Tweede Blad (aanlag 20 November 1923 AARLANDERVEEN. TooneeSuiivoarmg. Vorige week gal R. K. Tooneelvereeniging „Oefening yeek kunst" hare jaarlijksche uitvoerin- ,a, die alleszins geslaagd zijn. Het meer rijk voorziene programma werd tot fer genoegen flink afgewerkt. Vooral het joneelstukje „De wonderbare Leuning- jri" mocht zich in een groot succes ver ingen. Door liet vroolijk spel heeft deze .oeniging allen weer een paar .genoeg de avonden verschaft. HA2ERSW0ÜDE (DORP.) Gemeenteraad. De Raad dezer ge- uente vergadert a.s. Dinsdag 27 Kovem- ir des voorm. 10 uur. NOORDW1JK. Vaart verkeer. 1 Het vaart verkeer met lorclwijk is nog steeds niet schitterend noemen. Vrijdagavond kon de flink af- motorboot van den heer Plug de oordwijkerhoekbrug niet passeeren we- het ondiepe vaarwater. De Schio tot Kruiswatering is verleden jaar van neenlewcge uitgediept, doch vanaf Kruis tering lot do Noordwijkerhoek niet, dit gedeelte onder Rijnland behoort, hoog noodig dat ook dit gedeelte itgediept. Mr. Br. van den Bcrq-Süchiing. •hand met het feit, dat binnenkort ■sl-o paviljoen van het zwakzinui- fe Koord wijk zal worden ge- deelen Gedeputeerde Stalen van I-Holland aan de gemeentebesturen dat het bestuur der Vereen!ging Opvoeding en Verpleging van Idioten (hlerlijke kinderen, welke -dit zwak- gesticht naast liaar gestichten le ïïölo zal exploiteeren, zich voorstelt in openen paviljoen uitsluitend op to mannelijke zwakzinnigen. In de plaats zullen daar'ai worden opge- die patiënten, thans in liet ge- Eeeren Loo verpleegd, die daar op grond van medisch advies het iot in aanmerking komen. Overigens ook patiënten in de vrije maat- ippij in het Koord wijk se lie geslicht worden opgenomen, doch het be- sclif, dat deze patiënten eerst observatie zullen worden gezonden het gesticht 's Heeren Loo te do. Kvrel de Vc-reeni a'-ng op confessioneel ijstanIsch-Chriscelijk standpunt is ge- id, worden in haar gestichten ook pa- van and'or-o godsdienstige gezind ten-omen. Het verplee.ggeld bedraagt per jaar, kleedgeld inbegrepen. SASSENHEIM. Teijlintfedaan. Aan den Raad Sassenheim heeft bet bestuur van den 1 Heemschut medegedeeld dat bet in- met het adres van bewoners van de Bgerlaan betreffende bet vellen der aan die laan. i het bestuur is van meaning, dat hoornen, welke tot. bet weinige na boen behooren dat Sassenheim nog. left, gespaard dienen te blijven en Iringt er daarom met klem op aan morsbel tot rooiing niet goed le keu- VOORSCHOTEN. ijkverplegirsg. In do gehouden be- svergadering der Chr. Wijkverpleging I voorzitter gekozen ds. P. F. Fort- idaar ds. H. Alting wegens hoogen als voorzitter ontslag heeft ge- Wel aanvaarde ds. H. Alting de naing van vice-voorzitter der Chr. iorpleging. WASSENAAR. Gemeenteraad. woordig waren alle leden, tomen stukken. ibbesluiten goedgekeurd door Ged. to.m. dat tot opheffing van het ver- ïrwijs en tot het aangaan van een De Voorz. deelt mede, dat e sluiting van de giro is getracht, 1 lijdelijk te plaatsen hij de Boeren Jis. Daartegen waren echter eenige ten, zoodat het geld thans tijdelijk "Sd bij de Twentsche Bank. Den heer bevreemdt het, dat het geld niet bij toenleenbank is belegd en zegt dat teen misverstand moet berusten, dat r niet kon worden geplaatst. ïïier- •I zullen do beer Prins en de Yoor- f nader confereeren. lek van den heer Lempers om oen f-Qitinjgsuur voor zijn cafe vast te t Alhoewel het verzoek niet bij dien 'huishchoort, vindt de Yoorz. hierin •^leiding, cm voor te stellen het huur op 11 uur te bepalen. Yer- ado heeren verklaren er zich tegen, Ianderen op do onbillijkheid wijzen life's langs den straatweg tot 12 Ipond mogen blijven, wnige discussie wordt, het verzoek a lieer Lempers afgewezen. De z°2t, wat vrijgeviger te zullen zijn verkenen van permissie, ferzoek van de Woningbaiiwvereen. 'nlibrordus" om voor het aangaan a leening ten behoeve van een poort te blijven, wordt om advies gesteld van B. en W. verzoek van het 11.-K. Meisjespa- i vSubsidie in de kosten van de Huishoud- en Industrieschool, a handen gesteld van B. on W, om Ijjj van een vijftal grondeigenaren |ai'k Groot Haesebroek, om d'e iri- 1 verzoeken om bestaande servi- Srond, te handhaven en daarvan geen ontheffing te verkenen clan na over leg met de betrokkenen. De heer Provo Kluit adviseert tot ge strenge handhaving, cm do hier eenmaal gevestigde goede belastingbetalers niet te benadeelen. De her Prins dringt er op aan, dat 1 elk geval omtrent ontheffing ook de Raad zal moeten worden gekend. Besloten wordt het adres om 'advies in handen te stellen van B. en V/. Het request van de R.-K. Yercr-nigin^ „Moederschapszorg" om subsidie voor do kweekschool voor vroedvrouwen te Heer len, wordt van do hand gewezen. Request van do Yereenigiug „Wasse naar Vooruit" vragende instelling van een s eh oonh aielse oman i ss i e. Do lieer Prins wil do beslissing hier over aanhouden. Do heer Wouters vindt het heter, om maar even hieromtrent van gedachten to wisselen, llij zelf voelt er veel voor ter voorkoming van veel leeüjks; maar niet zooals die b.v. in Den Haag werkt, waar drie architecten de wet voorschrijven, De heer Drop voelt ook veel voor uitstel Hij zou eerst gaarne advies van B. en W. willen zien. Do Voorz. zegt, dat deze zaak al zoo dikwijls ter sprake is geweest, dat er v/el niet veel nieuws zal worden aange voerd. Do groote moeilijkheid zit volgens hem in do keuze van do personen. Do lieer Prins zou willen een „anti- leelijkheidscommissie", waarin eenvoudige nicnscken zitting hadden. De Voorz. wijst nog op het V/ijkgebouw, oen uitvinding van „schoonheicLsmenschen", wat ook ter stond veroordeeld werd. Besloten wordt dat B. en W. advies zul len uitbrengen. Verzoek van mevrouw van de Mandele, om afwijking van do rooilijn aan den Zijdeweg voor liet plaatsen van een hek, In ruil daarvoor biedt -zij gratis aam een strook g-rond voor het maken van teen voetpad. Wordt toegestaan en het aanbod dankbaar aanvaard. Thans komen in behandeling oen 20-tal aanvragen cm ontheffing van voorschrif ten der Bouwverordening, wc-lke worden toegestaan. Een gelijk verzoek van Voorham om een dubbel woonhuis to houwen ter plaatse waar geen goede weg is, wordt afgewezen Thans komt ter tafel een verzoek om ontheffing van Prof. Bruins voor het hou wen van een villa op het terrein van -Sel- vétla. Ka breede discussie wordt besloten dit verzoek aan te houden en te trachten in een conferentie van belanghebbenden tot -overeenstemming te komen. Op voorstel van den Voorz. wordt be sloten, aan het comité voor de Jubileum feesten uit te keeren het restant van het op de begroeting uitgetrokken bedrag voor de feestviering. Met dit geld en het batig slot van de feest kas zal in dezen winter een uikleeling onder de armen worden gehouden. Hierna worden vastgesteld eenige pen sioensgrondslagen van gemeente ambte naren. Aanvankelijk was kindertoeslag in de grondslagen begrepen, thans weer niet. De heer Vogels vraagt of er niets te doen is voor d9 oud-arbeiders, voor wie een gi'oot aantal dienstjaren niet kon worden ingekocht. De heer Prins vraagt, of, wan- 'neer er niets aan te doen is, eventueel uit de gemeentekas geen hooger pensioen kan worden in uitzicht gesteld. B. en W. zeggen tce, met nadere voor stellen hieromtrent te zullen komen. Ingekomen is een verzoek van Mej. Dubbeld om nog een jaar studieverlof. De heer Provo Kluit zegt, -dat toestaan fehe- lijk weinig zin heeft omdat zij bij sla-gen toch direct naar- een betere betrekking zal uitzien. Ook do beer Versteeg vinclt bet be ginsel niet juist. De heer Prins is yan een ander gevoelen. Hoe meer kennis de amb tenaren opdoen hpe bet-er. Zonder hoofd, stemming wordt het ver zoek ingewilligd. Aan de Holl. Mij. van Landbouw wordt op hun verzoek een subsidie toegekend van* f 75 voor een te houden cursus als- mode de beschikking gegeven over een ver warmd schoollokaal. Aan A. van Biezen wordt tot een bedrag van- f 15.25 gerestitueerd wegens betaalde pachtsom van een stuk land, op grond dat tengevolge van wateronttrekking het land. onvruchtbaar .was geworden. Aan het personeel bij het vervolgonder wijs wordt wegens opheffing ontslag ver leend. De rekening.c-n hègrèoting van hot Burg. Armbestuur worden goedgekeurd, respec tievelijk met een ontvangst van f 2912.18Ï en .uitgaaf f 2721.25 met oen batig saldo van f 180.931 en in ontvangst e.n. uitgaaf op f G019.81-. Da begroeting dienst 1923 -wordt in ont vangst en uitgaaf verhoogd met f9335.281 en f G763.05. Wordt aangeboden de bogrooling voor liet dienstjaar 1924, sluitende gewone dienst -in ontvangst en uitgaaf met f 037072,491 en kapiiaaldienst met f 350325 Hierna wordt de vergadering geschorst •tot half drie. Ka heropening ketot aan de orde het voorstel van B. en W. om het aantal amb tenaren van den Burg. Stand met één uit te breiden. Benoemd wordt, de beer J. Wiltjer, commies ter Secretarie op oen jaarwedde van f 25.Mot dit bedrag wordt de wedde van den cersiaanwezenden ambtenaar verminderd. Vastgesteld wordt voorts een nieuwe verordening op de verdeeling van de werk zaambeden tusschen do verschillende a-mb 'tenaren van den Burgerliiken Stand. Als dag voor kostelooze huwelijksvoltrekking wordt aangewezen de Zaterdag. Hierna is aan do orde het voorstel van B. en W. om de Molenlaan te verlichten door middel van clectrische lantaarns. De kosten zijn geraamd op f 310 per jaar. Wordt goedgevonden. Aan den heer D. K. Knijnenburg wordt op diens verzoek om aanvulling van de voorraad leermiddelen aan. do O.L. School Ko. 2 tot een bedrag van f 875, waaron der begrepen een bedrag van bijna f 250 I voor aanschaffing van natimrkundigo in strumenten, toegestaan leermiddelen te koopon tot een bedrag van f 550. De aanschaffing van natuurkundige in strumenten wordt overbodig geacht. Yqorts is ingekomen een verzoek van den keurmeester van véo en vleesch, oni gelden beschikbaar te. stellen voor assis tentie bij groote drukte en voor aanslui ting aan het telefoonnet. Do kosten van assistentie zullen onge veer f 250 per jaar heloopen. Wordt voor een ja-ar toegestaan. Do wensehelijkheid wordt uitgesproken, dat een Wassc-naarsch ingezetene zou kunnen worden opgeleid. Aansluiting aan do telefoon weid toege staan. Thans is aan do orde hot vaststellen van do prijzen voor bouwgrond. B. en W. stellen vo-or de prijzen to bepalen op f 12 en f 15 por M2. Do heeren Prins cn "Wou ters vinden de prijzen te hoog. Besloten wordt den prijs te bepalen op 10 en 15 gulden. Bij aankoop van een groot terrein kan wellicht een lageren prijs worden be dongen. Door A. Gardien wordt een stuk grond, groot 300 M2. te koop gevraagd voor f 5 per M2. Door hom zal dan gratis een strook grond langs den Oos-tdorperweg voor verbreeding- worden afgestaan. Wordt goedgevonden. Aan de orde is een voorstel van den heer Drop con in do politieverordening be palingen op te nemon, waarbij strafbaar worden gesteld: 1. het rijden met open knalpot door mo torrijtuigen: 3. Het wegwerpen van papier en andere voof werpen; 3. Voorts wordt voorgesteld een maxi- anumu-snelheid voor motorrijtuigen te be palen voor de wegen in bet Park De Kie viet en tot bet instellen van behoorlijk po litietoezicht in de parken. De heer Drop licht zijn voorstellen na der toe. 't Gebruik van den 'knalpot is zeer hinderlijk, vooral voor zieken; de veront reiniging in de parken is ergerlijk -en de snelheid, waarmede op nauwe wegen gere den wordt is veel te groot. Het politietoe zicht is ook niet groot. Vooral met het ocg op de zedelijkheid zou het zeer go- wenscht zijn,dat daar een vaste politiepost was. De Voorz. zegt, dat B. en W. inzien den hinder van den knalpot, vooral van motor fietsen. Zij wen.sehen echter dit verbod in te "voeren voor de geheele gemeente. Wat auto's betreft vindt de Voorz. het beter cm het verbod niet te doen gelden. Het kan cok prachtig als signaal dienen. Op groote verkeerswegen zou bij daarom het verbod niet willen toepassen voor auto's. De beer Drop zegt dat misschien in bet buitenland dit laatste van belang is, maar in ons land acht hij het meer luiheid van de chauf feurs om geen signaal to geven. De heer Prins vindt gebruik van een knalpot over bodig. "Wat de maximum-snelheid betreft zogt de Voorz. dad de Kieviet geen bebouw de kom is, 'zoodat daar geen snelheids- voorschriften mogen worden gegeven. "Wol licht is het gewensclit de Kieviet tot 3>o- bouwde kom te maken, maar dit hoort be ter thuis bij de a.s. herziening van de Po li t iever ordeni ng, Wat do verontreiniging betreft, vindt de Voorz. er niets tegen maatregelen te •treffen, maar dat hangt -samen met uit breiding politietoezicht. De Voorz. zal dan ook gaarne met voorstellen' komen om liet politiekorps uit te breiden en in De Kie viet een vasten post te vestigen. De heer Drop gaat met die toezegging aeccord, maar zou ook gaarne de knalpot- geschiedcnis willen zien afgewikkeld en wenscht ook plaatsing van papiermanden. Besloten wordt naar do kosten van die manden te informeeren en naar plaatsen uit te zien, en de politieverordening aan te vullen met een verbodsbepaling tot bet rijden met open knalpot. Voorts wordt -de wensehelijkheid besproken om een Com missie uit den Raad te benoemen met het ontwerp van een nieuwe PoHtiverorde- ning. Ka eenige discussie wordt hiertoe besloten en tot leden dier Commissie be noemd de "heeren Wouters, Drop en Provo Kluit. Dan is aan de orde het voorstel van den ■lieer Provo Kluit, cm het salaris van den Directeur der Gasfabriek to verhoogen, lettend op de normen, vastgesteld door de Vereen, van Gasfabrikanten. De heer Provo Kluit licht zijn voorstel nader toe. De Voorz. merkt echter op, dat de productie geen juiste' ba-sis vormt, om daarnaar liet salaris te berekenen. De heer Prins is liet daarmede eens en zou liever de gemaakte "winst ais basis nemen. De Voorz. zegt, dat dit laatste niet opgaat, maar dat er wel aanleiding is om het sa laris te verhoogen, maar hij zou dit eerst -eens met de Gascomiinissio en BI cn W. willen bespreken. Besloten wordt een na der advies van B. cn "W. af te wachten. Vervolgens wordt dcor B. cn W. ter tafel gebracht een ontwerp-besluit tot toe kenning van een voorschot groot f 300.000 aan do Wassenaarscho Bouwvereenigiug, waartoe in de vorige vergadering in be ginsel werd besloten. Hiertoe wordt zon der hoofdelijke stemming besloten. Alleen zal do voorwaard o worden opge legd, dat do te bouwen woningen hypolhc- cair aan de gemeente zullen worden ver pand. Een tweetal wijzigingen van wegen- XI lans van die Bouw ver ecnigiog werden voorts goedgekeurd. Kog wordt besloten als datum van over name der parkwegen vast to stellen Ja nuari 1921. Medegedeeld wordt, dat aan de eigenaren van aan liet Tuinpad gren zen via gronden gevraagd is oE zij een strook grond willen afstaan voor ver- breëding. Het resultaat is, dat van de 17 eigenaren slechts 5 -oen gunstig ant woord hebben ingezonden, waaronder een onder voorwaarde dat de afrastering -door die gemeente zal worden gemaakt. Wordt besloten den Chef van Gemeente- i werken oen plan te doen ontwerpen voor rioleering en verbetering en verbloeding daar, waar grond ter beschikking is ge steld. Rondvraag. De heer C, C. v. d. Kroft zegt, dat dn ido Zijlwatering maar één wijkplaats is. Dit geeft veel groot opont houd, waarna hij voorstelt meerdere wijk plaatsen aan te brengen, wat zal worden onderzocht. De heer Drop vraagt of het niet moge lijk is de vergaderingen voortaan op den vasten dag te 'houden. De Voorz. heeft wel bezwaar, maar wil wel eens proefnemen. Over 14 dagen zal weer worden verga derd en voortaan iederen eersten Woens dag van de maand. Omstreeks zes uur gingen de heeren huiswaarts. ©©rasesigjdls H®8*i©fot©B8. Het spionnage-geval. De op wachtgeld gestelde sergeant-majoor -administrateur T. en de vermoedelijke hoofddader It. bevinden zich in heb Huis van Bewaring. Do leider van het onderzoek is geweest de luitenant der marechausse Kaasjager te 's-Hertogenbosch, die samen werkte met den opperwachtmeester Zuur- veld. Twee der verdachten op v r ij o voeten. Kaar wij vernemen, zijn de sergeants-ma- joor-administrateur B. en S., die ter be schikking werden gesteld van den garni zoenscommandant, Zaterdagmiddag om half vier op vrije voeten gesteld. Geen officieren erin betrokken. Kaar aanleiding van de geruchten dat in de bekende kwestie -betreffende knoeierijen met militaire -documenten ook officieren van bet Kederlandsche Leger zonden betrokken zijn, kan het Haagsche Correspondentiebu reau van -de meest bevoegde zijde mededee- len, dat voor deze geruchten geen enkele grond bestaat. Zijn vrouw vermoord. Gisterenavond tegen twaalf uur meldde zich op het politiebureau te Heerlen een man van circa 26 jaar, die verklaarde zijn vrouw te hebben vermoord. Het lijk moest ergens in de naburige gemeente Schimmert achter een haag liggen. Daar zijn kleeren en gelaat vol bloed zaten, waarschuwde men den burgemeester van Heerlen en verdere politie-a-utoriteiten. Men begaf zich met-den man, die geboeid was, naar de aangegeven "plaats. De mau. die naar „De Crt." meldt-, be trekkelijk kalm was, wee3 de plek aan en inderdaad vond men da-ar de vrouw dood- liggen. Do oorzaak dezer gruweldaad moet gele gen zijn in de voortdurende oneenigheid tug schen man en vrouw onderling, omdat do man katholiek en de vrouw protestant was. De dader, W. de W., geboortig uit Meers- sen, is gevangen genomen. Moordenaar gearresteerd. Kaar do gevangenis te Aken i3 overge bracht J. uit Klimmen, die 19 Oct. 1922 in •het gehucht Geverik, gem. Beck, den 50- jarigen W. C. met een revolver heeft dood geschoten. Ka den moord vluchtte hij naar België en vervolgens naar Duitsehland. De arrestalio geschiedde te Wuerzelen, een mijndorp nabij Aken, waar hij zonder •papieren verbleef. Be moordaanslag te Delft. Do dader van den moordaanslag' te Delft is door de Dclrtsche recherche {cg Rotterdam gearresteerd. De man is nogal onder den in druk van liet gebeurde. Spoorwegongeva! bij Oldenzaal. Van den xiersonentrein welke om 2 uur 34 uit Enschedé te Oldenzaal moet aanko men zijn Zaterdag bij Oldenzaal nabij do Calkzands een fabriek de laatste twee goe derenwagens ontspoord. Een was ledig, de anderé geladen met 10.000 Kg. basaltsteen. Over een lengte van circa 200 M. zijn do twee wagons langs de rails gesleurd zonder dat iemand het bemerkte. Alle dwarsliggers zijn totaal vernield en alle rails verbogen. De wissels van de lijn naar Losser zijn to taal vernield. Bij de kalkzandsteenfabriek scheten de twee wagens los. Ze zijn zeer zwaar beschadigd. Het treinverkeer is zeer ernstig belemmerd. Waarschijnlijk zal het eenige dagen dimen voordat -het verkeer geheel hersteld zal zijn. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. De onbewaakte overwegen. Op het traject Castricum-Heiloo nabij de Kapel nam een landbouwer, die per paard en wagen cene onbewaakte overweg passeeren moest niet de nocdigo voorzich tigheid in acht- en reed de spoorbaan over op bet cogenblik dat een sneltrein van Uit geest in aantocht was. Het boerengerij werd vernield. Do bestuurder kwam met den schrik vrij. Do trein liep met vertraging Alkmaar binnen. Ernstige autobotsing. Een Amsterdamsehe medicus, die met :on vriend en met zijn dochtertje in 'n Oak land gezeten, van plan was een patiënt op den Huizar straatweg op to zoeken, werd gisterenmorgen om elf uur op den Muider straatweg achterop gereden door de Gooi- sche stcouitra-m. Toen de locomotief hem ingehaald had, kon de dokter, ten gevolge van dan afgewerkten stoom, die door den nevel laag op den weg bleef hangen, niets meer zien. Hij trachtte de stoomwolk te c-nbwijken, en heeft vermoedelijk iets naa-r links uitgehaald. Op hetzelfde oogenbiik naderde uit de andere richting een grooce Benz. Vcor iemand er op bedacht was, botsten de wagens met een hevigen klap tegen el-kaar. Zoowel de medicus, de pas sagier en zijn dochtertje, als twee heeren die in den Benz gezeten waren, liepen won der boven wonder, slechts lichte verwon dingen op. De Oakland werd totaal ver splinterd; de an-dcre auto werd ook ernstig beschadigd, ofschoon niet in zoo'n hevige mate als de andere. Heb wrak zal naar Amsterdam, worden gebracht. Lafhartige aanranding. Vrijdagavond ongeveer acht uur heeft te Ede op den weg Lunberyn-Ede een brutaio aanranding plaats gehad. Een 17-jarig meis je werd, komende per rijwiel van Luiit-ercn •nabij Kemheim d-oor een uit het bosch ko mend persoen plotseling van haar rijwiel getrokken en het bcsch ingeslcurd, naar men aan „De Crt." meldt. De onverlaat kneep het gillende meisje do keel dicht en duwde haar een prop in den mond. Gelukkig passeerde op dat oogenbiik juist per-auto de -lieer O., ingenieur te Putten, die in het licht van zijn lantaarn het damesrij wiel op den weg zag liggen en daarvoor stopte. Blijkbaar bevreesd voor licht van den auto liet de aanrander zijn slachtoffer los en riucktto het bosch in. De heer O. zag heb meisje uit het bosch kernen en waarschuw de onmiddellijk de x>olitie, die terstond een onderzoek instelde. Vechtpartij. Te Huizen word bij een vechtpartij, die •gisterenavond tusschen een groep jonge lieden ontstond, de 20-ja-rig9 Z., zoodanig op het hoofd geslagen, dat het bloed hem uit de ooren spoot. In hoogst zorge-lijken toestand is hij naar zijn woning vervoerd; de politie heeft twee daders gevat. Een suikerfabriek afgebrand. Zaterdagavond werd do brandweer to Zaandam gealarmeerd voor een grooten uit sla and en brand'in de Eerste Med. Ötoomou- welfabriek „E. K. S. O. F.", gelegen aan do Westzijde 310. Do brand bleek te zijn ontstaan in een der ouwelhakkerijen en greep zeer snel om zich heen. Het aangrenzende kantoor met do zich daarin bevindende boeken ging even eons verloren. De brandweer, die spoedig met volledig materieel ter plaatse was, kan niet verhin deren, dat de aangrenzende suikerwerkfa- briek mede een prooi der vlammen werd. Do groote ouwclfabriek wist men te be houden, doch de overige belendende percee- len kregen aanzienlijke waterschade. Duizenden meuschen waren bij den brand, aanwezig. De vennootschap is, naar de Tel. verneemt verzekerd op beurspolii?. Een verbruiksvereeniging afgebranct Door onbekende oorzaak brak Zaterdag avond brand uit in het achterhuis van de coöp. Vorbruiksvereeniging „Ons da-gelijkscli ■brood", aan de Saroleastraat te Heerlen. In dit achterhuis is een magazijn van oliën, margarine, cocosbezems enz. geves tigd, hetgeen aan de vlammen veel voedsel gaf. De politiebrandweer was in enkele minu ten ter plaatse, doch kon niet direct water jeven daar zich een bruikbare brandkra-an op zeer -grooten afstand bevond. Deze moest eerst worden opgezocht. Toen evenwel water gegeven kon worden, werd met verscheidene stralen op de water leiding het vuur aangepakt. De brand liet zich in den beginne nogal ernstig aanzien, vooral daar ia do belendende gebouwen een drukkerij en een handel in koloniale waren gevestigd zijn, waar veel brandbaar mate riaal aanwezig was. Door het- onvermoeide werken van de brandweer bleef de brand tob het magazijn beperkt, dat geheel uitbrandde. De belendende pereeclen, alsmede de win kel van ..Ons dagelijkseh brood" kregen veel waterschade. Verduistering van Bouwmaterialen, Do -politie te Enschedé is, naar de „Zw. Crt-." meldt, een uitgebi,eide-n zwendel iiï bouwmaterialen op liet spoor gekomen. Het bleek, dat door den knecht van een vracht rijder materialen, welke voor een bouwver- eeniging daar bestemd waren, aan een verkeerd adres werden bezorgd en aldaar een gebouw van de ontvreemde materialen verrezen is. Do vrachtrijder en zijn knecht ontvingen voor de verkeerde bezorging ver scheidene bedragen in geld. Toén de aanne mer der huizen van de bouwvereoniging met het gebeurde bekend werd heeft bij én van den vrachtrijder en van déngene, die met de ontvreemde materialen gebouwd heeft, geldelijke bedragen aangenomen om de zaak in den doofpot te stoppen. Zoowel tegen aannemer als tegen de vrachtrijder en zijn knecht is proces-verbaal opgemaakt. Veelbelovend. Twee Bredasehe jongens, de 13-jarige v. D. en de 14-jarige van P. zijn sinds do vorige week uit bun woonplaats verdwenen. Iemand uit de omgeving deelt mede, dat hij de jongens op hun verzoek met z'n auto mede naar Aritwerpen heeft genomen. Zo logeerden met hun drieën in één logement, 's Morgens heel vroeg waren de jongens met de auto vertrokken één ervan chauffeert een beetje en teen miste de man ook al z'n geld. Vost afgereden. De 21-jarige student J. W. R. Th. trachtte Zaterdag op de Laan van Meerdervoo'rt te 's-Gravenhtlge, nabij do fabriek der firma Rademaker, op een tram van lijn 12 te sprin gen, viel en kwam nret den linkervoet on der de wielen. Deze voet werd geheel ver brijzeld. De Gem. Geneesk. Dienst heeft hem 'bcwusteloozon toestand naar bet zieke-n- huis aan den Zuidwal gebracht, waar de voet direct geamputeerd is. De toestand van het slachtoffer is ernstig. Ten eigen bate. Een spoorwegarbeider te Rijssen deed de zer dagen aangifte bij de politie dat er bij hem ingebroken was cn een bedrag vafl f 200 vermist werd. Hij heeft nu bekend1' do inbraak gefingeerd te hebben en is naar Almelo overgebracht. Als penningmeester, van een vereeniging meest hij deze week genoemde sc-ra betalen voor gezamenlijk ge- kockto kolen, maar hij had het geld toni eigen bate aangewend. Onveilig Limburg. Het Zuid-Limburgscli grensgebied wordt' teeds onveiliger. Meldden wij reeds over den overval op den herbergier te Hoensbroek door een Duitseber, die hem trachtte van! het leven te bero'oven, thans werden weder

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 3