15e Jaargang. VRIJDAG 23 NOVEMBER 1923 No. 4315 3)e £cidóolie (Boti/^aril' ;De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling jVoor Leiden 19 cent per week I 2.50 per kwartaal. IBij onze Agenten 20 cent per weck 12.60 per kwartaal. Franco per post I 2.95 per kwartaal. Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 et. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., piei Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. tWMWVr-..s- Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen ,1. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. 935 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II. DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone adverlentiën 30 cent per regel* Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. u Kleine advertentlën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop fO.50. Dit numsnet* bestaat geit df*ae bladen. V Een benauwende vraag. Er wordt in vele bedrijven bezuinigd. Men wil afdanking van do krachten, die eigenlijk niet noodig zijn, zoo de andere zich wat meer zouden inspannen, een uur tje langer zouden werken Goed indien men althans ook hier bij betracht de Christelijke liefde en men- echen niet beschouwt of behandelt als ma chines, arbeiders niet als slaven, die men Toor een handje geld huurt om ze weer weg to jagen op het zelfde oogenblik, dat men meent er niet meer genoeg winst mee te binnen maken Goed is die bezuiniging onder de hiei aangeduide voorwaarde. Goed, zelfs al zou niet een eisch van oeconomische nood zakelijkheid zijn. Het streven om het werk, onverschillig welk, met minder krachten te doen, ten einde zoodoende de kosten te verlagen, is immers zeer begrijpelijk. Daarmee is echter de zaak niet uit en beeft men het nog niet gewonneu. Wij staan aldus merkt het „ïïsgz." terecht op als volksgemeenschap voor de vraag: wat moet er gebeuren, met mensehen. dio we te veel hebben, met het kapitaal aan werkkrachten, dat we over hebben en waarvoor we geen emplooi kun nen vinden? Dit is een ernstig, een benau wend vraagstuk, dat met den dag een zorg voller karakter dreigt aan te nemen. En genoemd blad zou al wordt men een beetje huiverig voor staatscommissies ditmaal toch'wel de instelling wer.schen van een staatscommissie, uit onze beste men- jehen, die dit vraagstuk in studie nam en, zco mogelijk, met concrete plannen en voorstellen kvam. Inderdaad, op dit „benauwend vraag stuk" moet de aandacht en studie en zorg gespannen zijn! amTEguLflam De crisis in Duitschland. De rijksdag bijeen. Stresemanns rede. In de rijksdagzitting van gisteren heeft de kanselier Stresemann zijn lang ver wachte en reeds eenmaal uitgestelde rede gehouden. De rede bevat echter voor ons weinig interessants en is slechts een ver dediging van zijn regeeringsbeleid. Stresemann verklaarde, dat de regee- ing niet aan haar lot tracht te ontkomen, doch integendeel een uitspraak van het parlement zoekt, om duidelijkheid in den toestand te scheppen. Do politiek van Poincaró is de grond- iag van den wanhopigen toesian'd, waar in Duitschland ziek bevindt. Indien Frank rijk 'n verdere ontwikkeling van de demo cratie in Duitschland wonscht, ligt het aan Frankrijk, dit te bevorderen. Doet het dit niet, dan heeft het aan zich zelf te wijten, indien er moeilijkheden ontstaan, waar van het ©inde niet is te overzien. Vervolgens besprak hij de houding van het kabinet in het Dijn- en Ruhrvraag- etuk en ten opzichte van den Putsch in Beieren. Do rede van dr. Stresemann vond luiden bijval hij de Duitsche Volkspartij, het Gen trum en de Democraten. Van de publieke tribune werd luide geapplaudisseerd. Do motie van wantrouwen der Dnitsc h-N ationalen. Na de redevoering van Stresemann werd de volgende ongemotiveerde motie van wantrouwen door de Duitsch-nationa- lon ingediend: „Do Piijksdag ontzegt der Rijksregeering het vertrouwen, dat zij overeenkomstig ar tikel 94 van de grondwet noodig heeft, wolk artikel eisoht, dat do regeering zich oen meerderheid in het parlement weet te Verzekeren". Het Gentrum ende D. V. P. steunen Stresemann. Dr. Marx voor het centrum verklaarde dat zijn partij zich, ondanks haar bezwa ren tegen Stresemann's binnenlandsohe Politiek, achter de regeering-S tres emann «al 6tellen. Ten aanzien van de buitenlandsche. po litiek is het centrum het geheel eens met do houding van den rijkskanselier. Dr. Sckolz verklaarde namens de Dult- sche volkspartij, dat zijn partij zich tegen 'odere poging om de regeering te doen Pallen tot het uiterste zal verzetten. De aanval der i Deutsc h-V ölkischen. Voor de groep van de Deutsch-völkische 'Froiheitspartei sprak do afgevaardigde Graefe, die onder herhaald „hört nort'-geroep van den Rijksdag het Deutsoh dsche standpunt uiteenzette tegenover de gebeurtenissen in Beieren.Hij verklaar do, dat Von Kahr onder ultra-monlaan- •chen invloed or on uit wa.e TïrvanscJl Duitsch-nationaal rijk te stichten onder do Wittelsbacher keizerskroon. In tegen stelling met dit streven staat de zwart- wit-rood-politiek van nationaalsocialisten, welke togen het streven van Von Kahr en van Von Lossow het sterkste tegenwicht vormt. Daarop maakte Von Graefe een opmer king, die even later den minister van Rijks weer, Gessier, op het spreekgestoelte deed komen. Hij liet n.l. uitkomen, dat zijn vrienden geen Putsch tegen de rijksweer zullen organiseeren, maar dat zij op hulp van de rijksweer rekenen. De minister van Rijksweer, Gessier, protesteerde krachtig tegen deze uiteen zetting, welke hij hoogverraad noemde. Hij vei-klaarde den Deutsoh-Völkischen afgevaardigde volkomen het recht te ont zeggen, tot de onderstelling, dat de Rijks weer bereid zou zijn, den eenmaal gezwo ren eed te breken. Ten slotte werd de Rijksdag verdaagd tot hedenmorgen 11 uur. Motie van wantrouwen der socialisten. Heden een beslissen do dag. Do sociaal-democratische rijksdagfractie heeft gister besloten heden de volgende motie van wantrouwen tegen de regeering in te dienen. „Do Rijk= regeering heeft den militairen uitzonderingstoestand tegen Saksen en Thuringen, zonder dat hiertoe dwingende redenen bestonden, in alle scherpte toege past, doch tegen het ongrondwettelijk op treden van Beieren heeft zij niets gedaan. „Zij heeft derhalve niet het vertrouwen van den Rijksdag". Naar verluidt, zal het vandaag naar alle waarschijnlijkheid niet tot stemming ko men over de verschillende moties van wan trouwen, daar dr. Stresemann nog voor dien door de partijen, die hem steunen, een motie van vertrouwen zal laten indie nen. Deze motie zal de meerderheid van den Rijksdag tegen zich vinden, daar de sociaal-democraten besloten hebben in de oppositie te -gaan. Men kan dus heden hot aftreden van het kabinet Stresemann verwachten. Wie hem eventueel als Rijkskanselier zal opvolgen, is nog niet-bekend. Bij de sociaal-democraten rekent men echter, dat er een kabinet zal ontstaan, dat van de Duitsch-nationalen uitgaat on dat voor af een meerderheid voor zich zal vormen, door het grootste deel van do burgerlijke partijen. In sociaal-democratische kringen staat men op het standimnt, dat zulk een regee ring voor het herstel van dien binnenland- Rclien politieken toestand zeer wenschelijk is, en men vertrouwt, dat zulk een regee- ?ing spoedig een einde aan den noodtoe stand zal maken. Aan den. anderen kant blijft do moge lijkheid bestaan, dat do Rijkspresident een poging zal doen, om een boven de par tijen staand kabinet te vormen uit de mid denpartijen. Actie van von Kahr. In verbinding met den ex-kroonprins? Te Berlijn is een nieuwe monarchisti sche beweging ontdekt, welko onder lei ding staat van den Beierschen staatscom- missaris von Kahr. Deze dictator is bezig een troepenmacht te organiseeren, welke onder zijn eigen leiding zal komen te staan, nu Hitier en Ludendorff tengevolge van het mislukken van him militairen Putsch, voor het oogen blik van het tooneel zijn verdwenen. Hot moet in het voornemen van Von Kahr liggen, in het begin van December tot oen beslissende actie over te gaan. Von Kahr doet op het oogenblik al het moge lijke, om ex-Kroonprins Wilhelm te be wegen zich aau het hoofd van do bewe ging te plaatsen. Von Ka.hr, die in Beieren geboren is, doch protestant, werd langen tijd be schouwd 'als oen vriend van Kroonprins Ruppreoht. Sinds laatstgenoemde evenwel geweigerd lieeft, deel te nemen aan een monarchistische beweging, zocht von Kalir elders naar een nationalcn held.door wiens bemiddeling hij zijn politieke aspiraties kan verwezenlijken. Ex-kroonprins Wilhelm heeft reeds eer der een uitnoodiging van Von Kahr ont vangen, doch tot nog toe bleef hij voor alle aanbiedingen doof. Door do versterking der' monarchistische troepen in liet Noor den heeft Von Kahr evenwol een groote ren invloed op Wilhelm gekregen en alle pogingen worden thans aangewend, hem to overtuigen van zijn „plicht" tegenover het land. De houding van Kroonprins Rupprocht is van dien aard, dat von Kahr al!,o hoop in deze richting heeft laten varen. En do ex-Kroonprins Wilhelm blijft rustig op zijn landgoed en houdt zich be zig met het beheer van zijn bezittingen. UIT HET BEZETTE GEBIED. De toestand te Dusseldorf. De rust hersteld. De politie heeft, met steun der bezetting, in verband met de plunderingen en andere ongeregeldheden, gisteren uitgebreide huis zoekingen gedaan, voornamelijk in Ober- bilk en do aangrenzende straten. Hierbij zijn op verschillende plaatsen wapens ge vonden, dio voornamelijk in handen van communisten waren. Er zijn in Dusseldorf en omgeving ongeveer 300 personen in verband met do plunderingen gearresteerd .Nu do plunderingen zijn opgehouden en het over het geheel wat rustiger is gewor den in de stad, heeft de bezetting de bepa lingen omtrent den staat van beleg opge- hevon, zoodat het verkeer op straat, dat van 9 uur '6 avonds tot 5 uur 's morgens verboden was, nu weer geheel vrij is. De regeling van bal Spoorwegverkeer. Allo 1 ij non onder de Franse h-Be 1 g*i s c h e regie. Woensdag hebben de Franschen alle spoorwegen 'in het district Essen in eigen beheer genarren. Het betreft do volgende districten er baanvakken: Oberhausen, Wezel, Gelsonkirchen, Bismarek Woster- holt en Lunen. Door dezen maatregel zijn thans alle spoorwegen tusschen het bezette en het onbezette gebied in beheer bij de Fransche spoorwegregie. Alle arbeiders en beamb ten slaan thans dus ouder do bevelen der Franschen. Ook de verbinding tusschen liet bezette gebied en Nederland vallen onder de zen maatregel-. Oostenrijk. Het herstel van Oostenrijk. Verklaring van Mgr. Dr. S o i p e 1. Bij de opening van den nationalen raad lieeft ngr. Seipel "zijn tevredenheid be tuigd over de wijze, waarop de saneering van Oostenrijk vertrokken wordt. Hij weerlegde de bezwaren, die tegen de controlo van den Volkenbond geopperd wa ren cn sprak de hoop uit, dat andere lan den .uit de omgevingeenzelfde zegening mochten deelachtig worden, nij wenschte zich intusschen geluk, dat Oostenrijk al vast een jaar voor is. Het budget sluit voor het jaar 1924 met een tekort van 837 milliard. Dit Is ecu derdo van het tegenwoordige tekort. Met uitzondering van de spoor- cn van de bondsbedrijven kunnen alle vertakkingen van het staatsbeheer nu als gesaneerd be schouwd worden. Denemarken. Brug over de Kleine Bell. In het Deenscho Folketing heeft de mi nister van verkeerswezen een wetsontwerp ingediend waarbij de bouw wordt voor gesteld van een spoorwegbrug met dub bel spoor en een onderhangend motorver- k$er over de kleine Belt tusschen een punt 400 meter ten Westen van Kongebre op het eiland Funen en een punt 200 meter ten Westen van het Suoghoej veerpont- station'aan de Oostkust van Jutland. De Belt op dit punt is ongeveer 850 meter breed cn de diepte in het midden bedraagt ongeveer 40 meter. De brug zou in het midden een boog krijgen van 220 meter een aan beide zij den nog 3 bogen van 150, 130 en 73 meter. De drie bogen in bet midden zouden 33 meter boven het normale waterpeil staan. Voorgesteld wordt de brug op Ijzeren pijlers te laten rusten, terwijl ook de bovenbouw geheel in ijzer zou worden uitgevoerd. Met inbegrip van den bouw van een nieuw station en den aankoop van den noodigcu grond worden de kosten voor den bouw van de brug geschat op onge veer 36 millioen kronen, welke tot onge veer 34.9 millioen zouden worden terug gebracht door do waarde van de veerpon ten, die nu gebruikt worden cn dan niet meer noodig zouden zijn op deze plaats. Rusland. Een bezoek aan den Patriarch Tichon. De bovindingon van een Anglicaanse hen bisschop De Anglicaansche bisschop Biry heeft den patriarch Tichon, wien door de Rus sische regeering twee kleine kamers in bet Donskoi-klooster te Moskou zijn aange wezen, bezocht. Bisschop Biry beschrijft Tichon als een geknakt man, die er veel oiuter dan zijn 58 jaren uitziet. Hij wordt streng be waakt. Relaties met andere liooge geeste lijken van de Grieksch-Katholieke Kerk worden hem niet veroorloofd. Aan deze omstandigheid is het volgens bisschop Biry te wijten, dat Tichon eenigen tijd geleden de wijziging 'van do Russische tijdrekening cn het aanvaarden van den nieuwen stijl goedkeurde. Met toestemming van do Sovjct-regeerlng mocht bisschop Biry den patriarch bij de godsdienstoefening op Allerheiligen-dag in de Joespenski Kathedraal bijstaan. Dezo yras stampvol in tegenstelling met do bede huizen van de Sovjet-Kerk. Tichon was in de gelegenheid don bis schop een uiteenzetting te geven van de omstandigheden, welke hebben geleid tot de verklaring, door de Sovjetkregeering verspreid, waarin hij zijn vroeger verzet tegen haar herriep. Naderhand wenschte Bisschop Biry nog een tweede onderhoud met Tichon, ten einde dezen voor te stellen, zelf een gees telijke aan te wijzen, die hem na zijn dood zal opvolgen. Dit in verband met de on mogelijkheid van het bijeenroepen van een Synode. Tichon kon den bisschop toen ech ter wegens ziekte niet ontvangen. Omtrent het lot van de Grieksch-Katho lieke (Schismatiscbe) Kerk in Rusland, verklaarde bisschop Biry nog, dat hij den indruk heeft gekregen, dat het einde van deze kerk nabij is, tenzij Tichon nog in leven blijft. Do Sovjet-regeering rekent er blijkbaar op, dat na diens dood de Grieksch-Katholieke Kerk in Rusland zal ineenstorten. Mexico Een oud-minister ontvoerd. De revolver als politiek argument. De bladen melden uit Mexico City: De voormalige staatssecretaris van de schat kist, Adolfo de la Huerta, is door een ben do onbekende mannen ontvoerd. Presi dent Obregon en de tegenwoordige staats secretaris van de schatkist, Alberto Pani, beschuldigen 'De la Huerta van verduiste ring van 18 millioen dollar ten nadeele van den Staat. De la Huerta was zelf pretendent voor den presidentszetel. Voor zijn ontvoering heeft tusschen De Ia Huer ta cn zijn politieke tegenstanders in het Parlement een schietpartij met revolvers plaats gehad, waarbij een persoon gedood en negen anderen gewond werden. China. Een Amerikaansche zendeling door roovers gevangen genomen. Uit Tsjansja wordt gemeld, "dat de Ame rikaansche zendeling Schmalzried op de grens van Kweitsjau door roovers is ge vangen genomen. De Kabinetscrisis. De (Chr.-H.) Nederlander is van meening, dat. het wraken der keuze van wie ook, op grond zijner godsdienstige belijde nis anti-protestantscli is: „Hoe was de toestand na 26 October! Een recht sclie meerderheid in de beide Kamers der Staten-Generaal, echter met tijdelijke surséance van prestatie, wegens groot meeningsverschil in het midden der Roomsehe club in de Tweede Kamer. Onmogelijkheid tot vorming van een linksch kabinet. Noodzakelijkheid tot herstel der pres tatiemogelijkheid aan de rechterzijde. Tastbare aarzeling bij elk der drie rechtsclie groepen in het noemen van een mogelijk kabinets-formateur uit haar middeiL Toen hakte Hare Majest-llt de Konin gin den knoop door en schonk haar ver trouwen aan een zeer bekwaam Staats man, den verklaarden vertrouwensman van de Tweede Ivamer der Staten-Gene raal. een overtuigd voorstanden van hand having der reclitsche samenwerking, ge grond in het Christelijk beginsel der ge hoorzaamheid aan Gods geboden. Die Staatsman is Roomsch". „Zou het", vraagt het Chr.-Hist. orgaan dan, „naar het Protestantsch beginsel zijn het optreden van dezen Staatsman als ka binetsformateur te wraken, enkel omdat hij Roomsch is?" Vleeschkeurlngswet. Het Kon. Ned. Landbouw-Comité heeft aan den minister-president het navolgende schrijven gezonden: „De uitvoering van de Vleeschkeurings- wet ressorteert tlians onder de afd. Volks gezondheid van het Departement van Ar beid. Het komt ons voor, dat een meer economiscliè uitvoering van de Vleeschkeu- ringswet bereikt zou kunnen worden, in dien deze uitvoering wordt ondergebracht bij de Directie van den Landbouw, die ook belast is met de uitvoerkeuring van vee en vleesch. Daardoor .toch zullen de ambtenaren, be last met deze uit voerkeuring, oveneens ten dienste van de uitvoering der Yleeschkeu- ringswot werkzaam gesteld kunnen worden, hetgeen ongetwijfeld tot een besparing zal leiden. Bovendien behoort de uitvoering van een wet als de Yleeschkeuringswet, welke zoo diep ingrijpt in heb Landbouw- betlrijfslcvcn, meer eigenaardig thuis bij de Directie van den Landbouw, omdat daar door heb beste voorkomen zal kunnen wor den, dat door dio uitvoering ongewenschte lasten op het bedrijf worden gelegd. En waar in do thans heerschendomoeilijke omstandigheden ook het Landbouwbedrijf een uiterst moeilijke tijd doormaakt, daar »5I HET VOORNAAMSTE NIEUWS* BUITENLAND. Heden wordt waarschijnlijk beslist over het lot van het kabinet-Stresemann. De Duitsch-nationalen hebben een motie van wantrouwen ingediend. De socialisten zouden het vandaag eveneens doen Volgens bevindingen van een Anglicaan- schen bisschop zou het einde van de Grieksch-Katholieke Kerk in Rusland na bij zijn. BINNENLAND. Er is sprake van dat de postchèque- en girodienst voor het eind van het jaar her opend wordt. Het Koninklijk Nsderl. Landbouw- Ccmité over de uitvoering van de Vleasch- keuringswet. Vergadering van den Bond van Kaas producenten. De omkooping van militairen. mengde Berichten). (Gc- LEIDEN. Dc Regeering laat een onderzoek instel len naar de mogelijkheid van voorlcopige stopzetting bouw Academisch Ziekenhuis. R.K. Kuisvestings-Gomité. LEIDEN EN OMSTREKEN. Duitsche Priesters: Vorige opgave f 240.50 Collectanten-collego St. Petrus 13.25 N. N., Oud-Ade 5.C0 B., Leiden 1.00 N. N., Rijpwetcring 2.00 Totaal f 261.75 Duitsche Kloosters: Vorige opgavo N. N., Oude-Ad© f 214.00 5.00 Totaal f 219.06 Kath. Rijnland: Vorige opgavo N. N., Oud-Adfi. N. N., Hoogmado N. N., Noordwijkerhout N. N., Leiden voor" Rijnland en Westphalen Collecte Voorhout Mem Rijp wetering Totaal f 1460.50 5.00 25.00 10.00 100.00 140.00 91.00 f 1831.50 f 2312.25 In totaal ontvanger Ontvangen bij den heer J. v. d. Heijden, van: St en W.: 3 pakken kleeren. N. N., Voorschoten: een kaas. St., Leiden: een pak kleeren. dient alles te worden voorkomen, waardoor noodelooze lasten mogelijkerwijze zouden kunnen worden veroorzaakt". Bond van Kaasproducenten. Vergadering. Onder voorzitterschap van den lieer A. van Wijnen kwam do Bond van Kaaspro* ducenten in een druk bezochte openbare vergadering gisteren te Gouda bijeen. Eerst kwam in behandeling de bespre king over de geldende uitvoerregeling van De voorzitter zeide, dat nog steeds een uitvoerverbod voor kaas, dateerend uit den tijd der crisisbepalingen, bestaat, waarvan onder zekere voorwaarden ontheffing wordt verleend. Twee jaren geleden heeft de Regeering het Kaas- en Boterwctjo in gediend. Tegen den vorm dier wet be staat bij den Bond ernstig bezwaar, omdat den Minister er de bevoegdheid in wordt gegeven naar willekeur do wet too to pas sen on de Tweede Kamer- wordt uitge schakeld. Een en ander is voor een regel- matigen export verkeerd. Het voorstel van die wet is, dat do bui tenlander weet welk vetgehalte hij krijgt, het nadeel is het ingrijpen der regeering met controle en ambtenaren. Een Kaas- wet, meent spr., zou kunueu worden vaard als ze zeer ernstig werd gewijzigd en de controlo bleef in handen - van do Kaascontrolestations. Het aanvullinkje be treffende overleg met de organisaties, acht te spr. onvoldoende, omdat men uit erva ring weet wat overleg met de regeering be- teekent. Thans heeft do directeur-generaal van Landbouw verschillende organisaties uit- genoodigd voor een bespreking, hetgeen spr. toejuicht. Het resultaat dezer besprekingen wil spr. afwachten. Voorts wees spr. op de bezuiniging, welke de regeering ook op dit gebied wil invoeren. Men wil de kosten op den landbouw betreffende technische liurp op den landbouw afwentelen. Dit systeem keurt het hoofdbestuur van den Bond niet goed, omdat het geen werkelijke bezuini ging is, daar de kosten ten slotte toen door den consument moeten worden be* taald.

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 1