erde Blad.i sport 2 November 1923 BIMKEWLAliD Christelijke N'v - [exliel-arbeidcrs-Internationalft. v* sstuursvergade ring, fr dagen vergaderde te Keulen het if van de Internationale Federatie Christelijke Textielarbeiders-Organi- Miken werden o.m. de economi- ,erhoudingen in de textielindustrie arbeidsverhoudingen in genoemd in de verschillende landen, welke j Internationale zijn aangesloten, ral het punt arbeidstijd aan een ernstige en uitgebreide be ing onderworpen. den toestand in de textielindustrie kon worden geconstateerd, dat met lering van eenige landen den laat- jid eenige opleving te bespeuren is. Juitschland evenwel is de positie der •industrie slechter dan ooit. dan 70 pet. der leden van den 'hen Christelijke Textielarbeiders- iraren in September 1.1. geheel of ge- Ijk werkloos, terwijl dit aantal de weken steeds grooter werd. ld der textielarbeiders en der in Duitschland is in een allerellendigst. der gesalarieerde bestuurders zijn le bezettingsoverheden in gijzeling anderen worden door de bezet- eepen of Seperatisten uitgewezen, loon der nog werk hebbende arbêi- dat milliarden per uur bedraagt, is lereikend om zich daarvoor de aller- ikelijkste levensbenoodigdheden te eren. Door den catastrofalen val van irk wordt de koopkracht van het li de week, dat men daarvan moet bovendien nog aanmerkelijk min- jodat het zelfs niet mogelijk is, zich ior toereikend brood en aardappe- verschaffen. meeste beambten der vakbonden igen belangrijk minder salaris dan werkzame fabrieksarbeiders, ve- l de helft minder, terwijl somml- :h met werkloozensteun, die uiter- reer gering is, moeten behelpen, wogen wordt op welke wijze de In- ale Federatie en de daarbij aan bonden zouden kunnen helpen dezen noodtoestand der Duitsche eenigszins tegemoet te kunnen strijd tegen de 48-urige-werkweek door de werkgevers in de verschil- landen onverzwakt voortgezet, eigenaardige daarvan is, dat ook nagenoeg in alle lan- dezelfde argumentatie werkgevers wordt gebezigd, n.l. 48-urige-werkweek voor het desbe- ile land niet houdbaar zou zijn we- le concurrentie met bet buitenland. jk is nog, dat in verschillen den door de werkgevers het argu- gebezigd wordt, als zou in Holland •urige-werkweek practisch niet meer .1 loten werd om met kracht tegen de lafionale afbraakpogingen ten op- de 48-urige-werkweek te blij- Congres der Int. Chr. Textielarbei- deratie dat in 1923 wegens den in- ionale politieken toestand niet kon tón, zal thans in de eerst helft van plaats vinden. 'lit congres zal onder meer worden deld: do arbeidstijd in de textielin- Hnternationaal; de beslechting van bgescliillen; de medezeggingschap bedrijven; gezinsloon, theorie en ijk. dging van hei loonlijsiensysteem. de uitvoering der Land- en Tuin- ogevallenwet heeft onze Bedrijfs- 'giDg, ten aanzien van de verplichte wing de voorloopige bijdrage ge- naar het vermoedelijk uit te keeren einde de afrekening te kunnen hebben naar het werkelijk uitbe- loon, heeft zij loonlijsten verstrekt werkgevers, die daarop moeten 'tenen het werkelijk uitgekeerde de in hun dienst zijnde arbei- «varing heeft ons in dit kort tijds- <rd, dat het systeem van loon- aan de gestelde verwachtingen ïpordt en wel in hoofdzaak omdat duur is. is het loonlijstensystecm te Omdat dezo loonlijsten hooge druk- ^eroorzaken; Imdat de loonlijsten telken jare j} worden teruggezonden aan het DSskantoor, teneinde aan de hand een eindpremie vast te stellen, vflidat het werkelijk uitbetaalde .verschillen van het, als vermoe- le betalen, opgegeven bedrag, eene afrekening over 25000 loon ei noodig zijn, betgeen honderden gidstijd zal kosten, gunnen die kosten worden ver hebben gezocht naar een systeem, lui .eenvoudiger is en naar onze vaste g zich beter aan de practijk zal tóen. practijk heeft ons geleerd, dat voor 6 bedrijven niet hetzelfde systeem btal0?, rt toegepast, als voor de "«drijven. firooto bedrijven wordt' voor bet Eist uitwonend personeel ge- 'il in. de kleine bedrijven, meestal uitsluitend inwonend personeel gehouden'wordt. In verschillende groote bedrijven, als ook vele tuinders- en kweekersbedrijven, is bij het begin des jaars zeer moeilijk op te geven het loon, dat in den loop van dat jaar zal moeten worden uitgekeerd, omdat dit le veel afhankelijk is van de weersgesteldheid enz. Voor die bedrijven moet dus in het be gin van het jaar een loon geschat worden Voor de kleine bedrijven, waar men bijna uitsluitend mei vast in- en uitwo nend personeel werkt, kan dit vrij nauw keurig te voren worden opgegeven. Daar om zullen twee systemen moeten worden toegepast, n.l. een voor het groot en een voor het klein bedrijf. Systeem voor het grootbedrijf. Voor de zuivelfabrieken, Gemeentebe drijven e.d. worden loonstaten afgegeven, waarop wekelijks (of wanneer de uitbeta ling van het loon geschiedt) het bedrag moet worden ingevuld, dat aan loon is uitgekeerd. Voor de groote land- en tuinbouw- en kweekersbedrijven, waarvan de PI. Ong. Commissie met zekerheid weet, dat do werkgever geregeld een loonboekje hij- houdt, worden eveneens loonstaten afge geven. Op deze loonstaten moet wekelijks het uitbetaaldo loon worden ingevuld. Deze loonstaat kan dus door agenten of inspecteurs worden gecontroleerd vanuit het loonboekje, waarin de namen der be trokken arbeiders voorkomen met het aan hen uitbetaalde loon. Het is dus niet noodig, op dien loon staat het loon van iederen arbeider afzon derlijk te vermelden. Systeem voor het kleinbedrijf. Voor de bedrijven, waar bijna uitslui tend met inwonend of vast uitwonend personeel gewerkt wordt, zullen voortaan geen loonstaten worden afgegeven, doch hier zal het loon, dat in dat jaar wordt uitbetaald, door de PI. Ong. Commissie, in overleg met den betrokken werkgever, aan do directie op daarvoor bestemde lijs. ten worden opgegeven. Telken jare, in de maapd December, roept de PI. Ong. Commissie de werkge vers ter vergadering, om opgave te doen van het loon, dat in het nieuwe jaar zal worden uitbetaald. Kan de PI. Ong. Commissie zich met die opgave vereenigen, dan wordt over dat loon een premiekwitantio afgegeven. Wordt gchter door een werkgever een loon opgegeven, waarmede de PI. Ong. Commissie zich niet accoord kan verkla ren, dan wordt aan dien persoon een loon lijst uitgereikt en hem er op gewezen, dat een zeer strenge controle op de invulling van het loon zal worden toegepast. Blijkt nu dat de invulling van het uit betaalde loon op den loonstaat niet regel matig geschiedt, dan kan de nalatige werkgever als lid onzer bedrijfsvereeni- ging ger.oyeerd worden. Afrekening der premiën. Van de zuivelfabrieken en de groote be drijven wordt een voorschotpremie gehe ven over hetvermoedelijk door hem uit te keeren loon. In het begin van het daarop volgende jaar moet de loonstaat aan ons worden in gezonden, teneinde na te gaan of het loon op dén loonstaat ingevuld, overeenstemt met het vermoedelijk uit te keeren loon en volgt hierna de eindafrekening over dat jaar, hetzij door hij- of terugbetaling. Van de kleine bedrijven, waar bijna uitsluitend met inwonend of vast uitwo nend personeel wordt gewerkt, zal de pre mie geheven worden naar het loon, dat door de PI. Ong. Commissie in overleg met den werkgever is opgegeven. Indien in die bedrijven geen loonwijzi- ging van eenige heteekenis bestaat, be hoeft geen eindafrekening te geschieden. Dit beteekent vóór de verzekering een groote besparing van arbeid en do werk gevers worden niet meer geplaagd met loonlijsten, mits zij zoo juist mogelijk op gave doen van bet uit te betalen loon. Uitzonderingsgevallen. Het kan voorkomen, dat door onvoor ziene omstandigheden veel minder ver- loond wordt dan aanvankelijk werd opge geven; in dergelijke gevallen kan op ad vies van de J?l. Ong. Commissie restitutie van premiën worden verleend. De PI. Ong Commissie moet daarentegen ook de Di rectie adviseeren tot navordering van pre miën, indien haar later mocht blijken, dat aanmerkelijk te weinig loon is opgegeven Wij vertrouwen dat do werkgevers het op prijs zullen stellen dat wij gezocht hebben naar een eenvoudig en goedkoop systeem, dat zeker aan do verwachtingen zal beantwoorden, mits wij kunnen reke nen op de medewerking van de direct be trokkenen en de PI. Ong. Commissies. De bemoeiingen der plaatselijke vmge- vallen commissies*. Uit het bovenstaande blijkt, dat do P. O. C. in dit systeem een voorname rol heb ben te vervullen. Wij vertrouwen dan ook, dat deze commissies, en de agenten in het bijzonder, met nauwgezetheid en bekwamen spoed dezo aangelegenheid zul len behandelen. Wij hopep dat deze me dewerking hen tot ruime belangstelling in het werk' en het doel onzer bedrijfsver- eeniging zal aanzetten. De Directie der B.T.O. De Hanzebank te Utrecht. In een Woensdag gehouden vergadering -van voorzitters van alle afdeelingen der Hanze in het Aartsbisdom Utrecht werd besloten, allen crediteuren en spaarders der N. V. De Hanzebank cn N.V. Hanze- spaarbank te Utrecht te adviseeren, tot bet verkrijgen van een minnelijke liqui datie mede te werken. Bier en thee. Heb hoofdbestuur der Nederlandsche ver- ecniging tob afschaffing van alcoholhouden de dranken heeft aan de Tweede Kamer geschreven:' dat het met leedwezen heeft kennis ge nomen van het wetsontwerp tot verhooging van den accijns op bier en van liet invoer recht op bier en op thee, omdat; le. daardoor een zeer ongunstige invloed zal worden geoefend op den strijd tegen heb alcoholisme; 2e. daardoor de zoo dringend noodige ver stérking van de vólkskracht niet bevorderd maar veeleer tegengegaan wordt; 3e. daardoor een zeer ongelijk drukkende last op de bevolking wordt gelegd. De socialistische wethoudote van Zaandijk. Naar „Het Volk" uit Zaandijk meldt, keurde de gisteravond gehouden huishou delijke vergadering van de afdeeling Koog-Zaandijk der S. D. A. P. het goed, dat beide wethouders hun mandaat ter beschikking van den raad zullen stellen, in verband met het opheffen der zake lijke belasting op het bedrijf, het verlagen der wethouderssalarissen en van de pre sentiegelden. Dc Nationale Opera. Gisteren is het faillissement der Natio nale Opera uitgesproken. U8T BE ©iëiSEVBEie ALPHEN AAN DEN RIJN. 50 jaar zanger. - Den 22sten November a.s. herdenkt den heer J, Vlasman den dag, dat hij onafgebroken gedurende 50 jaren lid is geweest van het R.-K. Par. Zangkoor.. Gedurende 40 jaar was de heer Vlasman lid van het Bestuur, waar in hij met lofwaardigen ijver de functie van secretaris waarnam. Als werkend lid van het koor was de jubilaris eveneens een goede kracht, die bovendien door trouwe plichtsbetrachting anderen ten voorbeeld strekte. Moge bet den heer Vlas man gegeven zijn nog vele jaren ter eere Gods de -belangen van bet koor te kunnen behartigen. Bezuiniging. Men "meldt ons, dat gis termorgen omstreeks tien uur de lan taarns langs dén Oudsli'oorschen weg nog lustig brandend wdren. Een defect aan de electri&ffi'é leiding was de oorzaak van dezo vreemde bezuiniging. Afsiag. De bouwmanswoning „Lena's lioeve", nabij Woubrugge, in bod op f 35500, werd bij de Woensdag j.l. ge houden afslag niet toegewezen. Gymnastiekclub. 1 Gisteravond werd besloten tot de .oprichting eener gymnas tiekclub met aanvankelijk 20 leden. Het bestuur werd samengesteld uit de boeren M. do Pijper, L. Mijs, B. v. Wijk, A. G. Mijs en W. Jongenburger. HAARLEMMERMEER. I Ongeluk. Te Haarlemmermeer is het 4-jarig zoontje van den arbeider H. G. W. in een teil met kokend water gevallen en aan de brandwonden overleden. NIEUWVEEN. Roode Kruis. 1 De collecte van het Roode Kruis, Woensdag alhier gehouden, bracht in totaal op f 69.124. VOORHOUT. R. K. Volksbond. Deze vergaderde Dinsdag jl. in heb Patronaatsgebouw. De Voorzitter zegt in zijn openingswoord dat op het werkprogram, voor den a.s. win ter, ontwikkeling een eersten plaats in neemt. Spreker drukt er zijn spijt over uit, dat heb Bestuurslid van Werkhoven, door ziekte verhinderd is ter vergadering te zijn en wenscht hem een spoedig en algeheel herstel toe. Spreker is tevreden over de opkomst der leden. De notulen werden ongewijzigd goedge keurd. Wegens vertrek van den heer C. v. d. MeiJ die het oud papier verzamelde, wordt de Prop. Club in overweging gegeven zulks te doen. Dan heeft zij meteen een bron van inkomsten. Medegedeeld wordt, dat in het Unïversi- teitscomité in plaats van den heer N. P. v. d. Burg is benoemd do heer J. H. v. d. Voet; in het Bestuur van het R. K. Zieken- huisfonds in plaats van den heer J. van Gent,- de heer L. yy d. Lans. Besloten wotdb de vacature's in het Be stuur, ontstaan door het bedanken van de heeren C. Huijts en J. van Gent, met de jaarvergadering te bezetten. De brandstoffencommissie heeft nog geen succes gehad met haar pogingen om een Brandstoffencoöperatie in het leven te roepen. Op voorstel van den heer Angeva- ren wordt besloten te trachten reeds dezen winter gezamenlijk brandstoffen in te koo- pen. Men geve dan spoedig op bij heb Be stuur, de hoeveelheid en soort van brand stoffen welke men wenscht. Medegedeeld wordt, dat het Bestuur voor stelt uit heb Reglement van „Hulp in Nood" het volgende te schrappen. „Do A?- deeling Ziekenfonds en onderafdeeling Land- en Tuinbouw-contributiën te beta len voor die leden, die door ziekte of on vrijwillige werkloosheid geacht kunnen worden hiertoe niet in staat te zijn. Het Bestuur motiveert zijn voorstel, dat gezien de liooge contributiën en veel werkloos heid ,.H. i. N." die lasten niet kan dragen. Het voorstel Zal op een volgende vergade ring behandeld worden. Het verslag van de Centrale Raadsver gadering, kan niet uitgebracht worden, daar de afgevaardigde (die intussehen heen gegaan is) geen gegevens verstrekte. Medegedeeld wordt, heb verloop der ge westelijke vergadering op.20 October jl. te Leiden. Besloten wordt, om van de twee cursus avonden, welke a.s. winter door het Cen- traal-Bestuur gegeven worden, gebruik te maken. Voor kennisgeving wordt aangenomen een circulaire met verzoek een propaganda- commissie in het leven te roepen, met het doel de propaganda voor Iedenversterking in de Provinciën Noord- en Zuid-Holland ter hand te nemen. Hierna komt de heer Silvius, Centraal- President ter vergadering. De Voorzitter spreekt den heer Silvius hierna toe, en geeft een uiteenzetting van den aard en het wezen der afdeeling, haar eenige vakafdeeling en de verschillende onderaf deelingen. Hierna wordt met de agenda voortge gaan. Ingekomen is een lijst met verschil lende vragen. De voornaamste was reor ganisatie van den Diocesanen Bond, door het invoeren van kringen, met daarboven gestelde Bestuurders en een andere contri butie-afdracht. De vergadering wil den ouden toestand handhaven, daar de reor ganisatie veel zal kosten, en de tijdsom standigheden wettigen geen hoogere uitga ven. Wel dient spoedig gekomen tot één centrale der R. K. Arbeidersbeweging. Het vijfdeelig-systeem'acht men niet goed door voerbaar voor een afdeeling als deze. Hierna verkrijgt de heer Silvius het woord. Spreker zegt, bij zijn intrede in deze afdeeling mooie klanken te hebben- vernomen. Hij is van oordeel, dat men met de Vakbeweging alleen niet kon volstaan. Spreker is het er niet over eens, dat men in de kleinere plaatsen, niets tot stand zou kunnen brengen. De practijk heeft geleerd dat de beste denkers van het land kwamen. Alleen in Nederland bewonen 600.000 arbei- der3 het platteland. De laatste jaren is veel gedaan, voor verbetering van woningbouw en volksge zondheid. De taak onzer organisatie is niet alleen van economischen doch ook van ze delijken aard. Wij moeten op de hoogte zijn met do wetten, die onze belangen raken. Heb „vijfdeelig systeem" mag niet geheel doorvóerbaar zijn, het kan toch gedeelte lijk. Spreker hoopt de aanwezigen van het nut der R. K. Arbeidersbeweging overtuigd to hebben. Bij de rondvraag komt een cursus in boek houden ter sprake. Stappen zullen in deze gedaan worden. Na een woord van dank, aan den heer Silvius voor zijn aanwezigheid en zijn toe spraak, sluit de Voorz. de vergadering op 1 gebruikelijje wijze. ^uitent, lerishten Noodweer in Spanje. Een B. T. A.-telegram uit Madrid meldt: In Valencia woeden stormen en stortre gens. Alle rivieren in de omgeving zijn buiten haar oevers gefreden. Groote op pervlakten zijn overstroomd, de spoor wegverbindingen zijn overstroomd, de bruggen weggeslagen, do telefoon- en tele graaflijnen bijna overal vernield. Twaalf families „Levenslang"? De Worcester-gevangenis (Engeland), dio ongeveer een jaar geleden voor „open baar gebruik" gesloten werd, is thans weer heropend en wei met het doel, te voorzien in den woningnood. In plaats van Worcester Gaol zal het gebouw voortaan Worcester Castle heeten. Twaalf families, omvatende circa 100 personen, zijn op comfortabele wijze in de ex-gevangenis geïnstalleerd. Zij voelen er zich best thuis en hopen, dat ze „le venslang" zullen krijgen. Ouders met acht kinderen, die vroeger slechts één vertrek te hunner beschikking hadden, hebben nu 4 of 5 slaapkamers voor hun gezin beschikbaar. Bovendien heeft elke familie een woonvertrek in het lioofdbeambtenkantoor te harer dispositie. Met een strijkijzer. In Neukólln (Berlijn) heeft de. 37-jarige kleermaker Karl Schulz, den 60-jarigen rentenier, Otto Kochbahn, met een strijk ijzer neergeslagen. Kochbahn had bui- tenlandscli gold in zijn bezit, -o.a. ook Franscke francs, waarvan Scbulz zich meester wilde maken. Hij sloeg zonder pardon op Kochbahn in, zoodat (leze met zware hoofdwonden bloedend in elkaar zakte. De ongelukkige werd naar het zieken huis overgebracht, waar schedelbreuk ge constateerd werd. De toestand van den mishandelde is levensgevaarlijk. De dader werd gearresteerd. Lotgevallen van een deserteur. Bij de gendarmerie te Aucun-le-Tiche (Frankrijk) is zich een Duitscher komen ■aanmelden, die verklaarde Leo Lautte te heeten, 22 jaar oud te zijn, Luxemburgsch •onderdaan te wezen en gedeserteerd te zijn uit het 4do vreemdelingenbataljon. De man had zijn troepenkorps verla ten, toen dit in Syrië opereerde. Hij was door Syrië en Egypte getrokken, te mid den van tallooze moeilijkheden, had aan de opstandige stammen en de Turkscbe posten weten te ontsnappen, die hem herhaaldelijk aanhielden en ten slotte Port Said kunnen bereiken, vanwaar hij zich naar Constanlinopel had. begeven. Daar had hij zich achtereenvolgens aan het Fransche, Italiaan-sche en Duitsche consulaat gepresenteerd. Tenslotte werd hem een paspoort gegeven als Duitsch onderdaan en, daarmede voorzien, trok hij te voet via Bulgarije, de Karpathen en Tsjecho-Slowakië naar Duitschland. Hij slaagde er in, den Rijn over te ko men en arriveerde in Luxemburg. Daar vernam hij echter, dat zijn vrouw en zijn kind sinds verscheidene maanden gestor ven waren. Geen familie meer bezittende, besloot hij zic.li hij de Fransche autoriteiten aan te melden. Hij werd naar de militaire ge vangenis te Metz gedirigeerd om ter be schikking van zijn troepenkorps te wor den gesteld. VOETBAL. B. V. V.—N. 0. A. D. B. V. V. heeft van den N. V. B. bericht ontvangen, dat N. O. A. D. overspelen heeft gevraagd van den op 7 October jl. gespeelden wedstrijd B. V. V.N. O. A.D, door B. V. V. met 21 gewonnen, op grond van bet feit, dat bij B. V. V. een ongerech tigd speler (Brouwer) heeft medegespeeld, Inmiddeh heeft Brouwer dispensatie ver kregen. Ter toelichting dicne dat de aanvoerder van N. O. A. D. Schellekens toestem ming had gegeven. De N. V. B. houdt echter jnet dergelijke afspraken geen rekening, dat heeft men het vörig seizoen bij de berucht geworden pro motiewedstrijd Alliance—V. V. V. kunnen Brusseisch ElftalDe Zwaluwen 22. To Brussel werd gisteren de wedstrijd tusschen de Entente Bruxelloise en de Nederlandscha Zwaluwen gespeeld. De volgende elftallen stelden zicli op. Brussel: v. d. Meeren (d.); Vergeylen en Lorphevre (a.); v. d. Houten, Hans en Verlinden (m.); Godefroy, Stallenberg, Vlaeminck, Desmet en Houben (v.). Zwaluwen: Do Frënne (Vitesse) d.; Stuve (Enschedé) en Gouw (D.F.G.) a.; Krom (R.G.H.), Bul (Feyencord) en Schön. berger (Quick) m.; Sigmond (D.F.C.), Gorel ('t Gooi), W. Buitenweg (U.V.V.), Van Dam (D.F.G.) en Groosjohan (V.O.G.), Reeds spoedig nemen de gastheeren da leiding, als Stallenberg oen lioogen voor zet van Desmet gebruikt (10). De Belgen blijven door hun, beter comhineoren in het offensief en Stuve speelt zoo onzeker, dat bij voortdurend' gevaar voor zijn eigen doel oplevert. Toch komt er gaandeweg eenige meer* dere samenhang in de Hollandsche ploeg, wier voorhoede thans eenige malen het Belgische doel nadert, doch het goeda schot ontbreekt voorloopig. Tusschen het rechterdeel van de Zwaluwen-verdediging, Schönberger en Gouw, bestaat geen goed contact. Deze spelërs vullen elkaar niet voldoende aan en van dit hiaat trekken do; Entente-mannen geducht partij. De voorhoede der Hollanders onder* nemt af en toe goed opgezette aanvallen en na een half uur ongeveer geeft Sig mond een goeden voorzet, de bal belandt via Van Dam bij Buitenweg, die de par tijen op gelijken voet brengt (1—i). Aangemoedigd door dit succes komen onze landgenooten wat meer opzetten, doch de Belgen zijn bij hun tegenaanval len gevaarlijker, vooral ook door het zwakke spel van Stuve. Tien minuten voor half-time brengt Vlaeminckx den bal op. hij passeert enkele tegenstanders, de an* dere Hollanders zien zonder meer toe en' in de volgende seconde ligt de hal ten tweeden male achter De Frenne (21). Na de hervatting beginnen onze land genooten flink aan te pakken. Hot spel staat ook op een hooger peil dan voorde rust. Na ongeveer 25 minuten spelen lost Sigmond een onverwacht schot, v. d. Mee ren slaat den bal weg, die wederom bij Sigmond belandt, de D.F.C.-er plaatst dan het leer voor de voeten van Bul, die met oen fraai schot den achterstand inhaalt (2-2). In den nog resteerenden tijd wordt hard om de overwinning gestreden, waarbij de Hollandsche vleugelspelers Groosjohan en Sigmond, alsmede Buitenweg zich door goed invidueel spel onderscheiden, doch de wederzijdscho verdediging behouden de overhand en het einde brengt een ver deeling der punten. BelgiëEngeland 22. De internationale voetbalmatch België—* Engeland, welke gisteren te Antwerpen werd gespeeld, eindigde in gelijk spel. n.l. 2—2. Parijs—Londen 31. Het Parijsche elftal won van het Lon- densche team met 31. WeerwegenWest Frankrijk 5—1. Te Rennes werd de weostrijd Noor we* genWest-Frankrijk gespeeld. De Noren, die met een ander team dan tegen het vertegenwoordigende Fransche elftal speelden, wonnen met 51. V „Hbld.'\ ij ^BILJARTEN. Excelsior I—De Pool L Dinsdagavond heeft de laatste ontmoö* ting plaats gehad tusschen dezo beid® clubs. Uitslagen: pnt. brt. h.s. gem. A. Kullc (De Pool) 325 35 28 3.57| L. de Gast (Excelsior) 86 35" 9 2.40 W. F. Karsten 125 48 13 3.13 Blits 82 48 8 2.05 C. de Koning 93 44 8 2.11 Bood 125 45 12 2.73 N. N. 1122 44 15 2.73 C. Kokshoorn! 125 45 11 2.78 B. de Roo 62 28 12 2.21 L. van Egmond 125 29 18 4.31 Totaal „De Pool" 1091 car., totaal „Ex celsior" 1079 car., zoodat „De Pool" met een voorsprong van 12 car. dezen wed strijd won. A.s. Donderdag 1 November heeft er een ontmoeting plaats tusschen de 2de vijftallen dezer clubs in het clublokaal van! „Excelsior" te Wassenaar. Sport op Zondag. EenactieinFriesland. To Suameer (Fr.) is een druk bezochte vergadering gehouden van de circa 30 sportvereenigingen in deze gemeente (Tietjerksteradeel) ter bespreking van de vraag: „Wat te doen tegen het artikel in het poïitie-reglement, waarbij alle rved- strijden en betoogingen op sportgebied, des Zondags verboden worden". Alge meen was men voor het voeren van een krachtige tegenactie, Besloten werd, dat Zondag door den B. V. V. te Bergum aldaar een voetbal wedstrijd zal worden gehouden, voor het publiek tegen een kleine entree toeganke lijk. De politie zal dan wel overtreding constateeren en procesverbaal opmaken. En door de verbonden sportclubs in deze gemeente in hoogsto instantie doen uit maken of dit verbod op de wet is ge* baseerd, ja of neen. Blijft het gehand haafd, dan zal het vrijwel met de sport* wedstrijden enz. gedaan zijn. „Tel." -l

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 3