weed© Blad 5" 28 Sept. 1923 IIIVENAAT IN HET BISDOM JU HAARLEM. (Vervolg.) Tm.nat er echter ter plaatse slechts een s I, afdeeling, dan wordt het bestuur olaatselijfco vereeniging gevormd door wiuur der afdeeling. Moten werd aan dit hoofdbestuur op d6 algemeeno leiding der ver doe het algemeen beheer over do iSdelen en do lioschikking daarover „ede toll Een Haag zich niet ver- 7, C) het oprichten en opheffen van en bij nalatigheid of ontsten- in het bestuur eener afdeeling in ilaals van dat bestuur te treden. (gesteld werd, dat bij allo oneenig- leroep op bet Diocesaan bestuur dijk is. Peneens beslist het hoofdbestuur over al of niet aannemen van werkende >n het aanwijzen van de afdeeling, zij werkzaam zullen zijn. Do wer- de leden worden hij het hoofdbestuur 1 gedragen op voorstel van de belrok- ~'s afdeefing. onder goedkeuring van den - gelijken directeur. Pa oovêel mogelijk zal aan elke afdeeling ionden zijn een afzonderlijke geeste- directeur. m als werkend lid van een St. F. L. annen worden toegelaten, zal men den rderjarigen leeftijd moeten hebben be- I. Jongere personen kunnen als can- ai-werkend lid worden aangenomen, jkele ondergeschikte bepalingen wer- in onderling overleg nog geregeld, an hel einde der vergadering werd de scheliikheid uitgesproken om een vorm samenwerking te vinden tusschen de Vincehtiusvereeniging en het St. tcisctis Liefdewerk, ledge&eurd werden nog met enkele "^duidende wijzigingen de statuten van Verbond van besturen van het St. iciscus Liefdewerk (de dioces. Ver.), it bestuursleden van de Dioc. Vereen, h; den gekozen met Rector van Kampen- de heeren Do Vries en Van Keulen, fzo sectievergadering, welke gedurende [gebeden namiddag had voortgeduurd, daarna op de gebruikelijke wijze ge- halftweo ving in de groote zaal van ten, Patronaatsgebouw de algemeeno ver- ring aan, onder voorzitterschap van lesreerw. heer J. M. Lucassen. Eegifeze zeide in zijn ©peningswoord, zijn voorzitter van het Haarlemsche ?rdi|enaattmet vertrouwen op zich te ne- Met grooto waardeering en dank- heid gewaagde spr. van den arbeid zijn voorganger, Mgr. Van Stee. een beroep op de medewerking patronaatsdirecteuren en commissiele aanvaart spr. zijn functie, sck n do ordo is dan de bespreking van jaarrapport, dat wellicht geen grooten omvang heeft, maar een werk in gedegen arbeid, waarvoor spr. aan secretaris, rector Van Revsen, alle a brengt. lijkons do rekening en verantwoording Va® den penningmeester, den zeereerw. Van Kelckhoven, bedroegen de ont- ifen met inbegrip van het saldo van .vorig jaar, f 2288.21; de uitgaven 13, zoodat er een batig saldo is van .98. voorzitter bepleitte hierna de jon- abonné te maken op do „Jonge dit". Spr. constateerde, dat het blad br^ 8 aanmerkelijk verbeterd was en kon -i Eggen, dat het verder vervolmaakt zou Ai ien, indien bet aantal abonné's slechts opgevoerd. Spreker raadde aan de voor het abonnement in te sluiten to contributie. _zeereerw. lieer pastoor Ruhó en rec- Adrichem werden daarna als be- aoji Kleden bij acclamatie herkozen. Tot nurslid werd voorts gekozen de zeer- heer rector Van Kampenhout, di recteur van het St. Franciscus Liefde werk. Do heer J. H. J. Uijlings, hoofdredacteur van het Tijdschrift voor R.-K. Ouders en Opvoeders, hield vervolgens een inleiding over do mogelijkheid en wenschelijkheid van vervolgonderwijs en de practische toe passing van het onderwijs voor onze pa tronaatsjongens. In zijn inleiding wees spr. erop, hoe hij een twintig jaar geleden zich reeds onle dig hield met onderwijs te geven aan pa tronaten. Uit het oude avond-onderwijs aan onze patronaten gegeven, dat, naar spr. aan toonde, toch zoo zegenrijke vruchten heeft gedragen, ontstond langzamerhand het goed georganiseerd vervolg-onderwijs der laatste jaren, 't Onderwijs werd heter, de klassen kleiner en de vergoedingen konden heter en geregelder worden betaald. Hierna toonde spr. aan, hoe de verade ming, die de Patrcnaatsbesturen en leera ren kregen, niet van langen duur was door de bezuinigings-maatregelen der re geering. Do bepaling, dat het vervolg onderwijs, door gemeentebesturen te subsi- diöeren, overeen moest komen met het eigen gemeentelijk onderwijs, werd te let terlijk opgevat door sommige gemeenten, zoodat aan de vrijheid van inrichting af breuk werd gedaan. De bepaling, dat gemeentebesturen niet behoefden to subsidieeren als ze zelf geen vervolg-onderwijs gaven, was voor velen een aanleiding bet vervolg-onderwijs op te heffen of om te zetten in nijverheids onderwijs. Resultaat wasweg subsidie. Verschillende patronaatsbesturen hieven 'daarom ook hun vervolg-cursussen op. De vraag besprekend of deze laatste maatregel was te billijken, somde de inlei der de'moreele voordeelen op van voort gezet onderwijs aan arbeids-kinderen, toonde aan wat de tegenpartij in deze deed en kwam tot de conclusie: „Vervolg-ondcr- wiis is onmisbaar". Vervolgens gaf hij een schematisch plan van leerstof en inrichting van weer op to richten ^cursussen. Voorts werd een weg aangewezen, langs welken alsnog gepoogd kan worden steun to krijgen, doch zelfs wanneer die pogin gen zouden falen, deed hij een warm be roep op de ware liefde voor 't patronaats kind en op ons onverwoestbaar, Roomsch idealisme, om evenals onze voorgangers van eenigo decennia terug weer te zaaien in vol vertrouwen dat dc Hoer ook nu weer Wasdom geven zou. Op deze inleiding volgde eenigo discus sie. De Voorzitter deeldo nog mede, dat Z. D. H. do Bisschop hem had medegedeeld, dat, wanneer subsidies zouden worden ge weigerd voor het vervolgonderwijs, de pa tronaatsbesturen met recht en reden om steun zouden kunnen aankloppen bij de kerkbesturen. Als plaats der volgende vergadering word Haarlem aangewezen. Op de gebruikelijke wijze werd daarna de algemeeno vergadering gesloten. De Werktaözsnsteun. Een adres van bet R.-K. Vakbureau. Naar wij vernemen, zal bet R.-K. Vak bureau, in verband met het voornemen der Regeering, om de uitgetrokken werkloozen als armlastigen te beschouwen, zich in een uitvoerig adres wenden tot de Tweede Kamer. Voorts zal in dit adres worden aangedrongen, de steunverleening van Bin- nenlandscho Zaken te brengen onder het Departement van Arbeid, om daardoor duidelijker het sociale werk van deze steunverleening te deen uitkomen. Uit de Tabaksindustrie. Op een tot den Minister van Financiën door het verbond van vereenigingen van Sigarenfabrikanten in* Nederland, gericht verzoek, om toe te staan, dat kistjes mot ruglint of scharniersluiting, inhoudende 10 stuks sigaren, beneden den detailprijs van f 120 per 1000 sigaren," van een ban- derollo om de kist, mogen worden voor zien in plaats van het voorgeschreven stuksgewijs zegelen dezer sigaren, is thans door den Minister voorloopig gunstig be schikt, mits belanghebbenden zich met een verzoek tot het Departement van Finan ciën wenden. Het dagelijksch bestuur van het ver bond van vereenigingen van sigarenfabri kanten in Nederland, heeft liet initiatief genomen lot het bijeenroepen van verte genwoordigers van allo bij do sigarennij- verheid betrokken vereenigingen en orga nisaties, in een op 28 dezer te houden vergadering, waar middelen beraamd zul len worden, welke kunnen leiden tot het niet doorvoeren van het plan van den minister om den tabaksaccijns te verhoo- gen, welke blijkens raming van den ver- moedclijken opbrengst, op het dubbele van thans zou komen. In verband met de komende vergade ring wordt bewijsmateriaal verzameld, waarmede men hoopt te kunnen aantoo- nen, dat verhooging van den tabaksac cijns den genadeslag voor de eigarennij- verheid zou beteekenen. Verzoek om intrekking benoeming Ridder Ned. Leeuw. Prof. Ernst Cohen te Utrecht heeft, zooals reeds gisteren gemeld, verzocht om intrekking van zijn benoeming tot ridder in den Nederlandschen Leeuw. Do Utrechtscho correspondent van „De Tijd" meldt nog: „Ik heb professor Cohen gevraagd naar do reden van do wejgering van do Ordo van den Ned. Leeuw. Hij deeldo mij me de, dat hij op het oogenhlik door drukko bezigheden geen gelegenheid had dit uit een to zetten, daar zulks niet in enkele woorden kan geschieden. Hij zal echter binnen enkele dagen een uitvoerige-uit eenzetting pubücc-ercn." Gasstogsgde B©r>se0aten= Doodelijk ongeluk. Op do Waalkade te Nijmegen duwden eenigo kinderen spelende een da-argeplaat- sten, niet aangespannen wagen voort. Een (hunner, de 6-jarige P. J. de W., kwam te vallen., waardoor een wiel (hem over het hoofd ging. Hij stierf kort daarna. Een 2-jarig kind van K. viel van den wagen, die tegen een aan de kade liggend schip aanreed to water, doch werd gered. Deodelijk mijnongeval. Op de Staatsmijn Maurits te Lutterade is Woensdag de arbeider T. uit Sittard bij het kolcnschieten zoodanig getroffen, dat de man dadelijk overleed. De getroffene laat een vrouw met 5 kinderen achter. De brand te Beerta. Uit het politie-onderzoek is gebleken dat de groote brand te Beerta Maandagmorgen is ontstaan, tengevolge van het spelen met lucifers door kinderen. Polders ondergeloopen. Men meldt uit Harenkarspel: De water stand in verschillende polders van. het Geestmer Ambacht is hier zoo hoog, en do bemaling laat zooveel te wensehen over, dat enkele polders reeds gedeeltelijk ondergeloopen zijn. De machine van den polder Schagerwaard zette peil, d. i. gaf door liet 'bepaalde spin aan, dat de Ring vaart boordevol was,, en- dat geen enkelg polder meer mocht uitslaan. Scanmige pol ders schijnen zich daaraan echter niet te storen. Typhus-gcvaüen te Arnhem. Te Arnhem heeft zich een drietal geval len voorgedaan van bnik-typhus. Do ge neeskundige dienst heeft het gemeentebe stuur geadviseerd de rauwe melk, die oor zaak was van het eerste ziektegeval te out eigenen, te pasteuriseeren en voor boter- 'bereiding te bestemmen. Den melkslijter die zelf buik typhus heeft, wordt andere melk verstrekt. Deze melk, die buiten zijn huis blijft, wordt door anderen rondge bracht. Deze maatregel is zeer practisch, daar de kans groot is, dat nu vele tvphusgevallen zullen worden vermeden en de kosten ge ring zijn. nbraken. Te Rotterdam. Een agc-nt van politie te Rotterdam ont moette gistermorgen omstreeke vijf uur op den Ccolsingel drio mannen, waarvan er één een pak droeg. Ze maakten 'n ongun- stigen indruk op 'hem en hie hield ze aan. In het pak bleek een pendule te zitten. De mannen beweerden, dat ze die naar een beurtschipper op (het Haagsclieveer moes ten brengen. Het uiterlijk van het drietal beviel echter, zocals gezegd, den politie man niet. Ze waren verdacht corpulent. Hij sommeerdè hen mede te gaan naar het po litiebureau aan de Groote Paauwensteeg. De hoeren verachten aan de sommatie geen gehoor te geven, waarop de agent zijn revolver voor den dag haalde, onder bedreiging waarvan het drietal zich dade lijk koest hield en gewillig medeliep. Toen men op (het politiebureau aan het fouilleeren ging, kwam er een groote partij tafelzilver te voorschijn, die de mannen tusschen hun boven- en onderkleeren ver borgen hadden. Meer dan honderd stuks lepels, vorken, servetringen,, enz., waren het, terwijl daarbij nog tafelkleedeiï, ^ser vetten en vingerdoekjes op hen bevonden werden. Men kwaan er spoedig achter, dat een en ander afkomstig was van oen inbraak, en wel van die, welke gisterennacht ge pleegd is ten huize van den heer H. S., aan het Koningin Emmaplein, waar voor kort, zooals bekend, ingebroken is in het kan toor van de N. V. Standaard Transport Mij. en uit de brandkast f 30.000 gestolen werd. In het huis van den heer S. zijn de" die ven' op zeer omslachtige wijze binnen geko men. Ze hebben in do gang, die achter het pand loopt, een groot gat onder do schut ting gegraven. Zoo verschaften ze zich toegang tot den tuin. Daar wilden ze eerst een ruit van de serre stuksnijden, doch de indringers bemerkten, dat de deuren open stonden. In het sousterrain en verderop, hebben, ze toen hun slag geslagen. Lang zijn ze echter niet in het bezit van hun buit geweest. Door de activiteit van den agent zaten ze spoedig achter slot en gren del. Het zijn de gebrqeders H. do J. en P. T. de J., los-werkman en tuinman, en de va rensgezel H. F. Gedurende de afwezigheid van do be woners hebben inbrekers ook een bezoek gebracht aan de woning van de familie v. cL L. aan de Graaf Florisstraat te Rotter dam. Alle laden en kasten werden over hoop gehaald. Op hun gemak zochten de dieven uit wat van hun gading was. Naar gebleken is, vermist de familie v. d. L., het volgende: een gouden lieerenring met brillant, een gouden damesring (antiek) met diamant, een gouden damesring (an tiek) waarop een vergeetmijniet van blauw steen, waaromheen gouden blaadjes, een gouden damesring, plat en zeer breed, met lichtblauwe 'halvo steentjes, een doublé uitschuifbaar kinderringetje, een gouden dasspeld met paarl, een gouden dasspeld met Heine brillant, een roede dameshals- ketting van geslepen granaten met gouden sluiting, een rose kralen halsketting met gouden sluiting, een snoer lichtblauwe kin- derkralen met gouden sluiting, een dames halssnoer en twee armbanden van zeer groote tooneelpaarlen. een halssnoer van kleine gekleurde kraaltjes (Russische werk) een zilveren sigarenknipper, een paar gtfu- den oorknopjes, een bioeho met amatist, in goud gevat, een gouden broche (gouden tientje), een gouden broche, een barnstee- nen halsketting, een klein gouden hanger tje, een groote gouden broche met parel in 't midden, een 'breede antieke zilveren arm band, twee dunne zilveren armbandjes, een zilveren Cliineesc'he dames-armband en een gouden horloge armband. Een en ander vertegenwoordigt een aan zienlijke waarde. To Amsterdam. Omstreeks vier uur gisterenmorgen hoor de de heer M. Noacli, goud- en zilversmid, wonende Amstelstraat 25, te Amsterdam, gestommel aan de achterzijde van zijn huis Hij was dadelijk klaar wakker en van zijn slaapkamer uit op de tweede verdieping zag hij door het raam van de daarachter- liggende kamer, het gelaat van een man. Hij sprong dadelijk overeind en zeide tot zijn vrouw: Geef mijn revolver aan. Met dit wapen, dat steeds geladen is, liep hij op het raam toe en schoof dit open Op hetzelfde oo'genblik liet de geheimzin nige gedaante zich vliegensvlug aan een touw zakken naar de binnenplaats, terwijl de goudsmid den inbreker nog drie scho ten najoeg, welke in de duisternis echter niet raakten. Onder het afzakken riep de man nog iets naar boven. Blijkbaar be vond zich nog een tweede inbreker op het dak. Op het geluid der schoten en het geroep van de familieleden van den heer Noach kwamen eenigo agenten aansnellen, die op 1 het binnenplaatsje eerst den eonen inbre ker en op het dak een anderen arresteerden die dadelijk naar het politiebureau op he* Singel werden overgebracht. _,Uit het daarna ingestelde onderzoek gebleken, dat de inbrekers, die een zeer lang en stevig touw bij zich hadden, des nachts een der huizon in do Wagenstraat, waarvan de deur wol eens openstaat, moe ten zijn binnengegaan. Over den zolder van dit huis moeten zij het dak van den goudamidswinkel, welke drie verdiepingen hoog is, bereikt hebben. Daar is het touw; aan een uitstekenden steen vastgemaakt^ daarna een hunner zich heeft laten zak ken, vermoedelijk met de bedoeling aan do* achterzijde in den goudsmidswinkel een slag te slaan. Juist toen deze man voor de ruit der 2de étage bengelde, werd de goudsmid., die erg licht slaapt, wakker met het reeds vermelde gevolg. In do kamer, waar de inbreker naar binnen keek, sliep het zoontje van den heer Noach. Of hij door deze kamer den winkel heeft willen bereiken, of dat hij van het binnenplaatsje naar binnen heeft willen komen, blijft 'na» fcuurlijk een geheim, te meer. daar de iu- brekers gisterenochtend bij hun verhoor door den' inspecteur van politie, den heef Lemkes, verklaard hebben, het niet op det' bewusten winkel gemunt te hebben. Het tweetal door de revolverschoten be vreesd, heeft zich door do agenten kalm laten a-rres toeren. De een is een timmer man, de ander beweert een koopman te (zijn. Zij zijn ongeveer twintig jaar oud, en één hunner heeft al meer diefstallen óp zijn geweten. Zij zeggen zonder vaste woonplaats to zijn, en rond te zwerven. Bij fouilleering werden geen inbrekerswerktui gen gevonden. De t.wee jongens zullen wegens poging tot diefstal, ter beschikking van de "justitie gesteld worden. Oplichting. De politie te Schiedam heeft proces-ver baal opgemaakt tegen den 41-jarigen R. van ML, die als reiziger in dienst was bij een Rotterdamsche firma. Toch kwam hij eiken dag aan de arbeidsbeurs to Schie dam stempelen als werklooze. Op -die man nier heeft hij gedurende bijna twee jaar uitkeering ontvangen tot een gezamenlijk bedrag van ongeveer f 1600. Kastekort. De Oliineesohe gemeentekassier te ScC xabaja heeft een kastekort van f 63.000, dat echter gedekt is door borgtocht. Zwendel met kippen. Op de Leeuwarder markt zijn -{hanen, ■wien men de kammen had afgesneden, verkocht voor hennen. Een bijzondere vogel. Zaterdag werd door een jager op het strand te Workuan een bijzondere vogel geschoten. Het dier. was blijkbaar in aan raking geweest met de tceroüeveklen in de Noordzee. Opgezonden naar hot Rijksmuseum van Natuurlijke Historie te Leiden ter deter- minecring, werd heden bericht ontvangen, dat het een interessante aanwinst wasu Het was een jong exemplaar'van de York- staartmeeuw (Hema Sabinei), die tot nog toe slechts tweemaal met zekerheid in ons land. is waargenomen. Een millioenen-ritje. Een ritje per electrische tram von Kerk- rado naar Aken kost momenteel de ba-ga^- telle van 36 millioen mark. Op de Rotterdamsche markt. De correspondent van „De Tijd" vertelt:' Te midden van allerlei kramen met vleesch en spek, koek en bananen stond dezer dagen op de Rotterdamsche markt een van Abraham's nazaten in een kraam, in welker „étala-go'-kast de bijkans waar- delooze mark met millioenen kwistig waa uitgestald. En voor'den „winkel" stonden tientallen van toehoordei's, moeders met kinderen het meest, want onze goochem* Sam hield een breedvoerig betoog over de£ rijkdom, welke de koop van de nu zoo bi£ lijke mark in de toekomst zal brengen Plots rinkelt de schel van een afgedank? telefoontoestel, dat mede tot den inventa ris van Sam's zakie hoorde. Deze onder breekt zijn woordenvloed, grijpt de tele- foonhaak en roept: „Hallo, Halloh! Met wie! Wie! Ah me* Mees! Ach bij jij daar friend Mees! Ja* Wat is er friend Mees? Wat zeg je hocger? FEUILLETON (Nadruk verboden). jen Mro weende, terwijl zijn vrome ge- ba aaa het voeteinde van het bed in E SGbed op de knieën lag; als uit 1 gfil)ouwen schenen de ©enigszins hekken van Lorenzo; slechts af en ,ffees bet trekken zijner mondhoe- hjn inwendige smart. De weeke ziel zoon, die verzuchting vond in minder dan de kleinzoon in - smart. [ijl Weeglijk had de zieke gelegen, als ,.1J re°ds aan de aarde ontrukt. Nu 1 °P» glimlach van verheerlij- rade om zijn lippen en met zacli- fluisterde hij: „Mijne kinderen, fkaren, vaarwel! t* T^hrijfelijk was de indruk dezer n- Terwijl Pietro en de vrouwen w in tranen uitbarstten, wierp Lo- J lcl1 in wilde smart op het bed grootvaders. Niet sterven moogt ge, I;' J Ïj"1 vertwijfeling. Al zou ik dood moeten worstelen om zijn Eaan011311-arm verlamt ik laat u ik kan het niet dragen! eamoedige, bijna trotscke glim- toa jur 0111 üPPen van den stcr- j ci> met inspanning van alle 1 hij zijn vermagerde hand Mijn ,0tst 30nSen, zeide hij, met liet nood ma? geen sterveling, want op eer. wenk van den Almachtige vergaat onze kracht als stof. Mijn minuten zijn geteld. Laat mij, met Gbd verzoend, die mij genadig moge zijn, deze gebruiken om oen laatste woord te spr.eken tot u Pietro, mijn zoon, en u Lorenzo, mijn geliefd kleinkind! Zoon en vader knielden aan bet hoofd einde van het bed. Uwe woorden, grootvader, zullen in mijn hart gegrift staan als in steen en ijzer, zeide Lorenzo met halfvers tik te stem. Mot moeite richtte de stervende zich op. Zijn stem, eerst mat en toonloos, werd allengs vaster het was, alsof de laatste vonk der levenskracht haar bezielde, om met baar te worden uitgebluscht. 1 Hoort naar mij, Pietro en Lorenzo, begon hij,als ik tot u spreek,spreek ik tot de toekomstige geslachten der Medici, waar op al mijn liefde, geheel mijn zegen rust tot in de verste tijden. Vele jaren heb ik aan het hoofd van den Staat gewerkt voor zijn bloei en grootheid, menige teleur stelling heb ik ondervonden, menige hoop verwelkte die ik als een veelbelovende bloesem verzorgde, meiiig vertrouwen werd geschokt, waarop ik als op een rots bouwde. Maar alle berinnering aan het leed, dat ik moest dragen, verdwijnt voor de oneindige liefde, die mij gelukkig- maakt. Op uwe schouders leg ik stervend mijne last; volgt den weg, dien ik u heb geleerd! Wel zullen doornen hcni omge ven, verwijdert die met kloeke hand en gij zult u verheugen in do rozen die er uit voortspruiten! Zaait liefde, mijne kinderen, en gij zult liefde oogsten! Doe niets, zelfs niet in het binnenste van uw woning, van niemand gezien, waarvoor gij blozen zoudt indien het volk van Flo rence getuige was van uwe handeling. Weest toegevend voor de dwalenden en rouwmqedigon, d.och onverbiddelijk voor do verstokten. Steunt u niet op het ijzer en staal der soldaten in een onrechtvaar dige zaak: staal en- ijzer roesten en den arm der machtigen, verlamt, voor de eeuwigo waarheid. Verzamelt u geen schatten tot oorlog en veeten, maar om nood te lenigen en het goede te bevorde ren! Stapelt geon to groote rijkdommen in uw huizen, gelijk de gierigaard: de ze kerste schatkamer zij u het hart des volks en onuitputtelijk is zijn hand in het ge ven, wanneer do nood u dreigt, duizend voudig zult gij uit het volk oogsten, wat gij in hem hebt gezaaid. Vermijdt twee dracht en slaat niet steeds de band aan het zwaard. Schooner is het, ongerechtig heid to lijden, dan een rechtvaardige ver gelding met bloed to koopen. En eindelijk, de slem van den stervendo nam toe in kracht, terwijl hij het oog op het tegen over hem hangende kruisbeeld sloeg, ein delijk, het hoogste cn heerlijkste mijner gebodc-n: eerst de kerk en hare bediena ren! Wat is alle mcnschenwerk, wat alle aardsche grootheid tegen de eenige ge dachte: Godsdienst? Bewijst dat gij den Verhevene erkent in geheel Zijn beteekenis door Zijn priesters te eeren en te achten! Geen slaafsclio onderwerping verlangt de verkondiger van bet Evangelie van de machtigen der aarde: hij dwaalt, wie ge looft, dat hij schatten met de rijken en macht met de gebieders wil doelen. Acht on eert de priesters als vertegenwoordigers der hoogste macht, dq macht des hemels, als herauten Gods! Wie mag voor zichzel- veu aanspraak maken op gehoorzaamheid en achting, dio tegenover hen den eerbied vergeet? Hoe kan men iemand gelooven, die, zelf het geloof verloren hebbend, met wrevele hand den heiligen grond des ge- loofs ondermijnt? Bouwt het huis der toekomst derhalve alleen op den heiligen grond der Kerk; alles is nietig, alles ver gankelijk "'zij leeft eeuwig, eeuwig, en met haar wie tot haar vlucht aan haar warm moederhart gelovend en vertouw-end. De adem van den ster vendo werd moeilijker, een dof gereutel steeg hem uit den keel, zijn oogen namen een verglaasden schijn aan. - Volgt, volgt mijn woorden, klonk het nog als uit het diepst zijns harten, het is mijn laatste bede, een zwarte nevel rijst er voor mijn oogen en toch ik zie de toekomst er doorheen ik zie droeve tij den voor de Medici. Bloed kleurt de aarde wraak en haat bedreigen hun dagen een moorddolk op gewijde plaats neem u in acht, Lorenzo, maar neen, gij leeft en naar hooger eere stre vend, schittert een kroon op uw hoofd de Burgerkroon Medici 1 jubelt het volk en weder: Medici! tot aan de gren zen der Christenheid, want op Sint Peters verheven troon, met de tiara op het hoofd, zit een Medici, de schatten der Kerk uitdeelend. Zaait liefde, mijne kinderen, steunt op de Kerk: dit is Cosimo's gebod het laatste 'J en gij wordt gelukkig. - Hij voleinde niet, een korte stuiptrek king, een zucht, dan strekte hij zich uit en lag kalm en rustig Gosimo di Medi ci was dq eeuwige rust ingegaan. De Bisschop van Urbino opende d9 den ren en deed een frisschen luchtstroois door bet vertrek varen. Van beneden drong het weenen en bidden van het volk tot hem door. De eerbiedwaardige dienaar Gods breidde de armen uit. Heer, zeide hij met luider stemme, laat deze vrome ziel ingaan in den vrede des rechtvaardigen! Dood! Hij is doodl Nu eerst loste de stomme smart van Lorenzo zich op i? een weldoenden tranenvloed. Jammerend wierp hij zich op het lijk zijns grootva ders. De Bisschop legde zacht de hand op het hoofd van den jongeling. Hij leeft, zeide hij bewogen op zacl* ten toon; in u, Lorenzo, zal hij voortleven 1 hij moest gaan, want de tijd vordert zijn heilige recht. Tracht te zijn als hij en het toekomstige geslacht begroet eeh nieuwen Cosirno. Fier schitterden de oogen van den jongeling. fr-i Zoo waar de geest van den grooten doode zal neerzien op mijn doen en den ken, zeide hij ernstig, wil ik zijner waar* dig zijn M van Gosimo tot Lorenzo van grootvader tot kleinzoon 1 E<en vaag gevoel van nijd steeg op in de borst van Pietro. (Wordt vervolgd}^

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 3