woningen wordt gevoeld. Spr. wijst erop, dat goede arbeiderswoningen werkelijk een algemeen belang is; een belang voor de volksgezondheid, voor do zedelijkheid en voor de staathuishouding. Door onvol doende zorg op dit gebied voert men voor al de minder bedeelden in de armen van de revolutie enz. Hoe kunnen in deze ver- beleringen worden aangebracht indien de post „volkshuisvesting" op deze gemeente- begrooting steeds als een memorie-post wordt beschouwd? Door particulieren kan niet in do behoefte worden voorzien, zoo lang de bouwkosten nog zoo hoog zijn en zoolang er geen particulieren worden ge vonden, die bouwen ter wille van de goede zaak, teneinde het algemeen belang te dienen. Neemt men aan, dat de bouw van een woning met den grond op f 3.500 zal komen en de kosten ieder jaar c.a. f 235 zal bedragen in welk bedrag dan de noo- digo aflossing van bet kapitaal en de rente is begrepen, rekent men de huur op f 3.per week of f 156 per jaar, dan blijkt dat iedere woning de gemeente f 80.per jaar zal kosten. Genoemd be drag is niet onoverkomelijk en indien de gemeente b.v. een blok van 4 woningen liet zetten dan zou de uitgaaf f 320 beloo- pen, hetgeen geen overwegend bezwaar kan wezen. Daarom stelt spr. voor in principe tot bet bouwen van arbeiders woningen over te gaan en B. en W. te ver zoeken ten spoedigste met plannen dien aangaande te komen, De beer Scheer kan bijna als zeker mededeelen, dat binnenkort door particu lieren gebouwd zal worden cn wel op grooto schaal. Spr. noemt in 2 of 3 jaar een 60-lal woningen. Overigens kan bij zich met den heer Schaeffer vereenigen, doch hij zou nu nog eenigen tijd willen wachten. Do heer Schaeffer zegt, dat de gedachte in de gemeente leeft, dat B. en W. abso luut gekant zijn tegen bet bouwen van woningen. Deze meening beeft bij de ver kiezing van de verschillende partijen af breuk gedaan. Do heer Duinisveld meent dat er geen arbeiders gevonden zullen worden, die f 3 huur per week willen betalen. De door don beer Schaeffer genoemde cijfers acht spr. te laag. De heer Schaeffer gelooft, dat er wel arbeiders zijn, die f 3 huur per week wenschen te betalen. Vooral de ge zinnen met groote kinderen. De Voorz. vindt f 3 ook to hoog. Naar de in Zeg waard gebouwde woningen was niet veel vraag. Er is gc^ bezwaar om den ge meente-architect berekeningen te laten maken voor den bouw van 4 arbeiderswo ningen. Het voorstel wordt in stemming gebracht en aangenomen. Tegen de heeren Boonekamp, Duinisveld en Scheer. Subsidie aan do Bewaarscholen ad f375 Do beer Bos wil dezen post van de be grooting schrappen. Eveneens de beer Schaeffer, die de bewaarscholen in strijd met het algemeen en de volksgezondheid acht. De kinderen moeten van de vrije n; tuur genieten in plaats van in school te zijn. Bovendien zijn de scholen maar voor sommigen en moeten de ouders de kosten zelf maar dragen. De heer Scheer wijst er op, dat van de bewaarscholen door de be hoeftige gezinnen het meest gebruik wordt gemaakt. De Voorz.: Het is een gewoonte cm sub sidie te geven, waarvan dan afgeweken zou moeten worden. De heer Schaeffer: Het geven van sub sidie aan de gymnastiekvereeaiiging was ook oen gewoonte, en biervan is ook afge weken. Ik stel voor om nu betzelfde te doen bij de subsidie voor de bewaarseheden De Voorz. zegt voor het verleenen van subsidie te zijn. Een groot aantal ingeze tenen profiteeren van het gemak dezer scholen. De heer Schaeffer vindt het dringen in één richting. Do Voorz. betoogt, dat dit niet waar is. Do heer Schaeffer meent, dat er dan voor een openbare bewaarschool had ge zorgd moeten" worden. De Voorz. zegt, dat nimmer door inge zetenen de wensch is geuit om een open bare bewaarschool te stichten. Alleen heeft de heer Noordam bij den nieuwen schoolbouw-behandeliug er over gespro ken. De heer Schaeffer zelf heeft betoogd, dat hij legen bewaarscholen is. Het voorstel om geen subsidie meer te verkenen wordt verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Post vergoeding coram, tot wering van schuilverzuim. De heer Schaeffer zou gaarne zien, dat deze post van de begroo ting verdween. Spr. doet een beroep op de leden der coram, en den secretaris, om de werkzaamheden voor niets te doen. "Waar moet het heen in do maatschappij wanneer ieder baantje gesalarieerd moet worden? Spr. wijst op het Groene Kruis; daar wordt ook niets betaald. De Voorz. verdedigt den post. De ver goeding ad. f 25 aan de secretaris vindt spr. niet boog. Wat do presentiegelden be treft, hierover zou-'met do comm. geraad pleegd kunnen worden. Salaris gemeentegeneesheer f450. De heer Scheer vraagt, daar de heer Schaef fer verlaging heeft gevraagd voor wethou ders en commissie tot wering van school verzuim, op zijn beurt om dezen post te verlagen. De beer Schaeffer (gemeente-genees heer) zegt, dat het salaris in 1910 op f350 i3 vastgesteld. Volgens de tegenwoordige duurte zoude het nu f 700 moeten zijn en het salaris bedraagt slechts f450. Dit is dus reeds oen vermindering van f 250. Wordt tot een verdere verlaging besloten dan zal spr. zoo vrij zijn te bedanken als gemeente-geneesheer. Do heer Duinisveld wilde 10 verla gen, doch trekt nu zijn voorstel in, en de post blijft gebandbaaft. Ondersteuning behoefJigen. De heer Schaeffer vraagt, of de instelling van een Burgerlijk Armbestuur al een onderwerp van bespreking in een vergadering van B. en W. heeft uitgemaakt. Do Voorz. beaamt zulks. De kwestie zal •chfer nog van alle kanten worden bezien Om een instelling, die vroeger reeds be staan heeft, wederom in het leven te roe pen, moeten zeer bijzondere redenen be staan. De heer bepleit nogmaals de wensche- lijklieid er van. Subsidie werkloozenkasseu. De heer Schaeffer vraagt, of er ook gerekend wordt om z.g. uitgetrokken werkloozen to steunen. De Voorz. zegt, dat, wanneer er vorst komt, aan de ijsvereeniging een subsidie zal worden gegeven, Komt er geen vorst dan zal do werkloosheid zeer gering zijn. De beer Schaeffer: Ik bedoel de werk loozen, die zich tegen werkloosheid verze keren, doch na een zeker aantal weken wegens het verstrijken van den termijn, waarin steun wordt verleend, niets meer ontvangen. Ontvangen deze personen dan ook ondersteuning? Spr. hoopt voorts dat e<r geen vorst komt. De Voorz. meent, dat het niet zoo'n vaart zal loopen. Met voor stellen dienaangaande, zou men even tueel kunnen komen. Er zijn menschen die des zomers f 80 tot f 100 per week ver dienen en des winters direct om steun ko men vragen. Zulks moet niet worden aangewakkerd. Na meerdero discussies over dit onder werp, wordt besloten om aan de IJsver- eeniging, indien noodig, f 100 subsidie voor werkverschaffing toe te staan, ten einde in do eerste behoefte te kunnen voorzien. Presentiegeld. Hetv oorstel van B. enW om f40 presentiegeld te geven wordt aan genomen. Tegen de heeren Bos, Duinis veld en Schaeffer. De beer Schaeffer bepleit de wensche- lijkkeid, dat door de gemeente een gele genheid wordt geschapen waar de men schen het vuil, afval etc. kunnen brengen. Thans weet men er geen weg mee. De Voorz. wil de noodzakelijkheid van een dergelijke bewaarplaats niet ontkennen, doch een en ander brengt vele bezwaren met zich mede. Het is gemakkelijker te zeggen dan te doen. De hoor Schaeffer wil bet buis, door den heer Hoogland in gebruik, verkoopen. Na eenige disous9ie worda biertoe in prin cipe besloten. De heer Schaeffer stelt voor om de te beffen opcenten op bebc jwde en onbe bouwde eigendommen te verdubbelen resp tot 80 en 20. Dit voorstel vindt algemeene tegenkanting en wordt verworpen. De heer Schaeffer doet daarna een poging om opcenten op de vermogensbelasting te hef fen en wel 100. Hij wil vooral die perso nen treffen, welke naast het inkomen van hun vermogen een bedrijf uitoefenen. De Voorz., do heeren Groeneweg en Scheer 'bestrijden het voorstel. In stem- min gebracht wordt het verworpen. Vóór de heer Schaeffer. Hierna sluiting der vergadering. W0UBRUGGE. Gemeenteraad. Vergadering van Donderdag 15 Novem ber, onder voorzitterschap van. burgemees ter Baumaim. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent do vergadering met gebed, waarna de notulen worden ge lezen en vastgesteld. Onder do ingekomen stukken is een ver zoek van de R. K. Geitemfokveroeniging om vernieuwing van de onlangs verleende subsidie. Van Ged, Staten is bericht ontvangen dat zij geen genoegen nemen met het raadsbesluit tot verkoop van grond aan den heer J. W. Keeesem, daar zij den prijs van 50 et. per M2. te laag achten op grond van een door hen verkregen taxatierap- port volgens hetwelk de grend f 1.— per M2. waard zou zijn.- Do heer Boot leidt het onderwerp eenigzins in en zegt zijn meening over een en ander, wat tot resultaat heeft dat de Voorz. verzekert geen brief naar Ged. Staten heeft gestuurd waarin hij zou heb ben aangedrongen op niet goedkeuring van het raadsbesluit. De beer Wisman weth. zegt uit het schrijven van Ged. Staten niet den indruk te hebben gekregen dat zij beslist f 1. per M2. willen zien gevraagd. Betreffende den grond verkoop aan Kces- sen blijkt uit do bespreking, dat het bouw plan niet paste bij de omgeving. De beer Boot zag alle bouwplannen die worden ingediend gaarne in den raad ge bracht. Spr. is bevreesd voor bet bouwen van Woubrugsche stallen, die allicht niet medewerken tot de verfraaiing van een nieuw gedeelte. De heer Wisman: Als men een aan vrage inwilligt voor een landarbeiders- plaatsje kan men niet verlangen dat er een garage komt! Besloten wordt ten slctto de onderhan- delingen met Kees sen te heropenen. Van een tweetal slagers in do gemeen te is een schrijven ingekomen waarin wordt gewezen op de onbillijkheid, dat van to Hoogmadc plaats gehad hebbende nood slachtingen afkomstig vleesch te Wou- bruggo wordt geveild, wat adressanten in hun bedrijf benadeelt. Wordt niet in behandeling genomen als zijnde niet gezegeld. Overeenkomstig het advies van dc com missie tot bet nazien van do balans- en verlies- en winstrekening van het Gem. eloctr. bedrijf en waterleidingbedrijf ovot 1922, wordt besloten tot vaststelling. De gemeenterekening over 1922 wordt voorloopig vastgesteld. Hierna komt aan de orde de behande ling van de begrooting dor gemeente en van do gemeentebedrijven oveT 1924. Do commissie benoemd tot bet nazien or van adviseert om de salarissen in bloe met 10 pet. te verlagen en tevens een pen- skc-nheffing van 5 pet. in te voeren, ter wijl voor na 1 Jan. aan to stellen ambte naren de bepaling zou kunnen worden ge maakt houdende, een storting van 8 pet. voor eigen en 5è pet. voor weduwenpen- sioen. Tevens stelt do comm. voor, Ged. Staten te verzoeken-, bet salaris van den burgemeester met 10 pet. te verlagen. Van de gelegenheid om alg. beschouwin- gen to honden» wordt geen gebruik ge maakt. De heer Boot licht namens de commis sie het voorstel tot verzoek om verlaging van hot burgemeesterssalaris, nader toe. De beer v. 't Riet betoogt oveneens do noodzakelijkheid van salarisverlaging in verband met de verminderde draagkracht der gemeente. De Voorz. geeft in overweging zijn sa laris van f 2710 eens te vergelijken met dat van predikanten,, onderwijzers enz. De heer v. 't Riet zegt dat die andere ook veel harder moeten worden aangepakt. D© heer Boot zou graag zien dat het in dit. opzicht werd als vroeger, toen het bur gemeestersambt een eerebaantje was. Je zult er genoeg voor vinden, zegt spr. (vroo- lijkheid.) Do heer Wisman weth. vea-blijdt er zich over dat do comm. zich geheel kan vereenigen met do zienswijze van B. en W. Daaruit blijkt, dat ook bet beheer van de bedrijven in goedo handen is, in tegenstel ling met wat dienaangaande wel eens werd beweerd. Salarisverlaging ten opzicht© van den burgemeester acht epr. wel wensehelijk, maar verlaging over do geheelo linie niet christelijk. Er zijn wel loonen-, dio noodig moesten worden verhoogd. Beter had de comm. z. i. gedaaD, daar ook eens aan dacht te schenken aan het hoogc uurloon der ambachtsschool. Spr. meent dat do comm. verschillende dingen onaangeroerd heeft gelaten. Do heer v. 't Riet haalt eenige dingen aan, die in de comm. vergadering zijn be handeld. De comm.. heeft geen salarissen kunnen vinden, die te laag waren, maar er waren er wel waarvan niet te controleeren was(spr. en de heer Boot tegelijk) hoeveel ze eigenlijk wel verdienen. Spr. had geen zin, cm, waar hij pas zijn intrede in den raad deed, alles op z'n kop te zet ten, maar wel heeft hij zich voorgenomen om te helpen aan het opruimen van aller lei bijbaantjes. Dat alleen op salarissen kan worden bezuinigd, is een algemeen verschijnsel dat zelfs door vooraanstaande socialisten moet worden toegegeven. De heer Wisman wil hoogstens her ziening van de salarissen, maar geen al gemeen© verlaging. Spr. leest oen stuk voor van Ged. Sta ten, waaruit blijkt dat zij aan geen sala risverlaging van hoogerc ambtenaren den ken. De heer Boot: Als we op die hooge salarissen niet mogen bezuinigen, waarop dan De Voor z.Dat zal ik u straks wel zeggen. De heer Boot ziet de toekomst voor do kleine gemeenten donker in bij dit standpunt van Ged. Staten. Do heer v.« :t Riet merkt op, dat de raad zijn plicht heeft te doen, ook al vindt hij bij Ged. Staten geen medewerking. De V o o r z. weet niet of hij in ernst of ironisch over de voorstellen der Comm. moet spreken. Hij heeft met opzet djezo vooraanstaande heeren in de comm. benoemd omdat hij weet dat ook de raad niet altijd de stuk ken en do zaken, maar do personen worden behandeld. Spr. vindt het niet in overeenkomst met de goede manieren om naar buiten te brengen wat in do comm. vergadering ia behandeld. Spr. verklaart de comm. incom petent om over verschillende dingen van administratie ven aard to oordeelen. In grijpende verlaging heeft vooropgestaan. Spr. vindt het standpunt van de comm. wa-lgelijk. „Zegt nu ook in uw kiesvereeni- ging dat u zich met de zienswijze van B. en{ W. kunt vereenigen", roept spr. de comm. toe. Spr. haalt aan wat-de heer v. Leeuwen zei: „ik kijk maar of het geld kost. Als het geld kost» ben ik er tegen". De heer v. Leeuwen: heb ik dat ge zegd1 De Voorz.: Ja, bij de rekening! De heer v. 't Riet: Ook in or.s bijzijn De Voorz.: Noen, u waart er niet bijSpr. ziet oen credieb uitgetrokken van f280.— voor een brugplan, en daar naast 18} pet» salarisverlaging. De toe stand van den landbouw is veel beter dan in 1922. Voor den aanvang der vergadering had spr. nog oen onderhoud met den heer Kroes, die bij de aanslagen betrokken De heer v. Leeuwen: Daar deugt ook niet veel vaal De beer Boot: Nou! De Voorz. zegt zich in de comm.-ver- gadering niet druk io hebben gemaakt, omdat 't onbegonnen werk was. Spr. weet niet of hij in ernst of ironie moet spreken De heer van 't R iet: M. do V., U bent in uw betoog nogal heftig geworden De Voorz.: 'k Heb heel kalm ge praat(vroolijkheid.) De heer v. 't Riet: Dat is dan verschil van smaak. Maar u vindt het niet goed dat wij dingen zeggen die in de comm.- vergadering zijn behandeld. Welnu kame raad, geef me do hand, want u heeft alles aan do ambtenaren verteld De Voorz.: Wio zegt dat? De heer v. 't Riet: Ikl Als u mij be schouwt als een willoos werktuig in de hand van do kiezers, welnu ik leg die be schuldiging naast mij neer. Als u onver schillig bent omtrent wat over u gekletst wordt in Woubrugge, zal ik betzelfde doen tegenover u! Do heer Boot reageert uitvoerig op 's voorzitters betoog. Wat de uurloonen der ambachtslieden betreft, dat zou niets helpen, omdat *'t gemakkelijk op do mate rialen to verhalen ri. Do heer v. 't Riet vindt het niet fraai Van den voorzitter om het voor te stellen alsof de comm. over geen andere bezuini gingen heeft gesproken. Spr. noemt b.v. de tol. Toen daarover gesproken werd wist de voorzitter dat direct van do baan te brengen. Do V o o r z.Ik merk dat zich niets aantrekt van Do heer v. 't Riet: Ja, als er leugens komen, ten minste wel! D© Voorz.: Ik roep u tot dc orde. Zulke uitdrukkingen passen hier niet. De lieer Boot: Maar M. de V. ik ga haast gelooven^ dat u nog veel meer pun ten wist, waarop bezuinigd, had kunnen worden. De Voorz.: Ik heb reeds gezegd dat ik mij niet druk zou maken iu de comm.- vergadering, omdat Do heer Boot: Nou, maar u hebt ge noeg gezegd(vroolijkheid.) De Voorz. zegt overtuigd to zijn, bij de verdediging der- uitgaven do billijkheid te hebben betracht. Do hoer Wisman pleit nogmaals voor herziening der salarissen. De algemeen© beraadslagingen worden gesloten. B. en W. stellen voor een pensioenhef fing van 5} De bogrootdngsconunissio een verlaging en bloc van 10 plus 3 en 5} stor ting. De beer v. Dam wil eerst de 10 ver laging, en daarna herziening van de sala rissen. Do heer Lieverse zegt dat een derge lijk besluit niet zou worden goedgekeurd. Ergo, zou men ingeval dat men in beroep ging gedurende een jaar geen belasting kunnen beffen» zoodat een en ander veel duurder uitkomt» De heer Boot geeft in overweging op onderhandswerken enz. zoodanig te be zuinigen dat toch een sluitende begrooting woidt verkregen. Geraakt een cn ander iu verval, welnu dan zullen de opvolgers het aan Ged. Staten te danken hebben als zij den boel in orde moeten maken. Het voorstel der begr.-comm. wordt in stemming gebracht en met 57 stemmen aangenomen. Tegen de beide wethouders. De heer Lieverse pleit voer verhoo- gihg van brug- en tolgelden, speciaal voor voertuigen. De beer v. Dam zet uiteen dat de ge- meentenaren reeds genoeg betalen. Boven dien zou men de heffing ook op wielrijders en voetgangers moeten toepassen. De lieer Boot dikt oen en ander nog aan. We moeten ook rekening houden met het vreemdelingenverkeer. (Wcvdt vervolgd.) ALPHEN AAN DEN RIJN. Personalia. In de vacature ontstaan door het overlijden van den heer B. Ael- hers, werd door het bestuur en Raad van Toezicht der Boeren-Spaar- en Leenbank alhier voorzien door de benoeming van den heer J. F. G. Ranke als bijkassier van ge noemde bank. KATWIJK AAN DEN RIJN? Feestavond. Gisterenavond gaf de aid. van den R.-K. Volksbond ter gelegen heid van baar eerste Lustrum cone foest- vergadering voor leden en gen nodigden en tegolijk zou het vaandel worden gewijd. De Voorzitter, de beer C. v. d. Marei, opent de vergadering en herinnert hierbij aan de oprichting en wat nadien tot stand is gebracht. Spr. wijst mede op do verschil lende instellingen als bibliotheek. Herwon nen Levenskracht, tevens aan brandstof- fencommissie en vaandelcommissie. Spr. hoopt, dat de afdecling nog steeds in bloei zal toenemen. Nadat do Vaandelwijding verricht cn het Bondslied gezongen was, sprak de Geestelijke Adviseur do vergade ring toe. Spr. feliciteerde het bestuur en do leden met dit eerste lustrum. Wel zijn allo wenschen, zcoals ook de Voorzitter zeide, nog lang niet in vervulling gegaan, doch het bestuur heeft weten te roeien met do riemBn, die bet bad, en nooit verder gesprongen dan zijn stok lang was. Een woord van dank meende spreker te moeten richten aan het adres van den G. A., die dit vanaf do oprichting tot vorig jaar was geweest, n.l. Pater "Wes- sols. Buitengewone omstandigheden moe ten oorzaak geweest zijn, dat Pater Wes- sels nu niet aanwezig is, want het was de stellige bedoeling van Pater Wessels om tegenwoordig te zijn. Dan wijst de G. A. op het pas verkregen vaandel. Men ver wondert zich dikwijls, dat dó soldatten niet alleen kunnen vechten om het vaan del, doch soms hun loven er voor geven, ©ogenschijnlijk toch slechts een doek. Het vaandel is echter een symbool. Hier geeft het vaandel ons een symbool der Veree- niging. Ook wij strijden in den strijd des levens. Wij moeten daarbij het vaandel trouw blijven, strijden tegen do zichtbare en on zichtbare vijanden des levens. Bij dezen strijd verlaten enkelen het vaandel. Laten wij het allen trouw blijven. Laten wij eensgezind strijden, zooals in het Bonds lied staat „Voor God en Kerk, Vorstin en Land". (Applaus). Dan was bet woord aan do looneelafdee- ling „Nut en Genoegen", die gaf bet blij spel in één bedrijf „Een groetenboer en een veldwachter in do klem". Na de pauze nog het blijspel in één bedrijf Flips en Flaps". No, een dankwoord van den voor zitter aan allen, die tot het welslagen van deze feestvergadering hadden medegewerkt, ging men voldaan hmswaarts, de af deeling een 2de lustrum toewenschende. NIEUWKOOP. R.-K. Kiesvereeniging. Naar wij ver nemen zijn bij 't bestuur dezer Kiesveree- ging, in verband met het aftreden van bet bestuur, lijsten ingekomen voor de navolgende dames en heeren: A. J. P. Bots (aftr.), C. Bongenaar (aftr.), Mej. A. M. H. Bots (aftr.), B. M. Domsdorf (aftr), L. Hoek, G. van Houten, Mej. C. Nieuwen- huizen (aftr.), W. Nieuwenhuizen (aftr.), J. P. van der Laan (aftr.), J. Slootjes (aftr.), M. Teerenstra, M. J. van der Weij- den (aftr.). WOERDEN. Militie. Aan Gerrit Blonk, ingeschre vene voor den dienstplicht der lichting van 1919, is met ingang van 9 December 1923 voorgoed vrijstelling van den dienst plicht verleend wegens kostwinnerschap. SSerich&sn. Brand te Egmondermeer. Gisterenmorgen to vijf uur ontdekte de heer Sleutel, to Egmondermeer, brand in de tegenover zijn 'boerderij gelegen hofstede, bewoond door een zijner werklieden, dio mêfc zijn gezin afwezig was. Het perceel was het eigendom van den lieer Bruin to Bergermeer. Het vee kon 'bijtijds gered: worden, doch de hofstede met landbouw werktuigen en twee hooibergen branddo geheel af. Dc schade voor den heer Sleutel die de boerderij in huur had, is zeer groot,' aangezien in het verbrande perceel het groot-ste deel van zijn landbouwwerktuigen, die volgens de polis in de andere boerderij verzekerd waren, geborgen waren. De land', bouwwerktuigen en het hooi waren bij ,,Do Nederlanden" verzekerd. Door dezen brand, is de oudste hofstede uit Egmondermeer ver loren gegaan. Het huis was nl. in 1000 ge bouwd. Kind verbrand. To Hilvarenbeek is het 2-jarig kind van den landbouwer van S. in het vuur van den haard gevallen en aan do gevolgen overle den. Een binnenbrandje en .nog wat te 's-Gravenhage. Gisterenmiddag ontstond er een binnen^ brand op do le etage van perceel Korte Hoogstraat 1, waar een 70-jarige juffrouw woont, die benoden een winkeltje drijft in kru idenie r s w aren. Buren wilden het oude vrouwtje helpen- maar ze was van die hulp allerminst gediewj cn wilde niemand toelaten. Daarop werd de politie gewaarschuwd, die zich onmiddellijk naar het perceel be gaf, maar ook dezo werd niet "binnengela ten. Ik heb geen poJ'tie noodig, ik zal zelf wel •blusschen, schreeuwde ;t eigenwijze oudje. Natuurlijk ging de politie hierop niet in, zegt de ltsb., en verschafte zich met geweld toegang, snelde naar de le etage, waar heb geducht brandde, ofschoon er reeds een em mer water overheen was gegooid. Dc toestand leek dan ook niet ongevaar lijk door de ontzettende vervuiling die boven heerschte. Alles lag onder een dikke laag stof, hoopen lompen en andere rommel la gen oti den vloer cn daarin huisden vier honden. Volgens een der politiemannen was cr minstens 5 jaren geen stof afgenomen of do kamer opgeruimd. Onmiddellijk werd het raam opengescho ven en het brandende bed met dekens naar buiten gegooid, ter-wijl ook de verdere voor werpen dio reeds smeulden op do straat werden gedeponeerd. Inlusselien was de politic-brandweer ge arriveerd, die den brand bluschte met ééa slang op de waterleiding. Do brand was ontstaan, doordat een gloeiend stukje steenkool uit de kachel was gevallen en terwijl de wouw beneden in den winkel was, bovc-n brand veroorzaakte..1 Storm op de Zuiderzee. Gisterenavond is bij zwaar stormweer do „Sfcanfrifes .IV", gesleept door de stoomboot „Dokkum II" onder Enkhuizen van den tros losgeslagen en vermoedelijk tege-r. dc kust gedreven. Aan boord van de ..Stanfriesbe vinden zich 2 personen; van Enkhuizen wor den-pogingen aangewend, deze menschen te redden. Nader meldt de „Tel." dat dc ^Stanfries IV" aan den Zuiderdijk is gestrand. De be manning is gered. Voor het behoud van schip en lading wordt gevreesd. Nederiandsche logger gestrand. Do Nederlandsche logger ..De Hoop K \V' 41", is ten Noorden van Great. Yarmouth ge stand. De bomannr/fg is gered. Tusschen boomstammen doodgedrukt. Uit Hengelo (Geld.) meldt do ,.Teh": Tus- sehen een opgestnpelden hoop boomrdammen trachtte de vrouw van den klompenmaker J. B. eenige spaanders voor het aanmaken van de kachel te zoeken. Door het'trekken' begonnen de stammen te rollen. Do vrouw zat toen waarschijnlijk met liaar hand reeds bekneld en kon niet wegkomen. Daar zij zich wilde bevrijden, kwanï er steeds meer beweging in het hout, met het gevolj, dat ze er geheel onder geraakte. Toen B. thuis kwam en zijn vrouw niet vond bij-haar zes kinderen, ging hij met een lantaarn rondom het huis zoeken cn zag u.t de omlaag-gerolde stammen een arm cn een' been steken. Met behulp van dommekrach ten werd toen haar lijk to voorschijn ge bracht. De ongelukkige was vermoedelijk dadelijk doodgedrukt, althans haar hoofd was nage noeg plat. Een wilde koe. Dinsdagmorgen heeft een koe van <ienv( houder B. uit Ottoland. dio vervoerd werd naar Gorcum, vlak bij de stad zich waica los te rukken en heel wat cons term ongelukken veroorzaakt. In Schellui gekemen wierp het dol geworden dier eed man, die het wilde verjagen, tegen den" grond, waardoor deze zich danig aan het gelaat bezeerde. Daarna ging het. beest weer voort in woeste vaart, om achter aan den Kerkwog van Giessen-Nieuwkerk een met» kwaads vermoedende vrouw aan te stoot en, tengevolge waarvan ze een paar uur bewus teloos was, Op den verderen toclit werd p.® nog de heer B., directeur van de zuivel n briek „De Giessen", gewond en zijn hetl; vernield. Dc menschen die den weg PaS" dl< bli seerden, vluchtten achter de beomeu cn ken. Gelukkig is het woeste dier bij het G. Nieuwerkerk aangekomen na een stand van ongeveer anderhalf uur gaan? hebben afgelegd een rijpad ingcslagni),; zoodat het op een akker terecht kwam, waa heb is doodgeschoten. Als men weet, du-. °P.' den afgelegdon weg zich in dat uur ee massa menschen zich marlcbwaarts 'bogcve dan mag heb een wonder hee ten, dat er nog niet meer slachtoffers zijn gevallen en 1 geen menschenlevens zijn te betreuren^. Een bankdirecteur gearresteerd. Gisterennacht is do heer J. O., dircc van de Commanditaire Bankvereeuip» Otter en Co. te Sliedrecht, door den af meester en den inspecteur van politie zijn woning gearresteerd en naar tiebureau overgebracht, het P°B is? •JDgin

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 8