ten De heer v. d. Yeldc, die heb overigens leer goed maakt, zal echter wegens zijn ge broken been, dat weder gezet werd, nog eeni gen tijd rust móeten houden. Bij hun terugkeer gaven zeer veel vrien den en kenissen door het zenden van bloe men blijk van groote belangstelling. De poging tot treinroof. Omtrent d© poging ott afpersing in den trein nabij Gorinchem wordt nog gemeld:' Woensdagavond reisde de heer van der V„ hoofdopzichter aan de suikerfabriek to Gorinchem. met den laatsten trein richting Dordrecht-Gorinchem. Er waren in de cou pé, waarin zich de heer v. d. V. bevond, al leen een man en een vrouw (Zaterdag werd abusievelijk gemeld, dat er zich alleen een vrouw in de coupé bevond). Die man deed, alsof hij de vrouw niet kende en hield zidh slapende. Tussohen Baanhoek en Slie- drecht sprong hij plotseling op en beschul digde den heer v. d. V„ dat deze zijn vrouw aangerand had en daarom eischte hij geld. Gaf de heer v. d. Y. dit niet, dan zou hij aem „afmaken". Toen de heer v. d. V. wei gerde, ontving hij een geduchten vuistslag op het voorhoofd. Middelerwijl was men Sliedrecht gena derd, waar het echtpaar uitstapte. De afperser is aldaar aangehouden. Postduiven vergiftigd. De politie van Kerkrade vebaliseerde ze keren Cr. die verdacht wordt 20 k 30 post duiven van zijn buurman te hebben vergif tigd. Op het dak werd vergiftigde tarwe in beslag genomen. Inbraak. Men meldt uit Roermond aan de „Msbd.": Te Roermond werd Yrijdagnacht inge broken in het onbewoonde kasteel „Hat- Jem". Het hoofdgebouw werd van onder tot >oven doorzocht. Daar het grootendeels reeds was ontruimd,, wordt er niets vermist. t)e tuinman, die in een aangrenzend ge bouw sliep, was op het hondengeblaf wak ker geworden en zag een persoon per rij wiel do vlucht nemen. Denzelfden nacht werd ook diefstal ge pleegd in de woning van den heer C. te Maasniel. Hier had de dief zich laten in sluiten. Eenigo bankbiljetten van f 10.— eenig kleingeld en een armband werden ge stolen. Verdacht van den inbraak In het kasteel en van dezen diefstal is aangehouden en naar de gevangenis overgebracht de 21- jarige arbeider H. R. uit Geleen. Nog een millionair. Een ingezetene van Delft had op 30 Aug. een bedrag van f 76.54 op zijn afrekening van den girodienst. Een gisteren door hem ontvangen nieuwe afrekening, gedateerd 22 September, vermeldde nu, naast een foutie ve afschrijving van f 1.159.83, tot zijn niet geringe verwondering een bijschrijving van f 5.000.411.87! Onveilig strand. Het strand tussdhen Scheveningen en Katwijk zal heden, Dinsdag, Woensdag en Donderdag a.s. onveilig zijn wegens het schieten met geschut en mitrailleurs. SPORT VOETBAL. DIOC. HAARL. BOND. Jaarvergadering District Leiden. In Zomerzorg hield Zaterdagmiddag het District Leiden van den D. H. V. B. zijn algemeeno jaarvergadering. Alhoewel te 4 uur vastgesteld werd eerst te ruim half vijf begonnen. Als do vergadering geopend wordt zien we vertegenwoordigd Leiden, S. J. G, E. M. S., S. M. C., S. P. C„ Lisser- broek en de debutant O. Y. V van Oegst- geest. In zijn openingswoord, heet de voor zitter, de heer C. van Gerwen, allen, maar in 't bijzonder den heer Hubaty bestuurs lid van den D. H. V. B. en den vertegen woordiger van Oegstgeest welkom. Hij con stateert den groei en bloei van't district en hoopt, dat in dit stadium mag worden voortgewerkt. De notulen worden hierna ge lezen en goedgekeurd, waarvoor den heer D. Haverkorn wordt dank gebracht. Door dat de boeken van den Secr.-Penningmester eind Sept. worden afgesloten kan deze geen financieel overzicht geven, doch hij deelde mede, dat op het huidige moment de kas sluit met een voordcelig saldo van ongeveer f 40. Dan wordt overgegaan tot vaststelling van het reglement. Eenige discussie ont staat bij het vaststellen van den omtrek, daar Voorschoten, Leidschendam en Wasse naar er juist buiten zouden vallen. Hier over zal echter in overleg getreden worden *iet den D. H. V. B. en geadviseerd wor den deze drie plaatsen er bij te trekken. Alvorens wordt verdergegaan, neemt de heer A. Bisschop, die inmiddels ter verga dering is gekomen het woord. Spreker zegt zich met het district in verbinding te hebben gesteld teneinde de medewerking der diverse vereenigingen te verzoeken voor ie a.s. Missieweek. Het_betreft hier het or- *aniseeren van Missiewedstrijden op Zon dag 14 October, waarvan het batig saldo 2en goede komt aan het Missie-comité. De ieer Bader zag liever één terrein in het district, waar dien dag, alle eerste elftallen 4sijv. naar één prijs kampten. De heeren Sraun en v. d. Meer onderstreepen dit. Hun 'definitieve medewerking kunnen zij echter nog niet toezeggen, daar eerst met de be sturen in overleg moet worden getreden. "Tenslotte wordt besloten, dat het Missieco- 2nité den verschillenden vereenigingen kennis £eeft, terwijl de heer Bisschop terloops nog 3?el kan garandeeren, dat zoo noodig twee oï drie medailles worden beschikbaar ge steld. Daarna dankt spreker voor de belang stelling en aandacht, waarmede hij gevolgd Is en verlaat de vergadering. Doorgaande met de vaststelling van het reglement wordt nog even stilgestaan bij het punt: volgens rooster om dc twee jaar aftreden. Op voorstel van den heer Falke (Oegstgeest) wordt dit zoo gewijzigd, dat het geheele bestuur ieder jaar aftreedt en terstond herkiesbaar is. Een voorstel van den Secr.-Pcnningm. om do vereenigingen, die geen junioren hebben f 2.S0 in dc kosten te laten bijdragen, wordt na eenige discus- sio met 43 stemmen aangenomen. Tevens werd het voorstel van den Secr.-Penningm. met algemecne stemmen aangenomen om de vereenigingen welke geen afgevaardig den ter Alg. jaarvergadering zenden te be boeten met f 2.50. Tenslotte wordt het regle ment vastgesteld. Dan volgt bestuursverkiezing. Op voorstel van den heer Braun worden de heeren D. Haverkorn en v. Gerwen bij acclamatie her kozen, terwijl de heer v. Gerwen met alg. stemmen tot voorzitter herkozen wordt. Beiden danken voor het door hen genoten vertrouwen en zeggen hun beste krachten toe. De plaatsen van den heer v. Dijk, Roo- denrijs en Buschman, worden na stemming ingenomen door Braun (E. M. S.), Schouten (S. M. C.), en zoo deze het aanneemt, Schra- ma (Lisse). De heer v. Gerwen spreekt nog een af scheidswoord en verlaat de vergadering. Yoor de kascommissie worden benoemd de heeren W. C. van Hoorn, A. Bader en A. Meershoek. Bij de rondvraag geeft de heer Haver korn in ovxerweging in den vervolge de ,.Leidsche Courant" als ons Orgaan te be schouwen, wat vrijwel algemeen instem ming vond. Hierin zullen dan be bijzonder heden, betreffende het District, worden ge publiceerd. Zeer wenschelijk is het dus, wanneer zulks nog niet het geval is, zich to abonneeren. Na nog eenige interne zaken wordt te on- veer 8 uur deze geanimeerde vergadering gesloten. NEDERLANDSCHE VOETBALBOND. Oyerzicht. De voetbal kan soms wonderlijk rollen, en daarmede hebben we Zaterdag reke ning gehouden toen wij de kansen van gisteren bespraken. Niemand toch ver wachtte een overwinning van Ajax op de kampioenen, doch wij dachten: driemaal is scheepsrecht en Ajax won met 31. "VVij schreven Zaterdag, dat het Ajax des to liever zou zijn te kunnen winnen op de Racingcluh. En 't is gebeurd en daarmede bewees Ajax, dat het nog steeds een club is, waarmede rekening gehouden dient te worden. Na 25 min. leidde Ajax door een schuiver van Brusse. Na de rust werd het 2—0. Uit een strafschop maakte R.G. H. 2—1, doch Ajax voegde er nog een punt door Brusse aan toe. Ook S.V.V. wist te winnen, zooals wij voorspelden en de Schiedammers gaven hiermede blijk, dat zij niet met zich laten spotten. Eveneens is zulks het geval met Feyen oord. Was het vorige week S.V.V, thans verloor V.O.C. met flinko cijfers. Het vep- loop was wel spannend. Feyenoord nam de leiding, V.O.C. maakte gelijk, doch di rect daarop was het' 12 en even later 13. Na de rust werd het 14, 24, 25 26 en in de laatste minuut 36. Ook de vierde club uit dc eerste afdee- ling voldeed aan onze verwachtingen en wist na twee nederlagen ook ééns te win nen en wel op de good old. In de tweede afdeeling brengen de uit slagen ons ook al geen verrassingen. A.S G. deelde in een slappen wedstrijd met U.Y.V. de puntjes en Quick won met flinke cijfers van O.D.S. Dit is betrekke lijk nog weinig, als men bedenkt, dat de Haantjes bij rust reeds met 4—0 leidden. Excelsior en Sparta speelden voor wat ze waard zijn en het resultaat was dub- be'.-blank. Dat de Stormvogels van H.B.S. zouden winnen was te voorzien, alléén deden zij het in nog wat grootere mate dan wij verwachtten. Haarlem en Blauw-Wit ten slotte deel den, de puntjes, waarmede de Amster dammers zeer tevreden mogen zijn, want na de rust toen de stand reds 1—1 was, moest Blauw-Wit hoofdzakelijk verdedi gen. De derde klasse had thans ook meer wedstrijden te verwerken. In Alphen ging daarvan de eerste, waar U.V.S. op bezoek was. Na het goede begin van vorige week een minder goed resultaat voor de Leide- naars, doch Alphen leverde weer het be wijs, dat men haar krachten niet mag onderschatten. V.D.S. won met mooie cijfers van R. V. S. In de 3e klasse B. speelde Lugdunum zijn eersten wedstrijd in Rotterdam tegen 't Noorden. Het resultaat was een fraaie 3l-overwinning voor de Green-Witten, die hiermede getoond hebben weer alles te zullen doen om niet te lang in deze klasse te vertoeven. j Be uitslagen, iFDEELING I, le klasse. Amsterdam: AjaxR.C.H. Schiedam: S.V.V.Z.F.G. Rotterdam: V.O.C.—Feijenoora Hilversum: 't GooiH.F.G. 'AFDEELING IL le klasse. Den Haag: QuickO.D.S. Leiden: A.S.G.U.V.V. Rotterdam: ExcelsiorSparta IJmuiden: StormvogelsH.B.S. Haarlem: HaarlemBlauw-Wit 3e klasse A. Alphen: AlphenU.V.S. 's-Gravenhage: V.D.S.R.V.CL 3e klasse B. Rotterdam: S.I.O.D.St. Volharden SaturnusLeonidas 't NoordenLugdunum 'AFDEELING IH. Ie klasse. Deventer: U.D.Enschedescho Boys Nijmegen: QuickHeracles Hengelo: HengeloVitesse Tiel: Theolc—Go Ahead Ui rf-o 3—6 3-2 5-0 22 0-0 6—2 1—1 2—1 4—1 1—5 4—6 1-3 2—4 4—0 0—0 0-0 AFDEELING IV. le klasse. Bergen op Z.: D.OSK.O.Bredania 11 Eindhoven: EindhovenM.V.V. 20 "Breda: N.A.G.Wilem II 23 's-Hertogenboseh: Wilhelm.B.V.V. 41 Roosendaal: AllianceN.O.A.D. 12 A. S. C.—U. V. V. 2—2. De wedstrijd van gisteren kon ons maar matig bekoren, omdat het eerste klasse- spel verre te zoeken was. En nu zijn er wel, die zich blind staren op het feit, dat A. S. C. als oude twcede-klasser een ge lijk spel weet te bewerken tegen een eer ste klasser, doch zulks bewijst alleen, dat het verschil, dat er vroeger tusschen de tweede en eerste klasse bestond, vrijwel een sinecure genoemd mag worden. Meer dere routine gaf grootendeels den doorslag en niet fijnheid of kennis van het spel. Was zulks gisteren hij U. V. V. niet waar te nemen, evenmin bij A. S. C., in tegen stelling met vorigen Zondag toen de rood zwarten een goeden dag hadden tegen H. F. G. Dat het resultaat een gelijk spel werd is louter toeval. Zoowel de eene als de andere partij had met de overwinning kunnen gaan strijken, doordat beide goedo spelmomenten hadden, dio voordeel had den kunnen brengen. Een feit echter ie, dat de A. S. C.-voorhoede weinig produc tief spel leverde doordat do verdediging van U. V. V. haar herhaaldelijk huiten spel zette. Dat dit verlammend werkt be hoeft niet gezegd en zulks was dan ook duidelijk hij A. S. C. merkbaar. Tal van goed opgezette aanvallen werden daar door teniet gedaan en de aanvallen die slaagden liepen tenslotte door te geringe doortastendheid en in laatste instantie door slecht schieten op niets uit. We noteerden o.a. een drietal prachtige voor zetten van Blom, die niet benut werden. Een fout van de middenlinie was het somtijds slecht steunen van do voorhoede. Tal van door Josson en Warns geretour neerde ballen werden door de halflinie van U. V. V. opgevangen, waardoor deze haar voorhoede voortdurend kon steunen. Thans om het verloop ven den wed strijd zeiven. Scheidsrechter Hakker had afgelelegra- feerd en zijn plaatsvervanger was niet opgekomen. Eeckelaert had geen gemakke lijke taak als tweede invaller en zijn be slissingen werden nogal eens aan critiek onderworpen. Of zij alle juist waren zul len wij niet aanstonds toegeven, daar er geen onfeilbaar is; maar wat we toch af keuren is het heftig geappelleer, ook van het publiek. Als de scheidsrechter te kwart over twee beginnen blaast, stellen rich de vol gende elftallen op: A. S. G. Linck; Wamsteker, Josson; Vreeken, Roem. Stephanus; Brouwer, Gostings, De Ruyaer, Welsenes4 Blom. Gips d. Meer. Oosterman, W. Buitenweg, Verzijl, Smelt, W. Tap, B. Tap: Swartouw, Rumbrink; Van Rijn; U. V. V. De rocd-wit geblokten hebben oen in valler voor D. Buitenweg. Als A. S. G. af trapt, gaat zij dadelijk ten aanval, doch het schot gaat naast. Dadelijk daarop onderneemt eenige nieuwe aanvallen en bij een daarvan maakt Swartouw hands en de penalty wordt door Roem met een zacht schot in een doelpunt omgezet. A. S. C. leidt na 4 minuten (10). Het spel gaat dan eenigszins gelijk op en neer en uit een flinken U. V. V.-aanval maakt Oosterman gelijk als Linck zich foutief heeft opgesteld en de bal over zijn handen in den hoek verdwijnt. Als eenige mooie voorzetten van Blom niet benut worden, probeert Brouwer het met een ver, hard schot, dat juist door Van Rijn gehouden wordt. Hoewel er dan eenige verbetering komt in het voorhoede- spel, blijft resultaat uit en ale het rusten is, is de stand nog gelijk. Wie gedacht had daarna eenige verbetering te kunnen constateeren, kwam bedrogen uit. Behou dens sommige goede aanvallen van beide zijden, die de doelen herhaaldelijk in ge vaar brengen, gaat het spel evenals voor de rust op en neer. Als eenigen tijd is ge speeld denken we U. V. V. de leiding te zien nemen, als W. Buitenweg met Linck op do doellijn ligt, doch de U. V. V.-er hield den bal vast, waarvoor de scheids rechter freecick gaf. Toen dachten we weer hetzelfde van A. S. C., toen bij een doorbraak v. Rijn kwam to vallen, doch Swartouw redde. Er zat echter gen doel punt in de lucht, daar beide partijen de overwinning begeerden. Eerst 10 minuten voor het einde, als Linck een voorzet van Gips verkeerd beoordeelt, loopt W. Bui tenweg den bal in het doel (12). Dan denken we, dat het gedaan is met A. S. C., want U. V. V. gaat verdedigen. Acht spe lers in de verdediging, drie voorwaartsen. Toch wordt dit U. V. V. noodlotting, want door den wirwar van opeengehoopte spe lers wordt v. Rijn het uitzicht belemmerd en vier minuten voor het einde maakt De Ruyter gelijk (2—2). Do laatste minu ten waren de spannendste van heel den wedstrijd, die ten slotte beiden partijen één punt opleverde. Alphen I— U. V. S. I 2—1. Ongeveer kwartier over tweeëh blaast scheidsrechter v. d. Broek do elftallen binnen de lijnon. 't Blijkt weldra, dat dc partijen ongeveer tegen elkaar zijn opge wassen. Aan weerszijden worden de ver dedigingen aan het werk gezet; de U. V: S.- aanvallen zijn daarbij het meest gevaar lijk. Als er circa 15 min. gespeeld zijn, nemen de Leidenaars na eenig heen eii weer verplaatsen van het leder, met een kalm schot do leiding. Deze voorsprong blijkt van korten duur. Bij een aanval van Alphen ziet de linksbuiten zich het leder voor do voeten geplaatst, deze be denkt zich geen o ogenblik en dc stand is gelijk. Als weder is gedraaid is Alphen het eerst in den aanval; het spel is nauwe lijks enkele minuten oud, als de linksbui ten het leder onhoudbaar in do touwen jaagt. In het overige gedeelte heeft U. V. S. slechts weinig meer in te brengen. De Alphen-voorhoede, goed gesteund door de middeniinict, valt telkens fanatiek aan, doch do blauw-witten verdedigen zich wanhopig, hoewel het doel der Leidenaars soms ternauwernood aan gevaar van doorboring ontsnapt. Do Leidenaars mis sen nog eenmaal een reuzenkans, als de voorhoedo voor open doel hopeloos faalt. Het einde brengt ten slotte een 21-ovcr- winning voor Alphen. Da blauw-witten gaven een matig spel: Alphen daarentegen was voor en na de rust verreweg door haar heter spel do meerdere. GOUDSCHE VOETBALBOND. Alphen II trok naar Zwammerdam om to kampen teg*n het eerste elftal van dien naam en hoekte een 53-overwin- ning. Alphen III won eveneens op eigen terrein met 31 van Alphia II. Alphia I bracht het in Woerden tegen Woerden I tot een gelijk spel, 22. Vereeniging van tweede en derde klassers De jaarlijksche algemeene vergadering van tweede en derde klasse voetbalver- eenigingen in Nederland zal gehouden worden op Zondag 7 October a.s. in café „Central", gebouw Jaarbeurs te Utrecht. De agenda bevat o.m. voorstellen tot toe lating van de 4de klasse voetbalvereeni- gingen, voorstellen van D. V. V. met be trekking tot do herziening van het regle ment van den N. V. B., voorstellen met betrekking tot de propaganda in de dis tricten (afdeelingen) enz. Olympische Spelen 1924 Parijs. Onze voetbalvertegen woordiging. Naar het „Hibld." verneemt, ligt het in de bedoeling van do Nederlandsche elftal commissie voor te stellen in 1924 twee elf tallen mede te nemen naar de Olympische Spelen te Parijs, een en ander in verband met het groot aantal wedstrijden, dat zal moeten worden gespeeld. KORFBAL. Overzicht. Hier werd eerst goed voor Verrassan- gen gezorgd. Wat Vitesse betreft, schre ven we Zaterdag reeds, dat zij met een gelijk spel tevreden zouden mogen zijn, 'doch zoover is het zelfs niet gekomen. De nieuwe Dordtschc combinatie ging met de puntjes naar Dordt. 0. S. C. R. viel ons tegen door van haar plaatsgenooto Rozenburg te verliezen zij het dan met een punt minder. H. K. V. won regelmatig op H. S. V. In do Noordelijke afdeeling gaven de heide verliezende clubs staaltjes van uit houdingsvermogen te zien. Excelsior maakte 4 doelpunten, doch kon niet verhinderen, dat de A'damsche gymnasiasten er nog 4 bijvoegden. D. E. V. won ter nauwernood van Her cules. In de tweede klasse G. een kleine, doch niettemin fraaie overwinning! van S. D. 0. op H. B. S. Dat gaat goed op het kam pioenschap af, groen-witten! De ui1s!agen. Westelijke le klasse. N. Hilversum: ExcelsiorNausikaa 48 Amsterdam: D.E.V.Hercules 54 Z. Leiden: Vitesse (L.)Comb. V. en L.—H.B.S. 2—3 Rotterdam: RozenburgO.S.C.R. 65 Den Haag: H.S.V.H.K.Y. 1—3 Oostelijke le klasse. A. Arnhem: Quick-E.K.G.A. 04 B. Enschedé: NaasA.K.G. 51 Almelo: D.O.V.A.—H.K.C. 3—6 Overgangsklasse. N. Amsterdam: Westerkwartier D.D.V. 6—3 Haarlem: HaarlemD.E.V. 2 84 'Amsterdam: SwiftK.V.O. 92 Z. Rotterdam: VeloxD.K.C. 42 SCEÜKüeEII^S Klcosterjubilea te Yenray. In het Minderbroederklooster te Ven- ray worden dezo week één gouden en vier zilveren Jubilea herdacht. P. Victorinus Sieben, Vicarius van het klooster, viert den 3den October zijn gou den jubilé. Bijna alle jaren van zijn pries terschap bracht hij door in Venray, waar hij als Gardiaan of Vicarius een gewaar deerd Overste was. Paters Regalatus Hasehroek, Custos van de Provincie der Minderbroeders en Rector van het Gymnasium Imn. Gone., herdenkt heden zijn zilveren jubilé als kloosterling. Groot zijn z'n verdiensten voor de Orde, die hij al vier jaar mee be stuurt. Groot vooral voor genoemd Gym nasium: door zijn stuwkracht kreeg het 't z.g. jus promovendi en werd 't in een keurig ingerichte school gehuisvest. Thans leidt hij den bouw van het internaat, dat aan het Gymnasium verbonden wordt. Pater Ignatius Smeets, die als Direc teur van het vroegere Progymnasium te Venlo in de Serapbijnsche Orde betrad, viert ook heden het 25-jarig jubilé van'die intrede. Jaren" lang woonde hij in het klooster van Woerden en was een gezocht leider voor retraites en triduüms. Thans schenkt hij zijn vclo en grooto talenten aan het Pensionaat „Jerusalem", waar aan hij als Rector is verhonden. Eveneens vieren vandaag hun zilveren klooster jubilé Pater Anscharius v. d. Veer en Pater Riunoldus Peeters, beiden reeds vele jaren als leeraar aan bovenge noemd Gymnasium verbonden. Laassi- ©ga Tisanlsouwtr Brillant I f 1.55,-E(Y.T. Ec.e La Reino f 2.10, E.V.T. Fred. Mcoro I f 2.70, Ey* Herman Schlegel I f 1.40, E.V.T Rose Gr's" delin I f 1.70, D.T. Salvator Rcsi I jJJ D.T. Murilio I f 2.D.T. El Toreador i' f G.75; Dw. Psyche I f 1.40, Dir. Win. C'on. land I f 3.70, Dvr. Naüticas I f i.GO, ]v Flamingo I f 1.60, Dw. Sieraad van "\y I f 2.G0, Dw. Phillip de Commiuet I Dw. Clara^ Butt. I f 1.60, Dw. Lord Rcrj!. ford I f t.30, Dw. Mauve Claire I f E.L.T. Picotés top f 1.30, E.L.T. Elcaiij Rubra I f 1.30, E.L.T. La Mei ^ille I f Br. La Victoire I f l.CO, E.N. Ajax Prineöu I f 3.90, E.N. Emperor I f 7.30, D.n. Ven Sion I f 3.75, E.R. Moreno min. f 3.70, E.E. La Victoire min. f 3.60, E.R. Gertrude'f3.25 E.R. Gen. do Wetfc min. f 3.40, E.W. l'Inno' cence min. f 3.75, E.B. Queen of the Blue min. f 2.70, E.B. Johan min. f 2.50, E.B Grand maitre min. f 2.90, E.B. Schotel f 2,"o E.G. Yellow Hammer min. f 3.25, E.G. City of Haarlem min. f 3.10, Cr. Geel I f 1.5Q Iris Hisp. Flora top. f 0.75, Iria gemengd 6/op f 0.85, Scilla Siberica 6/7 f 2.20, Lilium Candidum 22/24 f 12.25. Allea per 100 stuks. £JiY BE PEfSS Veiling te Lisse op 29 September onder Directie van Holland's Bloembollenhuis. E.V.T. La Reine Max. I f 2..., E.V.T. La Reine top f 1.90, E.V.T. Diana I f 1.30; E.V.T. Witte Zwaan I f 2.30; E.V.T. Cram. TWEE UITERSTEN. Wij lezen in Het Huisgezin. Meer dan een wonder zou het zijp, in. dien omtrent de plannen der Millie men- nota algemeene eenstemmigheid werd aan getroffen. Tweo uitersten moeten worden verme den: het eene, dat minister Golijn decre teert: zóó zult ge mijn plannen hebben aanvaarden of ik verdwijn; liet andere, dat men zonder meer het heele complex der plannen afwijst en uit den boozo ver klaart. De heer Golijn kan het eerste niet wil len, want dan hadden we geen Parlement noodig. dan ware de openbare mee ning, die zich o.a. door middel der pers organen uit van nul en geencr waarde; dan hadden we, naar Italiaansch en Spaansch model, aan een dictator genoeg. Het tweede is even verkeerd en dwaas. Toch haast zich het „Volk", dezo rol to spelen. Heel het samenstel der ministerieelc plannen breekt het eenvoudig af: deugt niets van. Deze methode is ongemeen gemakkelijk, nog gemakkelijker haast dan het decreet: do salarissen zullen met 20 procent wor den verlaagd. En ze is vooral, zoo gemakkelijk, omdat het „Volk" er niet bij vertelt, hoe dan wel het tekort van honderd millioen zal moet werden weggewerkt. Men kan nu wel zeggen: schaf de mili taire departementen af, maar behalve dat ook een sociaal-democratisch minister daar niet toe zou overgaan (heeft Vander- velde in België of Branting in Zweden hel gedaan?) met de opheffing der militaire departementen bezuinigt men niet de be dragen der begrootingen. Alleen aan kinderen kan men wijs ma- kon, dat men op deze wij zo do beschikking zou krijgen over een monderd mOoeri, waarmee men in eens uit alle zorgen zou zijn. Wat het Volk doet moet het aan "Wijn koop overlaten. Hem is niets te dol: hij heeft geen ver antwoordelijkheid, hij kan zich de weelde veroorloven de menschen op to hitsen, en alles wat van de zijde der „bourgeoisie" komt verdacht te maken, als vloekwaardi ge handelingen van het vloekwaardige ka pitalisme voor te stellen. Een sterke partij als de S. D. A. P., die tot de regeering kan worden geroepen, die in provinciale en gemeentebesturen reeds deel uitmaakt van de regeering, kan niet volstaan met slooperswerk. Zij moet tot overleg bereid zijn, bij alle vrijheid tot critiek, niet beginnen met haar politieke tegenstanders snoodo be doelingen en zwarte plannen toe te lich ten. Zóó werkt men niet in het belang van het volk, dat ook een ander, al laat hij niet het rood-alléén wapperen, even: ter harte gaat. EEN STALEN VOORHOOFD. De Gelderlander schrijft: „Het Volk" bespreekt do dreigende mindering der amtenaren-salariss'cn wij behoeven wel niet to zeggen, Zonder eenigen ernst. Maar zij komt ook aan de vrij will® salariskorling van Koningin en Mini ters. wat zegt ze daarvan? O, dio vindt zc heel gewoon, 't Zou schandaal zijn geweest, schrijft ze, Koningin en Ministers hun eigen salai sen hadden gehandhaafd. Nu goed, ieder heeft zoo z'n eigen ze van waardcercn. Maar ten slotte krijgt zij oen uill&l van- de" „Standaard" onder handen het oen goeden indruk zou maken, als de Kamerleden vrijwillig hun salaris zi den inkorten". En dan komt de hui pas los. Wij krijgen deu indruk, dat lieel artikel is geschreven om het „liinkew paard" buiten te gooien, het denkbBj van de Std., dat tot eiken prijs bui do kringen der S.D.A.P. moet blijven Raak niet aan het salaris van de merleden, schrijft Het Volk, want dat SI do mannen, dio straks tegen de salacf vermindering der ambtenaren zullen Het zou een schandaal zijn, als de nisters hun traktement niet inkortt Maar ook 'n schandaal, als dc be leden het wol deden. Er zijn geen socialistische Minii doch velo socialistische Kamerlede»; Een van dezen is hoofdredacteur Het Volle. Een stalen voorhoofd ja, dar r hij wel hebben. Een dubbel vel voor den koK

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 4