenhage, Anna Pair ownasjvaa den Haag; cur. mr. F. W. Dormer w tius.

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 8