I SPAARFONDS VOOR BODEMCULTUUR Pen Haag: H.K.V.—Fluks. Rotterdam: O.S.G.R.1—H.V.C. Noordelijke lo klasse. -• Hilversum: ExcelsiorReady. 'Haarlem: Advendo—D.E.V. Twee do klasse G. V Hen Haag: De Kraaien'^ 1 Oostelijke af deeling. V leklasse. rA. Nijmegen: Be Quick—Rapid. B. Almelo: A.K.C.Naas. Zutphen: RapiditasH.K.G. WIELRENNEN. Gaai de Tilburgsche baan geslGGpt werden? Naar de „Msb." uit de beste bron ver neemt, is de Raad van Beheer van do T.W.É.M. voornemens om deze schitteren de wielerbaan aan sloopershanden toe te vertrouwen. Do exploitatie der baan heeft door verschillende omstandigheden, gedu rende vrijwel al den tijd van haar be staan, zulke grooto nadeelige saldi opge leverd, dat een verdere voortzetting finan cieel niet verantwoordelijk zou zijn. Wanneer niet een kapitaalkrachtig con sortium van sportliefhebbers gevormd wordt om te trachten deze unieke sportge- legenheid voor het Zuiden te behouden, dan zal ze moeten verdwijnen. De baan is, naar de verklaring van alle deskundigen, eon der best geconstrueerde van de wereld en het zou heel jammer zijn, indien zij nu reeds, ïia een zoo kortstondig bestaan, moest verdwijnen. Land- en Tuinbouw? WAT IS DE OORZAAK VAN DE HOOGE MELKPRIJZEN? (Ingezonden.) Bij bet publiek komt dikwijls de vraag naar voren, wat toch wel de oorzaak is van de aanhoudende schommelingen in de melkprijzen. Dit is niet in een paar woorden te zeggen. Verschillende factoren werken hiertoe mede, doch de hoofdfactor is wel de wet van vraag en aanbod. Wel tracht men op de z.g. zuivelwaarde, dat is de gemiddelde prijs, die de uit de melk vervaardigde producten opbrengen, zooals boter, kaas en gecondenseerde melk en melkpoeder, den inkoopsprijs der con- sumptiemelk te stabiliseeren, doch er ko men tijden, dat de melk zóó schaaxsch is, dat het onder den melkhandel, d. z. do slijters en de fabrieken, een strijd ont staat om voldoende melk voor consumptie en verwerking te krijgen. Een logisch gevolg biervan is, dat de melkprijs met sprongen omhoog gaat. Deze toestand treedt meestal in tegen half Oc tober, wanneer de koeien minder melk gaan geven. Vandaar de sprongsgewijze verhoogingen van den melkprijs van de laatste dagen. Ook do prijzen van boter en kaas etc., die afhankelijk zijn van de wereldmarkt, zijn thans zeer hoog, wat natuurlijk ook inhoudt verhoogde melk prijzen. La het voorjaar daarentegen komt er overvloed van melk, omdat de boeren, die zelf kaas maken, dan een paar maanden dit bedrijf stop zetten en de melk voor consumptie of verwerking aan de fabrie ken aanbieden. Dan kan de toevoer van melk zóó overvloedig zijn, dat de fa brieken alles niet kunnen verwerken. Het gevolg is veelal verlaging van den prijs. Dat we geen vooroorlogscke melkprij zen meer krijgen van 6, 7 en 8 cent, kan ieder mensch met normaal verstand wel lagaan. In aanmerking genomen de veel \oogero exploitatiekosten van do boer derij. De enorm hooge pachten van lande rijen, hooge belastingen, polderlasten, «eeprijzen, veevoeder, arbeidsloonen enz. In menig opzicht zou ook de hoer gaar ne de tijden terug verlangen van voor den oorlog. Ook de distributie eischt natuurlijk meerdere kosten dan voor den oorlog. De marge van inkoopprijs en straat- prijs is gemiddeld f 0.05 per L. De melk eisebt natuurlijk zindelijko verzorging en het publiek wil graag aan huis en naar alle eischen worden bediend. Zoodat een redelijke winstmarge voor de slijters niet meer dan billijk is. Uiteraard is melk een artikel dat zeer nauw luistert naar hygiënische bebando- tnig en toch laat dit nog in menig opzicht zooveel te wenschen over. Niet alleen bij den boer zelf maar ook bij vele slijters. Vooral hebben wij hier op het oog do z.g. melkkladders die de melk uitloopen voor een paar centen beneden de gewone etraatprijs der melk. Dat hier de gezondheidsinspectie niet een beetje beter op let is mij een raadsel. Als bet waar is wat de boeren mij heb ben verteld, dat het dikwijls gebeurd, dat de busschen, waarin dezo melkavonturiers 4un melk vervoeren niet eens worden ge reinigd, dan is het toch meer dan erger lijk dat hot publiek dergelijk melk ten ver koop wordt wordt aangeboden, in onzen lijd waarin alles ademt naar hygiënische verbeteringen. In negen van de tien ge vallen neemt de huismoeder de goedkoop ste melk, omdat de grooto massa onver schillig voor do kwaliteit van de melk, die het niet kan beoordeelen en kan waarne men en daarom alleen op de prijs let. De meesten zullen wel niet weten dat melk in ondeugdelijken of vervuilden toestand een zeer gevaarlijke drank kan zijn, waarin allerlei schadelijke bacillen Welig kunnen tieren. Het is ook een feit dat de wijze waar óp de melk in de steden wordt gedistri bueerd niet de meest practische en daar óm de goedkoopste is, doch daarover zul len we ons hier niet verder uitlaten. V. B. Gemengd® Berieiifen. UIT DE RADIO-WERELD. fflf- .HfL" Radio-concerten. Programma van het Radio-concerfi, Zondag 21 October 1923, des voormid- Iflags van 10 tot 11 uur, uit te zenden op golflengte van 1100 meter met den LESB3EN STATIONSWEG 43 telefoniezender PGUU (Heussenlaborato- rium, Sonoystr. 77 te 's-Gravenhage) met medewerking van The Hague Jazz Boys, onder leiding van den heer W. R. de Gre- ve. 1. The Hague Jazz Boys Marsch; 2. Foot-Foot Footsie; 3. En Garavane; 4. Toujours-toujours; 5. Les nuits du bois; 6. Taint nobody's darling; 7. Mr. Gallagher Mr. Shean; 8. Home sick; 9. Farwell blues; 10. Hordnoo blues; 11. Yes, we have no bananas; 12. Carolina in the morning. Op Zondagavond 21 October, des avonds te 8.30, op een golflengte van 10.50 meter, geeft de N. S. F. te Hilversum een draadloos concert. Do medewerkenden aan het concert zijn ditmaal: mevr. Gusta Rcclaire, Hilver sum, zang; mevr. Leopold-Draper, Hilver sum, piano; dr. H. M. Leopold, Hilversum, viool; de heer J. Drooglecvcr Fortuvn Bussum, viool. Het programma is: Sonate voor 2 vio len en piano, Handel; Aria Mignon (zang), Thomas; Sonate in o (piano), Beethoven; Andante sosteenuto (viool), Sjogren; Zi- geunerlieder (zang), Brahms; Andante concert, (voor 2 violen en piano), Bach; Ave Veram (zang, viool en piano), Mozart; Hochzeitstag auf Troldhaugcn (piano); Grieg; "Wiegenlied (zang), Brahms; Ave Maria (zang), Schubert; Standchen (zang) Schubert: Chant Hindou (zang, viool en piano), Bemherg. Gmrecpsiaïion te Groningen. Sinds eenïge weken is te Groningen een zendstation voor telefonie werkzaam op plus minus 1100 M. golflengte. Het is n.l. het zendstation der N. V. Groningsclie Electriciteits-Mij. „Gema, Groningen". De- werkuren van bovengenoemd zend station zijn de volgende: lederen avond van 77.15 u.: weer bericht van het K. M. I. te Do Bilt, tele fonisch herhaald; des Maandags -fm 89 u. n.m., pianomuziek; des Zater dags van 1%8 K u. n.m. pianomuziek. Be Efioelschc omroep. De golflengte van eenige der Engelsclie stations zijn gewijzigd en tijdelijk vastge steld als volgt: Londen 363, Manchester 370, Bourne mouth 385, Aberdeen 495 meter. Do overi gen zijn. gelijk gebleven. Op het programma yoor het winter-sei- zoen van Birmingham 5 I T staan: 4 Nov. „Schöpfung" van Haydn; 11 Nov. „The Last Post," Stanford; 14 Nov. „Hiawatha", Coleridge'Taylor; 21 Nov. „Zauberflöte", Mozart; 12 Dec. „Bohe mian Girl", Balfé; 21 Dec, „Lohengrin", Wagner; 24 Dec. „Messias", HandeL fvïeïsjs vermist. Sinds vorige week Vrijdag wordt te Heez het dochtertje van J. S. vermist. Ook haar kleeren zijn uit de woning ver dwenen. Het meisjs is stokdoof en kan daarbij zeer moeilijk spreken. Het is de politic nog niet gelukt haar verblijfplaats to ontdekken. De fraude bij de Haagsche Gemeentebelastingen. Gisterochtend zijn door de Centrale Recherche te Den Haag aangehouden en in politiebewaring gesteld, do ontslagen deurwaarders der gemeentebelasting B. W., 39 jaar, A. J. F. V., 45 jaar en C. A. L., 53 jaar, die zich zouden hebben schul dig gemaakt aan verduistering van gelden der gemeentebelastingen. Provocatie. Woensdagmiddag aldus vertelt de „Stand," stapte een heer in de H.A.B. 0., die op weg was van Leidschendam naar Den Haag. Daar moet hij den chauf feur gevraagd hebben zóó hard te rijden, dat bij zijn trein aan do Staatsspoor nog ion halen, waarvoor hij den chauffeur een rijksdaalder beloofde. Do bestuurder moet toen gereden hebben wat hij kon om op tijd te zijn. Aan het station gekomen maakte de bewuste heer zich bekend als rechercheur en bekeurde den chauffeur wegens to snel rijden, waardoor hij de veiligheid in gevaar had -gebracht. Het rapport werd gestuurd naar den on derneaner der H.A.B.O., die den chauffeur op staanden voet heeft ontslagen. De zwendel bij de Brussclsche bank. Men meldt uit Middelburg aan do „Msb.": Door do rechtbank to Middelburg is rechtsingang met last tot instructie cu ge vangenhouding verleend tegen W. P. van Pagé, directeur van het bijkantoor van do Brusselsche bank aldaar, thans gede tineerd. Naar wij verder vernemen, wordt van P. verdacht van het ten gelde maken van stukken, dio slechts door een cliënt in be waring waren gegeven. Ook zouden stukken tegen een zeer Imo gen koers, men spreekt van ruim 170 pet. zijn verkocht, dio -slechts een zeer geringe waardo vertegenwoordigen. De Justitie schat do gezamenlijke be dragen, waarvoor bij do BrusselschS bank to Amsterdam werd opgelicht, op onge veer 5 J. fi miilicen, verneemt de „Tel." Do kans is niet uitgesloten dat het nog meer is. Het personeel van de bank hoeft giste renmiddag na het vertrek van de justitie do zaak maar gesloten. Gebleken is, dat do Brusselsche bank niet geheel vrij staat van do Haagsche Crediet- en Cora mi s siebank, dio op het Plein in Den Haag is, of liever, was ge vestigd. Uit de nasporingen is geblekeri, dat beide zaken heel dikwijls parallel loopen en zich in elkaar verwarren. De directeuren van do Haagsche Bank zijn zekero Bijmolt en Vosselman, lieden van hetzelfde slag als Bridée ca Da Jong. Bij- No. 5. TELEFOON 408 9725 LEIDEN, October 1923 POSTREK. GG808 L. S., Wij merkten in onze laatsto annonce op, dat ons bedrijf aantrekkelijk is voor allen, die belang hebben bij een goede exploitatie van onzen eigen vaclerlandschsn bodem. Het mag van aigemesne bekendheid geacht v/erden, dat een welvarende boerenstand ten goede komt aan allo klassen der bevolking. Hieraan mede te werken is één der onderdeelen van ons bedrijf, n.l.: a. Financiering van landaankoop en •ontginning, speciaal ten behoevo van kleine grondbezitters. b. Het bezit van eigon grondex ploitaties. Eenige mededeslinge.n over wat wij op dit gebied reeds hebben bereikt gevon wij een Volgenden keer, 9658 Hoogachtend, Soaarfonds v. BodsmcuHuur molt voerde den titel van directeur, of schoon Vosselman vanwege zijn vele aan- deelen het meest in de melk to brokken had. Zij begonnen van het Haagscho hoofd kantoor een bijkantoor te maken1. Er wer den twee fatsoenlijke lieden, wien van de kwade trouw niets bekend was, aan genomen, terwijl do boekhouding naar Amsterdam werd overgebracht en vervan gen werd door een geheel nieuwe. Na eenigen tijd verdwenen Bijmolt en Vos selman, maar werden te Amsterdam op last van do justitie gearresteerd en naar het Huis van Bewaring overgebracht. Een derdo zekere Karssemeyer, die een zelfde rol speelde als Witteveen bij de Brusselsche Bank (en later ook diens op volger werd) wordt op het oogenblik nog gezocht. Er zijn wijzigingen, dat hij de wijk naar Duitschland heeft genomen- Van dezen Karssemeyer is bekend, dat hij vroeger remisier en de rechterhand van Bridée was. Do trucs, die de Haagsche combinatie er op nahield, waren een copio van de „heeron" {Ho bij de Brusselsche Bank het heft in handen hielden. Karssemeyer bij voorbeeld heeft aan de overzijde van het IJ gewerkt en er o.a. twee lieden laten inloopen. Hij wist him f 2500 en f 3000 Lcening Staatsspoorwegen afhandig te maken en speelde hun hiervoor waardc- looze Danuba Oil Cocmpany-aandeelen voor in handen. Het is de politie en justitie bekend, dat nogmeer van zulke combinaties van mis dadigers in Amsterdam werken- Te ho pen 13 echter, dat do jusitio zal weten te voorkomen dat de daders zich uit de voe ten maken, zooals, het geval ia geweest met Bridée en Do Joïig, van wie nog geen spoor te vinden, is. Het recherchebureau Utrecht" te Rot terdam deelt nog het volgende mede: Een onzer tegenwoordige cliënten en vrijwel de grootste' benadeelde van do Brusselsche Bank en Crediet- en Com missiebank te Amsterdam deelde ons op 17 September 1.1. zijn wantrouwen mede, waarop wij besloten, to Amsterdam een onderzoek in te stellen en het bleek ons alras dat wij met geen onbekende zwen delaars te deen hadden. Na enkele uren was ons zooveel bekend dat wij een, on derhoud verzochten met Mr. B. J. H. Dons rechter-commissaris. Op 14- September 1.1. waren voor een kleine zaak gearresteerd A. J. Vosselman, A. H. Bijmolt en G. Karssemeyer, welke laatste toen wij op 18 daarop volgende kwamen, reeds in vrijheid was gesteld en beide anderen zouden volgen. Ons bijge bracht materiaal was echter van dieni aard, dat ook voor K. weder gevangenne ming werd gelast; doch deze bad van zijn vrijheid gebruik gemaakt het eerst de Brusselsche Bank to waarschuwen en daar op verdwenen ook direct haar directeuren N. H. do Jong en P. J. Bridée.. Inmiddels vertrok K. met do auto van Vosselman naar Brussel, evenals do beide voornoem- do directeuren. Dadelijk hebben wij naar voren ge bracht, dat beide instellingen vrijwel het zelfde waren, daar Vosselman in beide was geïnteresseerd en men aldus te werk ging: de ecno instelling verkocht aan cliënten voor grooto bedragen en hooge koersen terwijl dan de andere zich aan diende om do werkelijk waardelocze ef fecten weder to verhandelen. Verschillen de malen, werden zelfs stukken verhandeld van instellingen, welke failliet waren. Direct zijn wij begonnen met onze actie tegen do banken door middel van onzen raadsman Mr. C. Dijstra te Amsterdam, welke op zijn beurt als financieel deskun dige den heer Selter heeft aangenomen. Men waa in Amsterdam echter wat hui verig van de liecren en een beslag, dat wij bij do Brusselsche Bank hadden doen leg gen, in kort geding moest voor de presi dent opgeheven worden, omdat niet- dui delijk was dat beide instellingen onder een hoedje speelden en dat cr vermoeden van verduistering was. Vosselman van mb. van do oene directeur-eigenaar en van de andere commissaris. Toen het beslag opgeheven moest wor den., hebben wij direct een aanklacht doen indienen van hen, wat nu behandeld moest worden, te meer daar men in Utrecht was overgegaan tot arrestatio van den remisier W. van Baaien) en in Middelburg van Pagé, gevolgd door .Witteveen. Verder dient nog medegedeeld, dat de Jong en Bridée zoowel als Karssemeyer geregeld hun kantoor bezochten en vrij geregeld toen het beslag was opgeheven op 11 October j.l. en eerst sedert' een' paar dagen naar Brussel zijn vertrokken, waar nog een kennis van hun is (Jacob de Geus) van do Internationale Bank voor Handel en Industrie. Sic transit Hef mag zijn, dat do uitvinder der „Rot- terdammertjes", do gcwicksto organisator der bekendo premieleeningen, ondanks zijn faillissement nog over belangrijke som men beschikt; maar het moet tocli een hard gelag voor Broekhuijs wezen, te zien, hoe zonder dat hij daaraan ook maar iets kan doen, zijn hebben en hou den, voor zoover het te Rotterdam in de panden van „Het Gouden Kalf'1 aan den Oostzecdijk was ondergebracht, te kijk wordt gezet voor alles en iedereen, schrijft do „Msb.". Alles waarin hij toch behagen heeft ge schept, te midden waarvan hij misschien een gelukkigen tijd lieeft doorgemaakt, het staat thans tentoongesteld voor Jan Pu bliek, open cn bloot voor allo nieuwsgieri gen. Do inboedel van Broekhuijs wordt pu bliek verkocht en Donderdag verdrongen zich op koopjes-belusten op de vier verdie pingen van het dubbele pand. Beneden vergaapte men zich aan bet Chineesche en Japanscho porselein in de Japansche kamer, waar vele prachtige en kostbare stukken getuigden van een gou den tijd. Mooie kasten staan er tusschen, schilderijen van behoorlijke kunstenaars. Fraaie tapijten liggen er. Op de eerste ver dieping staan baden, waschtafels enz. en er zijn nog verschillende huiskamers, als mede een werkkamertje, waar onwillekeu rig de gedachte opkomt aan geweldige re clame-campagnes een vernuftig in elkaar gezette premiesystemen. In de verschillende kamers op do twee hoogere verdiepingen ligt linnengoed uit gestald, zilverwerk, porselein enz. Er staat een kinderledikant met blauwzijden hemel. Hier heeft het kind van den cyni cus in geslapen onder een blauwzijden he mel, het kind, waarvan ergens anders een hobbelpaard en ander speeldgocd te koop staat. In een slaapkamer hangt een groote foto van Louis Bouwmeester, in vergulden lijst gevat. Ze schijnt een bevestiging te zijn van Broekhuys' bewering indertijd, dat van al de kunstenaars, wien hij een landhuis cadeau gaf, hij liet alleen Bouw meester uit sympathie en vereering deed, terwijl, do anderen slechts reclame-objecten waren Als het stapeltje boeken aan Broekhujis heeft behoord, dan stemt hun strekking verrassend overeen met het karakter van den eigenaar. Er ligt een complete serie van de avontuurlijke Tarzan-verlialen, waarin iemand als hij behagen moest vinden. Verder wat romannetjes van den eroticus Guy- de Maupassant, enkele werk jes van Rider Haggard, óók avontuurlijk, c-n dan een werk van Rupert Hughes, dat in zijn titel veelzeggend is: „Wo can 't have anything" „Wo kunnen niet alles hebben". En dan nog een Engelsch prachtwerk over Botticelli. Do inboedel maakt echter duidelijk in druk te zijn van een nouveau-riche, er was geen enkel lief oud ding bij, dat vaak in oude inboedels zoo treft, van die „things of beauty", geslachten langverzorgd door liefhebbende banden. Do nieuwsgierigen gaan door de ver schillende kamers, betasten en becritisee- ren de kostbaarheden en rekenen wat ze willen uitgeven, voor al die dure zaken, die eens werden gekocht in het besef van overmacht en alles-kunnen, op denzelfde onverschillige wijze, waarop ze nu ver kocht worden. UIT OE OREGEWBHG BODEGRAVEN. Bestrating. Deze week is een aan vang gemaakt met de bestrating van den Zuidzijdschenweg, welke, zooals men weet, tot Nieuwerbxug geheel wordt be straat. Het werd kordt uitgevoerd door de firma Gesman en Zoetenmeycr van Al phen aan den Rijn, zijndo do laagste in schrijvers. SASSENHE1M. Gemeenteraad. Voorzitter do Burgemeester. Heb lid Speelman is met kennisgeving afwezig. No tulen worden goedgekeurd en ecnigo door Ged. Staten goedgekeurde raadsbesluiten worden voor kennisgeving aangenomen. Een schrijven van eenige bewoners van Klinkenberg omtrent doortrekking water leiding cn plaatsing watertoren Warmon- derdam. Zal bij punt 5 der agenda worden behandeld. B. en W. vragen den Raad machtiging het voormalige brandspuithuis aan de Vaartkado te mogen verhuren voor berg plaats. De heer van Rhijn wilde het bestaande pand en de daarbij behoorende grond maar verkoopen. B. en W. duiden met motieven aan, dit nu nog niet te kunnen doen. Weth. Warnaar stelt voor het complex voor een jaar te verhuren en dan te verkoopen. Do Raad geeft B. en W. toestemming tot Mei te mogen verhuren en dan verkoopen maar zag dit gebouw liefst niet als woon huis maar als bergplaats. 'Aldus wordt besloten. 1 Do Voorz. geeft daarna een finantieel overzicht der Fröbelschool in verband met een subsidie-aanvrage daar de school een j tekort heeft van f 400.ongeveer. B. en W. 1 stellen voor f 300.subsidie te verleenen jaarlijks, ingaande 1923 tob wederopzeg- ging. Do lieer v. Zonneveld is niet voor subsidieverlening indien het particulier 1 initiatief niet alles in het werk heeft ge steld om dit bedrag uit paitieuHeï»! te verhalen. Hij wil vcor dezen "L"1 subsidio toestaan maar voor een ij heer Verklcy deelt deze mecuing wijl dc heer v. Heemstra het vConu B. en W. steunt. Over het voorstel 'v en W. staken do stemmen; voor do j! van der Geest, Bader, Warnaar, v.i stra en ÏCrcm, tegen do lie eren Ven-K Zonneveld, v. Rhijn, Bis-chops cnl,» kerkerk. Het voorstel wordt dus faJ den. Dc verordening aanwijzing sta-j-! woonwagens wordt aangenomen. Gt* standplaats zelf ontstond debat D„" v. d. Geest gaat er niet race aceoord de wagens te plaatsen aan dc R«sthofi Op den weg is men niet vrij van ]er( vaar en hij acht liet onjuist om na mooiste omwandeling in ons dorp wagens tc plaatsen, afgezien van hol dat daar ruim gelegenheid is cm pay te weiden, hooi to halen en groenten Hij wenSclit ze achter op den Mii plaatsen aan de Kooi. Linnet; Dc heer v. Heemstra bepleit r.cgoj dat de toestand aan den Rijksweg z, bestendigd kan blijven. Do heer Krom zal niet voor dit voor- stemmen. Z.i. wonen aan de Rusthof ook menschen net zoo goed als Rijksweg. Als voorsteller een andore sj plaats wil dan de Rijksweg moet hij ook aangeven. B. en W. wijzigen hun voorstel door te stellen do wagens te plaatsen cp Menneweg in den bocht en mochtt» meerdere komen achter op den Mens Aldus wordt besloten. B. en W. stellen den Raad voor de waterleiding door te trekken tot aani degaal en op den Warmonderdam tol C. de Hollander. Aldus wordt besloten Nu komt in behandeling adres bow< Klinkenberg en Spoorlijn. B. en "W. j seeren dit voorloopig niet toe te sta gezien de hooge kosten en de weinige! woners aldaar. Do heer Krom bepleit het goed mi dat de-ze ingezetenen als belastiixgbc'ji op watervoorziening hebben: „gelijke niken gelijke kappen". B. en W. zegt toe, indien het waterleidingnet eanmaïl exploitatie komt, deze zaak nog eem der do oogen te zien. Aldus besloten; Een crediet voor gedeeltelijke vertu wing straatweg naar Warmond f 1000 wordt toegestaan. Eveneens crodiet f 3500 voor bestrating, Tiepla en liet leggen van trottoirs en kolken do gedempte oude Haven. Tot verkoop eiken bocmcn Tejiic) laan wordt besloten. Wijziging Gemeentebegrootin| wordt goedgekeurd. Aan de ordo is herziening sckoolg verordening. Alvorens dit aan de orde stellen, stellen. B. eni W. voor om taan, volgens do verordening tc Leü B. en W. de bevoegdheid te laten inbare posten to laten schrappen. De heer v. Zonneveld is tegen de maatregel. Leiden is Sassenheim niet; kennen de menschen alhier en Leü moet volgens advicz-en van ambtea werken. De heer Warnaar wenscht gaarne aan den Raad over te laten, behoeven B. cn W. dezo zaak niet gel alleen op te knappen. Do heer v. d. ft voelt veel voor 't voorstel van B. Do heer v. Heemstra vindt het ook b de beslissing aan B. en W. te laten, kunnen in dezo zaak gemakkelijk fcc sen te meer daar zij ook de verschil personen kennen. Bij stemming over het voorstel us en W. onthouden zich de beide veit ders van stemmen. Voor de heeren v. d. Geest, Bisschop en v. Heemstra; gen Verkleij, v. Zonneveld, Lekkerke en v. Rhijn. De stemmen staken dus. De Voorz. stelt voor de behandel verordening heffing schoolgelden uit stellen tot do volgende zitting. De heer v. Zonneveld vraagt een-al) 'beschouwing over deze verordening, vindt in dezo verordening een onbift lieid, daar ook gezinnen met personen 21 jaar voor aftrek va-n Jt belastbaar komen) van den vader gelden. Hij ook het belastbaar inkomen op f stellen als minimum. De heer v. c vindt het lveelcmaal niet erg, dat die eenige kinderen aan 't werk hal vrij worden gesteld. Dc heer Krom meening, dat verschillende personen op 18-farigen leeftijd door het rijk aangeslagen, dus dat boffen zal wj loopen. Do heer Warnaar zegt, mensclien o zoo'n klein percentage betalen aan de kosten voor schokt deelde dit eene eèn onwilligóft mede cn toen volgde onmiddellijke ling. De lieer Krom zegt, dat ntf zedelijk oogpunt bezien de grooto^ nen niet moet belasten, maar on Zij zijn het behoud van den staat. Bij de rondvraag vestigt de heer Geest do aandacht op den nica Rusthoffloan cn op de verlichting Do Voorz. zegt hierin te zullen w* De heer Krom vraagt-, waarom l" der Qpewb. school f 12000 moest Uit betrouwbare bron meent hij w dat dit voor f 7000 ook kan De Voorz. zegt, dat 't gemeeiit|H zich aan do Rijks voorschriften! iaoC'. den. Vandaar dezo kosten. De hetf meent-, dat-, zoo de school eens t dwijnien, zulk een gebouw nooit ren: is voor deni prijs, die het nu heer Warnaar: dan verkoopen nemeü den strop in eens. Daarna sluiting. WOUBRUGGE. Niet teekenen. Van Soaau* zijde is in dezo gemeente -handteekeningen tegen de vlooW j krijgen, doch men was hen aan huis was oen waarschuwt ven. MRR Alleen gelalen. De histoid molen aan do Wijde Aa a reeds eenigo weken stil en van ners verlaten. Een tragisch j pieuwe molenaar komt maar SI i i i

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 10