15e Jaargang. DONDERDAG 6 DECEMBER 1923 No. 431? Se £cicbclve 6oti/fö/ti£ iüe ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi] vooruitbetaling (Voor Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal. [Bij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal. Franco per post I 2.95 per kwartaal. Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., roei Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. 935 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II. DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone adverfenlISn 30 een! per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine adverlenliën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop 10.50. Dit nummer bestest uit ti bladen. BUITENLAND Ge crisis in Duitschland. Do machtigingswei. In eerste en tweede lezing aangenomen. De volmachtenwet is gisteren in den rijksdag in eerste en tweede lezing aange nomen met een amendement der arbeids gemeenschap volgens hetwelk vóór het uitvaardigen van verordeningen een com missie van vijftien uit den rijksdag in vertrouwelijke zitting moet gehoord wor den. Tegen slemden de Duitsch-nationalen, de Duitsch-Völkischen en de communisten De beslissing zal echter eerst heden Tallen, omdat dan, in derde lezing, de wij ziging, welke deze wet in de grondwet ianbrengt, aan de orde komt, ter aanne ming waarvan een meerderheid van drie- Vierden benoodigd is. Men gelooft algemeen, dat deze meer derheid bereikt zal wórden. De kansen van de machtigingswet. De houding der part ij en. Uit de fractie-besprekingen is uitgelekt dat de Duitsch-nationalen, die veel ver wachten van nieuwe verkiezingen, niets liever zouden zien dan rijksdagontbinding Deze houding was niet zonder invloed op die der socialisten, welke overigens van nieuwe verkiezingen niets dan onheil ver wachten en zich derhalve met groote taai heid aan hun zetels vastklampen. Met dankbaarheid begroetten zij daarom een compromis-voorstel, dat bij de democraten schijnt te ontstaan te zijn en de kans geeft, de bevoegdheden aan het kabinet- Marx te verleenen zonder rijksdagontbin ding. welker taak het zal zijn de regeering te controleeren in het gebruik, dat deze in de haar eventueel te verstrekken extra be voegdheden zal maken. In den loop van den avond kwamen de partijleiders bij dan kanselier tezamen en legden hem dit voorstel voor. De kanselier kon zich met dit voorstel vereenigen, zoo lang de controle-commissie een raadge vend karakter zou hebben en zij het recht van initiatief of het recht van veto zou missen. De socialisten zijn over dit tegenvoor stel opnieuw aan het beraden gegaan en hebben het tenslotte met 74 tegen 55 stem men aangenomen. Terecht merkt de „Vorwarts" naar aan leiding daarvan op, dat vele vijanden en misschien zelfs ook vele vrienden van de partij over dit besluit in de grootste ver bazing zullen geraken. Maar, voegt het blad er verontschuldigend aan toe: wij zijn nog onervaren in de praktijk van het parlement en zien ons daardoor telkens voor vreemde situaties geplaatst. De actie der communisten. In den rijksdag hebben de communis ten het volgende votumvan wantrouwen ingediend: „De rijksregeering heeft het vertrouwen van den rijksdag, dat zij volgens artikel 54 van do xijksgrondwet noodig heeft, niet". Over dit votum wordt heden gestemd. Betoogingen gevreesd. Do politie te Berlijn heeft inlichtingen ontvangen volgens welko heden, Donder dag, opnieuw communistische betoogin- gen zouden, worden voorbereid, vooral in do buurt der Lustgaxten. Uitgebreide maat regelen tot voorkoming van rustverstorin gen zijn genomen. De toestand in Beieren. De financiën. Do financieele toestand in Beieren be gint zorgwekkend te worden. De „Bayri- scke Koerier" publiceert een alarmeerend artikel, waarin het blad er op wijst, idat van de uitgaven slechts 40 pet. door de rijksbelastingen worden gedekt, terwijl Beieren zelf in 'het overige moet voorzien. Het is daarom noodig, dat er nieuwe bronnen van inkomsten worden geopend ,cn het aantal ambtenaren wordt vermin derd, wil men een financieel bankroet ontgaan. De Beierse be Minister van Finanoiën afgetreden. Naar de „Voss. Ztg." uit Muncben meldt, heeft de minister van financiën Krausneck zijn ontslag ingediend. De reden daarvan is, dat de minister zich uitgebreide volmachten wilde zien toevertrouwd. Deze volmachten zouden gowenscht zijn, om den huidigen toestand te breken en ben saneering der financiën door te voeren. Zou Beieren n.l. den weg fan uitgave van schatkistbiljetten in gou<| betreden, dan zou zulks tot een chaos voeren. Von Kahr bestrijdt den woeker De Beierscke Staatscommissaris Von Kahr heeft aan de daarvoor in aanmer king komende ambtenaren een rondschrij ven gezonden ter bestrijding van de eco nomische uitwassen Personen, die schul dig worden bevonden aan levensmiddelen woeker enz., moeten bij het staatscommis sariaat worden opgegeven. Indien straf wordt opgelegd, moet de woning van den betrokkene in beslag worden genomen. Von Kahr is n.l. van meening, dat bij den heerschenden woningnood met deze straf meer zal vreezen dan vrijheidsstraf of boete. De prijsdaling. Volgens de „Z. Z. a. M." duur? de prijsdaling voort. De voor gisteren vastge stelde groothandelprijzen toonden weder een teruggang van 10 procent, vooral voor de meeste koloniale waren. Het aanbod overtrof veelvoudig de vraag. Sinds eergisteren is ook weder groot vee ter markt gebracht. Terwijl de prijzen voor melk, boter en groenten zich over het algemeen op de basis van gisteren bewogen, daalden zij aanzienlijk voor gevogelte, eieren en ooft. Werkloozen-onlusfen. Bloedige botsingen met politie te Wanne. Te Wanne hadden gisteren botsingen plaats tusschen demonstreerende werk- loozen en politie. Er werd hevig gevoch ten, waarbij aan de zijde der werkloozen zeven dooden vielen, terwijl een groot aan tal min of meer ernstig werd gewond. Aan de zijde der politie werden drie agenten ernstig gewond. Een doode te Grefold. Uit Crefeld wordt gemeld: In verband met het feit, dat de werkloozen een veel te geringe geldelijke ondersteuning ont- WSdrtJïj^wmXels "werden gepitinaercL sreir kwam tot een botsing met de politie, die van haar wapenen gebruik moest maken met het gevolg, dat één persoon werd ge dood en verscheidenen gewond werden. Een bomaanslag in Opper-Silezië. Twintig personen gewond. In de plaatsen Bielitz en Tichau, welke gelegen zijn in het aan Polen afgestane Duitsche gebied, werd tijdens een vergade ring, waar de Duitsche afgevaardigde van Poolsch-Silezië een rede hield, een bom aanslag gepleegd. Hierdoor werden 20 personen gewond, waarvan zes ernstig. De Rijnland-kwestie. Gistermiddag hebben er belangrijke besprekingen plaats gehad tusschen en kele leden van het kabinet en vertegen woordigers van het bezette gebied. Er stonden economische, financieel© en poli tieke kwesties op de dagorder. Krachtige maatregelen zullen allereerst moeten worden genomen ten aanzien van Rijnland, daar dit gebied aan belastingen geen cent meer opbrengt, maar daarente gen dagelijks vele millioenen verslindt. Wil Duitschland een financieele sanee ring werkelijk doorzetten, dan moet in dezen wantoestand allereerst worden voor zien. VerscheideneDuitschers zijn van mea ning, dat de eenige oplossing hierin be staat, dat Rijnland tijdelijk wordt vrij ge geven. Het heeft er naar uitgezien, dat ook de regeering dezen weg uitwilde in verband met haar plannen tot instelling van een raad van 15 met vérstrekkende volmachten omkleed en het voorloopig stopzetten van de uitkeeringen aan de werkloozen in dit gebied. De regeering Stresemann is echter te ruggekrabbeld en sedert dien i3 van een oplossing van het vraagstuk niets meer gekomen. De socialisten staan scherp te genover een prijsgeven van Rijnland, vooral wegens het stopzetten van alle werkloosheids-uitkeering. Zij achten het beter, dat het geheele lichaam doodbloedt dan dat 'n der zieke ledematen bijtijds wordt geamputeerd. In den Pruisischen landdag heeft zich premier Braun absoluut tegen een soort autonomiseering van Rijnland uitgespro ken. In den rijksdag heeft de centrums-afge vaardigde Kaas over hetzelfde onderwerp het woord gevoerd en zich eveneens tegen, een afscheiding verklaard. Frankrijk. Dé schandalen der bevrijde gebieden. Dertienduizend vermoe- delijk valsche dossiers! In verband met een onderzoek naar een oplichting, gepleegd met de oorlogsscha deloosstellingen, waarhij twee advocaten uit Rijssel betrokken zijn, zijn er te Seclin dertienduizend dossiers in beslag genomen die vermoedelijk yervalscbt zijn. Er is in sommige geradeerd, terwijl de bedragen met van 50 tot 120 pet. zijn verhoogd Ontstemming van de bewoners der verwoeste gebieden tegen de regeering. Het bestuur van cben bond van coöpera ties ten behoeve van het herstel der ver woeste gebieden heeft dezer dagen onder voorzitterschap van den senator markies de Lubersac vergaderd en een motie aan genomen, waarin geconstateerd wordt, dat ondanks de formeele en herhaalde belof ten van de regeering, nog geen enkele ku bieke meter hout aan de „geteisterden" uit hoofde van betaling in natura, is gele verd van het in de domaniale bosschen van het Rijnland gekapte hout. Voorts wordt geconstateerd, dat er voor do hout handelaars de mogelijkheid uit voort vloeit, kunstmatig en wederrechtelijk schier prohibitieve prijzen te handhaven. De wijziging van het Fransche Kiesstelsel Een échec voor Poincaré. De Kamer keurde met 290 tegen 275 stemmen de schrapping goed van art. 4 van het wetsontwerp tot wijziging van het kiesstelsel, welk artikel handelt over de verdeeling der zetels tusschen de can didates De Kamercommissie en Poincaré ver zetten zich tegen de schrapping. De ver deeling der zetels blijft dus bestaan vol gens de oude regeling. Men heeft hier te maken met een, ge slaagden, terugkeer tot het offensief van de linkerzijde, nadat de Kamer zich de vorige week met slechts één stem meer derheid had uitgesproken tegen de be staande premie op do absolute meerder heid. Artikel- vier behelsde de opheffing dier premie op do absolute meerderheid en het grootste gemiddelde.. Door dit be sluit is volgens ,1'Oeuvre", welk blad den uitslag wel verwachtte, de evenredige ver tegenwoordiging definitief hegraven en blijft er van allo wijzigingen, op de hui dige wet door de kiesrecht commissie voor- Van het Vaticaan. Rusland en het Vaticaan. Op het Vaticaan wordt het bericht tegen gesproken, dat Tschitscherin in een nota aan het Vaticaan erkenning „de jure" heeft aangevraagd. De erkenning van het Vaticaan al dus wordt gemeld zal volgen na erken ning door alle andere mogendheden. De beweging tot zaligverklaring van Paus Pius X. De beweging tot zaligverklaring van Paus Pius X neemt steeds grooteren om vang aan. In de laatiste maanden zijn tallooze verzoekschriften in dezen zin tot den tegenwoordigen Paus gericht. Thans heeft ook kardinaal O'Connell uit Boston een verzoekschrift uit naam van de ge heele Amerikaansche katholieke geestelijk heid tot den Paus gericht, waarin hij vraagt het daartoe noodige onderzoek te willen aanhangig maken. BINNENLAND De Kabinetscrisis. Men seint ons uit 's-Gravenliagel De heer Beelaerts van Blokland heeft verklaard, de hem gegeven opdracht tot kabinetsformatie n i e te kunnen aanvaarden. De post van minister van financiën kan hij niet doen bezetten. Dr. Verviers Minister? Naar „De Zuid-Willemsvaart" „uit vol komen betrouwbare bron" verneemt, is den heer dr. Verviers door den kabinetsforma teur jhr. Beelaerts van Blokland een mi- portefeuillei te aanvaarden, zoolang het nieuw te vormen kabinet. Dr. Verviers heeft echter geweigerd een portefeuille tee aanvaarden, zoolang het parlement in Nederland nog bestaat. rAan de „volkomen betrouwbaarheid" van de bron van bovengenoemd nieuws moet getwijfeld. Bij een informatie onzer zijds, is ons door den betrokkene zelf medegedeeld, dat het bericht van a tot z onwaar is. R De heer Verviers deelde verder nog mede, dat hij opzettelijk de laatste weken iedere relatie met jhr. Beelaerts van Blokland „die een geeestverwant van mij is", aldus Dr. V. heeft vermeden, om diens taak niet te bemoeilijken. Hij zeide nog, in geen geval ooit een minister-portefeuille te willen aanvaarden, tenzij t in een wezenlijk buiten-parlemen tair kabinet, dat zijn steun niet vindt in de politieke partijen. Een hulde aan de tien Katholieke anti-Vlootv/et-stemmers. ïn de .vergadering van de R. K, Kies-: vereeniging Rijkskieskring 's-Gravenkage wees de heer L. Moonen er op, dat de Rijkskieskring 's-Gravenhage zich des tijds bij motie heeft verklaard tegen bet ontwerp-Vlootwet. Hij wenscht thans sympathie te betuigen met de 10 Katho lieken, die tegen de Vlootwet hebben ge stemd en stelde een motie voor, die na eenige wijziging luidde: De R. K. Kiesvereeniging Rijkskies kring 's-Gravenhage, in vergadering bij een op Dinsdag 4 December, in gebouw Veritas, overtuigd, dat ook de R. K. le den der Tweede Kamer, die overeenkom stig de uitspraak van de R. K. Kiesver eeniging te 's-Gravenhage hebben ge stemd tegen het ontwerp-Vlootwet, daar mee hebben gehandeld volgens eer en ge weten, brengt hun daarvoor hulde en dank en gaat over tot de orde van den dag. Zonder hoofdelijke stemming, zegt de „Msb." werd deze motie door het 40-tal nog aanwezige leden aangenomen. De werkwijze van de R.-K. Kies ver. „Rijkskieskring 's-Gravenhage" Onder voorzitterschap van den heer G. Heystek vergaderde D'nsdagavond in ge- houw „Veritas" te 's-Gravenhage de R. K. Kiesvereeniging „Rijkskieskring 's-Gra venhage". Behandeld werden de bestuurs voorstellen tot wijziging der statuten in verhand met de reorganisatie der kies- vereeni gingen. Bes1 oten werd: Be R. K. Kiesvereeniging te verdeelen in afdeelingen omvattende een of meer dere parochies. In te stellen een Centrale Raad, waar van de leden worden aangewezen door de afdeelingen. Deze Centrale Raad, welke de algemeen© vergadering vervangt, zal bestaan uit 150 leden, waaronder de voor zitters en secretarissen der afdeelingsbe- sluren. De algemeene voorzitter der k:es- vereeniging wordt gekozen door en uit den Centralen Raad. Het aantal leden, door iedere afdaling HET VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND De machtigingswet door den rijksdan in eerste en tweede lezing aangenomen. H erica wordt de eindbeslissing verwacht. De communisten hebben een motie van wantrouwen tegen het kabinet-Marx inge diend. Benarde financieele toestand In Beieren BINNENLAND. De heer Beelaerts van Blokland kan niet slagen in het samenstellen van een Mi nisterie. Gedep. Staten van Zuid-Holland en het vcrvolg-onderwijs (2de blad). Ontslag op de bureaux van den Rijks bouwmeester (2de blad). Het optreden van den burgemeester vat: 's-Gravenhage tegen de autobussen (2de blad). LEIDEN. Overleden is de oud-pedel der Univer siteit, de heer F. A. Dee. miller, thans 1ste onderwijzer aan de R. K. School te Hillegom. Filmavond. De afdeeling Katwr/ van den Ned. Vereeniging tot bescherming van dieren aal op Donderdag 13 December a.s, ;n Filmavond houden in de Gemeentezaak NIEUWKOOP. Personalia. Mevr. P. P. B. Liefhebber -Sdhellekens, onderwijzeres aan de R. K. School alhier, is in gelijke functie benoemd te Uithoorn. NIEUWVEFN. Gemeenteraad. Afwezig de heeren Rij laarsdam en Van Leeuwen. De Vooi-z. opent hand met het aantal leden van iedere af deeling, in verhouding tot het aantal leden der Vereeniging. Do Raad dient het bestuur van advies: 1. bij het samenstellen van de lijst der Bestuurscand'daten voor elke verkiezing; 2. bij het opstellen van het Politiek Ad- es; 3. zoo dikwijls het bestuur zulks noo dig oordeelt. Ingesteld wordt een „Advies-commissie" dio liet bestuur zal moeten adviseeren omtrent alles, wat de belangen dor kie zers raakt. De vergunning van den Centralen Raad besluit over de eventueel© verbinding van lijsten en over liet aantal officieel te stel len candidaten. Een onvoltallige raad. Wijl de O.-H. raadsleden zich bij de wet houderskeuze verbonden in plaats van met de R.-K. met een wild-Katfh. lid., hebben alle R.-K. raadsleden van Willeskop, als mede hun opvolgers bedankt. Wijl alleen de C.-H. lijst nog een naam bevatte is deze benoemd verklaard, zoodat de raad in deze zittingsperiode zal bestaan uit 4 C.-H. leden en één R.-K. wild-lid, in het geheel dus slechts 5 leden. De bevolking is voor 2/3 Katholiek. Te Rotterdam is gisteren overleden de heer G. J. van Dalen, sedert 24 April 1921 directeur van het Rotterdamsch Nieuwsblad. ^WTOfiffftdOTiiTMTiflT)*»1" jaahnriii Jln -i UIT DE QW1GEV1NB HILLEGOM. Aanbesteding. Dinsdag werd ten kantore van den heer J. Wiedemeijer, alhier onderhands aanbesteed het bou wen van een bloembollenschuur voor zij ne rekening aan den Stationsweg, onder den architect L. Tol te Lisse. Uitslag ala volgt: J. E. Dijkstra te Sassenheim f19.900; A. Leliveld Hillegom f17.900, Fa. Vergunst, Daudoy en Co. te Lisse f 16.990. Do begrooting was f 17.500. Het werk is aan de laag3be inschrijver ge gund. De firma van der Jagt te Hillegom trok zich terug, omdat getwijfeld wordt aan de rieeliteit dezer besteding. R. K. Onderwijs. 1 De beer H. P. Cas- tenmiller, le onderwijzer aan de St. Jo- sepk-JongensschooI alhier, is benoemd tot Hoofd der nieuw te openen R. K. School te Katwijk-binnen. Gelukkig afgeloopen. Dinsdag kwam ter hoogte van do St. Josepkkerk de heer W. Spierings in botsing met een passee- rende auto. De auto stopte onmiddellijk. Ieder dacht, dat S. doodgedrukt was, doch gelukkig bad hij slechts eenige ver wondingen aan. handen en voeten. Het ls werkelijk bijna een wonder, dat dit zoo is afgeloopen. KATWIJK AAN DEN RIJN. Onderwijs. Door het R. K. Kerkbestuur is tot hoofd der. ongeveer Februari te ope nen, school benoemd do heet P. H. Casten- lieer Speet dat hij de benoeming aanneemt als lid van de Schoolcommissie; Verzoek van W. Bruine om in aanmerking te komen voor levering van drukwerk voor de Ge meente. De heer Hoogervorst vraagt, waar heb voorheen werd gedrukt-. Bij Sa-nis on te Alphen. De heer Hoogervorst vraagt of dit goedkooper is, waarop de Voorz. antwoordt dat zulks niet veel uit elkaar zal loopen; hij acht 'het wel mogelijk enkele oublie-'1 ties bij de firma Prins te laten drukken. Hierna werd de Gemeen tebegrooting aun- ïboden, welke als naar gewoonte 14 dagen ter visie ligt. De heer Hoogervorst vraagt of de begroo ting ook bij de leden circuleert. Indien do heeren dit wensölven zal zulks gedaan wor den. Hierna sluit do Voorz. de vergadering. RIJNSBUF.G. Tulpen. Behalve "Witte due die f 7.tob f 7.50 opbrengt komen thans ook Scarlet duo ter veiling. Deze brengen van f 8.50 tob f 9 op. Een mooie prije. Hieruit is echter geens zins op te maken dat de handel vlug zal blijven. Het zijn nog slechts de eerstelin gen. Dezer dagen worden duizenden bollen' in de kassen gebracht met de bedoeling deze tegen de Kerstdagen in bloei te hebben. Voor de variëteit Scarlet due moet men liet van de Kerstdagen hebben. RIJPWETERING. Personalia. Tot onderwijzer aan do R.-K. Parochiale School alhier is in plaats van den heer A. Bar ben, benoemd do heer J A. M. Sieringh van Eindhoven-S tra tum voorheen onderwijzer aan bet Bissch- College te Weert. R.-K. Par. School. Thans is definitief vastgesteld, dat op 13 December a.s. do herbouwde 0. L. school als R.-K. Paro chiale school zal worden ingezegend. De HoogEerw. Deken Dessens zal waarschijn lijk op genoemden datum des morgens te 9 uur de inzegeniiigsplechtigheden verricht ten en daarna in de parochiekerk een H. Mis van dankbaarheid opdragen. Op oen nader te bepalen dag, zal het gerestau reerde gebouw, dat zeker in schoonheid! menige nieuwe school verre overtreft, voor het publiek ter bezichtiging worden open* gesteld. Vooral voor de schooljeugd en het onderwijzend personeel zal het een uit-» komst zijn, uit" het benauwde, ongonefcH lijke houten noodgebouw, naar dit modern: ingerichte schoolgebouw te kunnen over-* gaan. Een ongeluksdag voor de Haarlemmermeer locaaitrein. Meldden we gisteren reeds het derailW ment van do ochtendtrein uit RoeloW arendsveen, merkwaardig ia het, dat w<j denzelfden dag getuige waren van eenj tweede spoorwegongeluk evenoons in dij onmiddellijke nabijheid van het Staüoifl Rijpwetering. Toen n.1. do trein, die 6.19 uur van hier in de richting Laden "Jj trok, het Station verliet, liep hiji op «t spoorbrug dia niet goed gesloten Meek zijn. Gelukkig Bleek do panische schrijf onder de reizigers onse-rond, daar r«4

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 1