JURCENS „voor ALLE standen' Gemangd* Berichten. OP HET BROOD VOOR BAKKEN EN BRADEN -SCHUIMT IN DE PAN >V£H Tobiasvereeniging. Gisteravond hield de R. K. Dragersvereeniging „Tobias" in café „Flora" haar 40ste Jaarvergadering. De voorzitter, de heer L. J. v. d. Weijden opent de vergadering met den chr. groet en een ■woord van welkom, de leden dan kend voor hetgeen deze weder in het af- geloopen boekjaar voor het wérk van barmhartigheid hebben gedaan. Met eeni- gc gevoelvolle woorden herdenkt spr. het heengaan door den dood van 4 leden, de heeren G. v. Bourgondiën, G. Uitendaal, H. Krnijdehberg Sr. en J. v. d. Bosch. ï)e secretaris leest nu de notulen die onveranderd worden goedgekeurd. Uit het jaarverslag bleek, dat 23 volwassenen door de vereeniging naar hun laatste rustplaats waren gebracht en dat de leden zich tot groote tevredenheid van het be stuur van hun plichten hadden gekweten. De penningmeester gaf in ontvangsten f 456.13, aan uitgaven f 315.22 aan, batig saldo dus f 140.91. Hem werd dank ge bracht voor zijn accuraat beheer. In de bestuursvacatureontstaan wegens over lijden van den heer J. v. d. Bosch Sr. werd gekozen de heer R. J. v. d. Meer die de benoeming aannam. Het bestuur feliciteerde het nieuwe lid der Vereeni ging, den heer P. W. v. d. Hulst Sr. met eenige sympathieke woorden. De rond vraag was van zuiver huishoudelijken aard, waarna de vergadering met den chr. gr. werd gesloten, terwijl een gezel lig samenzijn in het gezellige lokaal van den heer Van Dril den vriendschapsband der leden versterkte (genoeglijke avond). Voor het arme Duitschland. De col lecte, Zondag in de St.. Martinuskerk ge houden ter' leniging van den nood der arme Duitsche bevolking heeft ruim f 802 opgebracht. De Roomsche offervaar digheid is hiermede weer eens op schit terende wijze gedemonstreerd. NIEUWKOOP. Typhus. 'Ten huize van Chr. van do Loo komt een geval van febris typhoïdea voor bij een 6-jarig jongetje. Ziekenfonds. De jaarvergadering van het ziekenfonds „Helpt Elkander" zal dit jaar voor leden en donaterus worden ge houden op Maandag 26 Novv des avonds halfacht in het café „Het Vliegende Paard." Plaatsing brievenbus. De directie van de Posterijen en Telegrafie te Utrecht heeft gunstig beschikt op het verzoek van Bur gemeester en Wethouders dezer gemeente, om op het station een brievenbus te plaatsen. KATWIJK AAN DEN RIJN. Tentoonstelling. Van de aanbieding der tentoonstellingscommissie om de kin deren der lagere scholen en bewaarschool de Liefdadigheidstentoonstelling te bezoe ken onder toezicht van het onderwijsper soneel zal worden gebruik gemaakt op Donderdagmorgen te 10 uur door de kin deren der Bewaarschool terwijl de kinde ren der Openbare Lagere School de ten toonstelling op Vrijdagmorgen a.s. te half elf zullen bezoeken. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente komt Donderdagmiddag in open bare vergadering bijeen. Punten van be handeling o.m.: Verzoek ontslag van den heer G. B. Werther als secretaris-boekhou der der gemeente-spaarbank. Voorstel tot bet rooien van boomen. Benoeming leden Commissie van Plaatselijk Toezicht op 't Lager Onderwijs. Voorstel toekennen pre sentiegeld aan de leden der schattings commissie Rijksinkomstenbelasting. Voor stel wijziging verordening grondbedrijf. Voorstel vernieuwing steeigers aan P. H. Kanaal. Voorstel wijziging Gem.-begroo- ting 1923. Voorstel wijziging verordening verhaal pensioensbijdragen. Voorstel wij ziging verordening verhaal inkoopsom voor pensioen. Belastingreclames, VOORHOUT. N. R.-K. Volksbond. De afd. verga dert op Donderdag 22 Nov. e.k., des avonds 7 uur, in het Patronaatsgebouw. Op die vergadering zal een inspecteur der coöp. levensverzekeringmij. „Concordia" deze instelling nader toelichten. Ook moet een beslissing genomen wórden over schrapping van art. 1 sub. a van „Hulp in Nood". St.-Cecilia. Do R.-K. Muziekvereeni- ging „St.-Cecilia" gaf op Maandag j.l. een uitvoering in café „Boerhaave" voor do nateurs en genoodigden. De zaal was overvol. De voorzitter, de heer G. Witteman, roept in zijn openings woord allen een woord van welkom toe, in 't bijzonder aan den edelachtbaren heer burgemeester, beschermheer der vereeni ging. Spr. zegt, de groote belangstelling, die steeds getoond wordt voor ons werk, is voor directeur en leden een aanmoedi ging, om te volharden en de vele moeilijk heden te weerstaan. Spr. zegt, dat wij dit jaar weer een drietal prijzen kónden be- machigen, hebben wij in hoofdzaak te danken aan onzen ijverigen directeur, den beer M. Bolderdijk, uit Leiden. Wij zijn ook dankbaar voor de groöto belangstel ling, ook financieel, door kunstlievend Voorhout getoond. Moge' die steun eer grooter dan kleiner worden. Wij zullen geven wat in ons vermogen is. Wij zul len U het dezen avond weer trachten ge zellig te maken en hebben wederom be slag gunnen leggen op 't duo Joe en NeÜi uit Breda. Wij wenschen U een ge- zelligen avond. De muziek, die hierna gegeven werd, was van goede kwaliteit en Joe en Nelli lieten de aanwezigen danig lachen. Wij komen op 't een en ander nog nader terug. Gisteravond was er een uitvoering voor kunstlievende leden. Ongelukken. Van de smederij van de firma Schutte aan de Getfertstraat te Enschedé is gister- namiddag tengevolge van een hevige lasch- apparaat ontploffing het dak gedeeltelijk vernield. Een der knechten, die in aan raking kwam met een felle uitslaande vlam kreeg hevige brandwonden in gelaat en bals. Gistermiddag is een koopvrouw op bet Stationsplein te Haarlem door de tram overreden en gedood. Het 2-jarig dochtertje van den heer v. N. te Gouda, dronk in een onbetffeakt oogenblik uit een kan kokende koffie. De kleine is aan de gevolgen overleden. Gisterenavond, is in een zijkanaal van heb Noordzeekanaal een 17-jarige jongen over boord geslagen en verdronken. Vrijdagavond j.l. viel de 15-jarigc E. K. te Zwijndrecht van een wagen, beladen meb bieten. Hij kreeg de wielen over 'b lichaam en werd naar heb ziekenhuis te Dordrecht vervoerd. Gisteren is hij aan de bekomen verwondingen overleden. Gisterenavond omstreeks halfacht is in de Javastraat te 's Gravenhage een ernstig en eigenaardig ongeluk gebeurd. De 85-jarige gepensionneerde admiraal M. stapte uit lijn 7. De oude heer is natuurijk niet meer zoo vlug ter been en daardoor duurde het uit stappen wat langer dan gewoonlijk. Voor de heer M. op den grond stond helde, vol gens verklaring van den verongelukte, de conducteur af, de tram reed weg. De oude heer sloeg tegen den grond en brak een been. Heb eigenaardige is, dat de train doorreed Het is echter niet aan te nemen, dat het personeel dit met opzet deed. Waarschijn lijk heeft hij in het geheel niets gemerkt. De politie zoekt de zaak verder uit. De heer M. is per auto naar zijn woning gebracht. Bekneld. Op een der bruggen op den weg tusschen 's-Hertogenbosch en Hedel reed eon auto mobiel togen de leuning. De 16-jarige Van •Rosmalen uit Orthen geraakte bekneld tusschen de brugleuning en het voertuig, waardoor hij een hersenschudding en een beenbreuk bekwam. Hij werd in het ge sticht „St. Joannes de Deo" te 's-Hertogen- bosch opgenomen. Zijn toestand is zeer ernstig. Gasverstikking. Te IJmuiden is zekere mej. O. door gas verstikking om het leven gekomen. Verdronkert. Te Westerlee (Scheemda) verdronk een 4- jarig knaapje van den Watermolenaar Jan sen nabij de ouderlijke woning. Dood gevonden. In de nabijheid van „Park Brabant" te Schalkhaar, gem. Diepenvee, is gisteren de arbeider V., wonende aldaar, kort nadat hij zijn woning had verlaten mm zich naar zijn werk te begeven, dood op den weg gcvoa< den. Aan misdaad wordt niet gedacht. Ver» moedelijk is de man aan hartverlamming overleden. Overleden. Mej. F., die Donderdagavond j.l. 's-Gravcnhage door een auto was aanga, reden, doordat een paar groentekooplisdon die met een handkar reden, links den hoei; van do Weimarstraat omsloegen, en mat ernstige fracturen in het ziekenhuis v>j„ opgenomen, is aldaar overleden. In de heenen geschoten. Te Lengel, gemeente Bèrgh, was de ar. beider Th. H. bezig een konijn te bemach. tigen. Opgemerkt door de politie wilde hij de vlucht nemen zonder gehoor te geven aan het halt-geroep. Hij werd in de beene^ geschoten en moest naar het ziekenhuis worden vervoerd. Aanrijding. Gistermorgen werd door de van Den Haa^ komend o Westlandsche stoomtram op ee* overweg tusschen 's-Gravenzande en Hoo^ van Holland een, met een paard bespanne^ wagen met varkens en bestuurd door ee'! 14-jarigen jongen, aangereden. Het paari werd gedood. De jongen bekwam geen leisel Ook ccn moordaanslag! Een dezer avond ontmoette een 19-jarig Hilversummer in do Kerkstraat aldaar een meisje, waarmede hij vroeger een eerlijke verkeering" had. verhouding was af. gebroken en het jonge mensch zon op wraak. Gemelde ontmoeting schonk hem de gelegenheid zijn woede te koelen. Moordda- dik haalde hij een schietwapen rit zijn zak en loste twee schoten op het voorwtrp zijner vroegere liefde. Velen kwamen ontsteld toe snellen op het geschiet en door gewaar schuwde politieagenten werd de bloeddor stige jongeling gearresteerd en gefouilleerd. Welke laatste operatie evenwel niet d&t resultaat gpleverde, hetgeen met eenige grond kon worden verwacht. Geen revolver of browning kwam voor denf dag, maar e6n onnoozel knalkurk- pistooltje. Afgewacht moet thans nog worden of dé zenuwen der betroken jonge dame zoodanig mande haar en hieuw met zijn zwaard tot driemaal toe in haar nek. Driemaal yeropr- jsaakte hij een diepe wonde, waaruit het xoode bloed te voorschijn gulpte. Maar na den derden slag ging hij heen, want de Ro- meinsche wet had vastgelegd, dat na drie vergeefsche pogingen tot onthoofding geen vierde meer geoorloofd was. Zieltogend, badend in haar bloed en on noemelijke smarten lijdend, lag daar haar schoone lichaam, het prachtige gouddoor- weven gewaad van Romeinsch edel vrouw doorweekt en gepurperd. Zoo vonden haar weldra de Christenen. Drie dagen leefde zij nog Cn gedurende dien tijd had zij gelegenheid, bisschop Ur- banus bij zich te laten komen, wien zij haar patricische woning afstond, om er een kerk in te richten. Intus-scken had. zij zich op de rechterzijde gelegd, de knieën eenigszins opgetrokken, de gestrekte armen bij de polsen eenigszins gekruist. In deze houding werd het edele Éohaam gelegd in een kist van cypressen- Ihout, en vervolgens bijgezet in een nieuwe grafkamer aan de Vis Appia, waar vervol gens gedurende de 3de eeuw ;ook de overle den Pausen een plaats vonden. Waarschijn lijk in de vierde eeuw werd de sarcophaag Overgebracht naar een afzonderlijk graf- yertrek. Tijdens de groote volksverhuizing dron gen verschillende Germaansche volksstam men Italië binnen en bedreigden Rome. De Catacomben stonden bloot aan schennis en verwoesting1 en raakten ten deele in ver getelheid. Sommige Pausen beijverden zich, de gebeenten der martelaren onder te bren gen in de kerken van Rome. Bijzondere moeite heeft Paus Paschalis 817827 ge daan om de begraafplaats der H. Caecilia terug te vinden. Geruimen tijd zocht hij tevergeefs, tot hij- eindelijk door een vi sioen voorgelicht het cubiculum vond en daarin nog ongeschonden de sarcophaag van cypressenhout. Bij opening vond men het lijk nog geheel gaaf en in dezelfde houding met de drie sabelwonden aan den hals, welke door de martelaarsacten vermeld werden. De kist wercL w.eder gesloten en geplaatst in een marmeren sarcophaag, welke thans voorzien van een oorkonde werd ingemetseld onder het hoofdaltaar der Caeciliakerk. Ook de sarcopha-ag, waarin' de overblijfselen van Valerius en Tiburtius werd daar geplaatst. 'Honderden jaren bleef deze toestand be stendigd. In het laatst van de 15de en einde 16de eeuw heersche in Italië die merkwaardige beweging, welke w.e Renaissance noemen, do wedergeboorte van de klassieke schoon heid. Toen deze beweging tot Noordelijke lan den zich uitbreidde, stuwde zij daar in anti- Christelijke bedding. Anders in ;t Zuiden. In Italië maakte heb Christendom zioh meester van de oude heidensche vormen, die getransformeerd werden bij het licht van het Christelijk ideaal. In dien tijd werden zoovele oude kerken afgebroken en her nieuwd in grootscher statie, om waardiger woonplaats te zijn voor den Eucharistischen God. Pausen en Kardinalen wedijverden in kunstzin en deden tempels verrijzen, die tot op den huidigen dag de glorie der Eeu wige Stad vormen. We denken slechts aan de machtige hoofdkerk der Katholieke Christenen, de -St. Pieter. In 1590 werd do Caeciliakerk toegewezen aan kardinaal Sfondratus, die het als le vensopdracht beschouwde, deze kerk uit te breiden ën in bouwkunstig schooner vor men in te richten. Toen men bezig was met fcet priester koor, vond men onder het hoogaltaar do sarcophagen van de H. Caecilia en de broeders. Bij opening bleek dat de H. Caecilia nog rustte in de door Paus Papohalis beschre ven houding en men vond tevens diens oor konde terug. Ook de acten van het proces vond men terug, zoodat de historische juist heid boven allen twijfel vaststond, terwijl aanzienlijke ooggetuigen een blik mochten werpen op het goed geconserveerde over schot der Heilige. Onder het priesterkoor werd een nieuwe crypte ingericht, welke voor eenige jaren door kardinaal Rampolla schitterend werd gerestaureerd. Achter het altaar der crypte ziet men een kunstig gesmeed ijzeren hek werk en door het ijzeren lofwerk ziet men in het donkere cubiculum, dat de sarco phagen van Caecilia en de broeders Vale rius en Tiburtius 'herbergt. Hoe kan het nu gekomen zijn, dat men de H. Caecilia tot patrones der Kerkmuziek heeft verheven? Door haar buitengewone deugden werd haar naam reeds spoedig opgenomen in den canon der H. Mis, in de gedachtenis der overledenen; evenwel zon der eenigo 'betrekking tot de muziek. En in hot geheel© officie van haar feest is slechts één plaats, die met muziek dn verband wordt gebracht, nl. een der vesperhymnen. En deze is ontleend aan't Martyrium, waar verhaald wordt, hoe Caecilia ter gelegenheid van haar bruiloft tegelijk met 't invallen der instrumenten zingend haar ziel aan Godo beval, die haar niet beschamen zou. Cantabimus organis, Oaecilia Domino decantabat dicens: Fiat cor meum imma- culatum, et non confundar". Voor zoover ik weet, wijst niets uit de vroegste historie op eenigo bijzondere be trekking der Heilige tot de kerkmuziek. En overleveringen of legenden hebben in dit opzicht geen afdoende betrouwbaarheid. Niet onwaarschijnlijk echter werden de schilders der Middeleeuwen, die hun litur gie heel wat beter kenden dan wij, juist door bovenaangehaalde hymn© geïnspireerd do Hoilige tot attribuut een muziekinstru ment te geven. En Rafaël, dio haar met een orgel afbeeldde, het koninklijke en bij uitstek kerkelijke instrument, is er waar schijnlijk niet onschuldig aan, dat men haar de uitvinding van het -crgcl heeft to&< geschreven. Dat de Heilige tot Patrones der toon-* kunst verheven is, zal waarschijnlijk té danken zijn aan eene onder den invloed der Italiaansche schilderkunst zich vormen de communis opinio, die verstrekt werd door wonderlijke gebedsvorhooringen. Want een feit is het, dat een diep-geloovig toon- J kunstenaar zelden zonder resultaat de lief lijke patroonheilige zijner kunst aanrofept Tot slot citeer ik een aardig gedichtje vaal Maria Viola. Caecilia, wier luit den lof 1 Zong van ;t gezegend hemelsch hof, Is op den klank van stem en snaren, Ten open hemel ingevaren; En vleit daar mst muziekgerucht (j Een wit-gewiekto Engelenvlucht To volgen, waar hour zuiv'ro voeten 1 De heerlijkheid des Laras ontmoeten» j O imaget, leid ons mot uw stem J Naar Jt luisterrijk Jerusalem, iWaar in zijn zonnelichte zalen 1 la Do HeilauxLheerscht, die wilde dalen' Voor ons in 't duister Bethlehem. N. I. H. 3. 1

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 4