aatste der Czaren. WERKLOOSHEID IN EUROPA. v0r li c t golicol ver- mindering merkbaar. IV.V. heeft een rapport opgesteld 3 economische» toestand in de ver mde Europeescko landen. Daaruit dat in bijna alle die landen de icslieid aan het verminderen is. De (uitzondering op dien regel vormt Aland. .getallen zijn als volgt: igi (groote industricele opleving) j weikloozen. ank rijk (buitengewoon bcvrodi- ccoomische toestand) 1.361 werkloo- ed er land (weinig veradcring op 15 feMersmarki) 80.222 werkloozen, die PJ5 inbegrepen, die van tijd tot tijd fcbben. lië (stèeds afnemendo werkloos- 231.590 werkloozen. |en (niet inbegrepen het vroegere jche gebied en Oost-Galicië) 87.000 azen. fneinarkon: 20.724 werkloozen. 1® iorwe gen: 12.840 werkloozen. 1 radon: 11.009 werkloozen. jtserland: (sinds oenigo maan- jngzaam afnemende werkloosheid) l- i werkloozen. jeeho-S 1 o wak ij e: 300.000 werk itenrijk (regelmatig afnemende -uoshcid) 77.923 werkloozen. nsland (werkloosheid vooral on- [emeente-arheiders, arbeiders in de ag-industrie en niet-vakarbeiders). 1 werkloozen in 52 steden: 443.000. itschland (in alle takken van ine steeds slechter wordende toe- 660.788 werkloozen. .■het geheele vasteland van Europa 197 werkloozen. In Groot-Brittan- arei er in October nog 1.249.500. denood in duitschland. [dagelijksch bestuur van hot Ned. R.K. mtings-Comité te 's-Hcrtogcnbosch ah voor geregeld mededeeling te doen t verloop harer hulpactie onder de iekeu voor de noodlijdenden in !biul. eerste overzicht loopt over de twee vo- tekea. dsafgeloopen week is, geheel in over at Z.Em. Kardinaal Schulte, de hulp- Biiig in Rijn- en Roergebied geregeld. S een comité opgericht voor de ldn- kending, gevormd uit de directeuren 3Karitas-Verbönde als vertegen woor- ihe-t Doorl. Episcopaat, terwijl een feowoordiger van Kardinaal Schulte i persoon van den directeur van het au Karitas Verband als voorzitter dt. naast is gevormd een comité voor siddelen- en geld verdeel ing, waarvan üdeshauptmann Dr. Horion voorzitter evengenoemde directeur van het Dioc Sas Verband ondervoorzitter is. 'Dc ver- iz ligt in handen der plaatselijke gees- heid. Do verzending der levensmidde- ihiedt aan de Karitas Verbande. comité's strekken hun werkzaamhe- over de verschillende bisdommen genoemde gebied. B. K. Huisvestings-Comité is thans cene regeling te treffen voor de ovc- 'mmeii, omdat de door haar geor eerde hulp verleening voor geheel ibland geldt. ie laatste twee weken werd door den eeuen penningmeester ontvangen aan voor do noodlijdenden in Duitschland van f 1476.87. schitterend succes behaalde boven st comité in Breda, dat door eene in- iüg in de kerken, gehouden na predi- door Duitsche priesters, een bedrag ÓW4.27 bijeenbracht, terwijl het comi- 1 té bovendien nog f 810 kon afdragen aan liet Pricstercomité. Tevens kreeg het comité in de stad Breda alleen de beschikking over 500 plaatsen voor Duitsche kinderen. Over drie weken zullen deze kinderen per extra-trein naar Breda worden gebracht, nl. 200 uit Aken en 300 nib heb aartsbisdom Keulen. Verder kreeg het comité in Den Bosch dc laatste weken mededeeling van het volgen de aantal beschikbaar gestelde plaatsen voor Duitsche kinderen: Boxtel 135, Tilburg 139, Eindhoven 105, Utrecht 84, Woensel 80, Helvoirt 30, Den Haag 18, C'haam 14, Alphen aan den Bijn 20, Den Bosch (waar de kin- deractie dezer dagen pas zal beginnen) 26, diverse plaatsen 101. In totaal kreeg het comité dus de laatste weken de beschikking over 1255 plaatsen voor Duitsche kinderen. De vorige week werden, als gevolg van de actie onder de boeren, als eerste opgaaf, die bij heb comité binnenkwam, 10 wagons le vensmiddelen toegezegd, nl. 103.500 Kg. aard appelen, en eenige honderden kilo's rogge. Vrijdag zijn de eerste* twee wagons van 10.000 Kg. uit Oss naar het Caritasverband te Oberhansen verzonden. Voor de afzonderlijke actie voor de Kloos ters in "Duitschland ontving de algemeens penningmeester dc laatste 14 dagen 192 giften tot een bedrag van f 2804.05, waar door tot dusver in het geheel een bedrag van f 5573.76, bijeengebracht door 495 giften, be schikbaar is. Door de Federatie van B. K. Werklieden bonden in Nederland is een stcunactie onder hare leden begonnen, waarvan do opbrengst aan het B. K. Huisvestiugs-Comité zal wor- De -e-'— week had te Heerlen een ver gadering hats van Limburgsche priesters, waar, mede in overleg met de vertegenwoor digers van het dagelijksch bestuur van ons comité, de actie tot inzameling van levens middelen en plaatsing van Duitsche kinde ren werd geregeld. Voor de Nederlanders in Duitschland mocht het comité een bijdrage1 van f 2000 ontvangen. Zondag 11 Ncv. had een open-schaal-col lecte plaats in alle kerken van het Diocees Den Bosch. Op 18 November zullen derge lijke collecten gehouden worden in het aartsbisdom Utrecht er. het bisdom Boer- inond. De Bisschop van Breda noodigde alle Kath. bladen uit een inschrijving te ope nen, terwijl de Bisschop van Haarlem zijne geestelijkheid verzocht de geloovigen krach tig aan te sporen hunne gaven en giften te zenden aaji het B. K. Huisvestings-C-cmité en daarvoor tevens collectes te doen hou den "in de kerken. De B. K.- Bakkerspatroonsvereeniging St. Honoratus te VHertc-genbosch nam op ons verzoek het initiatief tot een inzameling van levensmiddelen onder de bakkers en zal zich met eenzelfde verzoek wenden tot alle zus terorganisaties in het land. Do Kath. Slagers vereen iring houdt op de zelfde wiize eeno inzameling onder .hare leden in Den Bosch een voorbeeld, dat na volg*ng moge vinden. Het adres van het Centraal Bureau van heb B. K. Huisv. Comité is: Zuidwillems vaart, 's-Hertcgenboscbhet adres van den penningmeester: J. Pastoor, Postbus 5, 's-Hertogenbosch. DE PERS COMMISSIE VAN HET NED. B. K. HUISVESTINGSCOMITÉ. VHertcgenbosch, 13 November. N.V. Harzebank In het Bisdom Haarlem. 'Vergadering van aan deelhouders. In overleg met liet Hoofdbestuur van de Hauze en mode op'verzoek van een aantal aandeelhouders heeft, de Raacl van Commissarissen der N.V. Hanzebank in het Bisdom Haarlem besloten lot het uit schrijven van "een bijzondere vergadering van aandeelhouders. De vergadering welke wordt gehouden op Donderdag -22 Nov. ajS., vindt plaats, in het gebouw „St. Bavo", te Haarlem, 's namiddags om één uur. Op deze vergadering zullen mededee- lingen worden gedaan betreffende de in gevoerde bezuinigingen en maatregelen, zoomede van het Verdere beleid van Direc tie „en Commissarissen der Bank, zooals dit sedert de Jaarvergadering is gevoerd. Het ligt in de bedoeling daarbij de ruimste gelegenheid te openen tot het stel len van vragen en het bekomen van inlich tingen. Mocht "daarna nog voldoende tijd resten dan zal de heer Chris Jansen een alge- meene inleiding houden op den grondslag der stellingen, welke "door deii Centralen Baad van De Hanze op 17 October j.l. zijn aanvaard. Transporten R. K. Huisvestings-Comité. De -data van aankomende cn vertrekken de kindertransporten zijn als volgt gewij zigd. Oostenrijk en Mïirichen (aanvankelijk vast gesteld: aankomst 1 Dec. en vertrek 10Dec.) wordt aankomst 27 November, vertrek 4 December. Hongarije (aanvankelijk vastgesteld: aan komst 11 December, vertrek 13 December) wordt aankomst 14 December, vertrek 17 December. 8JiT B3E PERS 1 HET ADRES VAN DR. VERVIERS. Dr. Verviers heeft van versc-hilende zij den sympathiebetuigingen ontvangen naar aanleiding van zijn, ook door ons mede- gedeelj adrc,s aan H. M. dc Koningin. Hij deelt dit mede in een ingezonden1 stuk in het „Hbld."; Eèn Kabinet van wilskrachtige cn bekwame mannen. De stroom, van ingekomen adhaesie-be- tuigingen met den inhoud van hert. Adres aan Haro Majesteit is zoo overstelpend groot, dat boricht van ontvangst of indi vidueoio beantwoording buitengesloten is. Ik moet dus volstaan met langs dezien weg aan' de 'afzenders mijn dank te be tuigen voor do betoonde belangstelling. Bovendien zal ik een speciale oplaag doen' afdrukken van mijn blad „Katholieke Staatkunde", waarin cenige veel gemaakte opmerkingen beantwoord worden, en hier van een exemplaar doen toezenden aan :1e briefschrijvers, voor zoover zo geregis treerd zijn. Op de algemeen gestelde vraag, of een Kabinet van wilskrachtige en bekwame mannen wel te vinden zou zijn, kan geant woord worden, dat van meer kanten thans pogingen gedaan worden, om zoodanige mannen bijeen te krijgen. De sympathie voor mijn plan onder de leidende kringen, ook onder tegenwoordige en vroegere ge zagdragers, is zoo groot, dat thans de mogelijkheid van oen „sterk bewind" aan wezig is. Dit zou dan kunnen optreden, of nu reeds of zoodra nog enkele maanden van ziwak parlementair bewind den chaos definitief gemaakt hebben. Dr. E. Verviers. Dit geeft De T ij d de volgende ironie in de pen: „Ycor de ettelijke briefschrijvers, liotzij zij wel, hetzij zij niet „geregis treerd zijn", moet "t verschijnen van dit kostelijk manifest buitengewoon aange naam zijn. Zij worden, bij hun gerecht vaardigde bezorgdheid voor de "Vadcrland- sche nood-en-, erdoor gerustgesteld. „Van meer kanten" worden nu op eens, nadat de Open Brief van Verviers is openbaar gemaakt, daadwerkelijke pogingen gedaan om wilskrachtige en bekwame mannen to zoeken. Overal ziet men do brandende lantaarns van Diogenes over de wegen en straten gedragen. Het korps verkeers-agenten is in de grooto stéden uitgebreid, om den tocht der tonnen van Diogenes ,.van meer kanten" door de hoofdstraten te regelen. De beweging is algemeen. Tal van „ge zagdragers", de heer Verviers heeft zelf in zijn manifest dit hartversterkende woord laten spatieeren, „tegenwoordige en vroegere", toonen allerwegen hun war me instemming met do fonkelnieuwe ge dachte. De vlaggen wapperen uit de zol derramen. In ons bureau zijn verscheiden nieuwe en oude, tegenwoordige en vroe gere, gezagdragers het adres van den pri vaatdocent komen vragen, om hem hun visite-kaartje te kunnen zenden, o.a. een politie-agent, een tamboer-majoor en een voorman-lijnwerker van de tram, met en benevens oen marine-officier; ook een oud-gezagvoerder van de koopvaardij, een onderwijzer van vroeger en een ouderwet- sche nachtwacht. Er zal een „sterk bewind" komen dit keer, voor 't allereerst! Nooit vertoond! Wij hob ben gcd- vertrouwen op net succes van den heer Verviers. Beter dan hij zelf. Hij twijfelt nog, of misschien enkele maanden van zwak par lementair bewind den chaos eerst defini tief" zullen maken;, cf de wilskrachtige en bekwame mannen zich nog een paar maan den zullen schuil houden, de oolijkerds, om, later met des te meer bravour .te kunnen voor den dag treden. IJdele verwachting! Aan de „meer kan ten" cn aan do „gezagdragers" van beden en van het verleden ontsnappen do kerels niet. Wij nullen ze te pakken krijgen!" Gemengd» lepiohten. Een ongeluk met den Koninklijken trein, Toen gistermorgen, omstreeks elf uur, de trein, waarin twee Koninklijke ï'ijtuigen ge koppeld waren, het station S.S. te 's-Gra- venhage binnenliep bemerkte men dat van een gewone derde klas wagen, een eind ach ter de Koninklijke wagens, cenige ruiten vernield en een portier beschadigd wan Een der reizigers, die uit dien coupé stap te, verklaarde aan de politie, die altijd bij vertrek en aankomst van de Koninklijke Fa milie op het perron is, dat er op den trein geschoten was. Zou dat beteekenen da*, er op dc Konink lijke wagens gevuurd zou zijn? Onmiddellijk werd een nauwkeurig onderzoek ingesteld. Van het station uit werd aan de stations langs den weg getelegrafeerd om do baan te laten afzoeken. De chef vermoedde in- tusschen onmiddellijk dat deze schade heel moeilijk door een kogel kon .zijn aangericht. Twee wagens waren beschadigd, een ruit was stuk, evenals de spiegelruit, die in den wagen aan de deur van de retirade zit. Bo vendien vond de recherche sporen van witte verf op de treeplank, zoodat het vermoeden reeo, dat een wit bord. een z.g. koersbord, van een der voorgaande rijtuigen was afge waaid en door de trekking tegen den trein geslagen. Een uurtje later kwam ook wer kelijk een telegram binnen, dat het koers bord langs de lijn gevonden is, zoodat vrij wel vaststaat, dat hier slechts van 'n heel klein ongevalletje sprake is. Nader vernemen wij: Commissaris Kramer riep intusschen de hulp in van een deskundige, den kapitein der genie ingenieur Scherpenhuysen Bom. Deze werd op het station beëedigd, waarna hij zijn onderzoek begon. De deskundige kwam eveneens tot het resultaat, dat hier positief geen sprake kon zijn van een schot. Met een volgenden trein is ook het koers bord gearriveerd, dat in drie stukkon ge slagen langs de baan gebonden is. Uit de sporen concludeerde kapitein Scherpenhuy sen. dat het bord van den voorsten wagen is afgewaaid, gevallen is op de treeplank, daarna omhoog is gevoerd tegen den kap en met geweld geslagen tegen een deurko zijn (een brokstuk van het bord past precies in de twee diepe gleuven, die daarin gesla gen ziin), waardoor de ruit verbrijzeld is en dc stukken glas de spiegelruit in den coupé verbrijzelden. Het geval gebeurde bij ZoetermeerZeg waard, juist toen een andere trein passeerde Ook de andere trein is beschadigd, zoodat zeker vaststaat, dat het bord tusschen de beide treinen heen- en teruggeslagen is. Kapitein Scherpejihuyaen is met inspec teur van den Heuvel naar Amersfoort ver trokken, om den beschadigden wagen van den anderen trein te onderzoeken. Doodelijke ongelukken. Te Westdorpe is A. v. H., die met een wagen met 2 paarden reed, doordat do tram den wagen aanreed, komen te vallen en op slag gedood. Te Meyel werd de landbouwer J. van Montfoort, die koren aan den molen bracht, door een der molenwieken gegrepen en weg geslingerd. Hij werd zoodanig inwcndig'ge- kneusd, dat hij van de H. Sacramenten meest wordon voorzien. Zijn toestand is zeer ernstig. Te Borger is een bejaarde vrouw, in wonend bij den heer Huisjes, in den kelder gevallen en aan de gevolgen overleden. Het zoontje van den arbeider Menno Drenth te Oostwold, is gisteren onder een wagen geraakt cn gedocd. Juffrouw v. d. H. te Boxmeer die Zon dag het ongeluk had van de trap te vallen ts zonder tot' oevnisrnjn te tfjrr gcvomtif, overleden. Een wielrijder kwam gisteren, toen hij in de buurt van Elburg voor een vrachtauto wilde uitwijken te vallen, emwerd door den wagen overreden. Hij is naar hefc zieken huis vervoerd, doeli bleek bij aankomst al daar reeds overleden te zijn. In de Jufferstraat te Arnhem is een kind van anderhalf jaar met een brandende kachel in aanraking gekomen tijdens afwe zigheid van de moeder. Het kind geraakte in brand en is gisterenmorgen aan do beko men wonden overleden. Droevig ongeluk te Ermelo. Een viertal jagers hield Dinsdagmiddag een.drijfjaeht ten Noorden van de gemcento Ermelo. Zij losten, eenige schoten opden Rijks straatweg, waardoor twee schooljongens eenige hagelkorrels in het gezicht kregen, zoodat zij zich onder geneeskundige be handeling moesten stellen. Een op wachtgeld gesteld onderofficier kwam juist met zijn vrouw en kind aange reden; het kind. zat bij de moeder achter op de fiets. Ook hun vlogen de hagelkorrels om de ooren. Het kindje werd geraakt. Een korrel was in een oog van den kleine ge drongen. Dr, Helder, die heb oog verbond, oordeelde overbrenging naar do kliniek te Amersfoort noodzakelijk. Do toestand van bet twee-jarig kindje is ernstig; hoogstwaarschijnlijk zal 't het oog je moeten missen. De militaire politie, die juist passeerde, stelde dadelijk een onderzoek in. Ook de Bijkspolito en gemeentepolitie bemoeieu zich met de zaak. „Tel." Verdronken. Van het stoomschip Heisha, in de Ocster- burgervaart te Amsterdam, brak oen. stei gerbouw ten gevolge waarvan twee schil ders, die aan den buitenwand van dat schip aan het werk waren, vielen. Do een is ver dronken. de andere, die op een vlot terecht kwam, is inwendig gekneusd in een zieken huis opgenomen. De moordaanslag te Hoofdplaat. In verband met den inbraak cn poging tot moord op den "bejaarden molenaar te Hoofd plaat, in den nacht van 30 op 31 October, heeft do Fransche politie op verzoek van do justitie te Middelburg aangehouden C. M. en J. van C„ arbeiders te Hoofdplaat. Branden. Gisteren brak te Botterdam brand uit in' pand 229 aan de Hudsonstraat, doordat daar een der bewoners bezig was door mid- del van een vulcaniseerimuchling rubber en' 'benzine te vermengen, waarbij een vlam in' een bu3 met benzine 6loeg, waardoor de' zolder dadelijk vlam vatte. Nadat de buren' getracht hadden het vuur te blusschen, was de brandweer, die met 4 stralen op de wa terleiding werkte», den brand spoedig mees ter. Een man werd door een vallenden steen' aan het hoofd gewond. De zolder, die niet verzekerd was, is geheel uitgebrand. Gisteren is het brughuis der Hooge- veensche Kanaal-Maatschappij, bewoond1 door H. J., te Gxevenberg (gemeente O os» trhesselen) totaal afgebrand. Met den in boedel werden ook 6 varkens. 1 pink en 1' geit een prooi der vlammen. JDe oorzaak is onbekend. Een en ander was laag verzekerde Omkooping? Dezer dagen heeft zich te Woudrichem een geval voorgedaan van poging tot om kooping. Een onderwijzer, die zich gaarne" 'benoemd zag te Kedichem, heeft aan ge meenteraadsleden geld aangeboden om hem' te stemmen. De zaak is gesteld in handen van den officier van justitie te Dordrecht, wat betreft de leden van den gemeenteraad, terwijl de zaak tegen den onderwijzer be handeld zal worden voor de arrondissement»' rechtbank te 's-Hertogenbosch. D. O. Bedriegelijke bankbreuk. Eenige weken geleden vroeg E. H. te Osa faillissement aan. Er was geen actief meer. Bij een door de justitie ingesteld onderzoek bleek, dat de gefailleerde zijn geheelen voor raad lederfournituren had verzonden aan! een broer te Tiel, alles behoorlijk gefac- tueerd tot een g?zimenlijk bedrag van f 3000. Nadat alles uit zijn woning weg was vroeg E. H. het faillissement, aan. Aan do politie toonde hij een kwitantie van f 3000, voor achterstalligo kamerhuur, waarmee hij wou bewijzen, geen gelden aan zijn fafillis- semenb onttrokken to hebben. FËUiLLgTON pch verhaal uit het hedendaagsche Rusland), door Narrator. (Nadruk verboden).; Code zij dank, riep zij met een zucht verlichting uit. En u meldt mij nu, e keizer onverwachts besloten is om !e reizen. ^eeu mevrouw, dat nu juist niet. Do 'P, die ik Uwe Majesteit kom is niet van het Algemeen Hoofd- afkomstig, kji wat is dit voor een boodschap, 'de keizerin, terwijl do indruk van i'eer verdween. Mevrouw, eenige onverlaten' hebben Küitlclag een aanslag geploegd hier graten van St. Petersburg. '«at? Een aanslag? Op wie? een persoon, die zich in de bij- sympathie van Uwe Majesteit verheugen. groote verwilderde oogen staarde a Grootvorst aan. (wilde wat vragen, maar kon niet. aanslag geschiedde hedenmiddag pka 4 uur in de nabijheid van liet ^spoctin, gilde de keizerin in eens 3j3 "et op hem, spreek, was het op Hela; as mevrouw, hij was het slacht- En door' 's hij dood, gilde de .onge lukkige vroire.- No vlo vrouw, dat. nog niet. Do keizerin scheen alleen het woordje niet te hebben gehoord. Niet dood, is hij niet in gevaar? Helaas mevrouw, die laatste hoop mag ik U niet lateu. O, hij is dood, Ra.spoetin, die heilige man vermoord. 0, God, hco is het moge lijk, zoo gilde zij uit. Plotseling stond ze op, haar oogen scho ten vonken, ze hief de handen ten hemel, stiet een hevigen gil uit en 2aktc toen be wusteloos in elkaar. Dit laatste had zich zoo snel toegedra gen, dat zelfs Barones Friedrich de kei zerin niet liad kunnen grijpen. In enkele oogeublikken kwamen vaii alle kanten officieren en bedienden aan- loopcn, die als met stomheid geslagen bij de bewustelooze keizerin bleven staan. Grootvorst Nicolaas had het eerste zijn bezinning terug. Hij nam dc keizerin op zijn sterke armen en droeg haar naar haar slaapkamer. De onmiddellijk ontboden lijfarts con stateerde een ernstige zenuwschokking, en gelastte dat onmiddellijk d1 Czaar naar Petersburg moest komen. Do dokter met Prinses Olga en Baro ns Friedrich bleven den geheelen naoht bij do zieke waken, die zeer onrustig was eri voortdurend den naam Raspoetin uitgilde Eerst tegem den morgen kwam de kei zerin tot rust. Een consult, dat direct gehouden werd, constateerde dat do keizerin in een groot gevaar van krankzinnigheid had verkeerd maar dat dit gevaar gelukkig geweken was. Wel was de zenuwtoestand van de hoogc lijdster ernstig geschokt en was voorloopig absolute rust noodzakelijk. Besloten werd echter geen bulletins uit te geven, daar het voor den politicken toestand heter was, dat geen alarmeeren- de tijdingen onder het volk werden ge bracht. Zondagsavonds 9 uur kwam de Gzaar per auto in stilte in Petersburg terug. Het plan der Grootvorsten Nicolaas en Mi chael was dus verijdeld. HOOFDSTUK VI. Een politiek van geweld. De aanwezigheid van haar echtgenoot, die bijna den geheelen dag aan het ziek bed vau de Czaritsa doorbracht en voor niemand te spreken was, had een wekladi- gen invloed op de keizerin, die reeds en kele dagen, na den hewusten Zaterdag avond, weer in zooverre hersteld was, dat zij het bed mocht verlaten. De keizer had haar moeten beloven Pe tersburg niet meer te verlaten, hij had nu in den aanslag op Raspoetin gezien, hoe brutaal het volk optrad, en hoe haar leven en dat van haar kinderen werden bedreigd. Do Czaar had zijn zieke vrouw in alles toegegeven, veel te hang als hfj was, om door eenige tegenwerping 'haar te prikke len en daardoor wellicht haar kwaal op nieuw te verergeren. Zoo ging nog de geheele week voorbij, niemand werd ontvangen, staatszaken werden niet afgedaan, beslissingen niet genomen. De Czaar scheen zelf ietwat opgeruimd als voelde hij zich blij een geldig excuus te hebben, waardoor hij zich aan al die beslommeringen onttrekken kon. Zijn rust zou echter niet van langen duur zijn. Zondagsmiddags had do keizerin reeds gevraagd, of omtrent de moordenaars van Raspoetin nog niets bekend was. Toen de Czaar haar daarop antwoord de, dat hij daaromtrent nog geen enkele mededeeling had ontvangen, had zij niet zonder verontwaardiging gevraagd, hoe het mogelijk was, dat aan den keizer niet iederen dag daarover rapport werd uit gebracht. De Czaar wees ter geruststelling er op, dat Minister Galitzin eiken dag zich aan het paleis had aangemeld, maar dat hij met het oog op de ziekte van de Czaritsa zich opzettelijk aan alle staatsbemoeiin gen had ontrokken. Men kon het aan de keizerin zien, dat zij die opheffing der keizerlijko plichten aan de echtelijke, maar weinig kon waar- deeren. Nicolaas, vroeg ze op eenigszins he velenden toon, zult gij morgen vroeg Mi- nistor Galitzin ontvangen? Zoo ge dit wenscht, natuurlijk Alexandra, antwoordde de Czaar met een toon van onderwerping. 1— En ik zou gaarne bij dit onderhoud tegenwoordig zijn, zoo ging ze voort. Maar zal dit je niet te veel ver moeien? vroeg de Czaar met angstig ge laat. In zulke belangrijke zaken voel ik goen vermoeienis, en bovendien, ik ben al weer sterk genoeg, antwoordde de Czarit- za. En hoe staat het nu met de Grootvorst Michaël, hebt gij deze al over den moord gesproken.. Michaël is van oordeel dat met een politieken doel de moord, gepleegd is. Hij is van meening dat wij geen geweld moe ten gebruiken; dit zou bet volk nog moer verbitteren, antwoordde Nicolaas. 1 Gij vertrouwt te veel op Michaël, deze is te grootmoedig. Deze zaak moet zonder uitstel flink aangepakt worden. Alleen met geweld is het volk te regeer en. 1 Maar Alexandra, riep de Czaar uit, hoe komt ge toch aan die gedachten. Omdat ik scherper zie, dan gij wel denkt. Hadt gij in 1905 zijn bevelen op gevolgd, dan waren de rebellen toen reeds de baas geweest. Misschien waren er geen duizenden dooden gevallen, antwoordde de Czaar met een zucht en zou. mijn volk mij niet zoo verkeerd begrepen en beoordeeld heb-» ben. Geweld is de eenige manier, Nico-^ laas, waarop ge het Russische volk regee ren kunt. Hebben Uw voorvaderen in de Russische geschiedenis U ooit anders gef leerd? Maar staat daarom het Russische volk niet zooveel lager dan oenig ander volk? vroeg do Czaar. t Neen Alexandra, ik lieb nog steeds niet do zekerheid, dat do politiek van mi nister Protopotof toen de juiste was. Nicolaas, hoe kunt go toch zoo dwaas spreken, riep de Czaritsa uit, aan dio geweldpolitiek hebt ge het toch te dan ken gehad, dat do hier dreigende revoliw tie na enkele dagen werd onderdrukt. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 3