JURCENS' "VOOR ALLE STAN5P3! OP HET BROOD VOOR BAKKEN EN BRADEN SCHUIMT IN DE PAN Bij den post subsidie particuliere on- derwijscursussen stelt weth. Tromp voor 75 ets. per lesuur te geven; de heel Pijn*- acker wil subsidie toekennen per leerling Na uitgebreide discussies werd het voorstel-Tromp met algemeene stemmen aangenomen, zulks met de bepaling, dat nader overleg met de onderwijzers zal gepleegd worden. Bij den post uitgave Volksfeesten meent de heer Verduijn namens alle Lissers te spreken, wanneer hij een woord van dank zegt aan het Comité der Huldigingsfees ten voor de correcte wijze, waarop zij zich van haar laak heeft gekweten. Bij den' post subsidie R.-K. Geitenfok- vereeniging verklaren verschillende boe ren zich tegen. De heer Kuypers meent, dat meai zijn geld beter aan ziekenverple ging kan geven. De heer Warmerdam ver dedigt den post en wijst erop,dat het doel is, naast de veredeling van het geitenras, de bestrijding der tuberculose, omdat de geitenmelk vrij is van de tuberkelbacil. Het voorstel wordt aangenomen met 76 stemmen. Tegen de heeren «Seegers, Kuy pers, Sobels, Algera, Verduijn, en weth. Tromp. Als de „uitgaven" zijn afgewerkt wordt de verdere behandeling uitgesteld tot Don- derdagnaniiddag (morgen) 6 uur. NOORDWIJK. Ontslag-aanvrage C. J. L. v. d. Meer. Met het navolgende schrijven heeft de heer- C. J. L. v. d. Meer officieel zijn ont- elag genomen als lid van den Raad dezer gemeente. Aan den Raad der Gemetente Noordwij k. Eet behoeft geen betoog, dat de belangen der gemeente een voortdurende verzorging behoeven. Do omvangrijkheid der werk zaamheden is zeer groot en do vooruit zichten geven aan, dat zulks in de naaste Gemengde Berichten. Onweer. Zondagavond is tijdens een hevig onweer te Sneek de bliksem ingeslagen in den watermolen van de Goesekoesterhem. De molen brandde geheel uit. Verzekering dekt de schade. Ook sloeg de bliksem in oen woning aan de Geeuwkade. Een vrouw geraakte daar bewusteloos maar zij kwam spoedig weer bij. Een begin van brand werd spoedig gebluscht. Gasontploffing in een bisquitfabriek. In de bisquit-fabriek van de firma Hel der te Zwolle, heeft Maandagochtend een gasontploffing plaats gehad, tengevolge van het springen van een gasbuis. De vijf op dit moment aanwezige arbeiders bleven ongedeerd. Ongeveer veertig ruiten zijn evenwel gesprongen. Bovendien moest bet heele bedrijf worden stopgezet. Ernstig motorongeluk. De opticien K. uit Roermond, die Zon dagavond van een uitstapje met zijn meisje per motor huiswaarts keerde, kwam op den Napoleons weg bij Grathem, doordat de zijspanwagen losliet, te vallen. Met levens gevaarlijke hoofdwonde werd hij in be- wusteloozen toestand opgenomen en door Dr. V. uit Heel per auto naar Roermond vervoerd. Het meisje bekwam eenige lichte kwetsuren. Door een auto overreden. Men meldt uit Zwolle:' Het twaalf-jarig zoontje van den arbei der G. te "Wierden fietste op den Rijsschen- schenweg toen bij plots door een auto uit Deventer werd gegrepen en overreden. In zorgwekkenden toestand werd de jongen opgenomen en naar Rijssen vervoerd ter geneeskundige behandeling. een onbeschrijfelijke wanorde; alle electri- sche ornamenten waren van de zolders ge trokken en de draden er uit gehaaldvan de meubelen, als stoelen, etc., waren de zit tingen opengesneden en de inhoud over den vloer gesmeten. De vloerkleeden èn de spie gel waren met meel, melk en boter be smeerd; huishoudelijke artikelen hadden een plaatsje in do electrische piano gevon den. Verschillende kleedingstukken waren stuk geknipt terwijl het in het huis aan wezige geld, benevens de inhoud van de zilverkast onaangeroerd waren gelaten. Het hondje, Minet genaamd, waaraan de familie De G. zeer gehecht was, wad" ern stig mishandeld en daarna ini een bed ge worpen, waar het is doodgbloed. Op de ma honiehouten tafel waren do woorden „De wreker" diep ingekrast. Vermoed wordt, dat de inbreker kort voor aankomst Vier familie is heengegaan, daar het uurwerk van do speeldoos slechts 10 minuten loopen kan en de doos, gelijk gezegd, nog speelde bij thuiskomst der fa milie Do G. Arme kleine. Het 3-jarig zoontje van de familie W. te Sittard, had do onvoorzichtigheid in een onbewaakt oogenblik een kan met kokende koffie van het vuur te trekken, waardoor het kind de heete koffie over het lichaam kreeg. De kleine, die geheel met brandwon den overdekt was is aan de gevolgen over leden. Hoog water. Ruiten de Oranjesluizen te Schellingwou de steeg het zeewater gisteren tot 110 c.M. boven A. P., zoodat het in de polders IJdoorn, het Hemmeland en de Eempold'ers naar binnen stroomde. De inbraken te Steenwijk. Behalve de reeds gemelde inbraken in den nacht van Vrijdag op Zaterdag in twee kantoren te Steenwijk is denzelfden nacht de oude IJssel afzakken, tot de commiezen1 ook deze ontdekten. Wat nu weer?. S troopers. "i Gisterennacht troffen de jachtopzieners T., vader en zoon, te Walder'veen, bij Bar- neveld, een paar als heeren gekleede per sonen aani, die zich, met behulp van: een lichtbak, met wïldstroopen bezig bielden. Toen T. Jr. een der jagerB tot op 5 M. ge naderd was, loste laatstgenoemde een schot op den beambte, dat gelukkig miste. De dader, de 44-jarige A*. B. J. B„ uit 'Arnhem die reeds 10 jaar in Leeuwarden heeft geze ten, is gevankelijk naar Utrecht overge bracht. r De verloren trouwring. i-1— Een tiental jaren geleden verloor de tuin der V. te Sliedrecht, bij steken van sla, zijn gouden verlovingsring. Hoe ook werd gezocht, de ring bleef zoek. Het land was inmiddels aan een' ander overgegaan. Dezer dagen was men aan het aardappelrooien en toen kwam de ring, die inmiddels „trouw"- ring geworden was, voor den dag. Een begeerd baantje. Voor de betrekking van gemeente-veld wachter der gemeente 'Rijssen, zijn niet minder dan 183 sollicitaties binnen geko men. 600 ton bedorven vleesch'. Daar de zich in het s.s. Stuart Star be vindende 600 ton vleesch, zoo bedorven zijn dat heb voor geen doeleinden meer bruik baar is, zal dit op 5 mijl uit de kust in zeo worden geworpen. Met een westelijken wind begint men te Hoek van Holland reeds last te krijgen van de lucht. Bijna 102 jaar. In het Groote en Voorster Gasthuis te Deventer is overleden Antonie Hekker, die Zaterdag a.s. den leefftijd van 102 jaar zou hebben bereikt. staatkundig minder ontwikkelden i het politiek advies. Ook die kiezers, zich in zake de aanwijziging van e daten, niet voldoende georiënteerd at) ontvangen gaarne van de veragtwj lijke leiding voorlichting op dit gebi& Het Bondsbestuur is van .oordei het tijdstip, waarop liet politiek i moet worden uitgebracht, ^rvroegh worden. Niet, zooals tot nu geschied»* do candidaatstelling in do locale bs j eenigingen en uitsluitend over de gecandideerdon wordo het advies geven. Tot nu toe berustte het eerste ïiP i bij de locale kiesvereenigingen in M stellen van een groslijst. Het vrasjj aard" niet.mogelijk bij dc sameiisK' van het daarna uitgebracht poliM vies met de velerlei aldus naar von" komen wenschen rekening te houden wekte reeds in he eerste stadium» loozo teleurstelling. Het ontbreken van een rcgclnv hierna in punt 3 bedoeld, maakte I, tegen het advies, zooals die hij "C.L ming in de locale kiesvereenigmgc meel tot uiting kan komen, P1'3 i uiterst bezwaarlijk, Daardoor 1 stemming voor sommigen een nieu leurstelling. Het initiatief bij de locale kies'ö gingen lijkt dus z.g. democratisch., wekt slechts niet te verwezenlijken wachtingen. Aanvaardt men op de gronden den aanhef aangevoerd een acyier', behoort dit, met do correctie, als 3 omschreven, te worden gegeven tijdstip bedoeld in punt 1. „j De positieve argumenten voor vroegde tijdstip zijn uitsluitend aan het groote belang een er goc stelling der R.-K. Kamerfractie. Eerstens wordt hierbij voork wilde candidaatstelling van alle "op gewezen wordt, dat de gemeente-op zichter voor particulieren werk verricht, hetgeen hij volgens instructie niet mag doen. De heer v. Kesteren wil dan die bepa ling uit de instructie zien weggenomen, anders wil hij de jaarwedde van den ge meente-opzichter verhoogen. "Weth. Tromp zegt, dat de gem. opz. teekeningen in vrijen tijd heeft vervaar digd voor de landarbeiderswoningen en zoo lang hij zulks in vrij'en tijd doet mee- nen B; en W. er tegen geen bezwaren te hebben. De heer Laugeveld vindt liet toch geheel verkeerd, dat de geui.-opz., wanneer de teekeningen op het raadhuis ingediend worden, over zijn eigen werk advies geeft En al is er geen bezwaar tegen hean in vrijen tijd dergelijk werk te laten ver richten, dan belemmert het toch de vrije mededinging van buitenstaanders. De heer Warmerdam zegt, dat dergelijk werk uitzondering moet wezen en zulk een geval acht hij hier aanwezig, daar de ge meente geïnteresseerd is bij dezen buizen- bouw. De heer v. Kesteren stelt verder voor den post f 165 voor het schilderen der muziektent- te laten vervallen. Anderen willen de tent verplaatsen. Do heer G. Schrarna vindt het een onding. Men moet de tient maar laten staan, tot zij invalt. Besloten wordt den post te laten staan, ■doch niet te verven. Bij den post kosten Algemeen Kerkhof segt de heer Seegers, dat zich uit de drie Protestantsclie groepen een commissie ieeft gevormd, om een nieuwe begraaf plaats te stichten. De Herv. Kerk heeft echter van mevr. van Lynden toezegging" gekregen voor een stiik grond en de ver- derere regeling hiervan wordt afgewacht. De gemeente zal echter rekening moeten houden met meerdere kosten voor deze al gemeene begraafplaats. toekomst niet zal verminderen. Vele en belangrijke zaken komen dus voortdurend in behandeling. Deze kunnen niet door de geme'entenaren individueel worden ver richt, doch daarvoor kiest men zijn afge vaardigden (vertrouwens-menschen). 27 jaar lang heb ik dat vertrouwen mogen genieten en hoop als zoodanig mij van mijn plicht le hebben gekweten. Eet is mij echter bij de laatste stemming geble ken, dat men, althans eenige mijner fractie-gonooten, niet langer van mijn krachten gediend is, en tmij dus voor de toekomst passeerde. Dit is voor mij een reden, om wederkeerig ook niet langer met hen als raadslid te blijven voortwer- ken. Ik blijf dus bij mijn eenmaal geno men besluit, wat ik bij deze schriftelijk bevestig, dat ik als raadslid mijn ontslag neem. I 1 1 1 Nogmaals breng ik mijn dank aan al len, die mij zoovele jaren bet volle ver trouwen hebben geschonken en wel hij zonder aan hen, die mij door hunne hand teekening op de lijst die mij 5—7 Septem ber gewerd, hun vertrouwen vernieuwden. Ik verblijf hierbij G. J. L. v. d. MEER. Noordwijk, 6 Nov. 1923. Gemeenteraad. Inplaats van den heer C. J. L. v. d. Meer, komt nu als op volger voor don Raad in aanmerking de heer A. Gaspers. Personalia. f-» Tot tijdelijk onderwijze res aan de Wilhelmina-soliool is benoemd mevr. Kroeskamp van Noordwijk aan Zee J1 Do heer Joh. v. Sprang is benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan een Christe lijke School te Ter Aa hij Nieuwersluis. fX— Den autobestuurder treft geen schuld. De patiënt bleek niet levensgevaarlijk ge wond. Ernstig ongeluk'. Zekere B. die bij zijn broer té Haaksber gen Maandag mede hielp dorschen, kwam met zijn Heeren' in aanraking met de spil der dorschmachine. Eenige malen werd hij rondgesleurd en met zijn hoofd tegen den muur geslagen. Meer dood dan levend werd de ongelukkige opgenomen'. Ziin toestand is zeer zorgwekkend. Branden. Gisterenmiddag halfdrie is één felle 'brand ontstaan in de werkplaats van H. Sohroegje in de Bosselsteeg te Edam. Spiedig geraakte ook een belendend woonhuis, bewoond door 'A. de Boer, in vlam, evenals een schuur yan R. van Emaü. 1 U !.$*.'-■1 Do perceelen brandden, ondanks de aan wezigheid van een motorspuit, geheel af. Het verbrande was verzekerd, deelt de Tel. mede, uitgenomen de inventaris der werkplaats, waarin een sigarenfabriekje was gevestigd. Gisterenmorgen is ook brand ontstaan in bet zaadpakhuis van den heer T. Zwiep, staande aan de Raamstraat te Enkhuizen, in welk perceel tevens een zaaddrogerij is gevestigd. Het perceel is geheel uit gebrand, waarbij een belangrijke partij bloemzaden verloren ging. De oorzaak van den brand is onbekend. .Verzekering dekt de schade. i_ De wreker. Zaterdag was de familie De G., wonende in de villa „Titia" aan den Rotterdams chen Rijweg te Overschie, naar 's-Gravenhage geweest vertelt bet „R. Nbl.". Bij hun thuiskomst hoorden de gezinsleden, zoodra de buitendeur was geopend, de speeldoos welke in een der kamers stond, epelen. Ver der gaande vonden zij hun geheele huis in 1 nog ingebroken in de school voor christe lijk volksonderwijs, in een manufacturen zaak in de Gasthuisstraat en in oen aanne merskantoor aan de Kornputsingel. Met vrij groote zekerheid is vast te stel len, dat het eerst is ingebroken in de Ohr.. School, waar de inbrekers zich tevreden stel den met bet meenemen van zes sleutels. Vandaar bebben de inbrekers achtereen volgens een bezoek gebracht aan de hier boven genoemde perceelen. ben de heeren de verschillende deuren Met de uit de school gestolen sleutels keb- trachten te opnemen, wat hun in de meeste gevallen gelukt is. Geld hebben de inbrekers nergens gevon den. De buit bestaat uit slechts een paar kistjes sigaren en een wollen trui. «Tel." Diefstal van een auto. Dezer dagen had te Groenlo een brutale diefstal plaats, welke eerst 'gisteren ont dekt werd. Reeds een paar dagen liepen daar verdacht uitziende Duit-schers rond. Nadat Zaterdagavond de heer Fornier, di recteur van het kantoor der Nationale Bank vereeniging te Groenlo, zijn auto in de ga-' rage had gebracht, slopen de Duitschers naar binnen, haalden de auto uit de gara ge en reden snel naar de nabijgelegen villa van den heer Founder. Zij verzochten hem i toen! te spreken. De directeur weigerde dit zoo laat in den avond. Toen reden de twee Duitschers weg. Eerst Maandagmorgen werd de diefstal van de auto bemerkt. Smokkelen. Het smokkelen van Duitschland naar Holland is weer in vollen gang;' vooral veel drank wordt er gesmokkeld van Duit- sche zijde naar- Gelderland. Het grenstoe- zicht is* dan ook aanmerkelijk versterkt en menige smokkelaar loopt in douane-han den. Nu wordt er weer een andere smok- keltruc verzonnen. In den Achterhoek liet men vaatjes met gesmokkelden alcohol in De nacht schaft „raad". De Gemeenteraad van Coevorden van 's avonds 5 tot den volgenden oct 4 uur vergaderd, 's Nachts om 3 uur i nog even geheime vergadering gebou] Een Surinaamsche scheldpartij.- Een jongeman in Suriname verbrak verloving, vertelt „De West", en koo$ een ander meisje. De pleegmoeder van zijn eerste verl wreekte zich hierover door een nici hoofddoek in den handel te brengen"j het motto: joo tekei joe duifi, ma joe poeroe mi geluk (gij hebt u een ander! gekozen maar daarmede mijn geluk verstoord). De wederpartij bleef het antwoord schuldig. Ook van die zijde werd eeni we hoofddoek in omloop gebracht, J het motto: joe ouroe bongro joe ourcei rakkert, de san joe ben denki, a loop mis (oud vod, oude taaie rakkert, je bedrogen in je verwachtingen). Men zegt, dat beide hoofddoeken gri zet vinden. BINHEÜL&IIEB DE ALGEMEENE BOND VAN R.-K. Rl JKSK lESKRINGORGANISAi IN NEDERLAND. Wij hebben in ons nummer van M dag medegedeeld de voorstellen van Bondsbestuur inzake het Kiesreglem; Hier volgt de Memorie van Toelichting. Ad- 1. De noodzakelijkheid, dat eet litiek advies wordt gegeven aan de p ganiseerde kiezers, wordt algemeet kend. In het rapport der Commissie-! is deze noodzakelijkheid, toegelicht bladzijde 5. Doch niet alleen vooi1 PLANTA i

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 4