Tweede Blad oensdag 17 October S923 jHMKEMLflBiD De Vrijwillige Landstorm. I Vooroefeniiigsinstrtuut "opnieuw in ovorweging. fin de vragen van den heser Duymaer Twist betreffende een voornemen lot effing van het vooroefeningsinstituut len Vrijwilligcn Landstorm heeft Mi- Van Dijk geantwoord dat de Regea liet vraagstuk van het vooroefenings- ilitüut bij den Vrijwilligen Landstorm lieuw in overweging heeft genomen, het k echter nog niet - tot zoodanige uit- Dsten beeft geleid, dat van een voor tot afschaffing zou kunnen worden myten- h dit stadium moet hij zich van verdc- mededeelingen ter zake onthouden,doch »{t de Verzekering, de Volksvertegen- irdiging in de gelegenheid te zullen len, over deze aangelegenheid haar ge len'to uiten, alvorens tot ingrijpende siging of afschaffing eventueeL zal wor I overgegaan. Lichamelijks oefening. el besluit betreffende lichaamsoefening mot ,ovember a.s. huiten werking? jaar de „Res.bode" verneemt, ligt het de bedoeling van den minister van On tijs, Kunsten en Wetenschappen, om, het oog op den ongunstigen toestand 's lands financiën, te bevorderen, dat Besluit en do Beschikking betreffende lichaamsoefening met ingang van 1 No ober a.s. voor 3 jaa.r buiten werking den gesteld. )e bestaande oefeningscursussen moeten ingang van 1 November vervallen nieuwe cursussen mogen met ingang datum niet worden geopend. )oor dezen bezuinigingsmaatregel zul- van patronaten en vereenigingen bevordering van lichaamsoefening den getroffen. De Vlootwet. .edeKam erl i d Engels, ïaandagavond werd in het St. Joseph- iouw te Almelo een zeer druk bezochte gadcring gehouden van do R.-K. Kies- iniging, waar op verzoek van het be- het Tweede Kamerlid de heer Ên- een rede hield over de Vlootwet. Voorzitter, do heer G. J. A. Ter ge, wethouder van Almelo, hekelde in openingswoord een artikeltje uit het lfc'„ waarin niets meer of minder beweerd, dan dat de R.-K. Kiesver- ging in haar vorige vergadering had iten den heer Engels aan het- ver te zullen'brengen, dat hij tegen de otvret had te stemmen, indien hij prijs- op verdere vriendschap. Zulks zou goedkeuring van den WelEerw. heer elaan Hooyman aan den Leer Engels bericht. Feit is, dat kapelaan Hooy- niet eens op de bewuste vergadering jeweest. waar overigens alleen werd 'tien den heer Engels te verzoeken dezen avond te komen spreken over lootwet. heer Engels gaf een uiteenzetting b Vlootwet in verband met "den hui- wereldtoestancl. Spr. liet zich niefr ff uit, of hij vóór of tegen de Vloot- zou stemmen. Wel verklaarde hij, dat Katholieke Kamer van meening zijn, er lang niet genoeg op de oorlogsbe lang bezuinigd is. 1 een beroep op de aanwezigen, 'rlrouwen te hebben in de Regeering de katholieke afgevaardigden, die len in deze oorzaak naar eer en ge- bun plicht zullen doen. edeKamerlid Stulomeijer. oor de R.-K. Kiesv. te Rotterdam heeft Kamerlid S tulemei jen over de Vloot- psproken. ij kwam tot de slotsom, dat het voor leden van do R.-K. Kamerfractie een engewone moeilijke beslissing is: hoe iet stemmen over deze wét hun stem uit te Krengen. Vóór alles zal daarbij gelden de overweging onzer belangen bij en onzo verplichtingen tegenover Neder- landsch-Indië. Een Regeering, die deze belangen lichtvaardig in gevaar zou bren gen, zou in grove mate in haar taak tekort schieten en spr. is er van overtuigd, dat ieder lid der R.-K. Kamerfractie, die straks zal moeten stemmen, hetzij hij vóór of tegen stemt, dit zal doen, na zich in geweten nauwgezet zal hebben afge vraagd, wat hom te doen staat. De Rijksmiddelen. De Rijksmiddelen hebben in September, wat 'de gewone ontvangsten betreft, ruim f 2.8 millioen minder opgebracht dan ver loden jaar, niettegenstaande een zeer aan merkelijk accres (f3.4 millioen) bij de dividend- en tantièmobelastihg. Aan bui tengewone baten (incl. die voor het „lee- ningsfonds") kwam f 3.6 millioen minder binnen. Het nadeelige verschil sedert 1 Jan. is voor de gewone baten, ondanks de tabak, tot nagenoeg f 14 millioen, voor de buitengewone tot ruim f 31 millioen aangegroeid. De Jachtwet. De heer Braat, lid van de Tweede Ka mer, heeft aan den minister van binnen- landsche zaken en landbouw de volgende vraag gericht: Kan Z.E. reeds meedeelen, op welk tijd stip de nieuwe Jachtwet in werking zal treden? De postchèque? en girodienst. Naar het „Vad." verneemt, heeft de onderhandeling tusschen do Middenstands- bank en het hoofdbestuur van de Giro, waarvan ook wij melding hebben gemaakt, tot een goed resultaat geleid. De Midden- standsbanken zijn in het voorstel, ook eenigen financieelen waarborg voor hun dienten op zich te nemen, getreden. Prov. Staten van Utrecht. De Provinciale Staten van Utrecht kwa men gisteren in buitengewone zitting bij een. Na de installatie van het lid, den heer B. Koning (S. D. A. P.) werd een ge heime zitting gehouden. Nadat de open bare vergadering weer was heropend, werd gekozen tot griffier der Staten, jhr. di*. G. G. G. Quarles van Ufford, hoofd commies, chef van do 2de afdeeling ter provinciale griffie van Overijsel, met 34 stemmen tegen 3 stemmen, terwijl 3 stem men werden uitgebracht op dr. J. de Lan ge,- referendaris ter gemeente-secretarie van Utrecht. Do jaarwedde werd bepaald op f 7000. De Middenstandsbond. De Middenstandsbond, Nederlandsche Bond van vereenigingen yan den handel- drijvendion en van den industrieelen mid denstand, houdt vandaag en morgen te Breda zijn jaarlijksche .algemeene verga dering en zijn congres. Wij komen hierop nader terug. Samenwerking R.-K. en Christelijke Werkgevers- en werS'.nsmej'sccrJraSes. In een op Dinsdag 16 October te Utrecht gehouden vergadering van vercegenwoori- gers der R.-K. en Christelijke Werkgeves- cn Werknemers-centrales zijn voorloopige besprekingen gehouden over de mogelijk heid om tot een vorm van permanente samenwerking te komen. De onderhande lingen zullen nader worden voortgezet. STADSNIEUWS UIT DE LEIDSCHE VROEDSCHAP. Sluiting van een steeg Melk- venten op Zondag Werklozen zorg Grond-aankoop Gas- prijs Anti-Vlootwet-moiie. Er is nog heel wat gepraat over de Kennewegsteeg -r- de eigenlijke naam is "Keimewesteeg, zeide de heer Knuttel een zeer smalle doorgang tusschen Haar lemmerstraat en Apothekersdijk. In de Raadsvergadering van 25 Juni j.L had de Raad besloten, die steeg te slui ten. Daarmede was de zaak eigenlijk af gehandeld. Maar, omdat over het „hoe" der afsluiting verschil van nieening kan bestaan, kwamen B. en W. daaromtrent opnieuw met een voorstel. Over de al dan niet.afsluiting kon o.i. niet meer worden gestemd dit waren wo volkomen eens met prof. Eerdmans e.a. alleen was nu aan de orde het „ïioe". Men bad dan het voorstel van B. en W. aan te nemen of te wijzigen. Maarmen kon niet tegen wijzigingen èn tegen het voorstel van B. en W. stemmen, met het gevolg, dat dan de steeg niet zou worden afgesloten. De voorzitter meonde echter dat zulks wel kon geschieden. Speelde dit keer niet de zin om het te winnen de onpartijdigheid des voor zitters parten De Raad nam het geval vrij luchtig op; en met 7 stemmen tegen werd het eenmaal genomen besluit, om de steeg to sluiten, gehandhaafd, na dat eerst was aangenomen een amende- ment-v. Eek tot algeheele sluiting der steeg (in afwijking met het voorstel van B. en W.). Wij stappen over-op agenda, punt 28. (Er is Maandag heel veel zonder gepraat onder den hamer doorgegaan). Er was een verzoek ingediend om een verordening te maken, waarbij het venten van melk op Zondag zou worden verboden. Terecht merkten B. en W. op, dat zulk een veror dening overbodig zou zijn, daar het ven ten van melk al verboden is bij do Zon dagswet. De heer Heemskerk drong er op aan om dan ook te dien opzichte op de naleving der Zondagswet te letten; wat de burgemegsterde toezegde, daarbij ech ter tegelijkertijd opmerkend, dat z.i. het be zorgen van melk niet is verboden krach tens de Zondagswet (en dat laatste zal toch wel óók en o.i. zelfs voornamelijk bedoeld zijn door de organisaties, die om een verordening hadden verzocht!) Hier zou echter ook weer de vraag naar voren kunnen worden gebracht: wat is te ver staan onder „bezorgen" en wat onder „ven ten"! Het voorstel van B. en W., om dit jaar wederom de grooto zaal der Stadsgehoor zaal zes avonden kosteloos beschikbaar te stellen aan de Centrale Commissie voor Arbeidersontwikkeling (dat woordje „Cen traal" is eenigszins misleidend, omdat de Commissie uitsluitend is samengesteld uit S. D. A. jP'ers) voor het houden van ont spanningsavonden voor werkloozen, is aangenomen met slechts 4 stemmen tegen (3 Katholieken en 1 Anti-Rev.). Verleden jaar stemden tegen een dergelijk voor stel allo Katholieken en 1 Ghr.-Hist. Evenals toén, werden ook nu van Katho lieke zijdo bezwaren aangevoerd van min of meer pTincipieelen aard. Deze bezwaren scheen men nu echter meer te richten op do 250 gld. subsidie, die de S. D. A. P. bovendien wilde verleend zien aan genoemde Commissie, dan tegen het kos teloos geven van do zaal althans zoo meenen wij te mogen besluiten uit het stemmen vóór het vcorstel van B. en W., door de grootste helft der Kath. Raads fractie. van welke fractie drie leden bij dit voorstel het woord hadden gevoerd. Het genoemde voorstel der S. D. A. P., om nog 250 gld. bovendien .te verleenen, kelderde zooals ieder had kunnen voor spellen maar had toch meer stemmen, dan wo hadden verwacht: drio Christ.- Hist. stemden voor. Do volgende ty.ee voorstellen gingen zelfs zonder één woord onder den hamer door. "Wij geloo?eiT, dat van den e$nen kant de Voorzitter, c'io de Raad met een middagzitting wilde doen eindigen, de leden eenigszins door z'n vlug afhameren overrompelde, terwijl ook van den anderen kant oventueele tegenstanders wel kunnen hebben gedacht: laat maar gaan, we win nen het toch niet. Wat betreft liet beschikbaar stellen van een onlspanningslokaal ten behoeve van wcrklooze arbeiders het is tot op zekere hoogte toe te juichen; maar doodt men niet zóó het particulier initiatief, dat in dezo handelen kan, en, blijkens de erva ring ook handelen wil? Dat zou ons be zwaar zijn tegen dit voorstel, gelijk dit ook o. i. het hoofdbezwaar is tegen het voorgaande voorstel van B. en W., dat de Raad wel niet ook zonder hoofdelijke stemming, maar, zooals we reeds op merkten, met overgroot© meerderheid heeft aangenomen. Iets anders is het verleenen van een wckelijkscho uitkeering aan daarvoor in aanmerking komende werklooze hoofden van gezinnen voor aanschaffing van brand stoffen (een reductie van 50 pCt. op een bepaalde hoeveelheid cokes gedurende de wintermaanden). De kosten daarvan zijn wel berekend op niet minder dan 22.000 guden, maar o.i. moet hier do overheid helpend optreden; het particulier initiatief schiet te kort. Na afhandeling der agenda kregen we een geheime zitting, aan het slot waar van mededceling werd gedaan van den aankoop van grooto terreinen nabij d9 Hecrenstraat, ter waardo van 169.000 gld. Een gemeente doet verstandig, zoo zij, ter voorkoming van grondspeculatie, beslag legt op de gronden rondom het reeds be bouwde gedeelte van haar oppervlakte. De aankoop is bovendien o.i. niet duur. Maar wel zou men zich kunnen afvragen: kan de'gemeentelijke schatkist dat alles maar betalen? Het verhuren der terreinen, zoo lang de gemeente ze niet noodig heeft, brengt, zooals haast vanzelf spreekt, jaar lijks niet op het volle rentebedrag der aan koopsom. Alles te zamen genomen, geloo- ven we echter, dat de gemeente niet on verstandig heeft gehandeld. Daarna werd aangenomen het voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken op een verzoek tot medewerking aan den aanleg van een straat ter verbinding van den Rijnsburgerweg met den Maredijk. Ook daarover was blijkbaar in geheime zitting gesproken. De heer Van Eek had een voorstel in gediend tot verlaging van den gasprijs ontijdig en doelloos, daar deze zaak toch aan de orde komt, omdat er een desbetref fend voorstel is van de meerderheid der Commissie voor de Lichtfabrieken af wijkend van de meening van wethouder Sanders, voorzitter dier commissie. Een poging v. d. communist Knuttel om een anti-Vlootwet-motie er door te krijgen, mislukte; er is al zoovele keeren gebleken, dat de Raadsmeerderheid de eenige juiste opvatting huldigt, dat dergelijke kwesties, in de Kamer en niet in een Gemeenteraad thuis hooren. UIT DE OMGEVING ALKEMADE. Bundergeid. Op 22 October a.s. zal door den rentmeester van Rijnland te Lei den op het Gemeentehuis alhier zitting worden gehouden tot het ontvangen van Rijnlandsch Bundergeid, en wel des na middags van 2.30 tot 3.30 uur. Mond- en klauwzeer. Het mond- en klauwzeer breidt zich in dezo gemeente nog steeds meer en meer uit. Het aantal geconstateerde gevallen bedraagt heden 82, waarvan er 29 zijn geweken. KATWIJK. Politiebond. De onderaf deeling Noord wijk en O. van den Alg. Ned. Politiebond vergaderde gisteren en behandelde in de eerste plaats haar nieuw reglement dat na bespreking als definitief werd aange nomen. Na dit punt ging men over tot de ver kiezing van een nieuw bestuur. In dat be stuur werd als voorzitter gekozen de heer A. A. J. Schnaar, Inspecteur van Politie te Katwijk, terwijl als leden werden ge kozen J. v. d. Luijt, gemeente-veldwachter te Katwijk, J. A. Timmers te Noordwijk, W. v. d. Veen te Rijnsburg en D. van Eg- mond te Katwijk. Verder werden dó mid delen besproken* cm meer voor liet politie wezen !n ons Gewest werk.caam te zijn. KATWIJK AAN DEN RIJN. Tuinbouw. Het slechte weer met de vele regenbuien komt den tuinders en bol- lenkweekers zeer ongelegen. De laatstge noemden kunnen met hun werkzaamheden geen of niet voldoenden voortgang maken en eerstgenoemden lijden bovendien nog aanmerkelijke schade doordat verschillen de producten door de nattigheid niet vol doende tot wasdom kunnen komen en hierdoor dan geen loonende prijs kan wor den bedongen. De omzet aan de groenten- veiling is nog beneden die van 1922. De eenigste hoop dat de uitkomst nog mee zal vallen is, dat de producten niet zullen bevriezen zooals dit voorgaande jaren gebeurde. LISSE. Gemeenteraad. De raad der gemeente vergaderde gis termiddag te 2 uur. Voorzitter burgemeester Eenhuis. Aanwezig alle leden. Er is één vacature De. notulen der vorige vergadering wor den onveranderd vastgesteld. De commissie tot onderzoek van de ge loofsbrieven van den heer H. Ph. Sobels, gekozen lid van den Raad in de vacature- v. Til, adviseert hij monde van den heer P. Warmerdam tot toelating. De heer Sobels legt in handen van den Voorz. da vereiscrlile aodan af, en weidt door den Voorz. hartelijk gefeliciteerd, terwijl spr. den wensch uit, dat hij lani gen tijd in het beiang de^ gemeente moge werkzaam zijn. Do Voorz. zeide hierna ongeveer het vol gende: Voor het eerst is Uwe Raad thans weer voltalig, doch allen zult ge thans missen den oudsten wethouder, den heer Riggeb die na een betrekkelijk kortston dig o ziekte Maandag is overleden. Wefh. Riggel was een zeer geziene persoonlijk heid in de gemeente en zijn adviezen als wethouder werden door het Dag. Bestuur op zeer hoogen prijs gesteld. Wat hij ge daan heeft als lid van den Raad geduren de de 42 jaren, dat hij als raadslid zitting had, is ten volle bewezen doordien zijn verdiensten door de regeering hij zijn 40- jaxig jubileum als .zoodanig zijn erkend door zijn benoeming tot ridder jn Orde *van Oranje Nassau. Spr. zegt tenslotte er niet aan lo twij felen, dat de nagedachtenis van den over leden wethouder hij allen in eere zal blij" ven. Tot commissarissen van de N.V. Elec-s triciteitsbedrijf Hillegom, Lisse, Sassen-: heim wegens bedanken als zoodanig doop de heeren A. Verduijn Jr. en J. M. v. TiL worden benoemd de heeren Kuipers en Warmerdam. Tot lid van de Grond commissie in ds plaats van den heer J. M. van Til wordt benoemd de heer P. Segers; tot lid van de Havenvaartcommissie, vacature-v. Til, wordt benoemd de heer Algera; tot lid van de commissie voor Sociale aangele genheden, vacature-v. Til, de heer H. Ph. Sobels. Hierna komt in behandeling het adres van de gemeente Voorhout om adhaesie aan het adres lot wijzigng der forensen- belasting (art. 244 Gemeentewet). B. en "W. stellen voor het adres voor kennisgeving aan te nemen. Z. h. s. wordt hiertoe besloten. Vervolgens komt aan de orde de veror dening op het beheer van het Gas- en Waterleidingbedrijf en de Algemeene Voorwaarden op de levering van water door bovengenoemd bedrijf. Bij art. 8 merkt de heer Sobels op, of het niet gewenscht zou zijn hierbij een bepaling op te nemen, dat de boekhouder- kassier het geld ook kan storten bij een door B. en W. aan te wijzen bankinstel ling. Dit met het oog op de sluiting van den postchéque- en girodienst. De gemeente-secretaris merkt op, dat .Ged. Staten die niet zullen goedkeuren, of' er moet een hepaalde bank worden aan gewezen. Verder is hij van meening, dat Ged. Staten geen bezwaar zullen maken, indien tijdens de sluiting van dezen dienst de gelden bij een bank belegd wor den. Aldus wordt besloten. Na eenige bespreking cn een kleine wij ziging van enkele artikelen wordt de verordening z. h. s. vastgesteld. In verband met dezo< voorstellen, vragen B. on W. den gemeenteraad te besluiten tot het aangaan van een geldie^qig van f 175000, zoo mogelijk tegen den ioers a pari, rentende ten hoogste 6 pCt. per jaar, met jaarlijksche aflossing van ten minste f 6000, te beginnen in 1925. De heer Verduyn deelt mede, dat de on kosten voor het buizennet worden geraamd op f 50.000, terwijl de Voorzitter zegt, dat er twee goede kansen aangeboden zijn, om de lecning te sluiten. Na eenige bespreking wordt z. h. s. hiertoe besloten. Hierna heeft aanbieding plaats voor de begrooting van inkomsten en uitgaven voor 1924. De begrooting geeft c-on cijfer aan van f 281.141.31i. De kapitaaldienst geeft aan inkomsten een bedrag van f 30.335.31, aan uitgaven f 35000, batig saldo derhalve f 335.31. Bij de rondvraag informeert de heer Verduyn, or. er nog bericht is ingekomen omtrent de classificatie der gemeente, waarop de Voorzitter ontkennend ant woordt. De heer Langeveld dankt den Voorzitter voor de woorden ter nagedachtenis aan wethouder Riggel gesproken. De heer Verduyn zegt vervolgens, dat de kermis zoowat is teruggekomen, hoe wel zij vroeger is afgeschaft. Spr. zegt nu wel weer het antwoord te verwachten, dat het geen kermis geweest is, doch spr. FSOSLLSTOII Kind der Smarte. liet Duitsch naverteld door V. W. (Nadruk verboden). .■greep zijn beide handen: „Ja, ja, yel, maar ga van den put weg, dat pet invalt. Weet ge", zeide zij, „wij *>ij moeder in huis, en wij betalen 'Wt van de huur; is het goed?" w'er haar zwarte haren die losge- 1 waren in haar hals, keek hem aan en riep: „Nu loop ik. voor- 1') komt mij na, en kijk dan eens of pen kan; 't beste van allemaal". ^°lgde haar langzaam, vol geluk, naar het meisje dat als een vo- °ver den akker vloog naar haar f f11 het meisje nagezeten had, P cn diep of zij zich zocht to verber- u' ^ht hij, „kijk maar voor je. j., mii het geluk in de armen ge- iJSf®!0 ^as steeds vroolijk en wist i ~va vriend op te monteren. "Lach zii „Waarom lach jo niet, ?Ja wo gelukkig!" Jeet het niet, die put zou dat?" ifi°r WG2 was. Jij bent zoo fpm er *n kunnen vallen. Hij £»*kt worden". tillan ''k11"' zei<ie 2ij» "Zou ik in den K. dringen?» 1J bleef er op peinzen, en toen zijn werk op den akker gedaan was, ging hij naar den.put, wierp er een steen in en ging op den rand liggen om te luisteren. Het schoen of de put een zwart geheim verborg. 's Avonds ging hij nog naar het huis van zijn patroon; en den volgenden mor gen kwam, tot verwondering van allen, een timmerman, die een stevig, doch ruw bewerkt hek er om maakte. In September was het altijd feest voor de 'cichorei-arbeiders. Van den minsten tot den patroon vonden allen een plaats op den grooten zolder, die in een feestzaal veranderd was; planken over tonnen ge legd waren tafels, en 's avond, als men koffie gedronken had, gingen de lampen en lantaarns aan, de tafels werden weg geruimd en de zolder was een danszaal. Er was een klarinet en een paar violen, en de meisjes, hij elkaar staande, hielden zich gereed. John danste den heelen avond met zijn vrouw en zag met glinsterende oogen naar de anderen. Wat gaf hij om hen? Een kreet van de jongo vrouw, die haar tfmt gestooten had tegen een hoek van de ta fel, deed hem opschrikken en John ging naar een der werklui en vroeg: „Help mij even de tafel wegzetten, Frans", doch hij scheen niet te hooren en John pakte hem bij .den arm. „Wat met je", vroeg hij. „Niet veel" zei John, „de tafel moet weg, wil je even helpen ze in den hoek zetten?" „Doe het zelf maar", zei de man, en ging naar de andere werklui. „Wat wou hij van je", vroeg men kiem. „Weet ik het? Ik moest hem helpen. Laat hij het zelf doen; licht dat hij wat doet; hij heeft zoolang gezeten". Do anderen lachten cn gingen hunne meisjes zoeken. John, die de woorden gehoord had, klemde do lippen opeen, en ging weer haat zijn jonge vrouw, en danste met niemand dan met haar. Te midden van het feest kwam de pa troon met eenige vrienden in de feestzaal De burgemeester, die John altijd een goed hart had toegedragen, zelfs toen hij in het tuchthuis was, zag het jonge paar. Een dame clio naast hem stond, wees ze hem, zeggend: „Voor tien maanden -moest hij nog wol spinnen in hot luchthuis en nu danst hij met zijn geluk in de armen". De burgemeester knikte en zeide: „Ja, u hebt gelijk, maar of hij gelukkig is, die anno kerel, ik geloof niet dat hij net nog ooit worden zal." Do dame keek hem aan en zeide: „Dat begrijp ik niet; die inensclien voelen toch niet zoo diep als wij?" „Toch is het zoo, mevrouw, het spijt mij zeer voor den goeden kerel. Het geluk nu in zijn armen is wel echt, maar in zijn binnenste voelt hij iets raadselachtigs dat hem terneerdrukt en noch het „geluk", zooals u dat kind in zijn armen noemt, noch iemand op deze wereld, kan hem helpen. Laat hem or niet ov$r denken, maar dat kan hij niet" „En waarom niet? Hij ziet er zoo trotsch uit." „Dat is zoo", zeide do burgemeester in gedachten, ..hij kan ci* wel gek van wor den, of weder een hoef. Hij denkt maar altijd: „Hoe kan er mijn verloren eer weer terugvinden" Hij zal het nooit kunnen". „Och, zeide de dame, „u hebt altijd zulke vreemde gedachten, burgemeester. Maar ik denk nu maar heen te gaan, de lampen walmen zoo, en het groen geeft zoo'ii' sterke geur; nog dagen lang ruik ik zooiets". Zij stond op; ook de anderen gingen. Slechts de burgemeester bleef nog even staan en zag naar het jonge paar dat zoo gelukkig scheen en dacht: „Hoe lang zal dat duren, arme jongen?" Toen volgde hij de anderen. Toch duurde het tamelijk lang, want de vrouw, ofschoon arm, was jong en on schuldig. Zij woonde in de hut aan het eind van de Noordstraat; het kamertje was voor hen; de moeder sliep in de keuken. De burgemeester hield hem aan het werk, ofschoon men heim dikwijls genoeg aanraadde, zoo'n boef niet te helpen. Hij hield hom de hand,boven het hoofd. Zoo had hij altijd werk en ook dikwijls zijn vrouw, zoodat de armoede niet aan de deur klopte. Achter het huis lag een klein tuintje met ccn prieeltje van liguster, en daarin zat de vrouw John altijd op te wachten als hij van zijn werk kwam. „Moe hen ik niet", zeide hij op een avond dat zij er naar vroeg. Do vrouw streek met haar vingers over zijn voorhoofd of zij iets wilde verwijde ren. „Die rimpel is vandaag weer erg diep, John", zeide zij, „en ik weet wel waarom". „Wat is er Hanna?" „Die rimpel neen je moet niets zeg gen is er omdat de bruggenmakers van daag feest hebben en jij niet gevraagd bent". Do rimpel word nog dieper. „Laat het, zwijg cr over", zeide hij. „Ik was toch niet gegaan; het béste hen ik bij mijn vrouwtje, wij twee alieen". En toen na maanden een dochtertje sc horen werd, kon John, boe blij hij ook was, de gedachte niet onderdrukken: „Toch de dochter van een hoef; moge God ze spoedig halen". De wereld stond steeds vijandiger te genover hem. Hij ving hier en daar een paar woorden -op, doch het rechte kwam hij niet te weten, tot een matroos zijn vrouw voor „bedelaarster" schold. Hij had hem tegen den grond gewor pen en bijna den schedel verbrijzeld, en slechts aan den burgemeester had hij te danken, dat hij niet vervolgd werd. Maar. als ze hem voor dief of boef scholden, vie len zijn armen langs zijn lichaam; dan- kon hij zich niet verdedigen: het was de waarheid. En toch was hij nog gelukkig in zijn huisje als hij met zijn vrouw bij het bedje van zijn dochtertje zat en zag hoe het groeide. Grootmoeder zorgde voor het kind en Hanna ging nu en dan uit werken maar of de eerste liefde voorbij was, of dat hij het voelde dat, nu er tegen dej}. winter geen werk was, hij steenen. moest kloppen, of dat de eigenschappen zijn«r(, vrouw hem hinderden: het geluk was niet meer zoo innig. ("Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 5