weede Blad mderdag 8 Nov. 1923 BIMWEIiLAHP UIT DE OIHQEVIHG laatste der Czaren. R. K. UNIVERSITEIT. ,1 ij k stelling met de Rijksuniversiteit, leren is afgekondigd Staatsblad no. dat bevat het Kon. besluit van den 1923, tot aanwijzing van de gevestigd te als bevoegd eene bijzondere Uni- jeit te hebben, die tien aanzien van door haar te veTleenen doctorale en uit te Toiken getuigschriften ge rechten heeft als de Rijksraiiversi- ur aanleiding van de opening der Universiteit ontving de Voorzitter El. Radboudstichting, Mgr. Henricns je Wetering een schrijven van den lïsschop. van Baltimore, in^zijn boe- lieid als kanselier van de Katholieke der Vereenigde Staten. Wij aan dit schrijven het volgende: de Katholieke Universiteit van bied ik den Katholieken van Ne- de warmste gelukwenschen aan edel pogen om voor hun volk een centrum te stichten van chris- Wetenschap. Dit zal tegelijkertijd verbreiden en verdedigen van feod-mensch, de eenige hoop voor (kedendaagsche samenleving, jre gebeurtenis, voor onze geloofs- jers in Holland een verheugenis, is voor ons een reden tot juichen, want I versterking van het geloof, waar ter lid ook, wordt die universiteit kracht intenser voor allen,- Zijne Excellentie Mgr. Orsenigo, Internuntius te 's-Gravenliage, iaaa den Bector Magnificus twee kost- geschenken voor de R.K. Universiteit land gesteld. Vooreerst een fraai ge en boekdeel bevattende de volledige eringen van het tijdschrift „San I Borromeo", dat van 1908 tot 1910 liaan is uitgegeven ter voorbereiding iet derde eeuwfeest der Heiligverkïa- van Sint Carolns Borromeus. Het waardige van deze publicatie, waar- slechts een zeer beperkt aantal exem- n bestaat, is hierin gelegen, dat de lrcdacteur Mgr. Achillo Ralti was, jds Directeur van de Ambrosiaansehe olheelc. Z. D. H. Mgr. Orseniga behoorde redactie. dér overhandigde Mgr. Orsenigo eeii ingelijst portret in levensgrootte wijlen Prof. Contardo Ferrini, hoog- ir in het Romeinsehe Recht aan de ersiteit te Pavia, wiens zalïgverkla- weldra wordt verwacht. Dit portret |n geschenk van Mgr. Carlo Pellegrini leven van Contardo Ferrini ge ven heeft. Pro Memoria. Aan de Parochiale, in iiv e r s i t 0 i t s c omit é's. roel mij genoopt alle Katholieken aaals op het hart te drukken, dat een voortgezet offer ons werk iid en op peil kan houden. Mgr. de Aartsbisschop bij de opening der. R.-K. Universiteit, uo jaarlijksche inzameling voor de Universiteit door do comité's, vol- Bisschoppelijk voorschrift opgericht lieiParochie's van Nederland, in vollen 'is, kan liet van nut zijn, enkele za- II herinnering te brengen, iiizamehm- volgens art. 9 van het ment aangekondigd in de kerken op laatsten Zondag van September, beeft Is gedurende de maanden October en inber. gelden worden afgedragen vóór de nd Januari aan den Penningmeester liet Diocesaan-comité. Bisdom Haarlem: Afdeeling Noord-Holland: Pastoor J. P. Huibers, Chassé-straat 93, Amsterdam (Giron. 49977). Afdeeling Zuid-Holland (A): Mej. A. M. Kleipool, Tuinlaan 66. Schiedam (Giron. 77253). Afdeeling Rotterdam: Zuid-Holl. en Zeeuwsche oil.: Rector N. H. M. van Reysen, Eendrachtsstraat 93, Rotterdam (Giron. 65978). Een kort verslag van de actie met reke ning en verantwoording van de opbrengst der inzameling wordt door den secretaris van ieder parochiaal comité- gezonden, niet aan bovengenoemde adressen, maar aan de secretarissen van de diocesane comité's. Voor het Bisdom Haarlem: Afdeeling Noord-Holland: J. G. M, Erftcmeyer, Haarlemmerstraat 141, Am sterdam. Afdeeling Zuid-Holland (A): Prof. J. P. Verhaar, Seminarie Warmond. Afdeeling Rotterdam, Zuid-Holl. en Zeeuwsche eilanden: Mej. Annie Meyer, van Brakelstraat 10, Rotterdam. Om contact te vormen tusschen de diocesane comité's, is er een geconstitu eerd een centraal comité. Dit Centraal- St.-Radboud-comité bestaat uit: a. Vijf voorzitters van de diocesane comité's derhalve uit do drie afdeelingen van het Aartsbisdom Utrecht en van liet Bisdom Haarlem één der drie voorzitters en van de andere diocesen de voorzitter. Hun namen zijn: F. W. Swane te Utrecht voor het Aarts bisdom. J. B. van Dijk te Amsterdam voor liet Bisdom Haarlem. Mr. A. Baron van Oldeneel tot Oldenzeel "te Oosterhout voor het Bisdom Breda, Mr. W. M. van Lanschot te 's-Bosch voor het Bisdom 's-Bosch. O. F. M. Hof f mans to Helden voor het Bisdom Roermond. b. Hieraan zijn voor het centraal- comité toegevoegd: één afgevaardigde van het Bestuur der St-Radboudstichting, als zoodanig is .aangewezen: Prof. Br. G. A. H. Bauduin te Roermond, benevens repraesentanten der R. 'K. Universiteit: Prof. Dr. J. Hoogveld, Kronehbnrgersin- gel 65 to Nijmegen en Mr. C. Prinzen, secretaris van het college van curatoreji, Berg en Daïsclie weg 124 te Nijmegen. Als voorzitter van V* centraal-comité is gekozen J. B. van Dijk, als secretaris Prof. Dr. J. Hoogveld. Mr. G. Prinzen, Berg en Dalsche weg 124 "(Giron. 53155) zal fungeeren als Gentraal-Penningmeester, aan wien do diocesane penningmeesters hun gelden afdragen. De parochieelo penningmees ters (dit mogo nog eens worden herhaald ter voorkoming van administratieve ver warring), benevens de besturen van Semi naria, kloosters, colleges, gestichten enz. dragen hun gelden af aan de Diocesane Penningmeesters. Het ligt in de bedoeling van het cen traal-comité om telken jare na afloop van de inzameling een beknopt verslag boek uit te geven met de resultaten der inzameling naar de parochies verdeeld, en met de gegevens over de R. K. Univer siteit, die algemeen© belangstelling vra- «en. Het 100-jarig Jubileum van het Genootschap tot zedelijke verbetering der gevangenen. De gelden, bijeengebracht ter gelegen heid van het 100-jarig bestaan van het Nederlandsch Genootschap tot Zedelijke verbetering der Gevangenen zullen aan het Hoofdbestuur van gemeld Genootschap worden aangeboden op de plechtige bijeen komst, welke op 12 November a.s. zal wor den gehouden in de Nieuwe Walonkerk (Zendingskapel) te Amsterdam. Bij deze gelegenheid zal o.m. door den Voorzitter der Huldigiugs-G'ommissie ter Gelegenheid van het 100-jarig Jubileum van het Neder landsch Genootschap tot Zedelijke Verbe tering der Gevangenen, den Heer D. Hu- dig L.Jzn., namens alle comité's in Neder land, heb woord worden gevoerd. Den vol genden dag zal in de zalen van Hotel de UEurope een congresdag worden gehou den. Aldaar zal des morgens gesproken worden door: Prof. Mr. J. Simon van der .Aa, Hoogleeraar te Groningen, over heb persoonlijk clement in de strafrechtspraak (onderzoek over aard en vroeger leven der beklaagden). Mr. A. A. Cnopius, Advocaat-Generaal bij het Gerechtshof te Arnhem, omtrent de voorwaardelijke veroorcTecling in do prac- tijk. Prof. Br. Liepmann, Hoogleeraar aan de TTniversiteit te Hamburg,' over psychologie en. strafrecht (speciaal-ver de opleiding van rechterlijke en straigestichtsambte- nareni en beambten en over do nieuwe jeugdgevangenis te Hahnöfersand). Des middags door: Exnilo Van der Velde, Oud-Minister van Justitie te Brussel, over de ontwikkeling van het Belgische gevangeniswezen in de laatste jaren; Miss S. Margery Fry, Secretaresse van de Howard League for Penal Reform te Londen over de ontwikkeling van het En- gelsche gevangeniswezen. Mr. A. Fentener van Vlissingen, Lid van den Hoogen Raad der Nederlanden, Oud Algemeen Voorzitter van heb Genootschap te 's-Gravenhage, over het Genootschap in do twintigste eeuw: ontwikkeling der re- classeering, verband met strafrechtspraak en strafstelsel. De nieuwe salarisregeling. De Centrale meldt, dat de oud-minisïer van IJselsteyn na de verwerping van de Vlootwet, zijn functie van ontwerper van een nieuwa salarisregeling heeft neerge legd. De postcheque- en girodienst. Mr. G. H. M. Delprat zal nog deze week Den Haag verlaten en zijn werkzaamhe den aan de Ned. Bank hervatten. (Hbï.) ALPHEN AAN DEN RIJN. Ongevallen. Gistermiddag had do koopman v. L. het ongeluk met zijn kar met koopwaar in een ópen rioolput te rij den in de Torenstraat alhier. Het gevolg was dat de kar dompte en veel van de op do wagen bevindende koopwaar in scher ven Op straat terecht kwam. Tengevolge hiervan schrok het paard van H., dat in die straat eenige zanclkarren voorttrok en juist iter plaatse passeerde; het gevolg hier van was dat een zoon van H. met zijn voet onder de kipkarren terecht kwam,- waardoor dit lichaamsdeel zoodanig werd verwond, dat hij zijn werkzaamheden niet kon vervolgen. Gistermiddag ongeveér half twee is zekere B., wonende aan de Aarkade, nabij het Goudsehe rijpad met zijn hondenkar door een auto te water gereden. Hulpvaar dige handen brachten een en ander weer op den wal. Ver koop ing. Bij den gisteren gehouden afslag van het woon- en winkelhuis en woonhuis aan de Hooftstraat, in bod staande op f 3900, werd niet gemijnd. De peroeelen werden toegewezen aan den heer Vis alhier. LISSE. Propaganda-vcrgadering. t-1 Gisteravond werd vanwege de Retraite-vereenigingcn van R.-K. Vrouwenbond, R.-K. Volks bond en St. Jozefsgezellenvereeniging een groote propaganda-vergadering gehouden voor alle Katholieken hoven do 16 jaar, waar als spreker optrad de Z.Eerw. Pater Jos. Timmermans G.S.S.R. Het Bondsgebouw was tot in alle hoe ken bezet. De leiding dezer vergadering was in handen van den heer P. "Warmer dam, welke de vergadering -met den Ghr. groet opende en den talrijken aanwezigen een hartelijk welkom toeriep en oneer in 't bijzonder den Z.Eerw. spreker. In een kernachtige inleiding sprak de voorzitter den wensch uit, nadat hij zijn vreugde had geuit over de opkomst, dat velen zich door het woord van Pater Tim mermans zullen getrokken gevoelen tot de gesloten retraites. Hierop verkreeg de gewijde spreker 't woord. Op de hem eigen humoristische wijze deed spreker uitkomen wat een ge sloten retraite is. Vervolgens wees Z.Eerw er cp hoe het in onzen tijd broodnoodig en zeer nuttig is voor velen eens een ge sloten retraite te houden. Do aarcische be slommeringen doen velen zoo weinig den ken aan het leven der ziel. Het geloofsle ven is aan het kwijnen en in de gesloten retraite vind men dat geloofsleven terug. Z.Eerw. deed uitkomen dat de retraites zijn voor allo standen. Iedereen, die iets voelt voor het Katholiek loven, wordt lid van een retraitefonds en steune deze in stellingen. Spreker sloot zijn met humor gekruide rede mot don wensch, dat Lisso zijn oude plaats.weer moet heroveren om ml. het grootste aantal retraitanten te le veren. De voorz. dankte den Eerw. inleider voor zijn overtuigende redo en liij hoopte dat velen dezen winter zullen deelnemen aan een retraite. Voor ongehuwd en van Lisso wordt er een retraite gehouden van 69 December en voor de gehuwden van 17-—20 December. Vooral spoorde hij de jongemannen aan dez9 retraite! mode to maken. De voorz. wees er nog op dat het bestuur eiken Zaterdagavond zitting boudt tot het ontvangen der inlagen. Hij spoor de er toe aan hieraan gevolg te geven, op dat het bestuur een overzicht krijgt van de financiën met het oog op het aanvra gen van kaarten. Na allen bedankt te hebben voor hunnen aanwezigheid sloot, spr. met den Ghr. groet de vergadering. De plannen zijn zoo zuinig mogelijk gemaakt, echter zoo, dat later e. v. afge bouwd kan worden. De koster, zullen bedragen f 10500 voor bouwkosten, meubileering f 5000. Een vollediger plan kost f 3000 meer. Weth. Liefférink zegt. ter aanvulling van zijn meen ing na de ingediende ad viezen, dat de koslen van f 3000 voor het volledige plan zeker niet te groot zijn, terwijl zulks later veel meer zal bedragen. Över de voorstellen was men het vrij wel eens, alleen de wijze van aanbesteding lokte eenige discussie. De Voorz. acht openbare aanbesteding bet beste. Weth. Liefférink stelt daarbij voor, dat indien do laagste Noordwijksclio inschrij ver slechts 5 pCt. hoogcr is dan de laag ste inschrijver, het werk dan aan den Noordwijker gegund worden. Bij voor keur zullen Noordwijksclio arbeiders te werk gesteld moeten worden. Z. h. s. wordt het voorstel van B. en W. met de bijgevoegde aanvulling aange nomen. Hierna beeft vaststelling plaats van verschillende rooilijnen, overeenkomstig voorstel van B. en W. Het voorstel van B. en W. tot ver huring van een stukje gemeentegrond aan de Wassenaarsche straat aan den heer Aalders voor den prijs van f 20 per jaar, wordt goedgekeurd. Idem tot verhuring van de woning Spoelsloot 3 tegen een prijs van f 2.80. B. en W. stellen verder voor met in gang van 1 Jan. aan te sluiten hij den Óntsmettingsdienst van het Groene Kruis, onder toekenning van ontslag aan den ontsmetter Verburg, wien voor een jaar een wachtgeld zal worden verleend van 70 pCt. van zijn loon. De heer Vink vraagt of men Verburg, naar hij toch geheel in gemeentedienst is, niet zijn gewone salaris van f 676 kan laten houden. 1 Besloten wordt de betrekking op te hef fen, terwijl B. en W. Jater met een regeling zullen komen voor de werkzaamheden van den heer Verburg. Hierna komt in behandeling de*3 be paling van de richting van een ontworpen verbindingsweg Langeveld-Noordwijk aan Zee alsmede de vernieuwing van de ver harding van den Duinweg. Voorlezing "nschiedt van een mededee- ling van B. en W., dat de nieuwe weg niet over den Duinweg lean gebracht worden, eerstens omdat de familie Verster daar tegen is, tweeclens omdat de ministers van financiën en oorlog den weg langs den Noord-Boulevard wenschelijker vinden De heer Wolderingh de Koog meent, dat men van deze bezwaren niet zooveel notitie moet nemen. De heer de Hollander acht aansluiting op den Noord-Boulevard niet gewenscht. De beer Alkemade is het eens met den heer Woldringh. Naar zijn meening zou er wel f 35.000 op het plan uit te sparen zijn. "Wat de kwestie-Verster betreft zegt spr., dat hierin nog geen beslissing is ge nomen. Verder zegt hij, dat verschillende leden dier Mij. geen bezrwaar zouden op peren om den weg op den Duinweg te brengen in plaats van op den Noord-Bou levard. Na uitgebriede discussies geven B. en W. in overweging alvorens een besluit te nemen om eerst met de Centrale Admi- stratie-Mij overleg te plegen. De heer Admiraal zegt, "clat de gemeente toch het meeste aan den weg betaalt en waar het voorstel reeds verschillende ma len ter tafel is geweest, acht hij een uit spraak wel gewenscht. FEUILLETON töriseb verhaal uit het hedendaagsohe Rusland), door Narrator, (Nadruk verboden). Jlaar de liberalen die ook tegen het rolisme zijn, hebben, veel aanhang. •Ik weet, dat zij den Czaar een ulti- IjD1 tel' hand zullen stellen of een con- of een revolutie. Maar het eerste onding voor Rusland en tot het e zullen ze nooit overgaan. [érdlof was nog niet zoo zeker van de .^tear wat denkt gij van de boe- '?J hij Golosjtsjekin andermaal in de öenkt ge, dat die groote massa der ■1 zich voor onze revolutionaire zege- laten spannen? Ik verwacht van de boeren niets 5. H niets slechts, antwoordde Go- iiekin. Zij blijven eenvoudig- neutraal gezegd, totaal onverschillig. Te Jöürg zal de strijd worden uitge- "'u en 'het platteland zal zich bij el- ;![rwiiiiiaar aansluiten. i' wanneer ge zoo optimistisch hep uu Swerdlof uit, waarom vreest zoo voor (een sociale revolutie eu 58 het eerst probeeren met een poli- wen teling? ?dat voor een sociale revolutie in het. Russische volk op dit oogen niet i-jjü is. Maar voor een so ciaal revolutionaire beweging zal de haan worden geopend, zoodra eenmaal de alles beklemmende druk van het Russische volk is afgewenteld. Indien de politieke omwenteling der soeiaal-deanocraten met gezag en traditie heeft gebroken is de weg naar de sociale revolutie nog maar een kwestie van zeer korten tijd. Ik hoop, dat gij gelijk hebt Golosjts jekin, zei Swerdlof. Ons wachten dus nog roemrijke tijden en wij mogen het begin van bet einde beleven. De beide mannen die dezen avond dichter bij elkander wa ren gekomen namen hierna met een handdruk afscheid van elkander. De fei ten zouden spoedig bewijzen, dat Go losjtsjekin gelijk had. HOOFDSTUK IV. De moord op Rasposiin. De monnik Raspaetin telde zijn bela gers niet alleen onder de hem vijandig- gezinde revolutionaire bevolking van Rus land, maar ook onder die kringen die den dommen monnik als oen willoos werktuig gebruikten om hun pogingen te 'doen ge lukken. Terzelfder lijd, dat de revolutionaire geheime vergadering tot den dood van Raspoetin besloten had, was men ook in do uiterste conservatieve kringen tot het besluit gekomen, dat Raspoetin moest worden vermoord om daardoor den Czaar naar Petersburg te doen terugkeeren en de Gzaritsa, die natuurlijk zou meenen, dat deze moord door de arbeiders was be dreven, nog feller tegen de arbeiders op te zetten. Men wilde op die wijze de ge- weldpolitiek andermaal doen invoeren, overtuigd als men in die kringen was, dat. daardoor alleen de steeds driester op tredende revolutionaire beweging zou worden onderdrukt. Voor het welslagen van dit plan hadden -ook deze moordenaars een zeer geraffi neerd plan in elkander gezet. Zij waren overeengekomen, dat op Vrij dagavond ten huize van Prins Yoessoc- poff 'een diner zou worden gegeven, waar hij de morrnik ook zou wordeu uitgen.oo- digd. Yoessoepoff zou den monnik op een of andere geheimzinnige wijze uit den weg ruimen, terwijl men het lijk zou verbergen tot den volgenden dag, om het dan op ©en of andere geheimzinnige wijze in de nabijheid van het keizerlijk paleis te de- poneeren, voorgevende dat do monnik daar door het gepeupel was vermoord. Op Vrijdag 2 Februari 1917 had in 't fraaie huisvau Prins Yoessoepoff het diner plaats, waarbij allpen waren uitge- noodigd Grootvorst Dimitri, Poerichkie- witsj, kapitein Lockhohne, doctor Lazo- vert en dan do monnik Raspoetin. Dokter Lazovert had voor den monnik twee glazen wijn bereid, waarin een sterk slaapmiddel was verwekt maai- voor den kracli tigen boerenmonnik was de dosis te gering geweest en had liet middel geen enkele uitwerking gehad. De gastheer besloot toen zonder een ver do o vingsmi d del het plan te volvoeren. Prins Yoessoepoff ging naar Raspoe tin toe en noodigde hem mee naar de schilderijenzaal, waar hij hem een nieuw prachtig schilderij zou toonep. Kijk eeus, zeide hij, wat een prach- tig stuk werk. Raspoetin trad op het stuk toe, hoog ■zich iets voorover, maar op hetzelfde ©ogenblik ging' Yoessoepoff aan zijn lin kerzijde staan en loste; kort op elkaar, twee revolverschoten op hem. Raspoetin viel zonder een woord te zeg gen als dood op den grond neer. De prins boog zich over het lichaam, betastte de polsen, onderzocht de oogen, maar constateerde geen enkel teeken van leven meer. Op het geluid der schoten waren de medeplichtigen toegeschoten en Groot vorst Dimitri verklaarde: Nu moeten wij het lijk verbergen, ik zal mijn auto laten halen om het te ver voeren. De moordenaars begaven zich daarop naar de tweede verdieping om te bespre ken waar zij het lijk zouden heenvoeren. Men kwam overeen, dat Grootvorst Dimitri het in zijn auto naar zijn huis zou nemen, om het' dan den volgenden dag 's middags omstreeks 4 uur, in de nabij heid van het keizerlijk paleis, wanneer het doodstil was, ergens neer te leggen. Om zooveel mogelijk den schijn van een sluipmoord te wekken, zou prins Yoessoe poff nog enkeïe scholen op het lijk lossen Nadat dit besloten was, begaf, ongeveer 10 minuten na den moord, de prins zich weer naar de kamer, waar do moord ge pleegd was. Maar nauwelijks had hij de deur achter zich gesloten en het licht opgedraaid of door een geweldigen schrik aangegrepen sprong hij achteruit. Raspoetin was niet gedood^ hij had zich Do Voorz. zegt nog een mededeeling to zullen doen in besloten zitting, waarom liet voorstel wordt aangehouden. Besloten wordt over te nemen een straat, parallel .loopend met dén Duinweg en uit komend in de Verlengde Piet Hein.straa-t. Verder om do tijdelijke aanstelling van den heer J. v. Klaveren als hoofd van den keuringsdienst met 1 jaar te verleu gen, dus tot 1 Sept. 1924. Geschiedt vaststelling van cenigo uit gaven. Onder deze was er een van f 40 voor huur van een orgel voor Salman. Do heer v. Nes achtte dezo werkverschaf fing juist niet de beste, daar hij vreesde, dat de man aan lager wal zou geraken, indien hij altijd langs de straat liep. Spr. achtte het beter hem maar naar Veenhui- zen op te doen zenden, zoodra "de gelegen heid zich daartoe biedt. Na do vaststelling der reclames riool rechten gaat do Raad in geheime zitting. NOORDWIJK. Gemeenteraad. Do raad der gemeente vergaderde gis termiddag te 2 uur. Voorz. burgemeester v. Panhuys. Afwezig de heer v. d. Wiel. Er is één vacature. De notulen der vorige vergadering wor den onveranderd vastgesteld. De Voorz. doet mededeeling van een in gekomen bericht van verhindering van den heer v. d. Wiel en van het bedanken van den heer v. d. Meer (Gisteren reeds door ons vermeld). Ingekomen is oen adres van de hoeren Meyer; Vink en v. d. Niet, waaarin ge vraagd wordt hoe het staat met de onder- ha.ndelingdh der Gentraio Administratio- Mi,j., met de verbetering van den Duin weg, en of er nog andere plannen zijn ter bestrijding der werkeloosheid. De Voorz. antwoordt ten aanzien van het lste punt, dat er vermoedelijk een aan deelhoudersvergadering zal worden ge houden. De kwestie vanden Duinweg komt bij de agenda ter sprake. Verdero plannen dan aanhangig zijn, staan niet op hot programma. De lieeren Vink, v. d. Niet en Meyór voeren hierover nog het woord. Mededeeling wordt verder gedaan van verschillende andere ingekomen stukken. Een verzoek om subsidie van de R.-K. Vrouwenvroedschool te Heerlen en. don R.-K. Bond van Politie-agenten „St. Michael" wordt afgewezen. Ingekomen is verder een verzoek van den inspecteur van politie F. J. "Wasse naar om uitbetaling van zijn -salayis. Sinds zijn aanstelling, 4 Nov. 1922, hooft deze inspecteur door de Lekende politic- kwestie geen salaris gehad. Oorspronke lijk was zijn salaris bepaald op f 2400, de Raad echter trok slechts f:1.150 hier voor uit. De heer v. Nes vraagt op welk salaris de heer Wassenaar is benoemd, waarop de Voorz. antwoordt, dat zulks is ge schied op de bestaande verordeningen- De beer v. Nes zegt, dat dan het sala ris in ieder geval niet liöoger kan wezen dan f 1150. De heer Alkèmade zegt. dat B. on "W. het salaris zelf gebracht hebben op f 1150, doch dit werd door den raad verworpen. Weth. Liéfferïnk betoogt, dat dit ver- zoek van den inspecteur berust op een spitsvondigheid, die den Raad noodzaakt het volgend jaar f2400 op de begrooting te brengen. De conclusie van den Raad. is ten slotte, dat het salaris is vastgesteld op f1150. Een verzoek van de patronaten „SL- Jeroen" en ,St. Cathariua" om een gym nastieklokaal voor de gymnastiekafd., wordt in handen gesteld van B. en W. Voor kennisgeving worden aangenomen twee ongezegelde adressen van den heer Krau cn de bewoners van den Binnen weg. Aanbieding geschiedt van .het gemeen teverslag 1922 en de gemeente-begrooling en bedrijfslxegrootingen 1924. De heer Admiraal vraagt, of de begrooting in druk verschijnen zal. De Voorz. zegt, dat het drukken van één exemplaar f120 kost, doch irjïer zal zooveel mogelijk inzage krijgen. Hierna komen aan de orde de voorstel len tot aankoop van grond: a. voor ceit derden gashouder bij de gasfabriek. Z. h. s. aangenomen. b. Voor een losplaats voor mest buitc-n de bebouwde kom en het maken van een slechts dood gehouden en bij het binnen komen van Yoessoepoff sto-nd hij zich half oprichtend, steunende op zijn handen, Met een geweldige inspanning van al zijn krachten, want hij was wel zwaar ge wond, sprong Raspoetin op den prins too en liet zijn zware vuist op den schouder van Yoessoepoff vallen, die bleek als een lijk sidderend van angst en schrik tegen den muur opkroop. De monnik rukte hem de epauletten af en riep hem toe: Ellendeling, morgen zal je opgehan gen worden. Ik zal alles aan do keizerin mededeelen. Met de grootste moeite en met boven- m.enschelijke kracht trachtte Yoessoepoff zich uit de handen van den gewonden monnik los te wringen. En werkelijk het gelukte hem cn nog steeds door den schrik bevangen, rende lxij naar boven toe, zonder verder op zijn slachtoffer acht te slaan en doodsbleek met verstikte slem riep hij de anderen toe: Hij leeft nog, hij heeft tot mij gesproken. Daarop viel hij bewusteloos op do canapé neer. De andc-ren begrepen onmiddellijk, dat hier snel moest worden ingegrepen. Poerichkiewitsj en kapitein Locholine renden naar beneden toe, naar de schilde rijenzaal, maar zagen niemand meer. Do bloedsporen toonden echter duidelijk aan, welken weg Raspoetin was ingeslagen 'Men volgde dit bloedspoor en bemerkte daardoor, dat de monnik den salon ver laten had en trachtte door den tuin te ont- j komen. (Wordt vervolgd.).

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 3