weede Blad De Koninklijke Koopman. Ril IS 5J,I ■|i| wit» 2- 2- ■Si Misdag 29 Augustus 1923 CDZ LEIDSCHE VROEDSCHAP. )0 laatste zitting. Rood of rose? Een afscheid. li de laatste zitting zijn vele zaken zeer afgehandeld. o en W. zagen hun voorstellen aan- omen, al was 't meer dan eens maar op ïwas^ê stemming bij de benoeming een gemeente-ontvanger opvallend tea slotte is no. 1 er met een ge- meerderheid gekomen. Of de leden een verschillend inzicht hadden in [eerdere of mindere bekwaamheid en niktheid der candidaten. Deze veron- Hling, hoe logisch ook, lijkt naïef dengene, die den loop dezer benoe mt' meer van nabij heeft kunnen -]aan. No. 1 was Ghristelijk-Histo- h no. 2 Anti-Revolutionair; er waren Bri; der twee candidaten uit bet Leidsche [lenarencorps. En r.u willen wij wel iven. dat meerdere leden zich bij Leuze hebben laten -deiden door de ig: wie is de bekwaamste en gescliik- liaar. wij willen het verder de '61 t zelf laten denken. )t onbewoonbaarverklaring -ging, wal eft de woningen in de Meisjespoort,niet maar onder den hamer door. En de r^tio was o.i. gemotiveerd; wij zijn de proken woningen gaan zien en werke- ie zijn o.i. niet zoo slecht. De betrok- eigcnaars zouden bij een eventueel pp°op Ged. Staten wel eens succes ien liebben, dunkt ons. ,ei scheelde niet veel, of een voorstel, hel drukken van een catalogus aan tyassenaarschen drukker te gunnen, le houden, ten einde te zien of het in iden ook niet zoo goedkoop zou gaan, aangenomen. Minder bijval had oen ig, om den bezoekers van De Lakenhal vollen kostprijs voor de catalogus te i belalen. De heer Wilbrink kreeg bij zijn opposi- legen het voorstel van B. en W. inzake verordening, regelende het havengeld, el veel medestanders o.i. gedeeltelijk n gevolg van het feit, dat de Raad zich iel zoo gemakkelijk in deze aangelegéheid i inwerken, on het óók daarom maar I veiligst achtte mee te gaan met B. W. Er wprd nog een en ander gepraat over - noodgedwongen inkrimping van openbaar vervolgonderwijs. Aan de ordo kwam daarna het voor- lel van B. en W. tot beschikbaarstelling ut gelden ten behoeve van het verleenen ia maatschappelijke hulp bij ziekte. *8 De heer De Lange toonde zich bij de Irijding van dit onderwerp nog eens in a oude kracht om de zaken princi- at (e bezien en ook aldus te beoordee- i; maar niet altijd zonder de dingen wat le zwaar te tillen. Zoo konden aandag begrijpen zijn verzet tegen het it. dat niet het Burgerlijk Armbestuur, aar de Geneeskundige Dienst zal lièbben it to maken, wie er bij ziekte voor maat- banpolijke hulp in aanmerking komen, aar om te spreken van rood of rose Zal b.v. Raadsleden als den wethouders lol? en v. d. Lip wel vreemd zijn geweest ich nog in de laatste zitting te hooren in- eelen bij de rooden of rosen! Wij voor ons hebben vertrouwen in het Bleid van den directeur van den Genees- nndigen Dienst en zijn er niet bevreesd öor dat hier een eerste stap wordt gezet P eer. wog _die tot geldverspilling móet IoidcL Trouwens, de Raad is er toch ook og altijd. Integendeel, wij meenen, dat lier wordt tegemoet gekomen aan maat- I chappelïjko behoeften, zonder administra- {JJieven rompslomp of bureaucratisch gedoe De burgemeester heeft ten slotte afscheid nomen van de scheidende Raadsleden, in bijzonder van de heengaande sympa- licko wethouders Bots en van v. d. Lip en den eveneens respectabelen oud-wet houder De Lange. Bij het afscheid, gericht aan mr. v. d. Lip, was de voorzitter zeer onder den in druk, zóó zelfs, dat het spreken -hem 'n oogenblik moeilijk viel. De vriendschappe lijke gevoelens voor den scheidenden wet houder schenen onze burgemeester hier te beheerschen. In wethouder Bots zien wij heengaan een man, die, nobel van karakter, hoog staand in plichtsbesef, voorbeeldig in héél zijn levenswandel, den wethouderszetel waardig en met eere heeft ingenomen. De lieer v. d. Lip is eveneens geweest een wet houder, zooals er niet velen zijn te vinden. Met even gróote bekwaamheid als kracht, inet ernst en toewijding heeft hij de ge meente mee helpen besturen. De heer v. d. Lip bevindt zich in de ge- lukkigo omstandigheid, dat hij betrekkelijk nog jong is en zijn heengaan als wethou der, hoe betreurenswaardig ook voor de gemeente, opent vqor hem persoonlijk het perspectief van, laten we hopen, nog een groot aantal jaren, vrij van zorg voor de gemeente, met de aangenaamste herinne ringen Wethduder v. d. Lip, wijzend op die om vangrijke taak van een wethouder in deze gemeente, zinspeelde op de te lage jaar wedde. En inderdaad deze (2500 gld.) is ook niet aan den hoogen kant. Daarentegen is de pensionneering (na 10 jaar wethou-? derschap is dit vol, n.l. 1250 gld.) niet zoo laag, zéker niet relatief beschouwd, n.l. in verhouding tot do jaarwedde. Als de nieu we Raad eens 'n poosje op dreef is, dus kennis heeft kunnen nemen van de wet houderlijke taak, dan mag zij de wethou derssalaris-kwestie wel eens bekijken! Met een speciaal woord nam de burge meester ook afscheid -van den oud-wet houder, den heer De Lange. Een verdiende hulde! Dit afscheid was wel tragisch Do heer De Lange heeft immer Yeel en serieus gewerkt voor de gemeenschap; heeft nog werkenslust, maar zijn gezond heidstoestand belet hem, zich nog langer te gevenhij wil wel, al zou het zijn ten koste van offers, maar kan niet meer Met den lieer De Lange gaat heen een der beste Raadsleden, di.e wij hebben ge kend. Een man, dio bij besprekingen en beraadslagingen nimmer zichzelf zocht, maar het oog steeds richtte op wat hij naar zijn beginsel en eerlijk inzicht in het algemeen belang achtte 1 die wist te spreken, waar het pas gaf, zonder tot de veelpraters to behooron, d.ie ook wist te zwijgen, als anderen moesten spreken of hadden gesproken die groote bekwaam heid paarde aan een groijte, ja helaas soms te groote conscientieusheid. De andere vertrekkende leden waren nog kort lid van den Raad. De Kath. Raads fractie zal niet meer onder haar leden tel len, behalve den heer Bots, de heeren Bis schop en Stijnman. Wij zijn er van. over tuigd niet verkeerd te zijn ingelicht, zoo wij neerschrijven, dat do overblijvende Raadsleden aan do samenwerking met deze heeren de meest aangename herinne ringen hebben. BINNENLAttD Het jubileum van de Koningin. Het huldeblijk, dat de bijzondere vrij willige landstorm aan de Koningin zal aanbieden, bestaat uit een in vijf deelen gebonden album, waarin voorkomen 30,000 handteekeningen van vrijwilligers en vac leden der landstorm-commissies. Het eer ste deel bevat: de opdracht van den bijzonderen vrij- willigen landstorm, de oorkonde van aan bieding, de handteekeningen van de na tionale landstormcommissie, een historisch overzicht van het ontstaan en de ontwik keling van het instituut, een kaartje, aan gevende de grenzen van de landstormver- banden. de handteekeningen van do korp sen motordienst, vaartuigendienst en spoorwegdienst en de handteekeningen van de vrijwilligers uit de verbanden Fries land, Groningen, Drenthe, Yollenhove, Twente en De IJssel. De overige verbanden zijn verdeeld over het tweede, derde en vierde deel; deze bevatten eveneens de handteekeningen van de vrijwilligers. Voor de handteekeningen van de vrijwilli gers van elk verband zijn die van de leden der gewestelijke commissie in het verband geplaatst, waarboven het wapen van de provincie, c.q. de wapens van drie belang rijke plaatsen in het verband. Het vijfde deel houdt in een verzameling foto's, welke op den bijzonderen vrijwil- ligen landstorm en op do vrijwillige land stormkorpsen motordienst, vaartuigen- dienst en spoorwegdienst betrekking heb ben. Do aanbieding zal plaats hebben op 6 September ten Paleize te Amsterdam, waarbij de voorzitter der nationale land- slormkorpsen, do heer L. F. Duymaer van Twist, lid van de Tweede Kamer, de ge voelens van den bijzonderen vrijwilligen landstorm jegens Hare Majesteit en Haar Huis zal vertolken. De deputatie, welke hierbij zal tegen woordig zijn, wordt gevormd door de leden der nationale landstorm-commissie, 80 le den van gewestelijke commissies en 20 vrijwilligers van verschillenden rang. Hedennamiddag zal do Koningin te ha ren Paleize in het Noordeinde in Den Haag, tusschen 3 en 6 uur, da gezanten van Frankrijk, China, Polen, Engeland, den Pauselijken Stoel, Brazilië, Tsjeclio- Slowakije, Griekenland en Hongarije ont vangen tot het aanbieden aan H. M. van geschenken of eigenhandige brieven van gelukwenschen van de door hen bij Hr.Ms. hof vertegenwoordigde souvereinen of staatshoofden. De leden van do Eerste Kamer, die, ge lijk vroeger is gemeld, Zaterdagochtend 1 September om half-elf door de Koningin officieel en ceremonieel zullen worden ont vangen ter aanbieding van een adres van gelukwenschin". zullen zich, volgens vroe ger door de Kamer genomen besluit, en corps naar bet paleis begeven. Zij zullen zich om 10 uur bevinden in het gebouw der Eerste Kamer aan het Binnenhof en van#daar in auto's naar het paleis rijden. Het uur, waarop de Koningin den 5den September uit Den Haag naar Amsterdam vertrekt, om daar haar intocht te houden, is vastgesteld op des middags te 12 u. 33 min. vanhet station Hollandsche Spoor. Alle dames en heeren van de hofhou ding, die mot de Koningin meegaan naar Amsterdam, vertrekken tegelijkertijd, te weten twee hofdames, twee dames van de Prinses, de chef van het Militaire Huis der Koningin, de grootmeester van Hr. Ms. Huis, de directeur van het kabinet der Koningin. Hr. Ms. particuliere secretaris, do kamerheer-ceremoniemeester, een ka merheer, twee adjudanten en twee ordon- nance-officiercn van H. M. de Koningin en twee adjudanten van den Prins. Opening Staten-Gcneraal. De Koningin zal Dinsdag 18 September persoonlijk het nieuwe zittingsjaar der Staten-Gencraal openen De prijsverlaging der sigaretten. Een gezamenlijke actie. "Waar de prijzen in den' laatsten tijd tel kens veranderen, hebben i%do tien grootste fabrieken vier uit Den Haag; drie uit Amsterdam, een uit Eindhoven, een uit Rotterdam en een uit Londen besloten om: a. een zoodanig controle-systeem in te voeren, dat de herkomst harer merken is na to gaan; b. collectief de levering te onthouden aan die verkoopers, door wie de sigaretten be neden den bandcrolleprijs worden ver- kocht; c. een zwarte lijst aan to leggen van firma's, aan wie op grond van het vorig artikel niet mag worden geleverd; d. zichzelf te verplichten tot liet beta len eener hooge boete wanneer leveranties geschieden in strijd met deze bepalingen; en e. deze regeling dadelijk in werking te doen treden. „TeL" Gemengde Berichten. Doodelijk ongeluk. Een zoontje van den landbouwer N. te Wassenaar had het ongeluk van een wa gen te vallen door het op hd slaan van het paard. In het ziekenhuis te Leiden is het ventje aan de gevolgen overleden. Na gebruik van een slaapmiddel overleden. Te Aardenburg is 'n 83-jarige weduwe overleden na gebruik van een slaapmiddel namelijk veronal. Fen uitgebreid onderzoek is gaande in hoóverre er aanleiding is, om tegen dengene, die het veronal verschafte, een 'gerechtelijke vervolging in te stellen. De moordaanslag in den trein bij Bentheim Het lijk van den heer Ruben, het slacht offer van den moordaanslag in den trein bij Bentheim, is gisteren naar Winterswijk vervoerd, alwaar hf fc ter aarde zal worden besteld. De toestand van mevrouw Ruben is iets beter. Het dochtertje is er echter nog ern stig aan toe. Omtrent den toestand van het dochtertje van den heer R. verneemt de „Tel.", dat deze van dien p.ard is, dat de patiënte alleen langs kunstmatigen weg kan worden gevoed. Een auto geslipt. Op het Spui te Amsterdam reed gisteren morgen een auto. in de riohtipg van het Rokïn. Bij de Kalverstraat kwam een sleeperswagen uit die straat het Spui op in de richting van den Singel. Doordat deze wagen den bocht nog al groot- nam, en voor de lunchroom Ledeboer een wagen met lad- ders stond, was de chauffeur genoodzaakt zijn vaart te minderen. Door de gladheid van het asphalt als gevolg van den regen slipte de auto en sloeg tegen den sle »peri- wagen, om daarna met den ladderwagen in aanraking te komen. De carrosserie van de auto werd ernstig beschadigd en een der ruiten brak. Ooor de glasscherven werd de passagier, de hoofdcommissaris van politie de heer A. J. Marcusse aan gelaat en lin kerhand verwond. Hij begaf zich te voet naar het Binnengasthuis, cm zich daar te laten verbinden. Te voet begaf hij zich daarna naar het hoofdbureau van politie. Poging tot doodslag. Te Tiel is onder sterk geleide gevanke lijk uit Buren binnengebracht H. B., aldaar verdacht van poging tot doodslag. Hij moet Zaterdagavond getracht hebben J. van S. te verdrinken. Hij is in het huis van bewaring ingesloten. Vergiftigd regenwater. Bij den arbeider W. V., te Wirdum, is het water in den regenbak vergiftigd. Ge lukkig beeft de vrouw des huizes vroegtij dig bemerkt dat er iets aan het waterman- keerde, anders hadden de gevolgen voor het "uit vier personen bestaande gezin zeer ernstig kunnen zijn, daar loodwit was ge bruikt. Een 68-jarige arbeider heeft bekend de laffe daad te hebben gepleegd wegens een burenkweslie Brandstichting. In de villa Graaf Florislaan 4 te Hilver sum, bewoond door de familie De Wit, ont stond Maandagavond brand. Doordat de brandweer spoedig ter plaatse was kon de brand worden beperkt tot een zolderkamer die diende tot bergplaats, welke echter ge heel uitbrandde. Verder kreeg het pand veel waterschade. De brand bleek te zijn aangestoken door liet 19-jarig dienstmeisje, dat bekende haar daad in drift gepleegd te hebben. Het meisje werd daarop in arrest gesteld Nader wordt gemeld dat er hier niet van wraakneming sprake is, doch dat het meisje in overspannen toestand verkeerde. Honger of grenzelooze brutaliteit. Aan de grens te Diergaarde, gemeente *Eeht, werden door een twintï'gtal onbe kende Duitschers de aardappelen gerooid en meegenomen. „Msbd.' Een meisjeshandelaar gearresteerd. Aan het station te Wezel heeft de politie een mijnwerker gearresteerd die -het be roep uitoefendo van meisjeshandelaar. Hij was juist bezig, een meisje uit Emmerik na-ar Holland over te brengen. Volgens rijn eigen bekentenis zou hij reeds 50 jonge meisjes naar Holland gebracht 1 ebben. Een oplichter. Zaterdag hield zich in hotel Knaapcn te Geldrop een persoon op, die voorgaf te hce- ten dr. Giesen Jr. uit Amsterdam. Hij gaf zich uit voot Belgisch journalist. Den ge- heelen dag ma-akle het heerschap goeden sier, wat ten slotte de aandacht trok, zoo dat men de politie waarschuwde. Na een kort onderhoud met den vermeenden jour nalist bleek al dadelijk, dat men hier te doen had met een zekeren v. d. Scli. uit Tilburg, die juist uit de gevangenis in Duitschland was ontslagen. Nadat een deel van de gemaakte verteringen door hem in Marken was betaald, werd hij vrijgelaten, Inbrekers op het pad. Deventer en omstreken worden op het oogenblik onveilig gemaakt door eenige inbrekers, die een groote activiteit aan den dag leggen. Zij hebben in een tweetal hui zen in de buitenwijken ingebroken en be dragen aan geld ontvreemd. Bovendien is getracht, de deur van de R. K. Kerk aan den Zwolschen weg te forceercn, hetgeen echter niet gelukte. Een poging, op heb landgoed „Het Schol" onder Wilp binnen te dringen, had evenmin succes. Van de daders is tot nu toe geen spoor. Anarchistische propaganda. In de Utrechtsche bladen was aangekon digd, dat Maandagavond in Tivoli een ver gadering zou worden gehouden tegen het Regeeringsjubileum, onder de zinspreuk:' „De feesten gaan niet door". Achteraf bleek, dat de directie van Tivcli de zaal voor dat doel niet wenschte af te staan, terwijl ook' ersohillende andere zalen te Utrecht ge weigerd werden. Er zat dus niets ander3 op, dan de meeting maar in de open lucht te houden. Maandagavond werden in do stad daarom biljetten uitgereikt, waarin het publiek opgewekt weid om te 8 uur in do Kruisstraat te komen, teneinde daar in de ópen lucht een samenkomst te houden. Zoo kwam het, dat om -en bij dien tijd een groote menigte zich in de Kruisstraat ver zameld had. De heer Boeke, uit Bilthcven, beklom een hek en ving aan van deze standplaats de menigte toe te spreken. Dc politie, die het eerst óp zijn beloop had gelaten, voelde zich nu genoodzaakt handelend in te grijpen. De samenscholing had een dusdanig karakter aangenomen, dat het verkeer absoluut belemmerd was, en langs een anderen weg moest doorgaan. Daar de heer Buekc weigerde op te houden met spreken, werd hij gearresteerd en naar den politiepost Wittevrouwensingel over gebracht, om even later naar het hoofdbu reau aan de Ganzenmarkt gebracht te wor den. De heer F. Coenders meende evenwel het werk van den eersten spreker te moeten voortzetten, doch ook hii werd gearresteerd Het publiek paf cemgszins van zijn onge durigheid blijk, zoodat de politie, nog ver der bij heb schoonvegen der 'straat- neaen arrestanten, w. o. eenige vrouwen, maakte. Er werd gecolporteerd met anarchistische lectuur, o.a. met ..De Spelbreker", waaraan evenwel spoedig een einde gemaakt, werd. Dén geheelen avond bleef het on de Bilt- straat rumoerig, en moest de politic het pu bliek tot. doorloopen aanmanen. De arres tanten kwamen deels denzelfdcn avond, deels gistermorgen vrii. 'TT. D.) Eene officieele vergissing. Men schrijft nit Cuijk aan de „Geld.'-: Eenige dagen geleden kon men in de nieuwsbladen lezen, dat door Ged. Staten van Noord-Brabant was benoemd tot lid der commissie van aanslag voor de Rijks- inkomstenbelasting de heer C. Hengst. Do benoemde was in leven burgemeester der gemeente Boxmeer, doch sinds meer dan een jaar overleden, terwijl destijds 9 reeds de nieuwe burgemeesters de heer Verkuijl als lid der commissie was aangewezen. Gemoedsbezwaren. Men schrijft aan „De Tijd": Van de militaire hulde-dcmor/stratie, Maandag voor de Koningin gehouden, te Den Haag, had Zaterdag de voorbereiding plaats. De troepen begaven zich -toen reeds naar den Ruigenhoek, om het terrein te verkennen, enz. Bij deze gelegenheid heeft de algemeene bevelhebber tot de soldaten gezegd: wie gemoedsbezwaren heeft tegen de huldiging van H. M., kan dit nu vrijelijk te kennen geven. Hierop traden 18 jagers, 22 grenadiers en 4 sergeants uit het gelid, die dus kon den thuisblijven. Twee dier grenadiers moeten later weer tot andere gedachten zijn gekomen. Maanrcgcnboog. Maandagavond is te Rotterdam niar de N. R. Crt. meldt, de zeldzaam voorkomen de Maanregenboog te z/en geweest. In het N.W. teekende op den achte" grond van een bui, met weerlicht verschijnselen, do boog zich zeer helder af ten 11.25; zelfs was ten 11.28, hoowel zwak, ook de seed, boog, een paar minuten zichtbaar. Do lioofdboog vertoonde ook, vooral aan do bovenzijde, eenige kleuren, wat zeer zeker FEUILLETON SC) (Nadruk verboden). Dat raadsel moet worden opgelost, r, riep Edmondo. Gij zult niet kalm "ff dochter naar het altaar laten voeren, liet duister is opgehelderd dat over Roberto's gave ligtGij zult Almachtige hemel! kreet Lauretta, en i band, waaraan misschien nog- het van den armen Gregorius kleeft dozen band geeft mij de man, met wien fc moet huwen, als bruidsgeschenk? Ik zal doen wat mij goeddunkt, viel de markies hem geprikkeld in de rede, ',oud er niet van mij mijn handelingen laten voorschrijven, bewijs mij eerst, -'piorina, wendde hij zich tot Eva, dat ••oze armband gestolen goed is, en kunt dat, neem hem dan terug en zv-ijg! 71"1 schoonzoon zal ik later de zaak mee ooien en hem aanraden naar den oor sprong van zijn geschenk te vorschen, in Paals van argeloos een veel te hoogen CriJS Voor gestolen goed te betalen. Voor aet oogenblik verbied ik u over dit voor- 8 ook nog maar een enkel woord te spre m. ^oor dat iemand nog een woord kon wn 1k wert* ''e deur geopend en meldde k'r "odiendo de komst van meester Hil- teeni ^em onmiddellijk binnen ko- ^ep do markies levendig, dan heb ben wij juist den getuige dien wij noodig hebben. Meester Hiller tracl binnen. Ook hij was in feestgewaad; een onderkleed van "zwart laken omsloot zijn gestalte, daarover droeg hij een bruin fluweelen-mantel, rijk met bont afgezet, terwijl een zware gouden keten, eenige malen om den hals geslagen hem tot op de borst hing. Zoo vlug zijn krachten toelieten, snelde dc markies hem tegemoet. Zie hier, meester, zie dezen arm band, en zeg of n ook de herkomst vreemd is. De juwelier wierp slechts één blik op het kleinood en had genoeg gezien. -- Bij den hemel, zcide hij ten hoogste verbaasd, ik ken dien band, met eigen handen heb ik hem gesmeed en aan den arm mijner echtgenoote bevestigd, vóór dezo hem aan haar dochter schonk. In den nacht, toen men ons overviel, rukte de voornaamsto der bandieten hem van den pols van mijn kind. Hoe komt deze arm band, vergeef mij de vraag, edele Signor, in uw bezit? Dat verklaar ik u een andermaal, antwoordde de markies hoogmoedig, voor hef' oogenblik wenschte ik nog één ding van u te weten. Kunt ge mij een teeken noemen, dat mij duidelijker uw recht op dit kleinood bewijst dan het woord alleen? In zijn waardigheid gekrenkt, richtte meester Hiller zich op. Bij ons in Duitschland, zeide hij, pleegt men een handwerksman en gilde- meester op zijn woord te gelooven. Doch wilt ge een teeken, dan kan ik u zeggen, dat de band inwendig een ruimte bevat waarin mijn naam en die van mijn dier bare vrouw staan gegraveerd; onderzoek zelf, Signor, of ik mij vergis! Hij nam den band uit de hand van den markies en drukte op een nauwelijks zicht bare veer, die de verborgen ruimte bloot legde, waarvan hij had gesproken. Het gelaat van den markies versomber de. Neem dan uw goed terug, zeide hij haastig. Tamburini's dochter moet zich niet met geroofde sieraden tooien. Morgen mag Roberto Albizzi vernemen, waarom zijn bruid het huwelijksgeschenk niet droeg: voor heden geen woord, geen aan duiding, die de feestvreugde zou kunnen verstoren! Met uw verlof, edele Signor, nam meester Hiller het woord, ik geloof toch, dat den zaak mij meer betreft dan u, en heden kan het tot een uitkomst leiden, die morgen misschien niet meer te bereiken is. Ook Signor Roberto Albizzi, gewis ook een offer van schurken, die hem geroofd goed verkochten, zal zich verheugen, en er toe kunnen bijdragen, dat de euvelda ders hun verdiende straf ontvangen; ver gun mij daarom Geen woord, ik herhaal het, of wij zijn voor altijd gescheiden! riep de mar kies toornig. De bandieten zullen de ge rechtigheid niet ontloopen, of hebben die reeds gevonden. Kan niet alles tot morgen wachten? Of meent ge wellicht,' dat de hoogedele Albizzi zelf de gemaskerde aan voerder was der nachtelijke bende, waar van men mij vertelde? De Duitscho meester had een scherp antwoord op de lippen, doch ter rechter tijd trad Lauretta tusschenbeide. Laat uw zaak aan mij over, fluisterde zij den juwelier in het oor, prikkel mijn vader niet, opdat hij mij niet den laatsten troost ontneemtuw dockterl Fanfares klonken in de nabijheid: Een doodelijke bleekheid over toog Lauretta's wangen, een onmacht nabij, steunde zij zicli op Eva's arm. - Hij komt! fluisterde zij toonloos, het uur van het offer is daar! Niet minder bleek, al zijn zielskracht in spannend om zijn zelfbeheersching niet te verliezen, trad Edmondo aan het venster Daar naderde do feestelijke bruidsstoet, waarmede do jonge Albizzi zijn bruid naar den hoogen dom zou geleiden, aan welks hoofdaltaar de plechtige handeling van de huwelijksvoltrekking zou plaats vinden. Wapenherauten openden den stoet. Trompetters op met purper behangen paarden volgden, en achter twee banier dragers, dio de banier van do Albizzi hoog in de morgenlucht deden wapperen, ver schoen de bruidegom, fier te paard; de schabrak van het edele dier schitterde van goud en zilver, gelijk hij zelve; want zijn wambuis was van goudbrocaat en de korte zijden mantel daarover met edelgesteenten bezet. De familiesckat had zijn kostbaar heden op bevel van Signora Beatrice moe ten afstaan voor het bruidstoilet van haar lieveling. Een aantal verwanten en vazal len van het geslacht sloten den stoet; yelen van hen stegen van hun paarden om zich in den voorhal van het paleis tot ontvangst van do bruid te verecnigen, de meesten echter bleven zitten, want nadat de toekomstige gemalin van Roberto was afgehaald zou do stoet zich onmiddellijk weer in beweging zetten. Door zijn drie naaste bloedverwanten vergezeld, besteeg Roberto, met rinkelendo sporen, do marmoren treden. Lakeien openden do hooge deuren, terwijl do oude markies hem tegemoet trad om hem naar het vertrek zijner dochter te geleiden. Als modehekl droeg Roberto de langsna- vcligo schoenen dier tijden, van witte zijde vervaardigd en met goud gestikt; deze on gemakkelijke voetbeklecding deed hom op den drempel struikelen. Een boosaardige trek, om dit ongeval, steeg over Roberto's gelaat; het was hem als een duister voor teeken. Maar nog hatelijker werd zijn blik toen hij Edmondo Bernardelli ontdekte, wiens oog ernstig en vorschend op hem rustte. Do markies voerde hem zijn bruid tege moet. Ontvang, Signor, mijn kind uit mijn- hand, zeide hij, uw naam staat mij borg voor do toekomst van do vrouw, met wie ge het leven deelen gaat. Roberto boog voor Lauretta. Ik zal uw vertrouwen niet bescha men, Signor, antwoordde hij, en gij, mijn lieve bruid, zult al het geluk genieten, wat uw deugd en schoonheid verdient. Gij zult voortgaan de beschermster te zijn der kunst, gelijk voorheen, daar gij nog in het laatste uur een minnezanger hebt bevolen uw hart te verheffen en tot do ernstig» plechtigheid met zoete liederen voor te be reiden. Ik vertrouw, dal go hem rijkelijk- hebt beloond, Signorina, want des zanger» kunst gaat naar den bioodo. ('Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 5