lil' gONNEMENTSPRIJSbedreagt bij vooruitbetaling Leiden 19 cent per week 9 2.50 per kwartaal, aze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal, a per post I 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- (r, iar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor- iling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd jgblad 9 ct. J gummen bestaat uit traso Jaargang. WOENSD&C5 7 NOVEMBER 1923 No. 4301 e£eldóoke0ou/taril' Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen I. Bureaux; RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. !NT. 935 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II. DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advartentlën 30 cent per regcf-i Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het u duhbelo van het tarief berekend. u Kleine adverlerritën, van ten hoogste 30 woorden, waarin' betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop 9 0.50. |J let Kiesreglement. ia do pers nog niet zooveel aan- l,J geschonken aan <le vooratellen van li Igemecnen Bond van It. K. Bijkskies- rganisaties in Nederland inzake het [foment. 1( meencn hieruit te mogen besluiten, katholieke pers heb er orer eens is, li ze voorstellen minstens „aan- lj sar" mogen worden geacht. Ij gaan verder en juichen het zeer toe b merkten we reeds eerder op als elukkige combinatie van het oude, i|l bestaande, en heb nieuwe in heb rap- 01 lirge. herinnering drukken wij deze voor- hier nogmaals af. do verkiezing van Candida ten bt lidmaatschap der Tweede Kamer 0 aten-Generaal wordb een politiek aitgebracht, en wel op zoodanig 1 dat dit advies gegeven wordt voor i de Kiesvereenigingen ter zake der patstelling eenigerlei maatregelen getroffen of actie 'gevoerd, politiek advies wordt gegeven et Bondsbestuur, nadat dit bestuur 30 loor mondelinge besprekingen en zoo door schriftelijk overleg heeft ge- ai srd. omtrent de meening van voor- Si snde R.-K. personen en van bestu- katholieke vereomgingen, op wier het Bondsbestuur te dezer zake lelt en voorzoover deze personen en - in daartoe bereid worden gevonden, nadat het Bondsbestuur overleg jepleegd met een vergadering van irdigden uit de Rijkskieskringorga- et politiek advies woixlt verdeeld !e Rijkskieskringen in bepaalde lijs- Deze lijsten vormen te zamen één rroep. ttaaab kunuen nevenlijsten door de s worden ingediend. Nevenlijsten, in lendo kieskringen ingediend, kun- orden verbonden, echter alleen zoo dat 'n lijst slechts met één lijst uit anderen kieskring kan worden ver til romer (2de blad 2de pagina) *ij do memorie van toelichting bij lorstellen. deze voorstellen zullen worden he il op de vergadering van de R.-K. I-Centrale Leiden (Dinsdag 11 Dec.), welke - vergadering waarschijnlijk komsten van de locale kiesvereeni- i zullen voorafgaan doet men goed, (Horstellen met memorie van toelieh- itte knippen en te bewaren, zijn het met de voorstellen van het bestuur, gelijk wij reeds opmerkten, Doch ook naar onze inzicht behoeft mdering of aanvulling niet geheel sten te zijn. «hten wij het een uitstekende wij- jin het bestaande systeem, als er een wmt, voordat in den kieskring zelf der-op al een candidatenlijst is (esteld. Maar is het noodig e-n ®bt, dab wordt verboden, dat „in de reenigingen terzake de candidaat- eenigerlei maatregelen worden ge- of actio gevoerd'"? Kan zulk een liet zijn als een stop, gezet op een at a a n naar voren dringende ac- cen of andere persoonen kan 1 geen minder gewenschte gevolgen 3 stellen doze vragen; er zouden ook jiers kunnen worden gesteld, feen ter overweging voor degenen, het kiesreglement mede hebben rfeclen en te beslissen. buitenland Politieke crisis in Duitschland Het kabinet-Stresemann. chen hemel en aarde. kabinet-Stresemann hangt nog usschen hemel en aarde, blitse h-nationalen hebben besloten legeering deel te nemen, zoo hun •begaande toezeggingen werden ge- "e democraten willen daar niet van een groot deel van de volkspartij let centrum is verdeeld. De Wurtem- v°n Bolz, Wurtembergsch minis- 111 binnenlandsche zaken en rijk- fevaardigde en Andro van de ka- 10 Wurtemborgsche arbeiders zijn gericht, evenals vermoedelijk ook *&ld. De rest houdt het meer met klisten. 8°ciaal-democraten w o er terug?, spreekt thans weer van de moge- nnt sociaal-democraten zitting n in het kabinet. Deze moge- ia gxoeps-vergaderingen van volkspartij, het centrum en de democraten, besproken. Een andere mogelijkheid, n.l. een uitbreiding van het kabinet met D uitseli-nationale leden, wordt ook druk besproken. Onrust te Berlijn. P u t s c h-g evaren overal. Do oproep der regeering aan het volk, waarin het gevaar van een Putsch erkend wordt, heeft do gemoederen in zooverre tot rust gebracht, dat de sensatie, aan do dreigende onheilen het eerst/a oogenblik verbonden, voor een meer zakelijk inzicht plaats heeft gemaakt. Wat or precies omgaat, weet men echter niet. Uit Brandenburg, Pommeren, Silezië en Mecklenburg kernen vage geruchten bin nen omtrent recktsradicale maatregelen en wat er in Goburg geschiedt is evenmin bekend. Men tast nog altijd in het duister, of het daar om kinderspel gaat, dan wel of men or to doen heeft met demonstraties, die uit militair oogpunt au sérieux geno men moeten worden. Evenmin is het doel der raddraaiers bekend. Zij willen do regeering omver werpen, maar zijn het blijkbaar nog lang niet onder elkaar eens over den dictatuur dien zij in de plaats der tegenwoordige rijksregeering willen stellen. Beieren tegen Srel Rijk. De Beierscko troopen- concentratie. Naar verluidt, zou generaal von der Goltz, de leider van het offensief in de lente van 1918, het commando over allo monarchistische troepen op zich hebben genomen. Verder wordt gemeld, dat het Rijks- weer-minislerio de laatste voorbereidin gen heeft getroffen voor de verdediging, tegen de Beierscho stormtroepen. Veld- telefoonve-rbindingeu en draadlooze verbin dingen met de Rijksweertroepen, dio aan de Thuringscke grens staan, zijn tot stand gebracht. Intusschen wijzen de berichten uit hot hoofdkwartier van Hitier en Ehrhardt op drukke voorbereidingen voor den op- marscli. Da troepenmacht der Rijks weer be draagt-meer dan 15000 man. Rijksweer naar Thüringen. Gotha bezet. Gistermorgen in de vroegte werden de stad Gotha en do omliggende plaatsen door af deelingen van do rijksweer bezet. Wio moenen mocht, dat deze bezetting een voorzorgsmaatregel tegen de Beierscho troepenconcentratie is, vergist zich. Het "betreft hier een actie der politie tot door voering van de opheffing en ontwapening der communistische Hundertschaften. Do voornaamsto gebouwen in do stad werden bezet, terwijl arrestaties van communisti sche leiders plaats vonden. DE ECONOMISCHE CRISIS. De plunderingen te Berlijn. Meer dan 10 00 winkels leeggehaald. Uit do thans bekend geworden gegevens blijkt, dat gisteren en eergisteren in Ber lijn ineer dan duizend winkels zijn leeg geplunderd, 139 personen worden gear resteerd, van wie 81 in arrest zijn gehou den. De politie-autoriteiten hebben bij- zondero maatregelen getroffen. In de eer- sto plaats hebben zij het 2500 man sterke politiecorps uitgebreid met een groot aan tal betrouwbare menschen, terwijl voorts, indien de plunderingen voortgang vinden, de rijksweer zal worden gerequireerd om de politie bij te staan. Op de markt is het politietoezicht ver sterkt. Overigens heeft het ingrijpen van den rijksminister voor Voedselvoorziening in de broodprijzen op do markt afschrik wekkend gewerkt, althans op do aardap pelhandelaren, die uit vrees voor inbeslag neming van hun voorraden hun prijzen belangrijk hebben verlaagd. De prijzen van groenten varieeren tusschen 10 en 14 milliard per pond, voor vleesch van ge wone kwaliteit van 100 tot 130 milliard, voor zeer goede kwaliteit tot 160 milliard. Voor boter, die gisteren in groote hoeveel heden verkrijgbaar was, word 210—240 milliard gevraagd. De onveiligheid en ge ringe koopkraoht van het publiek hebben er toe geleid, dat vele handelaren niet meer op do markt komen. Do rentemark. Naar het „Berliner Tageblatt" vernoemt zal de invoering van de rentemark waar schijnlijk reeds in de aanstaande week plaats vtv v DE RIJNLAND-REPUBLIEK. Een comedie te Bonn. Volgen de Franschen de Belgen na? Maandag werd de stad Bonn plotseling ratistcn, die do grootste opwinding veroor zaakten, allerlei goederen met de revolver in de vuist requireerden, het gebouw van do plaatselijke vakvereenigingen bestorm den en daarin als vandalen huishielden. Van de vakvereenigingen en den midden stand regende liet klachten bij den bur gemeester, dio daarop kolonel Gelin, den Frauschen gedelegeerde te Bonn, verzocht do Iroopen te doen entwapenen cn weg to brengon. Kolonl Gelin gaf aan dit verzoek gehoor en liet de 2000 man ontwapenen cn deed hen vervolgens naar do stations ge leiden, van waar zij deels naar Goblenz, deels naar Euskirchen aftrokken. Op het eerste gerucht, dat de troepen in aantocht waren, hadden de Franscho auto riteiten toegestaan, dat een separatistische commissie in een afzonderlijke kamer in het stadhuis zitting houdt op voorwaarde, dat zij zich niet met liet gemeentebestuur zou iulaten. Zoo is thans do toestand nog steeds. Do drie heeren met hun typiste, dio in allen vrede in het stadhuis zetelen, be moeien zich met niemand én niemand be moeit zich met lien. In de geheele stad zijn nog slechts een 70-tal separatisten overgebleven. Vr.n het stadhuis wappert nog steeds de rood-wit-groene vlag en de burgemeester •heeft thans den Franschen gedelegeerde verzocht, deze to doen verdwijnen. De Franschen hebben in antwoord op dit verzoek medegedeeld, dat zij het ver- zoek van den burgemeester in overweging zullen nemen. De actie in de Palts. Volgens de „Köln. Z." hebben do sepa ratisten to Kaiserslautern aanmerkelijke versterkingen van buiten do stad gekre gen. De Duitsche politie is onmachtig, daar zij voor do bezettingsautoriteiten geen gebruik mogen maken van de vuur wapens. Do „Köln. Volksz." weet mee te doelen, dat Zondag een troep van dertig separa tisten het Landratamt" te Simmern over viel onder leiding van ;b.■•ambten van de Franscho regie, van wie een, Graf, als vertegenwoordiger van' het „Kreis'-be stuur optrad. De beweging breidt zich langzaam oyer verscheidene plaatsen uit. De houding der Belgen. Goedkeuring uit Engeland. De „Times" wijdt een artikel aan de moedige actie van België voor de beëin diging van do separatistische wanorde in Rijnland. De Belgen zegt het blad, verdienen-de gelukwenscben van do lieele beschaafde wereld voor hun krachtige houding tegen over het separatistisch avontuur. Het is duidelijk, dat. als de Franschen even resoluut als de Belgen de beginse len van onzijdigheid in acht namen, het schandaal en do aanvallen van gewapende beruchte plunderaars terstond zou ein digen. Frankrijk. De mijnwerkers. Een nieuwe staking. Dreigt er weer een mijnwerkersstaking in Frankrijk, dat overigens „sociaal" zoo rustig is? Hot heeft er den schijn van. Een in September gehouden mijnwer kerscongres gaf de gelegenheid schoon voor een loonactie. Inderdaad is voor een loonsverhooging roden, en de conferentie tusschen do mijndirecties en de weTklie- denvertegenwoordigers gisteren te Douai gehouden had dan ook een verhoogings- voorstel der patroons te aan hooren. Maar ook do zeer hooge eischen der mijnwer kers, dio waren opgevoerd vooral door den communistischen vakbond, die een mijnwerkersstaking als grondslag wil go- bruiken voor oen algemeene stakings actie. Vandaar dan ook, dat accoord uitge sloten is. De roode vakbond beeft zulks verwacht en het is mogelijk, dat zelfs heden reeds tot een actie wordt besloten, die op staking moet uitloopen. Regeoringstusschenkomst is waarschijn lijk, doch het is zeer do vraag, of de communisten daarmede genjoegen zullen nemen. Een herhaling van wat verleden jaar plaats greep, staat te vreezen. vooral nu het kolentekoTt nog zoo groot is. Polen. Een algemeeno staking mislukt. 1 Een door de socialistische partij eer gisteren afgekondigde algemeeno staking als teeken van protest tegen de gedeel telijk© militariseering van do spoorwegen is mislukt. Amerika. De torpedeering van de „Lusitania". De uitspraak der gemengde commissie. De gemengde commissie stond toe de Amerikaansche vorderingen op Duitsch- 0 land voor het verlies aan menschenlevens, Srerraat door do bezetting door 2000 sepa- lichamelijk letsel en materieels verliezen, veroorzaakt door het torpedcereu van de „Lusitania", doch stelde Duitschland niet aansprakelijk voor schadevergoeding ge- ëischt bij wijze van straf of wraak voor doorgestanen angst. De commissie heeft een groot deel van de gezamenlijke „Lusitania"-vorderingen ter grootte van 22.600.000 dollar toege staan, doch de gezamenlijke eischen voor moles t-premies, tot een bedrag van 345.000.000 dollar, door Amerikaansche reeders gedurende den oorlog betaald, werden afgewezen. BINNENLAND De Kabinetscrisis. De besprekingen der rechtsche fracties. De vergadering der fractie van Anli- Revolutionairo Kamerleden werd gister middag bijgewoond door de ministers Heemskerk, Golijn, Van Dijk cn door den Minister van Staat, den heer Idenburg, lid der Eerste Kamer. De vergadering der fractie van R.-K. Kamerleden was betrekkelijk spoedig ge ëindigd. To één uur aangevangen, was men ongeveer halfdrie gereed. Mr. Troelstra geen minister. „Het Volk" verklaart, dat rar. Troel stra, hiertoe eventueel uitgenoodigd, qr niet aan zou denken, in een ministerie plaats te nemen. Zijn gezondheidstoe stand reeds zou hem beletten, zulk een positie te aanvaarden. Dit feit aldus het blad maakt elko nadere uiteenzet ting overbodig. De heer Van Schaik Kabinetsformateur In „De Nieuwe Eeuw" wordt het lid der Tweede Kamer, de heer Van Schaik, gepousseerd als Kabinetsformateur. Het weekblad redeneert als volgt: Een Vlootwet, die aan de bezwaren van mr, Van Schaik, van Gijn, Bomans e. a. voldoet kómt er. Het is dan ook lijn recht met de waarheid in strijd, als som mige rechiscke bladen jammeren; nu komt er van de verdediging van Indië niets terecht. Geen van de sprekers tegen de Vlootwet behalve dan de socialistische wil Indië onverdedigd laten. Dit alleen is reeds een reden om een kahinet, waarin de. heer Troedstra zou zitting hebben, uit de rij der mogelijk heden te lichten. Voor de socialisten is vöorloopig de tijd niet gekomen. Wat dan wel? Behalve een Vlootwet stond op het program: de bezuiniging. En die blijft op het program, welk kabinet er ook komt. Dat kabinet zal op de eerste plaats inder daad éen bezuinigingskabinet moeten zijn Maar bezuiniging, althans zooals die in de laatste maanden is in uitzicht gesteld, dreigt zeer groote gemeenschapswaarden te treffen, den arbeid, bet gezin, de ge meente. Dat is, tenminste voor katholieken reeds een aanwijzing, in welke richting do vorming van een kabinet niet moet ge zocht worden: geen kabinet, waarin b.v. de Vrijheidsbond een min of meer over- heerschende positie zou innemen. Behalve do bezuinigings-eisch staat vast: het feit, dat de rechterzijde zestig leden telt en de linkerzij do veertig. Men heeft nu wel ge zegd: de coalitie is verbroken, maar met enkele verklaringen breekt men geen coalitie. Do coalitie is tweeërlei: de gemeen schappelijkheid van algemeen christelijke beginselen cn de daarop mogelijke samen werking van partijen, die die beginselen belijden. Men kan de samenwerking op zeggen de gemeenschappelijkheid blijft. Wil nu de heer Colijn en de heer Schok- king de samenwerking opzeggen? Het is lang niet zeker. Wordt echter de samenwerking inder daad verbroken -blijft, wat wij niet ge- looven, én de fractie van Golijn én do fractie van Schokking afzijdig, dan mag daarvan niet het gevolg zijn, dat ook de katholieke fractie zicli elimineert. Zij mag dat niet, omdat zij van de drio chris telijke partijen verreweg do grootste is, wat verantwoordelijkheid meebrengt en zij mag het óók niet, omdat een dorde van haar leden do Vlootwet heeft doen vallen. Zij moet. optreden ook als men haar alleen zou laten staan. En in het licht der jong ste gebeurtenissen zou dat gedeelte der fractie moeten optreden, dat tegen do Vlootwet heeft gestemd, m. a. w. de heer Van Schaik zou dau do kabinetsformatie op zich moeten nemen. Wij zien waarlijk niet in, welk bezwaar daar tegen zou zijn. Wio iets weet van de dessous der crisis, weet ook, dat na het gebeurde en staande vóór do moeilijkheden met de bezuiniging, de grootsto helft der fractie aan de zijde van den lieer Van Schaik zal staan. Het spreekt vanzelf, dat als de anti-revolutio nairen en do chrisielijk-historischen niet mee willen werken, bet kabinet geen chris telijke kabinet zal kunnen zijn. Dat zou in vele opzichten te betreuren wezen maar in andere opzichten misschien niet. Wij willen het iets duidelijker zeggen: op het gebied van bezuiniging waren wij over de plannen van don heer Colijn niet zoo erg gerust: de besnoeiing der ambte naars-salarissen ,mir nichts, dir nichts", HET VOORNAAMSTE Nl^pa, BUITENLAND. De Duitsche rijkskabineiscrisiS is nog steeds niet opgelost. Zullen de soc.-d<ïiPO- craten weer terugkeeren? Rijksweer naar Thüringen gezonden. Separatisten door Fransche troepen uit Bonn verdreven. BINNENLAND. Het nieuw-voorgestelde Kiesreglement, LEIDEN. Vanavond 3.15 uur cursus Pater Hen- drichs in de St. Petruskerk (ingang Langs- brug). Morgenavond uitvoering Sixtijnschp Kapel. OMGEVING. Vacature in den Gemeenteraad te Noord wijk wegens bedanken van den heer v. d. Mesr. de geprojecteerde belasting op de volks genotmiddelen, het ongemoeid laten van andere belasting-objecten etc., dat alles leek ons toch wel wat bedenkelijk. Wij hadden ons een andere bezuinigings-poli- tiek van een anti-revolutionair ministc-r voorgesteld. Wanneer nu de aanslaande kabinets-formateur niet de medewerking krijgt van de twee andere christelijke partijen, dan is 't zijn recht cn plicht de consequenties te aanvaarden en den steun te zoeken van die vrijzinnige zijde, waar men op het stuk van bezuiniging onge veer dezelfde denkbeelden koestert als bij onze partij, waarbij wij natuurlijk niet denken aan den Vrijheidsbond. De Levensverzekeringswet. Zij treedt 15 Nov. in werking. Bij Kon. besluit van INov. (Stbl. 716) is beapald, dat de wet op het levcnsvcr- zekoringsbedrijf met ingang van den 15ei» dezer in werking zal treden. Reconstructie-Congres der A.R.K.W.V. De Congres-Commissie der A.R.K.W.V. verzoekt ons mede to deelen, dat de aan vankelijk vastgestelde datum van het Reconstructie-Congres veranderd is in Maandag 3 December a.s. Het Congres heeft plaats in Hotel „Do Twee Stedente 's-Graverihage te 11 uur v.m. Introductiekaarten zijn op beperkts schaal voor belanghebbenden verkrijgbaar bij het secretariaat der Congres-Commis sie, Prinsengracht 721, Amsterdam. audiëntie van den Minister var. Waterstaat zal Vrijdag niet plaats bobben. STADSNIEUWS CURSUS NIET-KATHOLIEKEN VAN PATER HENDRICHS S.J. Men verzoekt ons mede to deelen, dat de Kerk van den H. Petrus vanavond to kwaTt voor acht wordt -geopend. De gevierde conferencier, do Juziëten- pater Fr. Hendriohs, zal dezen avond spreken over: Benevelt Gods Woord het vrije denken? De kaarten (a f 1.geven toegang tot alle zes de conferenties. Ook bij den ingang der kerk zijn nog kaarten te verkrijgen, voorzoovcr de plaat sen nog niet zijn hezet. Moge de belangstelling van niet-Katbo- lieken en óók van Katholieken geëvenre- digd zijn aan die in andere gomeenten. (Rotterdam, Gouda, enz.) waar pa^r Hendricbs zijn zoo gewaardeerde cohe renties houdt. Naar aanleiding van de conferenties voor niet-Katholieken alhier nemen we het vol gende over betreffende de conferenties voor niet-Katholieken te Nieuwe-Niedorp door de Paters Franciscanen: In do „Sehager Courant" van Donder dag 1.1. merkten wij op onder „Ingezonden Stukken" djen volgenden open brief van den bekenden Dominee Schermer horn: Aan den heer Deodatus Vergeer. Met belangstelling las ik, dat de pators van Nieuwe Niedorp conferenties zullen geven voor niet-katholieken. Tot mijn spijt ben ik verhinderd do eerste drio van deze conferenties bij te wonen. Ik hel) den. vorigen Zondag in de kerk mijn gemeen te-leden opgewekt om er heen te gaan. Zóó moet het gaan: wij moeten weder- zijdsch met elkanders denkbeelden bekend worden. Daarom juich ik het streven van U en de Uwen van harte toe. Maar hebt U er ook bezwaar tegen, dat de room- sche gemeenteleden eens kennis komen nemen van de protestantsche denkbeelden en meeningen? In het blaadjo „Een goede raad van oen goeden vriend" lees ik, dat de roomsche kerk het vrije onderzoek niet versmoort. Welnu, ik hen bereid confe renties te houden voor roomschen. WiltU dan hetzelfde doen wat ik heb gedaan?,

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 1