A. WAALS 1 S 20.75 Haarlemmerstr. 114, Leiden. De accijns op het bier. - Het jaarlijkscho verbruik. In verband met de plannen der regee ring tot verhooging van den bieraccijns kunnen de volgende gegevens van belang gorden geacht. De totale opbrengst van den accijns be droeg: in 1918 f 1.124.261 overeenkomende met een bierproductio van: 724.0-19 H.L.; in 1919 f 1.460.060 950.936 H.L.; in 1920 f 3.014.392 1.316.137 H.L.; in 1921 f 4.415.772 1.831.957 H.L.; in 1922 f 4.759.886 1.885.553 H.L. In bedrijf waren in 1920, voor zoover bekend, 245 ondernemingen. Van do hier onder begrepen 13 kloosterbrouwerijen, waarin in 1920 uitsluitend voor eigen gc- briuk gebrouwen werd, beuevens van nog 8 andere ondernemingen van kleinen om vang zijn geen gegovens in de statistiek opgenomen, zoodat dezo betrekking heeft op 22-1 ondernemingen. Deze produceerden in 1920 1.361.000 H.L. bier met een ver koopwaarde van f 34.370.000. De opbrengst van bij- en afvalproducten bedroeg f 1.557.000. Verkocht is in 1920 een hoeveelheid bier van 1.313.000 H.L. met een verkoopwaarde van f 34.332.000. Hiervan was bestemd voor b innam- landscli verbruik 1.187.000 H.L., met een. waarde van f 26.554.000, en voor buiten- landsch verbruik 126.000 H.L., met oen waarde van f 7.778.000. Het grootste deel der productie is af komstig uit: Noord- en Zuid-Holland en Utrecht. De totaio personeclsterkto op 15 Sept. 1920 bedroeg 3239 personen, o.w. 2992 mannen, 202 jongens en 45 vrouwen: bier van waren 579 personen werkzaam als ad ministratief en technisch personeel, de overige 2660 waren werklieden, meester knechts enz. Van de 224 ondernemingen' werkten 151 jnet. mechanische kracht, 59 hiervan be schikten over 86 stoommachines met een gezamenlijk vermogen yan 9300 P.K. Latere gegevens dan die over 1920 zijn (behoudens die aan de statistiek der rijks inkomsten ontleend) niet meer beschik baar daar ten gevolgde van de bezuini- vingsmaatregelen do samenstelling der statistiek voor voortbrenging en verbruik der Ned. bierindustrie is gostaakt. R.-K. Bond van Schilderspatroons. In de Donderdag te 's-Hertogenbosch gehouden vergadering van den Nederl. R.- K. Bond van schilderspatroons St. Lucas is mededegedceld, dat de gezellenziekte- verzekering 340 deelnemers heeft, De ontvangsten bedroegen 121.800, uitgekeerd werd f 8154. De ontvangsten van de pa- troonsongevaJlenverzekcring met 110 deel nemers bedroeg f 1476, de uitkeeringen f300; de ontvangsten van de patroons ziekteverzekering f 2700, de uitkeeringen f2800. Tot lid der centrale commissie werd be noemd de heer A. J. van Rest, te Poeldijk, tot plaatsvervangend lid de heer J. Brou wer fce Hilversum. Rondom de Vlootwet. De minister van staat, mgr. Nolens, lid van de Tweede Kamer, dio benoemd is tot afgevaardigde van de Nederlandsche re geering naar de vijfde zitting van de in ternationale arbeidsconferentie te Genève, welke de volgende week geopend wordt, zal voorloopig nog niet daarheen vertrek ken, in verband met de behandeling van de Vlootwet, welke in do volgende week neg zal voortduren. Surséance van betaling. Er wordt gewerkt aan een regeling, ver andering brengende in de surséance van betaling, welke tegemoet komt aan de be zwaren van den middenstand. „Ctr." Gemengde Berichten. Doodelijk spoorwegongeluk. Twee arbeiderB vermorzeld. Twee arbeiders van 30 en 32 jaar uit Utiecht, werkzaam bij de electrifioatie van de spoorlijn AmsterdamDen Haag rijn gisteravond laat door een electrische trein uit Rotterdam ter hoogte van de Laan van Nieuw Oost-Indië te 's-Graveu- hago gegrepen en vermorzeld. De beide mannen, die op verkeerd spoor liepen, hadden den trein niet bemerkt. Bijna levend verbrand. Te Nieuweschans waren Donderdag avond in de stroocartonfabriek „De Dol- lard" de arbeiders bij de kokers bezig, niet wetende, dat zich daarin kokend wa ter bevond. Dit nu stroomde bij het ope nen der kranen er uit. Een arbeider kreeg de volle laag. Hij was met brandwonden overdekt. Van een ander waren beide voeten verbrand. E*,i- ,den werden naar bun woonplaats Win schoten per auto vervoerd. Een arbeider uit Rotterdam verbrandde één voet. Nederlander tc München gearresteerd. Te München is, naar de Berlijnscho be richtgever van het „Hbld." meldt, een Nederlander gearresteerd, die plannen had ontwikkeld betreffende het samengaan van Beieren en Frankrijk. De man, die bij de politie niet geheel onbekend is, doch omtrent wiens persoonlijkheid geen voldoende inlichtingen konden worden verstrekt, is voorloopig in verzekerde be waring gehouden. Geheime branderij. Te Reeuwijk is hij G. P. een geheime branderij ontdekt. Aanwezige! voorraden en werktuigen zijn in beslag genomen. Een onjuist bericht. We namen een bericht over uit de „Standaard", (zie Gem. Ber. 2de blad) waarin medegedeeld werd, dat een chauf feur van de Haagsche Autobus Onderne ming, een heer. dio den trein nog wilde Een steeds stijgend succes met den ver koop van onze r Is de prijs van bovenstaande moderne Mantel met Bontgarneering. bereiken wij door de overweldigende keuze, die wij bieden. - Een nauwkeurig vergelijk van onze prijzen gsa zal U doen besluiten bij ons te koopen. sssss Moderne Damesmantels in Veiour (ie laine met jUS biberette kraag, in de nieuwste modellen, f24.75, f28.75. f34.75, enz. §§E Jongedames mantels met en zonder Bontgarneering, in alle moderne stoffen en modellen, f 12.75, f16 75, f21.75, enz. !§§i Kindermantels bieden wij aan in een enorme keuze JEE vanaf f2.75, f3,75, f5.75, f9.75, enz. !§iE halen, tegen belooning van f 2.50, met roekeloozo snelheid naar het station zou hebben gereden. Bij het station zou de heer zich ontpopt hebben ala rechercheur van politie. Proces-verbaal zou zijn opge maakt en de chauffeur zou op staanden voet ontslagen zijn. De heer G. J. Verschuur, directeur van de H. A. B. O., deelt aan het „Vad." mede, dat het bericht van a tot z onjuist is. Ook de politie deelde mede, dat haar van de zaak niets bekend is. KERftfêSEUWS De Vijftigste. Den 28sten October a.s. zal Mgr. Gal lier voor de 20ste maal den verjaardag zijner bisschopswijding vieren en daar mede zal zijn bestuur dat van al zijn voorgangers op den Haarlemscben zetel in duur overtroffen hebben. En op den lsten dierzelfde maand, ge wijd aan do Koningin van den AUerh. Rozenkrans, heeft hij de bijkerk van O. L. Vr. van den Allerh. Rozenkrans te Rot terdam verheven tot parochie. Dit is de vijftigste parochie, die in die 20 ja ren tot stand kwam, zoodat ook daarin het bestuur van dezen Haarlemschen kerkvoogd dat zijner voorgangers over- treft. Het merkwaardige is, dat juist in de twee laatste lustra het getal parochies in zulk een snel tempo vermeerderd is: het lste lustrum zag 7, het tweede 6, maar het derde 18 en het vierde 19 parochies op richten. Amsterdam vroeg daarbij het leeuwen deel: 8; Den Haag 7, Rotterdam 6, Haar lem 3, Delft 2, Egmond 2, Heer-Hugo- waard 2, en twintig andere gemeenten elk 1. Daarenboven zijn er nu nog 5 in voorbereiding: Den Haag, Leiden, Rot terdam, Voorburg en Amstelveen. De bediening dezer 50 parochies vraagt reeds het werk van 100 priesters, n.l. 14 van 1, 18 van 2, 13 van 3, 3 van 4 en 2 van 5 geestelijken. Dit feit alleen toont reeds aan hoe noodzakelijk de stichting dezer kerkgemeenten was. Wij mogen en moeten natuurlijk zeer dankbaar zijn, dat zulk een uitbreiding der zielzorg in slechts 20 jaren mogelijk was; wijkoesteren diepen eerbied voor het Godsvertrouwen, dat zooveel onderne mingen aandurfde en voor de energie en de toewijding, waarmede die opdrachten werden uitgevoerd. Maar bedenken wij ook wel voldoende welk een last en zorg daardoor op de schouders van betrekke lijk weinigen geladen werd? Zeker, een ontzaggelijke som werd door de moeizaam rondtrekkende stichters verzameld, waar door zij in staat gesteld werden te kun nen beginnen; maar een veel grootere som die zeker in vele millïoenen loopt, moest worden geleend, en voor die leeningen moet rente, moet aflossing worden opge bracht, en onderwijl moet de parochie worden onderhouden en uitgebreid. Is het wonder, dat 20 van deze parochies nog slechts een voorloopige kerk bezitten en verschillende van deze een echt-armoedige noodkerk? Dat een aanmerkelijk aantal der andere slechts een deel van hun kerk konden houwen cn dat het meerendeel onder echt-verlammende zorgen gebukt gaan? Dat vooral zij, die in de laatste jaren beginnen moesten, niet weten hoe aan hun verplichtingen te kunnen voldoen? Bij dit alles is geen grootspraak. In tegendeel! Als ik deze regels nog eens overlees, betreur ik het, dat ik niet dui delijker en krachtiger in een paar woor den kan aangeven de groote behoeften, dio vele dier 50 parochiën hebben, en haar onmacht om die zelf te dragen. Maar ik hen vast overtuigd, dat ieder, die een enkel oogenblik nadenkt, hegrij pen zal, dat zonder zeer krachtige hulp, verschillende niet kunnen geven, wat van haar gevraagd wordt. Daarom is do stichting der 50ste pa rochie bij den 20sten verjaardag der bis schopsconsecratie van Mgr. Gallier een gereede aanleiding voor mij om met hij zonder groot vertrouwen te vragen orfli vele nieuwe jaarlijksche bijdragen aan het fond.? „voor onze arme nieuwe paro chiën". TH. M. P. BEKKERS, Rector. NJ3. Nu de Giro-dienst is stopgezet ge lieve men te zenden per postwissel of aan-,, geteekenden brief aan hot adres Huize Bijdorp, Voorschoten. ST@PSggjEUWS Bevordering der kennis van het Katholicisme. Het comité ter bevordering der kennis van het Katholicisme te Leiden, zal een serie van acht voordrachten geven in het Universiteitsgebouw Kloksteeg 23, 8 uur 's avonds op do Donderdagen 25 October, 3, 15 en 29 November, 17 en 31 Januari, 14 en 28 Februari, door: Prof. J. P. Ver haar, (Groot Seminarie Warmond), over de onderwerpen: 1. Redelijke Grondslagen van het Katho licisme. 2. Wonderen. 3. Wat dunkt U van den Christus! 4. Onfeilbaarheid en Dogma- 5. Geloof en Wetenschap. 6. De Liefde Gods. 7. Het H. Misoffer. 8. Maria Vereering. Het comité stelt zich ten! doel: het meer algemeen bekend maken van het Katholicisme speciaal onder de meer ont wikkelden en tracht dit déél te bereiken door het geven van wetenschappelijke voordrachten, waarin zoowe* van psycho logisch als van dogmatisch standpunt-, zon der etenige polemiek, de R. K. levensbe schouwing en geloofspractijk in haar we zen en groei zullen worden verklaard en toegelicht. Namens de Petrus Canisrus Vereeniging heeft in het comité zitting Rector Th. M. P. Bekkers, Voorschoten. Het comité bestaat uit-: Dr. W. Weebers, Hooigracht. 31, Leiden; Mej. M. W. Dries- sen, Med. Doet-., Oude Singel 24, Leiden; Mej. J. Noordman, Haagweg 5, Leiden; Mej. L. Ten Braak, Med. Stud., Aalmarkt 11, Leiden; H. J. H. van Buchem, Litt. Stud., Nieuwe Mare 25, Leiden1; O. A. Dries'se», Med. Doet, Breescraat 125. Nauwelijks is de Missieweek voorbij of bovengenoemd comité vraagt de aandacht van zijn Katholieke Geloofsgenooten voor oen andere missie, die van verspreiding en bevordering der kennis van bet Katho licisme speciaal onder de andersden kende studenten aan onze Lcidsche Universiteit. Het comité veronderstelt en hoopt het van harte dat de beurzen van zijn geloofsgenooten in do missieweek zijn plat geworden, maar toch Avaagt het met ver trouwen of in het uiterste hoekje van de portemonnaie nog niet een offertje zit- voor dit zoo groot werk. De lezingen zijn speciaal bestemd voor andersdenkende studenten aan onze Uni versiteit, maar ook toegankelijk voor an deren en ook voor Katholieken, maar zij kosten geld en dat hebben wij niet. Dankbaar is het comité voor de giften, die het van zijn leden mocht ontvangen, maar .met vertrouwen wendt het zich tot zijn geloofsgenooten cm hetzij door toe treding als lid hetzij door een gift het to steunen. Onze penningmeesteres, Mej. J. Noord man, Haagweg 5 alhier zal dankbaar elke toetreding noteeren en elke gift in ont vangst nemen. Wij zijn in do Missieweek overtuigd ge worden van het schoono werk, dat al die Missionnarisseni in verre landen onder de heidenen verrichten; ook ons werk de verspreiding van ons H. Geloof onder an dersdenkende studenten in ons eigen land, is zoo'n schoon werk. Steunt ons dus ruimschoots, de Goede God zal er U voor loonen. Namens het comité: Dr. W. F. M. WEEBERS. Leiden 17 Oet. 1923. Missieientconstelling 1116 Oct. Lo t er ij-Go m i té. Dit comité maakt ons bekend dat er in do lijsten opgenomen in de nummers van ons Blad van 16 en 17 Oct. eenige fouten zijn geslopen. Om verdere onaangenaamheden le voorkomen berichten zij dat de volgende nummers in deze lijst moeten veranderd worden 2494 m./z. 2493 en 7314 m./z. 7414. Prijzen zijn af le halen aan de B. K. Militaire Vereeniging 's morgens Van 9 tot 12 en Js middags van 3 tot 5 uur 'tot en met Dinsdag 23 Oct. behalve Zondag. „Een uitstapje ir de Wereldruimte". Blijkens een annonce in dit blad houdt de heer F. G. Geerling in den Schouw burg op Donderdag 25 October a.s. een populair-wetenschappelijko demonstratie over de „Wonderen van het Heelal en der Voorwereld", met talrijke lichtbeelden. Zooals we nog van vroeger weten, wordt dit een hoogst interessante en leerrijke avond. Leidsche Burgerwacht. Op 19 November a.s. zal het 5 jaar gele den zijn dat de Leidsche Burgerwacht werd opgericht. Dit eerste lustrum zal gevierd worden, met schietwedstrijden op 8, 9 en 10 November a.s., waaraan twintig Burger wachten zullen deelnemen, en een feest avond op 19" November a.s. Deze feestavond zal worden opgeluisterd door het muziekgezelschap „Orpheus" en de heeren Clinge Doornbos, Van Gennep en Scholten. De gewone schietoefeningen met marga- patronen zullen wederom gehouden wor den, als verleden jaar, en zullen aanvan gen op Dinsdag 23 October a.s. 8.30 nam. Volksbondsnieuws. He leden van den R.-K. Volksbond wor den er nogmaals aan herinnerd, dat Zon dag wederom een sjoelbakwedstrijd in het Bondsgebouw plaats heeft. Steun „Hulp in Nood", dan kan ook „Hulp in Nood" steun verleenen. Aan den heer G. L. v. Buuren, kapi tein ter zee le klasse, commandant der Kweekschool voor Zeevaart, is op zijn verzoek eervol ontslagen uit 's Rijks dienst, onder dankbetuiging voor de vele verdiensten, den lande bewezen. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rijnland te Leiden verzoekt ons er op te wijzen, dat zij, wier handelszaken in het Handelsregister rijn ingeschreven, hij het intreden van wijzigingen daarvan terstond aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken mededeeling dienen te doen. De inschrijving dier wijzigingen in bet Handelsregister, waarvoor de Kamer van Koophandel voornoemd gaarne de noodige fonnuliearen beschikbaar stelt, geschiedt kosteloos. Men overtuige zich, door persoonlijk bij het Handelsregister inzage le nemen, of wellicht verzuimd is van een wijziging verplichte opgave te doen. Het Bureau der Kamer van Koophandel cn Fabrieken, Breestraat No. 7880, gebouw „Amicitia", is te dien einde iede- ren werkdag van half negen tot twaalf uur en van half twee tot vijf uur geopend. Hier ter stede is een studentenafdeeling opgericht van het Dietsch Studentenver bond. Leiden was tot dusver de eenige uni versiteitsstad in ons land, waar geen af- deeling van het Verbond bestond. Vrijdagavond 25 dezer zal in het klein, auditorium der Universiteit op uitnoodi- ging van de Leidsche afdeeling de heer Ëelix Timmermans een causerie houden over zijn nieuwst voltooide werk: De Pas toor uit den hloeijenden Wijngaerdt des Heeren. Er heeft, zich voor dezen avond, die be doeld is als propaganda-avond, 'n eere-co- mité gevormd, bestaande nit: Jhr. Mr. N. C. de Gijsela-ar, president-curator, on Jhr. Mr. Boddaert, secretaris van curatoren der Leidsche Universiteit; Prof. Mr. H. Krab be, rector magnificus; Prof. Mr. A. J.Blok. secretaris van den Academischen Senaatj. Gemeentelijke Aankondig B. en W. van Leiden brengen meene kennis, dat door heil is verleend aan: a. II. Kroeze en rechtverkrijgeiA oprichting van een petroleum^ plaats voor ten hoogste 2000 Liter- lcum op een vaartuig, liggende fc Nieuwe-Rijn vóór de perceelen Kj Rijn Nis 113 en 114, Sectie C en 1659; b. Peter M. Verhoef on recktvertó den tot uitbreiding van de fabric fijno vlceschwaren in liet perceel haavestraat Nis 91010a, Sectiel 2836 en 2837. Kaiüatöüiake Ag®sid LEIDEN. Zondag. Gewestelijke Vergadering Volksbond, Bondsgebouw, te| Dinsdag Graf. Studieclub, Bonds/ tc 8 uur. Woensdag. Bestuursvergadering Volksbond, Bondsgebouw, te Donderdag B. K. Vrouwenbond, Stadszaal, te 8 uur. NIEUWKOOP. Zondag. R. K. Kiesverecniging, naatsgebouw, tc 7 uur. ALGEMEENE AGENDJ LEIDEN. Zaterdag. Lezing met Lichtbeelden, <len heer T. B. Roorda, Comf den, „Hulp aan Japan", Bel hal, te 8 uur. Do avond-, nacht- en Zondagsdies Apotheken wordt van Maandag 15 ber tot en met Zondag 21 October nomen door de Apotheken van del D. J. v. Driesum, Mare 76, telef. 15 W. Pelle, Kort Rapenburg 12, tele' De apotheek van het Ziekenfond Hulp der Menschheid is steeds fa coch alleen voor leden van dil Foe Van Zaterdagavond 8 u. lot Maan; gen 8 uur nemen de volgende huisarts dienst waar: Dr. Bijtel. Hooigracht 80* Tel. 876. Dr. Janssens, Rapenburg 49, Tel Dr. Serct, Breestraat 18. Tel. 581. Dr. Timmermans. Breeslraa'. ft. Tc! Dr. Weebers, Hooigracht 31. Tel. 3S Do geneeskundige Zondagsdk Oegstgeest wordt van Zaterdagai uur tot Maandagmorgen 8 x nomen door Dr. Varekamp, War® weg 22, telefoon 3916. Telegrafisch Weerbarit volgens waarnemingen verricht in ds gen van 20 Oct. 1923, medegel door het Kon. Ned. Meteorology Institunt te De Bildt. Hoogste Barometerst.768.9 Touloi Laagste Barometerst.: 721.7 Vestm Verwachting tot den avond yan '1 Meest matige Zuidelijke tot 'i lijke wind, zwaarbewolkt of betr regenbuien, iets koeler. Prof. Dr. A. W. Nicuwenhuis, de literaire faculteit; Prof. Dr. J. If Ier; prof. Dr. H. T. Colenbrander, R. Casimir; Jhr. H. H. G. Verspijd ses en P. Heering, ab actis van heil Studentencorps; Mej. M. C. J. del presidente van de Vrouw. Stud. Vet D. Duyvis, ab aetis der Vrouw. Stc G. H. Blanken, praeses van de li: faculteit der Leidsche Studenten; Bie, oud-pr. van de R.K. Studente niging Sanctus Augustinus; Chr. C praeses der N. C. S. V.-afdeeling; Scvenster, praeses van den V. C. S W. H. Dudok van Heel, redacteur' orgaan Virtus Concordia Fides. Bij de gisteren gehouden aanbs van Levensmiddelen ten dienste ff delijke Werkinrichting voor het van 1 November 192330 April 1$ laagste inschrijvers de volgende den voor de artikelen bij hunne vermeld, t. w.: B. Ouwerkerk: Rijst 22 cent, f cent. Groene Erwten 28 cent, Cap 36 cent, Bruine boonen 48 cent, St cent, alles per Kg.; Verwouw en S zen: Koffie f 1.50 en f 1.20 per J. Ha,anAardappelen f 0.0694; HeetcnAardappelen f 0.0687H.j Zoeto melk f 0.1498, en Karneniel» per L.; Z. v. d. Meij: Kropbroodfj Kg.; L. Broodfabriek: Kropbro» per Kg.; Joh. Poptie: Kropbroed per Kg.; AL Franke: Gesm. rundi* per Kg.; I. Zand voort: Gesffl- f 0.96 per Kg.; G. W. Zand voort Rund vet: f 0.70 per Kg. Alle inschrijvers woonachtig Gistermorgen heeft de 16-jafl!- H. uit Koudekerk hij een woorf ling met de vrouw van J. haar zoodanig met een zwt hoofd geslagen, dat zij tamol'l' verwond werd. Tegen N. B. is proces-verf^, maakt wegens schaking van R. S. In verband met de onlang verduisteringen door B„ confectie-fabriek Holland, 1S door do Justitie en politie cod ingesteld in een pakhuis straat. Een belangrijko par'1', tuien en andere goederen

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 2