f,l Uiteb Cowl" Tweede Blad OiT DE OliSGE¥lKG De laatste der Czaren. 3?s9i3EBms§ Vrijdag 23 November 1923 BODEGRAVEN. Uitvoering Patronaat. Dinsdag werd wederom een uitvoering in het Patronaat gegeven door de jongens van het Patro naat. Opgevoerd werd: „De weerwraak der Kabouters", anti-alcoholisch blijspel in 3 bedrijven, door Pater Servatins, van Enschedé. Ondanks liet minder gunstige woer was de opkomst vrij goed. Het stuk werd bijzonder goed vertolkt, al laat ook de uitspraak van enkele der spelers nog wel wat te wenschen over. De fouten door dezen gemaakt werden evenwel ruim schoots hersteld door de overigen, die met enthousiasme speelden. Dat. in de zaal genoten werd behoeft geen betoog, ieder was over bet ge'bodene ten zeerste tevreden. Het tableau was eveneens schitterend to noeanen en meer malen moest het scherm worden „ge haald". Het Johgenspatronaat heeft pro paganda gemaakt niet alleen voor de drankbestrijding, waarvoor dit stukje op de eerste plaats ten zeerste insloeg, doch ook voor de tooneelafdeeling van bet j ongenspa tronaa t. Bij een volgende uilvoering zal voor zeker de belangstelling nog grootcr zijn. Een woord van buide aan de leiders, voor wie het geen gemakkelijke taak móet zijn geweest de opvoering op dit peil 1e brengen. Het hinderlijk „gewauwel" achter in de zaal was ook bij vroeger niet verbeterd. Goed afgcloepen. i—Dezer dagen kwam van de "Noordstraat een auto, welke, door dat de Bestuurder niet voldoende kon draaien, boven op do stoep bij de fa. Ubert terecht kwam. Enkele personen,welke zich liier als gewoonlijk bevonden, wisten nog ijlings bet gevaar te ontvluchten en zich in veiligheid te stellen. Een rijwiel van A. H. geraakte evenwel onder de auto en werd geheel vernield. HILLEGOM. „Onderlinq Belang". Dinsdagavond deze vereenigmg haar 15e jaarver gadering in café „Flora" Do voorzitter, de heer G. W. van Maris, heette allen hartelijk we'kom, waarna de notulen werden gelezen en onveranderd goedge keurd. Tot bestuursleden werden herko zen de heeren G W. van Maris, D. Möhl- manii en N G. Veldhuis, tot commissaris de beer G. PhiMppo. Het jaarverslag in druk aan de.leden verstrekt gaf uitvoerig den stand van zaken aan over 't afgeloo- pen boekiaar. Het dividend werd vastge steld op 8 pet. voor de afd. Bakkerij op 3 pet., voor de afd. Kruiden'erswaren. De schadeloosstellingen aan Bestuur en Com- misarissen werden vastgesteld als het vo rig jaar. De rondvraag gaf eenige wonken in het behang der vereeniging. Hierna slui ting. „Patrimonium". Het bouwen van 30 woonhuizen voor de woningbouwvereeni- ging ..Patrimonium" alhrêr is opgedragen aan den aannemer J. Schuyt Jr. te Eg- mond Hoef. KATWIJK. Gemeenteraad. De Baad dezer gemeente kwam Don derdagmiddag in openbare vergadering, bijeen. Voorzitter burgemeester J. H. de Waal-Malefijt. Afwezig de beer A. J. v. Walsem. Na oen twee-tal opmerkingen worden de notulen goedgekeurd. Ingekomen is een schrijven van den Mi nister van Binnenl. Zaken over 'de steun- verleening voor de diepzeevissckers, dat de steunverleening is verlengd. B. en W. stellen thans voor om te verzoeken de steunverleening nog een maand voort te zetten. Goedgekeurd. Daarna een schrijven over de Leidsclie Buitenschool, die van de gemeente vergoeding wil hebben. Do" ge meente bad vroeger beslist de school te be schouwen als school voor buitengewoon lager onderwijs. De Minister heeft, nadat de heer Hueting in hooger beroep was ge- FEUILLETON .(Historisch verhaal uit het hcdendaagsche Rtisland). door Narrator. Ü9) Nauwelijks was de Czaar alleen of de keizerin trad de werkkamer binnen, nieuwsgierig als zij was om het resultaat je vernemen. De houding van den Czaar voorspelde haar weinig goeds. Tweemaal moest de Czaritsa zijn naam uitspreken om hem tot de werkelijkheid terug te roepen. Toen vertelde hij met horten en stooten ietgeen van hém geëischt was, waarna hij schreiende als een kind in zijn stoel neerviel. Do Czaritsa die in haar eerste opwelling ivan drift over de schaamtelooz© eischen wilde opvliegen, hield haar toorn terug, toen zij haar man daar in dien stoel zag schreien in hevige snikken. Zij, do trotsche keizerin, die meer leed dan hij, voelde vooral zijn grooto smart, meer nog dan hij zelf misschien, en diep medelijden maakte zich van haar meester Nadat de Czaar wat tot bedaren geko men was, vroeg ze hem op teederen toon, Wal hij geantwoord had. Met het uitstel 'scheen ze nog al ingenomen, ofschoon een afwijzend antwoord reeds voor haar als het eenig mogelijk vaststond. Tegen den middag kwamen de beide Grootvorsten met den president der Do.e- gaan, nu beslis f, dat de gemeente mede werking moet verleenen. De som van f4000 moet direct gestort worden. De gemeente betaalt hiervan 6 c/°. De verschillende kosten moeten betaald worden, doch wor den terugbetaald door de gemeenten, waar van de kinderen afkomstig zijn. De heeren v. Tongeren en H. Parlevliet prolesteoren tegen deze handelwijze. Niets, aan te doen De wet zegt dat zulks moet gebeuren. De gemeente moet f 119.52 betalen voor één leerling die de Kweekschool voor Zeevaart •te Amsterdam bezoekt. Het bestuur van do Glir. Transport arbeiders hebben een schrijven ingediend, hierin vragende de steunregeling, 8 maan den geleden toegezegd, vragen hiervoor de reden op te geven. J. v. Duijn, lid van den Raad, vraagt de zitting van den raad des avonds te houden. De Voorzitter geeft het woord aan van Duijn. Deze licht het voor stel toe. In handen gegeven van B. en W. Punt 1 der agenda. De heer G. B. Werther verzoekt ontslag als secretaris boekhouder der gemeentespaarbank. Wordt eervol verleend. To Katwijk aan Zee zullen aan de Voorstraat cenige hoo rnen gerooid worden. De heer v. Walsen heeft nog meer „tuberculose" ontdekt. Deze zullen volgens den Raad eerst nog des kundig worden onderzocht. De heer Wouda zou de hoornen liever niet al te jong geplant willen zien en hij noemt als voorbeeld een boom bij halte „Duinoord". De heer R. Ouweband licht een en ander toe en geeft aan wat eigenlijk de bedoe ling is. Volgt benoeming commissie van plaatselijk toezicht op het lager onderwijs. Worden benoemd de heeren D. Bakker en W. V. d. Akker. Benoeming lid berghavencommissie wegens het bedanken als lid van den Raad door de beer P. v. >D ui venbode. Benoemd wordt de heer J. v. Duijn. In deze com missie hebben nu zitting do heeren R. Ouwehand, P. Meerburg, v. Walsem, v. d. Perk. Punt 5. Voorstel toekenning van presen tiegeld aan de leden der Schattingscom missie voor de Rijksinkomstenbclasting. Dc leden dezer Commissie vragen zulks schriftelijk. B.. en W. stellen voor f 2 per lid per vergadering te grvon. De heer van Leeuwen vraagt opheldering. Goedgekeurd De verordening op bet grondbedrijf wordt cenigszins gewijzigd. Komt aan de orde het voorstel tot vernieuwing der steigers aan het P.-H.-Kanaal. Volgens den ge- meenteopzichter is zulks zeer noodig. De kosten bedragen f 3000. De heer Hou twaard wilde ieder jaar een gedeelte der kaaimuur laten maken. De heer Wouda stelt voor dit aan te houden. Dit systeem is voel te duur. Spr. zou het publiek aani raden zich goed te verzekeren alvorens langs een der kade to loopen. Do heer R. Ouwéhand wijst op deze altijd nog bestaan de mogelijkheid, dat een berghoven komt. Daarom moet dlis gerekend worden en, daarom zouden wo ons voorloopig maar 'moeten behelpen. Do heer v. Tongeren vraagt, of het zin heeft een betonnen stei ger te maken. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen mot algem. stemmen. Voorstel wijziging gemeentel)egrooting 1923. Goedgekeurd. Voorstel wijziging ver ordening verhaal Pensioensbijdragen. De Voorz. licht tce wat in deze besloten was door den Raad en wat door God. Staten werd afgekeurd. Nu de gemeente geen nooduitkeering meer krijgt van bet Rijk is zij in buitengewone financieele positie geraakt. Nu zal getracht worden de veror dening goedgekeurd te krijgen. Dan wordt op de salarissen 8$ verhaald. Besloten Volgt voorstel wijziging verordening verbaal inkoopsom voor Pensioen. Is van weinig belang. Goedgekeurd. Punt 11. Belasting-reclames. Het Rijk reclameert tegen den aanslag van bet Postkantoor en op liet gebouw der Kamp wachterswoning en C.antine bij de Rijks schietbanen. Do Ontvanger der registratie vergeet echter, zegt de Voorz., dat de ver ordening in deze gemeente geheel anders is dan in Den Haag. welk© plaats als voor beeld genoemd wordt. Aanslag wordt ge handhaafd. De heer W. Wouda vraagt bij dc rond vraag hoeveel steun er uitgekeerd zal wor den en aan wie. Tevens vraagt spr: wat do reden is dat het onderzoek zoolang ge duurd heeft. De Voorz. zegt dat 31 Juli de gegevens in ons bezit, op 3 Aug. in handen ma Redsjanko naar het paleis terug. Redsjanko had onmiddellijk de leden der Doema hijeen geroepen tegen Dinsdag morgen en meende, dat het ^gewenscht was, dat- de keizer voor dien tijd afstand zou doen van de Regeering. Deze meening weid gedeeld door heide Grootvorstin, maar do Czaritsa wees hot plan zoo ver mogelijk van do hand. Haar geloof - in God was te groot, dan dat Hij deze revolutie zou toelaten, zoo riep ze met een heilige overtuiging uit, terwijl zo ook vast overtuigd was, dat do boerenbevolking naar Petersburg zou op rukken, om den keizer op den troon te herstellen. Hoe de anderen ook mochten praten, do keizerin was niet te bewegen van kaar standpunt te wijken. Eindelijk, na veel heen en weer praten stemde zij toe in een compromisvoorstel, n.l. dat de Czaar tijdelijk do Regeering zou overdragen aan zijn zoon Alexis, ter wijl Grootvorst Michaël als regent zou fungeeren. Redsjanko, die overtuigd was, dat de meerderheid van do Doema aan de zijde der. voorloopige Regeering stond, meende voor dit voorstel een meerderheid to zul len krijgen, De Czaar siemde hier- onmiddellijk in too en nog in denzelfden middag werd de acte waarbij hij afstand deed ten behoeve van zijn zoen, opgemaakt, welke door Redsjanko aan de Doema zou worden me degedeeld. Intusschen was Tsarskoje Selo door een eterken troep van militairen, behoorende tot de voorloopige Regeering, afgezet om van de Commissie, 1 Oct. kwam rapport, 6 Oct aan bet Ministerie gezonden. Deze week telefonisch bericht ontvangen dat de uitkeering spoedig kan plaats hebben. Do heer v. Leeuwen vraagt waarom nog niets gehoord is op de vraag om de sala rissen Van burgemeester, secretaris en ont vanger te verlagen. De Voorz. zegt, dat hij nog geen antwoord heeft ontvangen. De heer v. Tongeren wil de heeren er nog eens aan herinneren. Do Voorz. zegt zulks toe De heer Houwaard klaagt over de slechte wegen. De Voorz. zegt dat een algekeele oplossing moeilijk is. Gevraagd is cm het Rijk V\, de Provincie V\ en de gemeente de helft te laten betalen. Het Rijk heeft al ontkennend geantwoord. De heer R. Ouwe hand zegt, dat een afdoende verbetering van Noordwijkschen en "Wassen. Weg f 90.000 zou kosten. Na nog enkele onbe langrijke vragen wordt do vergadering gesloten. LISSE. Auto vernie'd. Woensdagmorgen kwam de vrachtauto van Berheo van Hil- legom in botsing met de stoomtram, wel ke to kwart over zeven van Lisse naar Haarlem vertrekt. De oorzaak tot deze botsing was dat de chauffeur, meenende dat de achterklap van zijn wagen open schoot, omkeek en dientengevolge wat kort langs de tramlijn reed, juist toen de tram hem genaderd was. Deze pakte het reservewiel en de chauffeur was vanwege den schok zijn stuur niet meer meester, waardoor het voorstuk van den auto zoo danig bekneld raakte dat deze onberijd baar was. Ook het kaowerk boven de chauffeur was vernield doch wonder ge- i noeg kwam deze er met den schrik af. De j tram stopte onmiddellijk. L. F. C. ontbonden? Dinsdagavond ver gaderde de R. K. Voetbalvereeniging ,.L. F. C." om te beraadslagen over het schrij ven van het Sportcomité omtrent de over name van het terrein met de daaraan ver benden lasten voor L. F. C. Besloten werd het terrein niet over te nemen, wegens ge brek aan financiën. Het voorstel, om met bet Sportcomité te trachten alsnog tot eeni ge overeenstemming te komen, vond geen bijval wijl de meerderheid niet van plan was te spelen in de klasse, waarin L. F. C. door den D. H. Y. B. onbilliik (Of zulks on billijk was meenen wij te moeten betwijfe len. L. F. C. was gee'i kampioen on verloor den promotiewedstrijd. Sportred. L. Crfc.), was ingedeeld, terwijl anderen tevens met het Sportcomité niets meer te doen wilden hebben. Velen konden zich rak niet veree- nigen met lire bandhaven door den Geest. Adviseur van hét laatst uitgesproken roye ment. Meerdere leden bedankten waarna de voorzitter nog opmerkte, dat zij verplicht waren de achterstallige contributie te beta len tot aanzuivering der loopendes schulden. Daarna werd de vergadering gesloten. De Hanze. Do R. K. Mldden3bandsver eeniging-. .De Hanze" hield Woensdagavond in bet Patronaelsgebouw eene vergadering met een tamelijke opkomst. De voorzitter, de hoer F. G. J. van der Eerden, opende de vergadering met den Christelijken groet en heette allen 'welkom, in het bijzonder den Geestelijken Adviseur, die zoo bereidwillig was een lezing te houden over het onder werp „Missieactie". Do voorzitter feliciteer de het in de vorige vergadering gekozen be stuurslid, den heer J. van der Voort, die, zooals de voorzitter mededeelde, in het be stuur was benoemd tot 2de voorzitter. Nog deelde de voorzitter mede, dat de heer v. d. Voort den penningmeester helpen zou bij dë conti'ibutieinning. De notulen werden gelezen en vastgesteld. Van bet gemeente bestuur was antwoord ingekomen inzake het request ten opzichte van particulier werk door den Gemeenteopzicbter. De voor steller ging echter met de zienswijze van B. en W. lang niet acccord. Het bestuur zal in deze nog eens met B. en W. eonfereeren. Do Voorzitter zeide dat bet bestuur ge tracht had om den vliesenden winkel welke zoo af en toe in de „Witte Zwaan" gehou den wordt aan eenige voorwaarden te doen onderwerpen, hetgeen echter is mislukt. Wegens afwezigheid van den rapportour werd bet verslag van den Central en Raad uitgesteld tot een volgende vergadering. Alsnu was aan dc orde de lezing van den Geestelijken Adviseur. Spreker zeide, bet te zullen hebben over Missieactie naar bui ten, nl. de zending welke Christus aan Ziine Kerk beeft opgedragen. Spreker meende dat het ziin nut 'heeft de roomsche Middenstan ders te doordringen van het groote nut van de Missie in de heidensche landen. In korte trekken schilderde de Eerw. spreker de Mis sieactie door do eerste predikers van liet Christendom. Vooral deed spreker uitko men dab wij roomschen inzake de Missie- actie de protestanten niet kunnen bijhou den. Onze taak is, zei spreker, dat we er ons op toe leggen te gaan werken dat de lieidensclie landen hunne eigen priesters gaan vormen omdat eenmaal den tijd zal komen dat de Europeanen uit die landen zullen worden gedreven. Daarom moet er komen een inlandsche geestelijkheid. Z. H. Paus Benedictus XV z.g. heeft opge richt het St. Petrusliefdewerk tot steun van inlandsche priesters. Spreker deed de middenstanders een idee aan de hand, waarin zij op zeer gemakkelijke wijze de missie steunen kunnen. Na breedvoerige bespreking werd beslo ten dat het bestuur met de propagandarlub in overleg za'l treden om daarna met afge ronde voorstellen te komen, en als resultaat van de leziug een daad te stellen. Do voorzitter bracht hierna een woord van dank aan den F.erw. inleider. Tn zijn kwali teit als voorzitter der Federatie in bet De kenaat Noordwiilc gaf de Voorzitter een kort verslag van de Besturen-vergadoring van 29 October 1.1. Uit dit verslas; bleek, dat de Hanzebank moeilijke tijden doormaakt doeli door aller ■steun en medewerking lean de zaak blijven marcheeren. Na de rondvraag, waarin de pas benoem de 2« Voorzitter vroeg, waar noodig, den steun der leden, sloot de Voorzitter met don Chr. groet de vergadering. VOORHOUT. St. Cecilia. In aansluiting op ons overzicht van de uitvoering van „St. Ce cilia" kan nog vermeld worden, dat dc volgende nummers muziek ten gchoore werden gebracht: „Tripoli", mareke; „Los Lilas Bleus", Ouverture; „Charge d'A- mour", „Polka Mazurka", „Mo'destie", fan tasie; „Looping t'no Loop"', marche; „Lu- cretia Borgia", Fantasie; „Miliana", valse do concert; „La Fille du Régiment", fan tasie sur l'Opéra. In laatstgenoemd num mer waren de solisten, de heeren. v. d. Burg en v. Dam, resp. piston on bugle, goed op hun plaats. De heer Bolderdijk, directeur, beeft eer van zijn werk. Ook Joe en Neili, uit Breda, hadden succes, daar zij do lachspieren bij het publiek in beweging wisten te brengen. Vooral „Do Jaargetijden" en ,,'t Slipper tje" waren eenig. De keuze van „Sl. Ce cilia" is ook in dit opzicht, niet slecht ge weest. De burgemeester vroeg het publick „St. Cecilia" te blijven steunen; zij verdient dit ten volle. Spr. zegt, dat gestreefd dient to worden naar drie avonden uitvoering, daar de zaal de donateurs en kunstlievende loden niet meer in twoe avonden kan her bergen. Beide avonden hadden een ordelijk ver loop. Alleen miste Maandag een dame liaar nieuwe manlek 't Is nog niet -uitge-, maakt of zij ontvreemd of per vergis sing moegenomen is. REGELING VGOR HET GODSDIENST-DIPLOMA A. Bij Bisschoppelijk Besluit van den 16en November 1923 is goedgekeurd de navol gende regeling van het examen voor het* Godsdienst-diploma A in het Bisdom Haarlem. 1. Er wordt jaarlijks, omstreeks Pa- scben, gelegenheid gegeven voor bet af leggen van een examen voor het godsdienst diploma A, volgens het programma, door de H.H. Bisschoppen van Nederland vast gesteld. 2. Iedere godsdienstleeraar, die opleidt voor bet diploma A zendt door middel van den Bisschoppelijk Gecommitteerde in triplo in bij Z. D. H. den Bisschop van Haarlem bet leerplan van den door hem te geven cursus, met opgaaf van de leer boeken. Na goedkeuring van het leerplan zendt bij een exemplaar der goedgekeurde regeling aan dén Bisschoppelijk Gecom mitteerde. De inzending bij Z. D. H. den Bisschop geschiedt bij den aanvang van den cur sus en wordt niet herhaald, zoolang bet leerplan ongewijzigd blijft. Dc bisschoppelijke goedkeuring van hef leerplan geeft aan de school of den cursus het recht tot bet houden van de examens. 3. Het examen wordt afgelegd voor een Commissie, welke, bestaat uit 3 leden, n.L den Bisschoppelijk Gecommitteerde, den Bisschoppelijken Inspecteur.van bet L. O. in het district, waar het examen gehouden wordt of, zoo deze zelf de leeraar ls van een naast-gblegen district, en den leeraar, die voor het examen heeft opge leid. 4. In het begin van Februari treedt do leeraar in overleg met de andere Commis sieleden tot vaststelling van 'den dag of do dagen, waarop het examen voor zijn leer lingen zal worden gehouden. Na do vast stelling geeft de Bisschoppelijk Gecom mitteerde door middel van „St. Bavo" en „Het Katholiek Schoolblad" kennis van dag en plaats van het te houden examen, om anderen, die geen cursus met eigen examen gevolgd hebben, in de gelegenheid te stellen aan het examen deel te nemen. Zij moeten zich, met opgaaf van hun vol ledige namen, van hun tegenwoordig adres en van plaats en datum van ge boorte, aanmelden bij den leeraar bij wïen het examen wordt gehouden. De leeraar roept deze candidaten bij lijds op met aangifte van dag en uur, waarop door hen het examen kan worden afgelegd. Tot het examen van mannelijke lecrlin- gen behoeven vrouwelijke candidaten en lot het examen van vrouwelijke leerlingen behoeven mannelijke candidaten niet te worden toegelaten. 5. Het examen wordt afgelegd in twee gedeelten. Het eerste gedeelte omvat de leer over de Sacramenten en de twee vakken, Liturgie, (waarbij behoort Kerke lijke Symboliek) en Bijbelscbo Geschiede nis van het O. en N. Testament, (waarbij behoort do Bijbelscho Aardrijkskunde Het tweede gedeelte omvat de drie vakken: Godsdienstleer (behalve de leer ever de Sacramenten), Kerkgeschiedenis en den letterlijken tekst van den geheelcn Kate- chismus. Heeft de candidaat in een der vakken van het eerste gedeelte niet voldaan, dan moet liij hij het tweede gedeelte alsnog in dit vak geëxamineerd worden. 6. Voor het eerste gedeelte worden de candidaten alleen schriftelijk r mi- neerd. Dit examen wordt gébot' 'm zelfden dag of een der dagen, wat rt examen voor het tweede gedeelte cc; "ïen wordt; het duurt niet langer dan twee uur. De opgaven worden vastgesteld door den Bisschoppelijk Gecommitteai'dc, die hierbij rekening houdt met het goedgekeurde leer plan. Tijdig voor het examen onderwerpt hij de opgaven aan het oerdeel der ander© Commissie-leden. Do inspecteur houdt toezicht bij liet maken van bet schriftelijk werk, ziet het werk na en kent daarvoor een waardee- ringscijfer toe (110.) eD leeraar kan liet werk inzien en bij verschil in .waardoering dn beslissing vra gen van den Gecommitteerd^ 7. Voor het tweede gedeelte worden de candidaten alleen in do godsdienstleer mondeling en schriftelijk geëxamineerd, in de overige vakken alleen schriftelijk en slechts dan ook mondeling, wonneer hot schriftelijk werk daartoe aanleiding geeft. Het examen begint met bot schriftelijk gedeelte, hetwelk voor de drie vakken te zamen ongeveer twee uur duurt. Do op gaven voor het schriftelijk werk worden vastgesteld door den leeraar in e- r'eg met den gecommitteerde. De Inspecteur houdt toezicht hij maken van het schriftelijk werk, ziet het werk na en kent daarvoor de waardee- ringscijfers toe. De leeraar kon hot wc-rk inzien en bij verschil in waardeering do T beslissing vragen van den gecommitteerd© Het mondeling examen voor eiken can didaat duurt niet langer dan een half uur. Het wordt afgenomen door den leeraar in tegenwoordigheid v. d. Gecommitteerde, di© aanvullend kan optreden bij het onderzoek naar de kennis van den Candidaat. Het schriftelijk werk van clen candidaat kan den inspecteur aanleiding geven aan het afnemen van het mondeling examen deel te nemen. In overleg met den leeraar en, zoo hij aan dit examen deel heeft genomen, met den Inspecteur bepaalt de Gecommitteerd© do cijfers, welke den candidaat moeten worden toegekend. De mondelinge examens worden niet lan ger gehouden dan ces uur per dag. HOOFDSTUK X Dc gevangenneming der Czarenfamilie. Hetgeen zich Vrijdagmorgen in het Keizerlijk paleis had afgespeeld was niet meer het ergste wat de Czarenfamilie was overkomen. Reeds vanaf den eersten dag na de re volutie was in de pers een schandelijk© lastercampagne begonnen tegen den Czaar en de Czaritsa. Vóór do revolutie werd bij de revolutio naire propaganda d© Gzaar grootendeols met rust gelaten, en richtten propagan-i disten van allerlei soort hun giftige pijlen op de Czaritsa. Na de revolutie keerden zich echter d« duistere krachten tegen hem. Het was niet voldoende, dat hij uit eigen beweging af* stand had gedaan van den troon, noen, wilde de revolutie duurzaam zijn, dan. moest de Czaar feelieel vernederd worden, opdat de ingewortelde eerbic-d en trouw bij het Russische volk, welke den grond slag der Russische eenheid vormden, voor goed zouden verdwijnen. Daartoe werden de gemeenste beschuldigingen onder hot volk verspreid, werd de Czarenfamilie^ op allerlei manieren gekweld en gepijnigu. Reeds enkele dagen voor de keizer den finitief afstand deed van den troon werd in de Petersburgsclio bladen het bericht verspreid, dat in een der kamers van do Czaritsa een draadlooze-telegraiietocslel was ontdekt, waarmede zij in geheim© verbinding had gestaan met do Duitschers, 1 en dezen op dio wijze allerlei belangrijk© inlichtingen over de krijgsoperaties bad verschaft. (Wordt vervolgd). dat men nieuwe onlusten vreesde. Deze verwachting bleek werkelijk niet ongegrond, want des avonds trok een groote menigte plunderend en brandend door de straten van St. Petersburg. Allereerst trok de menigte naar bet Taurischo paleis dat geplunderd en daar na in brand gestoken werd, daarop ging het naar het fraai© buis van Minister Stackeiberg en den politieprefect Proto- potof, die beiden echter reeds gevlucht waren. De menigte koelde toen baar woe de op het huisraad, en de gebouwen, waar van letterlijk niets gespaard bleef. Ook het Engelsche gezantschapsgebouw werd bestormd en do Engelsche gezant Lord Buchanan, kon met do grootst© moeit© zich het leven redden. Hier kwam bet tot een ernstig, treffen tusscben do plunderaars en militaire troepen, waarbij zich een hevig gevecht ontwikkelde, en waarbij niet minder dan 230 dooden vielen, maar dat laat in den nacht eindigde met een overwinning voor de troepen der Voorloopig© Regeering. Dien nacht bracht do Czarenfamilie weer zeer onrustig door, d© rood© glood der brandend© huizen, het aanhoudend vuren op verschillende punten der stad, maakte in het keizerlijk paleis een ang- stigen indruk en vooral de Czaritsa was zoor angstig, te meer waar haar toch reeds zwak zenuwgesteld door de gebeur tenissen der laatste dagen ernstig was geschokt. Met het herstel der openbare orde op de straat, was chter de politioko rust nog lang niet bereikt. Een zeer groot© groep van arbeiders bad zich verzet tegen het bijeenroepen der Doema, omdat men meende, dat met de proclamatie der nieuw© Regeering alle oude instituten waren opgeheven en dus ook de Doema. Dit verzet was zoo hevig, dat Redsjan ko moest toegeven en de voorloopige Re geering vaardigde een oekase uit, waarbij ■do Doema werd ontbonden. Het besluit van den troonsafstand van den Czaar werd met een buitengewoon enthousiasme begroet en tegen het regent schap van Grootvorst Michaël hadden maar zeer weinigen bezwaar. 's Woensdags echter reeds kwam men ook' tegen dit besluit in oppositie, maar omdat men nog niet zeker was, hoe de re volutie ia andere plaatsen zou verloopen, wisten de leiders do oppositie te bezwaren Toen echter Donderdag bleek, dat ook in Moskou, en andere groote steden do re volutie bad gezegevierd, werd besloten, niet alleen den Czaar, maar ook den kroonprins van den troon vervallen te ver klaren, terwijl Rusland als een onafhan kelijke republiek werd geproclameerd. Vrijdagmorgen werd biervan aan den Czaar mededeeling gedaan en ziende, dat elk verzet nutteloos was, toekende bij het hem voorgelegde stuk, waarbij de Roma noffs voor good, vervallen werden ver klaard van den Russischen troon. Dit geschiedde op Vrijdagmorgen 16 Maart 1917.

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 7