Tweede Blad 3e Koninklijke Koopman Maandag 1 October 1923 Het Ned. Historisch Instituut te Rome. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Januari 1924 bij het Nederlandsch In stituut voor geschiedkunde en kunst histo risch onderzoek te Rome: ie. op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als tijdelijk directeur aan Mgr. nrof. dr. A. H. L. Hensen; 2e. benoemd tot directeur dr. G. J. 1 Hoogewerff, thans secretaris; 2e. aan dr. H. M. R. Leopold, archeolo- l triscli assistent, de persoonlijke titel verleend van adjunct-directeur; 4e. benoemd tot assistent, met den I persoonlijken titel van secretaris, J„ Gor- j -ielissen te Leiden. Be SVterkemwet. Wetsontwerp tot partiecle w ij z i g i n g ingediend. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van dom merkenwet. 'Blijkens de memorie van toelichting is 4e in het eerste lid der artt. 5, 8 en 9 van de' merkenwet genoemde termijn van icht dagen voor de inschrijving of weige ring van een fahrieks-of handelsmerk ioor het Bureau voor den Industrieelen Eigendom in de practijk te kort gebleken, n het ontwerp voorgestelde wijzigin- hrengen dezen termijn op veertien iagen voor de ter internationale inschrij ving aangeboden merken, met de moge lijkheid van verlenging tot ten hoogste -iric maanden door den betrokken mi nister. Een andere voorgestelde wijziging heeft 'en doel in het verzoek tot nationale .in- icbrijving en in de aankondiging ik net 'n art. 6 der wet" genoemde blad de be schrijving en in de aankondiging in het jen, hetgeen een aanzienlijke arbeids- en iostenbesparing geeft. Indien het merk in ileur wordt gedeponeerd blijft evenwel 'erraelding van de kleur of kleuren ver- ïischt. Teil slotte scheen het gewenscht om. "tiet in de artt. 8 en 16 der wet vermelde inzake openbaarmaking van internatiönale Herken met de werkelijkheid in over eenstemming te brengen. Bedoelde mer- :en toch worden niet meer in de bijvoeg- els tot het Journal, doch in een zelfstan dig blad „Les Marques Internationales" gepubliceerd. Met het oog op een te verwachten na der in te dienen wetsvoorstel tot alge- Jfeelo herziening der Merkenwet, is van het doen van verdere partieele wijzi gingsvoorstellen afgezien. Huldiging dr. C. J. Vinkesteyn. dn Ter gelegenheid van zijn 40-jarig jubi- iim in dienst van het onderwijs is dr. G, J. Vinkesteyn, inspecteur der gymna- jeft eia, Zaterdagmiddag in de aula van hot (gymnasium in de Laan van Meercjervoort lo s-Gravenhage gehuldigd door een com- missie, waarvan voorzitter was dr. Th. van Aalst. De minister van Onderwijs, zelf verhin derd zijnde, had zich bij deze huldiging lalen vertegenwoordigen door jhr. mr. G. Feith, secretaris-generaal van het depar tment van Onderwijs en mr. A. J. L. v. Calkoen, administrateur van dat departement. Het gemeentebestuur van Den Haag was vertegenwoordigd door den ïïefhouder van Onderwijs, dr. W. W. v. de .Meulen en den chef der afd. onder lijs ter gemeente-secretarie, mr. G. A. fan Poelje. Voorts waren er tegenwoor dig dr. J. Hooykaas als vertegenwoordiger 'an de Vereeniging van rectoren en con- ïcctoren der gymnasia, dr. G. Spoelder, voorzitter van het Genootschap van leera ren van Nederlandsch© gyümasia, dr. T. Gannegieter, rector van liet gymnasium in do Laan van Meerdervoort, Den Haag, en vele rectoren van andere gymnasia en lycea; de heeren H. J. do Groot, inspec- !eur-generaal van het nijverheidsonder wijs, Groote Haar, inspecteur bij dit on- denvijs, Riems, hoofdinspecteur 1. o., mr. Duparc, clief der afd. K. en W. van het departement van Onderwijs en verschei dene hoogleeraren, o.w. prof. dr. R. Casï- mir (Leiden) en prof. dr. Steger (Delft), welke laatste aanwezig was als curator van het lyceum voor meisjes te 's-Graven- hage. Dr. v. Aalst, liet eerst het woord ne mend, zeide, dat als hij op deze plaats woorden van hulde zou uiten, hij de ge voelens vertolkte van zeer velen, die zich hij deze huldiging aansloten. Jlir. mr. Feith sprak namens minister Do Visser diens leedwezen uit, dat hijzelf niet aanwezig kon zijn. Spr. herinnerde aan de groote uitbreiding, die het gym nasiaal onderwijs heeft ondergaan in de laatste 15 jaren gedurende welke dr. Vin- kesteyn inspecteur was. Sinds 1918 is het aantal gymnasia van 39 tot 68 ge stegen, het aantal leerlingen meer dan verdubbeld. Dr. Spoelder getuigde van do oprechte dankbaarheid, welko liet Genootschap be zielde voor de wijze, waarop de inspec teur steeds met dit genootschap samen werkte. Dr. Hooykaas getuigde namens rec toren en conrectoren van de groote werk zaamheid en on verflauwden ijver van den heer Vinkesteyn. Namens do Vereeniging van leeraren bij R.-K. Lycea sprak nog de heer v. d. Donk uit Eindhoven, voorzitter der vereeniging „St. Bonaventura". De heer Vinkesteyn dankte uitvoerig voor de hem gebrachte hulde. In deze tijden van materialisme noemde spr. het een gelukkig verschijnsel, dat zoo- velen gevonden worden, clio het classieke onderwijs wenschen te volgen en dus het ideaal niet verzaken mr HE OIMBEV1MB VOORSCHOTEN, Gemeenteraad. Voorzitter: de heer E. Vernède, burge meester. Do- waarnemende secretaris leest de notulen van de vorige vergadering, die onveranderd worden vastgesteld. De open bare vergadering wordt geschorst en de Raad gaat in besloten zitting over. Na eenigen tijd wordt de openbare vergade ring heropend. Ingekomen stukken. Een proces-ver haal van de opneming van do kas en hoe ken van den Gemeente-ontvanger op 13 September 1923." Kas en hoeken zijn in orde bevonden. Een tweetal missieven van Ged. Staten goedkeurende eenigo geiiomen raadsbesluiten. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Een verzoek van de vereeniging van de Heilige Cath.arina van Siene om gelden beschikbaar te stellen voor eene verande ring ten dienste van de M. U. L O. school wordt gesteld in handen van B. en "W. Een adres van de gemeente Voorhout om adhaesie te betuigen aan het verzoek aan 'de regeering om wijziging van art. 244-a der Gemeentewet inzake het aan slaan in de belasting van werkgeversfo rensen, daar men meent dat dit aanlei ding geeft tot onbillijkheden, wordt, na dat do voorzitterals zijne meening had te kennen gegeven, dat het veel heter is, wanneer men zich met dergelijke adres sen in verbinding sfelt niesde vereeniging van Ned. Gemeenten, waar deze zaken beter behandeld kunnen worden, op voor stel van B. en W. voor kennisgeving aan genomen. Thans komt in behandeling het adres van W. v. d. Bos en anderen om de bouw verordening te wijzigen, opdat liet houwen van huizen met onontvlambaar lieten da ken worde toegestaan. B. en W. stellen den Raad voor op dit adres 'afwijzend te beschikken. Voor al leenstaande woningen kan door B. en W. vergunning worden verleend, om het dak te bedekken met onontvlambaar riet; daarvoor behoeft de bouwverordening niet te worden gewijzigd. Voor meerdere wo ningen onder één dak achten B. en "W. en dergelijke dakbedekking te gevaarlijk. Reeds meerdere malen is deze zaak in de Raadsvergadering besproken en zonder discussie of hoofdelijk stemming wordt het voorstel van B. en V/. .aangenomen. Door de Afd. Voorschoten van den Ned Ghristelijken Bouwvakarbeidersbond en door een hoofdbestuurder van den Ned. R ,-K. Bouwvakarbeidersbond is een1 ver zoek ingediend om aan de ongeorgani seerde arbeiders bij steunverleeiiyv: 1/3 minder steun te verleenen dan. aan de ge organiseerde werklieden. Do Voorz. zegt, dat volgens bestaan de Ministerieele regeling, bier ter plaat- sé ingevoerd, de niet-recbtliebbenden, dubbel uitgetrokkenen en ^georganiseer de gehuwde en ongehuwd kostwinners f 10 per week ontvangen, vermeerderd met f 1.05 per gezinslid boven de twee personen tot een maximum van 10 perso nen, en kostgangers f 7 $2® week. Uitge trokken wei-georganiseerde gehuwde en ongehuwde kostwinners ontvangen f .11' per week, vermeerde^ 'niet f 1.20 per ge-' zinslid 'als boven vooiwnemd, en kostgan gers f8 per week. Nu willen deze bonden den steun voor de ongeorganiseerden ver minderen van f 11 tot op f 7.30 per week en den kindertoeslag van fl.20 tot op f0.80 per kind brengen. B. en W. stellen den Raad voor op deze adressen afwijzend te beschikken. In bun praeadvies zeggen B. en W. dat het der overheid niet geoorloofd is. de menschen te dwingen tot handelin gen, die zij niet wenscben te doen. Wan neer de vakbonden alleen dienden om isteun te verleenen bij ziekte of algemeen© liulpverleening was de zaak nog iets an ders, doch ideze bonden beoogen meerdere zaken en worden ook gebruikt als strijd middelen tegen do werkgevers, zelfs door werkstakingen, en wanneer de overheid nu de m'enschen dwong zich te organisee- ren in die bonden, dan zou toch de over heid een partijdig standpunt innemen,wat zeer ongewenscht is. De heer G. Eggink brengt dank aan B. en W. voor dit prae advies wat zoo geheel naar sprekers ziens wijze is. Gaarne zal spreker dit voorstel van B. en W. steunen. De beer J. Brag- gaar zegt het niet met alles eens te zijn wat in het praeadvies staat. Echter zal spreker zijn stem geven aan het voorstel van B. en W., daar hij een dergelijken maatregel zeer draconisch vindt. Ofschoon spreker een voorstander is van organisa tie, moet men de menschen niet aldus dwingen. De heer M. Mechelse verklaart het eens te zijn met den heer Eggink en een middel zooals de vakbonden thans wil len gebruiken noemt spreker een paarden middel. Daarna wordt met algemeen© stemmen dit voorstel van B. en W. aan gekomen. Vervolgens wordt aan de orde gesteld punt 4 der agenda „Werkloozensteun". B. on W. stellen den Raad voor met 1 Novem ber wederom de werkloozensteun in het leven te roepen, daar' door de buitenge wone omstandigheden ook in onze ge- meent© wel werkloosheid zal heerschen in sommige bedrijven. De werkloozensteun zal worden geregeld volgens de bestaande Ministerieele regeling hierboven genoemd. Do lieer J. Braggaar zegt verheugd te zijn dat de werkloozensteun wederom wordt ingevoerd voor-dezen winter, doch acht het noodzakelijk den datum te vervroegen want waar moeten de menschen heen, die thans werkloos worden? De Voorzitter ze|t dat de werkloozensteun een bijzonder karakter moet blijven houden en zou 'het zeer bedenkelijk achten den datum te ver vroegen. "Immers ook in normale tijden hebben de losse arbeiders meermalen eenigen tijd geen werk, ook dan werden zij niet gesteund, daar de losse arbeiders in tijden van werk iets moeten overleggen om de dagen dat zij zonder werk zijn te kunnen doorbrengen. In deze buitenge wone omstandigheden moeten de arbeiders die werkelijk moeite doen om werk te vin den, doch niet kunnen krijgen ondersteund worden. Met November wordt het winter en laten wij dan en niet eerder de sluizen openzetten. De heer Braggaar blijft bij zijne meening dat de datum wel mag worden vervroegd, want de mogelijkheid is niet uitgesloten dat er menschen zijn, die zich niet kunnen redden. De heer M. Mechelse zegt dat steun meermalen demo- raliseerend werkt. Er zijn menschen, die arbeidschuw zijn en liever steun halen dan voor iets meer werken willen. Niet allen echter zijn arbeidschuw. Spreker wenscht oen sterke controle op de steun- verleening-, want men moet maar niet onmiddellijk naar de steunverleemng Ioo- pen. De Voorzitter zegt dat do controle scherp zal zijn en men de workloozen zoo veel mogelijk aan het werk zal stellen om den werkloozensteun te verdienen; dat is ook in liet zedelijk belang der menschen zelf. Echter blijft spr. vasthouden aan den voorgestelden datum. Met algemeene en zónder hoofdelijke stemming wordt het voorstel van B. en W. daarna aangeno men. Ingekomen is een verzoek van het R.-K Parochiaal Kerkbestuur om gelden be schikbaar te stellen voor verandering van privaten in closets met waterspoeling aan de R.-K. Meisjesschool alhier. B. en W. adviseeren den Raad aan dit verzoek te voldoen, daar aan de wettelijke verplich ting is voldaan en overleg is gepleegd met den inspecteur van liet Lager Onderwijs. Wordt aldus aangenomen Thans kcimt aan de orde: „Voorstel tot verlenging overeenkomst veekeuring met Leiden". B. en W. stellen den Raad voor tot verlenging van de overeenkomst met Leiden over te gaan en wel voor oen tijd van vijf jaren. Deze overeenkomst met Leiden heeft in het afgeloopen tijdvak geen aanleiding gegeven tot klachten; ook niet van do belanghebbenden en de dienst wordt vlug behandeld. De beer G. Eg gink Sr. kan zich niet met dit voorstel vêroenigen. Het schrijven van den Direc teur van dezen Dienst beeft spreker met gemengde gevoelens gelezen. In, liet begin wordt het gevoelen van den Raad ge vraagd en aan bet slot van dit schrijven staat de stok als wil men zeggen: „doen jelui het niet, denk aan het Kon. be sluit!" Spreker hoopt dat de Raad dit voorstel van B. en W. zal afstemmen. De heer Joh. A. Mens is-het roerend eens met den heer Eggink. Ook-spr. heeft zich geërgerd over het slot van dezen brief, waarin wij herinnerd worden aan het Kon. besluit waardoor de gemeente ge dwongen is geworden zich aan te sluiten bij Leiden ondanks den Keuringsdienst, die onze gemeente reeds vele jaren heeft gehad. Spreker wenscht ook thans niet toe te geven, dan noodgedwongen. De heer J. Braggaar zegt dat onze gemeente de keuring van vee nimmer heeft ver waarloosd en reeds voor da aansluiting hij Leiden jarenlang de volksgezondheid heeft gediend en daarom ziet spreker ook de noodzakelijkheid van aansluiting bij Leiden volstrekt niet in. Wij behoeven ons niet altijd als marionetten te laten gebruiken. Ook spreker is tegen aanslui ting bij Leiden. De heer W. G. Duynis- veld verklaart het eens te zijn met de vorige sprekers. Spreker vraagt den Voorz. of deze gegevens kan verstrekken, waar thans de noodslachtingen blijven, daar deze haast nietm eer voorkomen.Zou het soms thans te lastig zijn nu wij aan gesloten zijn bij Leiden? En zou daar door juist de volksgezondheid niet worden benadeeld? De voorzitter ontraadt den Raad dit voorstel af te stemmen, daar de gemeente hij Kon. besluit genoodzaakt is geworden aan te sluiten hij den keurings dienst te Leiden. Dit Kon. besluit is niet ingetrokken en dus%nog van kracht. Wan neer de. Raad dit voorstel afstemt, beloopt men de kans dat het contract met Leiden wordt aangegaan door Ged. Staten hui ten den Raad om. En welk nut heeft het, aldus de Voorz., nu wederom gedwongen te worden bij Kon. besluit aan te sluiten bij Leiden? Spr. ontraadt dit ten sterkste En, wat de vragen betreft van den heer Duynisveld, dit is spreker niet bekend, doch zal nader worden onderzocht. Indien het mogelijk is, worden de keurloonen ver laagd, doch daar deze dienst nog geen vol jaar heeft gewerkt, heeft de Directeur van. den Dienst te Leiden de uitkomst nog niet kunnen vaststellen, maar in de keurloo nen kan ten allen tijde verandering wor den gebracht. Spreker beveelt aanneming van dit voorstel van B. en W. ten zeerste aan. De her G. Egging Sr. zegt dat hij metbelangstelling de verdediging van den Voorz. heeft gehoord en bereid is zijn voorstel in te trekkken, doch spreker heeft alhier zijn protest doen kooren, daar hij het optreden in deze zaak van Ged. Staten sterk afkeurt. De heer Mens vindt het jammer wan neer het voorstel van den heer Eggink werd ingetrokken. Spr. weet wel. dat de kans om hij Kon. besluit genoodzaakt te worden wederom aan te sluiten zeer groot is, doch spr. vindt dat niet erg. De Raad blijft consequent, daar de Raad staat op hetzelfde standpunt als verleden jaar. Tevens wordt dan wederom de aandacht van do hooge autoriteiten nogmaals op deze kwestie gevestigd. Meerdere gemeen- tén beginnen zich in deze zaak te roeren en hoe sterker de aandrang wordt des te eer zal de regeering genoigd zijn aan ons billijk verlangen te voldoen. En dat ia juist van groot belang, wanneer wij ons blijven verzetten tegen deze gedwongen aansluiting. Do heer D. J. van Cuilem- borg kan zich begrijpen dat het rechtsge voel hij de leden van den Raad gekrenkt i£, doch spreker meent dat het op het oogenblik het beste is ons nog maar aan te sluiten hij den dienst te Leiden. De Voorz. verdedigt nogmaals uitvoerig het voorstel van B. en W. Er is voorloopig toch niets aan te veranderen. Thans stelt de heer Egging voor dit contract af te sluiten voor vijf jaar en hoopt dat de heer Mens ook maar over do bezwaren zal heen stappen. De heer M. Mechelse zegt dat het hem duidelijk is geworden, dat er voorloopig niets aan te veranderen is. Spreker stolt voor dit contract maar aan te gaan, doch wil aan Ged. Staten een schrijven richten waarin gemeld wordt dat de gemeente zich aansluit bij Leiden, doch onder protest. De Voorz. zegt dat Ged. Staten wel weten hoe de Raad alhier over deze kwestie denkt. De heer Mcne wil het contract aangaan voor één jaar orn te zien lioo bij andere gemeenten, die zich thans niet meer willen aansluiten hij Leiden, afloopt, doch de voorzitter zegt dat Leiden thans geen contract wil afslui ten voor één jaar. Na nog eenige discus sie wordt besloten het voorstel van B. en "W., hoewel zeer ongaarne, aan te nemen. Echter zal een schrijven worden gerichfc naar Ged. Staten, waarin het standpunt van den Raad nader zal worden uiteenge zet. Daarna wodt het suppletoir kohier hoi; denbelasting vastgesteld op f 30. Thans deelt de Voorz. den Raad mede een mis-f sivo en kaarten te hebben ontvangen van Ged. Staten voor de verbreeding van dec. weg van Rijswijk tot de Vink. B. en Vf- stellen den Raad voor aan notaris G. J. JÊ; Boom machtiging te verleenen om tot oh^ derhandeling over te gaan met de verscbji lende belanghebbenden. De heer G. Egging vraagt eenige inlichtingen en zegt dat eeC dergelijke zaak destijds, geregeld voor electrificatie van de tram, door de Maa** schappij zelf is ter hand genomen. SprC ter meent dat dat beter is en vraagt deC Voorz. of met notaris Boom deze kwesti( al besproken is. De Voorz. zegt dat B. e?* W. onmogelijk deze zaak zelf ter han<£ kunnen nemen en notaris Boom is bereiC de onderhandelingen te voeren. De heei Joh. A. Mens kan begrijpen, dat B. en W deze zaak niet kunnen ter hand nemen e£ meent dat het voorstel van B. en W. döj beste oplossing is, daar de notaris er toch aan te pas komt bij het overdragen va^j de verschillende perceeltjes.Daarna worc^ 'dit voorstel van B. en "W. aangenomen met algemeene en zonder hoofdelijk® stemming, waarna de Voorz. de openbar^ vergacl er iug "sluit. Qeastengd® Bsridht@nf Ernstige auto-ongelukken. Zaterdagavond circa 9 uur is tnssciheC Ma-arssen en Zuilen een aütd, waarin directeur van de Utrechtsdhe Beton-Mij.,- de heer Vemeulen; en nog drie anderal Utrechtenaren, nabij de Udapbrug -geslipt!, met het noodlottig gevolg, dat eerstge noemde werd gedood en de drie anderen] ernstig werden gewond. Bij Renswoude is de beer H. uit Arn hem met zijn auto, waarin mede zijn echfc- genoote en een logé waren gezeten, tegen! een boom gereden. De heer H. en de logé werden uit de auto! geslingerd, eerstgenoemde liep slechts een! lichte verwonding qp, terwijl bij de logé in wendige kneuzingen werden geconstateerd» De auto werd totaal vernield. Het auto-ongeluk bij Antwerpen De overlevende slachtoffers van hef auto- ongeluk nabij Antwerpen zijn weder allen.' naar Tilburg teruggekeerd. De heer Stevens bestuurde zelf rlcn auto1, welk9 hen terugbacht. Zijn toestand is ew>Tï- als dit het geval 33 met den heer V. Ger- wen, niettegenstaande diverse beschadigin gen, uitstekend. Ze kunnen lv.m horigheden! weer hervatten. •3 FEÜIi.LËTOM 32) (Nadruk verboden). vlammende blik als een bliksem- |raal schoot uit Neri's oog op den Mo- lici. De in zichzelf verzonken Pietro ïDcrkto dien niet op. -~Wat heb ik bereikt door uw wijsheid, fat verkregen door uw raad? ging hij owt, nadat hij een seconde op het ant- voord van den geleerde had gewacht dat *le' volgde. De stemming des volks, 0, k'ti bewust, is mij vijandig. ^.,ank en haat zijn mijn deel waar ik roide hoopte te vinden. Er vormen zich 'ien niet de bedoeling, mijn huis ten j| brengen. Oorlog bedreigt de grenzen ®r Republiek. Waar blijft de hulp der erren? Wat ik dacht als een edel ge- as te hebben gezaaid, het groeide op als nsruid ja, zelfs het geluk schijnt mijn gen woning te ontvluchten na Gosi- k 8 ?d" Verlies op verlies melden mij 2Q brieven. Het onkruid groeide om A terwijl ik in de sterren zocht, wat ik tan a moest ï11 riffen ziel, in het hart w^Proefde vrienden, in het vertrou- hflii- °PT^e *eer en ^e uitspraken van Gods fieJge Kerk! [n st°nd op, een somber vuur gloeide met 1' u spreken, zeide hij h0e lepe' verbolgen stem, om te hooren Vee! 1 7 V6rmeteihekl gaat. Wee u, p 9 hemel openbaart u. zijn gehei- -Ikl men, als aan niemand, en gij twijfelt? Ik zou het stof van mijn voeten moeten schudden en heengaan, doch ik heb me delijden met u. Wilt gij weten waarom het noodlot nog steeds met droeve wolken uw pad verduistert? Juist omdat gij twijfelt, omdat ge dan aan dezen, dan aan genen het oor leent. Het volk acht u niet, omdat het wantrouwt aan u en "aan uw goeden wil. Een wankelende zuil kan geen steunpilaar zijn van een huis. Toon u man, Medici! Gij hebt het volk liefde willen geven en het wees u terug: treed het tegemoet met uw volle kracht, zoodat het' verwonderd vraagt: Is dat dezelfde? Als een vriend reiktet go het de hand, strek haar nu uit als gebieder! Wat verlangt ge? riep Pietro heftig Zou de zoon van Cosiruo di Medici, de tyran worden zijner vaderstad? Gij moet het niet worden gij moet het voor een oogenblik schijnen! ant woordde Diotisalvi! Men bemint hem het meeste, voor wien men siddert. En hebt ge niet het wel en wee der burgers in uw hand? Noem mij een huis in Flo rence dat niet op eenigerlei wijze aan het geslacht der Medici verplicht is? On metelijke sommen gij lieht het mij zelf laten zien staan als geleend in uw han delsboeken opgeteekend. Gij als erfgenaam hebt ten allen tijde het re'clit, deze terug te vorderen. Laat als een zwaard van Damocles, die bedreiging hoven het hoofd der Florentijnen zweven, en do angst maakt hen onderdanig, zooals uw ver geef sch getoonde liefde nimmer ver mocht? Roept nog dezen avond een verga dering bijeen, op, onverschillig welk plein der stad en laat door herauten be kend maken dat alle, door Gosimo di Medici geleende sommen binnen twee maanden moeten terug betaald zijn, ge heel, met de wettelijke rente in goed, blank goud! Lhetro duizelde, zoo stout, zoo groot scheen hem het voorstel van zijn raads man, dat hij hem zijn bewondering niet onthouden kon. Twee machtige factoren had Neri, welke Pietro's wankelend ka rakter te goed kende, naar voren ge bracht. Voor Pietro's oogen schemerde de glans van duizenden en nogmaals dui zenden goudstukken, 1 had men hem liefde betoond, met vreugde had hij alles ten offer gebracht, maar aan ondankba ren zijn vermogen te laten, drukto hem als een zelfverwijt. Er was nog iets, dat hem het voorstel van zijn vertrouweling aannemelijk maakte. Zwakke zielen is het een genot en een trotsche vrees in te hoe- zemen en des te liever spelen zij den ge weldige, hoe grooter eigen hulp- cn rade loosheid is. Hij reikte Diotisalvi de hand. Vergeef mij wanneer ik mij in on wil liet vervoeren zeide hij. Gij hebt gelijk mij zwak en weifelend te noemen en als een pijl recht op het doel gericht, trof uw verwijt mijn ziel. Ik wil opnieuw uw ver trouwen verdienen door uw raad te vol gen, want uit u spreekt hooger wijsheid Nog hedenavond roep ik de Florentijnen bijeen op de piazza San Giovanni, nabij liet paleis van Luca Pitti. Dan kan mijn geheime henijder en vijand van ons ge slacht van zijn vertrekken uit vernemen hoe de Medici zich de achting en eerbied weet af te dwingen, die men hem weigert Een nauwelijks onderdrukte beweging Van de hoogste triomf, gleed over Neri's trekken. Heil u, Pietro di Medici, zeide hij zacht, in dit uur zijt gij de sterren waar dig, die uw pad beschermen en verlichen Hij zweeg, want de deur werd geopend en Lorenzo verscheen op dien drempel. De jongeling en do geleerde wisselden een vijandigen blik; nochtans was de gunste ling opgestaan, gelijk zijn plicht gebood Vergun mij, verheven gebieder, dat ik mij verwijder, zeide hij, de vreemdeling maakt vol eerbied plaats voor den zoon des huizes! Inderdaad mijn vader, ik wenschte u te spreken, nam Lorenzo het woord, zonder Diotisalvi een blik waardig te keu ren, wanneer u mij het oor zonder ge tuigen leenen wil, zou het mij verheugen Pietro reikte Neri de hand. Het blijft er hij mijn vriend, zooals wij besloten;, tref de noodige maatregeleni ik geef u volmacht. Vaarwel, hij het avondmaal hoop ik u weer te begroeten. Verschoon mij edele Sign or, wan neer ik het waag te ontbreken, antwoord de Neri, een gewichtig werk in dienst der wetenschap, dat al mijn aandacht vraagt houdt mij wellicht den ganschen nacht binnen de muren van mijn kamer. Ik eer te zeer de wetenschap, dan dat ik den trouws ten barer volgelingen ook maar één seconde zou willen ontroo- ven, gaf Pietro ijverig ten antwoord. "Wees zonder zorg meester, gij weet, op ieder uur heet ik u van harto welkom. Neri maakte een diepe buiging voor zijn beschermer en zoo mogelijk nog die per voor diens jeugdigen zoon en verliet dan langzaam met statigen tred de ka-. mer. Lorenzd wierp zich aan dc horst zijns vaders. Vader, vader, vertrouw hem niet, die man is. valsch! Toon hij het oog op u richtte, was het mij als droeg hij heel de hel in zijn ziel! Misnoegd maakte Pietro zich uit de omhelzing van den jongeling los. 1 Wat moet dat? vroeg hij heftig klaarblijkelijk dacht hij aan do rol van lieerscher, die Neri hem zoo aanlokkend geschilderd had ben ik een kind, dat men met sprookjes vreesachtig maakt?, Zijt gij het zelf, gij, reeds een verloofde, geprezen om zijn vroege ontwikkeling naar lichaam en geest. Gij Cositno's klein zoon, zooals het volk u noemt? Een smartelijke uitdrukking toekende zich op Lorenzo's gelaat. O vador, zou men niet gelooven, dat de nijd, de zwarte, verterende nijd uit uw, woorden spreekt? Dat is niet uw eigen, zachte ziel ontsproten, ik hoor daarin de echo van dien somberen man, die u ba^ heerscht met bijna tooverachtigo krusrht Ja, to over ach tig, uiijn vader, herhaald® hij met overtuiging, toen Pietro heo| toornig aanzag. Vox populi vox di^f de stem des volks is de stem van God. ./Wordt vervolgdV

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 3