Tweede B!ad Donderdag 20 Sept. 1923 yiTDEPERS DE MILLIOENEN-NOTA. 4 d een artikel in De Maasbode Jleeneu we de volgende beteekeniswaar- oorden: Het hoeft niet gezegd, dat met zeer «reniengde gevoelens van al deze plan nen we hoeven daarbij niet uit te zonderen de reorganisatie van den Staats-dienst, waaromtrent ons nog niets anders bekend is, dan dat de Regeering hoopt er een 50 millioen mee le hesparen, een bedrag hoog genoeg om het vermoeden te wetti gen, dat hij die reorganisatie slacht offers zullen vallen zal worden kennis genomen. Intussclien, waar eritiek nuttig en gewenscht kan zijn, zal geen ernstig man ontkennen, dat daarbij ingetogenheid past. Wanneer ffjj even builen onze grenzen zien, dan hebben wij geen lange onder vinding noodig om lot de ervaring te komen, dat ook na al die bekrimpin gen, welke gaan worden opgelegd, millioenen nog, die nimmer voor ons onderdeden, ons zullen benijden. We moeten er ons nu eenmaal bij neer leggen, dat bet een utopie is, te den ken dat de geweldige verarming van de geheele wereld aan ons zou zijn voorbijgegaan, zonder een enkel spoor na te laten, dat wij van de enorme daling der koopkracht in geheel Europa niets zouden kebhen te lijden Wij hebben geleefd alsof er geen rlog ware geweest, sterker, alsof oorlog en zijn nasleep ons slechts rijkdom in den schoot hadden ge worpen. Terwijl we blijde zouden moeten zijn, als we, in acht nomend de vermindering van de geldwaarde, denzelfden stand zouden kunnen voe ren als voor den wereldoorlog, heb ben we ons levenspeil aanmerkelijk hooger opgevoerd. Dat moest zich wreken. We zijn verarmd, en het spijtig zijn, het moge vele il lusies verstoren, we hebben uit die verarming de consequenties te trek- i, willen we niet te eeniger tijd ir een faillieten boedel komen te staan. En de consequenties daarvan |Zal wel nieanand gaarne tegemoet zien. Wie nu meent dat hij met roe den wordt geslagen, bedenke dat bij dan met schorpioenen zou worden ge- 105 jeeseld. De Nieuwe Rott. Grt.: Het spreekt van zelf, dat een bui tgewoon belangrijk stuk als dit tdere studie vereischt, om er een lefinitief oordeel over te kunnen uit- Epreken. Er is ontegenzeggelijk in, id des Tel m '0HÓ: PïCI je[ vi'' geè dat ons aanstaat, al zal ook ten op- gisci zichte van die punten nog wel menige traag moeten worden gedaan. Er is iok in, waar ons gevoel van goede rouw zich tegen verzet hoe gaarne ahotl °°k zouden wenschen, dat it niet bet geval behoefde te wezen. Wat ons echter aangenaam treft in de nota is rt do eindelijke, ruiterlijke erkenning M van den ellendigen staat onzer finan- liën, en van de noodzakelijkheid om ot zeer forsche maatregelen over be taan. et Gentrum meent terecht o. i. - at er in de millioenen-nota iets wordt Zeer. s(: in J* „Alles tezamen genomen, is de Mil- ioenen-nota een stuk, dat wel van mnH ^00'° doortastendheid getuigt, maar «n verre van opwekkend beeld te lanschouwen geeft. De minister wordt gedreven, zoo- Js wij zeiden, door den eisch van harde noodzakelijkheid. Wij moeten uit de impasse der per- nanenfo en stijgende tekorten. Maar één ding heeft ons daarbij clroffen en wel, dat de minister p-toztinigingen niet ook op ander p.fk heeft gezocht, dan de boven- es(fDj [«noemde. tele ,.VerleJen iaar zeide de heer Colijn j)f: ae behandeling der Staatsbegroo- 'n2> dat de financieele omstandig- etfen er toe noopten, ook op de partementen van Defensie Ite he iningen. ponder dat zou men het beoogde Biet kunnen bereiken. {rjj opvatting vond bij velen in- 3aar ^ie velen zullen zich thans cfk; 1, ioleurgesteld voelen bij het le- bet1 der Milhoenen-nota". inis lof a a r Gr t. heeft onverdeel- ,iaar .dat evenwicht is al zoo geefs gestreefd. De plannen van er do Geer, waarin zulke h- Öen a Perspectieven geopend wer- i I- b>n scfaald- Da *<*- 5 SI S,p°l nu cmmaal ma' toe- ingegrepen; het peil der «ii K uding moet ccn eind naar j, worden gedrukt en erst op ii?p •aa niveau mag er over re o. ifrCn weer aan ophouw, hoo- iD[],' ailr» stijging van den levens ka worden gedacht. Wie den i °m zulke dingen te zeg- Bl'en sesn Sleden reuk; daar ■few Golijn en deze geliee- Bar°plnfi °t5 voorbereid zijn. Tcm 5 ,atc'r geslacht zal hen prij- F don moed hunner overtuiging He t Hui's gezin is een bijna tegen overgestelde meening toegedaan. Onder den titel: Dat offer niet, schrijft het blad: Vier middelen heeft de minister van Financiën daarvoor bedacht. Do staatsdiensten moeten worden ingekrompen. De sociale verzekering moet wor den herzien; d.w.z. versoberd. De salarissen en loonen moeten worden verlaagd. Uit nieuwe, indirecte heffingen, moet dertig millioen worden verkre gen. Geen woord intusschcn en geen poging tot opbouw. De geesel der werkloosheid teistert ons land: dezen winter zal het nog veel erger worden. En nieuwe werkloozen zullen er hij komen, naarmate de versobering in de openbare diensten haar beslag krijgt. Geen woord over werkverschaffing geen kunstmatige maar die aan ons volk, dat werken wil, al het werk waarborgt, dat hier /verricht kan worden. Wij blijven land en volk overleve ren aan de valuta- en andere con currentie van het buitenland. We zullen op deze manier onze renteniers behouden en het aantal armen voortdurend vergrootcn, echte armen, vermits do werkloozen in het vervolg onder Armenwet zul len vallen. Wat ook hard is, is, dat ons on derwijs voor een deel zal moeten uit sterven. Het zevende leerjaar van de lagere school gaat naar de maan, en aan nieuwe middelbare scholen zal geen subsidie meer worden gegeven. Het Volk pakt al onmiddelljik den toon, die bij een deel van het publiek ze ker inslaat, als het een beschouwing a£ dus begint: Wat de regeering thans aan be zuinigingen voorstelt in de toelich ting tot de staatsbegrooting, over treft alles, wat ook de zwartgalligste pessimist voor mogelijk zou hebben gehouden. De ambtenaarssalarissen. Van de regeeringsplannen inzake de ambtenaarssalarissen geven wij nog de volgende toelichting: „Wat do loonsverlagingen betreft, zal de eerste tien percent worden toegepast op alle salarissen, van boog tot laag. Do volgende, in 1925 toe te passen verlaging, zal echter niet automatisch plaats vinden De regeering is n.l. van plan, onmiddel lijk een algemeeno herziening van het be zoldigingsbesluit ter hand te nemen, ten doel hebbend, begin 1925 een zoodanige salarisregeling in werking te doen treden, dat het gezamenlijke bedrag der salaris sen de bovengenoemde vermindering be reikt. Zij doet daarbij afstand van het zoo sterk gecritiseerde denkbeeld van een gewijzigde regeling voor den z.g. stand plaatsaftrek voor ambtenaren en onder wijzers, doch wenscht in plaats hiervan de loonen der werklieden meer in over eenstemming te brengen met den plaat selijken loonstandaard. Voorts wenscht zij bij de herziening van de hoogste salarissen, n.l. die der Ministers en „enkele andere", de huidige bedragen met de volle twintig percent te verminderen. Overigens zal bij de herzie ning rekening worden gehouden met de mate, waarin voorheen de verhoogingen werden toegekend. Dit beteekent dus, dat de onrechtvaardigheid, die ten aanzien van vele hoogere ambtenaren is begaan, welker salaris tijdens de duurtegolf in veel mindere mate is verhoogd dandie der lagere ambtenaren, en ook in veel mindere mate dan overeenkwam met de stijging van de kosten van het levenson derhoud, niet ten tweede male zal worden begaan, doordien hun bij de algemoene rijzing sterk achter gebleven salaris niettemin met denzelfde percentage als dat der anderen zou worden gekort wiekt". Verhooging van den bieraccijns. In ons blad van gisteren is melding ge maakt van persberichten omtrent een plan van de regeering, o. m. den bieraccijns te verhoogen. In de Dinsdag gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel in Den Bosch heeft de heer Van der Ven daar ook van gerept; hij had vernomen, dat een be langrijke verhooging van den bieraccijns in bet voornemen van de regeering zou lig gen. In de drie Zuidelijke provinciën be staan, zoo zeide hij, ruim 200 kleine brou werijen; de verhoogde bieraccijns zou voor de meeste van die brouwerijen" den onder gang beteekenen. Hij stelde voor, aan de regeering te verzoeken, evenals in Duitsch land, een progressieve belasting toe te pas sen. De Kamer van Koophandel voelde voor dit. denkbeeld, doch besloot, eerst de voorstellen van de regeering af te wachten Bezuiniging bij de Posterijen. Opheffing en ver eeniging van kantoren. Het voornemen bestaat om met ingang van 1 October a.s. het post- en telegraaf kantoor te St. Michielsgestel en te Lei derdorp door een hulpkantoor te ver vangen en 't postkantoor en het telegraaf kantoor tot één kantoor te vereenigen. Verder is men voornemens, niet ingang van een nader te bepalen datum, over te gaan tot opheffing van het post- en tele graafkantoor le Beek en Donk, tot ver- eeriigmg van het postkantoor met liet tele graafkantoor te Venlo en tot terugbrenging van het post- en telegraafkantoor te Hees tot een bijkantoor van Nijmegen. De Nedsrlandsche Spoorwegen. Deberclassificatie. Naar wij vernemen, is de invoering van do 4de klasse standplaatsen bij de Neder- landscbe Spoorwegen voorloopig uitge steld. („U. D.)" Lasid- en Tuinbouw INTERNATIONAAL TUINBOUW- CONSRES. Dinsdagavond zijn de deelnemers aan het Internationaal Tuinbouwcongres door het gemeentebestuur van Amsterdam ont vangen in de zalen van Huize Couturier. Ter ontvangst waren aanwezig burgemees- Ier W. de Vlugt en de wethouders F. Wi- baut, S. de Miranda, E. Polak en dr. J. H. J. Vos. De burgemeester sprak de congresleden toe en heette hen namens het gemeente bestuur wolkom, waarna liij aldus ver volgde: „Het was een goede gedachte van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plant kunde,- trouwens geheel in overeenstem ming met het karakter van al haar werk zaamheden, om haar 50-jarig bestaan te vieren met een daad, speciaal om het te vieren mc-t deze daad. Wederopbouw is het parool van -onzen tijd. Herstel der internationale betrekkin gen, herstel van de samenwerking tusschen do volken, is hetgeen do wereld meer dan iets anders behoeft. En juist banden to versterken en nieuwe banden aan te knoopen, door samen te spreken over de vragen van tuinbouw en plantkunde is het doel van dit congres. Wederopbouw op het gebied der horticultuur, waarop ook door den wereldoorlog en de economische crisis, welke wij beleven, zoowel werd af gebroken, is het streven,, waartoe gij sa mengekomen zijt. Waarlijk, liet bestuur der maatschappij had haar jubileum niet waardiger kunnen herdenken dan door het bijeenroepen van dit congres. De Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde werd te Amsterdam opge richt; hier Ier stede is haar zetel. Amster dam was steeds een belangrijk centrum van haar werkzaamheden. Gec-n wonder, dat het gemeentebestuur met bijzondere belangstelling steeds haar groei gadesloeg en zich zeer verheugt, dat thans dit 50- jarig jubileum alhier gevierd wordt." Do congresvoorzitter, jhr. G. F. v. Tets, beantwoorddo de rede van den burgemees ter. Hij dankte het gemeentebestuur voor deze vriendelijke ontvangst en vervolgde aldus: „De stad Amsterdam is niet alleen be roemd als de hoofdstad van een land, waar de tuinbouw op voortreffelijke wijze be oefend wordt, maar ook omdat Amsterdam en de Amsterdamsche kooplieden zich reeds eeuwen lang geïnteresseerd hebben voor de tuinbouwwetenschap, voor park- architectuur en tuinaanleg. Het is een hoogst merkwaardig feit, dat verschillen de naties om beurten deu tuinaanleg in andere landen beïnvloed hebben. De oude Hollandsche kunstig aangelegde tuinen van de 17de en 18de eeuw, zoo vaak ge vonden bij de buitenverblijven aan de Vecht van oude Amsterdamsche families, werden in Engeland druk nagebootst en wanneer men ze bier heden ten dage aan treft, noemen de Hollandsche tuinlieden ze weer Engelsche tuinen". Nadat spr. nog een beschouwing had ge geven over den parkaanleg in de hoofd stad in den tegenwoordigen lijd, eindigde hij met de beste wenschen uit te spreken voor de stad Amsterdam. Daarna werd een film. vertoond van de jubileumfeesten in de hoofdstad. De dag van gisteren werd besteed met 'n uitstapje naar Boskoop en Den Haag. In Boskoop heeft men liet gezelschap op hartelijke, gastvrije wijze ontvangen en de bezoekers veel laten zien en leeren van Bostoop's wereldberoemde cultuur. In den namiddag heeft de afdeeling Boskoop van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde den excursiqnis- ten een noenmaal aangeboden, waaraan ook als gasten aanzaten de burgemeester van Boskoop, de heer Colijn, cn de wet houders. Aan dezen maaltijd zijn rede voeringen gehouden door den voorzitter der afdeeling Boskoop, den heer v. Noordt, den voorzitter van het congres, jhr. v. Tets, en den burgemeester van Boskoop. Daarna is het gezelschap, zeer voldaan over het bezoek aan Boskoop, in auto omnibussen over Leiden naar Den Haag gereden, waar de koningin en prins Hen drik het congres op het Huis ten Bosch een thee hebben aangeboden. Bij do ont vangst waren aanwezig de minister van binnenl. zaken en landbouw, jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck en de minister van buiten! zaken, jhr. mr. Van Karnebeek; voorts de verschillende gezanten van de landen, die op het congres vertegenwoor digd zijn. Dezen stelden hun landgenooten aan de koningin, en den prins voor; jhr. Van Tets heeft aan het vorstelijk echtpaar voorgesteld den secretaris van het con gres, dr. Sirks, den onder-voorzitter der maatschappij, baron Van Pallandt van Roozendael en den algemeenen secretaris van de maatschappij, den heer Mensing. Geruimen tijd heeft de koningin zich in de verschillende zalen onder haar gasten bewogen, en zich met velen hunner, vreemdelingen zoowel als Nederlanders, onderhouden, o.a. met prof. Bateson en prof. Daniël. Toen de koningin en de prins zich hadden teruggetrokken, waren de congressisten in de gelegenheid om door den uitgestrekten, schoonen tuin van het Huis ten Bosch een wandeling to maken. Daarna zijn de congressisten, zeer vol daan over den geheelen dag, naar Amster dam teruggereisd. iaeitasngd© ü©s*Ë©h$esB. Ongevai op een Nederlandsch stoomschip. Aan de „Tel." wordt uit Antwerpen ge meld: Op de Hollandsche stoomboot ..Slo- terdijk" waren gisteren voormiddag twee matrozen bezig de stoompijp te schilderen. Eenslclops brak een touw van de stelling op de pijp en beide mannen stortten om laag. De een kwam op het dek terecht ter wijl de andere in den.openstaa.nden kolen bunker viel. Eerstgenoemde, de 25-jarige Blinkendael uit Schiedam werd met gebro ken rechterarm en verwondingen aan het dijbeen opgenomen; de tweede, de 27-jari- ge Van Loenen uit Rotterdam met gebro ken rechtervoorarm en ernstige wonden aar het hoofd. Beiden werden in allerijl naar het hospitaal overgebracht. Door een pijl getroffen. Eenige dagen geleden werd te Amster dam een 17-jarige jongen door een pijl in het oog getroffen. Thans is gebleken, dat de punt roestig was, waardoor bloedvergif tiging ontstaan is, zoodat de waarschijn lijkheid groot is dat de jongen een zijner oogen zal moeten missen. De moeder heeft thans de politie in de zaak gemengd. Tragisch. Te Delft is een Hongaarsch meisje over leden, dat een jaar bij haar pleegouders vertoefde en aanstalten maakte, om deze week naar Budapest terug te keeren. Gasmeterontploffing. In de accumulato/enfaWiek Planté Lam mert."? en Co. aan de Molenbeekstraat te Arnhem, is gisteren de gasmeter met een geweldigen knal uit elkaar geslagen. In de fabriek en op de bovenverdieping zijn de ruiten gesprongen. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats, dank zij de omstandig heid dat om den gasmeter een houten kastje was geplaatst. Van den gasmeter bleef geen slak hee! De kracht van de ontploffing was zoo groot dat in een van de planken van het vernielde kastje een afdruk werd gevonden van het merk van den gasmeter. Vermoed wordt dat de meter lek was en dat zich gas daaromheen had opgehoopt. Hoe de ont ploffing is ontstaan is nog niet opgehel derd. Het spoorwegongeluk op het station Venlo. Naar aanleiding van het feit, dat eenige Belgische militairen hebben verklaard, dat het seinhuis te Kaldenkirchen was openge broken en de wissel van het z.g. doode spoor was verlegd, bericht de N. Ven! Crt. het volgende: Het is thans gebleken, dat het seinhuis niet gesloten was. De sleutel van de deur was in handen van de stationsautoriteit. Het seinhuis is dus niet opengebroken. De wissel op Venlo stond open, doch stond reeds, tengevolge van zorgeloosheid, in dezen stand va#den vorigen dag af. Hier uit volgt, zegt het blad, dat veeleer aan zorgeloosheid dan aan sabotage moet wor den gedacht. De bewuste 63 wagons stonden te Kaldenkirchen op het hellend gedeelte van het emplacement. Zeer waarschijnlijk is de ramp te wijten aan een kwajongens streek. Hot opruimingswerk op het emplacement te Venlo is thans zoover gevorderd, dat alle ernielde wagons zijn verwijderd en de draaischijf vrij is. De overkapping ligt nog op de lijn, doch ook deze zal spoedig ver wijderd zijn. De directie der Neder! Spoorwegen heeft Dinsdag de ruine in oogenschouw genomen. Branden. Tijdens een hevig onweder. dat gisteren morgen eenige uren boven Hollands Noor den woedde, verbrandde in de buurtschap Folken^gem. Schagen, de boerenplaats van en bewoond door J. Hoedjes. Door den groot-en afstand van Schagen, ruim 1 uur, kwamen de Schagerspuiten fe laat om den brand te blusschen. De wintervoorraad voor het vee ging met de plaats totaal verloren. Do familie was reeds op en kon zich dus tijdig redden. Gisternacht is de van ouds bekende boerderij staande aan den Hoek Langewijk te Dedemsvaart, eigendom en bewoond door J. Beute, in asch gelegd. De zoon van Beute die gelukkig bijtijds wakker werd, stelde direct met de andere huisgenooten pogingen in het werk om het vuur nog te dooven, maar alles tevergeefs. Het meeste huisraad en andere gereedschappen gingen in vlam men op. Bij den heer Pomp, die een gedeel te van het perceel bewoont en in motoren en rijwielen handelt, werd ook alles in asch gelegd. Verzekering dekt de schade. („Zw. Crt.") Tijdens het onweer, dat Dinsdagnacht boven De Reek bij Grave woedde sloeg de bliksem in den graanmolen van den heer F. van de Schans. Molen en woonhuis gin gen in de vlammen op. Alles was verzekerd. („Geld.") Arme cudjes! In den nacht van Dinsdag op Woensdag ontlastte zich boven Harlingen een herig onweder. De bliksem sloeg in ten huize van de 80-jarige oudjes, broer en zuster Dijkstra- De spiegel werd Aan splinters geslagen, schilderijen vielen van den wand en in de steenkast werden al 't porselein verbrijzeld. Ook werd de schoorsteen beschadigd. De oudjes zijn zoo geschrokken, dat zij hun gehoor kwijt zijn. „Hbld." Vechtende Raadsleden. In Bccholtz hebben twee raadsleden met mekaar gevochten. Een hunner kreeg een drietal messteken. De burgemeester maakte aan het-schandaal een einde. Oorzaak:" de politiek, met name de wethoudersbenoe ming. De inbraak in de pastorie te Velp. Het is de recherche van Velp gelukt na een uitgebreid onderzoek in deze duistere zaak licht te brengen. Zaterdagmorgen is door den rechercheur Huurman van Velp te Tilburg gearresteerd mej. M. V. die vroe ger eenigen tijd als huishoudster bij den eerw. rector te Velp gediend heeft. Dins dagmiddag heeft M. V. eindelijk een volle dige bekentenis afgelegd; de ledige trom mel is reeds teruggevonden, maar de effec ten zijn tot nu toe nog niet gevonden. M. V. heeft Zondag, terstond na de inbraak den effectentrommel door een smid te Arnhem laten openbreken. Deze smid heeft ver zuimd de politie hiervan in kennis te stel len. Diefstal bekend. Do timmerman J. Z. uit Lippenhuizen, dit» getracht heeft zich in een cel van de mare- chausséekazerne te Buitenpost te vergifti gen, is van het Diaconessenjuiis te Leeuwar* den naar het Huis van Bewaring aldaar overgebracht. Hij heeft bekend, zich to heb ben schuldig gemaakt aan diefstal van on geveer f 4000 aan bankpapier en effecten" uit de brandkast ten huize van den heer Gosses te Buitenpost. Hongerige inbrekers. Maandagnacht is er bij den heer IL, wonende aan den Rijksstraaweg te Ermelo ingebroken. Door het uitsnijden van een keukenraam zijn de dieven binnengekomen. Binnen zijn de, hebben zij zich te goed gedaan aan wijn, kaas, zoute en ingemaakte haring en grondnootjes. Zij hebben daarna de woon kamer doorzocht. In de garage hebben de heeren plaats ge< nomen in den auto, waar ze een pic-nic aan gericht schijnen te hebben. Per rijwiel van den heer H. en van diens echtgenoote zijn de inbrekers vertrokken. Er worden behalve deze fietsen etc. een plaid en enkele klei nigheden gemist. De heer H., die met zijn gezin boven sliep, heeft van de inbrekers niets gehoord. De politie heeft de zaak itf onderzoek. Bniitenl. Berichten De brand te Berkeley. 20 vermisten. Nadere berichten melden, dat bij den brand te Berkeley, 25 personen gewond zijn terwijl 28 personen worden vermist. De vlammen bereikten de poort van de univer siteit doch richtten geen schade aan in de gebouwen. Het ontstaan van den brand is te wijten aan de boschbranden, welke in verschillen de gedeelten van Amerika woedden, o.a. ook in de onmiddellijke nabijheid van Berkeley Door een hevigen Noordenwind werden de vlammen dermate aangewakkerd, dat wel dra een groot deel van de stad in lichte laaie stond. De plaatselijke brandweer was niet bij machte het herige vuur meester te worden ofschoon talrijke studenten en an dere inwoners ijverig assistentie verleenden Uit enkele naburige steden moest in allerijl hulp worden ontboden. Een aantal huizen werd door middel van dynamiet opgeblazen, ten einde uitbreiding van den brand tegen te gaan. Desniettemin werd een bebouwde oppervlakte van een kwart vierk. mijl geheel verwoest. Behalve een groot aantal deftige woonhuizen veiv brandden ook eenige handelsmagazijnen. Sommige kooplieden wisten een gedeelte' van hun inboedel in veiligheid te brengen. De opwinding onder de bevolking is zeer groot. Heb tooneel van den brand levert een jammerlijken aanblik op. Ook in andere plaatsen in California hebben deze bosch branden schade aangericht. Weer een roofmoord op een Nederlander. Uit Duisburg wordt aan de Tel. gemeld:! De Nederlander Van der Berg, die als pro curatiehouder bij een bank te Ratingen werkzaam was, is in éen bosch tusschen Ratingen en Seelbeck door eenige mannen angevallen. Ondanks hevigen tegenstand zagen de roovers leans den v-?er v. d. B. met een hamer zware verwond "gen aan zijn hoofd toe te brengen, waarna zij hem met een mes een doodelijken steek gaven. De moordenaars hebben het lijk daarna, beroofd van een horloge, een aktentasch en van een bedrag van ongeveer drie milliard mark. Het politie-onderzoek heeft tot lieden' nog geen resultaat opgeleverd. Tragfscffe gebeurtenis. Te Londen 'heeft gistei'enochtend een tra gische gebeurtenis plaats gegrepen. Maan dag werd het huwelijk voltrokken tusschen! den 40-jarigen burgemeester van Maldon in het graafschap Essex en de 25-jarigo dochter van zijn ambtelijken plaatsvervan ger. Het echtpaar was voornemens de witte broodsweken cp de Kanaal-eilanden door ta brengen en kwam gisteren op weg daar heen in de Britsche hoofdstad aan. De jong gehuwden namen hun intrek in het Hotel Cecil. Na aldaar gemeenschappelijk het ontbijt te hebben genuttigd, begaf het jonge paar zich naar zijn appartementen op de vierde' verdieping. Hier verwijderde de jougö vrouw zich gedurende eenige minuten. Toen; zij terugkeerde, lag haar man dood op de binnenplaats. Hij wa3 tijdens haar afwe zigheid uit het raam gevallen. Groote brand in het Schvvarzwald. In het dorp Wolferding in het Schwarz- wald brak in een zaagmolen een hevige brand uit, welks vlammen zich al spoedig mededeelden aan de helende gebouwen in' het geheel werden 26 woningen in do asch gelegd. Door den brand zijn ongeveer 100 personen dakloos geworden, terwijl do aan gerichte schade, naar de „Tel." meldt, wordt) geschat op een kwart millioen goudmark. Groote boschbrand in Amerika. Do „Liberté" publiceert een telegram uit San Francisco, volgens hetwelk alle bergen in de buurt van Samara gister nacht in brand stonden, ten gevolge waar" van duizenden personen gedwongen waren' hun huizen te verlaten. Honderden hui zen zijn verwoest. Men vreest, dat zetf kleine stadjes volkomen vernietigd zijn. Reeds zijn de steden Boy Spring en Jo-« hannisburg geheel afgebrand. Diplomaat bestolen. In den trein VintimilleMarseille is een diplomaat, die uit Boedapest naa? Frankrijk was gekomen om daar zijn va- cautie door te brengen, van zijn handya- lies, dat juweelen en effecten bevatte, lei waarde van 100.000 francs, beroofd. bestolene bemerkte den diefstal eerst, toon hij te Marseille aankwam. Vermoeden]* heeft de dief zijn slag geslagen toen trein door een tunnel reed.

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 3