VRIJDAG 2 NOVEMBER 1923 No. 4297 fie Jaargang. e ©ou/to/nt (ABONNEMENTSPRIJSbedraagt bij vooruitbetaling ,r Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal, onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal, anco per post I 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- jjgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor- letaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd indagsblad 9 ct. it numntee* bestaat uit drie laden. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen I. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. 935 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II. DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone adveriantlSn 30 cenl per regel-. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet - dubbele van het tarief berekend. Kleine adverlentlën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop 10.50. Laster. sinistre scribent, een in het duis- wroetende lasteraar, heeft in de „N. Crt." een stuk geschreven van Iconische zijde", dat minister Ruys de illiolieke pers onder den duim zou heb- gehouden daarop komt het venij- gepraat neer. ?eds Woensdag hebben 'wij in ons rsoverzicht een stuk overgenomen uit Ie! Huisgezin", waarin er op gewezen id, dat iedereen, die wilde zien en rlijk oordeelen, zal moeten er- Qnen, dat ten opzichte van het belang- te wetsontwerp inzake de vloot zulks het geval kan zijn geweest. Haar eenige niet-Katholieke bladen, üiken, met een zekere graagte blijk- ar, het lasterlijk geschrijf van de „N. Crt." af. ,De Gelderlander" schrijft naar aan- van het stuk in de „N. Rott. .laten wij eerst vertellen, wat er in lelijkheid geweest is. [oen de heer Ruys eenigen tijd minis- was, beeft er een misverstand bestaan •chen hem en de kranten. Of eigenlijk er meer een der andere ministers hij lokken dan hij. Eenige katholieke rnalisten hebben het geval ter sprake tracht op een vergadering hunner or- nisatie met de bedoeling zulke misver- aden in den vervolge te voorkomen, beste leek toen, eenig contact te zoe- met den minister-president en dat is ook beproefd. minister heeft in de Kamer ver- jard, dat het denkbeeld het eerst van ra is uitgegaan, en wij zouden er geen lop willen doen, dat het anders ware. int een geheugen is een feilbaar werk en alleen ons geheugen meent, dat journalisten dit contact hebben ge- bt. !r werd afgesproken, dat een journal van tijd tot tijd bij den minister zou ien, als er iets te vragen of te zeggen Een preciese afspraak is niet eens naakt; do omstandigheden zouden' in en wel leiden. aten wij eerlijk zeggen, dat er van inlichtingendienst ongeveer niets terechtgekomen. lat wij er slechts bij groote tusschen- izen iets van gemerkt hebben. 'ens per jaar zes regels', wij sckat- niet te hoog. Als wij de berichten be ard hadden, zouden wij een juiste sta- kunnen geven; maar ze waren in regel van zóó weinig beteekenis, dat ze steeds verscheurd en weggesmeten nu tracht een „Roomsche zijde" het te stellen, alsof minister Ruys door kattebelletjes de R. K. pers onder duim zou hebben gehouden! t ingewijden zullen er stellig om n en er de schouders voor ophalen maar ten slotte is het toch- een nare fhiedenis. De aanval zelf beteekent veel, oen windvlaagje, dat vcorbij- [I- Hoogstens kan men wat dien aanval betreft .zich verbazen over den fa- ïlen ijver waarmee de ,,N. Rott. den gevallen leeuw na-trapt, en zich agen, of het blad soms hang is, dat nog weer zal opstaan." 00 is de juiste toedracht der zaak. zonden zelfs wel ons geheugen «plegend durven zeggen, dat er niet "s één keer per jaar een mededee- ïvan Minister.Ruys aan do R. K. pers lan! En wat waren 't dan nog- voor 'dingen! Van willen-onder-den-.duim ?en was daarbij geen sprake! ze trappen graag den gevallen iv na de edele zielen 1 en meteen een trap naar de Katholieke pers, toch eigenlijk ook in ons land te i-s geworden,te veel invloed heeft, beteekent. fUüTENLAÉO Politieke crisis in Duitschland. Do coalitie in gevaar. HOUDING DER SOCIAAL- DEMOCRATE. 8 S o c.-D em. ministers moeten aftreden. ■wr het optreden van de rijksregeering Maksen, waar de socialistische en ®ttnislische regeering met gewold is zijn de sociaal-democraten in ge- ^itechland in geweldige beroering fl fen te Berlijn, gehouden vergadering j. 'ijbestuurders werd o.a. een motie skakende tot uitsluiting van 'Jkspresident Ebert uit de partij en 9 onmiddellijke uitroeping van de slaking. J-Os werd een motie aangenomen, tte? optre^en van He Rijksregee- >9* Saksen wordt gekenschetst als J reuk maken op do grondwettelijk verzekerde democratie en waarin tevens wordt geëisclü, dat de sociaal-democra tische Rijksdagfractie tot het terugtrek ken harer ministers zal besluiten. De socialisten hebben aan den rijks kanselier eenige eischen gesteld, o.a. on middellijk streng optreden tegen Beieren, opheffing van den staat van beleg, enz. onder bedreiging anders uit do coalitie te zullen treden. Gister om 1 uur zouden de socialisten antwoord van den kanselier krijgen. Toen zij zich daartoe op het afgesproken uur aan de rijkskanselarij vervoegdeD, bleek de kanselier ongesteld te zijn. Hij heeft zich overwerkt en moet op order van den dokter eenigen tijd rust nemen. Gisteravond was Stresemann echter weer eenigszins opgeknapt en heeft hij een kabinetszitting kunnen leiden. Heden zal do regeering haar houding vaststellen. Zij wil eerst voeling nemen met de andere partijen der coalitie en dan hun antwoord mededeelen aan de so cialisten. „Die Zeit" is niet erg optimistisch over dat antwoord gestemd en denkt, dat het afwijzend zal zijn. Volgens dit blad is het voor een coalitie-regeering onmogelijk dat elk oogenhlik een der verbonden partijen de rest op ultimatieve wijze bepaalde wen schen voorlegt. De toestand weer verscherpt. "Intusschen zijn er in den loop van gis teren eenige dingen gebeurd, die den toe stand weer aanmerkelijk hebben ver scherpt. In een te Berlijn gehouden vergadering van leiders van de Deutsche Volkspartei, waarbij Stresemann natuurlijk niet tegen woordig was, is besloten de Deutsche Volkspartei in Saksen order te geven, de sociaal-democratische regeering van Sak sen niet te steunen. Dit besluit heeft bij de Berlijnsche so ciaal-democraten, die toch al zoo sterk te gen het blijven in de coalitie zijn, veel kwaad bloed gezet. Saksen tegen hel Rijk. Het conflict opgelost. 1 Het conflict met Saksen is opgelost. Do heer Fellisch heeft een kabinet gevormd zonder communisten en daarmede is de missie van den rijkscommissaris dr. Heinze beëindigd. Deze is dan ook reeds te Berlijn teruggekeerd. De regeerings-gehouwen zijn door de Rijksweer ontruimd. De Landdag is bij eengekomen gisteravond en de nieuwe re geering is heëedigd en geïnstalleerd. De toestand in Beieren. De rechtsradicale militaire actie aan de grens. Do rechts-radicale strijdformatie aan de Beiersch-Thüringsclie grens is druk in de weer. In vele plaatsen worden schiet oefeningen gehouden, terwijl ook nachte lijke oefeningen met gebruik van lichtko- gels plaasf vinden. "Woensdag werd door oen Beiersche patrouille geschoten op een Thiiringselie politie rijwielpatrouille; de politie beantwoordde het vuur niet. Antisemietische uitspat tingen te Neurenberg. De aanvallen van geuniformde Haken- krouzler op Joodsche voorbijgangers zijn in den loop der laatste dagen meer en in oer toegenomen. Invallen in cafe's, en in particuliere huizen zijn tegenwoor hier aan de orde van den-dag. in de gemeenteraadszitting gaf de Ober hürgemeister- de schuld van dit alles aan de stedelijke politie-autoritei'ten, die de Hakenkreuzler als noodpolitie hebben aan genomen en daar de gemeentelijke politie niet meer bestaat, is het de taak van de staatspolitie hier in te grijpen. Met algemeens stommen werd den Oberbürgermeister opdracht gegeven hij de staatspolitie de noodige stappen te doen opdat aan de genoemde uitspattingen tlians definitief een einde kan worclen ge maakt. DE RIJNLAND-REPUBLIEK. Separatistische leider gearresteerd. Een der felste aanhangers Uit Keuden wordt gemeld, dat aldaar dr. Kremers door de Duitsche politie is gearresteerd. Hij is de rechterhand van Matthes, den leider van de separatistische beweging. Kremers is een van do felste Rijnlandsche separatisten, wiens naam steeds te zamen met dien van Matthes voorkwam op de aankondigingen der voor loopige regeering. Er zullen zich eigen aardige verwikkelingen voordoen, wan neer do regeering te Coblenz Kremer's vrijlating verlangt. Een aantal andere separatistenleiders heeft do grens tusschen de Fransch-Brit- uche zone overschreden. Bezetting van nieuwe plaatsen. Geen incidenten. In een officieel communiqué van do voor loopigo Rijnlandregeering wordt verklaard dat de troepen der voorloopige regeering verschillende nieuwe plaatsen hebben be zet met name St. Goarshauson en N o u w i o d. Do bevolking is kalm. De besprekingen omtrent de uitgifte van het nieuwe Rijnlandsche geld duren voort. Te Ludwigshafen hebben natio nalisten het gebouw van de onderprefec tuur bezet, in afwachting der separatis ten, zonder dat zich een incident voordeed Do voorloopige Rijnlandsche Landdag zal op 6 November in buitengewone zitting te Dusseldorp bijeenkomen. Een verwarde toestand ie Mainz. In Mainz vecht regeering tegen regee ring. Verordeningen van de rijksregeering worden door de separatisten voor ongeldig verklaard. De wettige regeering geeft nood geld uit, doch de separatisten halen dit geld uit de drukkerijen en verklaren het voor waardeloos. Daarentegen geven de separatisten weer noodgeld uit, dat door de banken niet wordt aangenomen, doch de separatisten dwingen do banken en de bevolking, op straffe van -uitwijzing en sluiting der zaken, tot het aannemen van het geld. Hervatting der herstelleveringen. Een acoord met dé m ij n e i g e n a a r s. De overeenkomst tusschen de vertegen woordigers van de Rheinisch "Wcstpha- lische Kohlen-induslrie en de vertegen woordigers van de bezettingsautoriteiten, is gister tot stand gekomen. De bezettingsautoriteiten hebben haar eisch, ten aanzien van de achterstallige kolenbelasting "tot 15 millioen dollar, dat is dus tot 20 pet. van het aanvankelijk geëischte bedrag, teruggebracht. Griekenland. Wjjziging van den regeeringsvorm. Griekenland een republiek? Volgens de bladen hebben, naar aanlei ding van zekereaanwijzingen, aan het liclit gekomen fioov instructie inzake de. opstandige beweging, de regeering en de leidende factoren do noodzakelijkheid erkend van een algeheel© herziening der hinnenlandsche politiek. Er is een groote raad, waaraan hooggeplaatste militaire en burgerlijke personen zullen deelnemen, bijeengeroepen om advies uit te brengen over de opportuniteit van een wijziging van den .regeeringsvormEen eventueele uitroeping van de republiek wordt druk besproken. In monarchist'-che kringen maakt men zich reeds ongerust over het lot van ko ning George, die een gevangene is, zooal niet in zijn paleis, dan toch binnen de grenzen van het rijk. Na cle rebellis. Vonnissen van den krijgsraad te Saloniki. Van de 18-officieren, die wegens rebel lie voor den krijgsraad terecht stonden, werd één ter dood veroordeeld, één tot levenslange gevangenis, één tot 12 V* jaar, cén tot vier jaar en éen tot 2 jaar met 1000 drachmen boete. De overigen wer den vrijgesproken. Na afïoop van het proces had een dra matische gebeurtenis plaats. De openbare aanklager werd namelijk aan het einde der zitting op slaanden voet in hechtenis genomen, onder beschul diging van tijdens het proces oneerbiedige taal ten opzichte van de revolutionnairen te hebben gebezigd. Bulgarije. Een politieke moord. O u d-m inister vermoord. Uit Sofia wordt gemeld, dat. aldaar ex- minister dr. Nicolaas Gbenadief op weg naar huis is vermoord. De gezant te Berlijn en te Constanti- nopel, Gesjof, die Gbenadief begeleidde, is ernstig gewond. Er is een onderzoek geopend om de moordenaars op te sporen. Omtrent het motief voor den aanslag tast men nog in het duister. De vermoor de liberale staatsman stichtte onlangs een afzonderlijke politieke partij, dio een eigen orgaan zou uitgeven. Hij helde over naar de gematigde agrariërs, en ging door voor zeer rijk. Amerika. De opstand op de PniSippijnen. Oorzaken der ontevredenheid Do toestand in Mindanao wordt voort durend ernstiger, meldt de „Daily Mail"- correspondent te Manilla. Het heele ge bied van midden-Mindanao is in oproer. Generaal Wood, de-gouverneur-gene raal, die de operaties in de oproerige districten persoonlijk leidt, heeft herhaal delijk pogingen gedaan'om met do op standelingen te onderhandelen, ten einde nutteloos bloedvergieten te vermijden, maar de fanatieke rebellen willen tot ei ken prijs don strijd. Bijgevolg heeft generaal Wood een mo bilisatie gelast en aanzienlijke politieyer- sterkingen naar Lanao gezonden, dat het broeinest van Mahomedaansche agitatie is. Als oorzaken, van den opstand worden genoemd: ontevredenheid over het be stuur, het verplichte onderwijs aan meis jes, het ingrijpen in godsdienstige ge woonten, het terugtrekken der Amerikaan- sche garnizoens en vervanging daarvan door Philippijnsche troepen en ten slotte de propaganda voor do onafhankelijkheid. China. Een nederlaag van Soen Jat Sen. Berichten uit Canton melden, dat aan Soen Jat Sen's troepen nabij Wai-tsjau een zware nederlaag is toegebracht. Vier kanonneerbooton, die eerst Soen Jat Sen steunden, verklaarden zich plotseling on zijdig en vertrokken Zondag. Haar be stemming is onbekend. Slechts een trouw- gebleven kanonneerboot blijft te Canton over. Weer op vrije voeten. Een uit Joechoen in de provincie Ho- ran ontvangen telegram meldt, dat de twee vrouwelijke zendelingen, die 25 Oc tober door roovers werden gevangen ge nomen, door regeeringstroepen zijn be vrijd. Vragen van Kamerleden. De Post-chèque- en" Girodienst De Minister van Waterstaat heeft ge antwoord op de vragen van den heer Van Vuuren inzake tijdelijke sluiting van den postcheque- en girodienst. Op do vraag, krachtens welk recht of bevoegdheid de directeur besloten heeft den dienst lijdelijk te sluiten, -antwoordde clo Minister, dat te dezen aanzien geen andere maatregel is getroffen dan die, welke bedoeld is in art. 29, 2de lid, van het Girobesluit 1923. Verder deelde hij mede, dat getracht wordt den tijd van sluiting zoo kort mo gelijk te doen zijn. De Minister betreurt het in hooge mate, dat het verloop der centralisatie dwong tot sluiting over te gaan, met als gevolg al het ongerief, dat hieruit voor de reke ninghouders is voortgekomen en de weer slag daarvan in de publieke opinie. - Hij beeft de noodige maatregelen ge troffen. opdat het herstel zoo spoedig mo- glijk zal kunnen intreden en de dienst kan worden hervat. Ofschoon met de meeste voortvarendheid wordt voortgewerkt, kan 'echter voor het oogenblik nog niet met ze kerheid een termijn voor de sluitings periode worden gesteld. De regeling, welke inmiddels voor de uitbetaling van gelden op postrekeningen is vastgesteld, maakt het overbodig dat maatregelen, als in cle desbetreffende vraag gesteld, worden 'getroffen. Mocht ondanks deze regeling daartoe onverhoopt nog aanleiding blijken te be staan, dan zal er, naar de Minister meent, geen bezwaar tegen bestaan, dat de Regeering haar invloed zal aanwenden bij overheidsorganen en -instellingen, ten einde te bevorderen, dat zij niet overgaan tot de invordering of opeisching van gelden gedurende den tijd, dat de Post cheque- en Girodienst gesloten is, wan neer de betrokkene aannemelijk maakt, dat zijn saldo tegoed bij dien dienst ge lijk of grooter is dan het verschuldigde bedrag. De regeling, inzake het betalen, behelst wel is waar do vraag van do noodzake lijkheid der betalingen, ten behoeve waar van cle terugbetaling van een deel van het tegoed wordt gevraagd, doch dit heeft enkel ten doel, om bij een grooten toe vloed van aanvragen te verzekeren, dat zij, dio in ernstige moeilijkheden verkee- ren, de afwikkeling hunner aanvrage niet zouden zien vertraagd. Voor het oogenblik kunnen op dit punt do aanvragen met tegemoetkoming worden afgewikkeld. De Kabinetscrisis. CONFERENTIES. H. M. do Koningin heeft gistermorgen ten Paleize het Loo ter conferentie ontvan gen mr. H. P. Marcliant, voorzitter van de Vrijzinnig-Democratische fractie in de Tweede Kamer. DE HEER ENGELS AAN HET WOORD. Het Kamerlid Engels heeft de R. IC. Kiesverecniging te Blerick volgens dc N. V. Crt. over zijn houding in zake de Vloot wet gezegd: Laat ik hier verklaren, dat ik uit volle overtuiging en na rijp beraad heb meenen te moeten stemmen tegen de Vlootwet. Indien mij ooit een dag van mijn parlemen tair leven zwaar is gevallen, dan is het dio dag geweest, omdat niettegenstaande ik wist, dat het Ministerie zou aftreden indien de Vlootwet verworpen werd, ik toch mijn stem tegen heb verklaard. Als Katholiek cn als staatsburger heb ik gemeend mijn plicht in deze gedaan to hebben. Laat ik voorop verklaren dat noch ik, noch de andere 9 tegenstemmers tegen landver- dediging ben, dat zou dwaasheid zijn, maar,wij achten het tijdstip ongunstig. Van waar toch die haast met de Vloot- NET VOORNAAKISTE NIEUWS* BUITENLAND. In de coalitie-crisis in Duitschland is nog gsen klaarheid gekomen. Verwacht v/ordt, dat de kanselier op de eischen der sociaaS-democraten weigerend zal antwoorden. Het conflict tusschen het Rijk en Saksen is opgelost. Te Keulen is een separatistische leider gearresteerd. Wordt Griekenland een republiek? BINNENLAND. Ministerieel antwoord op vragen betref fende den Giro-dienst. Een wetsvoorstel tot verlenging van den tijdsduur der Schoenenwet. Een goede vangst dcor de Rotterdam- sche politie. (Gemengde Berichten). LEIDEN. Nog geen verlaging van den gasprïjs. wet, waarvan wij uit de couranten moesten leen, als ieder ander staatsburger, dat de Vlootwet wederom aanhangig was ge maakt? Waarom moesten wij uit de cou ranten vernemen, dat de heer- D§ Geer ging en de heer Colijn kwam? Zoo ook Is het thans gegaan met de Vlootwet, en zoo' ging 't vroeger ook met andere zaken. Waarom geen saamhoorigheid betracht, geen overleg gepleegd? Van waar dis ge heimzinnigheid? Vanwaar steeds het ant woord van de ministerstaf ei: Ik weet het niet, ik weet het niet? Wij voor ons meenden, een som van! f 300.000.000 in dezen benarden tijd niet! to mogen voteeren voor de Vlootwet, ter wijl het lang niet zeker 13, dat deze sour voldoende zal zijn. Alles kan toch gebeu ren. Voor dat de schepen klaar zijn kun nen zij reeds verouderd zijn. 'fc Zou dé eersto keer niet zijn dat dit geval zich' voordoet. Het ergste is echter het volgende: In' de huidige situatie, nu overal op bezuinigd moet worden op de salarissen, pet. storting voor de pensioenen, bezuiniging op" het onderwijs, op de gezondheidsmaat regelen, enz. enz., meenden wij onze stem niet aan de Vlootwet te mogen geven. Wat' toch zouden de gevolgen zijn geweest, in dien wij deze wet hadden doen aannemenT Dat in de groote industriecentra, met name Rotterdam, Amsterdam, Twente, Tilburg en het kolenbekken, door de sociaal-demo craten een rustelooze ijver aan den dag zou gelegd worden, om onze arbeiders met al- lerlei drogredenen te winnen voor het se- cialisme. Wij zouden dan krijgen 't zelfde wat ons - thans Duitschland, België en Frankrijk leo ren, dat onze arbeiders misschien nog wel geloovig zijn, maar rood zullen stemmen. Welnu, om te voorkomen, dab men in het' roode kamp deze propaganda kan voeren, om te voorkomen, dat wij over twee jaar een ministerie krijgen niet van Roomsche, doch roodc kleur, hebben wij gemeend te gen de Vlootwet te moeten stemmen. Neen wij zijn niet tegen Ruys, evenmin tegen Aalberse,en roepen hun geen vaarwel, maar een tot weerziens achter de regee- ringstafel toe. HET ADRES VAN DR. E. VERVIERS. Wij laten hier volgen den «volledigcn tekst van het door dr. E. Vervïers aan Hare Majesteit de Koningin gericht adresr Mevrouw, In verband met -de huidige kabinets crisis geeft ondergeteekendc, Dr. Emile Gerard Hubert Verviers, privaat-docent in de economische politiek aan de Rijks universiteit te Leiden, het navolgende eer biedig aan uwe Majesteit in overweging: De oogenblikkelijke vlootwetcrisis mani festeert op ondubbelzinnige wijze de mach teloosheid cener parlementaire Regeering om een groot nationaal belang zaakkundig af te doen. Ook en vooral de beide andere» groote belangen, te weten de bereddering onzer staatsfinanciën, en de bestrijding der economische malaise, zijn door een parle mentaire Regeering onmogelijk tob een goed einde te brengen. Om de levensbelangen der Nederland- schjB volksgemeenschap te beschermen is dus grondige wijziging der bestaande con- stitutioneele practijk noodzakelijk en het oogenblik voor dezo wijziging is thans zeer gunstig. 1 Daarom geef ik Uwe Majesteit eerbiedig doch met aandrang in overweging, ditmaal niet het oor te leenen aan de adviezen van! raadgevers, wclko uit parlementaire par tijen voortkomen en op eigen gezag te be sluiten: t lo. een Kabinet te vormen van wiïs< krachtige en bekwame mannen, die geacht kunnen worden tot geen enkele parlemen taire partij te behooren, onder leiding van den heer Mr. A. R. Zimmerman, of eenige andere sterke persoonlijkheid;

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 1