Aider toezicht ran politie een gestor- afvallige lot groote verontwaardiging Uloovigen op gewijden grond ter aar- ier(l besteld. de bolsjewistische omwenteling tper- alle begraafplaatsen tot nationaal jjoni verklaard en de priesters moes- alleen toezien hoe godloochenaars jde kerkhoven werden begraven, ook hoe in vele gevallen deze begrafe- j.ji atheistisehe demonstraties ontaar- aarbij de godsdienstige plechtigheden ffloovigen werden bespot en felle anti- se redevoeringen werden gehouden, rerzct is ten slotte gekomen van 'kant deratheïsten. De „Izwestia" mede, dat in verschillende steden de joovigen den erich hebben gesteld, dat lemeente voor hun dooden een afzon- jke begraafplaats zou bestemmen, hebben bezwaren tegen het begra- een atheist naast een geloovige bolsjewistische autoriteiten zich ge-, hebben dit verzoek in te willigen, ligt hand. De „Izwestia" vertelt dan uitvoerig over deze atheistenbegraaf- en verheerlijkt de begrafenissen den nieuwen ritus. Een wolf ontsnapt. houtwol f de schrik der Ganadee- bosschen uit den dierentuin te Lon- geduren-de het afgeloope-n week- rijheid weten te herkrijgen en de genomen. Bewakers die het dier moes- opsporen, vonden den wolf na een dag in een der plantsoenen. Een ver- jacht door velden en parken begon raker van een der sanatoria wist. het tenslotte in een bijzonder soort zak igen. Een gefingeerde petroleumbron. weken geleden werd te Melbourne opzien gewekt door liet bericht, dat oever van een meer in West Aus- olie zou zijn ontdekt. Twee z.g. explo- toonden kleinefleschjes ruwe olie, «aar zij beweerden, uit bronnen bij het afkomstig was. Een syndicaat voor de litatie dezer oliebronnen zou worden nnd, doch de regeering van West ralië achtte het geraden eerst een 011- «b ter plaatse in te stellen. Hierbij dat op de plaats van de zoogenaani- fbronnen een tank met een inhoud van 300 H.L. olie benevens zes vaten me billende oliën in den grond waren ver door een pijp verbonden met het zocdat de olie uit die onde-r- Ische tank naar boven spoot. Tegen de ranten, die spoorloos verdwenen zijn, bevel tot arrestatie uitgevaardigd. lezonden Stukken verantwoordelijkheid der Redactie) Mijnheer de Redacteur, het voorstel tot demping van de verworpen, zou ik gaarne door van uw veel gelezen blad de aan- eeiis willen vestigen, om het daar- uitgetrokken bedrag voor ééh ander besteden, n.l. een trottoir in de straat. Volgens mijn inzien is dit dijk geen overdaad en zou het den (Island zeer ten goede komen. Ziet gemeenteraad in het behoud van iten zooveel schoons, laat hij dan ook undacht eens wijden aan flinke win- raten, wat in andere plaatsen, zooals Haarlem, steeds nummer één is. Door verbetering zou de Breestraat als Istraat ten zeerste vooruitgaan. Mijnheer de Redacteur, mijn beleef- iank voor de plaatsing'. Hoogachtend, H. KUIJPERS. irlem, 28 November 1923. staatkundige beteekenis van den gulden. heer mr. P. J. C. Tetrode, directeur de Nederlandsche Bank, hield een dagen een rede over'bovenstaand werp v-oor do Amst. Stud. Club voor ide. het verslag, voorkomende in het ontkenen wij het volgende: circulatiebank zooals de Neder- 1)6 Bank, neemt in bijna rlle zaken doet. behalve in haren goud- en dandschen wisselhandel, een pas- 'lmuding aan. Daarom kan zij de van hare bankbiljetten niet onbe- nitbreiden noch ook onbeperkt im- *n of ook maar op dezelfde hoogte Spreker voegt hier aan toe, dat de behoeften van Nederland aan ldel er veel te veel aan bankpapier Nederlandsche Bank uit-' t. En - het kflinkt als een pari. ..ox w niet te veel bankpapier uit en 'zaakt dus dit bedrag geen inflatie, n.l. Ie veel bankpapier voor den tondschen omloop, maar niet voor "nloop, want een gedeelte van ons Spier is thans over de grenzen, Nlijk iai Duitschland' en het ver- de rol van ruilmiddel, to natuurlijk moeilijk het bedrag 'd bankpapier, dat zich in buiteai- e handen bevindt op zijn ware to schatten, men heeft ons bedra- jttoemd van f300 milldoen. en naar meening is dat cijfer niet te hoog. loden er dus van dat hier boven- meer bedrag van f 670 m/n. ^biljetten boven het hoogste cij- lr' 1913-'14 nog f 430 m/n. te ver- wden zijn. Als men nu er op be- 'dat het indexcijfer van nu ver hij dat van 1913 op circa 160 on dan tevens bedenkt dat hoe ^do zaken zijn er des te meer geld ,0o% is om ze te betalen en dus -11 hand tot hand te doen gaan en ®oveel meer aan ruilmiddel in om- °rat gehouden, dan komt men tot ll'Oprekking dat, indien men in kon volstaan met f304 millioen' 'onddelen, biij overigens gelijkblij- behoefte er thans f 182.4 millioen oilig zijn. Zoo bleven er van even- ,J,<fPlus van f430 millioen nog •d millioeoi. Het is een hekend feit dat er in de oor logsjaren juist in dien kring van men- sclien veel is verdiend die het minst op de hoogte z:jn van belegging. Zij kwamen in het bezit van contante middelen, d.w.z. van bankbiljetten van onze circulatie bank, die zij niet wisten te beleggen. Ook durfden zij menigmaal naar buiten niet laten blijken van de plotseling verkregen rijkdommen. Ten slotte was ook de fiscus, de belas tinggaarder, er om de gelukkige nieuwe r:.jken tot geheimzinnigheid en verbor gen houden te nopen. Ook dit alles houdt een gedeelte onzer bankbiljetten-emissie huiten het ruilverkeer; zij worden als „belegging" vastgehouden. Dan wijst spr. nog op een laatsten fac tor. die do behoeften aan ons bankpapier heeft doen toenemen: de vele Duitsche banken en andere zaken dto zich hier in ons land hebben gevestigd, .hebben na tuurlijk behoefte aan kasmiddelen, dat wil dus zeggen aan de biljetten van onze córmdatiebank en scheppen zoo be hoefte. Wanneer men dat al'es overweegt dan moet het duidelijk worden, dat het sur plus aan Noderlandsch bankpapier thans, tegenover 1913-M4 in omloop, niet infla tie behoeft te beteekenen. Waarom do Nederlandsche Bank haar wapen ,.goud" niet meer op dezelfde wij ze kan hanleeren alls voor 1914? Omdat in tegenstelling met vóór den oorlog groote bedragen van hare bank biljetten niet meer a's ruilmiddel hier rondloopen maar als beleggingsobject of als ruilmiddel in het bu'tenland dieust doen. Hare biljetlc-n geven geen rente; ieder oogenblik moet de Neder1 andsclie Bank er dus op verdacht zijn dat do houders van groote bedragen ze wenschen om te zetten in rentegevende, niet speciaal Ne derlandsche beleggingen en ze haar wor den aangeboden zonder dat de economi sche toestand van ons land daartoe aan leiding geeft en zonder dat de wisselkoer sen de nadering van dit gevaar voor de vatota aankondigen. Het buitenland, dat thans nog veel Ne- derlandsch bankpapier als ruilmiddel ge bruikt, dóet dat aait wantrouwen tegen over het iinlandsc'h bankpapier; zoodra het dit niet moer zal wantrouwen worden Nederlandsche bankbiljetten in groote be dragen aangeboden ter omwisseling in buitenJandsche waarden. In beide gevallen zal dan de Nederland sche Bank op haar bezit aan goud en aan vorderingen op het buitenland moeten terugvallen. Het bedrag aan Nederlandsche bank biljetten dat om zoo te zeggen is go den u- tareerd. hun karakter van Nederlandsch ruilmiddel hebben afgelegd, is een vlot tende schuld van ons land. die gehouden wordt in huilenlandscbe handen; mSar daarmede is liet n;'et uit. Er wordt nog heel wat nmer aan vlottende schuld in het buitenland gehouden, dat vóór 1914 niet geschiedde. De toestand waarin Duitschland thans zich- bevindt, de voortdurende, waarde vermindering van zijn anders solide obli gaties oifidat de marken waarin zij lui den, voortdurend Verminderen in waar den, hebben gemaakt dat Neder'andsche schatkistbMietten en Nederlandsche schat- ]-is(promessen veel door hen en door an dere buitenlanders wier valuta slecht staat, worden gekocht. Op deze wijze is het bedrag aan direct, immers binnen luttele maanden. ope;sch- bare vorderiugen in bjiitenüandsclie han den nog sterker aangezwollen en op onna tuurlijke, immers niet uit handelsverkeer voorkomende manier. Ook dpze bedragen kunnen plotseling aan de Nederlandsche gemeenschap ter afbetaling aangeboden worden door het birterdand en cok hier zal de Nederland sche Bank beschermend voor de Neder landsche valuta moeten optreden en haar goudschat in positie moeten houden. Hieruit ziet men, welk een zware on weerswolk door oorlog en schijnvrede ho ven dien goudschat is samengetrokken. Het ongestoorde goudverkeer en de bijna overal geldende gouden standaard is ver broken. daarom kan de Nederlandsche Bank haar goudwapen niet evenals vroe ger hanteeren. Inmiddels heeft zij haar arsenaal van goud en goudvorderingen vele malen sterker gemaakt dan vroeger ooit het ge val is geweest; nog in den laatsten tijd is z'j doorgegaan dit te versterken. Het goud was, en is dus het eene wa pen, dat reeds vóór den oorlog werd ge bruikt. Het tweede wapen was de ver- hooging of verlaging harer rentetarieven, en dan komt wel in de eerste plaats de rente van wissels, de discontorente, ter sprake, en dan vervolgens de rente tegen voorschotten op effecten en goederen. "Waarom heeft liet. wanen dar rentever- booging grootendeels zijn kracht verlo ren? Ook al weer dank zij den wereldoorlog. Het is een omgekeerde wereld gewor den! "Vroeger, placht in 't voorzichtige, het wel overwegende Nederland, inflatiege vaar, het scheppen van schijnkoopkracht, alléén Ie dreigen van de z'jde der onder nemende kooplieden en fabrikanten, die door hu energie en krachtig initiatief voortgedre\c u, niet altijd bedachten tc blijven binnen de grenzen van het rede lijk crediat; maar de overheid werd, zoo het al de neiging in z:ch mocht voelen tot het scheppen van onwezenlijke koop kracht door overmatige geldopnemingen, door de publieke opinie binnen de gren zen gehouden. Th \s is dat anders; vooral het Rijk en de Gemeenten gaan thans met hunne geldopnemingen verder dan goed is voor een gezonden Nederlandschen gulden. Het publieke lichaam dat van plan is om op korten termijn te- leenen behoort zich nu de vraag te stellen of het in staat is de gelden, die zij opneemt in korten tijd terug te betalen uit hare gewone in komsten, zooals bijv. ambtenaarssalaris sen, die zij uit inkomende belastingpen ningen kan terugbetalen, dan wel eerst in annuïteiten gedurende vele jaren zooals bijvoorbeeld de bouwkosten van een stad huis. i ïn het eerste geval is het juist, dat zij promessen verkoopt, want deze moeten wel na drio maanden worden terugbe taald, maar jntusschen vloeien ook de re gelmatige bronnen van inkomsten steeds door. Voor bouwkosten van het stadhuis b.v. behoort do gemeente echter te leenen op langen termijn, want die kan zij niet be talen uit een deel van hare inkomsten van één jaar. Wat haat nu het wapen der rentever- hooging tegenover het publiek gezag? Staat en Gemeente trekken hunne in komsten uit de belastingen en leeningen; zoolang deze heide bronnen blijven vloeien vermag een renteverhooging door de centrale circulatiebank weinig. De Nederlandsche Bank staat thans, indien zij het wapen der renteverhooging zou wi'llen aanwenden, voor twee moei lijkheden: Ten eerste treft zij daarmede handel en nijverheid die toch reeds in zeer gedrak- ten toestand verkeeren. onnoodig, en ten tweede weerhoudt zij de overheid daar door niet. Dat is dus de tegenstelling tusschen voorheen en thans. Het gevaar van inflatie dreigde voorheen van parti culier, thans van de o ve r h ei d. De Nederlandsche Ba.nk, zich aanpas sende aan de nieuwe omstandigheden, heeft een nieuw wapen ter bestrijding van het inflatiegevaar in gebruik genomen. Het wapen der rant&oe-iieering, d.w.z. zij gaat na of de vorm der ge'dopneming ju'st.is en weigert eventueel haar hulp. Verschillende omstandigheden hebben gemaakt dat tijdelijke flinke bedragen aan geld naar korte belegging zoeken, maar dat ieder oogenKik hierin een verande ring kan komen. Vandaar dat. gemeente promessen oenevzijds gemakkelijk plaat sing vinden, maar anderzijds staat te vreezen, dat deze schuldbekentenissen, in vorm van tïjdeKjken aard, in wezen voor een reeks van jaren bestemd, plotseling gaan afnemers meer vinden. Hoe moeten die a'sdau geduoeerde gemeenten aan haar geld komen? Lub en zij dan plotse ling door hare geldgevers in den steek worden gelaten zouden óf het. gebeele ge- meenteh'jko raderwerk van streek raken en daarmede de gemeentelijke samenle ving of 'zij zoudui om hulp moeten aan- ktopnen bij de Nederlandsche Bank. Zou die dan echter wel de- deur voor die klop- penden open mogen deen? .Ü:t vrees va.n voor een dergelijk dilem ma te worden gesteld heeft sedert eenige jaren de Neder'andscbe Bank coëiseht dat gemoenleprr-rnesssn en ant'cipatio- bi1 jet ten alleen dan mogen worden uitge geven als de Gemeente haar kan aantoo- nen, dat de daartegen opgenomen golden binnen den gehruikeliiken termijn kun nen worden tomebebaM. anders weigert de Nederlandsche Bank discon leering, re srectievo beleen!n g Do gewone geldgevers pV,^en daaTom zich eerst te vergewissen, of het gemeen telijk Tiap.ier drso,optakel of hsleenhaar is voordat zij het nemen. Fet gevolg van .deze,.houding van de xleriandscbe Bank to dat menige ge meente haar vlottende .schulden. d:c in werkelijkheid geen tijdelnk karakter dgoegen. maar die in li jde1 ij ken vorm fi nancierde, thans heeft geconsolideerd in een lang loopende obligatieleeirng of ook wel van uitgaven d~e z'j toch. inzag n:et in eene obligatielening te kunnen consa- bdeeren, heeft afgezien nu zij zeker wist daarvoor geen discoutabel? promessen te kunnen uitgeven. Intusschen s'uipt hij dé gemeenten thans een nieuwe wijze van geldopne- nnng in. die nee nood lot t'^er to hare ge volgen kan worden dan de financiering van lang loonende leentogwe'den door kort cred:elpapier. Snr. hedoei't: ehkp'e gemeenten trachten thans door middel van zoogenaamde sfortingskantoren of gemeentelijke givohanken onder adilb'e- ding van eene ren b la "-er dan die, we'ke zij voor hare obligaties moeiten geven, maar hooger dan d'.e, we'ke bankiers en kassiers kunnen vergoeden, direct op vraagbare of op korten termijn loopende gelden tot zich te trekken en daarmede uitgaven te financiesren, die door 'laog- loop-ende todigatieYeningen behooren te worden gedekt. Ook hier de waarschijnlijkheid dat deze gelden, die slechts voor korten tijd zijn gegeven, maar voor laneèn tijd door de Gemeente ón hare huishouding zijn vastgelegd, worden teruggevraagd op een oogenblik dat de Gcmeento niet in slaat is de aldus vastgestelde gelden door ohligatieleeningen vlottend te maken. Waarschijnlijk zul1'en deze'fde oorzaken bij alle gemeenten gelijktijdig tot opva- ging leiden en het is wel uitgesloten, dat dan op zulk een ongunstig oogenblik ohl :-gat iele en in een tot zulke gezamenlijk .groote bedragen zijn te plaatsen. Maar de Nederlandsche Bank kan dit niet helpen; aks hoedster van het Neder landsche ruilmiddel heeft zij--een hooge- ren plicht. Ook de finnncieering van den-Slaat geeft aanleiding de vraag lie stellen of wel wordt ingezien, dat een der voorwaarden waaronder geleend mag worden deze is, dat de gelden, die daarvoor worden gevo teerd, hij de gemeenschap voor die doel einden en voor dtoi tijd beschikbaar zijn. Land» en Tuinbeutw Uitvoer van gsparaffineerde kaas. Do inspecteur van het zuivelwezen heeft van de betrokken autoriteiten in Noorwe gen bericht ontvangen, dat do Noorsche wetgeving verlangt dat op elke liaas, welke wordt ingevoerd, de aanwijzing van het minimum vetgehalte in do droge stof dui delijk zichtbaar zij. Kaas met onzichtbaar gemaakte merken zal als ongemerkte kaas worden beschouwd en zal hij invoer volgens de Noorsche wet met Noorsche merken worden bestempeld. Deze mededeelingen staan in verhand met het feit, dat onlangs te Christiana een zending Nederlandsche kaas werd ontvan gen, welke zoo sterk was geparaffineerd, dat zij aldaar als ongemerkte kaas werd beschouwd. Het zal derhalve zaak zijn bij het paraffineeren van kaas er acht op te geven, dat de paraffine-laag over het Rijksmerk niet te dik wordt, zoodat het merk er nog doorheen duidelijk zichtbaar blijft. Productie Groninger Veeslag. Hoewel onder hetzelfde hoofd ala steeds, is toch van dit artikeltje het wijzen op productie niet de hoofdzaak. Na alles wat na de jongste groote Haagsche veeten toonstelling is geschreven ten ongunste van het Groninger vee, zou het haast ge waagd schijnen nog langer over dit onder werp te schrijven. Vele beoordeelingen waren van dien aard, dat, wanneer men de schrijvers orvan zou wijzen op de pres- ta tie's van het Groninger Vee inzake melk- opbrengst en vetgehalte, men groot kans zou beloopen op een antwoor in den gee3t van „dat weten we nu wel, maar hoe staat het met je type, het echte ouderwetsche Groninger type, begrijp je "Een ding doe me na dien altijd nog genoegen, n.l., dat het Groninger "Blaarkop Rundvee Stam boek niet meedeed in Den Haag, en het zich van die critiek niets behoeft aan te trekken. Het zal niet aarzelen partij te trekken van hétgeen er te leeren viel. Of het dan zoo is, dat het echte diepe steTke robuste Groninger vee niet meer bestaat? Zonder schroom antwoord ik hierop: neen, dat is niet zoo, het bestaat nog wel degelijk. Toegestemd moet dat sedert ook op de productie wordt gelet, men ook dieren heeft gekregen, die niet zoo goed aan het type beantwoorden, maar gelukkig ze zijn er nog. Jammer mag genoemd dat een der ver tegenwoordigers van dat echte dezer da gen onder slagershanden is gevallen. Ik bedoel Wilson 689 G.S., eigenaar de heer N. J. Nienhuis te Eppenhuizen. Op 4}-jarf- gen leeftijd achtte de eigenaar het verder doorhouden van dezen Btier, in de betrek kelijk. veearme streek waar hij woont, niet meer rendabel, en verkocht hem daarom voor den dood. Dat het een monsterdier was kan blijken uit het feit, dat hij_ levend woog 1334 Iv.G. of op z'n ouderwetsch uit gedrukt 2733 pond. Vader van Wilson is geweest Nilly 323 G. S., eerste prijswin naar waar hij kwam, en moeder Belia G. R. 5028 'n zware diepe sterke geblokte koe. Ze gaf als 3-jarige in 300 dagen 4543 K. G. melk met 3.31 pet. vet. Ook de grootmoeders waren goed in productie. De moeder van Willy is geweest Trientje 773 G. R., die in 242 dagen gaf 4765 K.G. melk met 3.38 pet. vet, terwijl de moeder van Belia (want deze is wel als R. ingeschreven maar alleen als gevolg van een minder aangename historie) Aaltje 642 R. als 4-ja- rige gaf in 262 dagen 5007 K. G. melk met 2.47 pet. vet. Ook Aaltje was een extra zware breede koe. In dit geslacht bleek dus type en pro ductie op bevredigende wijze vereenigd. Hoewel wijlen Wilson niet- tot de fijnste stieren mocht worden gerekend, had hij vele voortreffelijke eigenschappen, en had op keuringen in den regel een plaats onder de bekroonden. Hij was tot het laatste sterk in rug en beenen, best gebroekt en ruim van borst. Hij was geboren 5 Febru ari 1919. J, W. BAKKER Stoomvaartberichten STOOMV. MIJ. NEDERLAND. BORNEO (uitr.) arr. 27/11 te Port Said JAN PIERSZ. C.OEN (uitr.) arr. 26/11 te Sabang. PRINS DER NEDERLANDEN (uitr.) vertr. 27/11 van Southampton. REMBRANDT arr. 28/11 te Amsterdam. KON. NED. STB. MIJ. DIDO vertr. 26 11 van Danzig HECTOR vcrtT. 27/11 van Malta. OBER ON vertr. 27/11 van Messina. ORESTES vertr. 27/11 van Varna. PERSEUS arr. 27/11 te Barcelona, SATURNUS vertr. 28/11 van Amsterdam. KON. HOLL. LLOYD. ZAANLAND, vertr. 27/11 van Rotterdam KON. WEST-IND. MAILDIENST. ORION arr. 28/11 te Amsterdam. HOLLAND AMERIKA-LIJN. RIJNDAM arr. 28/11 te Rotterdaml HOLL. OOST-AFRIKA LIJN. MELISKERK vertr. 26/11 van Beira. HOLL. OOST-AZIE LIJN. KERTOSONO arr. 28/11 te Rotterdam. SAPAROEA arr. 28/11 te Amsterdam. HOLLAND ZUID-AFRIKA LIJN. SPRINGFONTEIN arr. 28/11 te Rot terdam. ROTTERD. LLOYD. BUITENZORG (uitr.) arr. 27/11 te Lon den. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. RHESUS arr. 26/11 te Colombo. Personen te Leiden gevestigd. C. G. J. Alkcmade, slager, Heijnsiusstr. 1 Mejl A. Azier, dienstbode, Gortestraa-t 29 A. J. G. Belinfante, Oegsbgeesterlaan 22a C. A. van den Berg, kellner, Vollers- gracht. 24 -J. ten Brink, Breestraat 105 B. Dufour, Hoogewoerd 72 Mej. N, van Egmond, dienstbode, Hopital Wallon H. J. Foppes. ambt. Telegrafie, Koddesteeg 40 O. Fourdraine, Oude Rijn 74 J. C. Fritzsche, Rijnsburgerwcg 169 Mevr. de Wede. S. A. O: Ipenburgv. d. Hoek, v. d. Helmkade 16 S. van Hulsbergen, Hofm. maat, Kweekschool v. Zeevaart Mej. J. Th. van. Konijnenburg, Terweepa-rk 3 Mej. A. H. Kuiper, verpleegster Aead. Ziekenhuis E. Kwast, Oude Singel 20 Mej. A. A. N. Thoinsen, Sehelpenkade 48 Mevr. H. Mastenbroekv. d. Tuijn, Hein- siusstraat 18 Mej- M, C. G. J. van do Wall, verpleegster, Acad. Ziekenhuis H. Wassenburg, ICon. Mil. Invalidenhuis Mej. R. B. Brack, dienstbode, Withe Singel 84 F Mas Wirjono Prcdjikoro, l\ager— straat 6 Raden Wirjono ICoesoemo, Nan- niestraat 8 J. G. Durivow en gezin, rei ziger, Oude Vest 59a Mej. W. Wortel Groeneveld, Langegracht 54 Mej. B. Schouten, huishoudster, Oude Singel l8Sa P. de la Rie, sjouwerman, Kuiperslop 2 H. J. Valk, kunstschilder, Haagweg 54 J. de Vries en gezin, sergt. maj. adra., Meidoornstraab 5 L. T. Kruijt en gezin, aannemer, Jan van Houtkade 8 M. Ou- werkerk, korp. kok, Langegracht 228 Mej. W. E. van Bochove, Thorbeckestraat 34 J. Kloet en gezin', sergt. maj. inf., v. Speijk- straat 36 Mej. J. Molenaar, dienstbode, Bilitonstraat 15a B. Hoogstraten en ge zin, remisebeambto, Catharinastraat 10 Mej. A. C. Kolkman, M. Moonstraat 44 B. Verhoef, schipper, H. Morschweg 45 Mej. E. Knoblick, dienstbode, Breestraat 84. Personen uit Leiden vertrokken. P. A. Mattern, Den Haag, Loosd.kade 67 G. M. Brinkman, Den Haag, Hugo de Grootstraat 59 Mej. J. P. A. M. Bier- mann, Amsterdam, Prinsengracht 153 A. P. van Gogh, Den Haag, Voltastraat 66 P. v. d. Blom, Schiedam, Rozenb.plein 49 J. Gerritsen, Utrecht, J. P. Coenstraat 68 D. Leune, Wassenaar, Valkenstraafc 15 Mej. J. M. Zandbergen, Valkenburg (Z.-H.), bij de ouders Mej. KreugelZan- gereis, Velsen, Kerkstraat 10 L. D. Mar tens, Rotterdam, Boezemkade 35b Mej. Hockxv. d. Berg, Sassenheim, Bijdorpstr. 8 N. H. Verdam, Den Haag, Corns. Speel marstraat 4 H. M. Ligthart, Enkhuizen, N. Havendijk 233 G. Bezemer, Oud-Beijer land, O. Voorstraat 72 Mej. A. Okken, Oegstgeest, Leidschestraatweg 19 P. Fr. Plu, Rotterdam, Simon straat 39 1 m. b. Mej. D. Vespermann, Alfeld, Duitschland J. M. G. de Graauw, Den Helder, Ka naal weg 123 N. S. ton Wolde, Den Haag Alexander-kazerne Mej. H. Fr. Peters, Amsterdam, Lassusstraat 3h. Adrs. Bems. v. d. Meer, Nieuwveen, bij H. Camp- fens, Dorpstraat Abr. Brouwer, Schoten, v. Eijkelstraat 41 Mej. A. M. C. Han- niaart, Beverwijk, Romerkerkweg 96 P. E. J. v. d. Heuvel, Den Haag, Rozenburg- straat 107 W. Ie Mair, Tilburg, Klaver- straat 34 Mej. W. A. Lindeijer, Rotter dam, Goudsche Singel 1501 G. F. de Stop pelaar, Den Haag, Riouwsbraat 161 F. A. W. Bohemen, Rotterdam, Bothastraat 63a Mej. J. Kleijn, Rotterdam. Mathenesser- dijk 144. 3URGERLIJKE STAND LEtDC*1 28 November Geboren Willielmina Susanna d. van J. van der Zeeuw en C. J. Choufoer Johanna Elisabeth d. van C. J. Klein en J. E. Marijt Philippus Cornelis z. van P. O. v. d. Klaauw en G. Blankenstijn Hiendrik z. van J. v. Dam en C. A. Groene veld Hendrik Cornelis z. van P. H. Trap en E. ter Beest Helena Mana Jo hanna d. van W. J. Maas en M. H. A. Couwenbe-rgh Maria d. van J. C. v. d. en L. T. W. Staffleu Johannes Gerardus an J. G. v. Evert en; C. Karstens Maria Catkarina d. van P. H. Zandvliet en J. Haverkamp. Overleden: P. van der Leek z. 9 mnd. M. Becker d. 40 j. M. Montanus van Hoove wed. 72 j. N. Helfensteijn ongeh. m. 67 j. J. RagutHaccou vr. 51 j. Ondertrouwd: E. A. M. Winkler jm. 23 j. en M. W. J. Blooker jd. 31 j. VOORHOUT. Geboren: Jacoba d. van J. Colijn— Vegt. Gehuwd: A. de Grot, te Oegstgeest, en. P. J. Angevaare G. J. Ouwehand en. IJ. Moritz L. H. Prins en C. W. Stok man, te Amsterdam. Gevestigd: J. P. M. J. Bulten uit 's-Gravenhage. Vertrokken: J. P. Noorde-rmeer naar Amsterdam M. M v. Nobelen naar Sassenheim Wed. J. v. d. Voorn Biaers en gezin naar Dreumel J. P. do Roodo naar Noordwijk P. J. Angevaare naar Noordwijk G. J. Ammeraal en ge zin naar Noordwijk. VOORSCHOTEN. Geboren Jacobus, zoon van D. Plan- je en G. Lit Philibert Louis, zoon van J. Hakker en M. Ph. De Graeve. Ondertrouwd: W. de Vries 31 jaar en M. Zuijderduin, 24 jaar M. Wiersma, 22 jaar en J. G. v. d. Hoek, 21 jaar. Getrouwd: P. J. van Hemert, en P. M. v. d. Kooij. RECHTZAKEN KANTONGERECHT TE LEIDEN. De Kantonrechter te Leiden heeft ver oordeeld Wegens loopen op verboden grond: P. L. No-ordwijkerhout f 3 of 3 dagen hechtenis; wegens dronkenschap: N. v. d. Z. Noordwijk f 5 of 5 dagen 'hechtenis; wegens straat schenderij D. van E. Rijnsburg f 3 of 3 da gen hechtenis; wegens overtreding der ar beidswet: W. van D. 2 maal f 1 of 15 maal 50 cent of 17 maal 1 dag hechtenis; Th. J. M. G. Noordwijk f 2 of 2 dagen hechtenis; P. C. van D. Noordwijk f 1 of 1 dag hech tenis; wegens overtreding der Visscherijwet P. K. f 1 of 1 dag hechtenis; P. M. C. van K. f 1 of 1 dag hechtenis; wegens overtre ding der Jachtwet: G. N. Noordwijkerhout f 5 of 5 dagen hechtenis; wegens overtre ding der veewet: J. M. v. d. V. Koudekerk f3 of 3dagen hechtenis; L. D. Hoogmade f 2 of 2 dagen hechtenis; wegens overtre ding der IJkwet: P. F. C. f 0.50 of 1 dag hechtenis; wegens overtreding van het mo tor- en rijwielreglsmentC. A. van B. Voor schoten f 3 of 1 dag hechtenis; G. B. zwer vendo f 3 of 3 dagen hechtenis; J. P. N. B. f 1 of 1 dag hechtenis; N. N.; N. van B. Noordwijkerhout; J. K. Lis seJ. F. v. d. B. Voorhout; P. II. P. zwervende, ieder tot f 3 of 3 dagen hechtenis; wegens het op geven van een valschen naam: P. Iv. x. zwervende f 10 of 10 dagen hechtenis; we gens o veria*, der Pol. Yerord. der gemeente

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 7