ZATERDAG 29 SEPTEMBER f923 No. 4270 4e Jaargang. 3)e£clcbeHeÊou^onat .ABONNEMENTSPRIJSbedraagt bij vooruitbetaling Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal, ze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal, anco per post I 2.95 per kwartaal i geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver ghaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor- letaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd lad 9 Ct. Dit blad verschijnt elkon dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen II. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEiDEN TEL. INT. 935 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II. DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gawono adverlentiën 30 csnl per regel-. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het 'm dubbele van het tarief berekend. Kleine adverlenffën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop I 0.50. qgaggBiEBKJaeggEBa nummer bes&aat uit vijf aden, waaronder het Geïl- itreerd Zondagblad. I Nogmaals gewaarschuwd. fo-gmaals zij er op gewezen dat Katholiek niet behoort te teekenen op Volkspetitionnement der S.D.A.P. te- 5 Vlootwet. Hij behoort zulks niet te jorstens. omdat zulk een petition- ieut in zicli iets onbeteekenends is. niets. Het zal daarom als zoo- en effect, geen resultaat hebben, reden zal ieder verstandig mensch remakkelijk toe kunnen besluiten de igandisten zijn deur voorbij te laten °ook al is hij zelf geen voor- nder van de Vlootwet; en ook al zou hij met verstand zaken zich tegen de Vlootwet kun- rerklaren (wat niet velen van zichzelf pu kunnen getuigen), aar. vervolgens, moet ieder koliek tot het besluit komen, niet te i, omdat de S.D.A.P. die handtee- jen zal misbruiken om te ageeren slechts, zelfs niet allereerst tegen de 'et, maar tegen al wat rechts, onszelf en onze beginselen., daarom nogmaals: niet teeke- Een verstandig woord. heer H(enri) P(olak), s.-d. en lid de Eerste Kamer, werpt in het Week- den Alg. Ned. Diamantwerkers- ir aanleiding van heb congres het Ned. Verbond van Vakvereenigin- ran het voornaamste doel was uitspreken van den vasten wil om de gc arbeidsweek tot eiken prijs en alle dienstige middelen ongerept te Uiivcn, de vraag op„ of verlenging ïfbeidsduur strekken kan tot vermin- g van werkloosheid hier te lande. Hij «p het volgende antwoord: a ïij dat niet, dan moeten alle krach- ingespannen worden, om te beletten de arbeidsweek meer dan 48 uren i zal. Kan zij dat wel, dan ben en ik de meening toegedaan, dat zij Is moet hebben, opdat de wertloos- beperkt, het aantal harer slachtoffers linderd worden. t is inderdaad een verstandig .woord, (ebruiken niet graag de woorden „reac- ir" en „democratisch", omdat zij I (tal geen ook maar eenigermate vast- nde begrippen aanduiden. :h willen wij hier het woord „reactio- gebruiken, als wij verklaren, dat de rei a-dag niet mag worden prijs gegeven reactionaire beweegredenen; wij fleu dan, dat de 8-uren-dag niet mag en opgeofferd om de wenschen der- )j die onberedeneerd maar willen terughebben den ouden tce- I van maar raak laten werken, hoe r des te beten. of die als eenig mo- van hun tegenzin tegen den 8-uren-dag oeren een niet geheel onverdachte voor de arbeiders, die hun velen i bjd niet goed zouden gebruiken. ar en dit is de verstandige opmer- van den sociaal-demhcraat Henri Po- wèl mag de 8-uren-dag tot op zekere Ie worden opgeofferd aan hoogere (Schappelijke belangen, zooals verrui- Tan werkgelegenheid. Als kan worden gemaakt, dat alléén bij langereii ar- 'hjd de concurrentie op de internatio- Diavkfc niet succes kon worden gevoei'd 't alléén dan het product in voldoende onder het bereik van 'n koopkrach- 'ubliek kan worden gebracht als «n worden waargemaakt-, en inzoo- ls er reden en zelfs noodzaak af te (n van den t-uren-dag. goed, dat dit ook eens van socialis- zijde is voorgehouden. *stal hoort men van dien kant een re taal. JüiTEüLAÜSS 'wetting van het Roergebied opheffing van het lijdelijk VERZET. Oe toestand in hei Ruhrgebied. °nwil der arbeiders onder Fransche of olgische regie te w e r k e ïi. terugkeer tot normale arbeidstoestan het Ruhrgebied zal aanzienlijk be- M worden door het besluit der ers van allo richtingen in do vak- '8 om niet onder de Fransche of re£'e te werken. In dit besluit jiU,! „leiders volgens het „8 Uhr- h atl n°g versterkt, wanneer zij o de Franschen en Belgen de bij er«amo builenlandsche arbeiders behandelen. Op alle mijnen, die de Fran sche regie heeft overgenomen, werken de arbeiders dagelijks, ook Zaterdags, in stukloon en wel negen a tien uren, terwijl de dagelijksche arbeidstijd der locomo tiefbestuurders en andere te werk gestel de arbeiders overal tien uren bedraagt. Geen terugkeer van de verbannenen? Zooals bekend is beeft de rijksregee- ring in haar proclamatie over de opheffing van bet lijdelijk verzet met nadruk ver klaard, dat zij er alles op zou zetten om den verbannenen den terugkeer mogelijk te maken en hen uit de Fransche gevan genschap te bevrijden.Het is in Dusseldorf door de Fransche bezettingsautoriteiten uitgegeven „Dusseldorfer Nachrichten- blatt" noemt dit een illusie der rijksregee ring en voegt hieraan toe, dat geen der wegens het vergrijp van lijdelijk verzet aangeklaagden, gestraften, uit bun func tie gezetten en verbannenen recht heeft op amnestie of terugkeer. De kwostie der gevangenen. Naar aanleiding van bet bericht, dat bet lijdelijk verzet was opgeheven, is een aantal Duitscbers, in Fransche gevange nissen opgesloten, naar Kebl getranspor teerd. Dc communistische actie. Protest tegen de ,,k a pi talistenbend e". Do communisten hebben gistermorgen in het Ruhrgebied overal bij den ingang der mijnen manifesten verspreid, waar in zij de arbeiders oproepen tot een alge- meeno proteststaking tegen Stresemann en Hilferöing, tegen bet militairisme cn se paratisme der Franschen en. voor een arbeiders- en bocrenregeerlng. Zij zeg gen, dat de arbeiders voortaan geen beter leven zullen hebben dan Chineeselie koe lies en roepen alle arbeiders op om te protesteeren tegen de „internationale ka- pi talistenbeadfilL— --? Alleen do communisten hebben aan den oproep tot do algemeeno staking gevolg gegeven. De sociaal-democratische en con- fessioneele arbeiders hebben zich geheel afzijdig gehouden. Klaarblijkelijk werd deze demonstratie beschouwd als een krachtproef van de Communistische Tar- tij in het Ruhrgebied. Een andere „krachtproef" Te Bochum in het Ruhrgebied is een vergadering van de communisten, waarin de omverwerping van de regcering, de instelling van een boeren- en arbeiders- regeering en de voortzetting van het lijde lijk verzet werd aangedrongen, door de politio uiteengejaagd. De vakvereenigingen keuren Siressmann's politiek goed. De vakvereenigingen in het Ruhrgebied belegden Donderdag in Giessen een ver gadering. Zij keurden de politiek der rijksregeering goed en besloten een pro clamatie tot de bevolking van de Ruhr te richten, waarin tot hervatting van hot werk en tot den strijd tegen het separa tistisch streven wordt aangespoord. Het parool is: Rijn on Ruhr moeten in de be staande verhouding binnen de grenzen van de Duitsche republiek blijven. De separatistische bewegingen. De staat van beleg over Dusseldorf? Volgens de soc.-dem. „Volkszeitung" zouden de Fransche bezettingsautoriteiten voornemens zijn morgen den staat van beleg over Dusseldorf af te kondigen, met do bedoeling om bet voor de voorgenomen actie der separatisten zoo gemakkelijk mogelijk te maken. Tot den staat van beleg behoort ook een verbod tot vergaderen in de open lucht, zoodat tegen-demonstraties onmogelijk zouden zijn, daar alle zalen aan de separatisten zijn afgestaan. DE OPWINDING IN DUITSCHLAND. Een overzicht van den toestand. Het onweer drijft voorbij Het dreigende Putsch-gevaar, -hetzij van rechts, hetzij van links, schijnt voor bij te zijn. In bet geheele rijk heerscht uiterlijke rust, voorzoover men rust in deze dagen verwachten kan. Een inner lijke onrust is nog wel waar te nemen.. De aanklacht, die eerst naar den kant van Beieren gericht was, vanwaar men het meeste gevaar "duchtte, is nu weer gewend naar Saksen. Generaal Müller, op wien de uitvoe rende macht in den vrijstaat Saksen is overgedragen, vaardigde een verordening uit, waarbij alle bijeenkomsten en verga deringen in de open lucht worden verbo den. Voorts is. elke handeling verboden, dio er op gericht zou zijn door woord, ge schrift of op andere wijze het werk te doen neerleggen. Toen zich (er gelegenheid van de be grafenis van den voor eenige dagen dood geschoten werkloozenleider Koennecke een groote menigte op de Altmarkt te Dresden verzamelde, veegden de rijkspoli tie en de rijksweor het plein in weinige oogenblikken schoon. Sedert dit voorval is het in Dresden volkomen rustig. Ook in München is alles rustig gebleven Von Kahr, die ondanks de benoeming van generaal von Lossow vanuit Berlijn, nog uitgestrekte volmachten heeft, regeert nu feitelijk Beieren. Hij heeft verscheidene aangekondigde vergaderingen verboden, voor anderen toestemming gegeven. Zondag a.s. zal er een Deutsche Tag te Bayreuth worden gehouden, waar Hitier het woord zal voeren. Te München zal dan een onthulling plaats vinden van gedenktafels voor de' gevallen Beiersche soldaten. Alle offi cieren en minderen van het gardoregi- ment zullen bijeenkomen en es-kroon prins Rupprecht zal een rede houden. Uit Pommercn komen geruchten om trent een Putsch-poging, doch van ver schillende zijden wordt de verzekering gegeven, dat geen gevaar voor een Putsch te duchten is. In Berlijn zelf is do rijksdag aan het vergaderen en drongen de beide uiterste groepen er opnieuw op aan, dat Strese mann zich zal verantwoorden. Minister Sullmann heeft het debat gesloten met de verzekering, dat de toestand op 't oogen- blik veel te onzeker is, dan dat op een verschijnen van den kanselier ook maar de geringste kans bestaat. Intusschen hoopt men toch op een be langrijke kanseliersrede op Dinsdag a s. Een communistisch leider door een rechfs-radicaa! neergeschoten. In den vorigen nacht is te Bremen de leider van den communistischen Jeugd- bond door een lid der „Jung-Deutsche- Orden" doodgeschoten.Genoenr.de natio nalistische organisatie had in een lokaal een bijeenkomst belegd,! en de communis ten, die daarvan verwittigd waren, trok ken naar het vergaderlokaal en wierpen daar de ruiten in. Daarop werd vanuit het lokaal een schot afgevuurd, dat den bond trof. Do dader' is aangehouden. Een afwachtende houding te Parijs. Men neemt te Parijs tegenover de ver warde cn gedeeltelijk tegenstrijdige be richten uit Duitschland een afwachtende houding aan cn merkt alleen op, dat de toestand eerst zal opklaren en onderhan delingen met Stresemann mogelijk zullen worden, wanneer deze zich duidelijk en openlijk zal hebben uitgesproken, dat hij met dc geallieerden wil samenwerken tot hel vinden van een goede oplossing. Italië. Ce 50 rr.ilüoen lire aan cfs Banca d'lialia overgemaakt. Volgens instructies van de Grieksche regcering aan de Grieksche Nationale Bank, heeft deze aan de Zwitsersche Nationale Bank telegrafische opdracht, gegeven dc EO millioen lire, welke door de Grieksche regcering aldaar waren ge stort, over te maken aan de Banca d'Ita- lia te Rome op rekening van do Italiaan- sche regcering. Roemenië. De fascistische beweging. Geen enkel generaal er bij betrokken. De minister van justitie Florescq deelde in den kabinetsraad mede, dat een onder zoek heeft uitgewezen, dat geen enkel generaal betrokken is bij de fascistische actie in Roemenië. Hij heeft het onder zoek persoonlijk geleid en kan voor de juistheid zijner verklaring instaan. De samenzwering der fascisten zou ten doel hebben gehad, als de koning de stad Te- mesvar zou bezoeken, het post- en tele graafkantoor aldaar te bezetten, ten ein de de stad zoodoende van het verkeer af te snijden en clan den koning te nood zaken de tegenwoordige liberale regeering te ontslaan. In verhand met deze actie wordt ook de naam genoemd van Titu- nesc, den gezant te Londen en vertegen woordiger van Roemenië in den Volken bond. Turkije Dc republiketnsche staatsvorm reeds ingevoerd? Te Weenen loopt het gerucht, dat in Turkije de republiek zou zijn geprocla meerd. Volgons inlichtingen, ingewonnen in bevoegde Turksche kringen te Parijs, verneemt Havas, dat de natio nalistische partij in Turkije zekere her vormingen in den staatsvorm heeft inge voerd. Japan. Japans dank aan den Paus. Naar de Romeinsche correspondent van de ,Msb." meldt, heeft de apostolische delegaat in Japan, mgr. Giardini, namens de Japansche regeering den' H. Vader een telegram van dankbetuiging gezonden voor de deelneming, door den Paus be tuigd, bij gelegenheid van de vreeselijke aardbevingsramp, en voor do gift van twintig duizend dollar, voor do eerste hulpverleening aan do slachtoffers. Bïsïieni. üericliïen Spoorwegramp in Amerika, 50 a 100 dooden. Reuter seint uit Casper (staat Wyo ming): Vijftig a honderd personen zijn gedood bij een spoorwegongeluk. Een trein is door de brug gezakt en in de ri vier gestort nabij Lochett (Wyoming). Verscheidene passagiers trachtten nog, door zich uit de wagens te wringen, aan den dood te ontkomen, maar slaagden daarin niet, daar de diepte en de snelheid van den stroom de redding onmogelijk maakte. De mijnramp van Falkirk. Nog levenden in den mijn. De hoop om de 42 mannen, die- ten ge volge van het binnenstroomen van water in een mijn te Reelding bij Falkirk werden bedolven, was reeds zoo goed als opgegeven tot uit teekenen bleek dat er nog vijf man in een bepaald deel der mijn in leven wa ren. Thans worden pogingen aangewend om deze mannen te bereiken. Moord cn een Franschen priester. In den trein, die uit Gerardmer te Saint Dié aankwam vond men het lijk van abbé Hans, den G2-jarigen pastoor van Rspaix. Men had een jongen man uit den trein zien- springen. Deze werd later gevat. Hij bleek den pastoor met 'n revolverschot vermoord te hebben, met de bedoeling dezen te be stelen. Misdaad. Nabij Modana langs de spoorlijn Ckam- bery—Turijn heeft men het lijk gevonden van een ongeveer 40-jarigen man. Het lichaam vertoonde niets dan kleine verwon dingen door den val uit den wagon veroor zaakt. Daarentegen was het hoo-ïd bijna van den romp gescheiden, waarschijnlijk met een scheermes afgesneden, terwijl ook de waggon. Een venster daarvan was ingesla gen. Op liet slachtoffer werd geen geld ge vonden. Met vermoedt, dat hier misdaad in het snel is. BINNENLAND DE AMBTENAARSSALARISSEN. Geen loonsverlaging in 1 9 2 5. In tegenstelling met het.bericht in de „N. R. Grt." dat de Tegeering een wet noo- dig achtte voor de intrekking van artikel dó cn het verlagen der loonen en een wets voorstel in voorbereiding was, deelt thans de „Rsbd." mede, dat -een Kon. besluit in bewerking is en dezer dagen zal afkomen om met ingang van 1 Januari a.s. een al geheels loonsverlaging van 10 pet. in te voeren. Thahs verneemt do „Rsbd." nog dat er zeer groote kans bestaat, dat de tweede salarisverlaging van 10 pet., welke tegen 1925 was aangekondigd niet zal doorgaan wijl er gegronde hcop is, dat langs ande ren weg het resteerende tekort zal kunnen worden gedekt. Ook hieromtrent zullen binnenkort me dedelingen worden gedaan. Verhooging Tabaksaccijns. Protesten. Do bestuursleden der vereeniging van Nederlandsche Sigarettenfabrikanten heb ben tot den minister van financiën een uit voerig adres gericht. Zij schrijven daarin o.m. dat zij met leedwezen kennis genomen hebben van de bedoeling van den minis ter, een wet aanhangig te maken tot wij ziging van de Tabakswet, in dier voege, dat de bestaande tabaksaccijns zal worden verhoogd; dat volgens hun overtuiging alleen dan de eenige juiste, afdoende en voor alle be langhebbenden minst kostbare heffing op de artikelen sigaren en sigaretten zou worden verkregen, indien de bestaande tabaksaccijns zou worden vervangen door oen verhooging van het invoerrecht op ruwe tabak. Op aanstichting van het Verhond van Vereenigingen van Sigarenfabrikanten in Nederland is gisteren te Utrecht een ver gadering gehouden inzake een te voeren actie tegen de plannen tot werhooging van den tabaksaccijns. Vertegenwoordigd wa ren do volgende organisaties: Nederl. R.- K. Vereeniging van Sigarenfabrikanten, Vereenigingen van R.-K. Sigarenfabrikan ten Eindhoven, Valkenswaard en do Kem pen, Ned. Bond van Sigarenwinkeliers, Nationale Hanzehond van Sigarenwinke liers. Ned. Sigarenmakers en tabaksbewer- kersboud, R.-K. Tabaksbewerkershond, Chr. Bond van Sigarenmakers ei Tabaks- bewrkprs in Nederland, Nod. Federatie van Sigarenmakers cn Tabaksbewerkers, on Algem. Bond van Sigarenmakers en Tabaksbewerkers in Nederland. MET VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Communistische actie in het Ruhrgebied Do toestand in Duitschland. Het gevaar voor een omwenteling schijnt geweken. Turkije reeds een republiek? BINNENLAND. De ambtenaarssalarissen. 1 De tweede 10 korting zou niet werden toegepast. Actie tegen de voorgestelde verhocging van de Tabaksaccijns. Mededeciingsn over ds Gircdienst. Postcheque- en Uitvoerig werd de toestand, waarin de sigarenindustrie verkeert, besproken. Vol ledige overeenstemming werd bereikt ever een plan van een te voeren actie tegen de voorgestelde verhooging van den tabaks accijns. Algemeen was men van oordeel, dat 't bedrijf geen verdere lasten kan dra gen. Do vergadering besloot met alle ge oorloofde middelen te trachten, het drci- gendo gevaar voor do sigarenindustrie af te wenden. Alle organisaties hebben een gedelegeerde in het comité van actio aan- Politie en stroop'érs. In het bosch van Crailo te Huizen, had hedennacht een ontmoeting plaats tus- schen 2 Huizer-politie-beambten en 4 stroopers. Na eenige revolverschoten ge lost to hebben wist de politie do wild-die- ven tot staan te brengen. Er werden 350 wildstrikken, geplaatst in het jachtveld, in beslag genomen. Omtrent het auto-ongeluk lo Gorinchcm (zie Gcm. Ber. 2e hl.) wordt nader gemeld: De heer F. v. Dijl cn echtgenoote uit Dor drecht werden inwendig zwaar gewond naar het ziekenhuis to Gorinchem over gebracht, terwijl mevr. G. V. en twee hee- ren uit Zwijndrecht lichte verwondingen opliepen. Drie doktoren, twee verpleeg sters en politio waren zeer spoedig ter plaatse. Do auto is ernstig beschadigd. De politie doet onderzoek of hier wellicht een aanrijding door schuld heeft plaats ge had. Mishandeling in den trein doei' een dame In den trein, die 's nachts te 12 uur to Gorinchem aankomt, is een reiziger, dio zich alleen in een coupé bevond met een dame, door deze ernstig mishandeld. Bo vendien werd gepoogd hem ouder het uiten van diverse beschuldigingen geld af te persen. De zaak is ;.n handen van do politie. ONDERWIJS Jubileum dr. L. J. Sicking. Maandag 1 October a.s. hoopt dr. L. J. Sicking, Rector aan het R. K. Lyceum voor meisjes te 's-Gravenhage. zijn 40-jarig jubileum als leeraar te vieren. Examens Godsdienstleer. Te 's-Gravenhage zijn de eerste examens afgenomen in ons Bisdom voor Godsdienst leer cn Bij'belsohe Geschiedenis. Voor Godsdienstleer (1ste deel) zijn ge ëxamineerd 34 candidaten. Afgewezen 1. Het praedicaat „uitmuntend" verwierven 2 candidaten; het praedicaat „zeer goed" 5. candidaten. In de Bij'belsche Geschiedenis zijn ge- examineerd 31 candidaten. Afgewezen 5. s Het praedicaat „zeer goed" werd toegewe zen aan 2 personen. SPORT VOETBAL. Bestuursverkiezing N. V. B. In de gisteravond gehouden herstemt ming voor do vacature bestuurslid N. V. B. werd na herstemming tusscken de hee- ren A. de Haan Azn. te Bussum en Lobach te 's-Hertogenbosch gekozen de heer A. de Haan met 189 stemmen tegen 144 stem men, 14 stemmen blanco, 1 ongeldig. WIELRIJDEN. Leidsche Ren- en Toerist-Vereeniging f- „Swift". Morgen zal beslist worden wie den beker van de 40 K.M. reeordrit zal winnen, daar, dit do laatste rit is. De samenkomst zal zijn 9.30 uur bij do Kweekschool voor Zeevaart. ZWEMMEN. Wereldrecord. Na to Barcelona eerst liet Europeesch record over 500 meier vrije slag to heb-

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 1