UW. LiHieaées gadering was gekomen, verslag over het halfjaar MeiNov., waaruit bleek, dat was ontvangen de som van f 3359.5424 tegen een uitgave van f 2574.54ka, zoodat een voordeelig saldo viel te boeken van f 785.- Naast den beer A. Th. van Kcsteren wer den als verificateurs benoemd de lieer en P. van Dijk Hz. en J. Schoone. Hiermede was de agenda afgehandeld en bleven de Ziekeiümisfondsleden bdj-een ter. verkie zing' van een definitief bestuur. WARMOND. Biljart-wedstrijd. Dinsdag bad bet uitspelen van het biUart-concours op de hrug in het Sportcafé van den heer Kop pers, onder veel belangstelling plaats. De hoofdprijzen zijn gewonnen door de lieeren J. Schrier lo prijs; J. Fernhout, 2e pr., S. v. Egariönd 3e pr. Dat de heer Koppers het volle vertrouwen voor dit spel geniet, bewijst den korten tijd waarin dit con cours gespeeld is. Reeds nu is weer een nieuw concours in vollen gang. WOERDEN. R.-K. Volksbond. Zondag hield de R.-K. Volksbond haar jaarvergadering. Na opening door den Voorz. werd door allen, staande, het Bondslied gezongen. De notulen werden voorgelezen en goed gekeurd. Medegedeeld werd de toetreding van 4 nieuwe leden, terwijl een lid is vertrokken en één heeft bedankt. Het jaarverslag van den secretaris, evenals al tijd keurig opgesteld, gedeeltelijk op rijm, werd onder applaus goedgekeurd. Uit dit verslag stippen we aan, dat er gehouden zijn 9- alg. vergaderingen, 16 bestuurs vergaderingen; verder dat de Bond telt 1 beschermheer, 49 donateurs, 180 leden en 14 adspirantleden. Het ledental is ver minderd met 34 leden. Het jaarverslag van den penningm. sloot met een batig saldo. Hierna kwam in behandeling de be grooting 1924. Deze werd zonder eenige discussie met algemeene stemmen goed gekeurd. De heer A. v. Spanje bracht verslag uit van de gewestelijke vergadering, gehouden te Bodegraven 14 October 1923, dat onder dankzegging werd goedgekeurd. Verkiezing bestuur. Door do leden zijn geen candidaten gesteld. De aftreden de bestuursleden zijn herkozen. In de va- cature-J. v. d. Kant wordt bij enkelo candidaatstelling gekozen de heer A. Ponsioen. De aftredende Voorz. werd her kozen. Tot afgevaardigde naar den Centralen Raad werd gekozen de heer A. v. Spanje; tot diens plaatsvervanger de heer G. W. v. d. Vlist. De Voorz. brengt dank voor het vertrouwen in het bestuur gesteld; dank vooral ook aan den geest, adviseur en allen, die in het afgeloopen jaar heb ben medegewerkt tot grootmaking van den Bond. Verder richt de Voorz. eenige hartelijke woorden ten afscheid aan den afgetreden penningmeester, den heer J. A. Kant, terwijl hij met eenige toepas selijke woorden het nieuw gekozen be stuurslid. den heer A. Ponsioen, begroef. wordt meaegeueeia, uai a.s. zxfnxmg, aes avonds te 8 uur, de onderafd. „Kinder- Kerstfeest" zal vergaderen. Verder wordt medegedeeld, dat in de volgende maand de geest, adviseur een uiteenzetting zal geven over het Eucharistisch Congres. Een verzoek van de onderafd. „St. Pau- lus" om bespreking Rapport-Barge; het bestuur stelt voor dit aan de R.-K. Kies- vereeniging over te laten. Het woord is thans aan den geestelijken adviseur. Zijneerw. uit zijn vreugde over het feit, dat het aftredend bestuur weer met alg: stemmen is herkozen, en hoopt, dat het bestuur zal voortgaan te werken als echte Roomsche mannen. Gij, Bonds- broeders, neemt ook de gevolgtrekking en bïnffc steeds uw bestuur getrouw. De heer Hoogeboom vraagt aanschaf fing nieuwe biljartballen. De heer v. d. Werf bespreekt de propaganda voor de R-K. Pers te dezer plaatse en acht do actie voor de „Volkskrant" te slap. Ver der vraagt hij medewerking van het be stuur tot het verkrijgen van goedkoopere brandstof voor werkloozen. Breedvoerig weidt spr. nog uit over persberichten be treffende de steen-industrie, terwijl hij ten slotte er op wijst, dat nog enkelo leden der afd. geen lid van „St. Paulus" zijn en vraagt oprichting eener afd. kleinvee-cen- tralc. De heer W, v. Eek vraagt in den komenden winter actueele ontwikkelings- avnnden door den geestelijken adviseur. De Voorz. beantwoordt de sprekers. Na het zingen van „Roomsche Blijd schap", werd de vergadering op de ge bruikelijke wijze gesloten. ZOETERWOÖDE (Hoogs Rijndijk.) R.-K. Volksbond. Gisteravond ver gaderde de R.-K. Volksbond afd. Zoeter- woudeLeiderdorp in het Patronaatsge bouw. De Voorz., de heer I. J. Klaver, opende de vergadering, waarna de notu len werden gelezen, w elke onveranderd warden goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken werd ook behandeld een schrij ven van het Centraal Bestuur over het bevorderen der deelname aan het te hou den Eucharistisch Congres te Amsterdam. Besloten werd aan het R.-K. Vakbureau f 2.50 op tee sturen als steun voor de tex tielarbeiders in Twente; eveneens zal f 2.50 worden opgestuurd aan de Federatie voor het noodlijdend Katholiek Rijnland. Hierna werd behandeld de agenda van den Centralen Raad, waaronder de be- grootmg; alleen do vacantie-toeslag be stuursleden moest het ontgelden. Tot aan sluiting bij de Bank instelling der Fede ratie werd nog niet besloten. Bij de rond vraag werd het vijfdeelig werkprogramma het middelpunt van de besprekingen. Nog werd medegedeeld, dat begin Januari een i demonstratie zal gegeven worden *over p electricifeit. Hierna werd de vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. BERKEL. fp St Elisabeths-Vereeniging. In de af- Lfceloopen week hield de St Elisabeths- vereemging haar jaarlij ksche vergadering Boor de Secretaresse werd een verslag uit 1 gebracht, waaruit bleek dat deze vereeni- 1 ging, in 1921 opgericht, inmiddels bis schoppelijke en koninklijke goedkeuring had verkregen en, hoewel nog jong, met succes had gewerkt Overeenkomstig het hoofddoel dezer vereeniging, namelijk wijkverpleging, werden door do Zustere tot nu toe 4-232 bezoeken afgelegd. Waar noodig, werden de zieken ook geholpen met versterkende middelen, alhoewel dit in zeer beperkte mate mogelijk was; arme zieken soms met eenig onmisbaar linnen goed. Door do zorg op zich te neanen van het T.B.G.-huisbezoek verkreeg de vereeni ging een gedeelte der Rijkssubsidie n.l. f300 van het Groene Kruis. De Wijkzus ter, die van Aug. 1922 een cursus over de T.B.G.-bestrijding volgde, had in Oct. 1923 met goed gevolg examen daarin af gelegd. JLof werd gebracht aan de ijverige verpleegster, die,, niettegenstaande hare drukke werkzaamheden en groote ver moeienissen door slechto wegen en ruw weder, daartoe toch kans had gezien en bovendien nog een kraamdiploma behaal de. Bijzondere dank werd gebracht aan den geachten geestelijken en den medi- schen adviseur, aan de Eerw. Zuster van het St. Petrus-Gesticht, voor hare hulp aan degenen, die zich belast hadden met het ophalen van de contributie-gelden en aan allen die de Vereen, direct of indirect hebben gesteund. LEIMUIDEN. Collecte. Do collecte j.l. Zondag ge houden in de R.-K. Kerk ten behoeve voor noodlijdend Rijnland, heeft opgebracht f 307. STADSNIEUWS Katholieke werkloozen. Een ontroeren d-m ooie daad' De werkloozen, leden van de R.-K. Vak- vereenigingen, gisteren bijeen geroepen in het Bondsgebouw, werden daar toegespro ken door den algem. adviseur, den Wel- eerw. Pater v. d. Donk. Uit den kring der werkloozen zelf was een verzoek gekomen, om een gebedsactie to beginnen, teneinde van God te verkrij gen: onderwerping aan Zijn H. Wil en. zoo het ons nuttig is. om spoedige beëindi ging van dezen wereldramp, waaronder zoo velen, maar vooral de werkloozen lij den. Zijneerw. was diep getroffen door dit bewijs van geloof, sprak over de noodza kelijkheid en vertreffelijkheid van bet ge bed en stelde voor een- novene te houden, welk voorstel.algemeene instemming vond Op hun eerewoord beloofde de talrijke aanwezigen, te beginnen met den „Eersten Vrijdag", gedurende negen dagen de H. Mis bij to wonen en deze oefening te be sluiten met een gezamenlijke H. Com munie. Getracht zou worden ook iets te doen ♦r>t ioni.crino" van fton stoffeliikcn nood der werkloozen. Verder werd nog besproken het instellen van een vragenhus. Reeds ter vergadering werden eenige vragen ge steld, die de volgende week Dinsdag zul len worden, beantwoord, De procedure der Leidsche belasting navordering in hoogste instantie. Zooals wij reeds in ons blad van 29 No vember j.l. berichtten, werden heden voor den Hoogen Raad de pleidooien gevoerd in de procedure van de aangeslagenen voor navordering van gemeentelijke komstenhelasting over het belastingjaar 1919/'20, tegen de gemeente. Voor het geval sommigen onzer lezers do hoofdpunten dezer zaak uit het oog mochten hebben verloren, geven wij no; eens een overzicht van do geschiedenis der procedure. De Leidscho belastingverordening welke vóór de wijziging van do Gemeentewet door de wet van 30 December 1920 (Stbl. no. 923) van kracht was, bepaalde, dat indien een belastingplichtige niet- of voor een te laag inkomen in de inkomstenbelas ting was aangeslagen, een aanslag tot navordering kon worden opgelegd binnen 3 jaar na den aanvang van het betreffen de belastingjaar. In overeenstemming hiermede stelde de Gemeenteraad in den loop van April 1922 een kohier tot navordering van inkom stenbelasting vast over het belastingjaar 1919—1920 (1 Mei 1919—1 Mei 1920); de aanslagbiljetten werden evenwel eerst op 6 Mei 1922 uitgereikt. Een aantal aangeslagenen meenden daarop pogingen in liet werk te moeten stellen om van dezo navordering af te ko men en vonden de beeren mrs. Roniijn en de Haan bereid om een procedure ter zake aanhangig te maken. Op wettelijke wijze werd verzet ingesteld, tegen het dwangbevel en hij de behandeling van dit verzet voor de Arrondissements-Rechtbank te 's-Gravenhage werd door de adviseurs van de aangeslagenen gesteld: lo. dat de navordering steunde op een verordening die onwettig was omdat zij (de verordening) geen steun ^on vinden in de Gemeentewet; 2o. dat het recht om de belasting in te vorderen reeds was verjaard toen de aan slagbiljetten werden uitgereikt. Wat het eerste middel aangaat, ontzegde men de gemeente het recht om na te vor deren omdat in de Gemeentewet, zooals zij heto ntwikkeldo verstand van den mensch belastingheffen naar het geschatte of af geleid© inkomen, hetgeen een aanvullings heffing, als do schatting onjuist was ge weest, zou uitsluiten. Wat het tweede middel, de verjaring, betreft, Zou de belastingschuld reeds zijn ontstaan bij den aanvang van het belas tingjaar (1 Mei 1919), zoodat, vermits art, 262 der Gemeentewet bepaalde dat de plaatselijke belasting was verjaard indien zij niet was ingevorderd binnen 3 jaar, te rekenen van het tijdstip waarop zij verschuldigd was, de verjaring reeds was Overal verkrijgbaar. 1256 LET OP ESANDELSMER£t R.H.W. ingetreden toen het aanslagbiljet werd uitgereikt. Hiertegenover stelde do Gemeente, die zich door mr. Cosman had doen bijstaan: lo. dat do Rechtbank onbevoegd zou zijn om in deze zaak vonnis te wijzen omdat in do Gemeentewet d,e - middelen zijn aangegeven om tegen een belasting aanslag op te komen. Immers, door de wettigheid van do navorderingsbepaling der belas lingverordening te ontkennen werd ook do wettigheid van den aanslag betwist, zoodat niet de Rechter, maar de door do Gemeentewet aangewezen licha men, de Gemeenteraad en in beroep Gede puteerde Staten over deze zaak behoorden te oordeelen; 2o. dat do Gemeentewet, zooals zij des tijds luidde, niet verbood om een navorde ringsbepaling in de belas'Jngverordening op te nemen en dat de gemeente in een zoodanige verordening alles kan opnemen wat valt binnen het raam der Gemeente wet, als Gedeputeerde Staten en de Kroon zulks goedkeuren. Bovendien, al schreef de Gemeentewet voor dat de belasting moest worden geheven naar het geschatte af afgeleide inkomen, dan sloot dit nog niet in, dat niet op eenmaal verrichte schatting kon worden teruggekomen; het begrip „herschatten" was toch vele malen in de belastingwetgeving te vinden; 3o. dat, wat de verjaring aangaat, de verschuldigdheid van een aanslag eerst vast komt te staan als de aanslag bekend is, dus als het kohier is vastgesteld. Op 1 Mei 1919 was er nog niets bekend van de belastingschuld waar het hier om gaat en een schuld kan niet verjaren vóórdat zij is ontstaan, waaruit volgt, dat de ver jaring van deze schuld eerst begon te loo- pen bij haar ontstaan, in dit geval op het oogenblik waarop de Raad het kohier vaststelde. De Officier van Justitie, hierna conclu sie nemende, overwoog: lo. dat de Rechtbank wèl bevoegd was van het verzet tegen bet dwangbevel ken nis te nemen; 2o. dat de navordering wèl wettig was en in overeenstemming mot do Gemeente wet; 3o. dat de termijn van de verjaring be gint te loopen vanaf den datum dat de schuld op bet kohier word' gebracht. Het kohier werd vastgesteld 6 April 1922; van verjaring was dus geen sprake. Derhalve concludeerde de Officier van Justitie dat de Rechtbank zich bevoegd zou verklaren en den oi>posanten (do aan geslagenen) het recht zou ontzeggen de navordering onwettig te verklaren. "Rij vwti.'q van TW-A-mTioT. 109P rWd de Rechtbank uitspraak. Zij nam aan dat zij bevoegd was eene beslissing te nemen; dat do gemeente wel degelijk het recht had om na te vorderen, doch dat do verschuldigdheid van den aan slag- niet ontstaat door den aanslag, te weten het bepalen van het bedrag dat de belastingschuldige zal hebben te betalen noch door het ten kohiere brengen van den aanslag, doch door do omstandigheid, dat iemand is ingezetene der gemeente in ver band met het bedrag van zijne inkom sten; dat de verschuldigdheid dus ontstaat op den dag waarop het belastingjaar be gint. Mitsdien besliste de Rechtbank dat op 1 Mei'1922 reeds was verjaard het recht van de gemeente Leiden om de na vorderingsbelasting in te vorderen; dat het verzet van de aangeslagenen tegen het dwangbevel gegrond was en de vordering voor toewijzing vatbaar. Het dwangbevel werd daarbij door de Rechtbank buiten werking gesteld. Zooals te begrijpen is, kon do gemeente zich met dit vonnis niet vereenigen en ging in appèl. Zij achtte de uitlegging die de Rchtbank aan artikel 262 der Gemeen tewet had gegeven onhoudbaar; uit de historie bleek, zoo voerde haar raadsman aan, dat dit artikel in het leven was ge roepen om een grens te stellen aan de ver volging tot invordering van do belasting; het artikel had dus uitsluitend betrekking op het recht tot vervolging en niet op de belastingschuld, derhalve betwistte de ge m&ente dat het „verschuldigd zijn" van de belasting zou aanvangen, bij het begin van het belastingjaar. De Advocaat-Generaal bij het Gerechts hof overwoog in zijn op 4 Juni 1923 uit gebrachte conclusie: lo. dat de Rechtbank had verward het begrip „belastingplicht" met „belasting schuld"; de eerste ontstaat bij den aan vang van bet belastingjaar en de tweede bij het vaststellen van het kohier; 2o. dat het vonnis juist is waar aange nomen wordt dat de gemeente wèl het recht heeft om na te vorderen; 3o. dat de Rechtbank zich terecht be voegd heeft verklaard. Do Advocaat-Generaal concludeerde der halve tot vernietiging van het vonnis voor zoover daarin werd aangenomen dat het recht tot invordering der belastingschuld was verjaard en tot bevestiging overigens van het vonnis der Rechtbank. Op 25 Juni 1923 wees het Gerechtshof arrest. Het achtte de Rechtbank bevoegd om over de wettigheid van de verordening te oordeelen, was van oordeel dat de ge meente wèl het recht heeft om na ie vor deren cn verklaarde, dat de Rechtbank ten onrechte had aangenomen dat de belas tingschuld was ontstaan bij den aanvang van het belastingjaar. Derhalve vernietig de het Hof het vonnis der Rechtbank, het dwangbevel werd van kracht verklaard en de belastingschuldigen werden veroordeeld de kosten. Tegen dit Arrest teekenden de belasting schuldigen weer cassatie aan en, zooala in den aanvang werd gezegd, werden he den de pleidooien, thans in de hoogste in stantie, gevoerd. Voor de requiranten (de belastingschuldigen) traden ook thans we der op njr. de Haan en mr. Romijn, ter wijl mr. Trapman voor de Gemeente op trad. Mr. Cosman, die tot nu toe voor de- belangen van de Gemeente was opgeko men, had zijn taak wegens ongesteldheid aan zijn collega mr. Trapman moeten overdragen. Als middelen van cassatie waren door do heeren de Haan en Roniijn aangevoerd schending of verkeerde toepassing van de Gemeentewet en van art. 33 der belasting- verordening door te beslissen dat de Raad van Leiden reeds vóór de Wet van 30 De cember 1920 (Stbl. no. 923) de bevoegd heid had een navorderingsbepaling in zijno belastingverordening op te nemen, waarbij het Gerechtshof voorbij zag dat vóór genoemde Wet, navordering van plaatselijke inkomstenbelasting verboden was. Voorts schending of verkeerde toe passing van art. 262 Gemeentewet (oude tekst) en art. 33 der belastingverordening door te beslissen dat de verschuldigdheid van plaatselijke inkomstenbelasting niet ontstaat door het feit, dat men is ingeze tene der gemeente in verband met het be drag van zijn inkomen, doch na, de vast stelling en door het invorderbaar worden van den aanslag. De pleidooien zijn eerst te 1 uur heden middag aangevangen. In het volgende nummer van ons blad hopen wij ze op te nemen. Het Academisch Ziekenhuis. Naar wij vernemen zullen de minister van Onderwijs, K. en W., dr. De Visser, en do minister van Financiën, de heer Golijn, vergezeld van de heeren J. C. E. baron, van Lijnden, chef van do afd. Rijksgebouwen bij het Depart, van Finan ciën en de heer P. Visser, hoofdcommies van het Depart, van Ond., K. en W., zich naar Leiden begeven, om, naar ver wacht wordt, de kwestie betreffende de installatie en inwerkingtreding van het nieuwe Academisch Ziekenhuis tot een spoediger en bevredigende oplossing te brengen. Do aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat voor de a.s. dienst plichtigen van de lichting 1925, derhalve zij, die in Januari as. voor den dienst plicht moeten worden ingeschreven, de gelegenheid open staat om deel te nemen aan de vooroefeningen van den Vrijwilli- gen Landstorm, ten einde in het bezit te komen van het bewijs van voorgeoefend heid, welk bewijs recht geeft op verkorting van den duur. der eerste oefening met vier maanden. Zij, die een verbintenis oan deel te ne men aan bovengenoemde oefeningen wen- schen aan te gaan, moeten zich vóór 22 December a.s. aanmelden ten Bureele van den Commandant van den Vrijwilligen Landstorm, afdeeling Leiden, aan den Mpxsch singel alhier. De eerstvolgende maandvergadering van do Maatschappij van Nederl. Letterkunde zal plaats vindon op Vrijdag 7 December a.s. 's avonds te klokke 7.30 uren, in een der lokalen van het Nutsgebouw. Als spreker zal alsdan optreden de beer Dr. P. G. A. Geijl, van Londen, met liet onderwerp „de kleine Nederïahdsclie traditie in de kistoriographie" Door een besteller der Posterijen is bij de politie aangifte gedaan dat hem gister hij het station een dienst-capo is ontstolen, die hij oen oogenblik op zijn wagentje had laten liggen. De aangekondigde Dansavond in ons blad van gisteren -te geven door den heer S. P. Wielinga, Nieuwo Rijn 28, is niet 2 Dec., maar Zondagavond a.s., 9 December, van 8—10 uur. (Advertentie). MUZIEK. Mengo'jlierg-concert. Van uitstel is ditmaal geen afstel geko men. Mengelberg is in ons midden ge weest. Met handgeklap werd hij ontvan gen, opgetogen als men was over de te genwoordigheid van den dirigent. Het programma lu:dde Ouverture „Anacreon" van Cherubini, de „vieTde Symphonie" van Beethoven, en na de pauze „Sere nade" voor strijkorkest van Tsehaïkows- ky en drie deelen uit „la Damnation de Faust" van Berlioz. Voor oen ieder dus „Bouche que veux-tu?" Een inlage in het programma gaf een beknopte uiteenzetting over de twee groote werken van dezen avond, de „Sym phonie" en de „Serenade", 't Verdient aanbeveling dergelijke analysen meerma len uit te geven. Van Cherubini behoort de ouverture Anacreon met een paar an dere werken tot het we'nige wat ons van hem is overgebleven Rijk opgesierd, ener giek en gloeiend van kleur klinkt ons deze muziek tegen met glanzend effect. Daar- volgde Beethoven. Na de „Eroïca", machtig van uiting de idyllische eenvou dig© „vierde". In haar genre niet minder mooi zooals ze weTd vertolkt. Het Adagio is weer een van die mooie Beet hoven-stukken haast ondenkbaar dat een mensch zoo iets moois kan maken. Heel veel over dit concert zeggen is on- noodig, want alles was even mooi, even rond en volmaakt. Mengelberg's muzika liteit is wel heel bijzonder. Al wat hij dirigeert is doorleefd en doorvoeld. Zijn •gieke meerderheid heeft een won dere uitwerking op het orkest. En dan dat prachtig ensemble, al die heerlijke strijkinstrumenten, al die mooie solo- trekjes bij de blazers! Kan er iemand bij zulk musiceeren zonder ©motie blijven? Het werk van den Russieehen compo nist Tschaïkowsky is vol van melodie en daardoor heel begrijpelijk. Gepassion- neerd, vroolijk en gratieua als zij is, boeit deze muziek door haar zangrijk heid. Licht omzweeft ons de walsmelodie, maar sluit het meer ernstig karakter, het klagelijk verlangen, niet buiten zooals in het derde deel „Elégie" dat onmiddellijk &c.TO<n»B*aIijko flar.kondiaj VSEMSiSJTEUjKE VISCHVERico Aan don Gemeentelijken Vischri Visckmarkt 18, Telof. 1825, is Dom DAG verkrijgbaar SCHELVISCH a f f0.29, SCHOL a f 0.20—f 0.30, Tflfi ft f 0.55, TONG a f 0.88, per poarl ZEEUWSCHE MOSSELEN a f0.05 K.G. Leiden, 5 December 1923. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeesii Katholieke J&penda LEIDEN. Donderdag. Ledenvergadering R. K. bond, Bondsgebouw, te 8.15 Vrijdag. R. K. Kiesvereeniging, Kleine zaa-1, te 8.30 uur. Vrijdag. Ledenvergadering R. K. Fa'o. arbeidersbond, Bondsgebouw, t« Vrijdag. R. K. Kleermaker&bond, bouw, te 8 uur. Vrijdag. R. K. Metaalbewerkersbond, Bi gebouw, te 8 uur. Vrijdag. R.-K. Bond van Trans-porti dera „St. Bonifaciua", bouw, te 8 uur. ALGEMEENE: AGENDA Maandag. Liederenavond Lizzy Oil Stadsgehoorzaal (Kleine 2 Apotheek die tot en met Zonda» Maandagmorgen eiken nacht en des dags geopend is: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, 502. P. du Croix, Rapenburg 9, Tel. 80? De apotheek van het Ziekenfond- Hulp der Menschheid is steeds geo; doch alléén voor- leden van dit fonds, Telegrafisoh Weerbericht volgens waarnemingen verricht in dei gen van 5 Dec. 1923, medegedi door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste Barometerst.758.8 Memel. Laagste Barometerst.: 741.0 Scilly. Verwachting tot den avond van 6 h Zwakke tot matige Oostelijke tot No delijke wind, nevelig tot betrokken zwaar bewolkt, wellicht nog een we; sneeuw, zelfde temperatuur. treft. De finale wordt ontwikkeld uit Russisch danslied. Ook bier onnoodig zeggen, dat elke aan 't woord groep instrumenten een streeling voor oor wqs. Alles wat Mengelberg dirge vergeet men niet licht, 't Orkest res.gf op e'iten aandrang van z;jn wil. Z< wisselwerking vindt men niet licht el de Ook als Beethoven-dirigent is hij overtuiging spreekt uit heel zijn direct de soepelheid, en charme h:ervan, poëtische neiging, neemt het kernaclil in hem niet weg, noch zijn rhythmo. S'Ot Berlioz-muziek met haar vulkans temperament, haar bewogenheid en ps sïe, haar levenslust, dwaasheid en gis Ook deze muziek ligt hem na aan 't lui Altijd weet Mengelberg wat te geven, voor -te bereiden of te bemiddelen eeui; gekend mooi p.p., crescendo's die men w aankomen, een forto dat voortreffelijk Uit alles en alles blijkt, dat waar ïw genot is geboden. Een storm van appkï als uiting van bewondering cn warra ring moést volgen. -*t Gejubel hield nj op voordat ook 't orkest zijn welverdiw deel van de hulde in ontvangst had p nomen. Jammer dat zoo'n mooie avoc zoo heel gauw om is! J. K, Lizzy Citana. De jonge zangeres Lizzy Citana, wóü Maandag 10 December a.s. in de klas zaal der Gehoorzaal een liederenavond a geven, is in Holland geen absoluut onte kende verschijning meer. In October l heeft zij in Rotterdam reeds een concfl gegeven. Het door haar behaalde suce op dat concert valt te meer in het c«j daar zij plotseling als plaatsvervangsli voor Harriet van Emden moest optrek en derhalve geen gelegenheid meer had Is repeteeren. In de Nieuwe Rotterdams oh e Cour» schreef de recensent o.a.: „In Mej. Citana hebben wij een prachtige stemmiddelen begaafde zange* leeren kennen. De stem is g-roof van 0 vang warm, en van edelen klank, terwfi Mej. Citana haar artistieken aanleg zuiver gevoelde voordracht getoond hoeft Louis Schmitzler zal haar aan den \!|J' gel begeleiden. VAN DE STRAAT. De dubbele Sin' Sinterklaas is ©en goed-heilig wa' daar niet van. Maar hij doet tegentfO® dig zonderling. Noodig hem beleefd om in uw winkel voor het raam zilM te nemen, hij zal het doen, doch onver- wachts verschijnt hij als tweede, derde, vierde exemplaar bij uw hevigste conciir- renten. Zijn zucht om zich te splitsen SaI zoover, dat hij vandaag in de stralen Leiden werd aangetroffen zittend in open rijtuig naast zichzelf. Ik kon mijn oogen niet gelooven. Sinterklaas nu werkelijk zoo huiten zelf, of zag ik dubbel? Het was nog u'" 12 uur, ergo het laatste was niet tcvcitf' derstellen. Sinterklaas beslaat niet meer, staan slechts Sinterklazen, die dienst allerlei zaken, die zich laten xijdM varen, vliegen, alles wat je maar vv; die vandaag de dolheid hebben 8 1 naast „hun eigen" te gaan zitten. Wij zagen den dubbelen Sint het

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 2