15e Jaargang. WOENSDAG 5 DECEMBER 1923 4316 DeABONNEMENTSPRIJSbedraagt bi] vooruitbetaling ,Yoor Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal. Bij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal. Franco per post fl 2.95 per kwartaal. Jlet Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., roei Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. 935 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II. DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gowone adver&entlën 30 cent per regel* Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het s dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentfën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver< huur, koop en verkoop fO.SO. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Sint-Nicolaas. Wij lazen gisterenavond een gedichtje van Clinge Doorenhos over het Sint-Nico- laas-feest, waarin deze aardige regels: Morgen kunnen oude schulden Stikum worden afgedaan, Door een héél klein hart'lijkheidje Raken ruzies van de baan. Morgen is de dag van „geven", Van „pleizier doen", vriend'lijkheid. Jammer, dat Sint Nicolaas maar Eens per jaar door Holland rijdt. f Ja 't kan op Sint-Nicolaas-dag feest zijn niet alleen in de huiskamers, maar feest ook in de harten feest in de harten, die blijde zijn om het goed-doen, het geven of het ontvangen van goede gaven. De Sint-Nicolaas-dag is inderdaad zoo hij uitstek geschikt om g o e d-t e-d oen op een kiesche, fijn-gevoelige wijze, zóó, dat als 't ware niet die ontvangt, maar die geeft de begunstigde is En dat is feitelijk ook zoo, wanneer wij het leven bezien als Christenen! 't Is een gave te kunnen geven een genade te willen geven met 'n zuivere bedoe ling En wie in dézen tijd kan geven en be trekkelijk veel, zelfs zeer veel, hij moet toch wel, staande tegenover God, zich ge voelen als een in verlegenheid om zooveel onverdieende gunst dank uitstamelend kind Die dank uit zich, indien hij oprecht gemeend is, in gaven aan hulp-behoe- yenden O, als ieder, die daartoe in staat is, zich eens voornam op dit Sint-Nicolaas- feest door een fijne gave, door een lieve attentie, wat licht te brengen in een door benauwende zorgen ommuurd hart wat licht te gieten over de kale trooste loosheid van een arm gezin door een hartelijkheidje een wrange oneenigheid te doen vergeten 't zou zijn: Sint Ni- colaasfeest niet alleen in de huiskamer, maar ook in de harten! glMTEBaLAMP De crisis in Duitschland. De Duilsche regeringsverklaring, nep uba epea: ejsjee öq Rijkskanslier. Nog nimmer heeft een Rijkskanselier zich met zulk een korte verklaring aan den Rijksdag voorgesteld als gister dr. Marx. Hij sprak slechts twintig minuten. En ook was het huis bij een kanseliersrede nog nooit zoo slecht bezet. De grootste belang stelling betrof de vraag: Zal de Rijksdag worden ontbonden of niot? Een vraag, welke in Marx' rede in het geheel niet werd aangeroerd, doch welke achter de coulissen en in de besprekingen van de partijleiders, ook na de zitting van den Rijksdag, des te drukker werd behandeld. Marx heeft geen redenaarstalent zooals zijn voorganger. Hij is meer de man van de goed geformuleerde verklaringen en ook gisier las hij zijne verklaring in be knopte n vorm van blad. De korte inhoud van zijn rede was, dat het volk thans geen behoefte heeft aan redevoeringen, doch daden wil zien. „Mijn strijd, zeide hij, zal noch tegen rechts, noch tegen links gaan, doch tegen al degenen, die het Duitsche volk met ge weld en list willen beroovcn van het laat- ste, dat het nog is overgebleven, de eenheid der natie. Het Duitsche volk in al zijn deelen, moet en zal het weten, dat het met onze economische en financieele kracht inderdaad gedaan is. Ten opzichte van het financieele vraagstuk, ziet de Rijksregee- ring zich tegenover een taak geplaatst, zóó moeilijk, als wellicht nog nimmer in de wereldgeschiedenis is voorgekomen". Ten aanzien van de buitenlandsche po litiek was de Rijkskanselier reeds daarom •kort, omdat hij Streseman nn als minis ter van Buitenlandsche Zaken naast zich 'heeft, aan wien hij dit geheele terrein ^verlaat. Ten aanzien van de binnenlandsche po litiek bepaalde de Rijkskanselier zich tot enkele punten. Hij constateerde, dat de door do regering verlangde machtigings wet de weg zou zijn, welke moet leiden tot een spoedige verbetering. De regeering wcnscht over deze kwestie geen uitvoerige debation in den Rijksdag te provoceeren. Het is, zoo zeide bij, geen kwestie van maanden en weken, doch van dagen, waar in blijken moet, ol Duitschland voor een ^wissen ondergang te behoeden is. De machtigingswet moet de regeering de mo gelijkheid geven maatregelen te nemen op economisch en financieel gebied, speciaal wat betreft de belastingen. De tweede vraag, waarmede Marx zich 'bezig hield was de verhouding van het &Ük tot de Landen. Zün mededeoling, dat do Rijksregeering zich voorstelde zoo spoe dig mogelijk onderhandelingen met de re geeringen der afzonderlijke landen te be ginnen, waarbij deze landen een groolere bewegingsvrijheid zouden verkrijgen, werd door de communisten beantwoord wiet den uitroep: „Capitulatie voor Beie ren". De rede van den rijkskanselier vond le- vendigen bijval, toen hij sprak over de eenheid van het rijk, alsook bij de ver melding van de machtigingswet en de on- derhandlingen met de Landen. Aan het slot zijner rede, werd hij hartelijk toege juicht. De zitting werd daarop tot heden ver daagd, opdat de partijen hun houding ten opzichte van de machtigingswet kunnen bepalen. De machtigingswet. Een comprom is-v o o r s t e 1 der Socialisten. Naar men verneemt hebben de sociaal democraten gisteravond in de bijeen komst van de leiders der Rijksdagfracties met den rijkskanselier voorgesteld, het ontwerp-machtigingswet in dien zin te wijzigen, dat een commissie uit den Rijks dag de regeering zal kunnen controleeren bij haar optreden uit hoofde van die machtigingswet. De regeeringsverorde- ningen zouden dan te voren door deze commissie moeten worden goed-,,keurd. Het schijnt, dat de sociaal-democrati sche rijksdagfractie die gistermiddag ver gaderd heeft, zich bereid heeft verklaard onder die voorwaarde vóór de machtigings wet te stemmen. De regeering heeft hier over beraadslaagd en de fracties zullen heden haar houding te dien aanzien be palen. Over het algemeen schijnt men zeer ge neigd een ontbinding van den Rijksdag te voorkomen, vooral in verband met de moeilijkheden in het bezette gebied. Alleen de Duitsch-nationalen hebben gisteravond bijeenkomst met den rijkskanselier nogmaals, zij gegeven aan hun verlangen naar spoedige verkiezingen. De Rijksraad neemt de Machtigingswet aan. In den Rijksraad werd gister de mach tigingswet niet 45 tegen 9 stemmen aan genomen. Vóór stemden ook de sociaal-democraten Tegen de wet stemden de vertegenwoordi gers van het Rijnland en van Saksen, ter wijl de vertegenwoordigers van Beieren zich van stemming onthielden. De aanneming van de machtigingswet in den Rijksraad is geschied, nadat er de wijziging in was aangebracht, dat niet slechts do Rijksdag, maar ook de Rijks raad bevoegd zal zijn, onder bepaalde voorwaarden de op grond van de machti gingswet uitgevaardigde verordeningen ie herroepen. Het presidentschap van de Rijksbank. De centrale commissie van de Rijksbank heeft met groote meerderheid van stem men Helfferich voorgesteld als candidaat voor de functie van Rijksbankpresident Opgemerkt moet hierbij worden, dat de voordracht van deze commissie die uit sluitend uit belanghebbenden uit de finan- cieelo wereld bestaat, geenszins een bin dende bet eekenis heeft voor den Rijkspre sident, die den Rijksbankpresident be noemt op voordracht 'van den Rijksraad, aan welke voordracht hij echter ook nog niet eens gebonden is. De voordracht van de centrale commissie is louter een aan beveling. Saksische politie-autoriteiten gearresteerd. Het Wehrkreiskommando no. 4 heeft twee regeerings-commissarissen bij de Sak sische politieke politie zonder opgave van redenen in arrest doen stellen. Generaal Von Seeckt en de „Vorwarts". Generaal von Seeckt heeft een schrijven gericht tot hftt orgaan der sociaal-demo craten, de „Vorwarts". In dit schrijven verzoekt hij genoemd blad hem de bron nen van inlichtingen te doen kennen over de materiaal-depots der rijksweer, waar over het dezer dagen heeft geschreven- Indien de „Vorwarts" aan dit verzoek geen gevolg geeft, dreigt von Seeckt van zijn bevoegdheden gebruik te zullen ma ken. De „Vorwarts" heeft generaal von Seeckt medegedeeld,dat het bekend maken van de bronnon van inlichtingen tegen de journalistieke gewoonte ia. Verwacht wordt, dat generaal von Seeckt het blad voor ©enigen tijd zal ver bieden. UIT HET BEZETTE GEBIED., De verlengde arbeidstijd in de mijnen. Alleen de' Christelijke» tegen het voorgestelde accoord. In de gister gehouden conferentie van de mijnwei'kbrshonden in het Ruhrgebied, is de overeenkomst betreffende de verlen ging van den arbeidstijd aangenomen. Het eigenaardige verschijnsel deed zich daarbij voor, dat deze overeenkomst al leen door de rechlsche vakvereeniging, n.l. den Ghristelijken Mijnwerkersbond werd verworpen, terwijl de drie meer links staande vakvereenigingen de over eenkomst aanvaardden. Zulks geschiedde intusschen na sterken tegenstand, welko echter voornamelijk gericht was tegen het feit, dat de overeenkomst niet de weder aanstelling van alle ontslagen arbeiders garandeert. Te dien aanzien werd den bestuurders opdracht gegeven alsnog met alle kracht ernaar te streven, dat alle werkloozen weder in dienst worden- geno men. (Dit bericht van de „Tel." is in tegen spraak met een gister reeds door ons ge plaatst telegram van het persbureau V.D. waarin de onderhandelingen voor mislukt werden verklaard. Red.) Het spoorwegverkeer tusschen bezet en onbezet Duitschland. Betreffende het resultaat der in Mainz gevoerde onderhandelingen in zake de her vatting van het directe spoorwegverkeer met het bezette gebied, wordt gemeld, dat inderdaad een modus vivendi gevonden is, welke over ongeveer tien dagen van kracht zal'worden. De verkeershervatting zal op dusdanige wijze plaats hebben, dat op den rechter- Rijnoever een bedrijfsgrens wordt gelegd. Aan de op deze grenslijn liggende stations zal de wisseling van personeel en wagens plaats vinden, daar zoowel over do uitwis seling van materiaal als over technische kwesties nog geen overeenstemming werd bereikt. Ook het directe verkeer tusschen Frank fort en Darmstadt zal waarschijnlijk op 10 December worden vrijgegeven. Dien- zelfden datum zullen ook de internationale treinen FrankfortBazel via Kelil worden geleid. Eneelsche-zone was bii de onderhan igen met ao Jnr.iscxr—öbigiseue spuur weg-regio niet inbegrepen. Het transito-verkeer op den Rijn vrijgelaten. De bezettingsoverheden hebben, naar uit Frankfort aan de N. R. Crt. wordt ge- mekbhet transito-verkeer op den Rijn vrij gelaten. Daardoor vervallen de tot nu toe bestaan hebbende groote moeilijkheden voor Nederlandsche vraclvtreederijen. Engeland. De verkiezingscampagne. Wanordelijke tooneelen. Reeds een paar weken zijn in Engeland de candidaten bezig met hun verkiezings campagne. Aan redevoeringen goen gebrek Iedere candidaat verzekert, dat er nu ten gevolge van zijn principes een gouden tijd gaat aanbreken; zij schudden de hand van Jan en alleman en zijn in één woord de beste en liefste mannen van de wereld De tegenpartij van den candidaat denkt daar echter precies andersom over. Geen grooter idioot en geen gemeener schurk dan de candidaat van de tegenpartij. Soms gaan de tegenstanders elkaar te lijf. Dat ondervond ook Churchill te Walthems town in het graafschap Essex, waar hij eergister het woord voerde. Toen de spreker vertrok, werd hij bui ten het gebouw opgewacht door een ru moerige menigte, welke hem hoonde en molesteerde. De politie kwam Ghruchill te hulp en baande een weg voor hem, opdat hij in zijn auto kon stappen. Bij het wegrijden slaakte de menigte woeste kreten. Een man wierp met een straatsteen naar het voertuig. Hierdoor werd de ruit van den auto vernield. De liberale candidaat, ten gunste van wien Churchill had gesproken, werd door sommigen met de vuisten bewerkt. De liberale candidaat in het Ixraden- sche district North Battersee is onder po litiebescherming geplaatst, en draagt een revolver bij zich, omdat hij een dreigbrief heeft ontvangen, waarin stond dat hon derdvijftig leden van 't Iersche republi- keinsche leger hebben besloten hem te doo- den. Griekenland: De terugkeer van Venizelos. Gisteren zijn in het land overal betoo gingen gehouden, waaraan naar schatting door meer dan 100.000 personen werd deelgenomen en waarin de terugkeer van Venizelos werd verlaad. Hoewol do politieke hartstochten zeer waren opgezweept zijn er geen incidenten voorgevallen,' Servië. KoningAlexander naar Parijs. Een reis van politieke beteekenis. De „Vossische Ztg." verneemt uit Bel grado, dat koning Alexander zich spoedig naar Parijs begeeft, om daar een „tanden- dokter" te consulteeren. Het koninklijk gezag wordt tijdelijk aan den minister raad overgedragen. De couranten te Belgrado meenen, dat deze reis groote politieke beteekenis heeft en dat de koning van zijn aanwezigheid in Frankrijk gebruik zal maken, om het hers tel vraagstuk diepgaand te bespreken. Spanje. Een aanklacht tegen den ex-minister van Buitenlandsche Zaken. De Spaansche ex-minister van Buiten landsche Zaken Santiago Alha, is naar de Engelsche bladen melden voor de rechtbank gedaagd. Hij wordt beschuldigd van zwendel en valschheid in geschrifte. Indien de gedaagde binnen zes weken niet verschijnt, zal hij als rebel beschouwd en behandeld worden. De bladen publiceer en deze gerechtelij ke vervolging zonder commentaar. 8BHÜEj\BLAMPl De Kabinetscrisis. Wij hebben thans positiever inlichtin gen gekregen, welke erop wijzen, dat jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, aan wien de Koningin opdracht heeft gegeven een extra-parlementair kabinet te vormen, bezig is een grondslag te zoeken voor oen extra-parlementair kabinet, in samenstel ling overwegend rechts, maar toch ook met leden van linkerpartijen erin. In aansluiting hierop vernemen wij dat de heer Beelaerts Zondag een onderhoud heeft gehad met een Vrijheidsbonder, welk onderhoud volstrekt nog niet tot iets bond, maar klaarblijkelijk bedoelde de mogelijkheid onder de oogen te zien van oen optreden van dezen vertegenwoordiger eener linker groep als Minister van Fi- naciën. Zoo weinig bond dit onderhoud niet is gevolgd een bespreking in de frac tie van den Vrijheidsbond. „Hbld.". Adres van R.-K. onderwijzers aan Jhr. Beelaerts v. Blokland. Uit Eemnes wordt aan Vaz Diaz ge meld: Het bestuur der Federatie van Algemee- ne Diocesane Vereenigingen van R.-K. Bijzondere onderwijzers in Nederland heeft een telegraphisch verzoekschrift ge zonden aan den Kabinetsformateur, jhr. mr. Beelaerts van -Blokland, waarin met klem wordt aangedrongen op het behoud van het Ministerie van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen bij mogelijke sa menstelling van oen nieuw Kabinet. Adressant geeft als zijne meening te kennen, dat de financieele voordcelen welke gelegen zouden zijn in de combina tie met een ander departement, niet kun nen opwegen tegen de schade, hierdoor aan het onderwijs toegebracht. Uit den Goudschen Raad. Bij de behandeling der gemeentebegroo- ting, waarover men thans reeds viermaal vergaderde zonder aan de oigenlijke be grooting toe te komen, zijn wederom ver schillende persoonlijke kwesties aan het lioht gebracht, waarbij het debat-peil soms beneden het nutpunt der welvoegelijkheid daalde. Als gevolg hiervan zullen waarschijnlijk verschillende leden van den Raad htm func tie neerleggen. Het R. K. lid A. C. van Ber- kol heeft bereids bedankt. Zijn opvolger is de heer M. J. Oosterling. In de vacature Want (V.B.) en Van Es (Chr.-H.) zijn tot raadsleden benoemd re-sp. W. van Vliet en K. de Jong. Kerstgaven voor Duitschland. Evenals vorige jaren, toen echter de hulp aan Oostenrijk meer op den voorgrond trad, stelt het R.-K. Huisvestings-Comité do ge legenheid open om met het aa. Kerstfeest de noodlijdenden in Duitschland door lief degaven te bedenken. Tot 15 December kunnen pakettcn aan het Centraal magazijn van het R.-K. Huis- vestings-Goimité, Z. -Willem»vaart '©-Her togenbosch worden toegezonden. De paket ten, die geen bepaalde adressen bevatten, worden over de noodlijdende streken in be zet en onbezet I>uit3cHand verdeeld en met het aa Kerstfeest aan de bevolking ge geven. Ook kan men met dezelfde gelegenheid paketten verzenden voor bepaalde adressen in het bezette en onbezette gebied. Voor deze paketten echter wordt een zeker recht voor vrachtkosten geheven, waaTvan het tarief aan de afzenders van bedoelde paket ten zal worden toegezonden cfi dat onmid dellijk voldaan moet worden wil men zich van de verzending der pakketten verzekeren De Oostenrijksche hulpactie. 'Als het ware automatisch is, naar Oostenrijk rich herstelde, do iralpactio van NET VOORNAAMSTE NIEUWSj BUITENLAND. De Duitsche rijkskanselier heeft zijn regeringsverklaring afgelegd. Heden wordt gestemd over de machtigingswet. In den Rijksraad is de machtigingswet na een wijziging aangenomen. De Soc.« Democraten stemden vóór. De verlengde arbeidstijd in de mijnen aangenomen. BINNENLAND. Vragen van Kamerleden o.m. inzake da vleeschkeuring (2de blad). Pogingen om in het Bakkersbedrijf tot eenstemmigheid te komen tusschen werk gevers en werknemers (2de blad). Groote Postdiefstal te Amsterdam. (Ge mengde Berichten). LEIDEN. Uitvaart en begrafenis van den Zeer- eerw. heer J. J. Vernieuwe, em.-past oor der St. Petrusparochie, alhier. De procedure der Leidsche belasting navordering in hoogste instantie. het R.-K. Huisvestings-Comité voor Oos tenrijk verminderd en men kan thans zeg gen, dat zij zich in een stadium van liqui datie bevindt, hoewel nog steeds een aan tal families, die liet zeer noodig hebben, ge steund worden en. ook de. kinderhuizen nog niet zijn gesloten. De leden van het dagelijksoh bestuur van het hoofdbestuur van het R.-K. Huisves tings-Comité mochten dezer dagen van Z.Em. Kardinaal Piffl, Vorst-Aartsbisschop van Weenen, een prachtig album ontvangen ter herinnering aan deze hulpactie. Het album, dat prachtig is ingebonden, beval verleentng ^Irekjiaiig vfePben,"terwijl er voor in eigenhandig een dankbetuiging heeft geplaatst. Voor de leiders van heb R.-K. Huisvestings-Comité ongetwijfeld een mooi aandenken aan dit door de hulp der Nederlandsche katholieken zoo nraehtig gc- slaaado liefdewerk UIT DE O&üQEVaüSi ALKEMADE. Politie. Boor de gemeente- en rijks politie zijn in de afgeloopen maand opge maakt 7 processen-verbaal. Vleeschkeuringswet. In de afgeloopen maand ziin ter gemeente-secretarie aange geven de lolgende s'( chtir| en: bedrijfs- slachtingen: 9 koeien, 15 varkens; huis- slachtingen: 45 varkens, 7 koeien, 1 pink en 1 geit; noodslachtiogen14 koeien, 3 kal veren, 1 .geit, 3 varkens en 2 schapen. In gevoerd werd 665 K.G. vleesc-h. Totaal werd aan keurloon ontvangen f 418. Arbeidsbeurs. Het aantal werkloozen ingeschreven bij de arbeidsbeurs alhier be draagt op 35. LISSE. R.-K. Volksbond. Gisteravond hield onze af deeling van den R.-K. Volksbond een slecht bezochte vergadering. De voor zitter opende met den Christelijken Groet en heette allen welkom, waarna de notu- - len werden gelezen en vastgesteld. Uit de meededeelingen bleek, dat de regeling verhuur-Bondsgebouw is gewijzigd in dien geest, dat de onderafdeelingen zich 's Za terdagsavonds moeten vervoegen bij den pachter om de zaal te bespreken voor een komende week. Voor vergaderingen van later te bespreken data vervoego men zich bij het dagelijksch bestuur. Voorts deelde do Voorz. mede dal het bestuur zich de vrijheid had veroorloofd om dit jaar geen Sint Nicolaasfeest voor de kinderen der leden te organiseeren, doch de hiervoor benoodigdo som be schikbaar meende to stellen voor de noodlijdende kinderen in Duitschland. Daar het huish. reglement moet worden herzien, zal hiervoor een commissie wor den benoemd. Namens de verificateurs rapporteerde de heer Koomen de beschei den van don penningmeester dienst 1922 1923, in orde bevonden te hebben. Ilij zag diens toelage gaaruo met f 20 ver hoogd. Do Voorz. vroeg hem te wachten tot een volgende begroeting. De behande-- ling van den beschrijvingsbrief voor den Gentralen Raad ging onder den li3mcr door. "Wegena afwezigheid van den pon- ningmeester stelde de Voorz. eerst uo rondvraag aan de orde, waarin ward got sproken over goedkooper ga», wisse. m melkprijs, het weder doen zingen van tiet Bondslied op feeslvorgaderingen en ovei het tochten in do voorzaal van het ge< j bouw. De Voorz. beantwoordde alle vra* J gen. Hierna werd door den heer W- Sprc-m j gers, lid van de Commissie „Ziekenhuis verpleging" het reglement van dit lonnfl voorgelezen. Circa 60 leden lieten zien aLa lid van 't fonds inschrijven Hierna deca. de penningmeester, die inmiddels ter ver*

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 1