1 Leifalie Cowni" Vierde Blad. Zaterdag 1 November 1923 SÏAÖSM8EÜWS De Armenraad. Jaarverslag. Verschenen is heb jaarverslag van den 'Armenraad te Leiden 1922. De Armenraad verschaft op aanvrage gratis iuliclitin- jen omtrent de omstandigheden van perso- jen. die zich bij instellingen of particnlie- i ten om hulp hebben aangemeld; geeft, aan hulpzoekenden gratis advies om fient de wijze van hulpverkrijging, doch [eeffc zelf geen ondersteuning; beoogt somenwerking te bevorderen tus- ichcn instellingen en particulieren, ten aan- licn der armverzorging; tracht met inlichtingen, raad of op ancle- wijze particulieren cn instellingen in zake inaenzorg behulpzaam te zijn. Het kantoor is Rapenburg 68, Tel. 1052. Het spreekuur van den Secretaris is: deren werkdag van 1012 uur. Het kantoor is geopend: iederen werk- bg van 912 uur en van 25 uur. Zatcr- 'jgs van 912.30 uur. In het jaar 1922 vonden in de samenstel- jg van den Armenraad de volgende wij- gingen plaats. De heer H. Buurman (Diaconie der Geref. erk) werd vervangen door den heer P. J. osman. 1 De heer T. M. A'. Pieck (R. K. Ter. tot ijk vei olejringï werd vervangen door ka- daan Th. P. Blom. In den loop van 1922 vergaderde de Ar- 3iiraad 2 maal en wel op 17 Maart en op Mei. In de vergadering van 17 Maart werd i sstgesteld de rekening en verantwoording ter hot dienstjaar 1921. Toegestaan was 1550.uitgegeven werd f 4267.50, zoodat ra saldo van f 282.50 in de gemeentekas ra worden terug gestort. De begrooting 1522 bedroeg een totaal van f 7250.In de trgadering van 19 Mei werd vastgesteld de -grooting voor het dienstjaar 1923. Aange- raagd werd voor 1923 een bedrag van ;SOO.en in den loop van dat dienstjaar ippletoir een bedrag ban f 5150.alzoo ia al f 12950. 1 Op verschillende wijzen werd door den rmenraad van advies gediend. In de eer- i plaats betreffende de gewone onder- funingagevallen. De Vereeniging Vrouwen naaimoeders ontvangt in voorkomende ■vallen een rapport en' daarbij een beslis- ag of al dan niet naar ons oordeel ge tond moet worden. Dit op baar verzoek. Eetzelfcle pleegt' te 'geschieden met dé aan lagen om steun aan het Fonds tot. onder- euning. van nagelaten betrekkingen van in ed.-Indië gevallen''Militairen, sorteerendo Mei' bet Departement van Koloniën. Te ns belast de Armenraad zich met de uit- iering der overgemaakte bedragen, en ziet f dat de gelden richtig worden aange- aid. Voorts werden in enkele gevallen ad- «en gegeven betreffende de plaatsing in stichten van ouden van dagen; gezinsver- Jging, ouderdoms verzekering en in val id i- litsoevallen, onderhoudsplicht, oprichting in Instellingen van Weldadigheid, pla&t- ag op de lijst- van art. 3 der Armenwet, insluiting bij den Armenraad enz. enz. Het Bestuur vergaderde 12 maal. Over 1922 werden door den onderzockings fust. in totaal 2015 rapporten uitgebracht ttd 959 in liet. jaar te voren. De Armenraad was oolc dit jaar overla- ffl met werk; de lieerschende werldocs- id droeg daartoe veel bij. Kaast de Instel- sgen deed ook de Gemeentelijke Commis- is tot steunverleening aan werkloozen én d Gemeentelijk Bureau voor de Werkloo- nverzekering, waaraan 65 vakvereenigin- 'i zijn aangesloten, hare onderzoekingen w middel van den Armenraad gescliie^- bi v. erk "?.-•> den Armenraad breidde zich alanig uit. dat tegen het eind van 1921 sloten werd tot aanstelling van meer per- accl. Dit kreeg echter pas het jaar daar- izijn ontslag; er worden 2 tijdelijke amb- saven aan den dienst toegevoegd, die dus )3! December 1922 bestond uit 1 vasten ftbtenaar en 2 tijdelijke ambtenaren be ta twee typisten; voor het jaar 1923 wer- 3bovendien nog op de begrooting gelden o tijdeiiike ambtenaren aangevraagd, *iat dus bij den Armenraad, behalve de Kretaris, 5 personen zullen werkzaam zijn 1922, tegen S in 1923. Het Burg. Armbestuur maakte belangrijk Kr clan voorheen gebruik van den inlich- spendienst, inzonderheid hij meer inge- ikelde en moeilijk te onderzoeken ge- •Heu. Ook met den Raad van Arbeid is 9 goede samenwerking te vermelden, lerdcr bevat liet zeer uitvoerig, duf fel^ en zakelijk gestolde versla.g nog wetenswaardigheden omtrent de ge- werkzaamheden. Voor heden laten liet hierbij. JIT BE OiüeEViMB i alphen aan den rijn. Middenstand. Dinsdagavond ten kantore der Algemeene Centrale voor den Middenstand Mink bezochte vergadering gehouden handeldrijven do middenstanders, imet .doel te trachten alhier een neutrale ^Honstandevereeniging1 op te richten, ^schillende besprekingen zijn er dien Üjöd gehouden, we.lko tot resultaat Iheb- Söhad, dat zich oen voorloopige com- heeft, gevormd, bestaande uit de jagende Iieeren: G. van der Kolk. M. Hen Hoek, D. Raaphorst Czn., W. den Hertog Azu„ S. Gorrée, W. J. van Ivreg- ten, L. W. van Dien, J. Ottens. Voorts zal in het gebouw Concordia een openbare vergadering worden gehouden op 22 No vember, waarin de heer A. Ingenool Jr., directeur van het Bondsbureau van den Ned. Middenstandsbond, ter oprichting dier vereeniging, nadere toelichtingen zal geven. St. PancraHus-Pairoriaat. Het St. Paneratius-Patronaat viert Zondag het jaarlijksche opdracliffeest, aanvangende met een algemeeno H. Communie der le den, waarna gemeenschappelijk ontbijt. Zal Zondagavond de plechtige opdracht plaats hebben der nieuwo leden, de feest viering zal Maandagavond besloten wor den met een feestavond in de St. ^oseph- zaal, door zang en voordrachten afgewis seld. De feestavond is uitsluitend toegan kelijk voor ouders, leden en donateurs. Aanbesteding. Gisteren werd in ho tel Rutten door den heer W. B. Kroon, architect te Alphen aan den Rijn, aanbe steed: het bouwen van een rijwielherslel- plaats met winkel en bovenwoning aan de Prins Hendrikstraat. De inschrijvingen waren als volgt: Perceel I, metsel- en timmerwerk:' A. Heering, Den Haag, f 13.196; C. Oosterom, Warmond, f 11.300: P. v. d. Harst, Sche- veningen, f 10.500; J. Vonk, Alphen a. d. Rijn, f9841; A. Voordouw, Zwammer- dam, f9790; Gebr. Kwakkenbos, Nieuw koop, f6439; G. Slingerland, Alphen a. d. Rijn, f 9395; A. van Leeuwen, Nieuw koop, f9300;.K. Ende on Co., AVaddinx- veen, f9150; A. van Dam, Alphen a. d. Rijn, f8580; *K. de Jong, Alphen a. d. Rijn, f 7995. Perceel II, lood- on zinkwerken: A. Blonk, Alphen a. d. Rijn, f722; Th. Oosterom, Alphen a.d. Rijn, f 760; J. Ver hoef, Alpben a. d. Rijn, f 800; J. J. Bonte, Alphen a. d. Rijn, f 835. Perceel III, glas-, schilder- en behang- werken: J. M. Wijsman, Alphen a.d. Rijn, f1490; D. Schild. Utrecht, f1399; P. H. van Koeken, Alphen a. d. Rijn, f 1315; W. van Diest, Alphen a. d. Rijn, f 1328; H. Naber, Alphen a. d. Rijn, f 1178; Gebrs. Kempen, Uithoorn, f1138; P. Pouw, Nieuvverbrug, f 1059; Gebrs. Vcirhoeff, Alphen a. d. Rijn, f 948; J. Geerlman, Alphen a. d. Rijn, f 930. Muziekvereeniging. De alhier on langs opgerichte muziekvereenigïng draagt den naam van muziek vereeniging „Cres cendo". Tot directeur is benoemd de heer Hupkens uit Leiden. "Diefstal. Alhier is een vijftal jou- geus geverbaliseerd wegens diefstal van doozen sigaretten uit verschillende win kels. BODEGRAVEN. IJsclub. De IJsclub „Werkverschaf fing" hield Dinsdagavond 1.1. haar jaar vergadering, waarin do rekening 1923 werd goedgekeurd met oeu flink batig saldo. Do 3 aftr. bestuursleden werden als zoodanig herkozen; de H.H. E. La Gro, J. v. d. Giesen en A. 'Beijen. In de vac.- Kriiyt '(die naar elders vertrok) werd ge kozen de heer R. Ivelfkens. De Voorzitter bracht woorden van hulde aan den heer Kïuyt, voor het zeer vele door hem ge daan. in 't belang der Vereeniging, waar van de heer Ivruyl bijna 25 jaar lang lid is geweest, en waarvoor hij als baan commissaris bijzonder veel heeft gedaan. De vereeniging verliest aan hem een alge-" meen geacht en werkzaam bestuurslid. H1LLEGOM. „Vondel". Gisteravond gaf dn Too- neelvereenigmg in de grootc zaal van Café „Flora" haar eerste uitvoering in dit seizoen. De zaal was tjokvol, alle kaarten uitverkocht, naar schatting 450 belang stellenden. Eerst kwam men voor 't voet licht met: „Onder één dak", tooneelspel in 3 bedrijven.- Tusseken de bedrijven dooi de revue: „Bedoel je dat?" door 9 perso nen, met zang, waarin op humoristische wijzo locale toestanden werden weergege ven. Tot slot kregen we: „Hedendaagsche Dienstboden'', klucht in één bedrijf. Er is czeer goed spel geleverd, or is kunstgenot gesmaakt en hartelijk gelachen; er is ge noten. „Vondel" heeft haar goeden naam schitterend gehandhaafd. Veiling. Do pereeelen bloembollen land, Heerenhuis, schuren enz. .gisteren afslag in .hotel Sistermans door notaris A. Goldenberg alhier geveild, brachten teza men f 38801 op. Een en. ander werd niet toegewezen; eigenaars de Erven van wij len den heer L. Stassen. KATWIJK AAN DEN RIJN. Tuinbouw. Nog zelden, misschien nog nooit zijn do najaarsprcducten zco vroeg ran do markt verdwenen als nu. Voornamelijk geldt dit voor bloemkool. En van de andere producten als roode en gele kool is lang niet die oppervlakte ge teeld als andere jaren. Toch zijn de prij zen niet buitengewoon hoog. Alleen uien brengen tamelijk goede prijzen op. Rond do f 10 per 100 K.G. Peen wordt iets vlug gei* in prijs. Peen voor conserven gaan te gen f 6 per 100 K.G. Snijbloemen. De handel In snijbloe men is aanmerkelijk vlugger. De voorraad wordt steeds kleiner. Van den kouden grond is alles weg. Voornamelijk door de vorst. De prijzen zijn dientengevolge flink opgeloopen. Chrysanthen varieeren van van f 0.10 fot f0.35 per bos. Voor extra wordt iets meer betaald. Mot liet planten van bollen voor de trekkassen is men wel ongeveer gereed. De uitgeplanto hoeveel heid moet kleiner zijn dan vorige jaren. Men is niet optimistisch gestemd. NIEUWKOOP. r' Ontslag Poldersecretaris. In clc gehou- don ingelandsvergadering van den polder Nieuwkoop is mot overgroot© meerderheid van stemmen (pl.m. 400 tegen ruim 100) be sloten het ontslag van den heer H. Mol als secretaris vaii den Polder nogmaals ter goedkeuring aan' Ged. Staten voor to dra gen. Tevens werd den heer Mol ontslag verleend als inspecteur van den Polder. NOOTDORP. R.-K. Volksbond. Do Ned. R.-K. Volkshond alhier, gaf op Dinsdag, 13-Nov. een .goed gtslaagde feestavond in het R.-K Vereenigingsgehouw. De zaal was flink bezet. De Voorz. opende de bijeenkomst mét het. gebed en een kort openingswoord, waarna hét Bondslied werd gezonden, be geleid door de „Harmonie". Daarna voer de do tooneelvereenigdng „St. Genesius" bet drama „Verbannen" op, dat heel goed geslaagd is. Na de pauze w-erd „Room- sche Blijdschap" uit volle borst gezongen, waarna werd opgevoerd: „De Onuitstaan bare", waar de lachspieren door in bewe ging gebracht werden. Do Voorz. bracht zijn dank aan allen, die tot dezen feestavond had don medege werkt. Tot slot werd: „Aan U, o Koning der Eeuwc-n" gezongen. De gehouden col lecte bracht op f 23.30. ROELOFARENDSVEEN. Tuindersyereensging. Donderdag had in de St. Pancratiuszaal oen algemeeno ledenvergadering plaats van de R.-K. Coöp. Tuindersvereeniging „Eendracht maakt Macht", welke vergadering slechts matig was bezocht. Het gure buiïge w.eer zal hier wel do grootste oorzaak van ge weest zijn. Wegens ongesteldheid van den Voorzitter de heer J. van der Meer Nz. was de leiding aan den 2den Voor zitter de heer G. van der Meer Pz. Deze opent na een woord van welkom aan den Geest. Adviseur, bestuur en Jeden de ver gadering met den Chr. groet en geeft ver volgens het woord aan den Secretaris tot het lezen der notulen der vorige vergade ring, welke na een kleine opmerking wor den goedgekeurd en vastgesteld. Hierna werd door den directeur, den heer N. Wagenaar, een voorloopig verslag uitge bracht van den toestand der veiling over de zomercampagne 1923, waaruit bleek, dat ondanks den grilligen zomer van koude hitte en storm het afgcloopen seizoen toch zeer gunstige resultaten voor de vereeni ging heeft opgeleverd, daar do totale om zet aan producten bedroeg f 853.244 en de voorloopige balans een zoodanig winst cijfer aangaf, dat vermoedelijk 4 pCt. aan do leden zal worden gerestitueerd, Zooals licht is te begrijpen werd deze mcdedeeling door de vergadering met ap plaus begroet. Gekomen aan punt 4 deelt do Voorzitter mede, dat naar aanleiding van de actie van eenige inzouters omtrent do augurken op kunstmest geteeld, de vereeniging dezen zomer bij wijze van proef een zestal vaten augurken, uitslui tend op kunstmest geteeld heeft ingemaakt en daarnaast ook augurken op stalmest geteeld, welke alle in dezelfde soort vaten zijn gegaan en ook dezelfde behandeling hebben ondergaan, om zoodoende later te constateeren of werkelijk de augurken van de kunstmest tegen bet inmaken min der goed bestand zijn. Ook deelt de Voor zitter nog mede, dat vanaf 22 Mei j.l. het Vi pCt. registratie-recht is vervallen, wat voorzeker voor de veilingen een niet on beduidende verlichting, mag worden ge noemd. Bij de rondvraag wordt nog de opmer king gemaakt, dat door niet-ieden wordt gebruik gemaakt van de zakken der ver- eeniging, wat toch zeer zeker niet te pas komt en wat nog niet zoozeer een finan- tieele schade is, dan wel een groote erger nis voor iedereen, hetwelk ook liet bestuur volmondig toegeeft. Het bestuur doet de toezegging, hoewel het uiterst moeilijk zal gaan dit euvel zooveel mogelijk te be letten. Daar hierna de rondvraag niets belangrijks meer opleverde wordt deze ge animeerde vergadering door den Voorzit ter onder een woord van dank aan de leden voor de opkomst met den Clir.' groet gesloten. Tocneeluiivoering. Door de Toonedl- clul) St. Panera[ius znllen a.s. Donderdag en Vrijdagavond do jaarlijksche uitvoe ringen worden gegeven. Opgevoerd zullen worden „Getrouw tot in den Dood", drama uit de laatste jareu der middeleeuwen eu daarna „De Mexicaansche Zilvermijn", blijspel. Dit laatste stuk toont ons op ver makelijke wijze 'het gevaarlijke van spe culatiezucht. Naar wij vernemen zijn de tooneelen" opnieuw geschilderd, terwij^ ook vooral gelet is op het vallen van het licht. Moge het publiek het streven der ver eeniging waardeeren dooi* in groote ge tale de uitvoeringen bij te komen wonen. Rectificatie. Betreffende het on geval alhier op het Station kan worden medegedeeld dat het ongeval geheel te wijten is aan den scholier zelf, die toen* den trein binnenkwam te vroeg op den treeplank is gesprongen met het bekende gevolg. RIJNSBURG. „FlGra". Do loden dezer vereeniging zijn ter vergadering opgeroepen Dinsdag a.s., ten 7 ure, in 't gebouw „Flora". De agenda bevat de volgende punten: Bespre king. Tentoonstelling. Bespreking export. Vaststelling salaris commissarissen en begrooting 1924. Brand. Gistermorgen omstreeks 11 uur brak brand uit in do schuur van den lieer M. de Mooi, Koestraat. Men ïvas den brand, die zich eerst zeer ernstig liet aan zien, gauw meester daar do brandspuit spoedig aanwezig was. De beido huizen naast de brandende schuur bleven ge spaard, behoudens groote waterschade. Do hit van den heer de Mooi kwam in de vlamimen om. Verzekering dokt de schade. Onze winkels. Hedenmorgen te S uur werd de naai* de eischen des tijds inge- richto winkel van den heer Mathot ge opend. Vooreerst willen we mededeelen, dat het metselwerk is gemaakt door ge broeders v. d. Vijver; het timmerwerk 'door N. v. Eganond; het verf werk door v. d. Gugteu, het stueadoorswerk door v. Arisü to Leiden, 't Geheel' ziet er smaak vol uil. In de etalage laan hot frontraaim zijn vele soorten kruidenierswaren uitge stald, waarvan velen om van (o water tanden. Ook Van wijnen en likeuren za gen we verscheidene kwaliteiten en soor- ten. *ALs kennismaking geeft de heer Mathot hij iederen aankoop van f2.50 een fijne snijkoek cadeau. WOUBRUGGE. Gegund. Door het 'bestuur van Het Groene Kruis is hét bouwen v.an een maga zijn gegund aan de heeren J. Kroon en Joh. Mo oré. V/ASSENAAR. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeen- /te vergadert Donderdag a.s. des voormid dags te 9.30 ure. LEQEÜ ESI VLOOT Duur der eerste oefening. Bij koninklijk besluit is bepaald, dat voor een dienstplichtige, die in opleiding is genomen voor onderofficier of voor officier en die buiten zijn schuld zulks ter beoordeeling van den minister van oorlog van de opleiding wordt onthe ven, de eerste oefening even lang zal du ren als voor andere dienstplichtigen van de groep, waartqe hij behoort, en die niet voor een rang worden opgeleid, is vast gesteld. Ter uitvoering, van dit b.esluit is be paald, dat in voorkomende gevallen do inspecteur van het er bij betrokken wapen of de chef van het dienstvak een met re denen omkleed voorstel aan den Minister van Oorlog zal bobben in te zenden. Ingezonden Stukken (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) „Dc Goede Woning". Geachte Redactie, Om te voorkomen den schijn (o wekken (die trouwens door Uw antwoord reeds eonisgzins gewekt is) dat ik het voor „Het Volk" zou opnemen, wil ik U nu niet ver zoeken een ingezonden te plaatsen, maar kan niet nalaten U te doen opmerken, dat Uw conclusie „we zijn dus geheel juist" eigenlijk een conclusie i3, die kant noch wal raakt. „Het Volk" stelt de zaak scheef voor, als het schrijft „do menschen moeten t o t boven f8 per week aan huur opbren gen" (hoewel dit nog niet wil zeggen dat a l I e bewoners f 8 huur moeten betalen.) Nu zegt uwe Redactie „er bestaan geen huizen die boven f 8 per week aan huur moeten opbrengen, want de duurste zijn f 7.25 cn tegenover 30 van dien hoo- gen prijs (dien prijs vindt u dus toch hoog) staan er 70 van p.l.m. f 3.50. Deze voorstelling, geachte Redactie, liet spijt mij dat ik dat van „De Leidsche Cou rant" zeggen moet, is niet minder scheef dan de door U aangehaalde voor stelling uit „Het Volk". Immers, het voornaamste liet U achter wege n.l. dat cr behalve de door U ge noemde woningen, nog 130 woningen zijn van bijna f 7. Ik had van U verwacht, dal U de zaaj< recht zoudt zetten, allerminst dat li zouclt verklaren „dat U dus geheel juist was." Wanneer U een prijs van f 7.25 lioog vindt, dan is een prijs van f G.65 toch zeker niet laag. De door U genoemde 70 woningen van f 3.50 hadden trouwens geheel buiten bespreking kunnen blijven, want met die bewoners zal het bestuur geen last hebben. Zou het nu niet op de weg der Re dactie liggen, als werkelijk blijkt dat de liuur te hoog wordt (de loonen dalen doch de huur niet) het bestuur te bewe gen, minder zijn recht .te doen golden? Het bestuur kan er toch niet do voorkeur aan geven dat de bewoners huurschuld maken? Het spreekt als vanzelf, dat ik met Uwe verdere en juiste opmerkingen, inzake het onverhuurd laten cn liet uitsluitend verhuren aan R.-K. geheel accoord ga. Hoogachtend, A. SLEWE. Aan -het slot zegt do inzender dat hij het cons is met do „verdere en juiste op merkingen". Maar dan is hij het eens met het voornaams te. Wat ons bewogen hoeft, om deze zaak te besproken, is vooral do grove laster van „Het Volk", dal men huizen leeg liot staan, omdat er geen Roomsehe huurders waren. Wij hebben volstrekt niet bedoeld, den schijn te wokken, alsof do inzender hot voor „Hei Volk" zou opnemen; - integendeel! Wij herhalen, dat wij „geheel juist" hebben ingelicht; on verwijzen daarvoor verder naar „Stadsnieuws" in dit num mer. Ten slotte: wat betreft het onderverhu ren of kostgangers houden wij heb ben alleen geconstateerd, dat het bestuur daartoe liet recht hoeft. Of het goed doet, met in alle gevallen van dat recht gebruik te maken, is een vraag die wij in liet midden hebben gelaten!Wij gouden niet gaarne deze vraag onmiddellijk bevestigend beantwoorden. Toch zij hier opgemerkt, dat b.v. het bestuur van de woningbouwver. „Tuinstadwijk", groolen- deels bestaande uit socialisten, pre cies op hetzelfde standpunt staat als „De Goede Woning"! Sasaiosiln Berschien Spccrwegcngeluk. Op de lijn Unter-Turklieim-Kornwest- heiin heeft Donderdagavond to 6 uur lei- hoogte van het ziekenhuis van Cannstaf een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad Een goederentrein, die op een verkeerd spoor gekomen was, liep op een trein met arbeiders, welks twee eerste wagons in el- ka ai* schoven. Het eerste rijtuig was een goederenwagen, het tweede echter een per sonenrijtuig, waarvan de nicesto inzitten den gedaad werclen. Dertien kwamen er anet verwondingen af. Ook de machinis ten van heide treinen werden gedood. Pokken fe Lenden. Do hygiënische commissie van Londen, houdt zich sedert enkele dagen bezig met een pokken-epidemie. Knbelo personen zijn reeds overleden. Energieke maatrege len zijn genomen, om de ziekte.meester°to worden. Een potvisch die meer dan 203.000 pond sterling waard is. Naar uit Durban (Z.-Afrika) aan do „Daily Telegraph" wordt gemeld, is door een waivischvaarder van Mrss Egeland en Go. een potvisch (cachelot) gevangen.' wel ke voor een waarde" van; meer" dan 200.000 pond sterling aan amber bij zich draagt. Amber is. zooals bekend, een vettige sub stantie van een aschgrijze kleur, welko soms in brokken van verschillend gewicht wordt gevonden, drijvende op de zee of aangespoeld aan het strand in verschil lende deelen van de wereld. Ook wordt het bijwijlen aangetroffen bij de pot visch zelf. De theorie is, dat amber een ziekelijke afscheiding is in de ingewanden, yan de cachelot. Blijkt bet dat de amber waarvan in dit bericht gewag wordt gemaakt, en waarvan monsters naar Londen zijn gezonden^ „echt" is (want er is ook sohijn-ainberX dan zal de vangst van deze potvisch wel de rijkste zijn, die ooit te Durban aan wal is gebracht. I Een roman in 2 deeien. In Nottingham is dezer dagen een ro man voortgezet, die zich daar een kwart eeuw geleden afspeelde. 25 jaren geleden zouden Ada Wakefield., en Joe Thompson in liet huwelijk treden, doch op den vooravond van de plechtig heid weigerde plotseling de bruid; de on- trocstbare bruidegom vertrok naar vreem de oorden en liet- niets meer van zich .lioo- ren. Mrs. Wakefield ontving echter enkele dagen geleden een schrijven van baar voormaligen bruidegom, waarin hij schrijft dat hij thans te Vancouver een gezeten landbouwer is en er warmpjes bijzit. „Als je wilt overkomen, zal ik-tele grafisch je passagegeld overmaken", luidde het einde van den brief. Resoluut besloot Ada Wakefield liet aanbod te aanvaarden, nam bij haar bank 80 pond op en vertrok naar Southampton Een der verslaggevers van een Engelscb blad, die baar interviewde, verhaalde, dat zij nog geheel buiten zichzelve was. „Ik heb altijd wel gedacht dat Joa mij weer zou schrijven en wij elkaar zouden terug zien", verklaarde dé gelukkige, 50-jarige bruid. „Eenige jaren nadat hij Engeland had verlaten, huwde ik een ander, doch mijn man was invalide en ik was verplicht te vond een betrekking in een wolfabriek. Ik von een betrekking in een wolfabriek, die mij weinig betaalde, zeedat ik een moei lijk leven b:b gehad. Ik ben nu al.jaren, weduwe". ELand» eet TsalrabsniK? Verbauw van karwijzaèd voor den oogst in 1924. Evenals bet vorige jaar is ook thans door de directie van den landbouw, door tus- sehenkomsfc van hare correspondenten, een onderzoek ingesteld naar de oppervlakte der thans te velde staande karwij en naar den stand van het gewas. Het. onderzoek heeft zich uitgestrekt over 50 gemeenten, waar van den laatsten oogst ruim 85 pet-, der totale oppervlakte karwij werd gevonden. Naar de schatting der correspondenten is in die gemeenten thans 3328 H.A. karwij te vinden, hetgeen cr op wijst, dat voor den oogst in 1924 de totale verbouw in Neder land ongeveer 6240 H.A. zal bedragen. Dit betcokent, in vergelijking mot den vorigetf oogst, toen volgens de opgaaf der Burge meesters 3727 H.A. werd verbouwd, ecne vermeerdering van ruim 67 pet. Ter vergelijking met den omvang van don verbouw voor den oorlog zij medegedeeld, dat deze bedroeg in 1910: 7693 II.A., in 1911:' S230 H.A., in 1912: 2991 H.A. en in 19i3: 5327 H.A. In de provincie Groningen, waar meer dan de helft van de totale oppervlakte karwij wordt geteeld en voor den oogst 1923 de sterkste uitbreiding viel op te merken, be draagt deze uitbreiding thans pl.m. 52 pet. in Zeeland en Noordbrabant pl.m. 94 pet. en in Noordholland pl.m. 127 pet. Ofschoon het gewas hiep endaar wat iijiï van pijp is, moet de stand over het alge meen goed worden genoemd, terwijl cok' verschillende zeer goede pereeelen worden aangetroffen. (St.Crt.) Mond- en klauwzeer. Staud van het-moud- en klauwzeer in Nederland -gedurende do wc-ek van 4—11 November 1923. Aantal Provinciën Veebeslagen Gemeenten Groningen 1 1 Friesland 17 11 Drenthe 1 1 Overijssel G 5 Gelderland 19 15 Utrecht 73 37 Noord-Holland 118 49 Zuid-Holland 86 52 Zeeland 3 3 Noord-Brabant 8 3 Limburg .1 1 L Totaal 333 178 De voor Friesland gepubliceerde cij fers der Yorige week moeten zijn 9 18 in- plaats van 715. SURGEHLIiKE STAMP ALPHEN AAN DEN RIJN. G c b oren: z. van C. 8. Creveld geb. Raskc dochter van A'. ])f. Zwijncnburg geboren Müller dochter van K. BruntS geboren Vergunsb zoon van M. Bos gö boren Angenent zoon van M. P. Schuuc: man geboren Paling.

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 3