Tweede Blad U; /rijdag 19 October 1923 mfPE OMGEViHG* alphen aan den rijn. Het grondbedrijf. Uit het verslag 1922 van de commissie van bijstand Hö Het grondbedrijf dezer gemeente, p dat op 31 December 1922 bet be- ijfskapitaal bedroeg f 455.699.49, en do ennn ,;,,rV0 f30.167.64. In bet verslagjaar gaf eXploitatie van de eigendommen een Gvt|i jijgs van f8.983.814, waartegenover door itoop van eigendommen een winst werd Laakt van f 17.050. De totale opper- Ufl u|0 van de onder het bedrijf bebooren- 3urs-. jonden bedroeg 62.82.43 H.A. In 1922 Sec fejden geen eigendommen aangekocht, ar werd in totaal aan bouwgrond ver- .|,t voor 1.26.42 H.A., voor een som j f64.100. "Ongelukken. Op de stoomwasscherij |e Ster" hand Donderdagmiddag een vrij üslig ongeluk plaats. Zekere L. Z., al- nar werkzaam, bad bet ongeluk uit te en, -waardoor bij met ziju recbteram jhen do centrifugen der machine be eld raakte zoodat dit lichaamsdeel vrij isiig werd verminkt. Nadat dokter de bet eerste verband had gelegd, moest zich in het Ziekenhuis te Leiden onder iro behandeling stellen. In de Hoofdstraat geraakte Donder- een wielrijder met zijn karre- beklemd tusschen een bandwagen en 1 rijtuig, Hoewel bij kwam rallen, trof hem geen letsel. Zijn fiets jwel schoof onder het rijtuig en kon ril worden verwijderd, nadat het rij- van den grond was gelicht. De schade Ye gebracht aan bet rijwiel, was aanzien led ledj medi m< SikkF" uw kt oil i, da - In de Raadhuisstraat schrok gis ter- dag een paard, aangespannen voor een gen. Het dier maakte een zijsprong, ardoor het tegen een huis terecht kwam viel; van den wagen brak een der boo- 0, terwijl het paard aan een zijner alen werd verwond. Verkcoping. Gister had in hotel „De irgulde Wagen" bij afslag de verkoo- i Dg plaats van een bouwmanswoning met :t-, band onder Ter Aar. Perc. I in bod op 2900 werd niet gemijnd en toegewezen de heeren Weber en Zijp te Hoofd- rp. Perc. H, weiland in bod op f 8000 t!i niet gemijnd en toegewezen aan G. Hertog alhier. HILLEGOM. liefstal. Ten huize van den heer ier3 alhier werd do verjaardag van der kuisgenooten gevierd. Wegens uit rei widen kring van familie en kennissen ante i het or des avonds levendig. In den ff°ri ig; aan den achterkant der Woning, tus tylto iea keuken en kantoor brandde den ge- lea avond de lamp. Daar stonden ook blo rijwielen en hingen enkele klee- puDi jukken. Aan een der fietsen hing ook damestasch. Toen de gasten zouden .ver Hen miste mej. H. haar tasch. Aan- kelijk had men geen gedachte op dief- choon de buitendeur openstond en op den grond lag. Het tasch je sk echter inderdaad gestolen. Het hield behalve een kerkboek -en zilveren ro- krans ongeveer f 15 aan geld. Het is brutaal stukje geweest, daar ie gast elk oogenblik kon be lt worden, door het komen en gaan visite. Maar 't stukje werd nog bruta- Mej. B., wonende aan de Hoofdstraat, oemdo zich er op, dat zij haar tasch «genomen had en in de keuken (óók widen avond verlicht) gelegd, op de 1. Zij ging dan ook huiswaarts met de ichte, dat zij er best was afgekomen, ar wie schetst hare verbazing toen ze hgekomen zijnde de taschopende en wk ledig vond! Ook hier was een zil- Kii rozenkrans gekaapt en een gouden nel. De politie doet ijverig onderzoelc «ster Leonards. De goede Zuster larda, die 9 jaren hier do Rooinsche Verpleging bediende en vooral menig leret ar v 3IK- slapje deed in de woningen der t.b.c.-Iij- ders, is verplaatst naar Breda. Wel was zij sinds korten tijd te Sassenheim, doch hier nog verre van vergeten. Zeker zullen talrijke gezinnen de liefdevolle Zuster ook te Breda dankbaar blijven herdenken. Melkprijzen. De melkslijters hebben den prijs der melk weder verhoogd en deze thans gebracht op 17 c. per Liter. Het wordt toch wel een beetje erg! Pluimveevereeniging. Vroeger be stond hier een pluimvee-vereeniging, die jaarlijks ook een tentoonstelling organi seerde. Deze laat echter niets meer van zich hooren en nu hebben eenige pluimvee liefhebbers besloten een nieuwe vereeni- ging te stichten. De heer J. Salman, eige naar van Hoenderlust heeft de uitwerking der plannen in handen. Bij hem kan men zich als lid aanmelden. Slagen de pogin gen, dan wordt spoedig een tentoonstel ling georganiseerd. voorhout. Huisslachtingen. Hoewel deze niet onder de Vleeschkeuringswet vallen, moet toch 4 dagen voor dien kennis gegeven worden ten Gèmeentehuize. Gerasesagjri© Bariofeten. Verdronken. Op den Puttenschen straatweg te Nij- lc#rk vond men Woensdagmorgen heb lijk van een onbekende vrouw, van naar schat ting middelbaren leeftijd, verdronken in een sloot. Op het lijk werd o.m. een spoor kaartje NijkerkAmsterdam gevonden. Een fiets stond in de nabijheid tegen een boom. Heb lijk werd naar Putten overge bracht. Mishandeld. Dinsdagavond, na afloop van de vee markt te Sneek, is door eenige veehande laren van Oosterzee en Echten de veehou der G. de Boer van Oosterzee uit een auto gesleurd en ernstig mishandeld. Bewuste loos aan don grindweg te Eesterga liggen de gevonden, is hij onder toezicht van den inmiddels ontboden burgemeester van Lemsterlancl bij den veehouder G. Sterk aldaar binnengebracht en door dokter Mueller van Echten geneeskundig behan deld. De rijks- en gemeentepolitie stellen een onderzoek in. De moord te Giesen-Nieuwkerk. Betreffende den geheimzinnigen moord op den seinwachter J. de Jong aan de halte Giesen-Nieuwkerk, gepleegd in den laten avond van 3 Aug. jl., was tot dusver met zekerheid nog niots aan het licht ge komen. Zes verdachte personen waren in hechtenis genomen, doch allen zijn op vrije voeten gesteld. De politie meent nu echter aanwijzing te hebben in den hamer met ijzeren steel, waarmede de moord gepleegd moet zijn on welke naast het lijk is gevonden, meldt de „Tel." Nu tracht men den eigenaar van den hamer op te sporen. Tragisch. Een boerenzoon uit Hierden, genoemd Boonen, begaf zich per fiets naar Doorn spijk, waar hij in het huwelijk zou treden. In het dorp Nunspeet kwam hij in aanra king met een kar, waarvan het paard ge schrokken was voor een stilstaanden auto. Boonen sloeg achterover van zijn fiets en kreeg waarschijnlijk een hersenschudding. Hij is nog steeds bewusteloos; zijn toe stand is zeer zorgelijk. Geen Cholera te Obdam. Men meldt uit Obdam aan de „Msb.":' De geruchten dat in deze gemeente Cho- lera-gevallen zouden zijn voorgekomen, zijn absoluut onjuist. Dezer dagen is alhier een kind overleden tengevolge van acute darmontsteking. De oorzaak hiervan schijnt te 'liggen in het drinken van slecht drinkwater (regenwater uit regenbakken). Bij een tiental andere kinderen kinderen is catarh geconstateerd, doch niet van ern- stigen aard. In de nabijgelegen gemeente Hensbroek eveneens een kind aan dezelfde kwaal overleden. Bekende oplichtster gearresteerd. Eenigcn tijd geleden diende zich te Am sterdam bij verschillende dames een dienst bode aan, die, nadat zij aangenomen was, slechts een paar dagen bleef en dan plot seling vertrok, echter niet zonder medene ming van eenige souvenir in den vorm van zilveren vorken en lepels, huisraad en sie raden. Hetzelfde haalde zij in Den Haag en Rotterdam uit. Er werd door de politie zeer lang naar haar gezocht. Hierbij kwam, dat zij zich onder verschillende namen aan diende. Zoo heette zij nu eens v. d. Linde dan weer Martha de Ruyter of juffrouw Wapperom. Het toeval wilde, dat even voor de Am- sterdamscho recherche haar te Rotterdam wilde arresteeren, de recherche aldaar de hoofdstedelijke politie voor was. Tevens werd een handlanger gepakt. Zij zullen op transport gesteld worden naar Amsterdam. De débacle aan „De Amsterdammer." Gisterenmiddag laat vervoegden zich eenige rechercheurs aan het huis in de Alberdingk Thymstraat van den voormali- gen directeur van het Christelijk Volks dagblad „Do Amsterdammer", den heer Ingwersen. Toen hij in de gang van zijn woning verscheen werd hij gearresteerd ter zake malversaties tijdèns het bestaan van het dagblad gepleegd. Hij werd overgebracht naar het bureau Leidscheplein en zal morgenochtend ter beschikking van de justitie gesteld worden. Verduistering. Gisteren is ter beschikking van de justi tie gesteld de kassier W. D. van N., die verdacht wordt van medeplichtigheid aan verduistering van ruim f 27.000, ten na- deele van de Standaard Transport-Maat schappij, gevestigd te Rotterdam. Enkele weken geleden, toen hèt geld vermist werd meende men aanvankelijk, dat er op het kantoor ingebroken was; sporen daarvan schenen aanwezig. Het onderzoek van de politie deed echter vermoeden, dat de daders onder het personeel moesten schui len, hetgeen voorloopig tot de arrestatie van den kassier heeft geleid. Hij had on der zijn beheer den reservesleutel van de brandkast, waaruit een. bedrag van ruim f 27.000 aan bankpapier verdwenen is. Een goede vangst. De vorige week is in Den Haag aange houden als verdacht van verschillende in braken daar gopleegd, de varensgezel G. R. de J. voor Amsterdam gebracht, be kende hij, do dader te zijn van een in braak op den Bergweg aldaar, waar een partij tafel- en ander zilver gestolen is. Thans is ook gebleken, dat hij de dader is van een in den nacht van 20 op 21 Sep tember gepleegde inbraak in de melkin richting van de coöperatieve verbruiks- vereeniging Vooruitgang aan den Walen- burger weg to Amsterdam. Na die inbraak ontdekte de politie vingerafdrukken op een melkflesch, die volgens dactyloscopisch onderzoek volmaakt overeenstemmen met de vingerafdrukken van den aangehoudene Hij heeft daarop ook deze inbraak be kend, waarbij een fiets, een mandoline en beitels gestolen zijn. Verder bekend hij, er vandoor to =-zijn. gegaan met geld, af komstig van voorwerpen, die hij voor een vrouw uit de Leeuwenstraat, bij wie hij ingewoond heeft, moest beleenen, en een fiets gestolen te hebben uit een gang in de St. Laurensstraat, tot welko gang hij zich toegang verschafte met het voornemen, in te breken in een huis Aan de Weste Wagenstraat. Van die inbraak zag hij af, omdat hij in die gang een vrijend paartje ontmoette. Een internationale oplichter. Evenals in andere kloosters in den lan de heeft een internationale oplichter voor eenigen tijd ook in Oldenzaal zijn slag ge slagen. De sluwe oplichter is een zeer gesoig neerd heerschap, beschaafd in zijn optre den en de bescheidenheid in persoon, zich steeds voorgevend als familielid van de al gemeen© Overste of die van klooster-ovor- sten, naar gelang hij nauwkeurig op de hoogte is met hunne familieomstandighe den. Met deze gegevens toegerust is hij reed3 vele kloosters afgereisd en schijnt zijn trucs met stijgend succes te kunnen toepassen, wijl hij door zijn bezoeken zijn wetenschap betreffende de; kloosterorden en hare betrekkingen vermeerdert en mede door zijn bescheiden optreden gemakke lijk het vertrouwen der kloosteroversten wint. Bedoeld heerschap, naar zijn Heeding en optreden te oordeclen een volkomen „gent leman" heeft veel gelijkenis met den reeds eerder gesignaleerdcn oplichter. Hij sprak een Lïmburgsch dialect. C.a. gaf hij voor uit Duitschland te komen; zijn geld. goed en papieren waren hem in Bentheim door de douane afgenomen en wijl hij als amb tenaar aan een der ministeries voor een proces vreesde, wilde hij trachten alles ongedaan te maken, vooral ook om te voor komen, dat zijn echtgenoote onaangename gevolgen daarvan zou ondervinden. Met een onbegrijpelijke geraffineerdheid slaagde hij er in medelijden op te wekken, deed zich te goed aan spijzen, en stond gaarne zijn gouden horloge (dat later een waardeloos prul bleek) als pand af, wan neer hij met eenig geld uit de moeilijkhe den kon geraken. Op een vraag van de moeder-overste om zijn handteekening weigerde hij beslist en deed zich voor, als gevoelde hij zich beleedigd door zulk wan trouwen. Spoedig zou het geleende geld worden teruggestuurd. Tijdens het verdere onderhoud trachtte hij zich op sluwe wijze zoo volledig moge lijk op de hoogte te stellen van klooster- toestanden. Het aanbod van de moeder overste om de douane in Bentheim op te bellen, sloeg het heerschap van de hand, daarbij zijn vrees uitend voor nog grooter moeilijkheden, 's Middags wendde hij voor naar Den Haag te gaan. Eenige weken later bleek dat hij de grens was overgestoken, .en 's avonds klopte hij bij den pastoor van Gronau aan om onder dak. Dienzelfden morgen bad bedoelde pas toor den heer in het klooster te Olden zaal aangetroffen in gezelschap van de overste. De oplichter maakte hiervan ge bruik en noemde zich een broeder van be doelde overste. Geen oogenblik twijfelde de pastoor aan de juistheid hiervan en verleende den oplichter vrij enderdak en een goed onthaal. Geld heeft hij hier niet los kunnen krijgen. Vandaar heeft hij verschillende kloos ters in Duitschland opgezocht, o.a. het klooster te Wezel, en dezer dagen schijnt hij andermaal de Hollandsche grens te zijn overgegaan, om zijn sluw oplichterswerk in Holland voort te zetten. Hij schijnt bij zonder op namen en adressen van klooster oversten gesteld te zijn, on weet er dikwijls door onbeduidende listige vragen zijn ken nis mede te vorrijken. De redactie dor „Twentsche Courant" te Oldenzaal, die meerdere voor publiciteit ongeschikte gegevens bezit, welke zouden kunnen leiden tot de arrestatie van dezen gevaarlijken en listigen internationalen op lichter, zal aan bevoegde autoriteiten en kloosteroversten desgevraagd gaarne meer dere gegevens verschaffen. Een inval in de „Brusselsche Bank" to Amsterdam. Millioenen z w e n d e L Gisteren heeft de politie een inval ge daan in de kantoren der Brusselsche Bank aan d9 Beursstraat en in het bijkantoor der bank aan het Damrak. Dit geschiedde op vermoeden van op lichting op groote schaal, waarmede som men, die in do millioenen loopen gemoeid zijn. De directeuren, de heeren Bridee, de Jong en Witteveen werden niet aangetrof fen en bleken voortvluchtig te zijn. Per politie-auto werden de boeken en be scheiden in beslag genomen, hetgeen een verzameling van nieuwsgierigen voor de genoemde perceelen tengevolge had. De verdwenen directeuren hebben vooral hun slag geslagen onder de landelijke be volking van ons land, die zij bewogen tot afgifte van hun waarde-papieren, waarna dan waardelooze rommel werd in de plaats gegeven. De „Tel." verneemt nader, dat deze bank er een „inspecteur van buitendienst", zeke ren Witteveen, op na hield, die er zijn be roep van maakte om rijko boeren, hoofdza kelijk uit de provincie Noord-Brabant en Zeeland, te bewegen hun fondsen af te ge ven. Dit waren steeds solide fondsen. Zoo waren er boeren bij, die papieren afgaven ter waarde van f 40.000, van f 60.000 van f 140.000 en zelfs hooger. Het drietal. Bridée, De Jong en Witte veen reisden de omgeving af in luxe atïto's en deden de meest schitterende aanbiedin gen, waarbij groote winsten in het voor uitzicht werden gesteld. Bridée, bijvoor beeld, die aanvankelijk voor eigen risico handelde, garandeerde 2 pet. boven heb rente-type. Om reclame te maken lieten do oplichters de argelooze boeren eerst eei> paar duizend gulden verdienen. Deze bui tenkansjes werden spoedig genoeg bekend en de wonderverhalen over de drie Am sterdammers gingen als een loopend vuur tje door den lande. Het gevolg en dit is het meest treurige was, dat er personen waren, die hun ge- heele vermogen in handen der oplichters gaven. In Zevenbergen beloopen de afge stane gelden tezamen meer dan een half millioen. Wanneer het nobele drietal de soliede stukken eenmaal in handen gekregen had, werden ze verkocht. Zoodoende kwam de Brusselsche Bank aan kapitaal. Daarna werden met de slachtoffers contracten af gesloten, waarbij de ongelukkigen aan handen en voeten gebonden waren. De stukken, die voor de cliënten gekocht wer den, waren Danuba Oil Company, Wassche- rij de .Spreng (Apeldoorn) en Nationaal Administratiekantoor van onroerende goe deren. De koersen varieerden zoogenaamd dan, tusschen 140 en 170 pet., ofschoon on der normale omstandigheden er gben bod voor te vinden was. Wanneer de geruineer- de slachtoffers zich aan de Brusselsche Bank vervoegden om do incourante stuk ken, waarvoor elders niets gegeven werd, te gelde te maken, werd hun er natuurlijk zoo goed als niets op gegeven. De directie hield zich steeds niet thuis en stuurde de klagers met een kluitje in het riet. De bank liet niets meer van zich hooren. De geruineerden namen hierna den heer Selter in den arm die te Arasterdam aan gifte deed aan het bureau Stadhouderska de, wat een uitgebreid vooronderzoek dat geleid werd door den inspecteur Stolp ten gevolge had. Teen kwam de groote zwendel aan heb licht. De justitie werd er bij betrokken en na een conferentie tusschen den hoofdbe- nadeelde, de substituut-officieren mr. dr. v. Heynsbergen en mr. Reillingh, inspecteur Stolk en den vertegenwoordiger der slacht offers, werd tot den inval en tot de arres tatie van do directie der bank besloten. Men stond tijdens het bezoek versteld over de luxueuze inrichting van de privé- kantoren der heeren, die duizenden moet hebben gekost. Ook het aantal employe's was niet ge ring; bij voorkeur nam men personen aan, die van het effectenvak niets afwisten. Zulks bleek ook duidelijk bij het verhoor, dat gisterenmorgen plaats vond. Bij de in beslag genomen papieren wa ren pakken aandeden van de Brusselsche Bank zelve, die door de lokalen slingerden cn terecht als oud papier behandeld wer den. Ook werd gehoord een slachtoffer, die f 14.000 soliede fondsen had afgegeven en daar ongevraagd voor terugkreeg f 12.000 aan aandeelen in de bank, bonevens een klein saldo. Deze persoon kreeg natuurlijk van niemand geld voor de waardelooze pa pieren en is hierdoor straatarm geworden. De brutaliteit der oplichters ging zelfs zoo ver, dat zij een krans stuurden aan een benadeelde, wien f 80.000 afhandig was gemaakt en wiens dochtertje overleden was. De zuster van dit slachtoffer, die een bede om bulp schreef, kreeg een brutalen brief, dio alleen behelsde, „dat de toestand nu eenmaal niet anders was." De vorige maand, toen do directie zag aankomen dat het misliep oa. door de arrestatie van twee zakenrelaties be sloot zij tot liquidatie der cffectenafdee- ling. Als liquidateur trad op de heer W. H. B. Bridée Jr., een broeder van den di recteur. Den cliënten werd geschreven, dab zij tegen betaling van hun debetsaldo hun fondsen in ontvangst moesten nemen. On der deze fondsen bevond zich ongeveer 80 pet. waardelooze papieren. Op last van de justitie is de liquidatie uitgesteld. Niemand van het personeel wist waar heen de voortvluchtige directeuren Bridée en De Jong de wijk hebben genomen. Een dikke slager bij de Kor.ingin-Moeder. Natuurlijk worden in Zuid-Limburg tal van aardige anecdocten verteld in verband met het verblijf van H. M. de Koningin- FEUILLETON Kind der Smarte. ii het Duitsch naverteld door V. W. (Nadruk verboden). ,J ^Zondagmorgen, toen. Hanna het ii c kind, zoo netjes mogelijk aangekleed, zat John aan tafel en te met zijn handen door do zwarte ha üij schreef met krijt eenige getallen eh schudde zijn hoofd, wischte de arï m W00r u^' vertoroklcelde het krijt, gedachteloos naar vrouw en kind ">eg opeens: anna, wat heb je vandaag nog te rtii verschrikt op, de woorden klon rwi r°° vreem<i- „Niets', zeide zij, „het ^gekleed". ,hei| j Je <kLn *oeri moeder nog i?.11 met voor het kind had te iri» Üii8'11! bedelen in de stad", zeide zij w ^in° ket beter dan nu. Je wn, toen je me trouwde, dat ik een 'a^s was?" »femde W i® niet?" - zeide zij, lelaat. iiÜr0In *eercLe je niet van je moeder I te doen? Zij kon het goed, diende vroeger in de stad. Je j111 geld mee kunnen verdienen, iiï» rondslenteren!" f toad er nooit aan gedacht, jij daarom werd zij driftig, en en bemerkte hoe strek haar man naar haar keek, kwam een andere gedachte hij haar op en het moest er uit: „Wij kunnen nog op èen andere wijze wat verdienen", zeide zij; en toen John zweeg, ging zij voort: „Wij kunnen wol spin nen, jij kunt hot mij leeren, je hebt het zes jaar lang gedaan". Het was John of hij een klap in zijn go zicht kreeg, en zijn gelaat werd zoo toor nig dat het kind begon to huilen. „Vrouw, Hanna", siste hij, „jij zogt me datjij!" En toen zij hem verschrikt aankeek, pakte hij haar bij de schouders, of hij zich wilde overtuigen dat zij het was, en stiet haar toeh met geweld van zich. De stoel, waar zij bijstond, viel om, het kind hegon nog erbarmelijker te huilen, cn Hanna viel met haar hoofd tegen het for nuis, en toon met een zucht op den grond Gedachteloos zag John op haar neer. Zijn oog viel op een schroefje van het for nuis, waaraan een knopje bevestigd was geweest, dat het kind als speelgoed had gebruikt, en aan dat schroefje was bloed Verschrikt knielde hij bij haar neer, beur de haar hoofd op, woelde in de weelderi ge zwarte haren en plotseling voelde hij hoe zijn vingers vochtig werden; hij keek en riep: „bloed!" en zag nogmaals naar zijn bezoedelde hand. Hij zocht tusschen de haren en zag dat op do plaats waar het schroefje ingedrongen was, het bloed in een straaltje er uitstroomde. „Hanna", fluisterde hij; toen harder: „Hanna!" Eindelijk hoorde hij haar zucli ten: „John". „Hanna", ze-ide hij, „blijf hij mij, sterf niet Hanna, ik haal den dokter, ik ben zoq terne". „Die kemt toch niet", fluisterde zij. „Hanna, hij moet komen!" Haai: hand zocht de zijne, als om hom terug to houden: „Noen John, geen" dok ter. Jij hebt geen schuld, en dan moet je in de gevangenis. En het kind dan?" Zij probeerde op te staan, viel terug en riep: „Kus me John", maar toen zijn lip pen de hare raakten waren het de lippen van een doode. Schuw zag het kiud hem aan en vroeg: „Is moeder dood?" en toen de vader met het hoofd knikte, zei het kind: „Waarom ween je dan niet?" Hij nam het kind in zijn armen en snikte: „Ik kan niet, ik heb haar" vermoord wilde hij zeggen, maar er werd aan de deur geklopt, en de huurman trad binnen. Door de dunne muren had hij het le ven gehoord en medelijden piet de vrouw had hem doen besluiten er heen te gaan. Nu zag hij vol ontzetting de doode. „Wat is er? Wat heb je?" vroeg hij angstig, John stond op, zette het kind op den grond: „Er moet weer een doodkist ge maakt worden, en ik heb geen boom meer Ik hen een groole gek, buurman". De oude zag hem een oogenblik door zijn brilieglazen aan: „Ik weet wel", zeide hij, „dat jij zulk een vrouw niet verdien de. Hoe is het ongeluk gebeurd?" John vertelde bedaard, of liet een an der gold, alles wat gebeurd was. Nu en dan keerde hij zich naar de doode, die nog op den grond lag en stil of het verbo den was slreek hij zachtjes met zijn hand over haar gezicht. ,,0, wat is zij schoon", zeide hij dan. „Zij ligt of zij slaapt, en dan zou een plank dat lieve gelaat druk ken! Arme vrouw!" De buurman, die hem wel kende en wist dat hij de waarheid gesproken had, zeide niets ofschoon ziin boosheid groo ter was dan zijn medelijden. „John", zeide hij eiiftlelijk, „heb geen zorg. Ik maak voor je vrouw een kist, als voor moeder; als je werk hebt, kun je ze mij met beetjes betalen". De terneergeslagen man stond op: „Dank u huurman. Ik betaal jo iedere pen ning; ik zou geen rust hebben als ik haar zelf niet liet begraven". Het kind verschrok en liet de jas van zijn vader los. De buurman zag het en vroeg: „Zal mijn vrouw de eerste dagen voor liet kind zorgen; je hebt niemand moer". „Neen, niemand meer", en hij zag het kind vol medelijden aan, „Vraag het haar buurman". Hij liet zijn hoofd op de borst zakken, maar plotseling voelde hij, hoe twee klei ne armpjos hem opvatten, en toen hij het kind ophief, drukte hij het hoofdje tegen zijn wang, en een stroom van levensmoed ging door zijn lichaam. „Neen, buurman", zeide hij, „wel be dankt. Het kind weet dat het niet goed is als ik alleen blijf". Toen de buurman vertrokken was, brak hij uit in een stroom van tranen. Hij kniel de neder hij de doode, en riep: „Help mij, mijn kind! Het leven is zoo zwaar". En het kind keek hem met groote oogen aan. Van de begrafenis kwam John alleen thuis. Niemand was met hem meegegaan dan zijn buurman, maar die was direct teruggekeerd. John overzag zwijgend zijn woning. Hier was nu rustmaar ge luk Op het kastje stonden, bij al het andere, twee kopjes met bont geschilderde rozen. Hij had die den avond -voor zijn huwelijk gekocht. Hij dacht nu aan zijn huwelijksdag, zoo gelukkig, zoo zonnigl En nu! Hij sidderde; wat was dat alles lang geleden. Buiten op straat ging alles gewoon zijn gang, maar hier in het kamertje was het bedroevend stil. Het katoenen gordijn hing zoo stil en slap neer; bij kon het niet verdragen en ging cr hoen en maakte het open. Een lijfje van Hanna, dat zij zelf daar nog neergehangen had, viel op den grond. Op een stoel gezeten verborg hij zijn gelaat in de handen en snikte het uit De deur ging open en zijn dochtertje trad naar hem toe, triomphantêlijk een popje in de handjes houdend. Het was een geschenk van de buurvrouw, waar het kind tijdens de begrafenis was geweest. Nu het wist dat vader thuis was kon het niet langer wachten; het moest vader haar rijkdom toonen. Met droeve oogen zag John haar aan, toen zij voor hem bleef staan en juichend „poppie" riep. „Wat heb je Christientje; van wie heb je dat?" Maar voor het kind kon antwoorden werd er geklopt en een oud grijsharig vrouwtje keek om de deur. Met haar tan- denloozen mond groette zij, terwijl zij vader en dochter met vroolijke oogen toe-, lachte. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 3