RECLAME-AANBIEDINGEIt A. WAALS Haarl.straat 114 Leiden Wij maken thans in alle Afdeeiingen BUITENGEWONE Seat- Pluche- en Astrakan-Uftantefs legra&e A. J. Maasen en den directeur van het post- en telegraafkantoor te Aar denburg P. I. le Roy, op him verzoek, als zoodanig eer.vol ontslag verleend; met ingang van 16 dezer, benoemd tot directeur van het post- en telegraafkan toor te Middelharnis F. G. Pervoost, thans commies der posterijen en telegra fie; tot directrice van het post- en tele graafkantoor tc Wijk bij Duurstede J. Schurink (o\ v.), thans commies-titulair bij den post- en telegraafdienst. INTERNATIONAAL EUCHARISTISCH CONGRES. In overleg met het internationaal be stuur, welks voorzitter on secretaris Z. D. H. Mgr. Th. Lud. Heylen, Bisschop van Namen en graaf H. d'Yanville uit Parijs dezer dagen met het benoemd plaatselijk comité voor bet Internationaal Eucharis tisch Congres te Amsterdam vergaderden, is met toestemming van Z. D. H. den Bis schop van Haarlem Vastgesteld, dat bet congres gehouden zal worden van 22 tot 27 Juli 1924. Particuliere audiëntie inzake artikel 40 Bezoldigingsbesluit. De Staten-Generaal zal worden gehoord. De voorzitter van den ministerraad heeft gisteren vertegenwoordigers in par ticuliere audiëntiei ontvangen van; de Centrale van Hoogero Rijksambtenaren, het permanent, comité van Christelijke organisaties van personeel in publieken dienst, de R.-K. Centrale van burgerlijk overheidspersoneel en het Comité ter be hartiging van de algemeeno belangen van overheidspersoneel, waaraan mede werd deelgenomen door den secretaris generaal in algemeenen dienst Namens de organisaties wees de lieer Van Meujs er met nadruk op, welke waarde door de ambtenaren wordt ge hecht aan artikel 40, in het bijzonder nu door de regeering ter gelegenheid van de interpellatie-Ketelaar zulke positieve ver klaringen ten aanzien van de toepassing van dit artikel zijn afgelegd. Algemeen wordt door de belanghebbenden en ook door de delegatie het standpunt ingenomen, dat de Tegeering de rechten, welke uit het artikel 40 voortvloeien, niet eenzijdig kan opheffen. Juist in verband met de onrust, welke onder het personeel is komen te heer- schen, drong de delegatie er ten tradi ties te op aan, dat de regeering er alsnog toe zou hesluiten, overleg in den meest ruimen zin des woords met de organisa ties aan te gaan, bij welk overleg, naar het oordeel der delegatie, natuurlijk van te voren zou moeten vaststaan, dat de re geering niet onverzettelijk zou vasthouden aan eenmaal gepubliceerde cijfers. Wat de door de organisaties alsdan aan te nemen houding betreft, schroomde' de delegatie niet te verklaren, dat zij bij zoodanig overleg eerlijk zouden pogen met de regeering tot overeenstemming te geraken. Minister Ruys de Beerenbrouck ver zocht het mondeling behandelde schrifte lijk te-willen herhalen en verklaarde zicli bereid het door de organisaties geopper de denkbeeld aan bet oordeel zijner arnb- genooten te onderwerpen. Bij de verdere besprekingen werd op nieuw geconstateerd, dat beslissingen in zake de voorgenomen salarisverlaging niet zullen worden genomen, alvorens de Staten-Generaal in de gelegenheid zullen zijn geweest de in te dienen wetten lot verlaging der wettelijk vastgestelde sala rissen te behandelen. Georganiseerd overleg Rijksambtenaren. Ook tegen 10 pGt. aftrek. De vergadering, door de Centrale Com missie voor georganiseerd overleg in amb tenarenzaken op 4 October jJ. gehouden, hield zich in hoofdzaak bezig met de be spreking van het antwoord, door de re geering aan de commissie gezonden no pens haar advies, betreffende de vermin dering van de wedden der op 1 Juli 1922 in dienst zijnde ambtenaren en de in trekking van art. 40 van het Bezoldigings besluit. De Centrale Commissie moest tot haar leedwezen vaststellen, dat de regeering op de uitvoerige beschouwingen van het rap port der commissie slechts zeer summier was ihgegaan en dat de beantwoording der gebezigde argumenten zeer teleur stelde. Ook ondervond het critiek, dat de regeering aan do Centrale Commissie be weringen toedichtte, die in haar advies niet zijn aan te treffen. De meerderheid der Centrale Commissie kon dan ook geen aanleiding vinden wijziging te bren gen in bet standpunt, dat zij ten aanzien van de eenzijdige verlaging van eenmaal toegekende wedden meende te moeten in nemen. Hieruit volgt, dat deze meerder heid eveneens afwijzend stond tegenover het plan der regeering, om met ingang van 1 Januari 1924 op de salarissen der ambtenaren 10 percent te korten. Zij was intusschen wel geneigd, om, zoo de re geering nog mocht erkennen, dat zij niet bet recht had eenmaal toegekende wedden eenzijdig te verminderen, met haar in nader overleg te treden over de vraag, of de huidige economische toestand niet ook voor de ambtenaren consequenties zou moeten medebrengen. Voorts stelde de Centrale Commissie nog haar advies vast inzake de berclas- sificatie van het kantoor der Invoerrech ten en Accijnzen te Vlissingen en om trent de gewijzigde rangschikking in het Bezoldigingsbesluit van de betrekking van brugwachter te Pijlebrug (Drentsche Hoofdvaart). Ook werd besloten bij de regeering aan te dringen op afdoening van de verlof regeling voor het verplegend personeel der krankzinnigen-gestichten. Eindelijk zal de Centrale Commissie zich om nadere informaties tot de regee ring wenden met betrekking tot het in de dagbladen verschenen bericht, dat afwe zigheid wegens besmettelijke ziekte in het huisgezin van den ambtenaar op heft} jaariijksch verlof moet worden gekort. Moderne Velours de Laiue Damesmantels. vanaf 14.75 Elegante Mantels met echte Bontgarneering. 18.75, 23.75, 28.75 enz. Geheel nieuwe Genres in imit. Bontmantels in lang en kort 18.75 26.75 39.75 enz. Kindermanfels in Velours de Laine. 4.75, 6.75, 9.75 enz. Kindermantels in Ratiné en Engelsche Stoffen 5,75, 9.75, 14.75 enz. Fluweelen Japonnen (uitsluitend keperflanel) 9.75,12.75,14.75,18.-, 24.75 enz. 33087 Iets geheel bijzonders bieden wij in a 33.75, 42.75, 54.75. 65.-, enz. De verscheidenheid van Stoffen en Modellen is bij ons zeer groot eseshsss ©eise prijzen zijn Sagen* dass ©Sdse*s hsesssss ¥©0)8* d@ kwaliteit ©sszer- JSs*tiik©i@ra staan wij in ■MilillllllH Vergadering van R. K. Overheidspersoneel. Het Plaatselijk Comité van Actie van R.- K. Overheidspersoneel, hield gisteravond jn de groote zaal van „Veritas" te 's-Graren- ha-ge een druk bezochte vergadering. Als sprekers traden op de hoeren W. Mooy- man, lid van den Haagscben Gemeenteraad en van Prov. Staten van Zuid-Holland, en B. F. Guit, secretaris van de E. K. Centrale van OverheidspersoneeLen voorzitter van den R. K. Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus". De voorzitter de heer Moonen merkte op, dat dezelfde Regeering, die plechtig heeft beloofd niet aan de salarissen 'ce tornen, in breuk beeft gemaakt op eens verkregen rechten. De heer Hooyman meende te mogen con- stateeren, dat in de particuliere bedrijven de salarissen reeds lang in de stijgende lijn waren voor men er aan dacht die van het Overheidspersoneel te verhoogen. Het heeft recht te behouden, wat het zoo laat heeft verkregen. Verkregen rechten, sprak Mr. Kolkman in de laatste gehouden zitting van Prov. Staten, moeten, worden gehandhaafd. De ambtenaren, die aangesteld zijn, hebben door die aanstelling een verkregen recht, waaraan men niet mag tornen. Al zijn we niet overtuigd dat alle andere middelen zijn uitgeput, toch zegt cpr., zou den we gaarne een offer in 's lands belang willen brengen, indien de regeering aan ens duidelijk zou hebben gemaakt, dat zulks noodzakelijk is. Dit echter is niet geschied. Daarom gelooft spreker goed te doen met te verklaren, dat de voorstellen der regee ring voor de ambtenaren onaanneembaar zijn. De beer Guit deed eveneens uitkomen, dat waar de begrooting met een tekort van honderden millioenen sluit, de ambtenaren heel goed begrijpen, dat zij in 'hun salaris zullen moeten achteruitgaan. Doch zij pro testeeren er tegen, dat dit met een „dol potlood" gaat; zij willen niet behandeld worden als onmondige kinderen. Ten slotte werd een motie aangenomen, waarin geprotesteerd wordt tegen de voor genomen intrekking van art. 40, doch be reidwilligheid verkla-ardwo rdt tot gezamen lijk overleg met de regeering. De Postcheque- en Girodienst. Ons wordt toegezonden een door de di rectie van den P. en G. dienst verspreide Inlichting voor den rekeninghouder, waaraan, wij het navolgende ontleenen:' Nu de overgang va-n decentralisatie naar centralisatie het toch noodzakelijk maakte den postehèque- cn girodienst tijdelijk te sluiten, is de administratie zich ten volle eTvan bewust, dat de rekeninghouders zoo spoedig mogelijk moeten worden geholpen, ind'en ze in de noodzakelijkheid verkeeren over hun tegoed te beschikken. Er doet zich echter hierbij de moeilijkheid voor, dat niet met zekerheid vaststaat, op welk bedrag ieders tegoed moet worden gestel 1. Niet zelden bestaat er verschil tusschen opgaven van dien dienst en het werkelijk tegoed, niet zelden ook zijn handelingen op andere dan de aangegeven rekeningen ver richt, en de kennisgeving hiervan aan an deren dan de betrokkenen toegezonden. Deze te betreuren omstandigheden maken het. voor de administratie noodzakelijk, om zich zekere waarborgen te verschaffen voor 'het geval eenige uitbetaling bet tegoed mocht overtreffen en het verschil dus on verhoopt door de administratie zou moeten worden teruggevraagd. Met het oog hierop is er in de formulieren van aanvra-ge sprake van een door den rekeninghouder te stellen zekerheid, welke dus de administratie in het bedoelde niet verwachte geval van een niet toereikend tegoed van den rekening houder, buiten schade moet houden. Het is derhalve duidelijk dat, indien het aange vraagde bedrag niet grooter ïs dan het te goed, van deze zekerheid geen gebruik wordt gemaakt, en elk gevolg van deze ze kerheidsstelling zal uitblijven. Tte rAiling van hetgeen noodiu ia uwor uitbetaling is overigens zoo eenvoudig mo gelijk. Men vult voor iedere postrekening twee formulieren, die daarvoor aan alle postkan toren, uiteraard alleen voor rekeninghou ders, verkrijgbaar zijn, volgens de gestelde vragen in. De vragen zelf zijn duidelijk ge noeg en behoeven dus geen toelichting. Het is verkieselijk om de formulieren zoo veel mogelijk bij het postkantoor persoon lijk in te leveren, en de invulling in eigen tegenwoordigheid te doen nagaan, opdat zoo noodig nog inlichtingen of verbeteringen kunnen worden uitgewisseld. In ieder geval moeten de formulieren niet worden opgezonden naar de Commissie, die met do behandeling der aanvragen is be last, doch uitsluitend worden bezorgd aan het giroloket ten post- of hulppostkantoor ter plaatse. Aanvragen, die rechtstreeks worden ingezonden acn de Commissie, wor den niet in 'behandeling genomen. De postkantoren zenden de formulieren naar hunne bestemming, waarna zoo spoe dig mogelijk de afdoening aan de kanteren wordt teruggezonden. De directeur van bet postkantoor geeft den rekeninghouder hier van kennis en noodigb hem uit het door de commissie vastgestelde bedrag in ontvangst te komen nemen. Bij die uitnoodiging zijn de noodige stuk ken gevoegd, welke volgens de daarop voor komende aanwijzingen moeten worden in gevuld en onderteekend en met de uitnoo diging en een door den rekeninghouder te verstrekken (zooals hierna sub lo. omschre ven) girobiljet op het postkantoor moeten werden overlegd. Desgewenseht kan de re keninghouder een ander persoon machtigen om de uit te betalen gelden in ontvangst te nemen. Daartoe kan hij het formulier van machtiging, dat op de uitnoodiging gedrukt is, invullen en onderteekenen. De gemach tigde voorziet de machtiging eveneens van zijne handteekening. De ambtenaarssalarissen. De automatische promoties. In aansluiting met het bericht van „De Rsb." waarin wend medegedeeld datgeen extra rangsverhoogingen, gepaard gaande met buitengewone tra-ctementsverhoogin- gen, meer zouden worden toegestaan, meldt het blad dat hieronder niet begre pen zijn geldelijke promoties met behoud van rang. „Deze extra salarisverhoogingen komen vooral bij Financiën en Onerwijs zeer veel voor". Geen pensioenen per giro. Naar men ons mededeelt, zullen in ver band met de voorloopige sluiting van den Postcheque- en Girodienst, de pensioe nen van ben, wier pensioen op hun giro rekening wordt bijgeschreven, over het vierde kwartaal 1923 en, zoo noodig over volgende kwartalen, te zijner tijd, ten kantore van de betrokken betaalmeesters worden betaalbaar gesteld en aldaar kun nen worden ontvangen. Er zijn maatregelen genomen om de betaling zonder vertoon van de pensioen- akte te doen plaats hebben. Opheffing van Huisrcommissies. De Minister van Arbeid heeft a/n ver schillende. daarvoor in aanmerking ko mende gemeentebesturen de volgende cir culaire gericht: In het laatste jaar zijn de werkzaam heden der huureommissie in uw gemeente van weinig omvang geweest en het is te voorzien, dat ten gevolge van de jongste wijziging der huurwetten minder dan ooit de tusschehkomst van de huureommissie zal wordén gevraagd. Het komt mij voori dat voor uw ge meente het vrije verkeer voor de woning markt kan worden hersteld, zulks in over eenstemming met. de bedoeling van den wetgever. Hiertoe bestaat, nu de werk zaamheden der commissie dit toelaten, te meer aanleiding, omdat de uitgaven voor dit doel thans behooren tot die, weike in W belang .van den benarden finaneieelea toestand van Rijk en gemeenten vermeden kunnen en dus me eten worden. In verband met bet bovenstaande komt bet mij gewensebt voor, dat de huureom missie in uw gemeente wordt opgeheven. R.-K. 'Universiteit. Men verzoekt ons er -ie aandacht op tc willen vestigen, dat men zich ook als (vrij)student of hoorder kan .laten' in schrijven en hetzij het volle collegegeld, hetzij slechts de voor het volgen van een of twee colleges gevorderde som storten zonder examens té willen afleggen. Om tot het afleggen van examens te worden toegelaten gelden voor de litterarische en juridische faculteit de gewone wettelijke voorschriften; om als vrij student te wor- de.n ingeschreven geldt elk getuigschrift ten genoego van den Rector Magnificus. Minister Aalberse buitenlands. De Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid zal deze maand geen audiëntie verleenen wegens verblijf buitenslands. De Winterdienst, Wij vestigen nog even Je aandacht erop, dat de Winterdienst der Spoorwegen mor gen ingaat. De vierde loonklasse. De leden der Ned. Vereerdgiug van Spoor- en Tramwegpersoneel ontvingen van hun hoofdbestuur een uitnoodiging, om dit laatste te machtigen in rechten op te treden tegen de spoordirecties. Zij moeten alsun de loonstaten teekenen „Onder reserve van alle rechten." Meer contact met de kiezers. Het lid van de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal, de*heer mr, dr. A. van Rijckevorsel, zal voor de kiezers in den Provincialen Kieskring Zevenbergen, die hem wenschen ie spreken, zitting houden te Oosterhout op Zaterdag 13 Oct. a.s. Mr. van Rijckecorsel heeft de toezeg ging gedaan viermaal per jaar op ver schillende telkens hekend te maken - tijdstippen bedoelde zitting te zullen hou den en wel in deze volgorde: te Ooster hout, Zevenbergen, Dongen en Ouden bosch. Waarom Prinses Juliana niet naar Alkmaar mag. Op het uit Alkmaar gezonden verzoek, om de prinses toe te staan de feesten op 8 dezer, ter gelegenheid van het 350-jarig ontzet bij te wonen, is volgens de „Tel." bericht, dat dit verzoek niet kan worden ingewiligd omdat de prinses, nu zij reeds zoo dikwijls ter gelegen beid van het regee- ringsjubileum uit is geweest, weer met ernst haar lessen moet volgen. De gewone audiëntie van den mi nister van arbeid, handel en nijverheid zal gedurende deze maand niet plaats hebben. S(58fB©3a§§dte Bsriciften. gemeentelijke Aankondig!, Burgemeester en Weth. van Leiden' Gezien 'het verzoek van: a. Peter M. Verhoef, oiii vergunning uitbreiding van de fabriek van fijne i\% waren in het perceel Boerhaavestraat b5 10, 10a. b. de N.V. Distilleerderij ,.De 1^,, Kroon" voorheen Harte velt en Zn., om, gunning tot uitbreiding van de dist| derij in het perceel Langegra-cht Gelet op de artt. G en 7 der Hidden Geven bij dezen kennis aan het pnü, dat genoemde verzoeken met de bijlage; de Secretarie dezer gemeente ter visie legd zijn, alsmede dat op Zaterdag 2|)i tobèr e.k., des voormiddags te half elft op het Raadhuis gelegenheid zal wordea geve om bezwaren tegen deze verzoek te brengen. Katholieke LEIDEN. Zaterdag 79 u. Bibliotheek Bondsgod Maandag, 8 uur, Graf. Studieclub. Dinsdag. B. IC. Bond van O verheids]* neel „St. Paulus", Bondsge^oi» Apotheken geopend van Donderdag October tot en met Zondag 7 October. A. J. Donk, Doezastraat 31, Tel. G. F. Reijst, Steenstraat 35, Tel. De apotheek van het Ziekenfonds Bulp der Menschheid is steeds geof; doch alleen voor leden van dit Fonds, - Van Zaterdagavond 8 u. tot Maande gen 8 uur nemen de volgende huisartsen dienst waar: Dr. Blote, Papongracht 20. Dr. Boonacker. Hoozewoerd 133. Tel. g Dr. C. H. Nijkamp.Brcestraat 171, Teil Dr. Poortman, Rapenburg 53. Tel. 14SI Do Geneeskundige Zondagj Oegstgeest wordt van Zaterdagavosl uur tot Ma-an dagmorgen 8 uur waaig men door: H. Varekamo, Warmende 23, Telef. 1916. Ontrouwe dienstbode. Een surveilleerend agent te "Velp hoorde omstreeks 4 uur in den nacht óp de Hoofd straat het openschuiven van een raam. Op vermoeden van onraad begaf bij zich naar het huis, waarvan hij meende dat het geluid kwam. Op eenigen afstand zag hij iemand vandaar wegvluchten. Hij wist die persoon echter op te sporen in een tuin van een be woner van de Hoofdstraat. Het bleek een Duitsehe dienstbode te zijn, die heimelijk haar dienstbetrekking verliet. In haar bezit werden gevonden, een aantal zilveren eet lepels, vorken, kleine lepeltjes, een paar schoenen en nog eenige voorwerpen, die zij in haar dienst gestolen had. Zij werd na verhoor ingesloten in het huis van bewaring et Arnhem. Het r.uto-ongeluk bij Saïnt-Sauveur. Bij het hoofdbestuur van de Ned. Reis- yereeniging is een telegram uit Tarbes Telegrafisch Weerbepicl volgens waarnemingen verricht in den; gen van 6 Oct. 1923, medeged door het Kon. Ned. Meteorologist! Instituut te De Bildt. Hoogste Barometerst.764.9 Lyon.. Laagste Barometerst.: 740.0 Seydisfje Verwachting tot den avond van 7( Meest, matige Zuidelijke tot Wesie wind, zwaarbewolkt of betrokken, vankelijk opklarend, later weer kaa regen, iets zachter. (Zuid-Frankrijk) ingekomen, meldende het stoffelijk overschot van mej. Dallïnga, mevrouw J. JacotVan Eoi gen, mei. F. K. M. Raadersma en ra heer J. Wieveringh naar Nederland zonden. Het stoffelijk overschot van mej. 1 naar en van den heer E. Hoekstra,! to Lour des begraven. Thans zijn dus alle slachtoffers he en of ter plaatse begraven of naaT ïïil overgebracht. Doodelijk ongeluk. Te Heeze (N.-Br.) geraakte de ad Van H., terwijl hij in de 'bossehen fl ron Van Tugel bezig was met hoornenn onder een vallenden 'boom. De i op slag gedood. Hij laat een vrooi 2es kinderen achter. De wijde wereld m. Een 19-jarige jongen, die als te ekens Den Haag een betrekking had. keerde- dagen Js avonds niet naar zijn -OU- huis te Loosduinen terug. Wel werd telegram ontvangen en later een kriel, in hij mededeelde, de wijde wereld ingegaan, daar hij meende, dat iu M tenland een betere positie voor hem' krijgen zijn. Men vermoedt dat hij trachten naar Amerika te gaan em de wijk naar Engeland heeft genoaW» ouders hebben bij de politie opsponi hun zoon veixocht. Ongewenschte bezoekers. Troepen Duitschers komen dagelijs Gronings olie. Oostgrens over, velend' zouden in de Provincie werk willen men, velen ook bedelen eenvoudig- 8 moet met allen medelijden Lebben. voelt men ook, dat de politie g« doet met die ongewenschte. lieden rug naar hun Heimat te leiden. Te Nieuwerschans, Bellingwolde, tange en Ter Apel zijn politic en chaussee 'behoorlijk versterkt, er aj®j warop 150 tot 200 personen onze schrijden. Het gestrande schip- Uit Hock van Holland wordt ge* de Aysgarth, na verscheiden pogfl$ sleepbooten is vlotgetrokken en n*4 terdam doorgestoomd. Rijwielheiing in 't Een Glanerbrugsche woonwage in verband met heling van rijwie restoord, heeft bekend, naar meldt, dat hij in den loop der la» jaren circa 200 rijwielen, vermoed diefstal afkomstig, had opgekoclit verkocht. Van alle kanten bereiken tie te Enschede mededeelingen om-' wielen, van -den woonwagenbemr kocht, waarbij de vrees voor ona» heden geuit werd» - Is Door de Enschedesche politic 1^ het onderzoek in deze zaak, m gen een rijwiel in beslag genoffl 5 Sept. aldaar werd ontvreemd, i ós inmiddels door den eigenaar

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 2