je Leitele Cauraai" Vierde Blad. Zaterdag 13 October !923 gTATEgë-GESiERftfiL tweede kamer. Vergadering van gisteren. De Postcheque- en Girodienst. Do lieer Boon (V.B.) vraagt de Kamer verlof vragen te mogen richten tot den Minister van Waterstaat over den toestand tij den Postcheque- en Girodienst en de stopzetting daarvan. Over deze aa*nvrage wordt Dinsdag be- slist. interpellatie-troelstra. Voortgegaan wordt met de interpellatie- Troelstra betreffende de oorzaak én de op lossing der crisis, mede in verband met den financ'eelen toestand van Nederland en Ned.-Indië. De heer Troelstra (S.-D.) meent, dat de Begeering en hij gisteren langs elkaar keen hebben gesproken en hij meent, dat dit hierin zijn oorzaak heeft, dat de Minis tens van te voren hun redevoeringen hebben samengesteld. Oo zeer veel van hetgeen spr. zeide, is de Regeering niet ingegaan. Spreker bespreekt de millioenen-rede van minister Colijn, die een zeker optimisme ademt, anders dan de gewone millioenen- redevoeringen van de laatste jaren. Gaarne hoopt hij dat dit optimisme niet wordt be schaamd. Of is deze minister alleen opti- uisfc voor Indië en in het belang van het militairisme? De Regeering verwacht dat 1925 een sluitende begrooting te zien zal seven. Zal het de Regeering gelukken de* Kamer' alle nieuwe heffingen te laten slik ken? De minister neemt nu maar aan dat hij alles krijgt wat hij zal vragen en dat alle bezuiniging zal slagen. De heer Dresselhuys (V.-B.) zegt,dat de Begeering een minister van financiën noest hebben die met de ééne hand sterk bezuinigde en met de andere royaal is voor de Vlootwet. Zoo'n man met twee aange zichten werd gevonden. In de millioenenre- de was het de heer Colijn qui pleure en gis teren was het Colijn qui rit. De begrooting is van elastiek en sluit zich zelf wel. "De Regeering heeft ons nimmer iets van al die millioenen verteld, van die 127 millioen die onnoodig zijn betaald. Spreker betreurt het dat deze debatten worden gevoerd buiten de Staatsbegrooting om, waardoor het publiek een geheel verkeerden indruk krijgt. Is het economisch en financieel mogelijk dat het Parlement zich verbindt aan deze -Vlootwet? Men stelt het voor dat de Vloot wet een bezuiniging is. Spr. wil niet allen, aanbouw stopzetten, al was het alleen maar voor het behoud, van perspectief voor het personeel. Voor iets extra's is spr. zelfs niet ontoegankelijk, maar hij wil niet het standpunt van de Vlootwet innemen, omdat wij dat niet kun nen betalen. Tenzij deze wet absoluut an ders wordt, zal spr. en zijn fractie tegen die wet stemmen. De heer Marchant (V. D.) had het beter gevonden de Vlootwet na de Begroo ting te behandelen. Hij gevoelt geen lust aan dit debat deel te nemen om niet twee keer hetzelfde te moeten behandelen. Spr. wènscht den Minister alleen te vra gen, of hij bij zijn antwoord op do vragen over het advies van den G.-G. wil onder scheiden de kwestie van de Vlootwet zelf en de uitvoering daarvan in 1924. Do heer Hugenli'oI* z (S.-D.) be toogt nog eens dat alle becijferingen ge goocheld is. Voortdurend zijn in de laat ste jaren de posten voor Marine verhoogd en dus is het gemakkelijk te beweren dat wij zuinig uit zijn: De Marinebegrooting wordt thans geblokkeerd. Voor de eeuwigheid d. w. z. tot de intrekking van deze wet zitten wij daar aan vast. De heer Gerritsen (V. B.) belian-- delt de Indische financiën en wijst op het oordeel der commissie, dat zeer scherp was ten aanzien van de financieele $osi- iie van onze Koloniën. Indië geeft geen Ruitend budget en stapelt leening op lee ring om de begrooting te sluiten. Met het oog op dien toestand is onmiddellijke uit voering van de Vlootwet onmogelijk. De door Minister Colijn gegeven becijferingen van 1924 en 1925 acht spr. niet juist. Men heeft voor 1924 gerekend op het b inn en tomen van achterstallige inkomsten waarop voor 1925 zeker niet gerekend mag worden. De heer Van R a v e s t e ij n (C. Fr.) £d niet uitweiden over alle onderwerpen die aan de orde zijn gebracht. De inter pellatie acht hij een onjuiste en ontijdige Behandeling van zaken. De crisis had ®oeten worden besproken dadelijk nadat was ontstaan, maar de 'partij van mr. iroelstra heeft spr. niet willen steunen dit te bereiken. De heer Colijp is Jians de chef der regeering en zijn op- 1 weden is een stap naar de dictatuur van *0t kapitaal wat men in het buitenland joemt, fascisme. We hebben hier onzen Mussolini gekregen. De lieer Duys (S. D.): De olie is won- der-olie geworden. Do heer Van Ravesteyn (G. Fr.) Ggt dat wij bier feitelijk een nieuw ko- digschapschap gekregen hebben. (Ge- ichAVe hebben hier gekregen Koning (Hilariteit). {Geroep: Is dit erfelijk?) De heer Van Ravesteyn (C. Fr.): i]et erfelijk, maar verderfelijk. (Gelach). pr- verwijt den heer Troélstra dat hij J1 heeft meegeholpen om het referen- ln te voeren waardoor een machtig i was verkregen tegen een wet als 09 vlootwet. j J!' Minister van Binnenlandschc Zaken, "eer Ruys de Becrcnhrouck zegt toe dat opgaven zuilen worden ver strekt over do bouwkosten van de Java en Sumatra. Van de dictatuur die er heet te bestaan, heeft spr. niets ontdekt. Do verstandhouding is zeer goed en spr, hoopt dat ze nog lang zóo blijvo. (Ge lach). Vervolgens herhaalt spr. dat het conflict met minister de Geer alleen liep over de uitvoering van de Vlootwet. De G.-G. heeft zich indertijd'vereenigd met de invoering van de Vlootwet in Januari 1923 en dus a fortiori in Januari 1924. Wat de heer Dresselhuys wil, is door sjokken niet de Marine en dat acht spr. geen systeem. Er moet vastheid van lijn zijn in de voorziening van onze Marine. A'roeger zijn wel plannen gemaakt voor 25 jaar en do Vlootwet gaat. slechts over zes jaar. Spr. ontkent dat er gejaagd wordt om de Vlootwet door tc drijven. Ze is reeds een jaar uitgesteld en dus is er van doorjagen geen sprake. Ten slotte beroept spr. zich op den heer Struycken die vóór de Vlootwet was. De Minister van Financiën, de heer Col ij n, verzoekt nog slechts eenige op merkingen te maken. Zijn gegevens over Indië waren iets gunstiger dan die van Nederlandmaar dat is ook zóó. Aan spr.'s cijfers heeft men niet getwijfeld maar men heeft andere cijfers genoemd, die bij een andere vloot passen. De Regeering heeft precies opgegeven wat zij vraagt; heeft zij meer noodig dan zal een nieuwe wet noodig zijn. De AGootwet bindt slechts voor zes jaar en daarna moet een nieuwe beslissing vallen. Men stelt deze wet telkens ver keerd rast: het is niet eert meerdere uit gave van 300 mililoen, want met vergeet dat zonder Vlootwet ook geld zou worden uitgegeven voor de vloot. De heer T r o I s t r a (S. D.) antwoordt nog kort. Do interpellatie wordt gesloten. De vergadering wordt verdaagd tot Dinsdag één uür. Dan is aan de orde de Vlootwet. KATWIJK AAN DEN RIJN. Snijbloemenhande!. De aanvoer is de laatste dagen buitengewoon groot en dat in aanmerkinq genomen kunnen we de prij zen niet slecht noemen. Dahlia's willen niet erg meer. Behoudens een uitzondering voor speciale soorten brengen Dahlia's niet meer op dan f 0.50 tot f 0.90 per 100. Pompon- Dahlia's gaan nog slechter en kunnen niet meer opbrengen dan f 0.30 tot f 0.40 per 100. Grysanthen, vooral witte, gaan iets vlugger. Asters zijn op. Die er nog zijn, zijn slecht. Tuinbouw. AVas de handel in het mid den der week vlug, zoo vlug dat men meen de in het laatst- der week hooger prijzen nog te zullen krijgen, gisteren bleek dat juist het tegendeel te zijn. AVel is de aan voer, voornamelijk van bloemkool, zeer groot, doch tegen den Zondag is als regel de vraag grooter. De prijzen liepen nu echter terug; Extra I bracht f 12 op. De meeste eerste soort kon niet meer halen dan f io.Aardappelen komen hier niet meer voor. NIEUWKOOP. Dienstplicht. Aan den dienstplichtige van de lichting 1923, J. van den Bosch, is bij besluit van Gedeputeerde Staten voor goed vrijstelling verleend wegens broederdienst. Dure scheldwoorden. Door de politie rechter te Utrecht is Mej. E. Slotboom geb. Pril wegens eenvoudige beleeaiging veroor deeld tot f 60.— boete sub. 20 dagen hech tenis. OEGSTGEEST. Missie-avond. Arrijdagavond te half- aclit werd hier een causerie met licht beelden gehouden, door Pater A. Kocn- ders van de orde der Garmelieten, over „De Zalige Theresia van 't Kindje Jesus", patrones der missieactie. De weleerw.. heer Kapelaan Beune stelde spreker aan de vergadering voor. Gezien het slechte weer, was de lezing goed bezocht. Spreker gaf een met licht beelden toegelichte levensbeschrijving vaü de „Kleine Therèse". Ze werd geboren in 1873 te Alencon in Frankrijk. Ze was de jongste van 9 kinderen, waarvan er ech ter vier op zeeer jeugdigen leeftijd stier ven. Haar vader en moeder, het echtpaar Guerin, gaven aan hun kinderen een echt katholieke, opvoeding. Reeds in haar jeugd openbaarde zich haar neiging tot het reli gieuze leven. Toen zij op het pensionaat was, (haar moeder overleed reeds, toen zij vier jaar was, werd zij op wonder- hare wijze van een zware ziekte genezen. In den nacht, dat de koorts haar hevig kwelde, lachte het Mariabeeld, dat op den schoorsteenmantel stond, haar toe en den volgenden morgen was zij geheel ge nezen. Reeds op 1'5-jarigen leeftijd, G jaar vroeger dan de orde feitelijk toestond, trad zij in het klooster der Garmelitessen te Livieux. Zij stierf op 24-jarigen leef tijd in het jaar 1897. De levensbeschrij ving der kleine heilige, die wij hier in het kort hebben weergegeven, werd door den eerwaarden spreker met vele licht beelden geïllustreerd. Wij zien de zalige op verschillende leeftijden: als kind, als jong meisje, aan de voeten van Paus Leo XIII, wien zij bij gelegenheid van een pelgrimstocht naar Rome persoonlijk ver zocht vroeger dan den bepaalden leeftijd in de orde der Garmelitessen te worden opgenomen. Wij zagen haar bij haar in trede in het klooster, bij haar werkzaam heden en ten slotte op haar sterfbed. Ook de portretten barert ouders en zusters (allen religieuzen) gingen aan onze oogen voorbij. Onder de pauze werden loten van de „Alma" verkocht. Na de pauze vertoonde ons spr. ver schillende fotographieën op. het dook, be trekking hebbende op de zaligverklaring der kleine Theresia. Ten laatste werd ons een lichtbeeld der Zalige vertoond, herin nerend aan de woorden, door haar tijdens haar leven gesproken: „Na mijn dood zal ik het rozen 'doen regenen." Ten slotte wekte de Eerw. spr. de aan wezigen op, de Zalige, met wie hij hun DE OUDSTE VROUW VAN NEDERLAND Mogen wij onzen lezers mej. de wed. E. Asselmande AVitte voorstellen, die den lsten November a.s. haar lOlsten ver jaardag hoop te vieren. Heel ""Hengstdijk in Zeeuwsch-Ylaanderen welk een ge zond land' waar mej. Asselman de po pulairste ingezetene is, zal dien dag, naar wij vermoeden, de vlag uitsteken, en het zal mej. Asselman aan gelukwenschen niet ontbreken. Het krasse oudje geniet een uitsteken de gezondheid. Stilzitten kan ze niet: nog dagelijks .schrobt zij den vloer, neemt stof af en verricht andere huiselijke bezig heden. dezen avond nader had doen kennis Dia ken, te vereerèn en haar voorspraak bij God af te smeelcen tot 't welslagen van 't werk der missionarissen. Een dankbaar en welverdiend applaus besloot dezen avond. Wat deze lezing voor al zoo interessant maakte, was ook het groot aantal photographieën, waarover spreker beschikte, wat mogelijk was, door dat we hier een levensbeschrijving had den van een zalige uit het laatst der vorige eeuw. Kapelaan Bctunei bedankte spr. en sprak den wensch-uit, dat deze avond tot gevolg zou hebben, dat de be langstelling voor de Missie zou toenemen en ieder liet missiewerk zou steunen en blijven steunen door gebed en ook door materieele hulp. ZEGWAARD. Vsrkooping. De verkooping derbouw- manswoning „Eiken morgen nieuwe zor gen" is als volgt afgeloopen: Perceelen 118 (woning met circa 40 H.A. land) kooper B. Brinkers, voor diens lastgever, ad f80.703, inzet f75.700; perceelen 19 —24 (8.26 H.A. land) voor f 17J64, koo per Coóp. Assurantie-Mij Overschie, inzet f17,400; perceeel 25 (0.b72 H.A.) kooper J. Boon voor f1850; perceelen 2627 (3.5 I-LA.) kooper H. v. Alphen, inzet f 5900; perceelen 2829 (opgehouden); perceelen 3033 (3.68 H.A. met eenige huizen) kooper R. Visser voor f 13.050, inzet f 12.150. ZOETERWOUDE. Militie. In den loop dezer maand kun nen ter gemeente-seertarie worden aange vraagd vrijstellingen van den dienstplicht wegens pcrsoonliïke onmisbaarheid en wegens kostwinnerschap. Melkprijs. De prijs der consumptie- me.lk is deze week gebracht op 16 cent per liter. Gunning. De leverantie der brand stoffen voor de openbare lagere school en voor het gemeentehuis is opgedragen aan den laagsten inschrijver, den heer L. van den Akker, brandstoffenhandelaar alhier. R.-K. Kiesvereeniging. Het bestuur der R.-K. Kiesvereeniging „Ons Roomsche Vaandel" heeft en bloc het bijltje er bij neergelegd. Aan de leden is de volgende circulaire gezonden: „De uitslag van de Gemeenteraadsver kiezingen heeft duidelijk gemaakt, dat het bestuur der R.-K. Kiesvereeniging het vertrouwen van een groot deel der Jedcn niet meer bezit. Het bestuur meende daar om de behandeling van het rapport-Barge aan zijn opvolger te moeten overlaten en besloot in zijn geheel af te treden. Can- didaten voor het nieuwe bestuur kunnen vóór 1 November 1923 bij den 2den se cretaris worden ingediend. Verder ver wijst dezo circulaire lioe de candidaten- lijsten er beliooren uit te zien en dat van eiken candidaat een verklaring moet wor den ingeleverd, dat hij of zij een even- tueele benoeming aanvaardt. Iets over de sterrenkunde, in. Urania en de Mammon. Amerika, waar jaarlijksch zoovele mil lioenen worden opgeofferd aan weten schappelijke doeleinden, heeft met die do- nateur-millionnairs een ontzaglijke steun voor scientific progres waarop wij in Europa nog tevergeefs wachten. AVonder- lijk is het dan ook voor iedereen, wat een bedragen er worden gespendeerd om de kostbare en uitgebreide laborato ria, universiteiten en observatoria in stand te houden. Een twintigtal universi teiten hebben voor hun onderhoud do be schikking over meer dan tien millioen dollar. Bovenaan staat Harvard Univ. Massachnsets, met een endowment van 49.000.000; vervolgens Columbia U. New-York, -3 35.000.000; Yale U. Connec ticut, 32.000.000; Chicago U. Illinois, 29.000.000; Stanford U. California, 26.000.000. Jaarlijksche b'enefacties bc- loopen over de hondtfrd millioen dollar. Alle takken van wetenschap worden op genereuse manier gediend en voor ieder medewerker is er geld beschikbaar om redelijke onderzoekingen te doen op allo gebied en de benoodigde instrumenten daarvoor te ontwerpen of aan te schaf fen. Aran alle wetenschappelijk onder zoek is de Astronomie wcl-cen der kost baarste en in geen land ter wereld 'vindt men zoovele en zoo vplmaakt ingerichte observatoria als in Amerika. Bijna alle sterrewachten liggen ver van steden, rook en electrisch licht verwijderd transport- en bouwkosten lcomen wel veel duurder uit maar: do Almighty Dol lar zooals U weet..*.. Staf van waarne mers en werklieden moeten tegelijk met do instrumenten op onherbergzame pun ten worden ondergebracht en voldoende zijn beschermd tegen de weergesteldhc- den die zich op die hooggelegen plaat sen voordoen. Alvorens het eigenlijke] werk aanvangt, is er reeds een kapitaal verdwenen aan liet oprichten der sterre- wacht: evenwel dan beginnen de onkosten pas voorgoed. Zoo kosten de nachtelijke waarnemingen, fotografische platen, hy draulische en electrische installatie van den kijker op Mount Hamilton 300 per nacht. Geregeld moet dit enorme instru ment met dagelijks kleine dgfecten, wor den nagezien door een werktuigkundig smid. De electrische klok laat de 15 ton zware buis nauwkeurig de hemeldraaiing volgen. De koepel moet onmiddellijk in beweging kunnen worden gebracht niet tegenstaande z'n gewicht van 250 ton; de stalen vloer rondom het betonnen voet stuk moet vijf meter op en neer bewe gen. Dit alles moet de waarnemer aan 't oculaireinde van den kijker vlug en zon der hulp kunnen uitvoeren. Noodzakelijk is het dus dat er uit een ruime beurs wordt geput en bij Harvard, Yerkes, Lowell, Yale e.a. wordt er dan ook niet naar geld gekeken als het slechts de we tenschap kan bevorderen. Het Solar-Ob- servatorium op Mount Wilson van de Carnegie-Institution of Washington over treft alle anderen in rijkdom van uitrus ting en moderne toepassingen. Op 8000 voet hoogte ligt het nog 3000 voet hooger dan het Lick-Obs. en de steile rotswanden rondom dezo inrichting maken het uiterst geschikt voor zonswaarneming, daar dari de luchttrilling door de warmte zooveel minder is cn zelfs op het heetst van den dag een volmaakte ionsfoto kan worden verkregen. Met het opnemen van heel zwakke nevelvlekken zijn daar ook schit terende resultaten bereikt, wat dan ook ie danken is aan de 100 inch Hooker spie- gel-tclescoop, het meest lichtsterke instru ment ter wereld en waaraaan. alleen reeds 6 600.000 zijn ten koste gelegd. Het om vangrijke werk dat op de Ljck-sterre- wacht wordt verricht heeft als hoofddoel de bepaling der beweging van de sterren in de gezichtlijn. Ruim 13.000 .foto's van sterrespectra, volgens de rechte klimming gecatalogi seerd, zijn reeds in een safe bijeenge gaard. Elk dezer platen was minstens een uur aan het licht der ster blootge steld. Bij de meeste sterren is de exposic drie uren en bij sterren van de elfde grootte is een blootstellingstijd van 16 uren geen zeldzaamheid. Een onschat bare waarde vormen deze platen, daar zij ten allen tijde kunnen worden bestudeerd en uitgemeten. Echter het meeste voor deel zullen de astronomen van later tij den er van hebben, daar dan de moge lijke veranderingen, qq bevestigingen, nog duidelijker zullen worden aangetoond; zij zullen in de toekomst een der belang rijkste bijdragen vormen tot het inzicht in den bouw van het heelal dat als het einddoel van de stellaire astronomie kan worden beschouwd. J. D. S. Mt. Hamilton. BuitenS. BeHchtsn Een treinoverval in Californië. De postr ij tuigen geplunderd. In het Bislciyou-gebergte hebben roovers een trein, toen deze uit een tunnel kwam, tot stilstand gebracht, drie treinbeambten gedood en den postwagen met dynamiet ge opend. Door de ontploffing werd één post ambtenaar gedood. De passagiers werden met rust gelaten. De roovers, naar verluidt slechts twee in getal konden met hun buit ontsnappen. Een pech-winkel. De heer Pea nier, eigenaar van een dro gistzaak op den hoek van de Faubourg Poissonnière en de Rug de Dunkerque, te Parijs, heeft een zeer gegronde grief tegen de verkeersautoriteiten der Seine-stad. Sinds 1910 is het nu namelijk reeds de veertigste maal, dat zij"p winkel door motorvoertuigen in elkaar werd gereden. Het jongste goneval van dieni aard had eergisteren plaats, teen een taxi-auto den •winkel binnenreed, de toonbank vernielde en een hoeveelheid drogerijen en andere winkelvoorraden voor den verkoop onge schikt maakte. De heer Pesnier heeft er nu bij de autoriteiten op aangedrongen, dat dezen een strengere controle op het verkeer zul len houden op dit klaarblijkelijk zeer ge vaarlijke punt. Aardschokken in Griekenland. Donderdagmorgen vroeg werden hier verschillende lichte aardschokken waarge nomen, die slechts korten tijd duurden en geen schade aanrichtten. Heb Atheensche observatorium constateerde, dat het cen trum van de aardschokken, zich bevond in de nabijheid van Patras, 170 K.M. van Athene verwijderd. Mussolini als metselaar. De premier van Italië, signor Mussolini, was door een vereeniging van bouwonder nemers te Rome uitgenoodigd om een jaar lijksch banket dezer organisatie bij te wo nen. De premier, die zich door drukke ambts bezigheden verhinderd zag, de uitnoodiging te aanvaarden, deelde dit in een schrijven aan het bestuur der vereeniging mede, doch voegd er aan toe, dat hij de vereeniging wil de eeren door een kubieke meter metselwerk in zijn vrijen tijd te vervaardigen. De premier, die in vroeger dagen het am bacht van metselaar heeft uitgeoefend, gaf te kennen, datr hij gaarne nog eens wildf zien, of zijn handen nog bedreven waren ia heb metselwerk dat 'hij indertijd met zoo veel ambitie beoefende. Land» en Tuinbouw Bestrijding van mond- en klauwzeer. Proefnemingen met de entstof van prof. Pfeiler. In de „Vee- en Vleeschhandel" deelt de heer Hoefnagel mede, dat hier* te lando proeven zullen worden genomen, betreffende de entstof van prof. Pfeilef uit Jena. Na een langen tijd van voorbe reiding is de zaak thans zoo ver gevor derd, dat een hoeveelheid entstof, noodig voor de behandeling wan 15 runderen, is afgezonden aan dr. H. W. Overbosch, die* renarts te Gouda, die zich' van den be-; ginne levendig heeft geïnteresseerd voor deze enting. Vooraf moest echter vergun-: ning worden aangevraagd met deze ent-; stof te mogen werken, claar het verboden is met levende entstoffen dieren in te spuiten zonder vergunning van den bur gemeester der gemeente, waarin de to behandelen dieren verblijf houden. Dezo vergunning is thans verleend, daar do directeur van den Veeartsenijkundigen Dienst terstond bereid was deze proefne mingen te steunen. De heer Overbosch heeft voor eigen rekening vijftien pinken gekocht, afkom stig uit veebeslagen, waar tot heden het mond- en klauwzeer niet voorkwam. Dezf dieren werden door hem gestald in eci stal te Gouda. Vrij zeker zal in den loop der volgende week met de proefnemingen worden aams gevangen. Invoer van Nedcrlandsch vee in Belg! Een B. T. A.-telegram uit Brussel meldt: De invoer van herkauwende dieren uit Nederland is vergund tegen overlegging van een certificaat, afgegeven door een Nederlandschn districtsveearts, verkla rend ten opzichte van elk der dieren, dat het herkomstig is uit oen streek, waar do invoer van herkauwende dieren en var kens uit landsgedeelten, welke door mend en klauwzeer zijn besmet, is verboden. De nood der Priesters in de Diaspora. Waarom verdienen zij vooral door ons te worden geholpen? Ie. De meeste hunner krijgen geen en kele ondersteuning van liet Rijk. De Ka tholieken in de Diaspora zijn meestal arm. Zij zijn van goeden wil, en zouden hun Priesters, wier vruchtbaar werken onder hen zij oo hoogen prijs stellen, gaarne bijstaan, maar zij zijn daartoe niet bij machte. 2e. AVorden de Diaspora-Pi*i as te.rs niet geholpen, dan zullen velen wel gedwon gen worden, hun post te verlaten en hun werk in dat ware Missieland prijs geven. Als onverschrokken Pioniers der Katho lieke Kerk zijn zij doorgedrongen diep in de Diaspora. Na harden en onvermoeiden. arbeid was het hun gelukt op tal van plaatsen parochies te stichten en kapel len en kerkjes op te richten. AVorden zij nu door bitteren nood gedwongen, hun ar beidsveld te verlaten, dan dreigen vruch ten van jarenlangen arbeid verloren te gaan, en dat kan beteekenen een verlies van honderden zielen. Mogen wij Katho lieken van Nederland, die onder velerlei opzicht zoo bevoorrecht zijn, dat lijdelijk aanzien? Zijne Eminentie Kardinaal Bertram schreef ons onlangs nog: „In den laatsten. tijd, nu de duurte zoo grenzeloos is toe genomen, is werkelijk bittere nood geko men over vele Priesters in onze Dias pora-" Een Kapelaan uit het Ruhrgebied zcide ons: „Denkt toch vooral en op de eerste plaats aan de Priesters in do Diaspora." Een feit is het, dat verschillende Pries ters aan hun Bisschop hebben gevraagd tijdelijk oen neven-betrekking te mogen aannemen om zich te redden van den hongerdood. Wanneer wij, Katholieken van Nederland, nu nog eens krachtig helpen, dan kunnen z ij op hun post blijven, en zich geheel blijven wijden aan hun moeilijk, maar heerlijk, verheven en vruchtbaar werk in de Diaspora. Het Comité: Pastoor P. G. van Aken, te Beek (Nijmegen) Voorzitter. Kapelaan Fr. Werners, te Nijme gen, Lid. Kapelaan Fr. Hendrikx, te 's-Her- togenbosch, Lid. Kapelaan A. v. Dijk, te Eindhoven, Lid. Rector P. M. Hack, te Breda, Lid. Kapelaan H. J. Kempers, te Wes tervoort (Arnhem), Lid. Rector Alb. v. Mackelenbergh. (o Tilburg, Zwijsenstraat 5, Sccrc- taris-Penningmeesteer. Anti-Vlootwet-demonstratie. Te Arnhem is Donderdag een door het1 plaatselijk Anti-Vlootwet-Comité uitge schreven meeling gehouden waar als spre kers optraden mr. dr. A. R. v. d. Laar,, (oudrlid der Tweede Kamer) en mr. P.' Arts (leider der R.-K. Volkspartij, te Til* burg). Na afloop heeft de vergadering den at* getreden minister van Financiën, jhr. De Geer, aan diens woning aan den Velper-: weg een hulde gebracht. Men denkt hier onwillekeurig aan het spreekwoord: „Van do dooden niets dan goeds". Opheffing hospitalen. Naar „Do Avp." verneemt, maakt het een punt van overweging uit om do mi litaire hospitalen to Amsterdam en Assen binnenkort op to heffen.

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 3