Tweede Blad lis Saaiste der Czaren. '^Dinsdag 27 November 1923 isiüüoaLfiüïüi ias De Raden van Arbeid. Z ij n zo duur? In „Do Socialo Vcrzckcringsgids" be spreekt dr. v. Bruggen to Dordrecht o.a. de bewering, dat de administratiekosten de Raden van Arbeid schrikkelijk hoog zijn, veel hooger dan die van parti culiere verzekeringsbedrijven. Hij schrijft hierover: Weet ge dat de administratiekosten over 1922 per verzekering gemiddeld hebben bedragen f2.06 voor do Invaliditeitswet (hierin zijn weder begrepen dc annuïteiten voor de gebouwen)? Een' te goeder naam en faam bekend slaando onderlinge levensverzekerings maatschappij, wier verslag ik dezer dagon ontving en die op bekende zuinige wijzo [beheert (men moet als verzekerde zelf do premie per giro toezenden) had voor de blijvende administratiekosten over 1.922 noodig f4.63 per verzekering, daarbij is niet eens gerekend met de afsluitkoS- len, welke, daar do Raden van Arbeid bun uwe verzekerden voor oen deel morton opsporen, eveneens bij deze vergelijking hadden mogen worden, meegeteld. Rekent men deze afsluilkosten moe, dan is liet gemiddeld bedrag voor administratiekosten bij bovenbedoelde maatschappij f 7.27 por •zekerde. Wo zijn er evenwel nog niet. Door do decentralisatie der ongevallenver zekering (die prachtig slaagde, getuige bet schrijven van Zijne Excellentie den Mi jster van Arbeid hieromtrent) zullen do gemiddelde onkosten bij de Raden van Ar beid over 1923 voor de Invaliditeitswet neer aanmerkelijk lager zijn dan in 1922, omdat thans tal van werkzaamheden door ie ambtenaren voor'beide wetten kunnen Korden verricht, zoodat door deze samen - rerking bij denzelfden arbeid een grooter iffect wordt bereikt. Kiesreglement R.-K. Staatspartij. De Provinciale Kieskring Tilburg behan- deldc Zaterdagmiddag in do jaarvergade ring de voorstellen van bet hondsbos tüur met betrekking tot het ontwerpei! van een ilgemeen kiesreglement. Op dit voorstel waren door de hoofdbe- stuursleden de heeren J. van Rijzcwijk en V i. Prins de volgende amendementen inge- 1 tiend: B „Vóór dat het bondsbestuur bijeenkomt I jer beraadslaging over, of vaststelling van net politiek advies, wordt den leden de gelegenheid gegeven om candidaten in te lien en. Een candidatenlijst mag niet meer per sonen bevatten, dan het dubbeltal van de, in den betrokken rijkskieskring, vermoede lijk door de partij te bezetten zetels. De onder teekenaren moeten 50 in getal jn, on ingezetenen van den betrokken rijkskieskring. Wanneer het „politiek advies" is uitge- racht, kunnen de z.g. „nevenlijsten" wor- i?n ingediend: do keuze blijft evenwel be- wrkt tot de „ingediende candidaten". Dezelfde personen kunnen niet tegelijk ;p liet „politiek advies" en een „neven- j)st" voorkomen. Hem of baar, die op een novenlijst" wordt gebracht, voert bet rondsbestuur van bet „politiek advies" af. Een „novenlijst" moet zich bepalen tot kt_ grondgebied van één en denzelfden jofficioelen" Tijkskieskring. Eenzelfde ,,ne- venlijsl" mag niet in meer dan één rijks- iieskring worden ingediend en ook is liet siet geoorloofd, dat dezelfde persoon in Ker dan één rijkskieskring op een „ne- ienlijst" wordt geplaatst. Het bondsbestuur is bevoegd, om per- Büen op het „politiek advies" te brengen, i niet op de, door do kiezers samenge- dde „candidatenlijst".voorkomen. Loden van do Tweede Kamer der Staten- htrraal kunnen geen lid van het bouds- jSUur zijn. bestuursleden, die een Kamer-candida- pr aanvaarden, worden na het inzenden (barer) bereidverklaring ge- FEUILLETON isch verhaal uit het hedendaagsckc Rusland), door Narrator. 'ju Kolonel Kobyniski, dio in een aangren- Pilo kamer had gewacht, hoorde do kei- jriii snikken en waarschuwde barones yfj niedi'ich. bozo trachtte de keizerin op te beuren lv''at moed in te spreken, wat haar ook gelijk na eenigo minuien gelukte. Reeds spoedig dacht do Czaritsa nu aan Pr man en kinderen en begreep dat zij weer de sterke vrouw moest zijn om «kren to helpen dragen het zware leed M God bon overzond. Zij wilde flink en sterk zijn om den •jzer straks het afscheid te vergemakke- ook flink en sterk om haar kinde- I?n> clio zeer aan hun vader gehecht jjreu, voor te bereiden op het verschikke- !<e dat gebeuren ging. Heeds eerder dan men in het paleis Pjwacht had, was de Gzaar van zijn wan- in het bosch .teruggekomen. wnoraal Kornilof, die gewaarschuwd as bat de Gzaar aankwam, ging hem jjMnoet on deelde hem mede, dat hij in wacht van de Voorloopige Regeering inuddellijk met de Gzaar n onderhoud Pschtc. Hszq nam hem mede naar zijn werk er en daar deelde generaal Kornilof schorst. Do schorsing eindigt daags aia do officieelo candidaatstelling. In eiken rijkskieskring zullen door de kiezers zooveel stemmen worden uitge bracht, als cr vermoedelijk zetels door de partij zullen te bezetten zijn". Dc voorzitter, mr. G. Passtoors, lichtte dc voorstellen van het B.-B. toe, waarna gelegenheid werd gegeven ter bespreking. In stemming kwam ten slotte een voor stel tot verwerping van een politiek advies Slechts vijf leden verklaarden zich voor dit voorste). Vervolgens werd gestemd over dé amen dementen- Van Rijzewijk-Prins, waarvan het eerste deel, omtrent het tijdstip van het politiek advies, werd aangenomen. in verband hiermede sprak de vergade ring- zich uit over het doen vervallen der candidatenlijsten. Aangenomen werd het amendement, dat het B. B. bevoegd is candidaat gestelde personen op het politiek advies te brengen als vrije candidaten. liet voorstel, dat leden der Tweede Kamer geen lid van het B. B. kunnen zijn, werd door de voorstellers teruggenomen. De overige amendementen werden aan genomen. De Hanzebank in het Bisdom Haarlem. Een groot deel van den goeden indruk, dio do laalslo algemoenc vergadering van aandeelhouders gemaakt heeft, merkt de „Maasbode" op, zal wellicht weer zijn weggenomen door het bericht van de faillissementsaanvrage, die overi gens inmiddels weer ingetrokken is. Het lijkt ons daarom niet ondienstig, zoo ver volgt bet blad, er in dit verband nog eens on to wijzen hoe een dergelijke faillisse mentsaanvrage geen enkele aanwijzing kan geven omtrent de positie der bank. Gnzc huidige wetgeving op dit gebied maakt het nu eenmaal mogelijk, dat men bij een meeningsvorschil over een uitbetalings plicht, zijn schuldenaar kan verrassen met een faillissementsaanvraag, aldus diens crediet gevoelig aantastend. Juist in de delicate positie, waarin de Hanzebank, door de bovengeschetste omstandigheden is komen te verkeeren, kan een dergelijk feit een ongunstigen invloed hebben. Wij meenen het dan ook wel een krasse wijze van optreden, om geen scherper uitdruk king le bezigen, waar de portee van derge lijke handelwijze verder zou kunnen gaan, dat het geheelo.verschil wettigde. Meer werk. Gisteren zijn de N. V. Backers en Ray- makers' textielfabrieken te Eindhoven, weer, dank zij de opleving der industrie, met het voltallige personeel 48 uur per week gaan werken. „Hsgz." Loonsverlaging. Naar de „Tel." verneemt, zal de N. V. Philips' Gloeilampenfabriek de loonen van haar arbeiders (weekloonen) indirect ver lagen door dc bepaling, dat voortaan de uren over de 55 per week gewerkt, als overuren worden aangemerkt, terwijl lot nu toe bedoelde grens op 50 gesteld was. Verder vernemen wij, dat het in liet voornemen ligt, om de loonen der onge schoolde arbeiders te verlagen met hoog stens 10 pGt. tot een minimum van 45 cent per uur. UiT ALPHEN AAN DEN RIJN. Helpt de Duitsche kindereu! Het be stuur van den kring Alphen a. d. Rijn v. li. R.-K. Huisvestingscomité maakt be kend, dat na gehouden vergadering beslo- is, de actie (ot leniging van den onlzet- teuden nood in Duitschland van 'onze gc- loofsgenooten op de meest krachtdadige wijze ter hand te nemen. Veel, zeer veel, is reeds door u gedaan, en menig Weener en Hongaarsch kind denkt met dankbaarheid aan uw liefdadig heid en de huisvesting, welke het bij u genoten heeft; evenzoo hun familie, die ook daarvan hebben genoten. Thans komen wij voor onze Oosterburen uw liefdadigheid inroepen, omdat bekend is, dat de Room- sehe liefdo onbegrensd is en wij vertrou wen, dat u bereid gevonden zult worden aan onze actie mede te werken. Up de eerste plaats verzoeken wij u een plaatsje in te ruimen in uw gezin voor een ondervoede stakkerd gedurende de barre wintermaanden. Wat een schoon liefdewerk doet n daarmede. En yooral !:em dezelfde boodschap mede, die hij ruim een uur geleden aan de keizerin had gedaan. Ook van den Gzaar maakte zich aan vankelijk een heftige verontwaardiging meester. Hij had den generaal, toen deze zijn be schuldiging uitspak, de deur willen wij- zon, maar ook hij bedwong zich. Hij voelde zich een machteloos werktuig in handen van zijn vijanden en elk ver zet daartegen zou het lot van hem en de zijnen slechts kunnen verzwaren. Hij geloofdo bovendien nog in de eer- lijko beweegredenen van de Voorloopige Regeering en meende, dat wanneer de onschuld duidelijk aan liet licht zou ko men, do situatie zich in een gunstigen zin zou wijzigen. Hij had nog vertrouwen in het eerlijke oordeel en den eerbied van het Russischo volk. Na de beëindiging van het gesprek, vroeg Kornilof den Gzaar hem to volgen naar de kinderkamer, waar do keizerin en de kinderen hem wachtten. Do ontmoeting der beide cchtgenooten was zeer roerend. De Gzaar omhelsde zijn vrouw en sprak haar woorden van moed on sterkte in. Alleen de kinderen, vooral de jeugdige Gzarewitsj schreiden hevig en klampten zich aan hun vader vast. Vader en moeder trachtten hen te troos ten, dat vader spoedig terug zou zijn, dat hij in hun nabijheid verbleef, maar het af scheid maakte op hen veel meer indruk dan deze troostwoorden. Met moeite kon de Gzaar zich van zijn kinderen losscheuren en na hen allen nog eens hartelijk te hebben omhelsd en na met het oog op het a.s. Kerstfeest is geen mooier bewijs uwer liefdadigheid denk baar. U kunt krijgen wat u verlangt, van welken leeftijd of stand, jongen of meisje, allen hebben het qven hard noodig. Bedenkt u niet te lang en geeft nog voor 1 December op welk land u wensclit. Deze kunnen dan half December of zeker vóór Kerstmis bij u zijn. Vervolgens is ons bestuur voornemens een inzameling te houden van kleeding en levensmiddelen. U kunt uw gaven bezor gen bij de heeren Th. v. Tol, Hooftslraat, G. J. Ponsioen, v. Boetselaerstraat, J. B. v. Halderen, v. Mandersloostraat en aan de Pastorie of laten weten dat deze beschik baar zijn, dan worden zo afgehaald. U hebt allicht wel iets wat u missen kunt. Alles is welkom, mits het te gebruiken is Wat de levensmiddelen betreft, alleen die, welke niet spoedig bederven, kunnen worden aanvaard. Ons bestuur vertrouwt, dat aan den op roep ruimschoots gehoor zal gegeven wor den. Ook zullen er geregeld opgaven in do courant worden geplaatst van de ontvan gen kinder-aanvragen en binnengekomen liefdegaven. Giften in geld bij voorkejur bij den. heer C. J. Ponsioen; aanvragen van kin deren hij den heer J. B. v. Halderen, ter wijl eveneens bij allo leden van het Co mité daarvoor gelegenheid is. Gegund. Het bouwen eener pastorie en bijbehoorende werken, op het terrein „Rijn stroom" der Mart-ho-Stichting is gegund aan den laagsten inschrijver den heer W. v. d. Bijl alhier. HILLEGOM. Liefdadigheidssoirée. Vrijdagavond gaf „Mercurius" eene soirée ten bate van het herstellingsoord Dennenheuvel. Het dillet- tanten-gezelschap „Muento" uit Lisse, Mej. Degens (zang) en de heer Paling (piano) heb ben alles gedaan om een keurig programma samen te stellen en er is werkelijk met zeer goeden smaak en vol afwisseling gewerkt. Er werd dan ook voor dit verdienstelijk werk warme hulde gebracht. H. Familie. In de parochie van St. Jo seph zal een. eigen afd. der Broederschap van de IJ. F.'tmiiie worden gesticht. Wij ver trouwen, dat het aantal leden eenige hon derdon zal bedragen! LISSE. TOONEEL-CONCOURS. Meer en meer gaan onze tooneelgezel- schappen zich toeleggen op het geven van tooneel wedstrijden; een pogen, dat groote lof eu aanmoediging verdient. Immers, hoe nuttig werken die wedstrij den in op den ouden sleur, die onze dilettan- tentooneelen hield gevangen in den steeds tot het oude terugkeerenden, cirkel van een beperkte, keuze. Wat al akeligs werd voor het voetlicht gebracht, dat als letterkundig product inden papiermand behoorde, en dat zoo ongenietbaar was voor het publiek, zoo onspeelbaar voor onze tooneelclubs, dat de uren cr aan besteed totaal verloren naren en bevrediging verre bleef. De concoursen hebben echter veel bijge dragen om daarin een grocfe verbetering te brengen en een meer open oog te schen ken aan het betere, wat in de tooneellitera- tuur is verschenen niet alleen, en aan onze jonge schrijvers mood gegeven, zich to zet ten aan het schrijven van tooneelstukjes, die op veel liooger peil staan, dan de vroe gere producten. De R. K. Tooneelvereenigng „Nut en Ge noegen" te Lisse heeft thans ook de durf gehad zulk een tooneel wedstrijd uit te schrijven en, na h'et verzetten van een berg arbeids tot voorbereiding, is Zondagavond de eerste avond gepasseerd en tot een suc ces geworden, dat voor de volgende drie avonden hoopvolle verwachtingen geeft. Als we het programmahoekje openslaan, werden wij alras getroffen door den sponta- nen steun door velen daadwerkelijk ge schonken. Niet minder dan zeven prijzen en acht extra prijzen in den vorm van medailles en kruizen of lauwerkransen in edel metaal, werden de Vereeniging geschonken, zocdat voor do rubrieken, waarover do Jury te be- ooideclen heeft, ruimschoots gelegenheid is iar verdienste te bekronen. Een publieksprijs zal worden gegeven aan die Vereeniging die do hoogste publiekstem- men verwerft. Een Eeie-Comité, Feestcommissie, Too- noel-comité on Zaalcommissie, hebben de regeling in banden, terwijl een negental ook nog eens innig van zijn gemalin af scheid te hebben genomen, volgde bij generaal Kornilof, die hem een tweetal vertrekken in den linkervleugel van het paleis als zijn gevangenis aanwees. Van dit oogeiiblik af, werden de gevan- genisregelen streng op hen toegepast. Dit zou echter nog wel te dragen zijn geweest, indien niet op andere wijze de militairen, die met do bewaking van de keizerlijke familie waren belast, niet alles hadden gedaan om door allerlei geniepige maatregelen do vorstelijke personen te kwellen. De eersto dagen na do revolutie, toen men nog niet zeker was van sommige krin gen der bevolking en toen vooral de boeren contra-revolutionaire maatregelen beraam den, behandelde men do Gzarenfamilie nog met eenigo onderscheiding. Maar toen de contra-revolutionaire pogingen allen mis lukten en het gevaar der ultra-revolutio nairen grooter werd, dan dat der reactio nairen, werd de houding tegenover den Gzaar veel onmenschelijker. Zoo verscheen al heel kort na de gevan genneming een bevel, waarbij averd be paald, dat alle titels van de keizerlijke fa milie vervallen waren, en do Gzaar als burger Romanoff en de Czaritsa als bur-; gere3 moest toegesproken worden. Als gevolg hiervan werden ook de man schappen der bewaking veel brutaler en ongemanierder. Ofschoon zij geen toegang hadden tot de vertrekken der keizerlijke familie, zoo was deze toch niet gevrijwaard tegen hun on beschaamde blikken en verregaande nieuwsgierigheid. Ze zwierven door de appartementen van Tooneelclubs, waaronder goede bekenden", uit verschillende plaatsen zullen Icoméïi me dedingen. Zondag, 25 November, was een groot aantal toeschouwers verzameld in het ge bouw van den R. K. Volksbond to Lisse, om den eersten avond te zien optreden „Al- berd ink Thijm*- te Schiedam, ..St. Gene- siusDelft en „Oefening baart Kunst" tc Noord wijkerhout. Alberdink Thijm kwam uit met „De twee Bedienden" oen stuk voor vier mannenrol len. Het stukje staat als letterkundig pro duct op een .tamelijke hoogte. Het spel ging vlot van de hand en er was veel te loven. Aan do standen moet nog meer aandacht worden gewijd, terwijl ook de kleeding meer zorg eischt. De regie was zeer goed en over het algemeen werden taal en ge baren bevredigend weergegeven. Als tweede nummer ging Jocrisse de Vondeling, een algemeen bekend stuk, spe lende in den ouden tijd. Kostelijke humor loopt als een draad door het geheelo klucht spel en het geheele stuk werd kranig gedra gen door den leuken Jocrisse en ook de andere spelers maakten een zeer goed figuur waarbij ook de kostuums, waarin de spe lers waren gestoken, bewijs van goeden smaak verrieden. De typen waarin de spe lers zich toonden, waren van hot begin tot einde goed volgehouden. Het kapwerk was prima, terwijl als geheel genomen, zeker een goede leans voor een prijs werd gemaakt. St. Genesius van Delft heeft in Lisse een goeden indruk gemaakt. Ten slotte kregen wij „Hercules" van „Oefening baart Kunst" van Noordwijker- hout. Nu moeten we dadelijk zeggen dat we weinig stukjes kennen waarin zooveel geforceerde ■karakters moeten worden weer gegeven en waardoor do moeilijkheden dus ook vele zijn. 't Is dan ook geen wonder dat de tooneelclub zoo hier citdaar het toelaat bare te buiten ging en een mate van ruw heid het geheel ontsierde. Is dat een ding voor een wedstrijd?! Neen, men grijpe een ietsje hooger en maakt daardoor ook groo- tere kansen naar succes. De stemming onder het talrijk opgekomen publiek was- prettig en meelevend met wat ten tooneele werd gevoerd, terwijl de aan vullende muziek het aangename verhoogde. Bij den aanvang van den avond sprak de Voorzitter, de heer Van Resteren, een wel kom, dankte den gevers van de schoone prij zen, riep de Jury, de (heeren Spendel, Bloe- mink en Hagema-fl, uit Leiden, het welko-m toe om ten slotte allen veel genoegen toe te wensclien. Den 26sten December zal de tweede avond plaats hebben, waarop weer een drietal ver- eenigingen zullen optreden. De concoursgevenHe Vereeniging kan met groote voldoening op dezen eerstea avond terugzien, waar ook geestelijke en burgelijke autoriteiten door aanwezigheid van hun belangstelling blijk gaven. WARMOND. Oranje-Commissie. Vrjidagavond word ten Raadhuize een vergadering van de Oranje-Commissie gehouden tot vast stelling van de rekening en verantwoor ding. Door den Voorz., den heer Van Delft, werden de aanwezigen welkom ge- heeten en medegedeeld, dat eenige dagen le voren, de comm. voor de controle, be staande uit de heeren J. J. Leenen, N. Kie ken en S. Schuilinga, laatstgenoemde als plaatsvervanger van den heer G. M. van Stijn Sr., de afrekening van den penning meester hadden nagezien. Van de controle-commissie was een schriftelijk rapport ingekomen, dat als volgt luidde: Hiermede berichten wij u, dat in opdracht van uw commissie, de boeken en verdere bescheiden over dc Oranje-feesten 1923, door ons zijn nage zien an accoord bevonden. Wij maken te vens van deze gelegenheid gebruik den Jieer Langelaar hulde te brengen voor zijn accurate en overzichtelijke administratie. Onder applaus der vergadering wordt de penningmeester voor zijn gehouden beheer gedechargeerd en door den Voorz. bedankt voor dewijze, waarop hij, niettegenstaande het tekort en de strubbelingen in de post giro, de betalingen hoeft afgewikkeld, ter wijl hij tevens de hoop uitsprak, dat de heer Langelaar nog jarenlang de financiën van do Oranje-Commissie zou blijven bö- heeren. Op verzoek van de aanwezigen worden de cijfers van de rekening en verantwoor ding nader toegelicht. Het totaal tekort, groot f 435.97, dat dank zij een minnelijke het paleis en stalen en plunderden wat zij van hun gading vonden. Op zekeren dag drongen zij met ruw ge weld het Vertrek binnen, waar de Czaritsa met haar kinderen was- vereénigd. Een der dochters van den Gzaar zat nl. tusschen de lamp en het venster te handwerken en haar bewegingen daarbij had men van buitenaf opgevat als geheime teekencn voor de buitenwereld. Een tweetal soldaten waren daarop met een ruw gebaar de kamer binnengedron gen en hadden alles nagespeurd wat er aanwezig was, waarbij ze da kinderen zoo toesnauwden, dat deze verschrikt en schreiend hun toevlucht bij hun moeder zochten. Deze gevangenschap had intusschen al eenige weken geduurd en herhaaldelijk had de Gzaar gevraagd boa uet met het onderzoek stona, maar steeds werd liem geantwoord, dat men daarvoor nog geen tijd had gevonden. Intusschen werd in allerlei bladen ver teld, dat bij liet onderzoek compromil toe rende stukken waren gevonden, die over tuigend bewezen, dat de Gzarenfamilie in do oorlogsdagen in verbinding met do Duitscliers had gestaan, leugens dio geen ander doel hadden, dan do Russische be volking tegen de Gzarenfamilie op te hjtsen. Op zekeren dag kwam eindelijk oen handlanger van Kerensky, dio intusschen als opvolger van Prins Lwof, het hoofd der Voorloopige Regeering was geworden, een zekere Kororilsjenko aan het paleis en deelde den Gzaar mede, dat hij in op dracht der Regeering allo papieren der keizerlijke familie moest onderzoeken, ten schikking met de Harddraven'j verier ïzItt tot f296.92 werd teruggebracht, wordt staande dc vergadering deer de Gom ml?- sieleden gedekt. In verband rnci do vr. j hooge L-alrs-sm die dit jaar door do uiigehrefdheM der feesten, met do fesnv-hi'ca - i T.o ren, wordt aangedrongen JlVo c'wot.-ï ui een verslag in do couranten to u-rmciiHi Deze zijn als volgt: O n t v a n g s t o n Voordcelig saldo 1922 5J 47 Bijdragen Commissie f U1.39 Lijsten ingezetenen f 574,22 Subsidie Gemeente f 500 Staangelden f 445' Inleggeldeu f qq!-- Inzameling scholen enzf 50.52 Totaal f 2428.60 Uitgaven: Kinderfeest f1514.48 Volksspelen f 33333 Muziek, incl. consumptie mu zikanten j 248.8 j -Bioscoop, fakkeloptocht en teekeningeu optochtf 194.30 Diverse onkosten f 84.18 f242860 Uit bovenstaande cijfers hlijkt ten dui delijkste, dat in het vervolg door onze dorpsgenooten ruimer op de lijsten getee- kend zal moeten worden, daar het toch niet aangaat, dat de Commissie, die zich al veel moeite en tijd geeft «m do feesten te doen slagen, bovendien nog een groot gedeelte van de hiermede gepaard gaande kosten on de schouders wordt gelegd. STftOSiagEtiSgS GEMEENTERAAD. (Vervolg) 60. Praeadvies op het verzoek van N. Stokkermans, om de. te houwen loods in den tuin van perceel Os- en Paardelaan No. 35, van hout te mogen maken. Goedgekeurd. 7o. Verordening, lot wijziging van da verordening van 2 Augustus 1920 (Gem. blad No. 35), betreffende net verleenen van een bijslag op de pen sioenen aan Ge meente-ambtenaren en hunne weduwen en weezen, toegekend krachtons de ver ordening regelende het verleenen van pensioen en wachtgeld aan gemeente ambtenaren en rie verordening, rege'ende het verleenen van pensioen aan wedu wen en kinderen van Gemeente-ambtena ren, zooals deze luiden na de wijziging van 26 Maart 1914. Goedgekeurd. 8o. Voorstel om Burg. en Wetii. to .machtigen do verschillende lokalen de; Stads-Gehoorzaal tegen verminderd tarief af te staan aan de Leidsche Pluimvec- Vereeniging ten behoeve van hare in Fe bruari a.s. te houden tentoonstelling. Hierbij komt aan do orde het voorstel van den heer Oosbdam, die het minimum tarief wil toepassen. De V o o rz. zegt, dat de Raad zich alleen heeft uit te spreken als beneden het mini mum wordt gegaan; verder behoort dezo aangelegenheid tot de competentie van B. en W. De heer Oostdam zegt, da-t hij dezo zaak wil dienen door toepassing van het minimum tarief. De Voorz. zegt dat dit niet ter beslis sing is van den Raad. De heer Oostdam zegt, dat zijne be doeling is, niet beneden liet minimum lo gaan. De lieer Sijtsma zegt, gaarne met liet voorstel van B. en W. mee te gaan. 'fc Be treft hier een zeer nuttige vereeniging. De heer v. Stralen zegt, dat voorge steld wordt dc zaal '7 dagen af te staan voor f 125.Spreker heeft daartegen geen bezwaar, mits vaststaat dat de Vereeniging het licht betaalt. De> Voorz. zegt. dat dit het geval is. Spreker zegt dat elk jaar oen verzoek als dit aan de orde komt, en telkens werd het met- algemeene stemmen of niet groote meerderheid aangenomen. Vandaar, dat nu geen argumenten zijn aangevoerd. Spr. merkt voorts op, dat deze tentoonstelling buitengewoon veel voorbereiding eischt, zoodat men slechts een paar dagen entree geld kan innen. De heer Oostdam zegt. dat hier tol- ESJSSEESSg einde na to gaan, in hoeverre deze met den vijand in verbinding had gestaan. Do Czaar bood hem beleefd zijn hulp aan, doch dit stuitte af op de brute onbe schoftheid van dezon en zonder bijzijn van do Gzarenfamilie, werden alle kasten opengebroken en de meest intieme corrcs pondeulio voor den dag gehaald en door snuffeld. Hierbij was ook do correspon dentie, indertijd gewisseld tusschen den Czaar en zijn verloofde, de toenmaligo prinses Alico von Hessen. Toon dezo nog pas 15 jaren oud was, ontmoette do Gzaar haar bij zijn oom Grootvorst Sergus, die loon gouverneur van Moskou was. Do 15-jarige prinses maakte toen reeds zoo'n indruk op den 19-jarigen Gzarewitsj, dat uit deze eerste kennismaking een correspondentie ont stond, dio later tot een. verloving en huwe lijk leidde. Deze correspondentie nu werd in beslag genomen en door enkele officieren, aio Duitscli lazen, in het Russisch des avonds aan do manschappen voorgelezen, een en kelen keer zelfs in 't bijzijn van den Czaar. Ook werd dezo Duitsch corresponden tie aan onkelo domme soldalen voorgehou den als bewijsstukken van het z.g. ver raad, waaraan de keizerlijke familie zich zou hebben schuldig gemaakt, opdat dezo manschappen dan die praatjes ver der zouden ooiporteeren. (Vv'ordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 5