15e Jaargang. MAANDAG 19 NOVEMBER 1923 No. 4311 Do ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal. Bij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal. Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt elke» dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen 'I. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. 935 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II. DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Go wo na advertontiën 30 cent per rogoi- Voor Ingezonden Mededcelingen wordt het dubbelo van het tarief berekend. Kleine advertentlën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop 10.50. Dit nummer bestaat uit twea bladen. Politiek. Politiek vereischt naast onkreukbare eerlijkheid beleidvolle voorzichtigheid. Nu kan het gebeuren, dat er in een politicus tusschen deze twee vereischten een zekere onevenwichtigheid ontstaat, of dat de een de ander verdringt. De voor zichtigheid kan lijden onder de eerlijk heid, en omgekeerd. En zijn inderdaad lieden in het poliliek-bedrijf, die zóó „voorzichtig" zijn, dat de eerlijkheid maar al te veel op den achtergrond geraakt (Wij schrijven voorzichtig tusschen aan- halingsteekens, omdat hier dan natuurlijk geen sprake meer is van de deugd, dio voorzichtigheid heet). En zulke menschen heeft „men" op het oog, wanneer op de politiek wordt afgegeven als op een on oprecht, oneerlijk gedoe! Menschen, die de politiek in laatst-be- 'doelden vorm toepassen, zijn ook, zooals vanzelf spreekt, weinig sympathiek om hun onwaardig gedrag. Maar óók onder de waardige politici kan men het aantreffen, dat in een of ander bepaald geval do in hen als geper sonifieerde voorzichtigheid, do eerlijkheid wel niet geheel en al verdringt, maar toch wat op zijde duwt! Naar onze bescheiden meening vindt men een voorbeeld uit de practijk, van wat wij hier bedoelen in de houding, die som mige rechtsche politici momenteel aan nemen ten opzichte van een nieuw minis terie op den grondslag van. de coalitie. .Zij moeten, als Christen-politici, toch voor al len, zoo eenigszins mogelijk, willen een Christelijke regecring. Dat is het kan niet adders hun eerlijke overtui ging. Daarnaast eisch beleidvolle voor zichtigheid, dat zij zulk een regeering niet opbouwen op lossen grond, op wankele basis. Maar nu wil het ons vooz'komen, alsof sommige^ die voorzichtigheid zóó zeer naar voren dringéii, dat van eerst bedoelde overtuiging heel weinig meer blijkt. Zij schrijven en spreken, alsof voor hen de coalitie momenteel zou hebben afgedaan absoluut, zonder meer. Bij do kiezers moet zulk een optreden, dat o.i. te veel i3 „verpolitiekt" in ecn- zijdigen zin, waarin het ééno vereischte van de politiek te veel naar voren dringt ten koste van het andere verwarring stichten, zoo al niet afkeer en wantrou wen. Gelukkig treft ditverwijt voor dit ge val niet do Katholieke politici. amTEIflLflE3D Ce crisis in Duitschland. Stresemann's positie. Zal hij ontslag nemen? In vele kringen acht men het waar schijnlijk, dat Slïoseimann deze week zijn ontslag neemt en dat hij- het niet tot een ontbinding van den rijksdag zal laten komen. In verband hiermede begeeft men zich in gissingen over de wijze, waarop de crisis zou kunnen worden opgelost. Er zijn drie stroomingen: de nationalisten, die een directorium wenschen, de „kleine coalilio", die een zeer beknopt kabinet met Von Seeckt als beperkt dictator aan bet hoofd van zaken zou willen zien en de sociaal-democraten, die zich aan een par lementaire oplossing willen houden, zon der ovenwel te kunnen zeggen, hoe die op lossing er dan zou moeiten uitzien. Bij velen ontmoet men een neiging- do nationalisten, die nog niet aan het woord zijn geweest eens een kans te geven, doch tevens is men huiverig dit te doen, aange zien zij de nietigverklaring van het ver daag van Versailles in hun vaandel voe- ren en juist het feit, dat Duitschland er zich thans op kan beroepen,dat Frankrijk tegen het vredesverdrag heeft gezondigd en dit nietig heeft gemaakt,terwijl Duitsoli land het wil naleven, een sterko troef in handen van Berlijn is. Bo crisis wordt nog dreigender nu, naar verluidt, Ebert zijn toestemming Peigert om zoo noodig tot ontbinding van den Rijksdag over to gaan Dc saneering der financiën. Hot nieuwe geld. Nu hot drukken van papieren marken ophoudt en deze alleen nog gebruikt war en als wisselgeld, tot de kleine coupures an do rentcmark ter beschikking zullen knaagt men zich af, hoe do finan- cieele toestand zich verder zal ontwikkelen i'r ^j'11 thans 600 millioen rentemarken Lu .waai'van er 200 voor het onbc- i gebied ter circulatie bestemd zijn, biiv] Gr millioen naar het bezet ge- I .,f nullen werden gezonden ter onder- -uning der werkloozen aldaar, onvi-n sc*00^ ttaf; zelfs dit laatste bedrag Woendo zal zijn voor de ondersteu ning, alhoewel de duur daarvan is be perkt lot één week cn men vraagt ziiok af, wat dan 200 millioen voor het overige Duitscheland zullen heteekenen. Natuurlijk zullen groole hoeveelheden papieren marken terugkeeren, daar do rentemark woTdt uitgegeven op de offi- cieele waarde van de goudmark, doch deze is slechts óón vierdo of minder van de waarde, die do buitenwereld er aan toe kent. Dientengevolge eal liet zeer twij felachtig zijn, om men er in zal slagen, de teruggekeerde marken uit de circulatie te houden. Gelukt dit niet, dan wordt de ver arming nog veel grooter. In het bezet go bied ver li oden. De intergeallieerde Rijnlandcommissie i deelt ter rechtzetting van anders-luidende berichten mede, dat do rentenmark in het bezette gebied verboden hlijft. Schandelijke prijsopdrijving. Er zijn in de afgeloopen maand inBer lijn 4036 strafzaken wegens woeker be handeld. Desniettemin bloeit dit bedrijf als nooit te voren. Aanleiding daartoe is o.a. de goede kans, die do omzetting van de prijzen van papieren in gouden marken biedt. Daarbij komt nog dat er rekening gehouden wordt met den buitenlands eken koers van den dollar, die ver slaat boven den hin- nenlandschen. Telkens wanneer er van officic-ele zijde weer een weinig speling wordt gegeven, gaan de prijzen weer meer de hoogte in, zoodat men hier alles ver hoven wereld- pari betaalt. Er is nu in de laatste dagen nog oen zoogenaamde reserve-premie bijgekomen, die zelfs tot 25 c/« van de reeds veel te kooge prijzen bedraagt. Een en ander heeft generaal von Seeckt aanleiding gegeven, oen circulaire aan zijn generaals te richten, waarin deze aangemaand worden, met de groolsto GDer gie, tegen deze schandelijke prijsopdrij ving op te treden. De toestand van Wirth. Direct levensgevaar niet to duchten. In verband met do ziekte van dr. Wirth wordt nog vernomen, dat hij cenige dagen gelsden door oen ernstige zenuwaandoe ning werd getroffen. Zijn toestand werd nog verergerd door hartzwakte. Door de hem behandelende geneesbeeren wordt thans evenwel medegedeeld, dat Wirtk's toestand weer aanmerkelijk is verbeterd, zoodat direct levensgevaar iiiet meer be staat. DE RIJNLAND-REPUBLIEK. Een „veldslag" in het Zevengebergte. Ontwapening der separatisten In het Zevengebergte, het heuvelland tusschen Bonn en Honnef, waar tusschen oen geheelo reeks van kleine stadjes ligt, heeft een „veldslag" plaats gehad tusschen de inwoners en separatisten. Een groote troep separatisten, dio oeni- gen tijd geleden door de Belgische bezet tingsautoriteiten uit Grefeld was uitgewe zen, had het op de bewoners van het Ze ven- rgte voorzien, en zoo trokken zij in kiel groepen de verschillende stadjes binnc-n, waar zij levensmiddelen en geld gingen requireeren, waar de bewoners niets van maesten hebben. De burgers en boeren voreeuigden zich tot ©en zelfweer, die hoofdzakelijk was bewapend met bijlen en toen de separatis ten een aanval deden op Honnef, werden zij bij den Aegidienberg door de inwoners ontvangen en ontstond een verbitterde 6trij(l, waanbij de separatisten, hoewel zij van vuurwapenen waren voorzien, groote verliezen leden. Tot nu toe zijn bij de se paratisten 14 dooden en een groot aantal gewonden opgegeven, terwijl de zelfweer slechts 1 dioodo en 1 zwaargewondo ver loor. De separatisten namen daarop de vlucht en trokken zich in het Zevenge bergte terug, waar zij zich in de bosschen schuil houden. De Fransche hezetlingsautoritcitcn heb ben een compagnie soldaten naar Honnef gezonden om do orde en rust te herstellen. Volgens een B.T.A.-bericht heeft op- i nieuw een gevecht tusschen de bewoners van liet Zevengebergte cn do separatisten plaats gevonden; daarbij vielen acht doo den en een zestigtal gewonden. Door de Fransche troepen werden onge veer duizend separatisten ontwapend. Neg een bloedig gevocht. 10 dooden. Daar de separatisten nit Lin burg hun aankoopen in Bad Ems wilden betalen met bankbiljet!en van do separatistische bank, kwam oen gedeelte van dc bevolking daartegen in verzet. De separatisten meenden in gevaar te verkeeren en schoten op do menigte, waardoor tien personen, waaronder vrouwen, werden gedood. Er werd last gegeven, alle separatisten to ontwapenen. Dc toestand in den Palis. Do toestand in den Palts wordt steeds erger. De separatisten hebben den opper- regeeringsraad 's Jacob uit Ludwigshafon weggevoerd, zonder dat men weet waar heen. Op het stadhuis hebben zij oen brief laten bezorgen, waarin staat dat de sepa ratistische regeering verwacht, dat de bevolking van. Ludwigshafon geen vijan dige houding zal aannemen, en waarin zij beloven, dat na de bezetting van Ludwigs- hafen door de separatisten goedkoope le vensmiddelen verkrijgbaar zullen worden gesteld. In het regeeringsgebouw te Spiers wor den voortdurend lieden geworven, die door een Franschen arts worden gekeurd. Men vermoedt, dat deze aanwerving ge schiedt, can zoo de kern van een troepen macht te vormen. De Fransche gedelegeerden te Germers- lieim cn te Neustadt i. Hardt hebben ver klaard, dat zij nog slechts de separatis tische to Spiers erkennen. Germersheim is ook door de separatis- te bezet. Het schijnt er de separatisten om te deen <9 zijn oen einde aan het ge- oidendo Duifsche bestuur te maken. Te Ivaiserslaulern zijn verschillende Duitsche ambtenaars in hechtenis genomen en weg gevoerd, onder voorwendsel, dat do sepa ratistische vlag, van het stadhuis was verwijderd. UiT HET RUHRGEBIED. Gebrek fc Dusssldorf. Geruchten van een autonoom Rijnland. Uit Dussoldorf wordt gemeld: Tcngevolgo van het ernstige gebrek, dat een groot gecicelte van de bevolking lijdt, was het Vrijdag zeer.onrustig in de stad en moesten do Fransche troepen met bajo netten op bet geweer-.en [machinegeweren uitrukken, hetgeen in weken niet was noo dig geweest. Gedurende den nacht is allo verkeer in de stad verboden. De Fransche patrouilles drijven de, menschen, die zich in do straten verzamelen, uiteen. Het gevolg van dezen toestand is, dat de bevolking zeer weinig vertrouwen meer stelt in de regeering te Berlijn, nu ook het aangekondigdo nieuwe geld nog steeds niet is aangekomen. Do Franschen houden voortdurend be sprekingen met verschillende leiders der Rijnlandsche partijen, waarvan het doel moet zijn, de bevolking voor de separatis ten te winnen. De Franscho hooge commissaris Tirard ontving gisteren Adenauer, den burge meester van Keulen. De geruchten over het vormen van oen autonoom Rijnland nemen toe'. Do stemming onder de bevolking is van dien aard, dat er geen enkele belangstel ling bestaat voor de gebeurtenissen van den dag. Do terugkeer van den ex-krooprins naar Duitschland heeft hier weinig indruk ge maakt. Terwijl de raad van ambassa deurs de mogelijkheid bespreekt van een herstel der "monarchie in Duitschland en de dan te treffen maatregelen, verhongert ide bevolking in 'het Rijnland. De arbsidsstrijd. Mass a-o n t s 1 a g bij de A dier Werkc. De Adler-Werko te Frankfort hebben van het technisch en administratief 'per soneel 1200 personen opgezegd. Het ligt in do bedoeling der directie het bedrijf ge heel stop te zetten. Maatregelen van Degoutte tegen mass a-o n t s 1 a g. Bij een decreet van generaal Degoutte is aan do leiders of eigenaars van bedrij ven, welke meer dan 500 arbeiders in dienst hebben, ontzegd hun personeel go- hoel of gedeeltelijk te ontslaan, op straffe van gevangenisstraf en hoeten. DE CRiSIS IN DE ENTENTE. Frankrijk en Engeland. Een uitstel. To London schijnt men ten aanzien aanzien van de crisis in den entente wat minder pessimistisch gestemd te zijn, nu het Britscho voorstel, om do bijeenkomst van dc-n gezantenraad tot Maandag uit te stellen, is aangenomen. Do moeilijkheden, voortspruitend uit de lijnrecht tegen elkaar indruischendo Fran sche en Engelsche opvatting, blijven ten volle bestaan, doch men hoopt, dat door het uitstel, lioo kort ook, overhaaste .stap pen zullen worden' voorkomen. In beginsel stemt de Engelsche regee ring natuurlijk daarin met de Fransche overeen, dat Duilsohlnnds weigering met betrekking tot de hervatting der militai.ro controle niet geduld kan worden. In Engeland spreekt men echter slechts van een protest, terwijl het duidelijk is, dat Frankrijk zich in geen geval daarmee zal vereenigen, aangezien het er geen. enkel resultaat van verwacht. Ook is men in Engelscho regeerings- kringen van oordeel, dat een inspectie tocht van geallieerde officieren naar die deelcn van Duitschland, waar de rijks- regeering niet in staat is de orde te hand haven, groot gevaar oplevert Hoe Frankrijk zich met deze opvatting zou kunnen vereenigen, is niet duidelijk. Voor het optimisme schijnt dan ook geen enkele feitelijke reden to bestaan. Bericht wordt, dat alles in het werk wordt gesteld, om een toenadering tus schen Engeland en Italië aan den eenen kant en België aan den anderen kant tot stand te brengen, doch in welk stadium deze pogingen zich bevinden, hlijft een ge heim. Men is er zich natuurlijk zeer wel van bewust, dat een drastisch optreden van Frankrijk slechts kan worden voorkomen, indien Engeland een krachtige houding aanneemt, niet tegen Frankrijk, maar tegen Duitschland. Uit niets evenwel blijkt, dat van Engel sche zijde thans pogingen worden aange wend om Frankrijk binnen zekere perken te houden, door met dit land mede te wer ken, hetgeen het eenige middel zou zijn om to voorkomen, dat Frankrijk militaire en economische sancties met de grootste gestrengheid gaat toepassen. Hoop <op' o verben slemlm'in'g. Volgens uit Parijs ontvangen berichten, schijnt het thans wel, dat do Raad van Ambassadeurs in zijn zitting van heden tot overeenstemming zal kunnen geraken omtrent de formuleering van een protest hij do Duitsche regeering betreffende den terugkeer van den ex-kroonprins en den onwil, wolken Duitschland toont, om zich aan de controle op zijn militaire bewape ning te onderwerpen. Do kwestie van eventueelo sancties zou worden voorbehouden, ten einde een col lectieven stap van de geallieerden moge lijk te maken. Naar hetgeen ik verneem, zal Frankrijk alles doen, wat in zijn ver mogen is, om een breuk met zijn geallieer den te vermijden. Het is echter verplicht, met een* oplos sing te komen, welke een einde zal make: aan den toestand, waarin het zich op het oogenhlik ten opzichto van Duitschland be vindt. Frankrijk zou niet tot een militaire actio willen overgaan, doch zich er mee tevreden stellen, het thans nog niet ge heel bezette Roergebied af te ronden. Frankrijk. De arrestatie van Midol. Wat hij nog tegoed h e->e f t. In verhand met de arrestatie van den Parijschen communist Midol, lezen wij in de Fransche bladen nog een opsomming van do verschillende veroordeelingen van Midol, alle wegens politieke vergrijpen: 4 Juli 1921, wegens opruiing van de sol daten, vijf jaar gevangenisstraf en 3000 fres. boete. 3 Juli 1920, zes maanden voor een zelfde feit. 14 October 1920, zes maanden en 5000 fres. boete. 24 Mei 1921, 6 maanden en 200 fres. boete. Voorts werd hij door de rechtbanken te Dijou en Garpentras nog veroordeeld tot resp. dertien maanden en twee jaar ge vangenisstraf. Al deze veroordeelingen hebben betrek king op een door Midol gezonden circu laire in Februari 1920 aan den hond van spoorwegpersoneel van de P. L. M., waar in hij de spoorwegmannen opwekte geen gehoor te geven aan het bevel tot mobili satie en hun oproeping terug te zenden aan de militaire autoriteiten. Ook vroeger, in Januari 1920, werd Mi dol al eens veroordeeld wegens het opwek ken tot staken, tot een jaar gevangenis straf, welke straf echter, door de daarop volgende veroordeelingen voorwaardelijk was. Thans is dit 'vonnis echter eveneens van kracht geworden. Alles bij elkaar genomen, wacht Midol dus een „siësta" van negen jaar en zeven maanden, met als „pensionprijs" een be drag van 8200 francs. Midol deelde mede, dat hem van deze veroordeelingen, die allen hij verstek waren niets bekend is, daar hij voort durend in Zwitserland had vertoefd en de burgemeester van Dijon, zijn vroeger do micilie, hem do deshetreffendo stukken nooit had opgezonden. „Ik zal mij met mijn verdediger, Me. André Bcrthou, verstaan, om tegen al deze vonnissen appèl aan te teekenen", ant woordde Midol op de voor hem weinig pleizierige medcdceling van den rechter van instructie. Engeland. Moorden op Joden in Ierland. Verleden weck is in de straten te Du blin een moord gepleegd op een Jood. Een paar weken geleden is daar ter stede een andere Jood vermoord. In geen van beide gevallen kent men do beweegredenen der moordenaars. Wat den cerstgenoemden HET VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Men acht het waarschijnlijk, dat Stre- semann deze week zijn ontslag neemt. Een veldslag in het Zevengebergte tus schen separatisten en inwoners. Ook in Bad Ems heeft een bloedig tref fen plaats gehad De dreigende breuk tusschen Engeland en Frankrijk. Men hoopt het „misver stand" heden uit der. weg te kunnen rui men. BINNENLAND. De Kabinetscrisis. De taak van Mr. Kooien. Onderhandelingen. De Chr.- Hist. over een Katholiek a!s Kabinets formateur. De 48-uren week in het Bouwbedrijf. LEIDEN. Be rede, waarmede de directeur van „De Lakenhal" da Toorop-tcntocnsleUing Zaterdag heeft geopend. R.K. Huisvesting s-Coniiié. LEIDEN EN OMSTREKE w Dulische Priesters: Vorige opgave f 207 .CO N. N. v 19.00 G. G. f 1.C0 N. N., tot zekere intentie f 2.C0 N. N., tot lafenis der Gel. Zielen f 2.50 Totaal f 222.50. Duitsche Kloosters: Vorige opgave f 2C0.G0 N. N. tot lafenis der Gel. Zielen f 2.50 Totaal f 202.50 Kath. Rijnland: Vorige opgave f 550.00 N. N., Leiden f 1 00 H. D., f 2X0 G. "W., f 200 N. N., f 1.00 A., f 2.50 "Wed. Oh. K.,-te Hoogmade f 2.50 Totaal f 561.50 In lotaal ontvangen f 986.59 Ontvangen hij den heer J. v. d. Heijden van K., Leiderdorp, 2 mud aardappelen en 1 mud tarwe. Het Haagsohe blad „Het Vaderland''1 ontving den volgenden brief: Mijnheer reedakteur. Ik heb met meelij gelezen van de ont- zetende noot in Duitschland. Ik heb geen geld te vermissen, maar ik zend u mijne eerlijk verdiende echt zilvere medaljes. Verkoop die maar, elk plakje zag nog wel een paar broden opbrengen, en ik stigt daarmee meer nuttigheid als zo te hangen op mijn beste jas, die toch maar in de kast hang. Beter iets dan niets. N.N. een oude Vechtjas Dat briefje gaf de onbekende aan het loket af, met de twee -zilveren penningen, en ging lieen. Het blad zegt er van: „Op den eenen penning, ongeveer ter grootte van oen rijksdaalder, staat aan do oeno rijde het Nederlandsche wapen, to midden van oorlogsattributen, en daarbo ven: „Voor trouwn dienst"; aan do ando re zijde een groote W. op oen draperie, met do kroon er op. Op den tweeden, groolcren penning aan de oene zijde, in een lauwerkans: „Huldo aan de Strijders op Lombok, Amsterdam 6 Juni 1895"; aan de andere zijde: „Ma- taramTjakra Negara". Die twee, met levensgevaar, eerlijk ver diende penningen, dio ook nog hun waar de in zilver hebben, stelt de oude Vochtjea ter beschikking van de hongerlijders in Duitschland. Die gift is heel wat meer waard dan het zilver, dat er aan ril". Een treffend voorbeeld! Ook 'n beschamend voorbeeld? moord htreft, heeft het geval zich als volgt toegedragen, 's Avonds togen half twaalf liepen twee Joden, bij name Kahn en Mil ler, in Stamerstreet, hot hart der Jood- sche wijk, toen twee mannen, die op den hoek der straat stonden, him gelasten, stil te blijven staan. Zij gehoorzaamden aan het hevel, waarop zij werden ondervraagd naar hun namen, woonplaats en gods dienst. „Zijn jelui Joden?" werd hun ge* vraagd, en toen Kahn en Miller dezO vraag bevestigend beantwoordden, weri hun gezegd, dat zij „beonen moesten ma ken". Toen zij wegliepen, schoten de man* nen op hen, waarbij Kahn werd gedood en Miller gewond. De moordenaars namen de vlucht in een auto. Do moord, veertien dagen geleden go* pleegd, had onder dezelfde omstandig* heden plaats. Do Joodsche gemeente is door deze beurlenis ten zeerste ontsteld.

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 1