Pater Hendrichs verdeelt zijn conferen tie in twee deelen. Onder de pauze voerde het zangkoor eenigo liturgische gezangen uit. Het Allerheiligste was niet in de Kerk aanwezig. Den volgenden Woensdag is de tweede cursusavond, waarop wordt gesproken over: „Miskent Gods Woord de Weten schap'?" Dan zullen niet alleen tegenwoordig zijn degenen, die gisteren aanwezig waren, maar ongetwijfeld nog vele anderen, j Ergerlijke vrijheidsberooving. Een mislukte poging tot opsluiting in het klooster „Leiderdorp" hij Leiden. Onder bovenstaande suggestieve op schriften schrijft men uit Castricuh aan „Het Volk" de volgende geschiedenis: „Hier had een katholiek meisje om gang met een prote&tantschen jongen. Herhaalde malen poogden de ouders van het meisje de twee jonge lieden van elkander te scheiden. Hierbij ontzag men letterlijk niets. Zij werd dagen lang in haar ouderlijke wo ning opgesloten en de jongeman werd door haar vader in het openhaar beleedigd. Zijn ouders deelden ons mede, dat het meisje op een Zondagmorgen na de kerk bij hen op bezoek zijnde, door den burge meester met twee politieagenten uit de woning werd gehaald. Bij informatie deelde Zijne Edelachtbare ons mede, dat dit was geschied, op een daartoe strek kend verzoek van haar moeder. In de verhouding tusschen de twee jonge menschen kwam desondanks geen verandering. De ouders van het meisje namen den schijn aan, dat ze verloren tegenstand op gaven en deden haar bij een schoenmaker te Bakkum in de gemeente Castricum in betrekking. Men hoorde verder van niets meer. Edoch op een ochtend in de vorige week werd aan den jongeman door een buurman van den schoenmaker bericht, dat het meisje zeer vroeg in den morgen door een auto was weggehaald. Wat blijkt nu. De ouders waren met dengene, waar ze in betrekking was, over eengekomen om haar in alle stilte naar het klooster „Leiderdorp" bij Leiden over te brengen. Echter hadden de gasten in dit geval buiten den waard gerekend. De overste wilde het meisje niet opnemen. Zij is toen per trein naar Castricum teruggekomen, haar ouders waren inmid dels al vertrokkenen 's middags stond zij voorhaar verblufte schoonouders in epé en haar niet minder verbluften ver loofde. De ouders hadden, volgens verklaring van den burgemeester, om politiehulp bij het overbrengen naar het klooster ge vraagd, daar ze verzet verwachtten. Zijn Edelachtbare had dit op advies van den officier van justitie geweigerd. Het schijnt; dat den ouders niets straf baars kan worden ten laste gelegd, hoe zeer hun gedrag ook te laken valt. Doch tegen den chauffeur van de auto, die het meisje vervoerde, is wegens mishandeling en ontvoering op aanklacht door de rijks- veldwacht proces-verbaal opgemaakt". In dit verhaal wordt wel niet recht streeks een verwijt gedaan aan „het kloos ter „Leiderdorp" bij Leiden" (bedoeld is het gesticht „De Goede Herder" aan den Hoogo Rijndijk), doch zijdelings wordt de indruk gewekt, alsof bij dit „klooster" anders toch wel een „poging tot opslui ting" succes kan hebben. En niets is min der waar! In het Liefde-Gesticht „De Goede Her der" arbeidt en offert de Katholieke cha- ritas, in de personen van vrouwelijke reli- gieusen, aan de opvoeding, de verbetering zoo noodig, van meisjes, wier toekomst gevaar loopt. Er zijn hier drie klassen, elk gescheiden, n.l. van kleinere kinderen, grootere meisjes en gevallen meisjes. Aan het heil dezer geven de Zusters, Christus' reine Bruiden, haar tijd, haar zorgen, haar leven. De geheel opvoeding in het Gesticht heeft tot basis den vrijen wil. Er zijn daar b.v. geen isoleerkamers en men kent er geen tuchtstraffen. Met dit systeem zou het in strijd zijn, om meisjes tegen haar wil in het klooster op te sluiten!! Zulks zou reeds alleen daarom onverstandig we zen en zelfs onmogelijk, omdat dit het besturen der inrichting, de op voeding de meisjes, die in iedere afdeeling steeds samenzijn, tot een ondoenlijke taak zou maken. En nu wat het bijzondere, hier boven vermelde geval betreft. De ouders hadden opname verzocht van hun minderjarige dochter, wat na tuurlijk volkomen hun recht was. Den ouders werd dan ook bericht, dat hun dochter kon komen. Het meisje arriveerde op 1 Nov. per auto aan het gesticht, doch weigerde uit te stappen. Van eenig geweld, hoe dan ook, is toen geen sprake geweest. Heel kalm werd het meisje verklaard, dat zij alleen binnen mocht komen, als zij het v r ij w i 11 i g deedanders bleef de poort gesloten. Zij kon de auto uitstap pen, naar de kerk gaan ('t was Allerhei ligen) cn zich dan nog bezinnen, of zij aan bet gesticht willen aanbellen of naar het station gaan, teneinde naar huis terug te keeren. De chauffeur van den auto heeft zich met het zaakje daar niet verder be moeid; politie is er niet bij te pas geko men; nogmaals: alles is heel kalm ver- loopen. Het meisje is, na in do kerk te hebben vertoefd, rustig cn ongemoeid naar het station getramd of gewandeld. Men ziet dus, dat in „Het klooster Lei derdorp" een „opsluiting" is uitgesloten, krachtens het daar geldende systeem en de daar bestaande practijken. De Sixtijnschc Kapel. De uitvoering van Gewijde Muziek door de Sixtijnsche Kapel hedenavond bestaat uit bet volgende programma: 1. Vox Dilecti motet voor 5 stemmen van S. P. Da Palesirina. 2. Nigra Sum, motet voor 5 stemmen van S. P. Da Palestrina. 3. Improperium, offertorium voor 5 stemmen van S. P. Da Palestrina. 4. Adjuro vos, motet voor 5 stemmen van S. P. Da Palestrina. 5. Tenebrae, respons, voor 4 mannen stemmen van Th. L. Da Vitloria. 6. Puer naius est, motet voor 6 Blom men van Firmin Le Bel. 7. Laudato, offertorium voor 5 stemmen van S. P. Da Palestrina. 8. 0. Domino Jesu, motet voor 0 stem men van Th. L. Da Vittoria. 9. Ave Maria, motet voor 4 stemmen van Th. L. Da Vittoria. 10. Tantum Ergo, motet voor 4 stemmen van R. Casimiri. 11. Exsultate, motet voor 5 stemmen van S. P. Da Palestrina. Wij verwijzen naar de advertentie in dit nummer. Vriendenkring ter eere van het H. Sacrament. Onder Voorzitterschap van den heer L. C. Schrijvers 'hield de Vriendenkring Dins dagavond zijn gewone vergadering in het Antonius-Patr'ona-at, welke niet druk be zocht was. Zeer terecht mocht de Voorzitter in zijn openingswoord zijn teleurstelling hierover uitspreken en den wensch uiten dat de leden toch meer met deze schoone vereeni- ging zullen medeleven door elkander aan te sporen tot trouw vergaderingbezoek, om daardoor het doel, waarvoor allen lid zijn, te kunnen bereiken. Bpreker wees nog op het voor de leden gehouden triduum en hoopte dat de nat tige wenken die door-de Eerw. Paters zijn gegeven door allen trouw zullen worden opgevolgd. De notulen van de vorige ver gadering worden voorgelezen en onveran derd goedgekeurd. Door den penningmees ter, den heer S. Th. Bronsgeest, werd de begrooting voor bet boekjaar 1924 inge diend, welke door de vergadering met al gemeen© instemming werd goedgekeurd. Van de rondvraag werd door zeer velen gebruik gemaakt. Besproken werd het nut van vergaderen der parochiale afdeelingen, hetwelk spoedig zal plaats hebben. Ook werd er op aangedrongen in 't ver volg indien zulks mogelijk is het tri duum voor de leden te houden in de St. Lodewijkskerk. De geestelijke adviseur, de WelEerw. heer B. Nieveen v. Dijkum, spoorde de leden aan zich vooral trouwe vrienden van O. L. Heer te toonen, door zooveel moge lijk dagelijks do H. Mis bij te wonen en dikwijls ter H. Tafel te naderen. Niets meer aan de orde zijnde sloot de Voorzitter deze zeer geanimeerde vergade ring met den Chr. groet. De melkprijs. In aansluiting aan ons bericht van gis teren kunnen wij mededeelen dat de Leid- sche melkhandel tot de verhooging der melkprijzen met 1 cent heeft besloten; deze zal heden ingaan. Vandaag herdenkt de heer C. A'. v. Don gen dat hij 30 jaar geleden zijn intrede deed in het collectanten-college der St. Petrusparochie. Moge het den jubilaris gegeven zijn nog tal van jaren voor kerk en armen te ar beiden. Hedenmorgen is voor den jubilaris een H. Mis opgedragen; van avond zal het ju bileum op feestelijke wijze herdacht wor den in do vergadering van het college. Hier ïer stede is opgericht dö duivenvereeniging „De Luchtbode", waar van het secretariaat is gevestigd Rijndijk straat 94, ten huize van den heer Fakkel. Voor het examen vrije- en orde-oefe ningen is te 's-Gravenhage geslaagd mej. B. G. L. Scholz, alhier. Letteren en Kunst MIJN HANDEN. „De Beiaard" heeft een vorrukkelijk- mooi gedicht van Frederik van Eeden (hetwelk de dichter voor G. en W. te Ledden onlangs heeft voorgedragen). Ik zie op mijn oude handen bun taak is bijna gedaan 1 Brachten ze eer of schanden? Brachten ze zeegen aan'? O mijn handen! mijn handen! nu moeten ze spoedig vorgaan. Ze hebben al rimpels en vouwen vlekken bruin die geen water afwisclit. Ach! al te groot vertrouwen! Wat hebben ze vaak zich vergist mijn handen! mijn handen! hoe dikwijls bun schoonst bedoelen gemist. Nu gaan ze wolken en kwijnen, ze laten zich niet meer gebiên, uiteen valt de kunstige, fijne gehoorzame machien. Mijn handen, mijn handen, nu zal ik bun schrift niet langer zien. Dra worden ze mager en beeven in verlangen naar eeuwige rust, dan is 't laatste woord geschreeven, het laatste kaarsje gebluscht En mijn handen, mijn handen, voor 't laatst nog door lieve lippen gekust. Nog ééns doet mijn wil lieu buigen in gehoorzaamheid naar elkaar, zóó zullen zo blijvend getuigen van mijn gang tot der zaligen schaar. O mijn handen, mijn handen! verstijfd dan in dnttr-end aanbiddings-gehaar. DE EIGEN NIJVERHEID STIEFKIND De Volkskrant schrijft: De Rijkscommissie voor werkverschaf fing enl de Rekenkamer komen in één opzicht overeen. Beide hebben zwaren strijd te voeren. iWil men het geen. vechten tegen de bierkaai noemen, dan komt bet er toch bedenkelijk dicht bij. Heeft de Rekenkamer tot taak, in de partementale en andere hersenen het be sef van zuinigheid in te timmeren, de Rijkscommissie voor werkverruiming is onverpoosd in de weer, aan departemen tale en andere hoofden oenige waardee ring voor de nationale nijverheid bij te brengen. In ieder land vecht men voor zijn eigen industrie en gaat de voorkeur soms tot over de grenzen van het chauvinisme heen Hier stuit men op de grootste onaan doenlijkheid voor de eigen nijverheid en is men van-kuis-uit al te zeer geneigd, zich voor leveranties tot liet buitenland te wenden. Vooral in dezen tijd van industrieele malaise en jammerlijke werkloosheid is dit een ernstig vergrijp. En bij elk verslag van de Rijkscom missie voor werkverruiming ergert men zich opnieuw over de laksheid, waarmee haar optreden wordt bejegend. Als zij schrijft, dat, „hoewol langzaam, toch meer en meer de gedachte toepas sing verkrijgt, dat bij inschrijvingen en aanbestedingen aan de nationale industrie een gelijke kans, moet worden gegeven," dan kan men bij alle voldoening over den geconstateerden vooruitgang, toch een gevoel van verbazing en wrevel niet on derdrukken, dat het goede inzicht zoo langzaam vordert en dat blijkbaar nog lang niet altijd aan de nationale industrie een g e 1 ij k e kans wordt gegeven. Als de commissie met voldoening vast stelt, dat niet alleen overheidsinstellin gen, maar groote semi-officieele en parti culiere lichamen wat meer op de belangen van de Nederlandsche nijverheid gaan letten, dan wil men alweer die voldoe ning deelen, maar toch niet zonder de wrange bijgedachte, dat het weinig min der dan een schande is, dat thans, in de zen tijd, het pleit voor de eigen industrie nog moet worden en blijven gevoerd en zoo dikwijls nog vergeefs gevoerd wordt. En moet het voor een vreemdeling niet als een fabel klinken, dat de commissie zegt te zullen nagaan, of bij de bestellin gen. door eenige departementen in 1922 geplaatst, in voldoende mate met de be langen van de Nederlandsche nijverheid is rekening gehouden? De Nederlandsche nijverheid een stief kind, welke sterke man maakt aan deze onwaardige positie een einde, als de officieele, semi-officieele en particuliere lichamen zelf niet inzien, dat onze nati onale nijverheid moet worden bevorderd en waar het maar even kan de voorkeur meet hebben? Personen die uit Leiden zijn vertrokken? Jan Bak Amsterdam, Marine-Kazerne A. P. Fahnert Dien Haag, le v. d. Bosch- straat 94 A. H. Schalko Deru Haag, Z. O. Buitensingel, Hofje v. Franken 110b Job. de Yries Amsterdam, Haarlemmerstr. 62III Mej. A. de Vries Hoorn Slapersha- vem 3 G. J. v. Westendorp Den Haag Ieplaan 67 Mej. A. J. Limburg Voot- scboten^ Voorstraat 51 M. J. de Gast Sommelsdijk, Marktveld A. WÜllemsen Vogelenzang, L. Vaartweg 162b. Mej. Vianen Rijnsburg, Kerkstraat 12 M J. de Groot Oegstgeest, Rhijngees ter straat weg J. v. Hoorn, Rotterdam, Potgieter- straat 17b W. H. Brugman, Hilversum, Amersf.-weg 36 Mej. A. Kooijman, Den Haag, Pletterijstr. 27 F. Polle, Bergen! (N.-H.), Tuindorpstraat 17 J. J. H. Schoemakers, Arnhem, Lamstraat 10 Mej. A. v. d. Heuvel, Venlo, Liefdegesticht Mej. P. L. de Vos, Lopik, bij de oudera C. C. Krieger, Den Haag Valkenboseh- plein 5 R. Koning, Arasterdam, de Glercqstraat C8 II Jac. Bekooij, Wasse naar, Bloemluststraat 61 W'. Dekker, Den Haag, dc la Reijkadc 207 W. H. v. Schalk, Helder, Balistraat 12 Wed. J. v. Welzenj geb. Westerhoudt, Amsterdam, le Sweelinckstraa-t 24 J. H. v. Houten, Voorschoten, Vernèdepark 9 Mej. Th. J. v. Lieshout, Amsterdam, Laanweg J 59 Mej. J. M. v. d. Stok, Den, Haag, Prin sestraat 105 Mej. Elis. Gestman, Am sterdam, Singel 437 B. v. d. Hoek, Haarlem, Tulpcnstraat J. P. dc Geus, Delft, Hugo de Grootplein 1 J. M. v. Kins Nijmegen, Kol. Reserve Wed. Niemvenhuizen geb. Schenkeveld, Rotter dam, Hudsonstraat 247 Wed. v. Alplien: geb. Boots, Schoonhoven, Albrecht Bciling gracht 30 Mej. A. M. Bronken, Dor drecht, Wijnstraat 107 rood. M. H. v. Kampen, Alplien a.d. Rijn, bij de Wed. de Haan-Manders Mej. A. Rooding, Gest (G.), woonschip bij de ouders. Personen die te Leiden zijn gevestigd. Mw. A. J. C. M. Santbergen. Gest. „de Voorzienigheid" H. J. G. d' Ancona, Nannystraat 4C J. O. Swalland, Rapen burg 13 Mw. A. Ladage, dienstbode. Haagwcg 78 B. Hendriks, Kra-aierstraat 2a F. W. Dinnessen, reclameschilder, Gas straat 82 P. A. H. Dressclhuijs, Aalmarkt 18 S. E. Vissering, Noordein de 55 P. Wi'idervanck de Blécourt, Vliet 3 A. van der Rijst, P. Wilhelminastr. 11 W. C. van der Eera en gezin, Rijks district-bouwkundige, W. Rozenstraat 42a G. F. G. Brunings, Rapenburg 131 A. F. Snel, klerk belastingen, Langebrug lb M. Jacobson, Diefsteeg 20 Mw. Th. A. M. Thomas-Stutterhcim, Rapenburg 77 J. Roorda en gezin, bedrijfsleider, H. Rijndijk 79 E. Ha-nhart-, waarn. Rijks ontvanger, Hooge woerd 42 J. Neute boom, schilder, Paul-Krugevstraat 19a Mw. M. J. Rombauts, dienstbode-, Pelikaan straat 4 P. van Reen en gezin, inspec teur Verz. Mij., Kastanjekade 12 G. F. A. Wialdkötter en gezin, electro-technilier, Morschweg 55 H. Var.k en gezin, bank werker, Pietcrskerkchoorstceg 30 H. P. Visser 't Hooft, Rapenburg 129 II. Al- barda-, Rapenburg 129 Mw. M. H. C. Warnsinck, onderwijzeres, Rapenburg 131 J. W. Stuurman, Pasteurstraat 4a P. C. Kapaan, loopknecht, Oosterdwarsstraat 25 Mw. J. Potter, huishoudster, Rijns- burgerweg 15 Mw. J. Neukater, dienst bode, Botermarkt 16 C. Bosman, Rajns- hurgerweg &7 Mw. L. Pijnakker-Ciere, Nipponstraat 40 B. J. Hoegwind en ge zin, Ind. ambt. met verlof, Aalmarkt 15a Mw. J. ten Braak-Dekker cn gezin, Aal markt 15 G-. H. O. Bodenhauscn, G roen hoven straat 2 Mw. M. Mathern, dienst bode, Nieuwsteeg 10 A. J. van Rheden- van der Kloot, Rapenburg 125 Ph. Gro- the, dienstbode, Rijnsburgerweg 27 Mw. L. H. Gollois, Korte Mare 7 Tb. W. Ro- dijk, etaleur, Maredijk 27a H. R. Sem- melink, Hoogewoerd 37 Mw. M. Ivrause, dienstbode, Witte Singel 30 Mw. J. M. van Os, Morschweg 10a -Mw. W. F.Mon- Rutel, Drio Octoberstraat 61a J. A. M. Moorman, Kloksteeg 14 E. Eschan- zior, Breestraat la Mw. N. Brakel, dienstbode, Hoogl. kerkgr. 56 - D. C. ïïensbroek en gezin, opzichter Rijksgebou wen, Maarsmansteeg 19a O. van Oeffe- len en gezin, Ind. ambt. met verlof, H. Rijndijk 144 Mw. M. Schönberr, ver pleegster, H'JfMal Wiallon Mw. E. M. Roth, verpleegster, X..»-od. Ziekenhuis B. L. Kempers, monteur, v. Speijkstraat 13 D. Prins van Wijngaarden, Haagweg 28 Raden Mas Soeripto,. Nannystraat 26 Mw. H. Hillmarm, Nieuwsteeg 13 J. H. Dolle, slager, kïauritsstraat 47 Mw. O. F. Baggerman, buffetjuffrouw, Stations plein 4 Mw. C. J. Prins, dienstbode, Wasstraat 11 H. Hirschfeld, I, Mare 11 Phot Liong Gie, Kloksteeg 29 G. B. Eibers, chef drukkerij, Garenmavkt. 42 M. H. Vooijs, onderwijzeres, Nieuw steeg 27a. erf DE ©HBEfïBS ÜtHstfteefeiijke AawisoRdigj WEMEÏMTËUJKE VISCHVERKOs Aan den gemeentelijken vischwin Vischmarkt 18, tel. '1225, is VRljj verkrijgbaar VERSCHE HARING f 0.15, SCHELVISCH a f0.21-fn SCHOL a f 0.22—f 0.3G—f 0.47, KAB! JAUW a f 0.42 en TARBOT a f( per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemees Leiden, 8 November 1923. KATWIJK AAN DEN RIJN. Schade. Eenigq jongelui, komende van de H. B. S. te Leiden, vermaakten zich in de tram schijnbaar op dezelfde minder zachtzinnige wijze zooals dat bij deze jongelieden te doen gebruikelijk is, met het gevolg dat een der groote tram ruiten brak. Deze zal nu op kosten van den vader van den betrokken scholier worden gemaakt. De kosten van zoo'n ruit zijn f 16. Een duro onvoorzichtigheid. NIEUWKOOP. R.-K. Volksbond. Dinsdag vergaderde do Volksbond in het patronaatsgebouw. De voorzitter, de heer Th. van Leeuwen, opende de vergadering met den Ghr. groet en heette alle aanwezigen welkom, waarna de notulen werden gelezen en» on veranderd vastgesteld. Hierna sprak de Voorz. de hoop uit, dat er geen tooneel- vereeniging door den Volksbond zou wor den opgericht, omdat het bezwaarlijk zal gaan uit den Volksbond alleen een goede tooneelclub op te richten. Bovendien heeft de .Pastoor het voornemen een rederij kerskamer te vormen. Pastoor v. Dijk voerde hierover het woord. Tot de rede rijkerskamer konden alle liefhebbers toe treden en bovendien zal de band tusschen de verschillende vereenigingen sterker worden. Daarna brengt de Voorzitter ver slag uit van de laatst gehouden geweste lijke vergadering te Bodegraven. Hij be sprak het retraitefonds; d<j leden kun nen voor een kwartje per week deelnemen aan de retraite. Ter sprake werd gebracht een leer- zamen praat avond te organiseer en ter ont wikkeling der arbeiders. Besloten werd iedere week zoo'n avond te houden. Do leden werden aangespoord a.s. Zon dag een algem. H. Communie te houden. De aankoop van aardappelen werd be sproken en men besloot do volgende weken aardappelen te bezorgen bij de leden, die deze wilden betrekken. De Voorz. verzocht zich vroegtijdig op te geven voor den Stillen Omgang. Bij de rondvraag niets meer aan de orde zijnde, sloot do Voorzitter op de gebruikelijke) wijze de vergadering. De collecte voor „Hulp in Nood." bracht f 0.75 op. Vrijwillige Landstorm. Zaterdag zal wederom een begin worden gemaakt met schieten; dit zal in het vervolg om de veertien dagen plaats hebben. OUD-ADE. Tooneel. A.s. Dinsdag en Donderdag zal de R.-K. Tooneelveroeniging „Door Vriendschap Saaragebracht" haar na- jaars-uitvoeringen geven. Opgevoerd zal worden het tooneelspel „Miskend" en de klucht „Van den regen in den drop", Nie mand verzuime een dezer avonden bij te wonen, daar de vereeniging geen moeite gespaard heeft het den toehoorders gezel lig te maken. Zondag a.s. groote repetitie, waarvan do schoolkinderen, evenals vorigo keeren, tegen een entree van 10 cent kunnen pro- fiteeren. ZGETERMEER—ZEGWAARD. Schietwedstrijd. Stand op 3 Nov. Vasto baan klas A. 1. J. v. Steijn. 2. S. Hoogma. 3. G. v. Steijn. Id. klas B: 1. C. v. Wijk. 2. W. Kreft. 3. G. v. Sitterd. Vrije baan (max. 120 punten): 1. W. Cee- len 118 p. 2.G. v. Steijn 118 p. 3. J. v. Steijn 116 p. 4. S. Hoogma 115 p. 5. G. v. Wijk 115 punten In verband met bet deelnemen aan den schietwedstrijd van do Leidsche Burger wacht wordt Zaterdagavond a.s. niet ge schoten. Uitvoering. Ter gelegenheid van het 12Harig bestaan der vereeniging gaf de Gymnastiek- en Athletickvereeniging „Pro Patria" dezer dagen een buitengewone uit voering; den eersten avond voor genoodig- den en introducé's. 't Keurig versierde gym- nastiokgébouw, was geheel met belang stellenden gevuld. De heer W. Geelen, secretaris der Ver. heette allen welkom en gaf en kort overzicht van het 12ï-jarig Katholiek© Agendas LEIDEN. Donderdag. Uitvoering Sixtijnschc Ki to 8.15 uur. Donderdag R.-K. Bouwvakarbeiders, Bes gebouw, te 8 uur. Apotheek dio tot en met Zondag Maandagmorgen eiken nacht en des 2 dags geopend is: M. Boekwijt, Vischmarkt 8, Tel. 552. De apotheek van het Ziekenfonds Hulp der Menschheid is steeds geopi cocli alleen voor leden van dit Fonds. Telegrafisch WeerherSeli volgens waarnemingen verricht in dens gen van 8 Nov. 1923, medegedee! door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste Barometerst.763.7 Stensele. Laagste Barometerst.: 743.1 Thorhati Verwachting tot den avond van 9 Zwakke tot matige Zuidelijke tot "Wi lijkc wind, toenemende bewolking, it schijnlijk eenige regen, aanvankelijk! zachter. 1 leven van Pro Patria. Spr. mer dat de vereeniging nimmer dien s' heeft mogen ondervinden, welke voor voortbestaan eener vereeniging zoo dig is, doch niettegenstaande dat zij zich weten te handhaven en geniet in de- Gymnastiek- en AthletiekwereH goede reputatie. Een woord van werd gebracht aan de initiatiefnemers, heeren Bodewes, E. Ooms en A. Leeuwen. Hierna werd overgegaan tol afwerken der verschillende program mers onder leiding van den heer P. d. Meer. De brug- en ringocfcningen i do heeren, en do plastische standen do dames gegeven, mochten wel den me; bijval van do aanwezigen onderviü Ter afwisseling werden eenige films, onder op sportgebied, vertoond, welke te meer succes hadden omdat eenige li er op vereeuwigd waren, n.l. de 1 Ceelen en mej. Geelen, heiden als aankomenden op gehouden wedstri Het was jammer, dat de vertoonde be niet heel scherp waren. Over het f genomen is het een goed geslaagde i geweest, al moet worden gezegd, dat ge nummers niet „af" waren. ALKEPdADE. Gemeenteraad. De raad dezer gemeente vergal hedenmorgen te 10 uur. Voorz.: burgemeester L. H. J. M. I ters. Aanwezig alle leden. Na opening met gebed worden tulen der vorigo vergadering met kele wijziging vastgesteld. Hierna is de behandeling der bef ting aan de orde. De commissie tot nu der begrooting brengt een woord vani aan de samenstellers en doet ya eenige vragen, waarin om of er niet verlaging der ambtenaars-salarissen worden overgegaan. B. en W. antwo® hierop dat zij zulks niet gewensoht ad Bij de algemeene beschouwingen zef heer Rietbroek, dat hij geen post begrooting vindt voor werkverscliatö De Voorz. zegt, dat zulks wel het f. en bij bet desbetreffende punt zal hij op wijzen. De begrooting wordt hierna ar til» wijze behandeld. J3ij den post „salaris burgcma| zeide de heer Verweij, dat het eas punt is, om de salariskweslie der h| ambtenaren te bespreken en het gi aan, om zoo maar te hooi en te verlaging over te gaan, doch zulks s oordeelkundig geschieden. En, maatschappelijke toestand van het ooi blik, wras de commissio van moering, I het gowenscht geweest ware, indien eenigo perspectief geopend was. De Voorzitter merkt op, dat dc tieelo toestand der gemeente niet zoo is, dat de opcenten op de rijksinko®- belasting van 100 tot 75 zijn ver» Verder is spr. van meening, dat vrans men zich dag in dag uit aan het le der gemeente geeft en het zoo weet aas leggen, dat do eindsom der begrooting f 10.000 lager is dan het vorig iaar> jy dan toch wel recht heeft op een zood* salaris, dat men behoorlijk kan besy Bij den post jaarwedde wethouder-1 f 720 stelt de commissie van rappor'1 voor dit te verlagen tot f 500. De zegt, dat men dit aan Ged. Staten kan zoeken, daar deze het salaris vasts Zulks is hier 15 pCt. van dat van den» gemeester. De heer do Vette vraagt, het komt, dat er in Lisso dan zulke rissen worden gegeven. De heer Rietbroek wilde do wotn zelf er over laten ooröeelen. De heer wedj zegt, dat do commissie van was, dat do salarissen evenredig ff ger zijn dan in do omliggende go Dr. v. Doorn vraagt of de werkzaafflf nog dezelfde zijn als het vorige Voorzitter geeft hiervan een mie en zegt, dat de wethouders veel w hen in zulk oen uitgestrekte g waarvoor hij het salaris zeker nie

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 2