Je Lette Cd" Tweede Blad De laatste der Czaren. Woensdag 5 December 1923 BINNENLAND Het Kiesreglement van den Algemeenen Bond. In dc Zaterdag te Breda gehouden ver gadering van het Rijkskieskringbestuur Tilburg, zijn de Bondsvoorstellen inzake het samenstellen van een kiesreglement aan eene bespreking onderworpen. Er werd eenstemmigheid verkregen over liet denkbeeld om eene eandidaatstel- ling, aan het z.g. „politiek advies" to doen voorafgaan en om aan liet bondsbestuur de bevoegdheid to verleenen personen op het advies tc brengen, welke niet door de Kamerfractie kunnen worden gemist, ook indien zc niet door de keizers mochten zijn candidaat gesteld. Voor het instituut van „ue venlij sten" werd in het algemeen weinig gevoeld; men meende, dat het ad vies zoodanig kon worden samengesteld, dat aan deze lijsten weinig behoefte meer zou bestaan. Do Bond van 11.-K. Kiesvercenigingen in den Rijkskieskring „Middelburg" stelt voor: 1. Er zij één alfabetische candidaten- lijst ter aanwijzing van de R.-K. Kamcr- caudidaten, waarover iedere georgani seerde Katholieke kiezer mag stemmen door het aanwijzen van één persoon. 2. Iedereen wordt op deze candidaten- lijst geplaatst, a. die er door het Bondsbestuur, ge hoord, .wie het liooron wil, op gevrenscht worden; b. die in één kieskring 300 gecontro leerde aanbevelingen kreeg of in iedere Aan ten minste 3 kieskringen 50. 3. Ret Bondsbestuur voert van deze lijst af ieder, die het program der R.-K. Staatspartij en (of) haar kort program van actie niet onderIeekent. Hef 20-tal, dat do meeste stemmen haalt, krijgt een vasto plaats, aan te wijzen door liet Bondsbestuur met in acbtnemiug van uit de stemming gebleken plaatselijke voorkeur. 5. Het Bondsbestuur benoemt eey. ver- kieziugsraad van 5 niet-Kamerleden, die ook geer. candidatuai' wenscben te aan vaarde» uit een voordracht van tien pcr- souen, zoo mogelijk voorgedragen door den Senaat der R.-K. Universiteit. 6. Deze raad mag (en 'hoogste 12 candi date» aanwijzen ter correctie van do kiezers uitspraak, nl. 2 in ieder der Kies kringen Maastricht, Den Bosch, Tilburg, HaarlemHelder en UtrechtArnhem Nijmegen eu n in ieder der kieskringen Zwolle en Leiden. 7. Zijn er geen correcties tot een aantal van 12 noodig, dan vult do verkiezings- raad aan met die candidaten van cle alphabelische lijst, die het hoogste aantal stemmen haalden en nog geen zetel ver wierven. .8. Vervolgens benoemt de verkiezings- raad de plaatsvervangers met inachtne ming van het overschot der candidaten- lijst. Spoorwegpersoneel. Do Neutrale Bond gestraft. Naar de „Tel.',' vcrneeüit, heeft do direc tie der Nederlandsche Spoorwegen, naar aanleiding van eon ingesteld onderzoek, waarbij gebleken is dat het ledental van den Neutralen Bond van Spoorwegperso neel allerminst overeensterndo met het door het hoofdbestuur aan do directie op gegeven aantal, bevsloten, de aan dien boud verleende faciliteiten w.o. bet verlee nen van verlof zonder bezoldiging aan do bestuursleden in te trekken. In de afgeloopen week zijn de verschil lende diensten bij de spoorwegen schrifte lijk door dc directie, met deze besEssing in kennis gesteld. Kamerlid W. Juten. Het Tweede Kamerlid, do heer W. J. F Juten is sinds Vrijdagnacht ernstig ongc- slcld. Men spreekt Tan oen aanva! van berötrte. Zijn toestand is weliswaar, niet zorgwekkend, doch bij moet het bod hou den. Gestaessgala UIT DE RADIO-WERELD. Uitblussching van vonkzenders door radium In liet verkeer tusschen schepen onder ling en tusschen schepen en den vasten wal worden draadlooze vonkzenders gebruikt. Van 50 tot 1000 vonkovergangen hebben per seconde plaats; 50 vonken geven een roffe lend geluid1000 geven een mooien muzika- len.loon. Brengt men een hoeveelheid, ra dium in de nabijheid van den vonk, dan verlamt dc emanatie (uitstraling) van dit wonderlijk metaal onmiddellijk het draad loos station. Er treedt zg. ionisatie van de vonkopening op, waardoor de isoleercndc luchtlaag tusschen dc vonkpolen geleidend wordt en de knetterende clectrische vonk wordt getemd tot een geriiischlooze licht- boog. Terugkaatsing van Radio-golven. Een zeer merkwaardig radio-experi ment werd onlangs genomen door dr. E. F. W. Alexandcrson, hoofdingenieur van de Amerika a osche ..Radio Corporation" naar „The Wireless World" meedeelt. Van Long Island (New York) werd een signaal uitge zonden naar Polen. Deze golf bracht den zender te Warschau in werking en zond zich zelf al3us terug naar New York. Hier ge beurde weer hetzelfde, enz. Eerst nadat de golf 40 maal heen en weer was geweest, was ze onhoorbaar geworden. Het gcheele expe riment duurde minder dan een seconde. Miniatuur golflengten. In Frankrijk worden tegenwoordig proe ven genomen met het gebruik van zeer korte golflengten (van een a twee meter) voor draadlooze communicatie. Generaal Ferrie, de leider van het station op den Eiffeltoren, zeide in een mededee- ling voor de Parijschc Academie van We tenschappen, dat het mogelijk was gebleken een afstand van ruim een mijl te bereiken met een golflengte van twee meter. De an tenne. die daarvoor gebruik werd, was een meter lang en de intensiteit der trillingen ging de S0 milli-ampèrc niet te boven. Door de intensiteit te vergrooten zou het mogelijk zijn, het te bestrijken gebied aan merkelijk uit to breiden. Een kind verbrand. In een woning aan den West er weg te 's-Gravenhago heeft- Maandag een ernstig ongeluk plaats gehad. De vrouw des huizes juoest iets van de bovenverdieping halen en liet de twee kinderen even alleen in de huis kamer achter. Tijdens de afwezigheid der moeder schijnt een der kinderen, een vier jarig meisje, te dicht- bij de brandende koehe-1 te zijn gekomen, ten minste toen dc bewoonster terugkeerde, zag zij tot haar .OJltzettillir .ccaLaaI ia uuaaun 'huid. Zoo goed en zoo kwaad als dat gmg, trachtte de ontstelde moeder met doeken dc vlammen te dooven. De arme kleine had echter over het geheele lichaam brandwon den beko-men en moest in zorgwekkende» toestand door den Eersten Hulpdienst naar het- ziekenhuis worden vervoerd. De brand wonden waren zoo ernstig, dat herstel uit gesloten was en in den loop van den mid dag is het meisje reeds overleden. Ook de moeder bekwam bij liet blusschcn vrij ernstige brandwonden. Zij kon echter, na verbonden te zijn. thuis blijven. Een ernstige waarschuwing voor do ouders, om geen kleine kinderen onbewaakt bij brandende kachels achter te laten. Brand. Gisteren is te Musselkanaal (gem. Onst- wödde) de behuizing van don kruidenier H. Schoïtens tot den grond toe afgebrand. Verdronken. Te Alkmaar is gisteren een jongen, P. P., van een schuit in hot kanaal gevallen en verdronken. Gezonken. Van een met ijzeren staven beladen, 13 meter langen ijzeren bak van don heer Hoo- geboczem uit Dordrecht is de deklading bij liet sloepen door de sleepboot Merwedo III uit de Waalhaven naar de rivier door do deining gaan rollen. Daar do ijzeren bak scheef viel heeft do Merwede III Lcm dc Parkhaven ingesleept, waar hij omgeslagen cn gezonken 13. Vermist. Dc 43-jarïgo. bakker E. J. G'laser te Nij megen, die 27 November op een fiets zijn woning verliet, is niet teruggekeerd; ver moedelijk is hem een ongeluk overkomen. De aanslag te Tilburg. Do man, die den aanslag op dr. D. tc Til burg heeft gepleegd, heeft bekend dat hij het plan had, den doktor bewusteloos te slaan en hem daarna te bcrooven. Het is de 21-jarige kantoorbediende D. L., wonende in de Nijverstraat te Tilburg. De eerst opge geven naam VI. was gefingeerd. Diefstal op het postkantoor? Dinsdagavond omstreeks 9 uur is een trom mei met geld, die van een der bijkantoren naar het hoofdpostkantoor te Amsterdam, was getransporteerd, vermist, vermoedelijk ontvreemd. Dc inhoud van de trommel be droeg ongeveer f 15.000. Van de vermis sing 13 aangifte gedaan bij de politie, die in den avond en een deel van den nacht een uitgebreid onderzoek instelde. Inbraak. Te Koudekerk© (Walcheren) is inbraak gepleegd in de consistorie van de Ned. Herv. Kerk, waar de pot van de Knapen- vereeniging werd geledigd. Verder werd toen ook dc kerk bezocht, waar de offer- bussen bij 't schijnsel van het vuur in de nog brandende kachel werden opengebroken en daaruit naar men denkt totaal f 70 werd ontvreemd. De ex-Keizerlijke jachten. Sedert eenige dagen vertoeven in de haven van Rotterdam de jachten, die vroe ger hebben toebehoord aan den keizer en keizerin van Duitscbland. Het jacht van den weizer do Meteoor is aan ee-n Fransch- man uit Havre verkocht, terwijl het jacht van do keizerin Yampa, het eigendom is geworden van den Amerikaan, Sir Herbert Howland. Beide schepen, mooie witte vaar tuigen met- 'liooge masten, zijn van Kiel naar Rotterdam gebracht, waar zij tot het voorjaar zullen blijven, daar men met het oog op den winter de zeereis niet meer durfdo aanvaarden, meldt dc Tel. De schepen hebben in de jachthaven een lig plaats gevonden. Tegen wintervoeten. Nu de tijd van do wintervoeten weer is aangebroken zullen ook thans weer velen aan dit euvel lijden, hoewel het voorkomen toch zoo gemakkelijk is. In de eerste plaats dan is het noodig dat de voeten warm en droog gehouden wor den. Beginnen dc bekende wint er verschijnse len 'als branden en steken, rood© pijnlijke vlekken, neem dan tweemaal daags een warm voetbad, zoo heet als ge het verdra gen kunt. Naarmate het water afkoelt, moet er heet water worden toegevoegd. Wanneer de blaren opengaan moeten ze met zachte zalf behandeld worden. Bedenk ten «lotte, dat te nauwe schoenen een eerste oorzaak zijn voor wintervoeten. Even lachen. In do „Tribune", 'het orgaan der commu nisten, van Maandagavond trof ons. zegt de „Msb." volgend vermaan aan de lezers: Bii wie moeten wij koopen? Het zal onzen lezers zijn opgeva-llen, dat het aantal advertenties in onze krant den 'laats ten tijd aanmerkelijk grocter is ge worden. Dit is voornamelijk te danken aan het energieke werk van onzen ad- vertentiereiz-ger. I-n tussolien kan er o-p dit gebied noa veel bereikt worden, indien al onze lezei^alle vrienden van „De Tribune" hieraan mee werken. Dit kan men gemakkelijk. Koopt alléén bij diegenen die in „de Tri bune" adverleeren. Zeg bij uw inkoopen aan den handelaar steeds waarom gij juist bij hem koopt. Zoo kan ieder de Tribune steunen, zelfs de armste arbeider en de werklooze, zon der dat het hem iets kost. De „Msb." teekent bierbij aan: Wanneer wij de „aanmerkelijk grooter ge worden" advertentierubriek opzoeken, ont dekken we heel op het laatsttwee, zegge twee annonces, waarop do werklooze Tribu- nist zich ka-n spitsen om tegelijk bet eigen en het pari ij-belang te dienen. De eonc is van een coöperatie, die zich voor de leve ring van fijne vleeschwaren aanbeveelt, de ginder dient om nieuwe modellen vilthoeden aan le prijzen. Om eerlijk te zijn moet dan nog vermeld, een aankondiging van een Mengelberg-con cert en nog een tweede annonce van een socialistische Liederiafel. Als de werklooze Tribunist zich dus aan fijne vleeschwaren heeft tegoed gedaan en zich een nieuwen vilthoed heeft aangeschaft, kan hij nog wat muziek gaan happen. Maar daarmee is het dan ook voor dit ,,Tribune"-niimmer afge loopen. KERKNIEUWS Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft aan den weleerw. beer G. Schoor- lemmer. Pastoor te Zevenaar, op diens verzoek om gezondheidsredenen eervol ontslag verleend uit de geestelijke bedie ning en heeft benoemd lot Pastoor aldaar den zeereerw. heer dr. Mag. Th. H. van Oppenraaij. Voorts heeft Z. D. H. een nieuwe Pa rochie opgericht te Huissen onder be scherming van do H.H. Mart. van Gor- cuni en tot Pastoor benoemd aldaar den weleerw. heer A. A. van Wijk. Gouden klcoslerjubÜeum. Men schrijft uit Geffen aan het „Hgz.": Er is in een der vele Liefdegestichten van ons vaderland wederom een jubileum gevierd. Zuster Maria Gerulpha, Overste van het Liefdegesticht te Geffen, was 30 Nov. 50 jaar lid cler Congregatie van Tilburg. In de wereld mej. Van Rossum, zou men haar geëerd hebben als de zusier van den beroemden Hollandschen kardi naal. In liet klooster kent men haar niet an ders dan Zuster Gerulplia, of liever als „Moeder", en de menschen van het dor» weten doorgaans slechts van de overste van 't klooster, dat het een goed mensch is, medelijdend, graag tot hulp bereid. Wie echter de geschiedenis barer 50 Jdooslerjaren nagaat, zal de niet alle- daagsche verdiensten van Zuster Gerul pha vermoeden. Onmiddellijk na hare professie ving zij haar werkzaam leven aan te Venlo. Eeni ge jaren later is zij assistente te Beek bij Nijmegen. Daarna wordt zij Overste van het Lief degesticht te Geffen. Kort daarna ziet zij zich aan het hoofd van het groote St. Antoniusgesticht in do parochie van St. Jacob te 's-Herlogen- bosch geplaatst. Achtereenvolgens was zij nog Overste der kloosters te Rijscnbiirg en Stratum, totdat zij in 1918 wederom Ie Geffen als do bekende cn beminde Moeder Overste terugkeerde. Hier vjerde zij thans haar feest, over- j giflJiWwn.sitifr haar wensr.li: Lftscliaulep- in-, liern. JJie wensen teekent haar. Doen niet ten volle. Dat hij ook wordt opgevolgd, doet liaar kennen als: krachtig, energiek. Het Beatificatie-proces van Paus Pius X. Kardinaal-vicaris Pompili heeft den kardinaal-patriarch van Venetië opgedra gen een diocesaan tribunaal voor onder zoek in to stellen in verband met het beatificatie-proces van Paus Pius X. Zoo als men weet, heeft Paus Pius 9 jaar als patriarch Sarto to Venetië gearbeid. Het tribunaal is onmiddellijk gevormd en beeft zijn werkzaamheden reeds aange vangen. RECHTZAKEN De Tabakswet. De rechtbank te Amsterdam heeft twee broeders, winkeliers in tabaksfabrikaten, die vervolgd werden omdat zij 10 Januari in hun sigaren- cn tabakswinkel zeven zakjes rook tabak waarvan de zegels verbroken on mits dien geschonden waren, in de étalage uitstal den, ten einde het publiek de tabak te too- nen, vrijgesproken, omdat niet is gebleken, dat de beklaagden die pakjes tabak ten verkoop in voorraad hebben gehad. Dc rijksadvocaat had tegen ieder f 100 boete gevorderd. Oneerlijke concurrentie. Voor do 4do Kamer der Amsterdamsch© Rechtbank stond terecht de 32-jarige J. S. j H., handelsagent, beklaagd van oneerlijk© concurrentie. Firma B. Mcindersma, Den Haag, is al- j leen verte genwo ord igster voor Nederland ert 1 Koloniën van de Hygiëne Commissie der In-» j iernationale Tandartsenfederatie. Deze Fe- deratie heeft een specialen vorm van tand- borstels indertijd ontworpen in 3 grootten' en de modellen worden door verschillende fabrikanten nagemaakt. Aan beklaagde is j ten laste gelegd, dat hij ter misleiding van' het publiek, deze nagemaakte modellen val- schelijk heeft doen voorzien van de woor den: „Hygiëne commissie der Internationa le Tandarfcsenfederatie", zijnde een gedeelte van het handelsmerk, dat door de Firma M. in 1921 werd gedeponeerd, ter wering van het gemelde misbruik. Bekl. veerde aan dat vele fabrikanten met opschriften gelijkende of e enigszins ge lijkende op hot origineele merk, in omloop zijn. De Officier van Justitie. Mr. P. v. Heyns- bergen. eischto f 100.boelo subsidiair 3 maanden hechtenis, onder uitdrukkelijke mededeeling, dat lrij, in geval, dat- dezo overtreding weder zou geconstateerd wor den, uitsluitend gevangenisstraf zoudo eischen. UIT DE OMGEVING ALPHEN AAN DEN RIJN. Biljart-wedstrijd. In hotel Rutten hadden Maandagavond onder veel belang stelling de eind wedstrijden plaats van het gehouden biljart-concours, waarvoor een tiental prijzen waren uitgeloofd. De uit slag was aLs volgt: 1ste prijs A. Rijns- burger 108 car.: 2de pr. P. Brumes 83 c.; 3de pr. Herm. Bauwer 73 c.; 4de pr. P. Schouten 62 c.; 5de pr. H. Weijers 54 c.; 6do pr. M. Walraven 47 c.; 7de pr. D. Burger 44 c.: 8sl.c pr. Joh. v. Niekerk 41 c 9de pr. D. do Leeuw 4i c.; 10de pr. G. Jansen 38 c. Onder de pauze werd er om extra-prij zen gespeeld op de vlotbrug. De wedstrij den werden door het vrij talrijke publiek met aandacht gevolgd. Aanrijding. Gistermorgen kwamen twee rijtuigen tegelijk op de 's Molenaars- brug, zoodat zij niet konden passeeren. Een der paarden, wat schichtig geworden, trok de brik vooruit, waardoor liet andero voertuig in de wielen gereden werd. Eerst nadat de paarden van de wagens waren verwijderd, kon de versperring worden opgeheven. Helpt de Duitsche kinderen! In do week van 26 November tot 1 December zijn 20 plaatsen voor kinderen opgegeven. Wio volgt dit mooie voorbeeld? Ontvangen zijn: van Job. v. d. B. een grootc zending bovenkleeding; van N.N. een groote zending nieuwe schoenen; van H. M. een groote zending kleeding: van Bovengenoemde 20 kinderen kunnen vóór Kerstmis worden verwacht. Dag eu uur worden tijdig bekend gemaakt. Het bestuur vertrouwt, dat nog velen een plaatsje zullen beschikbaar stellen, Dozo nieuw op te geven kinderen kunnen om streeks Nieuwjaar worden verwacht. Voorts wordt bekend gemaakt, dat 14 December de aangevraagde Hongaarscho kinderen zullen aankomen, terwijl den 17n December de voor vertrek opgegeven kin deren zullen weggaan. Het bestuur ver zoekt voor do opengëkWncn plaatsjes een Duilscb kind op te geven, eu ziet zeer gaarne daarvoor aanvragen binnenkomen. Het terugtransport naar Duitschland zal zeer waarschijnlijk 20 December ver trekken. Daarvan wordt tijdig melding ge maakt. Dezer dagen wordt met de inzameling aangevangen van levensmiddelen bij de Katholieke landbouwers. KATWIJK AAN DEN RIJN. Zandsteenfabriek. Naar we uit ver trouwbare bron vernemen, gaat de bouw eener zandsteenfabriek naast bet veilings- terrein niet door. SI. Nicolaas. Dit jaar schijnt Katwijk ook tot de voor de jeugd bevoor-, rechte plaatsen te bcbooren, waar St.- Nicolaas een bezoek brengt. Gisteravond tc 6 uur is hij hier gearriveerd en nam zijn intrek in den winkel van den lieer FEUILLETON (Historisch verhaal uit bet hedendaagscho Rusland), door Narrator. 1^4 28) Hij gaf zich bij zijn kameraden uit voor een vertegenwoordiger van den Üeral-sovjet en herhaaldelijk ontdeklo hij denkbeeldigo complotten, dio ten doel zou den hebben den Czaar cn zijn familio te ontvoeren. Meermalen had hij er ook -reeds op aan gedrongen, dat de keizerlijke familie naar do stadsgevangenis zou worden overge bracht. Doch ook de Sovjet Omsb had een ver tegenwoordiger onder do nieuw aangeko men soldaten 11.I. den Rus Dogtiarof en tusschen dezo beido sovjetten bestond een voortdurende oneenighcid on naijver. Zaslafsky begon van meet af aan te ageereif tegen Ja kof lef en verspreidde on der do soldaten het gerucht, dat dezo een spiou was, gekomen om de Czarenfamilie te bevrijden. Degtiaref daarontegen stelde zich aan de zijdo van Jakoflef met hot gevolg, dat Zaslafsky op zekeren dag door de solda ten, toen hij weer nieuwe plannen tot ont vluchting had ontdekt op een flink pak slaag werd onthaald en weggejaagd. Hij vluchtte toen naar Jekaterinenburg on hing daar een van a tot z gelogen ver haal op, van Jakoflef's pogingen om den Czaor J® doen ontrlnohten. Tevens stelde hij zich in telegrafische verbinding met Swerdlof en het is niet onmogelijk, dat hij van die zijdo is aan gemoedigd om deel te nemen aan den in gewikkelde en duistero samenzweringen, welke men in dien tijd tegen do Romanofs was begonnen te smeden. Het was in dio dagen ook, dat in Mos kou een z.g. schijnproces tegen do Czaren familie werd op touw gezet cn de wereld werd wijsgemaakt, dat do Gzaar uit Sibe rië naar Moskou zou worden gebracht om zich daar te komen verantwoorden. Het was aan de Czarenfamilie opgeval len, dat Jakoflef in do laatste dagen her haaldelijk een bezoek aan baar bracht en speciaal belangstellend informeerde naar den toestand van den Czarewitsj. Alexis was in dien tijd in zooverre her steld, dat het levensgevaar geweken was. Op zekeren morgen vroeg hij aan Dr. Botkin of Alexis ook reeds kon worden vervoerd, waarop deze met den meeston nadruk ontkennend antwoordde. Een reis zou voor den kleinen knaap gowis den dood tengevolge hebben, had Dr Botkin geantwoord. Aanvankelijk had men geen acht go- slagen op dio bezoeken van dozen vreem den man, van wicn niemand wist waarom hij juist naar Tobolsk was gekomen. De vraag aan Dr. Botkin had echter in do Czarenfamilie een groote ongerustheid gewekt, omdat men vreesde, dat belang rijke veranderingen op til waren en zoo veel ondervindingen hadden zij in hun gevangenisloven al wel opgedaan, dat zij wisten, dat een verandering voor hen geen ^verbetering maar wel een yeraleühtermg was. In den nacht van den 25sten op den 26sten April begaf Jakoflef zich naar het telegraafkantoor en had daar een lang durig onderhoud met Swerdlof. Do telegraafbeambte, die een vereerder van tien Czaar was, had iets opgevangen over vervoer van den Czaar alleen en ziek te van Alexis en bracht dit den volgenden dag op geheime wijze ter kennis van de Czarenfamilie, dio nu duidelijk bogreep waarom Jakoflef naar Tobolsk was geko men cn waarom hij zulk een belang steldo in de ziekte van Alexis Jakoflef zou echter do Czarenfamilie niet lang meer ia onzekerheid laten, want twee dagen later meldde hij zich bij de keizerlijke familie aan, om den Czaar te spreken. Jakoflef, het karakter van. de Czaritsa kennende, had er prijs op gesteld, zijn mededeeling den Czaar onder vier oogen te doen. Maar nauwelijks had hij den Czaar verzocht, hem een onderhoud onder vier oogen too te staan of de Czaritsa trad met vlammendo oogen op hem toe. Hoe durft gij het wagen, zoo riep ze hem, woedend van toorn, tegemoet, mijn man van mij te scheiden. Ziet go dan niet hoe mijn kind doodziek is en mijn ge zondheidstoestand alles to wenscben over laat. Jakoflof schrok van dezen uitval, haal de daarna eyen de schouders op en wend- d.e zich daarop onverstoord tot don Czaar Het Centraio Uitvoerende Comité te Moskou, zoo deelde hij dezen mede, heeft mij als buitengewoon commissaris gezon den, jen einde ut fcailie van hier te ver wijderen. Doch aangezien uw zoon ziek is on niet vervoerd mag worden zult gij al leen vertrekken. Ik zal nergens heengaan, antwoord de de Czaar kalm, maar met nadruk. Gij moet zoo niet spreken burger Ro- manof, voegde Jakoflef hem toe. Ik moet do mij gegeven orders uitvoeren cn indien gij weigert to gaan, blijven er slechts twee wegen over. Of ik moet geweld gebruiken of ik moet mijn ontslag indienen, maar in het laatste geval wordt ik door iemand vervangeD, dio minder humaan tegen U zal optreden Maar wio is dan zoo onmenschclijk wreed? vroeg do Czaar, terwijl zijn stem stokte en de tranen uit zijn oogen vielen, om een vader te scheiden van zijn gezin, dat in zulke kommervolle omstandigheden achter blijft. Nog eens burner Romanof, veront schuldigde de commissaris zich, ik beveel niot, ik gehoorzaam slechts. Gij kunt daarom van mij geen verantwoording eischen. Maar om U een blijk te geven van mijn welwillendheid zal ik U op eigen verant woording toeslaan, iemand meo to nemen Zorg er intusschcn voor, dat gij mor gen 4 uur gereed zijt. 1 En waarbeen gaat de reis? vroeg de Czaritsa. Ik weet het niet Mevrouw, antwoord de Jakoflof, ik wacht nog op nadere in structie. Maar bet einddoel der reis blijft voorloopig onbekend. Na deze woorden verliet Jakoflef de kamer, de Cearenfamilio aan de hevigste droefheid ten proyi achter latende. De C.zaar verkeerde in de meen mg, dat hij naar Moskou zou worden vervoerd ten einde het vredesverdrag van Brest Litofsk met zijn haudteekening te moeten be krachtigen. „Maar liever laat ik mij do hand afhouwen, zoo riep bij uit, dan dat ik zulks doe". Alexandra, die aan een hevige ontroe ring ten prooi was, gaf te kennen, dat zij haar man zou volgen. Ze zullen U overhalen, zoo riep zij Nico laas toe, tot minder goede dingen, zooals reeds herhaaldelijk is voorgekomen en zij barstte in verwijten uit tegen don vroc- gcren president der Docma Iledsjanko, die te Tsarskoje Solo den C.zaar had over gehaald afstand te doen van den troon. Do volgende uren waren verschrikkelijk De oude en zieke keizerin, die niet lan ger dan 5 minuten kon staan, liep aLs een getergde tijgerin baar vertrek op en neer. Ten slotte riep zij haar lievelingsdoch ter Tatiana en begon hartstochtelijk ta snikken, do ongelukkige verloor voor -do eerste maal haar zelfbeheerschiug, in bij zijn van haar man, die zelf ook weende als een kind. In gebroken woorden gaf zij uiting aan hetgeen in haar binnenste omging. Do Duitschers weten, dat het verdrag waardeloos is, zonder do hand toe kening van den CzaarZij willen hem van zijn familio scheiden on hem tot een of andero onwaardige handeling dwingen hij zal niet durven weigeren om onzcntwillo bet zal een herhaling van Tsarskojo bc:o worden De Czaritsa was in oen heiligen i»»»* strijd gewikkeld.

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 5