LEIDSCHE MISSIEWEEK. Ontredderden postcheque- en girodienst vorm aangenomen. In grove trekken moeten deze plannen neerkomen op het in het leven roepen van een geheel nieuwen Postchèque- en giro dienst. Deze instelling zou dan volgens het centralisatie-systeem ingericht moeten worden. De zaken van den ouden dienst zullen zoo spoedig mogelijk afgewikkeld worden, zoodat alle belanghebbenden verder zoo min mogelijk schade zullen behoeven te lijden. Zoodra een rekeninghouder het bedrag van zijn togoed ontvangen heeft, wordt zijn rekening bij den ouden dienst geannuleerd. Indien do betrokkene dit wenscht, kan hij daarna een rekening op den nieuwen dienst laten loopen. In ver band hiermede wordt uitdrukkelijk opge merkt, dat deze nieuwe postchèque- en girodienst niets uitstaando heeft met den nu stopgezetten dienst, die door de cen tralisatie zoo jammerlijk fiasco heeft ge leden. Verder moet het in de bedoeling liggen, verschillende ambtenaren, wier ondeskun digheid zich den laatsten tijd zoo treffend heeft gedemonstreerd, niet in him functie te continu eer en. Algemeene R.-K. Werkgevers-Vereeniging In zijn vergadering van 12 October 1.1. heeft het Federatiebestuur der Algemeene R.-K. Werkgevers-Vereeniging besloten in de tweede helft van November van dit jaar een congres te houden, dat de „Re constructie van het Nederlandsche be drijfsleven" tot onderwerp zal hebben. Leiddraad der besprekingen zal zijn het progTam voor de economische politiek van dezen tijd, dat verleden jaar door do A. R. K. W. V. en het R.-K. Verbond van Werkgeversvakvereenigingen is aangeno men en gepubliceerd. Staande de vergadering werd een con gres-commissie benoemd. De namen der leden zullen weldra worden bekend ge maakt. Als hoofdpunten der bespreking zullen hoogstwaarschijnlijk in aanmerking ko men: lo. de maatregelen, die genomen moeten worden, om te komen tot verla ging van productiekosten; 2o, de maatre gelen op het terrein der handelspolitiek; 80. de koloniale politiek; 4o. de verdere maatregelen in het belang der werkver ruiming; 5o. de belastingpolitiek. De Schoen- en Leder-Jaarbeurs. Gisterenochtend is in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam de Tweede In ternationale Schoen- en Leder jaarbeurs geopend, in tegenwoordigheid van vele belangstellenden. Mocht het bestuur verleden jaar reeds zeer tevreden zijn over het, cenige maan den na de oprichting van het instituut be haalde succes, dit jaar beloven de resul taten nog veel grooter le worden. De Beurs, welke de benedenzalen van het Pa leis vult, is te klein gebleken, om het aan tal monsterkamers onder te brengen. Het aantal deelnemers bedraagt 104, in het afgeloopen jaar 76. De Beurs, gratis toegankelijk voor de belanghebbenden bij alles wat de schoen en lederbranche omvat, zal geopend zijn van 85 uur* en bovendien Dinsdag en Woensdagavond van 7.3010.30 uur, om ook dien schoenwinkeliers, welke overdag hun zaak niet kunnen verlaten, gelegen heid te bieden des avonds kennis te maken met het nieuwste, dat op hun gebied ge boden wordt. Ontslag bij de Arbeidsinspectie. Tegen 1 Januari zullen 40 ambtenaren hij de arbeidsinspectie worden ontslagen en op wachtgeld gesteld; 25 van de admi nistratieve en 15 van de controleerende en technische ambtenaren, benevens drie ad- junct-inspectrices. De drankwet-inspectie. Binnenkort zullen de oudste inspecteurs en twee der oudste adj.-inspecteurs van de Drankwetinspectie den dienst verlaten. Het schijnt voorts de bedoeling te zijn in de toekomst den dienst zeoveel mogelijk te centraliseeren te VGravenhage. „Tel." Deze week zullen de gewone audiën ties van de ministers van marine, van on derwijs, kunsten en wetenschappen en waterstaat riet gehouden worden. Gemengde Berichten. Bliksem ingeslagen. Zondagmorgen omstreeks half twaalf sloeg te Oudendijk de bliksem in de Ned. Herv. Kerk, waar juist onder leiding van mevr. Vorstman, de echtgenoote van den predikant, Zondagsschool werd gehouden. Hoewel het gebouw op teil van plaatsen werd heschadigd kwamen er geen persoon lijke ongelukken voor. Dank zij mevrouw Vorstman verlieten de kinderen ordelijk het gebouw en kwamen met den schrik, zij het dan een hevige, vrij. Vooral veel ruitenzijn gesprongen. Men schat de schade op enkele honderden guldens. Van een onweersbui was geen sprake, het was de eerste en eenige slag. Op verscheidene plaatsen in het dorp zijn voorts, evenals in de kerk, de meters van het eleclrisch licht vernield. Hevig onweer. Te Albergen (bij Almelo) sloeg Zondag middag tijdens een kort, doch hevig on weer de bliksem in den ongeveer 35 M. hoogen fabrieksschoorsteen van de fïl'ma Ter Riel. De schoorsteen viel met veel ge raas voor het grootste i naar beneden Persoonlijke ongelukken kwamen niet ▼oor. Ook op meerdere plaatsen in deze om geving sloeg e bliksem in, zonder even-" wel veel sc! veroorzaken. Cc.. .0 ongelukken. Te Schiedam had zekere v. d. W. het ongeluk bij het verrichten van werkzaam heden aan den buitenzijde van een schip liggende aan de werf van den Nieuwen "Waterweg te vallen. Een onmiddellijk ter hulp geroepen geneesheer celas'fe e^pr- brenging naar het Gem. Ziekenhuis, waar v. d. W. en paar uur later overleed. Hij laat oen weduwe met 6 kinderen achter. Men meldt uit Etten aan de „Msbd." Zaterdagmiddag, toen do landbouwer D. N. zich met paard en kar naar den ak ker begaf over de Bredasche Baan, werd hij door een motor aangereden, zoodanig, dat hij een schedelbreuk bekwam en na enkelo oogenhlikken den geest gaf. Ver moedelijk heeft N. door den feilen wind, die er 6tond, den motorrijder niet hooren komen. Door de marechaussee werd spoe dig een onderzoek ingesteld. Naar men verneemt, heeft do motorrijder, zekere L., opzichter hij den watertoren, geen schuld Onbewaakte overwegen1 Vrijdagmiddag wilde halverwege Voorst en Klarenheek de voerman G. met een boe renwagen met hout den onbewaakten overweg aldaar passeereu. Hij bemerkte te laat den naderenden trein uit Apel doorn. Het voertuig werd, volgens het „Dev. Dgbl", door de locomotief gegrepen Een gedeelte van den wagen bleef aan de locomotief hangen en werd eenige bonder den meters medegesleurd. Daarna kwam de trein tot staan. De wagen was geheel vernield. G., die van het voertuig was af- geslingerd, bleek wonder hoven wonder niet gekwetst te zijn, evenmin als het paard, dat losgebroken was. Bij het voetballen een been gebroken. Zondagmiddag heeft de V. U. C.'er Segaar bij het voetballen op Houtrust te Den Haag zijn been gebroken. Segaar trapte tegelijk met een tegenstander naar den hal. Segaar is in het Ziekenhuis op genomen. Hoog water. Waal en Rijn zijn de laatste dagen 15 meter gestegen. De Maas drie meter. Ge volg van dezen plotselingen was op de Maas is, dat de Maaskanalisatiewerken stagnatie ondervonden. Bij Grave zijn de Maaswerken gestaakt en kregen voorloo- pig 200 werklieden gedaan. Knoeierij met het Riikskaasmerk. Dezer dagen heeft de Rijkszuivelinspec- tie, in samenwerking met de douane, te Roosendaal een partij zwaro Gouda kazen in beslag genomen. Deze was aldaar per groupagedienst aangekomen en bestemd voor uitvoer. De partij was te Rotterdam ingeladen en afkomstig van een firma te Bodegraven. De inbeslagneming geschied de op vermoeden van het wederrechtelijk gebruik van rijkskaasmerken. De partij was uit Rotterdam door een rijkszuivel- visiteur gesignaleerd. De hoieldiefstal te Amsterdam. Het politieonderzoek heeft uitgewezen, dat de zoon van den eigenaar van het hotel „De oude Graaf" geen medeplichtige heeft gehad. Natuurlijk had de politie na den diefstal reeds argwaan tegen hem maar bewijzen waren er niet. Het toeval wilde, dat een familielid van den jongeman hem in Delft zag loopen. Daar laatstgenoemde er goed gekleed uit zag in tegenstelling met vroeger vertrouwe het familielid het geval niet en begaf zich naar den Delflschen com missaris. Deze, die ons bericht in de krant had gelezen, stuurde oogenblikkelijk een rechercheur naar het café, waarin men dèn dader had zien zitten. De rechercheur liep hem tegen het lijf toen hij het café verliet. Op de vraag, wie hij was, gaf de verdachte den naam op van het familielid in Delft, alsmede diens adres. De rechercheur nam, daar het adrea klopte, hiermede genoegen en ging weer terug. De commissaris vertrouwde het ge val niet en liet de uitgangen van Delft af zetten. In den derden auto, die de stad in de richting van Den Haag verliet, bevond zich den dader. Hij werd aangehouden en in bewaring gesteld. Naar wij tevens vernemen, heeft hij bekend op 25 Januari een heer, die hij naar zijn kamer geleidde, beroofd te heb ben. De beide vorige hoteldiefstallen, waar van men hem eveneens verdenkt, worden door hem ontkend. „Tel." Ta veel gelachen. Tijdens een tooneelvoorstelling te Am sterdam heft Zondagavond een bezoekster zóó uitbundig gelachen om do komische scènes van het werk, dat zij plotseling ongesteld werd en uit de zaal gebracht moest worden, 's Nachts is de toestand zóó verergerd, dat de dame een em ployé van „De Bijenkorf" aan de ge volgen overleden is. De „Long Life". Men maakt ons op het volgende op merkzaam: In „Ons Bondsorgaan" van 11 October 1923, officieel orgaan van den Nederl. Boni van Schoenmakerspatroons en Sc 11 oenwinkeliorsnoemt do Schoenma- ,s Patroons Vereeniging „Vereende Kracht" te Nijmegen, de „'Long Life"- schoenen een nekslag voor de schoenma kers, omdat ze zoo sterk zijn. SPORT VOETBAL. NederlandZwitserland. De wedstrijd NederlandZwitserland wordt waarschijnlijk gespoeld op Zondag 2 December te Amsterdam. Het Zwaluwen-elfta! r.aar Belyic. Het Zwaluwen-elftal dat op 1 Novem ber te Brussel zal spelen, is als volgt sa mengesteld Defreiine. (Vitesse) K. Gouw Telzner (D. F. C.) (Be Quick Gr.) Schoenberger Hulsman Krom (Quick Nijm.) (Go Ahead) (R. O. H.) Duffelse Breeuwer de Haas (Sparta) (Haarlem) (Bo Quick Gr.) Groc-sjohan Sigmund (V. O. C.) (D. F. C.) Rccde DuivelsZwaluwen. Do wedstrijd Roode DuivelsZwaluwen wordt gespeeld op 4 Haart (Vastenavond) te Brussel. Nederlandsche elftalcommissie. Do Nederl. elftalcommissie zal op 4 November a.s. het elftal kiezen voor den wedstrijd tegen Zwitserland. Tevens zullen dan de vijf elftallen her zien worden, dio gekozen zijn in verhand met do deelneming aan de Olympische spelen. Ook wordt dan het elftal samengesteld dat op 8 November a.s. te Rotterdam om den Onafhankelijksbeker tegen het Rot- terdamsch elftal spelen zal. Vaststelling der districtselftallen. De Nederlandsche Elftal Commissie heeft Zondag te 's-Gravenhage vergaderd met afgevaardigden van de diverse dis- tricts-commissies. In verband met de voor de Olympische Spelen 1924 (Parijs) te kie zen spelers, haddien: allo districten een drietal combinaties opgesteld, welke na ampele bespreking, voorloopig als voJgt werden vastgesteld: Het Westen. 1 o Elftal: SchindelerDenis, Lietzen Lefèvre, Kuypers, Krom, Groosjokan, van Dam, Buitenweg, Vis, Sigmond. 2e Elftal: De Boer, v. d. Kluft, Ver- wey, Dik, TekeLenburg, v. d. Velde; Snouck Hurgronje, Bieshaar, Breeuwer, Formenoy, Vermeer. 3e Elftal: Roem; Van Zwieteren, Gouw; Zuidam, Bul, Boomberg; Do Ko ning, Ruffelso, Pijl, Gorel, Lash. Het Zuiden. le Elftal: v. d. Poel; A. van Haeren, Heijnen; Jole, Hommers, Dorenbosch; Gie lens, Verlegh, Van Son, Soons, Ulrich. 2e Elftal: Matthijssen; Dc Laat, Ste vens; Sijen. Hoogstede, Van Rcessel; Nol- tée, De Bruijn, Wernaerts, Hermans, En gel. 3e Elftal: Van Haaien; Seegers, Van Dal; Horsten, Holtliuizen, Deleters; ïïoots- man, Jongbloets, Ramakers, Ter Beek, L. van Dijk. Het Oosten. lo Elftal: De Frerme; Roetert (G.A.), Stüve; Schönberger, Hulsman, Steeman; Witteveen, Frölich, Goethart, Rohde, Carré. 2o Elftal: De Wit; Roetert (Vit.), Van Asten; Meijer, Post, Reemeijer; Frölich, Hoogland, Van Putten, Langeler, v. d. Heijden. 3e Elftal: WaaijerHermsen, Carré Feldkamp. Damstra, Vaars; Kolkman, Roetert, Schoester, Halle, Albreckts. Hot No orden. Doel: Rambonnet, De Jonge, O vermeer. R. achter: H. Legger, De Wolf, Greben. L. achter: H. Tetzner, Van Zuijlen, Knol. R. midden: Kaufman, Sissingh, Knol. Spil: Van Lingo, Kaufman, Delgrosso. L. midden: Legger, Green, Van Oostrum R. buiten: Rozoboom, E. J. Bulder, Wal burg. R. binnen: Do Haan Steenbergen, v. d. Hoek. Mid-voor: J. Bulder, Leisma, Wever. L. binnen: Do Haas, Groen Weeke. L. buiten: E J. Bulder, Groen, Hemmes. „Sprtkr." „Hoe vindt u hier de Tentoonstelling, pater?" „Nergens heb ik oen mooiere gezien, en ik heb de voornaamste in ons land be zocht." „En de regeling?" „Perfect in orde. Wij vonden hier on middellijk. de plaats van onze stand, ons logies, plaats een uur voor Mislezen heelemaal geen verwarring alles mooi geregeld." „En"we hadden ons reeds al te lang gisterenavond op eenzelfde plaats weten staande te houdenin den stroom bezoekers worden wij meegesleurd, verder op, langs de stands."Wij gin gen maar his even boven kijken 't was 8 'uur waar ons bleek, dat de foyer was volgestroomd met bezoekers, zoodat do deu ren moesten worden gesloten, terwijl de buitenstaanders de nog niet bezetto plaat sen in do kleine zaal mochten innemen. Het bovenstaand onderhoud, hetwelk we met een pater-missionaris hadden, zou ons aanleiding kunnen geven om een vhloemJezing van hulde-beloogingen saam te binden voor comité A en comité B, voor mijnheer G en mejuffrouw D. Maar laten wij ons daaraan nog niet wagen. Liever critiek naar voren gebracht critiek, ja, die wij niet op betrekkelijk kleine onderdeelen, doch op een zeer voor naam punt hebben opgevangen uit de mond van menig bezoeker: „"Waarom is de tentoonstelling nu niet voor langer tijd georganiseerd 't is toch zoo jammer, dat het nu al- bijna afgeloopen is." Die critiek zo is toch ook eigenlijk niet als zoodanig bedoeld is een spon tane lof voor de tentoonstelling men heeft spijt, dat de mooie dagen nu al weer om zijn' Gisterenavond, was ook het sub-comité druk in dc weer om den uitslag van de loterij te formeeren. Elders in dit num mer vindt men reeds den gedeeltelijken uitslag. Als een bewijs van warm meevoe len moge dienen, dat gisterenavond nog een paar prachtige beugeltasschen iverden gebracht voor de loterij verloot konden ze natuurlijk niet meer worden, maar ze werden aan den meest biedende verkocht. En nu, namens Katholiek Leidon en een groot deel der omgeving, ja, ook namens vele niet-KathoIieken dank aan de Leidsche Missie-Vereaniging voor het organiseeren van deze week. Wij willen aan dien dank nog een wensch toevoegen. Wij begrijpen heel goed, dat er weer niet het volgend jaar oen Missieweek kan worden gehouden; ook misschien wel niet over twee of drie jaar. Maar er gaan toch geen vijf jaar voorbij, of Leiden heeft haar tweede Alma? Mogen wij ons daarvan overtuigd houden? Causerie Pater Frencken. 't Liep eerst niet hard naar de kleine Stadszaal, waar de Jezuiten-pater Fren cken een causerie met lichtbeelden over de Java-Missie zou houden. Do entree prijs was nogal hoog en op de overige plaatsen was de entree minder. Zooals le verwachten was, liep het elders spoediger vol, maar die daar te veel waren kwamen naar pater Frencken, waardoor ook de kleine zaal nog voller en geheel bezet werd zoodat velen zich met een etaanplaatsje moesten tevreden stellen. De voorzitter van het hoofd-comité van de Alma, kapelaan Simons, sprak een in leidend woord, waarin hij Pater Fren cken aan de aanwezigen voorstelde als een aangenaam causeur, die, zelf vele ja ren in de Missie op Java geweest zijnde, veel daarvan weet le vertellen. Spr. hoop te, dat allen na de causerie tot de gevolg trekking zouden komen, dat er tot nu toe veel to weinig voor onze eigen bezittingen is gedaan en dat zulks in den vervolge zal veranderen. Alsnu ving pater Frencken aan en gaf allereerst een uiteenzetting van hetgeen hij dezen avond zou vertoonen en vertel len, n.l. van het Katholieke werk, het Katholieke leven in de Missie op Java. Na een gebruikelijk aardrijkskundig lesje bracht pater Frencken ons in het heerlijke Li sulinde, het land met zijn schitterende voortbrengselen, het boomen en plantenrijk. Vervolgens gaf de Eerw. spreker ons een kijkje in het zieleleven der Javanen, zooals zij waren voor het Christendom en daarna, om tenslotte een overzicht te ge ven van het Missie-wezen op Java en van het Christenleven der Javanen. Aangenaam en boeiend causeur als pa ter Frencken is, wist hij zijn toehoorders in vervoering te brengen, hetgeen zij meermalen in hartelijk applaus vertolkten Ook dit was weder een mooie en leerza me avond, die ongetwijfeld vele vrienden voor de Java-missie zal hebben gekweekt. Causerie Pater Koenders. Pater Koenders, Oud-Carm., hield gis terenavond een laatste lezing met licht beelden over Soenr Thérèse, in den foyer, Pater van den Donk leidde den spreker in, wijzend op diens groote verdiensten als liturgist. Met aangename, klankvolle stem begon Pater Koenders te vertellen van bet won derbare leven van de Zalige Theresia, en van haar verheerlijking na haar dood. 36 jaar geleden knielde Thérèse aan de voeten van Leo XIII, om hem te vragen op vijftien-jarigen leeftijd in de Carme- litessen-ordo te mogen treden; nu knielt de paus voor haar altaar in de St. Pieter en smeekt haar voorspraak af bij God. 't Was den geheelen avond muisstil in den vollen foyer. Na het cindigfen van de lezing, sprak pater v. d. Donk een kort woord van clank; de plaatjes waren mooi, maar het gesproken woord was nog schooner. Tot slot werd geestdriftig het Missie- lied gezongen. (Wie meer van Soeur Thérèse wil we ten, leze haar levensbeschrijving: „Een bloem uit Carmel's Lusthof") Ook in de St. Jozefgezellenver. moesten bij de Missiefilm van father Schoemakers velen worden afgewezen. Vanmorgen hadden do werkloozeu vrijen toegang op do tentoonstelling >-* en mooi idee. Te ongeveer 11 uur kwam Z.D.H. Mgr. Buekx, die per auto door pater Bouters was afgehaald, de tentoonstelling bezich tigen, waar hij werd rondgeleid door voorzitter en secretaris van het hoofd- comité. Zooals l>ekend is er vanavond om 75 uur Pontificaal Lof in de St. Petruskerk, en oni 85 uur de sluitingsvergadering in de groote Stadsgehoorzaal en foyer. STADSNIEUWS Mgr. prof. dr. J. Mausbach. „Hij is een der eminentste figuren uit de hedendaagsche Duitsche priesterwereld. Man van beproefde wetenschap, uitstekend Thomist, geducht apologeet sluit dit laatste al niet een enorme algemeene ont wikkeling in in onze dagen? gevierd redenaar". Aldus tcekent in korte trekken de „Tijd" het beeld van prelaat prof. dr. Joseph Mausbach, die gisteravond kwam spreken voor de Leidsche R.-K. Studen- denvereeniging „St. Augustinus" over haar patroon „Der H. Augustinus als Vorbild Christlicher Lebens- unci Kultur- auffassung". Zoo pas is de om zijn apologetische hoeken bekende hoogleeraar van de uni versiteit van Munster teruggekeerd uit Skandinavic, waar hij in de groote steden van Zweden voordrachten heeft gehouden omtrent do Katholieke moraal, waarvan de Zweedsche geleerde wereld een totaal verkeerd begrip bleek te bezitten. Hij maakte er ook kennis met mgr. Smit, „wien de Zweden zeer hoogachten, dat merkte ik wel," verklaarde hij. En thans is hij in Holland om in enkele steden, Utrecht, Leiden, Amsterdam voordrachten te liou- den. De zaal van het,,.Eigen Huis" was gis teravond ei-vol. Onder de aanwezige niet- studenten bemerkten wij prof. dr. Barge, hoogleeraar in de anatomie aan do uni- versiteit alhier. Pater Kleintjens S.J. leidde den Duitschen prelaat-hoogleeraar bij do studenten in met een korte, doch geestdriftige uiteen zetting van de beteekenis van mgr. Maus bach in de Duitsche cultuurgeschiedenis. Speciaal legde hij den nadruk op diens strijd voor de rechten der Katholieke School in Duitschland. Toen do bescheiden geleerde daarna Aankon^ VStiMETTELIJKE VISCHVERK Aan den gemeentelijken visck Vischmarkt 18. tel.. 1225, is verkrijgbaar VERSCHE HARING'" SCHELVISCH a f 0.21—f 0.22 e af 0.15 per pond. Verder doorloopend verkrijrfsB ZOUTEN z.g.n. MAATJESHAfiS den inleg) a 5 cent, en' GEZff VOLLE HARING a cent per" N. C. DE GIJSELAAR. r Leiden, 16 October 1923. De avond-, nacht- cn Zondags^ Apotheken wordt van Maandag 15 her tot en met Zondag 21 October nomen door de Apotheken van dei D. J. v. Driesum, Mare 76, telef. g W. Pelle, Kort Rapenburg 12, (e]tf De apotheek van het Ziekenfoaj Hulp der Mecschheid is steeds coch alleen vcor leden van dit Telegpafi&ch Weepberit volgens waarnemingen verricht in da gen van 16 Oct. 1923, medegd door het Kon. Ned. Meteorologi Instituut te De Bildt. Hoogste Barometerst.765.6 Müncfa Laagste Barometerst.: 744.2 Roest Verwachting tot den avond van li Zwakke tot matige Westelijke t« westelijke wind, zwaarbewolkt of beb weinig of geen regen, aanvankelijti zelf het woord nam, zeide hij, dat! dezen keer niet erg vond, dat Hollandsche taal niet kende. Ande hij misschien wel eenige kritische kingen moeten maken op de lobd pater Kleintjens. Hij is 't Hollandse! niet machtig „also bin ich entscht Overgaande tot zijn onderwerp, Augustinus, (mgr. Mausbach is a nemend kenner van St. August» heeft zijn wetenschap over dezen kerkleeraar in een lijvig bockdra gelegd) schetste spr. de aantrekkef die de figuur van Augustinus slee? gehad door alle eeuwen heen voor: wikkelde mannen. Universeele geest als hij is, diepe menschelijkheid paarde aai heven heiligheid, die den meest logischen houw zijner leerstelling! op te sieren met de gaven zijner sche dictie, heeft Augustinus een digen invloed gébad op de ontiri der Kerkelijke leer. Zoo groot v? invloed geschat, dat do niet-fij bijbelgeleerde Harnack do leer Augustinus noemt onder do dri merken van het Katholicisme. Mei derende liefde, nu eens aanliale uitleggende de kernachtige spreuk den kerkleeraar, dan in machlij en groote lijnen schetsend den ge» bouw van zijn leer, dan weer pr van den poëtischen betoogtrant ra grooten apologeet, bijtelt mgr. prol bach steed3 verder en fijner hf. uit van den patroon der Leidsche Studentenvereeniging. Hoe zou de er anders uitzien, hoe zouden volfa staten in vrede en geluk leven als: drongen waren van den geest van tinus, als zij leefden volgens zijn volgens zijn leerstellingen, welke Katholieke Kerk zijn. De rede van mgr. prof. Mausbat in ademlooze stilte aanhoord 01 langdurig applaus beloond. De praeses van St. Augustinni den geleerden spr. in het Duitsd eenige hartelijke en waardeerens den. „Geloof en Wetenschap' Rede dr. F. v. Eedei. Donderdagavond, houdt G. en eerste bijeenkomst, waarop zal dr. Fr. v. Eeden (tc 8 uur in der Stadsgehoorzaal). Men kan zich alsnog voor hel schap opgeven voor a.s. Dondai bij den heer W. v. d. Laan, Hoep gracht 3 of hij een der andere' leden. „De Hanze". Morgen wordt, zooals bekend, stede de Centrale Raadsvergadö houden van De Hanze in hel Haarlem. De agenda der vergadering k 9 uur H. Mis (Hartebrugskeri); aanvang der vergadering in de- hoorzaal; 1 uur pauze; 2 uur v$ 6.30 uur maaltijd; 8.30 uur ont$ avond, aangeboden door do ling Leiden in d'en foyer. Zakelijke belasting op het Naar verluidt, zullen B. in 't bijzonder de wethouder ciën, bij do a.s. begrooting standpunt stellen, dat voor dit kelijke bedrijfsbelasting iKelJ den geschrapt; maar dat zij len trachten de volgende begroo® stellen zonder deze post. De verbouwing van het de vereeniging Disti tuut voor Geneeskunde Rotterdam Didsl ratorium ingerichte gebouw W penburg, dat vroeger dienst de# herbarium, nadert zijn vol'oc binnenkort geheel gered zijn cieele opening zal met eenige gepaard gaan. Inmiddels is reeds gedeeltelijk in gebruik r hoogleeraar in "de tropische li dr. P. C. Flu, geeft daarin® tijd zijn colleges. j. Woensdagavond, aanvang? J zal prof. Koolemans Beyucn

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 2