VII. Indien de beoordeelingen door den middenstand en de daden van den mid denstand niet voldoende in overeenstem ming zouden blijken met de in liet voor gaande ontwikkelde gedachten en dienten gevolge de grondslagen van het midden standsbankwezen moesten worden onder mijnd, zou voor afzienbaren tijd eene be hoorlijke regeling van bet middenstands- crediet onmogelijk zijn geworden. De verantwoordelijkheid van den geor- ganiseerden middenstand en vooral van zijne besturen en voormannen kan zich derhalve niet bepalen tot eene beoordee ling van het verleden, maar moet vooral worden afgemeten naar den maatstaf van de huidige- en de toekomstige nooden en belangen van den middenstand. Na deze met aandacht gevolgde rede brak een stormachtig applaus los, als be wijs van instemming der aanwezigen. De heer de Wolf uit Purmerend opper de hierna de vraag of de heer Jansen deze rede ook niet zou kunnen houden op de vergadering van aandeelhouders. In bet algemeen belang zou hij het ech ter wel gewensebt vinden naast de licht zijde van de Hanzebank ook do schaduw zijde eens worde bekeken, in verband waarmede hij wijst op de ontevredenheid die onder de credietnemers wordt gewekt door do verschillende maatregelen der bankdirectie, Zeer raadzaam zou hij het daarom h. v. achten indien niet de volle 100 pCt. op de aandeelen wordt gestort, doch slechts 50 pCt. De heer v. Gennip uit Moordrecht be toogt naar aanleiding van stelling IV of de hierin uitgedrukte plicht der Midden standers niet meermalen de kracht te boven zal gaan. En hij meent van ja. In verhand hiermede haalt hij een voorbeeld aan, waarbij een aandeelhoudster, indien zij vol moet storten, 'zeker geruïneerd wordt. Als oplossing voor deze kwestie zou spr. preferente en gewone aandeelen willen zien voorgesteld. De heer v. Noort uit Leiden feliciteert het bestuur, omdat er een kentering in zijn wijze van handelen is waar te nemen. Wat de kwestie van vertrouwen of wantrouwen betreft, meent spr., dat zulks altijd wel zal blijven bestaan, zoolang er zich men- schen met bankzaken bemoeien, die daar van geen verstand hebben. Tenslotte zeide hij, dat het wel gewenscht zou geweest zijn, indien een meer ter zake deskundigo hierover een uiteenzetting had gegeven. De*heer Perquin beantwoordt hierna de debaters en zegt met de verschillende ge uite wenschen rekening te zullen houden zonder daarbij de belangen der bank uit het oog te verliezen. De beer Jansen diende hierna van re pliek, waarna de verdedigde stellingen met algemeene stemmen werden aange nomen. Hierna kwamen in behandeling de voorstellen van de afdeelingen: 1. Van de afd. Middelburg: Waar ver schillende politieke partijen het stichten van een Rijkskinderfonds in haar pro gram voeren en er dus groote kans be staat dat deze kwestie binnen afzienbaren tijd aan de OTde wordt gesteld, trachte 't Hoofdbestuur event, via den Midden- standsraad, te bewerkstellingen dat het betrekkelijk voor-ontwerp van wet ook in de afdeelingen der middenstandsbonden zal worden behandeld, alvorens definitief te worden vastgesteld. Het hoofdbestuur zal gaarne trachten bij bet uitkomen van bedoeld voor-ont werp daaraan de grootst mogelijke publi citeit aan de organisaties te doen geven. 2. Van de afd. Gouda: De Centrale Raad spreke den wensck uit, dat bij uit voering van werkzaamheden in het Bis dom Haarlem, voor rekening van R.-K. Instellingen van een ander Bis dom, dezelfde bepalingen zullen gelden, welke hieromtrent door Z.D.H. den Bis schop van Haarlem zijn vastgesteld. Het Hoofdbestuur is niet tegen het uit spreken van dezen wensch, doch acht de vervulling daarvan toch zeer moeilijk. 3. Van de af deeling Gouda: De Centrale Raad acht het gewenscht, dat leveringen aan de in verschillende plaatsen gevestig de Hanze-Instellingen worden opgedragen aan ter plaatse wonende Hanze-leden. Voorzoover bekend, is dit in het alge meen ook regel. Anderzijds vergt de be perking van onkosten wel eens massa aankoop van hezelfde artikel voor ver schillende kantoren derzelfde instelling. Levering door Hanze-leden echter mag in 't algemeen gevorderd worden. Verder gaande eischen zouden gemakkelijk onre delijk worden. 4. Van de afdeeling 's-Gravenhage: De Oentrale Raad draagt het Hoofdbestuur op te bevorderen dat de Hanze-afdeelingen inlegbladen in „De Nederlandsche Han ze" kunnen doen invoegen. De verbinding van eventueel plaatselijk uit te geven sunpletoire organen als bijla ge aan „De lïederlandsche Hanze" lijkt het Hoofdbestuur theoretisch althans een goede oplossing. Naar de uitvoerbaarheid wordt inmiddels geïnformeerd. 5. Van de afdeeling Purmerend: De Hanzo te Purmerend stelt den Gentralen Raad voor, krachtige maatregelen te ne men tegen het optreden van Gemeente lijke Bedrijven en Instellingen als winkel exploitanten. Gaarna zal het Hoofdbestuur in voorko mende gevallen zijne medewerking ver- leenen, om beslissingen als door Purme rend bedoeld, zooveel mogelijk te voorko men of in hoogere instantie te doen ver nietigen. 6. Van de afdeeling Purmerend: De Gen 'rale Raad, overtuigd van het groote nut der inspectie op de Hanzedagen, overwe gende: a. dat het voor een groot deel der leden anmogelijk is de Hanzedagen te bezoeken; b. dat het actief werken der plaatselijke afdeelingen ook een algemoen bondsbe- Jang is; besluit het Hoofdbestuur op te dragen maatregelen te treffen om te komen tot sene jaarlijksche inspectie in iedere afdee ÜPg. welko IQVOWPlük door bet JTonMhp- - stuur kan worden opgedragen aan bet Centraal Hanze-Bureau. Het Hoofdbestuur kan zich in principe met dit voorstel zeer wel vereenigen, en zal bij event, aanneming de Commissio voor bet Centr. Hanzc-Bureau verzoeken do mogelijkheid der uitvoering te onder zoeken. 7. Van de afdeeling Purmerend: Het Centraal Bestuur neme maatrege len welke er toe leiden dat geen hypotheek worde verleend voor woningbouw aan ky- potbeeknemers, dan nadat de aannemer of bouwpatroon betaling heeft verkregen. Het komt bet Hoofdbestuur zeer on waarschijnlijk voor, dat beeren Notarissen zich zouden willen of zelfs kunnen ver plichten, geen akten van hypotheek te pas seeren, zonder voorkennis of mede-aan wezigheid van den bouwpatroon. Vooral omdat er dikwijls over het al dan niet ver schuldigd zijn van het restant der aanne mingssom kwestie kan bestaan. Ook zou er geen middel bestaan om den notaris te dwingen zijn belofte na te komen, terwijl de inmiddels gevestigde hypotheek dan toch geldig zoude zijn. Wetswijziging, waardoor den aannemers voor do aannemingssom een voorrecht boven hypotheek wordt gegeven, zou wel mogelijk zijn. Het valt echter zeer te be twijfelen of een dergelijke wetswijziging kan worden verkregen, daar onze Neder landsche wetten streng vasthouden aan het beginsel om onroerende goederen zoo min mogelijk te betasten tenzij door hy potheek. Het valt niet te ontkennen, dat do waarde van het recht van hypotheek door een dergelijke wetswijziging zou dalen. Onzes inziens kan do bouwpatroon het best zijn belangen beveiligen, door bij het aannemingscontract goedo borgen te be dingen, of een crediet-hypotheek voor de in de toekomst verschuldigde aannemings som. Met zulk een crediethypotheek heeft hij altijd voorrang boven latere hypo theeknemers. Al dezo voorstellen worden zonder be spreking goedgekeurd. Tenslotte werd met algemeene stemmen de volgende, door de afd. Haarlem inge diende voorstellen aangenomen. v De Hanze, enz., in vergadering bijeen, overwegende, dat door onze regeering alles in het werk wordt-gesteld oan ëen sluitende staatsbegrooting te verkrijgen, om daardoor als rechtstreeksch gevolg ons vaderland voor inflatie te behoeden; overwegende, dat naar do meening der vergadering een zeer voornaam middel om Nederland in de toekomst voor algemeene moreele en financieele inzinking te red den is gelegen in een verhooging van de arbeidsprestatie van het geheele Neder landsche rolk in al zijn geleidingen. besluit ter kennis van de regeering te brengen, dat de Hanze toejuicht en steunt het voortdurend streven der regeering om de solide en financieele reputatie van ons land ook in den vreemde te handhaven en spoort de werkgevers in het algemeen krachtig aan de noodzakelijke verhooging van arbeidsprestatie te bevorderen door persoonlijk voorbeeld en goed voorgaan, daaraan te verbinden het streven om het leven en de levensstandaard wederkeerig te brengen binnen de grenzen van sober heid en eenvoud. Na het slotwoord vau den Voorz. werd de vergadering beëindigd met den Ghr. groet. Des avonds werd in den foyer een fees telijke bijeenkomst gehouden door de Hanze-leden en hun c-chtgenooïen, aange boden door de afd. Leiden. Do feestavond werd geopend door d,en heer G. v. Deene, die allen hartelijk wel kom heette, in 't bijzonder den heer Clin- go Doorenbos, die de aanwezigen op eeni- ge nieuwe nummers uit zijn repertoire zou vergasten, terwijl de beeren Helman en van Leeuwen daarna voor de rest zou den zorgen. Do avond droeg een zeer gezellig karak ter en allen waren ongetwijfeld voldaan over hetgeen ten gehoore werd gebracht. Herfst-tentoonstelling. Er ligt een echte herfststemming over de tentoonstelling die Dinsdagavond in de groote zaal van het Leidsche Volkshuis door Dr. F. P. Muller, voorzitter der afd. Leiden van de Nat. Historische Vereeni- ging, werd geopend. Andere jaren werd wel een paddenstoe lententoonstelling gehouden, maar het wel slagen van de voorjaarstentoonstelling heeft doen besluiten, ook andere planten en enkele dieren, die typisch 2ijn voor den herfst bijeen te zamelen, wat door het slechte weer der laatste dagen heel moei lijk was. Bovendien had de verceniging gisteravond de zaal nog niet tot hare be schikking; do tentoonstelling is werkelijk als een paddenstoel uit den grond getoo- vérd. Ze is nog niet geheel volledig, o.a. een mierennest en lichtgevende bacteriën ontbreken. De lagere planten zijn het best vertegenwoordigd: twee lange tafels met paddenstoelen, korstmossen (inzending Ten C'ate) en bladmossen (inzending Mej. Cool), 't Is onbegrijpelijk zooveel soorten in Leiden's omgeving voorkomen, veelal uit Wassenaar, met zijn uitgestrekte buiten plaatsen. Een tafel met doo'l wild (inzen- dingsürma Bayer) roept een ander tafreel op, de jacht. Ontelbare vogels zijn om de zen tijd op den trek, die een smakelijke tafel bereid vinden in de rijpende vruch ten, maar aan den anderen kant opgewacht worden door de jagers. Niet alle inzendingen staan in verband met den herfst; sommigen zijn ter opluis tering, zooals do interessante verzameling bijzonderheden over do walvischachtigen inzending van dehcercnv. Deijnsc (leeraar Erasmiaarseh Gymnasium, Rotterdam) en Kloek (Schiedam), die geen onbekenden op dit gebied zijn. De microscopen, door ver schillende leden in bruikleen gegeven, la ten .schimmels" e. d., die medewerken aan het vergaan der planten, zien. Cnze gekweekte vruchten, appelen, pe ren, druiven, zijn In heerlijke kolossale soorten vertegenwoordigd. Do bijenafdee- ling is bijzonder belangwekkend; in een doorgesneden korf krioelen de bijen door een (achter glas "natuurlijk). De inzending van een junioreslid belooft wat voor de toekomst Tusschcn de verschillende stands zijn keurige gekleurde penteekeningen opge prikt en een enkel mooi schilderij en op den achtergrond heeft men een stuk boscligrond nagebootst, waar de geheim zinnige paddestoelen tusschen dikke ritse lende lagen afgevallen bladeren uit den grond verrezen zijn. Die paddestoelen, doen ons altijd denken aan kabouters en heksen kringen. Terzijde ligt een groen kussen met roode bessenletters, waardoor ieder uitge- noodigd wordt li-i te worden van de Ned. Natuur-Historischc Verceniging. En wij hopen van harte dat. velen aan de uitnoodi- ging van deze sympathieke verceniging ge- hooi' zullen geven. Zoo mogelijk zullen iederen avond, zoo lang de tentoonstelling duurt, voordrach ten gehouden woeden op natuur-historisek gebied. MUZIEK. Gpera-Ccncerf in den Schouwburg. Was er te weinig publiciteit aan dit concert gegeven, dat zoo weinig menschen waren gekomen oan Signora Bellincioni met baren partner Sir Eric Oulton te hoo- ren? De tenor Eric Oulton begon. In 't be gin zou men gedacht hebben dat hij meer barylon dan tenor is, maar bij :t tweede nummer „Gia il sole del Gango" van Scarlatti, kwam 't meer tenoraio in zijn geluid uitT Deze jonge zanger is ge distingeerd in zijn optreden en zingt aan genaam. Zijn stem is niet groot, niet bij zonder mooi, maar sympathiek. Wanneer bij zijn hoogste forto neemt heeft hij résonnance; in de lagere tonen en in zijn pianissimo moet do klank nog aanmerkelijk winnen, do stem gemakke lijker gaan aanspreken, de toon booger komen to zitten. Nu was de toon niet al tijd hoog genoeg. Het Fransch, dat met eenigszins vreemd accent werd uitgespro ken bracht inderdaad zijn toon hooger, zoodat dc Franscbe liederen het best slaagden. Voor voordracht beeft deze zan ger een goeden aanleg en smaak. Nu kwam Signora Gemma Bellincioni voor 't voetlicht, 't Is voor onze Holland- scho ooren altijd „heel even" moeilijk zich in den Italiaanschen opera-trant in te denken. Do porteumenti van sterke borst stem naar hoofdstem doen ons niet altijd even welluidend aan en met verbazing luisteren we naar allo mooie en knap- gezongen versieringen,maar ontroeren doet deze wijze van zingen niet. Is de zange res er zelf ,wel door ontroerd geweest? Zonder twijfel zal de Signora een mooie figuur zijn geweest in de opera. Haar gestalte, haar gelaatsuitdrukking en leven digheid zeggen dit, evenals het gem-o van stem en de routine waarmee zij zingt. De aria uit de Cavalleria en uit Tosca vond ik ver uit 't mooiste. Do pracht-aria „Air do Lia" uit „L'enfant prodigue" van De- busoy, vond ik niet in den geest van den componist gezongen. Do samenzang in da duetten ging vlot, hoewel liet timbre der geluiden elkaar niet flatteert. De begelei dingen werden verzorgd door den pianist Henrik Erichsen. en hij doed dit op een voudige, bescheiden en muzikale wijze. Het zou aanbeveling verdienen, om een vol genden keer tekstboekjes to verkoopen. Aan een programma heeft men niet vol doende. De solisten hebben zich niet laten beïnvloeden door de matig bezette zaal; en herhaald applaus riep hen terug. J. K. Gemengd© Choleragevallen. Men meldt aan het „Hbld." uit Obdam: In deze gemeente doen zich choletaver- Bchijnselen voor. De ziekte begon bij een kind, doch er liggen nu ook reeds ouderen ziek. Eenige kinderen zijn reeds gestorven. Ontploffinj in een ziekenhuis. Gisterenmiddag omstreeks kwart over drie was men in de apotheek van het Tes- selschadeziekenhuis te Amsterdam, bezig met het overgieten van benzine, niettegen staande een brandend gascomfoor er Vlak bij stond. Het gevolg was. dat er. een ontploffing plaats vond en een begin van brand ont stond. O.a. vatten do gordijnen vlam. Het personeel van het ziekenhuis wist het vuur te blusschen met een slang op de huis brandleiding. Do brandweer rukte met veel materiaal aan, maar behoefde niet meer in te grijpen. Uit de verklaringen van het apotheek- personeel bleek, dat men dikwijls benzine overgoot, f3rwijl het ccmfoor brandde. Het is bijna niet te geloovcn, dat zulk een verregaande onvoorzichtigheid kan plaats hebben in een groot ziekenhuis. De schuldigen mogen van geluk spreken, dat het vuur zoo spoedig gebluscht kon worden daar dc apotheek in het midden varl*het gebouw cu in dc onmiddellijke na bijheid der ziekenzaal gelegen is. „Tel." Een spcorwegongeval bij Arnhem. Te Arnhem had gisterenavond' een spoor wegongeluk op het 8tationsemplocement plaats met trein No. 736 uit Zevenaar, die 6.17 op het vijfde spoor moest binnenko men. Op den wissel gekemen reed do machine plotseling het vierde spoor op, waar een andere trein stond. Door den drang van de passagicvsrijtui gen begon de achter den locomotief loopen- de goederenwagen te hellen, met het ge volg dat de wagen tusschen het vierde en vijfde spoor werd voortgesleept, terwijl, merkwaardig genoeg, de volgende rijtuigen op het goede spoor doorliepen. De machine reed een gedeelte van den perronrand stuk en zou zeker met volle vaart tegen den op het vierde spoor staanden trein zijn gebotst, indien de machinist, die de hache lijke situatio begreep, niet nïët alle macht had geremd. Toch had een lichte botsing plaats, waar door de locomotief eenige beschadiging op liep. Oók do goederenwagen werd bescha digd. Fersconlijkc ongelukken kwamen niet voor. Naar de oorzaken van het ongeluk werd onmiddellijk een onderzoek ingesteld. Auto-ongeluk. Door tot nog toe onopgehelderde oorzaak reed Dinsdagnamiddag op den Hcngelo- schen straatweg to Enschede een auto, waarin behalve de bestuurder nog zes per sonen- gezeten waren, tegen' een boom. Een arbeider, die naast den bestuurder was ge zeten, werd zoo ernstig door glasscherven aan gelaat en hals verwond, dat zijn op neming in het Ziekenhuis noodzakelijk bleek, terwijl een tweejarig kind eenige on beduidende verwondingen bekwam. De toe stand van den getroffene is zorgwekkend. De auto werd ernstig beschadigd. Doodelijk ongeluk. Gisterenmorgen is in dc Kerkstraat te Bussum de monteur van den rijkstelefoon dienst Van R. aangereden door een met melkbussen beladen vrachtauto en over cenigen afstand meegesleurd. Tengevolge van de daarbij bekomen ernstige inwendige kneuzingen is het slachtoffer eenigen tijd later overleden. Plotseling dood. De 77-jarigo J. van der K., te Putters- hoek, die bij de schutsluis aldaar stond te praten, voelde zich plotseling onwel wor den. Door eenige personen werd hij in het brugwachtershuisje binnengedragen, waar bij bijna onmiddellijk overleed. Smokkelaar aangeschoten Bij het Duitsche grensplaatsje Vreden is een smokkelaar door de kommiezen aange schoten toen hij een paard uit Nederland over de grens bracht. Hij kreeg een kogel in de heup en werd zwaar verwond opge nomen. Het paard werd in beslag genomen. De fraude bij de Kaansche belasting. De deurwaarder F., die Zaterdag door de politie te 's-Gravenhage was aangehouden in verband met bij de administratie der gemeentebelasting gepleegde fraude, is gis teren overgebracht naar het Huis van Be waring. Fraude te Rotterdam. Dank zij het ingrijpen van den directeur, van gemeentewerken, den heer H. S. de Roode, werden* destijds de ..Vreewijk knoeierijen" te Rotterdam ontdekt. Thans is de heer De Roode, naar de" ..Tel.' meldt, een nieuwe fraude op het spoor ge komen. Het betreft het aannemen van geld geschenken door ondergeschikte ambtena ren. Reeds zijn in verband daarmede twee ambtenaren ontslagen. Er zullen er meer volgen. Een scherp onderzoek wordt inge steld; het ligt echter niet in het voornemen van de directie de politie in de zaak te mengen. Een mislukte bekeuring. Toen een autobus van Maassluis de stop plaats voor 's-Gravenzande bereikt bad, vroegen twee marechaussees den bestuur der zijn rijbewijs, dat deze niet kon too- nen. Zij wachtten echter tot de auto zou vertrekken, om den man dan te bekeuren. Maar deze vertrekt niet en heeft het op onthoud benut om een bestuurder op te zoeken. De politie wil hem toch snappen en gelast hem den auto naar het juiste haltepunt te verplaatsen. De bestuurder begrijpt de bedoeling, doch blijft van het stuur af en verzoekt een paar vrienden hem even te helpen en danduwt hij den auto naar de juiste plek. De andere be stuurder is inmiddels verschenen, de wer kelijke chauffeur stapt als passagier in, de auto vertrekt en de dienaren der "wet gaan zonder resultaat weg, tot vermaak van de talrijke omstanders. ,,Vad." Buitenl. Berichten Een moordpartij op de Philippijnen. Amerikaanscho troepen te hulp geroepen. Zondag vielen Moros (inlanders) een Zon dagsschool op het eiland Mindanao aan en doodden drie onderwijzers, alsmede een luitenant, een sergeant en acht manschap pen der gendarmerie. Tot herstel van de orde is de hulp der Amerikaanscho troepen ingeroepen. Chineecche zeeroovers. Engclsche bladen publiceeren een brief van den scheepsofficier John Petrie, uit Aberdeen, die dienst deed aan boord van het Britsche stoomschip „Ilsin Chang", dat., ongeveer 50 mijlen van Honkong door zeeroovers overrompeld werd. Er waren een honderdtal passagiers aan boord. Zonder dat de bemanning het ver moedde, bevonden zich onder hen een 50-tal met Mauser-pistolen bewapende bandieten Het schip werd gevolgd door jonken, waar in zich nog een 300-tal roovers bevonden, •voorzien van moderne geweren. Toen het oogenblik voor den overval gun stig was, klonken er schoten en zagen de leden der bemanning allen revolvers op zich gericht. Do machines werden dcor de roovers stopgezet, de Chincezen in de jonken, spron gen ook am boord en bleven vuren tot alle passagiers buiten staat van verdedi ging gesteld waren. Daarop begon dc plundering van het schip. Verscheidene passagiers, waaronder een baby, werden overboord geworpen of dood gescholen. Jeugdige misdadiger. Een 16-jarige knaap, wonende te Mort- lake (Engeland), is wegens een reeks mis daden tot vijf maanden dwangarbeid ver oordeeld. liet. veelbelovend jongmensclï, Jleona* Barnes gehceten, had o.a. zijn broertje ei» baby nog, met een mes in het hoofd' E stoken; het huisraad in de ouderlijke ning door elkaar gesmeten en vernield vensterruiten stukgeslagen; messen km zijn moeder geworpen en het bed in gestoken, waarin zijn moeder te slaper. ]-, door brandend papier er onder te legg^"61 De jongen stond met een dievenbende"» relatie en was reeds wegens diefstal v„. oordeeld. er' Een Silezisch kasteel door dieven geplunderd. Het kasieel Manze bij Manze in Silezig is door een rooverbende leeggeplunderd, Kostbare voorwerpen uit het eeuwenoudo familiebezit zijn verdwenen. Onder het Ee- stolene bevinden zich geschenken van Fw. derik den Groote, van verschillende Zweed, sche vorsten en andere heerscher*. Van de daders geen spoor. Wellicht wor. den zij ontdekt, indien de bestolenen iet voorbeeld volgen van andere slothecrea, die in den laatsten tijd eveneens het slacht offer zijn geworden van ongewenschtc bo. zoekers, en die „wertbestandige" beïoo- ningen hebben uitgeloofd voor het opsp0' ren van de daders, in den vorm fan Oost Pruisischo melkkoe of een vet zwijn! Een nacht in asphali-pzo. Een minder aangenaam avontuur heef, een werkman fe Canton (Ohi*) baleefd, Langs een tamelijk afgelegen *vg, *elk,- men bezig was te asphalteeren, naar huis gaande, struikelde de man over een hou. ten verhooging en kwam in momr van warm asphalt terecht. Wanhopige gingen wendde hij aan, om uit het zwarii meer te geraken, doch de kleverige masts liet haar prooi niet los. Hoe meei- do ksd werkte, des te dieper zonk hij weg, zoodai tenslotte slechts zijn hoofd, rechterarm ep schouder meer zichtbaar waren. De teer verhardde en de man bevond zich in de positie van een visch, die in een blok ijs zit vastgevroren. Zoo vonden hem 's morgens voorbijgangers. Onmiddellijk werd met dc bevrijding aangvangen, doch het duurde meer dan twee uur eer de ope ratie met bijl- en houweel-materiaal was geëindigd. Wonderlijk had d ~i man geen ernstige gevolgen van dit onbehaaglijk in cident ondervonden. Een moderne Robinson Crusoe. De Britsche torpedojager Anzac die «h zer dagen te Sydney terugkwam, na eet kruistocht door de wateren Noordelijk var Australië rapporteerde op een klein ciW hetwelk zij aandeed om den watervoorraad aan te. vullen, een kluizenaar te liebbes aangetroffen, die daar alleen woonde, ei enkel schapen en geiten tot gezelschap had Geruimen tijd geleden, aldus vertelde d? man, was hij op het eiland aangekomen (omtrent de reden van den komst liet hi| zich verder niet uit) cn had toen twee hop- pels schapen en geiten bij zich, ber.avea een bond. Deze was intusschen gestorra, doch de veestapel had zich aanmerkelijk uitgebreid ven bestond thans uit pl.m. 2fiÖ) stuks. De geiten vooral hadden zich uit stekend vermenigvuldigd. Do man had ziek zelf een goed en aangenaam huis gebouml van wrakhout cn een soort klei, die op hei eiland gevonden werd, en in de zon steen hard wordt. Verder had hij een grootei tuin aangelegd, waarin hij allerlei, groen ten kweekte. Nu en dan komt- een sehi; van het vasteland het eiland bezoeken, o brengt uit de beschaafde wereld eukek dingen mee, welke de oude man nog noc- dig schijnt te hebben: kleeren, boeb», ammunitie. Veel is dat echter niet. cn ruilhandel met zijn producten wol, huidü en kokosnoten zou hem veel geld kunnü opbrengen. Dat 'heeft hij echter niet noc- dig. Het eiland is volgens de bemanning m de „Anzac" zeer vruchtbaar, en het bed een schat aan natuurschoon, hoewel hti slechts 2 mijlen in om rek is. „De man woont e als een koning", zeü! een der matron*!*, cn -k vod c- veel vc« zijn onderdaan te- worden." RECHTZAKEN HAARLEMSCHE RECHTBANK. Bollendiefstal. C. J. St., uit%Sas senheim, stond fc recht wegens diefstal van 5 zakken bcla „Gulden Spur" in September 1922 9 pleegd ten nadeele van G. P. - Bekl. had dc bollen aan v. d. PI. vertos bij wien P. ze een jaar later bad gezien a als de zijne erkend. Het O. M. vorderde 6 weken gevuS nisstraf. Volgens dien eisch werd bekl. oordeeld. KANTONGERECHT TE ROTTERDtf De zaak-Broekhuys. Dinsdagmorgen was voor het kantol recht te Rotterdam in behandeling der van den bekenden loterijman W. H. ft huys, gedagvaard wegens overtreding - do loterijwet. Beklaagde was zelf niet verschenen, j mr. Bourlier, uit Den Haag, trad voort» op. Deze verklaardde, dat- hij op géeB vragen van het O. M. zou antwoorden De ten-laste-legging liep over de- premieleening, in privé door Brcekm gegeven. ,j:j Het proces-verbaal is opgemaakt m trekking in „Bellevuc" te Amsletf» j Hij verklaarde, dat de 31ste to de 34ste premieleening door ®roe^ voor eigen rekening was uitgegeven. voor hij aan de Hol "dseho Ore een bedrag van f 100 000 had beta»; De ambtenaar van het O. M- aC^ overtreding bewezen en vroeg vcrL ling tot zes maanden hechtenis. Mr. Boulier pleitte vrijspraak oi diair ontslag van rechtsvervolging- Uitspraak over acht dagen.

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 4