St. NICOLAAS AANBIEDING A. WAALS, Haarlemmerstraat 132-136 Een uitgebreide sorteering Pelterijen in diverse Prijzen BOVENDIEN een nuttig en practisch Cadeau wet. Zij meenden te weten, dat de „var- gunningen", in stv" met de bedoeling der wet, het eigendom zijn van personen, die gee norlei bedrijf uitoefenen, doch hun „ver gunning" tot hoogen prijs verkoopen of ver huren. Indien dit juist is, dan moet hieraan, .too betoogden deze leden, een einde wor den gemaakt. Bij de behandeling van de begrooting voor het loopende jaar werd door den mi nister toegezegd te zullen nagan/i of men zonder beteekenende kosten zou kunnen komen tot een regeling van de examens voor ziekenverpleging en tot invoe ring van een wettelijk gewaarborgd diplo ma daarvoor. Gaarne zou men thans hier over worden ingelicht. Sommige leden wenschten inlichtingen te ontvangen omtrent de bevordering van het te werk stellen van Nederland sche arbeiders in het buitenland. Te Lichtenvoorde heeft de gemeente raad de salarissen van de ambtenaren met meer dan f 2000 verminderd met 10 pCt., evenals van de wethouders met f 100 en den gemeente-veearts met f 300. Te Aalten had het gemeentebestuur voor eenige weken de huurcommissie op geheven. R eeds hebben verschillende huis bezitters de huren weer verhoogd en som migen zelfs met f2 per week. SPORT RUGBY. Propagandawedstrijd te Leiden. Zooals wij dezer dagen reeds meldden, wordt morgenmiddag to half drie op het terrein achter Pomona een propaganda- rugby-wedstrijd gespeeld, uitgaando van den Leidscheu Studenten Rugby Club. Deze vereeniging is vorig jaar opgericht op initiatief* van den heer M. Steyn Vor st er. Doordat het seizoen vorig jaar al to ver gevorderd was heeft de vereeniging nog niet veel van zich doen hooren. Er is echter intusschen hard gewerkt. Vele nieuwe leden zijn geworven en er is druk getraind, zcodat de club vertrouwen heeft in de toekomst. De wedstrijd wordt gespeeld tegen het eerste team van Delft, hetwelk onlangs in Antwerpen de Anglo Belgian Rugby Club sloeg. Ter cenig begrip van dit voor Leiden nieuwe spel, laten we bier in het kort een schema volgen der regels van het Rugby- spel. Aan hot Rugbyspel wordt deelgenomen door twee partijen van elk 15 spelers, te weton: 1 achterspeler, v4 renners, 2 mid denspelers en 8 voorwaartsen. Drie punten worden toegekend als een speler den ovalen bal achter de doellijn der tegenpartij op den grond kan druk ken („try"). Do bal wordt dan vanaf het punt waar de try gemaakt is het veld in- gebrrebt langs een lijn haaks op de doel lijn. De partij, die de try maakte, mag nu probeeren dezen in een goal (telt 3 pun ten, dat zijn de 3 punten van een try -f 2 punten) can te zetten door den «bal van oen willekeurig punt van eerstgenoemde lijn over de dwarslat to trappen. Vier punten worden gegeven als een speler den bal uii t zijn handen laat vallen en deze, opstuitende van den grond, over do dwarslat trapt; gebeurt dit uit een vrijen schop dan telt het drie punten. Het is geoorloofd; den bal met de band als met den voet té-spelen; oen tegenstander door aanpakken te laten vallen, doch alleen als deze den bal in hand on heeft. Het is verboden le. den bal voorwaarts te werpen of te slaan: 2e. den bal. toe le spelen aan een speler der eigen partij, dio zich voor'den bal be vindt: 3e. in builenspelpositio (ditis voor den bal) een speler der teenpartij to hinde ren. Na lichte overtredingen wordt het spel hervat door een scrumm. Hierbij stellen de 16 voorwaartsen zich op tot een zekc-re formatie, waarin de bal onpartijdig ge worpen wordt en waaruit bij slechts met de voeten gehaald mag worden. Zwaardere overtredingen worden ge straft met een vrijen schop (zie boven). Ook wordt om terrein te winnen de bal opzettelijk uitgetrapt, waarna deze lood recht. op de zijlijn moet worden inge gooid. Een wedstrijd duurt twee maal 35 mi nuten. KEOHTZIIKEW De zaak van het Tuindorp „Vreewijk'* te Rotterdam. Het O. M. bij de Rottcrdamscbe recht bank heeft tegen .den directeur van „Vree wijk"' wegens valschheid in geschrifte, verduistering esi medeplichtigheid aan omkooping van ambtenaren 2 jaar gevan gen i .-straf geëischt. STHDSHIEUWS Comité ter Bevordering der Kennis van het Katholicisme te Leiden. In het Universiteitsgebouw te Leiden (Klokstceg 23), hield Donderdagavond, 15 Nov. Prof. J. P. Verhaar, van Warmond, zijn derde voordracht, getiteld: „W a t dunkt U van den Christus?" In een korte inleiding werd aangegeven hoe deze vraag door iedereen beantwoord moet worden, ofschoon die antwoorden ten zeerste van elkander verschillen, en zélfs lijnrecht tegenover elkaar staan. Al dus is Lucas II, 34 in vervulling gegaan. Spreker zal aangeven, welk antwoord de Katholieke Kerk op deze vraag geeft. lste. Vooreerst werd het historisch be- •taan van Christus in het kort aange toond, niet alleen uit de gewijde schrij ve», maar ook uit profane Joodsche en Een groot aantal Artikelen, zeer geschikt voor nuttige St. Nicolaas-Geschenken, tegen extra verlaagde Prijzen Kinderbonten 87'/ Wollen Sjaals 11 Witte Kleedjes 45, 25, 11 Heeren Borstrokken Kindermofjes 82V2 Zijden Sjaals 90 Fantasie Kleedjes 52V? (gemoltonneerd) 245 62i/2 39 Kinderhandschoenen 471/2 Buffetloopers 125 Heeren Overhemden 210 Kindenvantjes Dameshandschoenen 60 Theewarmers 75 Heerenhandschoenen Heeren-Bretels Molton-Lij frokj es Tricot-Onderjurken Jaeger-Lijfjes 85 Bébétruitjes 20 Damesonderrokken 245 Stoelkussens 95 75 110 Bébépakjes 157Va Kinderschorten 80 Kapstokkleeden 425 Bébéschortjes 115 Damesschorten 115 Tafelkleeden 60 132I/2 Bébéjurkjes 115 Mouwschorten 1271/2 Divankussens 180 Jaeger-Rokborstrokken 180 ontvangt elke kooper op vertoon van Cassa-bon naar gelang zijnen aankoop naar keuze uit: Fantasie Zakdoeken Overhemden Handschoenen Bébé-Artikelen Fantasie Kleedjes Tricotgoederen Wollen Sjaals Wollen Mutsen Tafelloopers Lingerieën Zijden Sjaals Kinderbonten i Kussendekjes Corsetten Heerendassen V Onderrokken Al deze Cadeaux zijn te bezichtigen in onze Etalage. heidensche getuigenissen der eersto eeuw. 2de. In een tweede deel werd de stelling verdedigd, dat Christus een Godsgezant was, die een Goddelijke leer beeft gepre dikt. Het bewijs voor deze stelling kan aldus koTt worden- samengevat: Christus heeft meerdere malen duidelijk verklaard, dat Hij door God was gezonden en dat Zijn leer van God afkomstig was. Welnu, dat Christus de waarheid sprak, heeft Hij bewezen door Zijne wonderen (welke be- wijswaarde in de tweede voordracht is behandeld). Ergo is Christus een Gods gezant, een Leeraar der Goddelijke waar heid. 3de. In het derde deel werd de thesis bewezen, dat Christus niet alleen door God gezonden is, maar zelf de Zoon van God is, dus waarlijk God. Deze stelling werd aldus bewezen: a. Christus sprak de waarheid (2de). Welnu Hij heeft meerdere malen duidelijk verklaard, dat Hij God was; b. Dit werd bekrachtigd door een reeks van getuigenissen uit de Apostolische ge-r schriften, waaruit blijkt, dat ook de Apos telen Christus' Godheid erkenden. c. Als Christus geen God is, is Zijn leer en leven een onverklaarbaar raadsel. 4de. Daarom werd in een laatste deel in den brcede gehandeld over het wonder bare leven van Christus, zooals de Evan geliën ons dat verhalen. Dit evangelische Christusbeeld is zóó schoon, zóó schitte rend, dat hieruit klaar en duidelijk de Godheid van Christus ons tegenstraalt. Christus toch was niet alleen zonder eenige zonde of onvolmaaktheid, (gelijk door vriend en vijand openlijk getuigd wordt) maar Hij vereenigt tegelijkertijd in zich alle deugden en alle volmaaktheden in de hoogsl-denkbare volkomenheid en in de heerlijkste harmonische eenheid. Met verschillende schriftuurteksten werd dit geïllustreerd door een beschouwing van Christus' diepen ootmoed en ernstige le vensvreugde, van zijn teere zachtheid en heroïscho kracht tevens, vooral van Zijn innigen omgang met den Homelschen Va der en Zijn onzegbare menschenliefde, die zich bijzonder uitte jegens de armen, de lijdenden, de zondaars, en haar hoogte punt bereikte in de vrijwillige offerande van Zijn leven in den schandelijken kruisdood. Na deze beschouwing rest den Katho liek slechts één antwoord op de vaag, die Jezus zelf stelde; „W at dunkt U van den Christus?" het is het zelfde antwoord, dat de Apostel Petrus gaf: Gij zijt de Christus, do Zoon van den levenden God!" Met een korte beschouwing hoe de Ka tholieke Kerk een voortzetting wil zijn van dit wondervolle leven en die goddelijke leer van Christus, werd dezo voordracht gesloten. Vierde voordracht over „Onfeil baarheid en Dogma" op Donderdag 29 November. Het Cryogeen Laboratorium. Naar wij vernemen wordt do bekende Noorscho natuurkundige prof. Vegaxd, uit Christiania, in de volgende week te Leiden verwacht, ten einde daar in het cryogeen laboratorium eenige belangrijke proeven te verrichten. Leidsche IJsvereeniging. In ..In Den Vergulden Turk" had gisteren onder Voorzitterschap van den heer 7\ A. Weraink de jaarvergadering plaats van do Leidscho IJsclub. De vergadering was uiterst slecht bezocht, uitsluitend do be stuursleden en enkele vertegenwoordigers der pers waren aanwezig. Uit het verslag van den Secretaris bleek dat er in h<fb vorig winterseizoen weinig gelegenheid was geweest van de ijsbaan gebruik te maken, slechts één enkele dag was deze geopend geweest. Het aantal leden toonde noch voor- noch achteruitgang. Daarna werd door den Penningmeester, den heer H. Harmsen de rekening ter tafel gebracht. Zij sloot in ontvangst en uit gaven met f 3218.21, evenwel met een na- deelig saldo van f 633.16. De slechte exploi tatie van de vereeniging, tengevolge van de daarvoor ongunstige weersgesteldheid was oorzaak van, het belangrijk nadeelig saldo. De rekening werd goedgekeurd. Tot bestuursleden werden herbenoemd de bee.ren J. Oppelaar en L. Zaalberg. Pluimveetentoonstelling. Do Leidsche Pluimvee-tentoonstelling zal op 1, 2 en 3 Febr. a.s. ter gelegenheid van baar vijftienjarig bestaan, een groote tentoonstelling houden in de Stadszaal, waaraan tal van prijzen zullen worden verbonden en waarvoor vele inzendingen worden verwacht De Leidsche Winkelstand. Do stad is weer een winkel rijker ge worden door de opening van een nieuw© zaak in perceel Noordeindo 30, dat vroeger een gesloten huis was. De heer M. H. "Wijling, dio voorheen een kleermakerij op maat had in het daarnaast gelegen bo venhuis, heeft thans oen winkel geopend, waarin hij alle stoffen voor de dames- en heerenkleedermakerij verkoopt. Coupons prima Engelsche heerenstof en voor de dames uit Frankrijk in diverse snit en kleur trekken de aandacht. In 14 dagen tijd is het huis tot winkel ingericht. Een keurige elcctrische installatie van den heer B. Wijling en een nette stoffeering van de heeren Verboom en Guley, verfraaien het geheel. Voor den Indischen dienst is bestemd do heer mr. II. A. Nauta, alhier, als rech terlijk ambtenaar. Door v. d. B., secretaris van een brand- stoffencominissie, is valschheid in ge schrifte gepleegd met brandstoffenbons (goedkoopere brandstof) waardoor h:«j de gemeente beeft benadeeld. De 12-jarige H. W., wonend in dc Nan- niestraat, is gisteren bij school zoodanig op een der knieën gevallen, dat hij door den E. H. D. naar het Ziekenhuis moest worden gebracht, om verbonden te worden. Op verzoek van de Ainsterdamscko re cherche is aangehouden W. V., verdacht van oplichting. Op do Haarlemmerstraat is gisteren van een wagen een lantaarn ontvreemd. Deze week is do laatste der mooie ten toonstelling van kunstwerken (prijzen) van de grooto Leidsche verloting voor de Leidsche Kunstclub „De Sphinx". De ten toonstelling is nog geopend tot en met Woensdag a.s. Den dag daarna heeft de trekking plaats. Sedert gistermorgen wordt alhier ver mist de 18-jarigo H. T., die gistermorgen voor zijn patroon met een handwagen is weggegaan. Do Avagen is echter dicht bij huis teruggevonden. Men vreest, dat den jongen een ongeluk is overkomen. Tegen zekeren Z. is proces-verbaal op gemaakt wegens het A'erkoopen van een paard, dat hij anet een ander in eigendom lfed. JtCADEMIE-illEMWS LEIDEN. Geslaagd voor het aauvangs- examen Latijn de heex M. J. van Tuuren (Katwijk aan Zee). De Geneeskundige Staatscommissie be vorderde heden tot arts de heer Th. Nieu- wenhuijs N. O. I. tofc eemi-arts de heeren J. Aarents en Hein, Noord wijk aan Zee en J. C. Schuur man, Rijswijk, Z.-H.) Geslaagd voor het staathuishoudk. docto raal examen voor de indologische studiën de heer G. K. J. A. Oosthout. IMenschappelpe Belichten Koude-congres. Meoi meldt ons: Vanwege het Institut Internationale du Froid, waarbij ook Nederland is aange sloten, zal in Juni 1924 te Londen een internationaal koude-congres worden ge houden. Dit congres is het vierde in de reeks, waarvan bet eerste in Parijs is ge houden in 1908, het tweede te Weenen in 1910 en het derde te Chicago in 1913. Gelijk voor deze congressen is ook voor het congres te Londen door de Ned. Ver eeniging voor Koeltechniek een Neder- landsch comité samengesteld, dat gisteren onder voorzitterschap van prof. Kamer- lingh Onnes in het gebouw van het Kon. Instituut van Ingenieurs te 's-Gravenhage zijn eerste A'ergadering heeft gehouden. De IJstijd. Heel lang geleden is ons land, voor zoo- A*er het toen bestond, bedekt geweest door een machtige ijslaag, die van de bergen A'an Zweden en Noonvegen, over de Oost zee heen, voortschoof lot aan den Rijn en 't Gooi. Niet alleen in ons land, ook het grootste deel van Duitschland, Enge land, ja, het oveTgroote deel van Europa was er onder bedolven. De Alpen en het meerendeel der overigo Europeesche berglanden, waren eveneens geheel vergletscherd. Het Alpen-ijs kwam tot München en Lyon, geheel Zwitserland was door een 150Ö a 2000 M. dikke ijs laag bedekt. Ook in andere werelddeelen heeft het ijs zijn sporen achtergelaten. Het ijs, dat ons land bedekte, kwam, zoo- als boven gezegd, van het Skandinavisch gebergte en voerde op zijn rug groote rotsblokken, gruis en puin mede, die van de rotsen afgescheurd Averden. In onze warmere streken smolt het ijs af ©n do blokken rots, puin en gruis ble ven achter (moraine) en. vormen nu den heuvelrug 't GooiNijmegen en wat ten Noorden daarvan ligt. Driebergen, Zeist etc. hebben hun toerisme dus te danken aan bet allesvenvoestend ijs! Uit do groote steenen kon men later geen wijs worden; ze werden toegeschre ven aan bovennatuurlijke krachten, reu zen, duivels. Sommige van dio keien zijn vermaard geAvorden, zooals de Amersfoort- sche Kei en de Hunne-bedden (waar schijnlijk graftomben voor do rijksgrooten der eerste bewoners van onze streken). De moeie ronde vorm hebben ze door het schuren en slijpen langs de harde Tots wanden verkregen, de meesten werdeu verbrijzeld tot kiezelsteenen en gruis. Maar hoe zijn do geleerden dat alles te weten gekomen? Heden ten dage worden dezelfde verschijnselen nog opgemerkt in de bergen boven de sneeuwgrens. Een be roemd Aroorbceld, hoe het bij 't. afsmelten van een gletscher toegaat, heeft do Malas- pina-gletscher in Alaska (Noord-Noord- Amerika) ons gegeven. Russel en Tar, twee geologen, bevonden dat boven de ijslaag, in het gruis en puin, dat deze meevoerde, oen heel bosch groei de. Door een aardbeving in 1889 kwam de gletscher in beweging. Op verschillende plaatsen kwam het ijs bloot en smolt weg. Met donderend geraas stortten hoornen en rotsblokken van de helling, duizenden smerige beken suisden omlaag. Toen alles versmolten was bleef do puinlaag (mo raine) over. Aankondiging GEWESTELIJKE VISCHVERKOQPJ Aan den gemeentelijken viscliwinkel Visclimarkt 18, tel. 1225, is ZATERDAG en voorzoover voorradig ook ZATERDAG AVOND verkrijgbaar SCHELVISCH g f 0.24—f 0.28, SCHOL a f0.20 per pond' en ZEEUWSCHE MOSSELEN a f0.05 per K.G. N. G. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 16 NoA'cmber 1923. Kathoii©ke figessiia LEIDEN. Vrijdag. Prop. club „St. Cathavina", BondsJ gebouw, te 8 uur. Vrijdag. Kruisverbond Bondsgebouw, t* 8.30 uur. NIEUWKOOP. Vrijdag. Praatavond, Patronaatsgebouw, t| T.30 uur. ALGEMEENS AGENDA Dagelijks tot en met Vrijdag. Bazar Dieren? bescherming in de Nutszaal. Vrijdag. Tweede Abonnementsconcert, Leid? sche Schouwburg, te 8 uur. Vrijdag, Zaterdag en Zondag. Revue He.nrJ Ter Hall, Stadsgehoorzaal, te 8 uur. Apotheek die tot en met Zondag op Maandagmorgen eiken nacht en des Zon- dags geopend is: A. J. Donk, Doezastraat 31, Tel. 1313. G. F. Reijst, Steenstraat 35, Tel. 136. De apotheek van het Ziekenfonds tut Hulp der Menschheid is steeds geopend, doch alleen voor leden van dit Fonds. Ttlcgrafiioh Weerbericht yolgcnswaarnemingen verricht in den mor gen van 16 Nov. 1923, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste Barometerst.763.9 Toulouse. Laagste Barometerst.: 728.5 Skudenaes. Verwachting tot den avond van 17 Nov.: Matige, tijdelijk krachtige Zuid-Weste lijke tot Westelijke Avind, half tot zwaar beAyolkt of betrokken met waarschijnlijk enkele regenbuien, aanvankelijk kouder. Door het smelten van het ijs zwollen ontzaglijke rivieren op, ook do Rijn. Brui send en schuimend, alles in zijn woeste vaart met zich sleepend, stroomde hij bo ven het tegenwoordige Brabant in zee. Daar bezonken de meegevoerde kiezel steenen en gruismassa's, zandplaten wer-t den in de zee gevormd, al hooger en lioo- ger en Brabant ontstond. Het Rijnwater overstroomde ook "Yn gedeelte van het door het ijs gevormde laud en woelde den grond om, zoodat Skandinavisch- en Alpen-gesteente door elkaar gemengd werden. Algemeen wordt aangenomen, dat ijstijd, die zich in Zuidelijke streken in ontzettende wolkbreuken openbaarde de Zondvloed is, in den Bijbel beschre ven, die God op de aarde deed neerkomen om den mensch te straffen. Ter verduidelijking vertalen wijeen stuk uit het mooie boek van P Hand- mann S. J., Geologie en Geogomie. „Volgens het bijbelverhaal was de wa tervloed zoo groot, dat hij boven de ber gen dier streken steeg. De bijbelsche tekst bericht ""rder, dat, „alle bronnen der groote die; ie" open braken en „de watervloed de, aarde over stroomde." „Het zwol onstuimig op en vervulde al les op den aardbodem." Met deze uitdrukkingen wordt niet slechts een groote springvloed aangeduid, die van zee uit het land overstroomde, maar ook bodemverschuivingen. Deze bodemverschuivingen zullen door vulkanische uitbarstingen begeleid zijn; cnderzeesche vulkanen, wier werking niet zoo spoedig uitgedoofd was, verwarmden het zeewater voortdurend, er vormden zich zeer vochtige luchtlagen, ide door sterke zeewinden op het vasteland gedre ven werden en op deze manier altijd weer verzadigd, langen tijd zAvare regenbuien deden neerdalen, vooral in reeds sterk afgekoelde streken. Door het aanhouden van deze toestanden in zulk een mate, kan heel goed een zware, voortdurend? regen-; periode ingetreden zijn; toen deze toe standen beter werden, zullen nog langen tijd de van waterdamp bezwangerde zee winden zich om de gebergten verdicht hebben." „Zoo is te verklaren, dat de „grooto vloed" als do hoofdoorzaak van den ijs tijd aangenomen wordt." Het is dus de zondvloed, die ons laud eigenlijk gevormd heeft! De aarde is door do watermassa's ge modelleerd, beter bewoonbaar gemaakt voor de nakomelingen van Noach. Zelfs in het straffen toont God Zijn barmhar tigheid. TELEGRftMMEM (Van onzen draadil» dienst)* De geguchfen over den ex-Kroonprins en zijn vader. LONDEN, 16 Nov. (V. De Haag se he correspondent van de „Daily Man meldt, dat do echtgcnoote van den ex-kei zer, Prinses Hermine, een belangrijke io heeft gespeeld in den terugkeer Aan den ex-Kroonprins naar Duitschland. Het i vooral aan haar optreden te danken, toe zij do laatste maal in Duitschland Avas, dat de.Duitseho regeering oen paspooi verstrekte. Volgens denzclfden correspondent h<* naar inlichtingen, uit volstrekt bctrouW",

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 2