je leitisciiE Couran VfercTe fcjlati. SPAARFONDS VOOR BODEMCOLTUUR Zaterdag 6 October 1923 Verouderde verkeerswegen en modern verkeer. Do winter staat voor de deur én het is zeker te verwachten, dat de werkloosheid, clio reeds nu hier en daar al heerscht, alsdan nog veel grooter zal zijn. Nu blijkbaar, vanwege do bezuiniging, van rcgceringswege geen gelden meer worden uitgegeven tot ondersteuning der iverkloozen, doch de gemeenten zelf hier mede worden belast, zal het zaak zijn dat. de gemeentebesturen er scherp op letten zullen, dat het geld, voor dit doel bestemd, worde besteed, zoo mogelijk, voor werk verschaffing en niet alleen voor onder steuning zonder meer. De vraag rijst onmiddellijk: Is er in iedere gemeente een bron van werkver schaffing te vinden, die werkelijk produe- arbeid kan opleveren, zoodat bet geld, hiervoor besteed, ook werkelijk goed besteed is? Die vraag wordt soms ook ge steld in gemeenteraden. Zoo kon men le zen in een der laatste nummers van de „L. Cvf.", in een verslag van een gemeen teraadszitting van een der dorpen in den omtrek van Leiden, dat een der leden vroeg, of voor het geld, bestemd voor on dersteuning der werkloozen, geen produc tieve arbeid kon verricht worden, waar- t do Voorzitter antwoordde dat bij geen productieven arbeid wist. Daarom kan het dienstig zijn hier eens le wijzen op een zeer nuttig werk, op oen zeor productieven arbeid, dio het daaraan besteed geld dubbel en dwars waard is, n.l. de verbetering dor wegen. Een ieder, die het drukke verkeer in de steden en ook op sommige wegen van liet platteland ziet, zal moeten erkennen dat sommige verkeerswegen niet meer berekend zijn voor het huidige drukke verkeer. In. sommige groote steden (Parijs, Ber lijn en Londen) heeft men daarom ge tracht door het aanleggen van onder- ündsche spoor- of tramlijnen, dit euvel le verhelpen. Op vele plaatsen, zoo b.v. botterdam, Amsterdam etc., tracht- men door kostbare onteigeningen verbeteringen aan te brengen, doch de toestand is en blijft niettegenstaande dit alles toch sestal zóó, dat in zeer vele straten het ontzaglijk drukke verkeer een voortdu rend gevaar blijft voor ernstige ongeluk ken. In onze provinciesteden kan men al zien, dat het.verkeer hier en daar op som liiige punten zóó druk wordt dat het ge regeld moet worden door verkeersagenten ■-die- men zelfs al in sommige 'dorpen ont moet. Op het z.g. platteland zijn ook vele we gen niet meer berekend voor het tegen- 1 woordig druk verkeer. Vele van deze we- I gen, in vroegere eeuwen aangelegd' als een smalle dijk rondom een polder öf Icings een vaart, waren misschien voldoende voor het matig verkeer van rijtuigen of diligences, nu echter hij het drukke ver keer van auto's autobussen en vracht auto's zijn sommigen absoluut -onvoldoen- I do wat breedte, betreft. Zie b.v. den smallen, druk hereden weg tusscben Hageveld en de brug bij den Sooi'dwijksehen hoek of den niet minder i smallen weg eveneens zeer druk bere den tusschen Warmonderhek en Poel- j jeesterlaan. Een auto, autobus of vrachtauto kun- aen elkander daar slechts met groote moeite passeeren. Wat moet de wielrij der doen, die hier in de klem komt? ioo is het hier en zoo is het op tal .van plaatsen ook in andere gemeenten. Deze toestanden zijn gevaarlijk en eischen Noodwendig verbetering, te meer daar het reeds drukke verkeer steeds toeneemt, boze verbetering zou aan te brengen zijn door ophooging van een gedeelte der ber- men en biitrekking van dit gedeelte bij 'len weg. De arbeid en het geld, hieraan oosteed, zouden goed besteed zijn, waar i ?ocde verkeerswegen voor een gemeente 'an zeer groot, belang zijn en het verkeer bevorderen. De gemeente Bloemendaal aeeft dit goed begrepen. Daar is een prach Ngo breele verkeersweg aangelegd, dwars door de duinen naar Zandvoort, en zie -'fins hoe het verkeer daar enorm is loe- 'jènginen. j Wegenverbetering als hoven bedoeld is ons niet alleen noodig en in het belang der gemeenten, doch ook zoo bijzonder ge bikt voor productieve werkverschaffing m üjden van werkloosheid, want speciale ^kkennis wordt er niet voor vereischt. 4en werklooze diamantslijper' of sigaren maker kan wellicht moeilijk een schop of .«jiiwagen hanteeren, doch voor de werk lozen op het platteland geldt dit bezwaar biet zoozeer. Natuurlijk zullen er moeilijkheden te overwinnen zijn, zooals bezwaren van de XQ ons polderland zoo machtige water schappen en polderbesturen, doch, hij ge meenschappelijk overleg, en vooral met Medewerking der gemeentebesturen, is och wel een oplossing le vinden. Het sPïeekwoord zegt: „Waar een wil is, is oen weg", kan men hier omzetten in: uiVaar oen wil is, komt een weg", hesumeerende kan men dus zeggen: Wcgenverbetering is op zeer veel Waalse.n dringend noodig. >■0. Wegenverbetcrmg is een hij uitstek ,ïa«e en productieve arbeid voor orkloozo arbeiders op het platteland. e-. Het geld voor die arbeid uitgege- ^ls goed besteed, wijl goede verkeers- "b van groot belang voor een gemeente ^,cSen A 1 deze redenen, is hef te hop em dat LE5DEP3 STATIOHSWEG 43 TELEE00M 408 PSSTStEU. 81803 de personen, bevoegd om hierover ie he slissen, hunne ernstige aandacht hieraan mogen schenken. w: w. UIT 1SE PEglS' EEN ONJUISTE MOTIE. Onder dit opschrift schrijft De Maas- b o do: De paarhonderd leden der II a a g- scho Katholieke Kiesverecni- g i n g, die op de overige kiezers in den lande een beroep doen, om aan hun m o- ti e tegen do Vlootwet adhaesie te betuigen, hadden wel wat meer zorg aan 'hare redactie mogen besteden. Nu, geloo- yen we, zullen zelfs vele medestanders haar niet kunnen aanvaarden omdat zij een absolute onjuistheid vooropstelt. Immers in flagranten strijd met de werkelijkheid is deze overweging: dat de benoodigde bedragen voor de -uitvoering der Vlootwet moeten 'worden gevonden desnoods ten koste der socia le wetgeving, van het onderwijs, van de loonen van het overheidspersoneel, van de mogelijkheid van vermindering van den belastingdruk en van andere ge wichtige belangen. Zeer terecht mocht kolonel Evers gewa gen van menschen, die „van geen toeten of blazen weten" en niettemin zich ge rechtigd achten hun veto aan de Regee ring te beduiden. Immers het schijnt tot vervelens toe herhaald te moeten wor den -of de Vlootwet wordt aangenomen of niet, een versobering op de uitgaven voor sociale wetgeving, onderwijs, sala rissen, etc. zal oven onvermijdelijk zijn. Om de eenvoudige roden: dat de finan cieel® gevolgen der wet voor' de Neder- landsche schatkist ten slotte slechts be trekkelijk een bagatel bedragen. De mari ne-begrooting zal eerst ever een paar jaar tengevolge va.n deze -wet een vrij on beduidende stijging vertoornen. Men behoeft zich derhalve geenerlei illusie te maken, dat het met de inkrim ping op een en ander niet 'zoo'n vaart zal loopen, als maar eenmaal die Vlootwet van de haan is. Dit is puur zelfbedrof. Een dergelijke voorstelling van zaken late men aan de roocle propaganda over, die gewoon is te werken met wat we heel vriendelijk willen kwalifdceeren als: over drijving. leis over de sterrenkunde. i. Ds Radiale Snelheid van een Ster. Waa»r do hedendaagsche wetenschap voor een klein inenschenverstand reeds zoover gevorderd is en men zoo'n ontzag lijken omvang van feiten, wetten en onder zoekingen verwerken moet, is het nood zakelijk zich op een bepaald klein ge deelte toe te leggen en zich daarin te spe- cialisesren, wil men met. cenig succes arbeiden. In de sterrenkunde met z'n zoo veel verschillende objecten en methoden, heeft men dit jaren geleden reeds inge zien en zoodoende werken tegenwoordig de groote observatoria alle te zamen in een gemeenschappelijk plan en heeft ieder z'n uitgekozen taak en is elke~ster- rewacht met instrumenten voor dio bij zondere taak voorzien, Zoo is men sedert een twintigtal jaren op het Lick-Observa- tory bezig met de spectro-fotografische opnamen van allo sterren tot de 6e grootte en nog daarboven. Door middel van een trits prisma's, die de spectograaf vormen aan de 92 cm. kijker, -wordt liet licht van de gefotografeerde ster regenboogkleurig ontleed en wordt het ultra-violette deel ervan (het meest inwerkende op do plaat) opgenomen gedurende do verscheidene uren, dat de kijkerbuis de ster volgt. Het voornaamste is dan -wol te zorgen, dat de ster gedurende de exposie voortdurend op dezelfdo plaats blijft. Door een vernuf tige vinding van een paar .kleine prisma's, kijkt men als het ware mede met do ster in de opening der ■speclroscoöp; door de ster juist op deze K«m.M. wijde'opening te laten schijnen, wordt een zoo scherp mogelijke foto verkregen. Gedurende* de opname wordt aan heide zijden van het spectografische beeld der ster, een derge lijk spectogram genomen, maar nu echter van een vergelijkings-stof op aarde. IJzer en titanium zijn beide door hun groot aantal lijnen hijzonder geschikt voor ver gelijkings-spectrum. Is do ster zeer zwak, of wordt een nevelvlok opgenomen, dan gebruikt men het hoogspeclrum van helium of waterstof. Na do ontwikkeling der plaat ziet men een donkere hand met lichte LEIDEN, October 1923 L. S,, Wij wezen U in de vorige adver tenties op de gunstige rente-vergoe ding en op do booge dekking onzer Spaar- en Dépositogeiden. Voorts moet het karakter van ons bedrijf onze onderneming aantrekkelijk maken voor: 1. Allen, die belang hebben bij een goede exploitatie van onzen eigen Vaderlandschen bodem; 2. allen, die een rustige geldbe legging van langeren duur zoeken. Hierover de volgende maal meer. Hoogachtend, Spaarfonds v. Bodemcuiiuur WIJ BOUWEN i'edero maand een Boerderij, 9625 dwarslijnen over de geheele lengte van het negatief loopen. Dit is het spogtrum van de ster. Aan beide zijden van deze don kere hand zijn de spectra der aardsche stof gefotografeerd en daar ziet men ook dwarslijnen, die echter donker zijn. Ver volgens wordt :do plaat gemeten onder de microscoop en beginnende bij een aange nomen slandaardlijn, laat men met behulp van een micrometer-schroef, de -sterk ver groot© plaat langzaam onder z'n oogen voorbijtrekken, Daarbij wordt voor elk der dwarslijnen, die onder het spinragdraad passeert, het nummer, dat de micrometer- schroef aangeeft, opgeteekend. Bij de ver gelijking van die nummers (die duizen den van een m.M. beteekenen) is er al spoedig een verschuiving merkbaar tus schen de lijnen van de ster en van de aard sche stof. Dit kleine verschil in plaats ten opzichte van elkaar, geeft de maat aan van do snelheid, waarmede de ster zich be weegt. Is de verplaatsing naar 't violette deel van het spectrum, dan beweegt de ster zich naar ons toe: is 't naar het roode deel, dan verwijdert zij zich. Na verdere reductie der plaat en berekening, alsof de waarneming vanuit het middelpunt der zon was verricht, berekent men de snelheid van de ster in K.M. per seconde met een ge middeld waarschijnlijke fout van 1,7 K.M. per seconde nauwkeurig. J. D. S., Mount Hamilton. iisgez®ws!®n Siukkera [Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) De Bond voor grootte gezinnen. Mijnheer rde Redacteur. Verzoeke beleefd een plaatsje in Uw veelgelezen blad; hij voorbaat mijn dank. Ieder lid van een vereeniging moet trachten zijn vereeniging groot te maken en niet alles overlaten aan het bestuur. Het is, .naar mijn meening, elk Katho liek te Leiden wel hekend, dat er hier een afdeeling bestaat van den Bond. v. Groote Gezinnen. Het bestuur van deze afd. Iaat dan ook niets onbeproefd om deze afd. zoo groot mogelijk te maken. Als wij de „Familie- bode" lezen, orgaan van den Bond van Groote Gezinnen, dan vinden wij stof ge noeg op elk gebied, zoowel op geestelijk als stoffelijk, waarvoor gestreden worde. Op laatstegehouden ledenvergadering v. d. afd. Leiden werd den leden het te volgen winterprogramma bekend gemaakt. Wor den er 's zomers uitstapjes georganiseerd voor de kinderen der leden, dezen winter krijgen zij weer kinderfeestjes, en voor de ouders Ouderavonden, welke zeer in den smaak vallen en waarop nog veel ge leerd kan worden. De laatstgehouden afd.- vergadering was dan ook alleraange naamst. Het bestuur tracht het den leden op de vergaderign zoo aangenaam moge lijk te maken; en dat hebben zij ook onder vonden, want onder de pauze werden zij onthaald op muziek en zang, gegeven door onzen afdeelingsvoorzitter en diens dochters. Hulde daarvoor! Het viel in den smaak; dat bewees het applaus na elk stukje. De leden, die niet aanwezig waren, heb ben dan ook veel gemist. Wat het verga- deringsbezoek betreft, dat moet veel heter zijn. Ik hoorde op de vergadering een der leden zeggen: „Men zou niet zeggen, dat de afdeeling 160 leden telt, gezien het a tal, dat hier vertegenwoordigd is." Laat ons dan allen voortaan'de vergadering bezoeken, en vooral als het zulke aange name vergaderingen zijn met muziek en zang. Doet de Bond v. Groote Gezinnen goed en degelijk werk, dan moeten wij, Ka tholieken, hem ook steunen door ons aan te melden als lid of donateur. Ik hoorde den Voorzitter 't aantal Katholieken noe men hier te Leiden en toen hij ons dan mededeelde de sterkte van onze afdeeling, bleek het, dat wij nog vele leden te kort komen. Moge dit schrijven een aanspo ring zijn om den groei en den bloei van onze afdeeling te bevorderen! En dat wij met het a^. kinderfeest kunnen zeggen: Er zijn geen gehuwde Katholieken in Lei den of ze zijn lid van den Bond v. Groote Gezinnen. Nogmaals dankend voor de verleende plaatsruimte, Uw dw. dn. E .e n Lid. Mijnheer de Redacteur! Degene, die de openbare zaak van de gemeente Alkemade bijhoudt, zal bemerkt hebben, dat in de laat-st gehouden Raads zitting een belangrijke zaak aan de orde was, n.l. de vleeschkeuring. Sinds een jaar is de vleeschkeuring voor het geheele land wet en verplichtend geworden; ze mag echter op tweeërlei wijze worden uit gevoerd. Een kleine gemeente kan zich bij den Keuringsdienst van een nabijgelegen stad aansluiten, ofwel de keuring in eigen be heer houden, dus plaatselijk regelen. Het vorig jaar heeft Alkemade beslo ten,' cm voor óen jaar de keuringsdienst door Leiden te laten verrichten, in Lei- muiden en Rijnsaterwoude werd eenzelfde besluit genomen. Nu het'proefjaar bijna verstreken is, staan genoemde gemeenten voor de keuze met Leiden een contract van vijf jaar af te sluiten of de keuring in eigen beheer te houden. In Leimuiden en Rijnsaterwoude ia met algemeene stemmen besloten het. plaat selijk te regelen. In den Raad der gemeente Alkemade waren 6 stemmen voor eigen beheer en 5 er tegen. Tot overeenstemming komen zal wel moeilijk gaan. Zou het daarom niet een goede oplosisng zijn om eerst nens de vleeschkeuring eén jaar in eigen beheer te nemen? Wij hebben hier in Alkemade oen Rijks veearts 'en ook een gediplomeerd hulpkeurmeester; de kosten voor het be noodigde onderzoek zullen toch de 500 gulden niet te hoven gaan. Een som, die voor twee gemeenten niet hoog kan ge noemd worden, als men het belang der zaak in het oog houdt; een ieder heeft er toch belang hij en: „De ondervinding is de beste leermeesteres". Hoogachtend oen getrouw Lezer. UIT OE QêmEWm® ALKEMADE. Keuringsdienst. Uit het verslag van den Centraleiv Keuringsdienst van Waren te Leiden blijkt, dat vanaf 1 Januari tot 30 September jl. verrioht. zijn 4006 keuringen, waarvan 266 in het laboratorium en 3740 ter plaatse. Afgekeurd werden 34 monsters. 99 winkels zijn in dat tijdvak door ambtenaren van den keuringsdienst bezocht. Te water Donderdagavond werd schipper Buijks van Raamsdonkveer, met zijn vaartuig zich op circa 100 Meter af stand van Smolenaarshrug bevindende, tengevolge van een rukwind door het zeil over boord geslagen. Door een zwenking van 't schip wist hij de aan het vaartuig verhonden roeiboot vast te grijpen. In middels was de brugwachter toegeschoten die den drenkeling in de boot hielp. Het schip liep tegen den wal op en beschadig de een weinig de betonnen schoeiing, waarmede dit ongeval afliep. Personalia. Als telegrambesteller hij den telegraafdienst alhier is tijdelijk aan gesteld de heer J. de Bruijn. Gemeenteraad. De raad dezer ge meente vergadert Vrijdag 12 October a.s. 's namiddags te 2 uur. KATWIJK. Arbeidsbeurs. Aan liet Gem. Ar beidsbureau staan öp heden ingeschreven 45 personen, waarvan 21 visschers. Schietwedstrijd. De Katwijksche Burgerwacht zal binnenkor* een plaatse- lijken schietwedstrijd organiseeren. HET VERKEER jN NEW-YORK. Nu New-York officieel de grootste stad ter wcrekl is geworden, vindt de vroedschap het noodig, de oude wereld een lesje te geven op het gebied van verkeer. Men heeft n.l. het plan ge-, maakt „bovenstraten" te houwen, die bestemd zijn voor het auto-snel-verkeer. Hierbo-* ven geven wij er een afbeelding van. Het voordeel van deze verdieping-straten is ook, dat de auto-garages nu heler kunnen worden geëxploiteerd, terwijl optimisten voorspellen, dat het aan- tal ongevallen kleiner zal worden. Onze medewerker W. te W., die hierboven schrijft over verbetering van onze Hollandsche weena, strekt zijn alleszins raiioneele wenschen niet zoo hoog uit! KATWIJK AAM DEN RIJM. De Hanze. Maandag a.s. vergaderen do leden van De Hanze in „Duinzicht". Op do agenda staat o.m.: Verkiezing af gevaardigde Centraló Raad; Behandeling agenda Gentraio Raadsvergadering; Be-» spreking Santos, id. Glasverzekering. Tuinbouw. Eenige verbetering in den prijs der verschillende groenten is er de laatste dagen wel te hespeuren. Dit gelde vooral voor de bloemkool, het hoofdpro< duct in deze omgeving. Deze gingen Don-» derdag weer tot f 12.80 voor 1ste soort. De aardappelen gaan in prijs naar hoven De voorraad is schijnbaar lang zoo groot' niet dan vorig jaar. Voor beste aardap pelen wordt al ruim f5 per H.L. betaald En de verwachting is, dat de prijs hooger zal worden. Snijbloemen. Zooals meestal liepen de bloemprijzen gisteren op de veilingen weer «enigszins op. Gewoonlijk op Vrij* dag met het oog op den Zondag. De aan-» voer is zeer groot. Chrysanthen en Herfst- asters komen ook in groote massa's, even-* als de Dahlia's. De prijzen der Dahlia's zijn nog^laag. Deze varieeren van f0.50 tot f 0.95 per 100, Pompoen-Dahlia's iets lager. Ghrysanbhen van f0.10 tot f0.20 per bos. Herfstasters tot f 5 per 100 hos. NOORDWIJKERHOUT. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad dezer ge meente op Donderdag, 4 October, des na middags te half zeven. Tegenwoordig 10 leden. Afwezig do heer H. Heemskerk. Voorzitter de burge meester. De Voorz. opent de vergadering met' gebed. Na het punt: ingekomen stukkc-n komt aan de orde het concept-contract aan de gemeente Leiden betreffende de levering van gas. Uit het concept-contract blijkt o.m., dat de gasaanleg geheel voor risico is der ge meente Leiden. Deze gasaanleg zal de ge heele bebouwde kom, waaronder ook de Kerkweg, omvatten. De prijs van het gas wordt twee cent duurder dan de gasprijs te Leiden. Bij do behandeling van hel contract inerkt de heer R. v. Dijk op, dat weliswaar in do overeenkomst «ene bepaling is opge nomen, dat voor bestrating en herstrating door Leiden zal worden gezorgd, doch ean termijn ontbreekt. Spreker vreest, dat daardoor in de toekomst moeilijkheden zullen ontstaan. De Voorz. deelt dezo vrees niet. Ook het electriciteits-contract bevat een dergelijke bepaling en deze heeft nimmer tot moei lijkheden aanleiding gegeven. De practijk is, dat Noordwijkerhout de noodige voor zieningen treft, wanneer de straat is op gebroken geweest en dat de kosten van her straling volgens een bepaald tarief door Leiden zal worden voldaan. De heer van Dijk acht het in elk geval wenschelijk, dat in het contract niet al leen van herstrating wordt gesproken, doch ook van do herstelling der macadam- en grintwegen. De Voorz. zegt, dat dit de bedoeling is, doch dat het geen bezwaar is om het uit drukkelijk er bij te vermelden. De heer Langeveld zegt, dat het niet uitgesloten is, dat er in de toekomst een electrische tram komt. Wellicht liggen de gasbuizen dan in den weg. Het ds daar om wenschelijk, dat een bepaling wordt opgenomen, dat Leiden dan de buizen moet verleggen. Do Voorz. zegt, dat het zoo'n vaartwel niet loopen zal. Het ontmoet hij hem iu- tusschen geien bezwaar, om in overleg met Ledden dergelijke bepaling op te nemen. De heer Langeveld zou voorts in het contract de bepaling willen opnemen, dal, als de gasbuizen blijken te klein te zijn, Leiden dan voor groote re huizen moet zorgen. De Voorz. zegt, dat men dit veilig aan de Directie der Lichtfabrieken kan over laten. Deze verplicht zich gas le leveren van dezelfde hoedanigheid als het gas te Leiden en men ml daar wel zorgen, dat het gas goed is. De heer Langeveld zegt, dat men maar vastigheid kan hebben, waarop de Voorz. antwoordt, dat men ook in de vastigheid kan overdrijven. De heer Par era stelt de vraag, of het gas tot Keukendel wordt aangelegd. Als dit zooals sprekar meent niet het geval is, zou hij aan B. en W. in overwe ging willen geven met Leiden overleg te plegen, of wellicht Leiden genegen is den gasaanleg tot Keukendel door 'te trekken. De Voorz. antwoordt, dat B. en W. aan dit punt inderdaad aandacht hebben ge schonken, doch dat Leiden niet genegen was aan het betreffend verzoek tegemoet le komen, daar men het /.-isico, dat toch al igroot genoeg was, door gasaanleg lot Keukendel niet wenschte te vergrooten. Do heer van Eeuwon zou aanleg tot Keukendel aan Leiden als ciscli willen stellen. De heer L. M. v. Noort is het met de heeren v. Par era on v. Eeuwen eens; ook hij zou den aanleg tot Keukendel aau Leiden als eisch willen stellen voor de totstandkoming der overeenkomst. De Voorz. merkt op, dat men niet moet vergeten, dat de gasaanleg geheel voor rekening van Leiden geschiedt. De gehee le opzet1' van de overeenkomst is, dat het gas wordt aangelegd waar Leiden dit meent met eenig voordeel te kunnen doen. "Wol kan men gasaanlog in vermoedelijk niet rendabele gedeelten der gemeente; krijgen, maar cïan moet de gemeente dit zelf bekostigen, zooals Voorhout, dat daar- voor pl.m. f2000 heeft uitgetrokken. Het, risico is geheel voor Leiden. Levert de gas-exploitatie hier nadeel op, dan is niet Noordwijkerhout, doch Leiden de dupe,: Daarom moet men aan Leiden geen onnio- j gelijke eischen stellen. En nu den eisch 1 gaan stellen, dat het gas kosteloos wordt j gelegd tot Keukendel een eisch waarop zeker door Leiden niet wordt ingegaan y- en dan later aan Leiden toch concessie 1

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 3