u l Jaargang. WOENSDAG 5 f©23 No. 4-249 Uil 'e Séicbelve jONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling ftp Toi'Jpn 19 cent per week f 2.50 per kwartaal. Of Aponten 20 cent per week 12.60 per kwartaal. SVpost I 2.95 por kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- 77, teren betaling van 50 ct. por kwartaal, bij voor- ei Imrr Afzonderlijke nummers 5 ct,, met Geïllustreerd pbSd 9 ot. cti, lei „immer bestaat uit twee r. Ie"- Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen 1. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. 935 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II. DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel- Voor Ingezonden Mededeel!ngen wordt bet dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, 'huur en ver huur, koop en verkoop 10.50. nmTEHLAHP Italië. K.( 4 italiaansch grieksche ir»E f CONFLICT. ,et antwoord van Griekenland aan den Gezantenraad. regeering heeft Maandag- Franscben zaakgelastigde [woord-nota aan den gezantenraad antwoord worden de volgende Jn vastgesteld' levraagd wordt de instelling van een commissie van onderzoek, enquête in te stellen op Albaneesch wordt medegedeeld, dat ondanks Verzoekingen van de Grieksche leiten de moordenaar niet gevonden oorzaken van den moord niet zijn lerd. d vraagt, dat de gezanten- il zijn invloed zal doen gelden, om 9 noodzaken zijn eischen tot hcr- satisfactie in te trekken, riekenland verlangt de onmiddellij- uiming van Korfoe. Grieksche antwoord maakt geen van satisfactie en schadevergoeding Griekenland aan Italië zou geven jand met don moord, gezantenraad zou heden om 11 uur ering houden in verband met het gen antwoord van Griekenland. zitting van den Volkenbond. ieuwe Grieksche voorstellen. Jrieksch-Italiaansche kwestie kwam n reeds voor den Volkenhondsraad. Italiaansch9 gedelegeerde Giu- erst tegen middernacht zou terug- Italiaansche gedelegeerde in den ibondsraad, Salandra, stelde den gedelegeerde de vraag, of hij nieuwe voorstellen van zijn regee- lad te doen. Hierop zette de Griek- uk ifgevaardigde Politis, het standpunt ui rieksche regeering in een langdurige 7 liteen en besprak daarbij de afzon- punten van de italiaansche hij aan het Italiaansche ultimatum komen, dat de doodstraf voor do jen eischt, interrumpeerde Salan- et de opmerking, dat hij slechts ge- had, dat de nieuwe gezichtspun- elke, naar hij had vernomen, de i che regeering wilde te berde bren- j^j lier zouden worden uitgesproken en erhalvo niet kon vereenigen met een nzetting van het Grieksche stand- daar hij hier op vooralsnog niet nlïïoorden. president verzocht daarop den jeuke snij-E inter! ipron: cheri afgevaardigde de nieuwe voor iiidvfl zijner regeering schriftelijk in te 'ten,! i waarna de debatten werden on- ihjüjen. floop der desbetreffende debatten naar do „Tel." meldt, Politis de de schriftelijke voorstellen in: De Raad wijst een of twee neutrale enwoordigera aan om: door de Grieksche regeering reeds syangen onderzoek te controleeren; 'Hing te nemen in de commissie, naar de Grieksche regeering reeds i^JÖen Gezantenraad heeft voorgesteld, istandighedcn zal onderzoeken, wel de misdaad zijn voorafgegaan en Jidev de misdaad werd gepleegd; Raad benoemo een commissie, be- 3 uit drie hoogo rechterlijke ambte- ten Grièkschen, een Italiaanschen ;teulralen. bijv. den president van witsersche Bondsgerechtshof, of den van het Internationale Gerechts in 'bepaling van de schadeloosstelling Hoi' j0 ^r'ekscho regeering aan de fa- W"1 L Selroffenen te betalen zal heb- ü"e commissie zal zoo mogelijk te ptkljf" u'ioenkomen; Grieksche regeering verbindt zich b» ?witsersche bank een bedrag van Gos julioen lire te deponeeren, als ga- voor de betaling dor vast to stellen •Vergoedingen. tei sntei en ai' -50 31-: bedreiging van Griekenland, o ..Grazer Tagespost" uit Bel- meldt, heeft do Grieksche gezant de avische regeering een nota van ind overhandigd, waarin het me- 1J W® Volkenbond allo stappen n gedaan voor een vreedzame op- J van het conflict, doch dat Grie- wanneer deze stappen geen re- zouden opleveren, bereid is do lood'9lt Van ^en Griekschen slaat 'S met de wapenen te yerdcdi- Do houding van Mussolini In verklaringen, tijdens een zitting van den Italiaanschen ministerraad afgelegd, heeft Mussolini zijn leedwezen geuit over do houding van een deel der Engelsche pers ten aanzien van het GrieksckIta liaansch conflict cn nogmaals nadruk ge legd op do incompetentie van den Vol kenbondsraad in deze kwestie. Als de Raad zich competent verklaart, zal Italië uit den Volkenbond treden, bevestigde hij nog eens. In een interview van Mussolini met een correspondent van do „Daily Mail" zeide hij o.a.: Indien Griekenland de voorwaar •den van mijn ultimatum vervult en be taalt, zullen wij Korfoe ontruimen, Doch Griekenland zal er goed aan doen, spoedig te betalen, want do volgendo week zal de prijs hooger zijn. Ik ben niet van plan nog meer Grieksck gebied te bezetten of nog andere sancties toe te passen,tenzij do Grieken dwaas genoeg mochten zijn, Italiaansche onder danen of Italiaansche eigendommen aan te vallen. Het bericht uit Qriekscke bron* vol gens hetwelk het Armeensche weeehuis waarin kinderen onder het patronaat van den lord mayor van Londen waren opge nomen, beschoten zou zijn en kinderen zouden zijn gedood, is blijkbaar slechts verspreid, om in Engeland stemming te maken tegen Italië. Het bericht wordt thans in een telegram van den directeur van het weeshuis tegen gesproken, die mededeelt, dat de Italiaan sche autoriteiten de grootste voorkomend heid aan den dag leggen. De houding van Zweden. Het Zweedscho socialistische orgaan „Social-Demokraten" verneemt uit Gene ve, dat Branting heeft gedreigd, dat Zwe den, ingeval de Volkenbond niet in het conflict tusschen Italië en Griekenland in grijpt, zijn positie in den Volkenbond op nieuw aan een onderzoek zal onderwerpen In het telegram wordt het waarschijnlijk genoemd, dat wanneer de Volkenbond in gebreke mocht blijven, Zweden, Dene marken, Noorwegen, Finland, Holland en. Zwitserland zich tot een gemeenschap pelijke actie aaneen zullen sluiten. De bezetting van het Roergebied Geen stopzetting van het postverkeer. Het bericht, als_ zouden de Franschen het .postverkeer in het bezette gebied voor acht dagen hebben stopgezet, wordt niet bevestigd. Do aanleiding daartoo zal wel zijn geweest de stopzetting van het post verkeer voor Sinsen. Amerika. Achttienhonderd immigranten gedeporteerd Aan achttienhonderd immigranten zal toegang worden geweigerd tot de Ver- eenigde Staten, wegens het feit, dat de vier stoomschepen, dié hen vervoerden, de Amerikaanscho wateren enkele minu ten of, in één geval, seconden te vroeg binnenvoeren. Vrijdagavond waren de schepen aan het manoeuvreeren om gunstige posities in te nemen, teneinde, zoodra midder nacht voorbij was met groote vaart bin nen te stoornen en aldus hun tusschendeks- passagiers (e doen vallen onder de voor September toegestane aantallen. Door het sterke getij overschreden evenwel alle schepen de denkbeeldige lijn enkele minu ten vóór middernacht. Hun tusschendeks- passagiers vallen nu onder de quota, voor Augustus, die allo feitelijk uitgeput zijn. De autoriteiten te Washington hebben commissaris Curran geïnstrueerd, dat de toepassing-der wet niet kan worden ver slapt om de ongelukkige immigranten te helpen. BssitenS. iSerachfssi DE AARDBEVING IN JAPAN. De oorzaak van den brand. De oorzaak van de snelle verspreiding van den brand te Tokio is gelegen in het feit, dat de gasleidingen door de aardbe ving braken; het gas ontsnapte en vatte terstond vuur. Verwacht wordt, dat het aantal der te Tokio en Yokohama gedoode vreemdelingen kleiner is, dan het geval zou geweest zijn, indien de aardbeving niet in de vacanticseizocn was gekomen. Thans waren de meeste toeristen en ver scheidene ingezetenen naar de vacanlic- oorden gegaan, zooals Nikko en Karoei- zawa waar naar verluidt de aardbeving geen groote schade aanrichtte. Aangeno men wordt, dat ook het Britsch geznnt- schapsgebouw werd verwoest, terwijl de consulaten te Yokohama waarschijnlijk werden vernield door de springvloed of het vuur, maar cr is niets bepaalds be kend. Volgens den kapitein van hel stoomschip „iSliimio Marop", .uit Jokoba.ua aange- komen is de geheele stad een puinhoop; niet één heel gebouw is zichtbaar. De brand te Tokio verminderde Zondagmid dag vijf uur, toen zoo goed als niets braad baars in de stad was overgebleven. Ook het gebouw der Chineesche legatie is ver woest. A1W gevangenen, waaronder ook de onlangs gevangen genomen socialisten, werden vrijgelaten toen de gevangenis vlam vatte. Volgons mededeelingen van passagiers van het stoomschip „Korea Maroe" zijn slechts 40.000 menschen te Yokohama over gebleven. De rest is gedood of gevlucht. Een draadloos bericht meldt, dat meer dan zevenhonderd patiënten van het uni- versiteits-ziekenkuis werden gedood. De politie te Tokio schat, volgens een koerier, die te Tomioka aankwam, van waar draadloos kon worden geseind, het aantal verwoeste huizen te Tokio op 300.000 en het aantal slachtoffers op ■500.000. Een bericht, te San Francisco ontvangen, zegt, dat het keizerlijk paleis bewaakt wordt door een regiment infan terie, een bataljon genie en de keizerlijke garde. Het lot der vreem delingen. Volgens nadere berichten uit New-York is behalve de gebouwen van de Fransche en Italiaansche ambassades ook het Ame- rikaansche ambassadegebouw te Tokio verwoest. Volgens een Gentral News-telegram uit Sjanghai zijn^de Amerikaanscho consul to Yokohama en zijn vrouw bij de aard- heving gedood. Men gelooft, dat ook de Engelsche consul en ongeveer honderd andere buitenlanders het leven verloren hebben. De Britsche zaakgelastigde bevond zich op het oogenblik van de ramp niet te To kio en men gelooft, dat hij in veiligheid is. De Britsche consul te Yokohama is bij do instorting van het consulaat gedood. Lord Cürzon, die den Japanscken ge zant de diepste sympathie heGft betuigd, heeft hem verzekerd, dat de Britsche re geering alle hulp zal verloenen, waartoe zij in staat is. Central News verneemt, dat twee leden van het Japansche kabinet worden ver mist. Nog steeds Ioopen de cijfers omtrent verliezen aan menschenlevens zeer uiteen. Alle schattingen, zelfs die van de politie te Tokio, die van. een half millioen dooden spreekt, zijn natuurlijk onbetrouwbaar. To Tokio zijn, gelijk wij reeds bericht ten, plunderaars doodgeschoten. Deze plun deraars waren Coreanen. Er wordt ook melding gemaakt van levensmiddelenop- roeren. De politie vecht tegen oproerlin gen, waarvan er eenigo gedood zouden zijn. Troepen zijn naar de stad gevoerd om de orde te herstellen. Twee schepen met rijst zijn aangekomen Het zal maanden duren, alvorens de scha de aan de spoorwegen hersteld is en er van een normaal verkeer sprake kan zijn Te Tokio wordt de schade op 500 mil lioen pond geschat. De wederopbouw van de stad zal minstens twee jaar in beslag nemen. Volgens mededeelingen van een oogge tuige der ramp te Tokio stierven verscheid den vluchtelingen tengevolge van de hitte door den brand veroorzaakt. Er deden zich verscheiden gevallen van krankzinnigheid voor, de krankzinnigen sprongen in de rivier; talrijke lijken drij- ven in het water rond; Verscheidene bruggen stortten onder den last der tallooze opdringende vluchte lingen in. De parken zijn overvol. Do paniek bij het uitbreken van den brand was ontzettend, de vluchtenden liepen ouden, zieken, en kinderen onder den voet. Het ergste is Yokohama er aan toe. Daar heerschte anarchie en wanorde. De plaatselijke autoriteiten zijn niet tegen den toestand opgewassen. Mandagmorgen was de geheele stad in de.asch gelegd en de lijken liggen opge hoopt in de stratc-n. Verscheidene oorlogs schepen op de marine-basis Yokosoeka zijn in de lucht gevloegen. Te Tokio zijn 31 millioen schepel rijst in de pakhuizen verbrand, evenals 50.000 pikol ruwe zijde Do schade te Tokio wordt geraamd op 5 milliard yen. De opbouw zal twee jaar vorderen. Bij do ius tor ting van oen zomerhotel zijn 40 a 50 vreemdelingen omgekomen. Een veertigtal vluchtelingen uit Yokoha ma hebben de stad Shizuokana na vele moeilijkheden bereikt en bevinden zich in veiligheid. Het is nog steeds voor schepen onmo gelijk, cm de haven van Yokohama te be reiken, daar r.Dg telkens grondverschijnse- len plaats hebben. Het eiland Izoe voor de haven van Yokohama is geheel verdwenen Een der prinsessen van het keizerlijk huis is gedood hij het instorten van haar villa le Odawara. Twee andere prinses sen zijn gedood te Kamakoera. Maatregelen dor Japansche regeering. Do regeering neemt krachtige mcscitre- gelen voor de oplossing der drie groot- sche problemen, welke zijn voortgekomen uit de grootste ramp, welke in Japans ge schiedenis is bekend. Het eerste probleem is dat der voorziening van voedsel, onder dak en kleeding aan meer dan tweo mil lioen menschen te Tokio en meer dan een millioen in de andere steden en districten Er werden tot dat doel requisites inge steld. Het tweede probleem is dat van de handhaving der rust en orde te Tokio en andere steden, vanwaar reeds plunderin gen, geweldplegingen en wanordelijkheden worden gemeld. Voor dat doel werd de staat van beleg afgekondigd en anderë* militaire maatregelen genomen. Het derde probleem is de wederopbouw van de na tionale hoofdstad en andere steden, alsme de die van de. spoorwegen, telegraaf en telefoon, waarbij minstens een milliard pond sterling is betrokken. De liulp verle eni&g. Te Londen is een inschrijving geopend voor de sla'ohtoffers der aardbeving. China heeft reeds een aanzienlijk be drag naar Tokio gezonden. Goolidge heeft een oproep gericht tot het roode kruis om een half millioen dol lar in te zamelen en do Amerikaansche regeering treft hulpmaatregelen. Do con sulaire ambtenaren van de Vereenigde Staten in het Verre Oosten hebben op-. dracht ontvangen zich naar de geteisterde gebieden le begeven. De aanslag op den premier Te Peking wordt door berichten van scheepspassagiers bevestigd, dat graaf Yamamoto, de nieuwo premier van Ja pan, het slachtoffer is geweest van een aanslag, maar de bevestiging dat hij ver moord is, zooals het gerucht liep, bleef achterwege. Het hèet, dat de aanslag werd geploegd, toen de premier do vergadering van do vlootclub bijwoonde, doch het snel le optreden vaft de hem vergezellende vrienden verijdelde het doel van den aan valler BINNENLAND Het Doorluchtig Episcopaat ten Paleize. Naar wij vernemen, zal Donderdag 13 Sept. a.s. te halfdrie des namiddags H. M. do Koningin in plechtige audiëntie te Haren paleize te 's-Gravenhage ontvan gen het Doorluchtig Episcopaat der Ne- derlandscho Kerkprovincie, alsmede Z. D. H. Mgr. Mich. Vuylsteke O.P., Apos- toiisch Vicaris van Curacao. R. K. Universiteit. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de plechtige opening der R. K. Universiteit hoogstwaarschijnlijk zal plaats hebben op Woensdag 17 October a.s. Nadere bijzonderheden over de opening zullen te zijner tijd na-der worden bekend gemaakt. Nieuwe Kamerleden. In de heden gehouden openbare vergade ring van het Centraal Stembureau zijn be noemd verklaard tot lid <ler Eerste Kamer de heer P. J. J. de Wit te Helmond ter voorziening in de vacature ontstaan door het bedanken voor zijn benoeming door mr. A. F. O. van Sasse van Ysselt; tot leden der Tweede Kamer de heer A. J. Loerakker te Schoten, ter voorziening in de vacature entstaan door het overlijden van den heer A. Moerel en H. A. Leenstra te Hasker- horne ter voorziening in de vacature ont staan door het bedanken van den heer H. Colijn. Geen periodieke verhoogingen. Naar „Het Volk" verneemt, is bij de Cen trale Commissie van Overleg een schrijven van de Regeering ingekomen, waaruit blijkt dat de Regeering voornemens is allo perio dieke verhoogingen stop te zetten. Wethouders-verkiezing. Uit allo gemeenten komen berichten omtrent wethoudersbenoemingen. Wij nemen er enkele van op. In Amsterdam zijn do aftredenden herkozen en is als zesde wethouder be noemd de heer Ed. Polak. De gemeenteraad van Rotterdam heeft benoemd de heeren A. do Jong (A.- R.), F. L. D. Nivard (R.-K.), mr. A. van der Hoeven (C.-H.), A. W. Heykoop (S.- D.) on A. B. de Zeeuw (S.-D.). Door den gemeenteraad van Utrecht werden tot wethouders benoemd do liee- rcn dr J. F. J. ten Berge (aftr. R.-K.), A. H. Smulders (R.-K.), G. Serton (V.- B), mr. J. J. do Waal Malefijt (A.-R.) en G A. E. B. Meijer (V.-B.). In do Raadsvergadering to Gouda werden tot wethouders benoemd de hee ren A. J. IJsselsteijn (V.-B.), aftr., L. F. .T. Lafeber (S. D. A. P), C. Koemans (R.- K.) en P. D. Muylwijk (A.-R.) Niet her kozen is dr. A. C. A. Hoffman (R.-K.). Te Delft zijn herbenoemd de aftre dende v. elhouders, de hoeren dr. R. Span jaard (V.-B., S. P. Baart (S.-D.), J. Brink- NET VOORNAAMSTE NIEUWG. BUITENLAND. Het Grieksche antwoord aan den Ge zantenraad. Nieuwe Grieksche voorstellen. Griekenland is niet bang voor Mussolini Achttienhonderd immigranten uit Ame rika geweerd. Nadere bijzonderheden over de aardbe vingsramp in Japan. Vele vreemdelingen omgekomen. BINNENLAND. De Koningin te Amsterdam. Het Ned. Episcopaat ten paleize. OMGEVING. Wethouders-verkiezingen. Koninklijke man (A.-R.) en H. L. M. v. d. Feyp (R- Kath.). Te Hilversum zijn tot wethouder ge kozen de heeren Alessie (R.-K., Kuyper (A.-R.) en Bakker (V.-B.). Tot wethouders te Schipluiden zijn gekozen de heeren S. v. d. Eyk (C.-H.), en J. A. v. d. Krogt (wild R.-K.) De heide aftredende wethouders behooren tot de R.-K. Staatspartij. In de te Delft gehouden Raadsverga dering werd het reeds door ons gepubli ceerde voorstel van B. en W. in zake liet verstrekken van een extra-uitkeering aan de werkloozen ter gelegenheid van het re- geeringsjubileura, met algemeeno stemmen aangenomen. UIT DE OBSGEWIKG WOUBBUGGE. Gemeenteraad. Voorzitter: de burgemeester. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent met geheet. De leden leggen de vereischte eeden af; de heeren Boot en Wisman de belofte. De Voorzitter wenscht de gekoze nen geluk en hoopt, dat zij hun eed of belofte getrouw' zullen zijn en spreekt den wensch uit, dat ook de onderlingo ver standhouding goed zal zijn. De heer Wisman meent de tolk der Raadsleden te zijn, als hij den Voorzitter dank zegt voor het woord, tot hen gespro ken en wekt op in gedachten te houden, dat ons ja, ja moet zijn, en ons neen, neen! De V o o r z. deelt een paar ingekomen stukken van Ged. Staten mede en het verslag der gemeente dat bij de leden is rondgegaan. De heer Boot maakt de opmerking, dat hij het verslag nog niet heeft ont- vangen. De heer V a n D a m spreekt den wensch uit dat de politie dat verslag bij de leden bezorgen zal en na een week weder af halen, dan kan niemand overgeslagen worden. De Vo or z.. wil daaraan wel gevolg geven. Benoeming van twee wethouders. In de vacature-Wisman wordt dezo herkozen met 4 stemmen; op de heereü Boot, Van Dam en Licverse waren elk één stem uit gebracht. Vacature-Lievcrse. Ook deze werd her kozen met 5 stemmen; op de heeren Do Vetten en Van Leeuwen waren ieder één stem uitgebracht. Beide heeren nemen hun benoeming aan. De heer Wisman wil eerst nog me- moreeren den strijd die aan deze ge meenteraadsverkiezing is voorafgegaan. Hoewel hij op de ingeleverde lijst der A.-R Kiesvereeniging nummer drie op dio lijst verkreeg, hij toch de meeste stemmen op zich had vereenigd; wees daarna op de partij-Boot. Had deze zoo actief geweest om een tweeden candidaat op haar lijst te plaatsen, dan had zij, door het grootste overschot, een tweede lid in den R.aad ge had. Nu profiteerde de A.-R. Partij daar van. Spr. herinnerde, dat hij niet alleen door de leden der A.-R. kiesv. was gekozen maar ook door ingezetenen der andere partijen, die voor hem geijverd hadden. Hij wilde dit van dezo plaats memoreeren en hun dank zeggen voor 't vertrouwen, in. hem gesteld. Ook bracht spr. in herinne ring wat door de A.-R. in het vierjarig tijdperk was verricht; o.a. verbetering po litiewezen, waterleiding, particuliere wo-* ningbouw, uitvoering Arbeidswet, verbete ring wegen, waardoor het verbod voor don weg te Ofwegen door Ged. Staten werd opgeheven; dat de huurleidingon, electri- citeit afgekocht konden worden, vloekver- bod voorgesteld, al is dit niet tot stand gekomen; do autobus, waardoor ons dorp uit haar isolement is verlost. Ook de an dere leden hebben daartoe medegewerkt en vooral do Voorzitter, die hij van deza plaats daarvoor dank zegt, en hij hoopt, onder Gods hulp .degenen, die op hem

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 1