Tweede Blad Maandag 27 Augustus 1923 Het jubileum van dc Koningin. Afc de Koningin Vrijdag 31 dezer van den intochtsrit in Den Haag in het paleis aan liet Noordeindo zal zijn aangekomen, zal Zij onmiddellijk, in de voorvestibule, een commissie uit Boskoop ontvangen, die Haar het huldeblijk der Boskoopsche kweekers zal aanbieden: de bloem- en plantversiering vóór en in dc vestibule van het paleis, waaraan thans ijverig gewerkt *°Vau deze commissie maken deel uit de heer P. A. Colijn, burgemeester van Bos koop, namens de gemeente; de heer J. H. van Straaten van Nes, namens de tuin bouwers, en voorts mej. N. van Gelderen en de heeren G. Ph, Moerland, 't Hart en Van Gemeren. De salarissen van het Rijkspersoneel. Nader meldt de- „Res." dat de regeering thans géén plannen heeft om eenig be drag te korten op de bestaande pen sioenen. De 42 millioen, die daarvoor uitgetrok ken is, beschouwt de Tegeering tot die be dragen, welke voor een bezuinigng niet ia aanmerking kunnen komen, waartoe ook de ruim 100 millioen behooTt voor rente en aflossing. De faillissementsaanvrage Broekhuys. De heer W. H. Broekhuys heeft, zooals gemeld, bij de rechtbank te Maastricht zijn faillissement aangevraagd.Het request f luidt aldus: Geeft te kennen Willem Hendrik Broek huys, zonder beroep, Akerstraat 114, Heerlen, dat hij verkeert in den toestand, dat hij heeft opgehouden te betalen; dat hij meerdere opeischbare schulden heeft, uitsluitend bestaande uit vorderingen van door derden gedupeerde journalisten: dat zijn actief bestaat o.a. uit f 60.000 staande bij de Amsterdamscho Bank te Amsterdam en alle aatadeelen der Zuid-Nederlandschfr Credielbank te Heerlen ;dat laatstgenoemde vennootschap eigenaresse is van alle aan- deelen der Hollandsche Verzekeringsbank te Amsterdam van f 50.000 hypothecaire obligatiën en van alle aandeelen der Oos- ter-Garage te Rotterdam; dat dezo aan deelen en obligatiën, behalve de aandeelen (Ier Zuid-Nederlandsche Credietbank, in het bezit zijn van J. Kraak, Piet Hein- straat 1.00, 's-Gravenhage, en G. J. B. K i,e- bert, Wiekstraat 43, Rotterdam, die echter de afgifte weigeren en zullen pogen hier- I van misbruik te maken, waardoor de cre diteuren ten zeerste zouden worden bena deeld. Redenen waarom hij uw rechtbank verzoekt, hem ten spoedigste te verklaren in staal van faillissement, met benoeming van een buitengewoon doortastend curator De eerste kennismaking. Mr. dr. Wytema, de nieuwe burgemees ter, heeft dezer dagen op een eigenaardige wijze kennis gemaakt met de Rotterdam- scho politie, waarvan hij, gelijk men weet, tevens het hoofd wordt. De vorige week was er ingebroken in de woning van mevrouw de weduwe van Ommeren aan den Mauritsweg. Bij een door de politie ingesteld onderzoek bleek, dat een aantal gouden en zilveren voor werpen gestolen was, terwijl de dieven een zilveren theeservies hadden klaarge zet, vermoedelijk om het later to komen halen. Eenige rechercheurs verborgen zich daarom gedurende eenige dagen in het pand, om de inbrekers op te wachten, wanneer ze het zouden wagen, wede? bin nen te dringen. Hun waken is tevergeefsch geweest, al hebben de politiemannen een oogenblik gemcènd, dat ze succes hadden. Op een middag hoorden ze plots de bui tendeur -open gaan en twee personen bin nenkomen. Toen ze op verkenning uitgin gen, stonden zo tot hun verbazing voor den eigenaar van het pand enden nieuwen burgemeester, die de woning eens kwamen bezichtigen. Aldus vond mr. Wytema's eerste ken nismaking plaats met do Rotterdamsche politie, schrijft do „Msba." die hem wel een goeden indruk van hare activiteit zal gegeven hebben. Of de inbraak den nieuwen burgemees ter er toe heeft doen besluiten ten slotte in het heeren huis van mr. Jan Visser aan den Westzeedijk bij het Koningin Enuna- plein zijn intrek te nemen, is natuurlijk alleen aan hem bekend. Ësmengde Berichten. De moordaanslag in den Dy^tschen trein. De heer Ruben overle'de n. Een der slachtoffers van don moordaan slag in den Duitschen trein, de heer J. B. Ruben is Zaterdag overleden. De toestand van zijn vrouw en dochtertje is hoogst bedenkelijk. Roofaanval op 'r Nederlander. De uit Utrecht geboortige levensmidde lenhandelaar De Groot is bij Styrum op den weg naar Duisburg, waarheen hij zich begaf in verband met z;jn zaken, door twee jonge mannen aangevallen en door hen met messteken aan hoofd en schouders ver wond. Daarna beroofden de beide aanval lers den heer De Groot van een bedrag van f 25000 en ongeveer 300 millioen mark, als mede van zijn gouden horloge. De daders die onbekend zijn, ontkwamen Waarschijnlijk betreft het bier een dege lijk voorbereide moordpoging van perso nen die goed op de hoogte moeten geweest zijn met de noodzakelijke aangelegenheden van den heer De Groot. Ziin toestand is naar omstandigheden redelijk. „Tel." Doodgevallen. De leidekker Van Wijk uit Nunen is bij bet herstellen van het dak van een 20 meter hoogen toren van het Slot Loeven- stein gevallen. Eenige oogenblikken daar na is hij gestorven; hij laat een vrouw met 3 jeugdige kinderen na. In zee verdronken. Te Vlissingen is Zaterdagmiddag bij het zwemmen in zee een 13-jarige jongen door den Btroom meegesleurd en verdronken. Hot lijk is 'aangespoeld. Zijn kameraadje werd tegen de palen geslagen en gewond. De naam van het slachtoffer is de Munk. In het zand gestikt. Op de Grintgroeve aan den Schaesber- geweg te Heerlen waren Zaterdagmickla-g kinderen aan het spelen, toen er plotseling een instorting plaats vond. Twee kinderen werden onder het zand bedolven. Spoedig toegesnelde hulp kon één der kinderen nog tijdig redden, doch het andere kind. het f 6-jarig dochtertje van den heer G. te Sohrtes 5 berg, werd dood te voorschijn, gebracht. Overreden. Te Finsterwolde is heden het zeven-jari ge zoontje van den visscher Bulten door een kwelderwagen overreden en. gedood. Van het paard gevallen. Bij de manoeuvres in de omgeving van Bergen op Zoom is de eerste luitenant der infanterie J. Hattink, van zijn paard gesla gen en op de straat terecht gekomen. Be wusteloos en aan het gelaat verwond werd de officier door eenige verplegers uit het krankzinnigengesticht Vrederust daar binnen gedragen en voorloopig verbonden. Nadat hij tot bewustzijn was gekomen is hij naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom overgebracht. Naar omstandigheden is de toestand van den officier vrij goed. Louis Bouwmeester door een auto aangereden. Gistermiddag te kwart voor zes onge veer is Louis Bouwmeester, toen hij het Roelof Hartplein te Amsterdam overstak, aangereden door een auto. De eerste hulp word verleend door dr Meijer.en dr. Polm-koff. Louis Bouwmeester, die eerst een oogen- blok buiten bewustzijn was, kwam spoedig bij en werd, nadat liem de eerste hulp verleend was, naar de ziekenverpleging aan de Prinsengracht vervoerd. Men meldt ons nader:' Bouwmeester verliet gisterenmiddag het café van den heer A. J. Musterd aan het Roelof Hartpleiu, en wilde zich naar zijn woning in de Helmersstraat begeven. Om den hoek kwam een auto aan, dc be stuurder toeterde, maar de 81-jarige hoorde het blijkbaar niet en werd gegrepen. De wielen gingen hem over de borst. Eep auto van den geneeskundigen dienst was spoedig ter plaatse, en bracht den zwaargewonde naar een particuliere zie- keninrichtïng aan de Prinsengracht. De toestand van den 81-jarigen acteur was des avonds bedenkelijk. Hij heeft drie ribben gebroken, terwijl een der beenen ernstig gekneusd is. Of het been gebroken is, was bij het afzenden van dit telegram nog niet bekend. Bouwmeester was den heelen avond bij •bewustzijn en leed hevige pijnen, die bij moedig doorstond. De toestand is ernstig. Den bestuurder van de auto waardoor Bouwmeester werdoverreden, treft vermoe delijk geenerlei schuld, daar door getuigen geconstateerd werd, dat hij luide signalen gaf, die door Bouwmeester niet schijnen te zijn gehoord. Naar gemeld wordt, was de toestand van Bouwmeester hedenochtend onveranderd. Hij heeft een rustigen nacht gehad. Bouwmeester zou deze week optreden in een proloog in het Theater Tuschinski, waarin hij een zware rol te spelen zou heb ben, en een gloeiende rede op de Neder- landscke volkswelvaart zou -uit te spreken krijgen. Bijtijds gered. Vrijdag reed de chef-monteur der electri- citeitsmaatschappij, do heer Ernst, te Bar- neveld in volle vaart met zijn motorrijwiel tegen de juist gesloten wordende afsluit- boomen van den spoorwegovergang aldaar. Door den schok viel de heer E. en bleef be wusteloos op de rails liggen terwijl de trein reeds vlak bij Was. Gelukkig'slaagde de spoorwegvrouw, die mot het sluiten der hoornen is belast, er in, den bcwusielooze, die zwaar verwond bleek te zijn, nog juist van de rails te trekken, voor de Itein pas seerde. Frauduleuze invoer van spiritus. De Rijksambtenaren le Maastricht heb- j ben gisteren 370 L. spiritus aangehouden, welke frauduleus uit Heerden zou worden j ingevoerd. In verband hiermede zijn een i broer en zuster uit Heerlen in verzekerde i •bewaring gesteld. Het vermoeden bestaat, j dat er in Zuid-Limburg een paar clande- stiene branderijen in werking zijn. Men is zelfs reeds een dergelijke inrichting op het s spoor, die ergens in een onderaardsche spelonk in den berg zou zijn geïnstalleerd Valsch geld. Een drietal Duitschcrs die te Ter Apel handel kwamen drijven, hebben getracht valscho bankbiljetten van f 40 aan den man te brengen. Ze werden door de bewo ners over de grens terug gejaagd, toen het bedrog ontdekt werd. Gelukkig is niemand er in geloopcn. Een rare werkster." De politie te Deventer heeft een 23-jari- gen verkloozen sigarenmaker aangehouden die zich in vrcuwenkleeding had gestoken en die a1 dus trachtte als .werkster" aan den kost te komen. De pseudo-vrouw werd on der grooten toeloop van nieuwsgierigen naar het politiebureau gebracht-, doch werd weer ontslagen nadat men hem ven kleeren meer passende bij zijn mannelijke „waaiv digkeid", had voorzien. Ontevreden bouwer. Zaterdagmiddag trok op den Kleiweg te Gouda de aandacht een met een paard bespannen wagen waarop groote borden met bet opschrift „Past op de Bende! "Waarschuwing (volgen de namen van raads leden en het bestuur der Middenstandswo- ningbouwvereeniging) zijn hoogst onbe trouwbaar in hun mededeelingen en daden. Volgende week versohijnt het zwartboek van Gouda. Inlichtingen verstrekt Ohris Zanen". Strooibiljetten hetzelfde bevat tonde wer den met kwistige hand door den heer Za nen persoonlijk verspreid. Aan de spoedig ontstane volksoploop werd een eind gemaakt door de politie die een en ander in beslag nam en den beer Zanen en den koetsier uitnoodigde zich naar het Politiebureau te begeven, waaraan voldaan werd. De lieer G'hr. Zanen is blijkbaar tot die handelwijze gekomen om een proces-verbaal uit te lokken teneinde voor de rechtbank te Rotterdam weer zijn hart te kunnen luchten over het z.i. schreeuwend onrecht hem aangedaan door de niet-betaling van een deel der aannemingssom voor het bou wen van mid'denstandswoningen. ,,Hbld." Een olifant in den moestuin. Men meldt uit Nieuwer-Amstel, dd. 24 Augustus aan de „Tel.": Bij de overbrenging van Hagenbecks me nagerie in den afgeloopen naclit naar Am sterdam heeft een olifant, behoorende tot die uitheemsche dierenverzameling, kans gezien, een glippertje te maken. In no time zat onze dikhuid midden in den moestuin van den heer Van H„ bij wien hij allereerst een haag omver liep om daarna aan het aardappel rooien te gaan, Vervolgens grasduinde de vreemde nachte lijke bezoeker in een bed met wortelen, die hier en daar ettelijke centimeters dieper den grond *in werden gestampt. Vandaar stapte hij over op een bed met spercieboonen en daarna alsof z'n trip nog niet uiig genoeg was op een veld met uien. De wandeling eindigde noodgedwongen •bij een stevigen muur, waar des olifants oppasser en verdere achtervolgens den vluchteling bij z'n slurf wisten te pakken, doch niet dan nadat hij zich had tegoed gedaan aan eenige heerlijke druiventros sen, die hl- te verleidelijk in den wingerd teven die.n muur bliukten en lachten. Het zinnebeeldige hinkende paard kwam ach têraande sohade-vergoeding. Dit is center zoo vernemen we door dc direetje van Hagenbeek ten genoege van den moestuineigenaar voldaan. Ledige Rijksgebouwen. Te Neede, waar het woninggebrek nog groot is, staat reeds meer dan een jaar het ruime gebouw, dat door de militaire politie was bewoond, ledig. Onbekenden maken gebruik van de ledige ruimfe om aan hun verontwaardiging lucht to geven hetzij met politieke of opruiende woorden. Zoo las ruen dezer dagen op do ramen de opschriften: Weg met de Vlootwet! Hier staan eenige belastingpenningen, waarde loos en renteloos! Woningruimte te huur, te bevragen bij den Minister van Bezuini ging. 80 jaar in dienst. De heer C. Kranenburg U> Markelo (Ov.) vierde gisteren zijn OOsten verjaardag en was toen tevens 80 jaar in dienst bij de familie Eertink aldaar. De grijsaard werkt nog -geregeld mee in het landbouwbedrijf. Onveilig strand. Heo strand tussclien Scheveningen en Katwijk zal a.s. Dinsdag en Woensdag on veilig rijn wegens schieten met geschut. HEfllCNiEUWS Pater Van Everdingen S.J. Gister jubileerde een der meest hoog staande priesters van Nederland. Pater Van Everdingen herdacht den dag, waar op hij vóór 25 jaar do H. Priesterwijding ontving. „De Tijd" teekent bij dit jubileum aan: In dezen kloosterling der Sociëteit, wel ker leden zich steeds zoo verdienstelijk maakten voor de opvoeding der jeugd, hoeft Katholiek Nederland een dier man nen, die heele muren lieeft gebouwd van de machtige Roomscho onderwijsinrich ting, waarop wij thans kunnen bogen. Meer dan iemand kan de Rector van Kat wijk en oud-Rector van Amsterdam fier met den Apostel zeggen: „Ik heb meer dan anderen gewerkt", terwijl zijn booge bescheidenheid hem zelf 't eerst alle eer zal doen geven aan God's werkende gena de. Honderden in den lande, die thans eervolle posities bekleeden in Kerk en Maatschappij, hebben de leidende hand van dezen fijnen menschenkenner en ech ten jongens-leeraar gevoeld. Wat gedaan is door dezen Jezuïeten-pater zouden de vlen kunnen getuigen, wien hij den leveBS weg baande en wees. Den lof der menschen heeft deze pries ter nooit gezocht en wij weten in zijn geest te handelen, als ook nu liet wierook- vat niet wordt gezwaaid. Do chronologie van zijn leven is een eqyolijst op zichzelf, j weshalve wij deze hier geren voor de hon derden, die hem kennen. Pater Michael van E verdingen werd op 5 Maart 1866 te Culemborg geboren. Hij studeerde aan het Klein-Seminarie aldaar en trad 26 September 1884 in de Socië teit van Jezus. In dezelfde maand van hef jaar 1891 werd bij leeraar in de klas-* sieke letteren aan het toenmalig Sint- Aloysiuscollege te Sittard, om daarna in 1895 le Maastricht den theologie-cursus te volgen en drie jaar later op 26 Augus tus de H. Priesterwijding te ontvangen. In 1900 werd hij leeraar in de klassie ken aan het St. Willibrorduscollege te Kat wijk en was daar (naar wij meenen in 1906) praefectus studiorum. Op St. Ignatiusdag 1907 werd Pater Van Everdingen rector van het toenmalige - R.-K. Gymnasium te Amsterdam, Heeren gracht 448. Op zijn initiatief begon men daar in 1910 de afdeeling der H. B. S. Eveneens was hij de gangmaker voor den bouw van het Sint Ignatiuscollege aan de Hobbemakade, welke onder leiding van den architect ir. Jos. Guypers plaats had In September 1911 werd dit pracht-colle- ge betrokken en bleef het bestuur tot 1917 in handen van PateT Van Everdingen, die in dat jaar praefectus Studiorum der gymnasiale afdeeling van bet St. Willi brorduscollege te Katwijk werd. dat hij sinds 1918 als rector bestmirt. Pater van Everdingen was lange •jaren lid der Staatscommissie te Utrecht; hij is voorz. van den. R.-K. Schoolraad; van de Vereeniging van R.-K. Gymnasia-rectoren en H.B.S.-directeuren; geestelijk adviseur sinds dg oprichting van de R.-K. Leeraren vereeniging .,St. Bonaventura" en lid van -den Onderwijsraad vóór de afdeeling Gym nasia en M. 0. Voorwaar: de lange lijst zegt genoeg. Zij verkondigt luide, hoe werkzaam het leven is po weert van dez^r» SPÖKT VOETBAL. DE CRISIS IN DEN N. V. B. Voorloopig opgelost. Herstel van promotie- en degradatiewedstrijden in het Westen Zaterdagmiddag heeft de W. E. K. te 's-Gravenhage een bijeenkomst' gehouden ter bespreking van de agenda der buiten gewone vergadering van den N. V. B., welke gisteren werd gehouden. Alleen R. G. H. was niet ter vergadering aanwezig. Naar wij vernemen, was bet standpunt der afgevaardigden niet eensgezind, het geen zoowel uit de besprekingen als uit de stemmingen bleek. Vast staat echter, dat er een vrij sterke .strooming is ia de W. E. K., welke bereid is het besluit, op de vorige algemeene ver gadering van den N. V. B. genomen, n.l. tot yorming van twee lsle klasse afdee- lingen in het Westen, te aanvaarden, al thans wanneer dc vergadering bepaalde concessies aan de 1ste klassers toestaat, speciaal wat betreft de weder-invoering van promotie- en degradatiewedstrijden en toekenning van oen ruimer stemrecht aan de 1ste klassers. als bedoeld in do voorstellen van den heer Moorman, welke in behandeling kwamen. De heeren Warner en Moorman, die als bemiddelingspersonen optreden, ten einde lot een vergelijk te komen, hadden afzon derlijke besprekingen met de groep van 2de en 3de klassers en met de W. E. K. Hun kon echter niet worden toegestaan, de bijeenkomsten der W. E. K.-bijeen komsten bij te wonen. Do Algemeeno Vergadering Gisteren werd in hotel „De Witte Brug" to Scheveningen de buitengewone algemeene vergadering gehouden van den N. V. B. Het bondsbestuur was in zijn geheel aanwezig, alsmede de cere-leden Warner, do Haan en Bronkhorst. Voorzitter Ivips schetste in zijn ope ningswoord in het kort den ernstigen toe stand in den N. V. B. en drukte den afge vaardigden op het hart, dat in deze verga dering van hen verlangd werd, waardig heid, onafhankelijkheid, oprechtheid en FEUILLETON! De Koninklijke Koopman,, f (Nadruk verboden). 25) Een met juweclen en struisvederen bezetto waaier met kleinen spiegel vol tooide haar toilet. Minder kostbaar, natuurlijk, maar even L elegant was Eva Hiller gekleed. Een rood fluweelen onderkleed met corsage en man tel van mat geel, met een sluiervormige rout-s met camelia's vormde haar kleeding Zie, lieve vriendin, ging het meisje voort, reeds maakt mijn vader zich tot vertrek gereed; hij is Italië moede, hoezeer "ij ook haar kunst en handel waardeert. En ook ik voel een stil verlangen naar Jrijn vaderland, het lieve Nürnberg, hoe fiauw en smal het daar ook zijn mag. AoaT ik kan niet scheiden vóór ik z?e wat JOJ beloofdet, dat ik u ook zien zou aan de hel) bij do dos levens. Uw bleek gelaat zou a'>ijd voor mijn oogen staau en mij de ïïoclilrust rooven. Eauretta poogde te lachen, het was een droeve glimlach, een zonnestraal noor den winternevel. i zal bet beproeven, ik zal als vrien enplicht beschouwen de belofte die men verlangt, zoo lang mij het hart kloppen. Tk zal voor Roberto een trou e cdhtgonoote zijn; meer mag hij niet van ^ngen. Kon ik hem ten minste toedragen, ging zij na een oogen- ze f .V00r!' maar wat over zijn levehswij- ot mij is doorgedrongen, 't laat slechts T°mor een beeld glanzen in mijn ziel, dat ik met een ondoordringbare sluier bo dekken moet en toch niet kan het beeld van Edmondo. Deelnemend vleide Eva zich tegen haar voorname vriendin. Arme, arme Lauretta, zeide zij wee moedig, hoe droevig moet bet er uitzien in uw ziel! Hoe moet ge verlangen naar het einde van dezen dag, die heel Floren ce als een vreugdedag begroet. Mij is het als ben ik getooid voorden dood in plaats van tot een feest, ant woordde Lauretta. En zelfs deze troost is mij niet gebleven, dat ik door dit huwelijk mijn vader een genoegen doe; het voor uitricht, een verwanto der Albizzi te hee- ten, schijnt niet meer met zijn eerzucht te strooken en meer dan eens heeft hij het betreurd, niet aan het aanzoek van den hertog van Orsini gehoor gegeven te heb ben die Een gèdruisch onderbrak haar, de deur werd geopend en baar vader, markies Tamburini, trad binnen. Het was een klei ne, gebogen grijsaard,"" wiens gelaat spo- en droeg van een lang lichamelijk lijden Doch haar vader was niet alleen; hem volgde een jonge man in donkere kleo- ding, zijn blikken vlogen naar het jonge meisje met smartelijk, stommen groet. On machtig een woord te uiten, zonk. de bruid op haar rustplaats terug. Zij Kerkende Edmondo Bernardelli. Ik breng u een bekende, lieve doch ter, nam de beer des huizes het woord; gaarne zeide ik een bloedverwant: doch naar ik uit zijn mond verneem, zal de uit spraak van zijn familieraad op morgen, denverklaarden aanbrenger der Medici, de eer ontnemen zich een spruit van dat edele geslacht te noemen; maar ik, die hem steeds met genoegen ontving, ik wil den korten tijd nog benutten, hem op de zen fees tel ij ken dag als gast te begroeten Wellicht is nog een bemiddeling mogelijk; tot dat doel bracht ik hem tot u, mijn kind, tracht hem tot milder stemming te brengen, en is u dat gelukt, wees dan zijn voorspraak bij Ricciardo en de vereerde Signora de Beatricewie zou u heden een bede weigeren? Hierop geleidde hij Edmondo naar het jonge meisje. Do jongeling liet rich op een knie neder voor de bruid van zijn neef Niet mijn voorspraak zult ge rijn, Signora, zeide hij zacht op beteekenis- vollen toon, maar wel moogt gij voor mij bidden! Er ontstond een oogenblik stilte; alleen hun oogen spraken met elkander. Het was een droeve taal, die zij wisselden. Maar ook hun lippen mochten het uitspre ken, want do kloeke Eva bad zich van den markies meester gemaakt en bem_ naar een terzijde gelegen erker weten te "lok ken, waar zij hem op schalksche wijze bezig hield. Tiet was do dochter van den juwelier, gelukt, de gunst van den anders zoo grilligen en gestrengen heer te ver werven. En wat dreef u hier, Edmondo? vroeg Lauretta zacht, juist heden, op de zen dag van ellende? Wist gij, dat men heden het grootste offer van mij vraagt? - Had ik kunnen vermoeden op welk .een dag ik Florence weer betrad, zelfs dc verplichting jegens mijn familie ware niet in staat geweest mijn schreden bier- hoen te richten. Zij hadden den afwezige mogen verbannen uit hun midden voor altijd, zooals zij toch zullen doen, want ik blijf trouw aan mijn overtuiging. En toch dank ik den hemel, dat het mij vergund is u nog eenmaal te zien', nog niet geboeid door het beslissende woord, door het „ja" dat ons voor eeuwig scheiden zal. Is het ook nog niet uitgesproken, fluisterde Lanretta, slechts enkele uren nog, en het is geschied. Laat ons dan nu afscheid nemen, Edmondo, afscheid voor een menschenleven! Wees gelukkig, gij verdient het, wees zoo gelukkig, als Lau retta Tamburini het u wenscht, ik zal be proeven, het te zijn. Lauretta! Zijn gesprek met Eva plotseling afbrekend, trad de markies op haar toe. Lauretta, hebt gij Signor Edmon do den prachtigen lialstooi al laten be wonderen, die uw bruidegom u gisteren als geschenk van Signora Beatrice heeft gebracht? Maar wat zie ik, riep hij uit, kind, waaraan denkt gij? Hebt ge geheel uw kostbaren armband vergeten, dien Ro berto u als bruidsgavo schonk? Is u het geschenk van uw bruidegom van zoo wei nig waarde? Ge zoudt moeten blozen, wan neer hij komt om u naar het altaar te ge leiden en hij zou u niet met zijn geschenk getooid vinden. Go hebt gelijk, vader, antwoordde Lauretta; het is mijn plicht hem heden te dragen, en ik wil u 't genoegen doen, Eva, het kistje in de kast bevat het geschenk van Signor Roberto, help mij den armband bevestigen. Terwijl de dochter van den juwelier den wensen van haar vriendin opvolgde, ging do markies voort: Het is een mooi stuk werk, en ik heb mester Hiller, uw vader, lief kind, liitge- noodigd zijn oordeel er over te zeggen: ieder oogenblik kan hijWat is er? schrok hij op, toen een luide kreet van het jonge Duitsche meisje zijn woorden onderbrak. Geheel met haar gedachten bij haar vriendin, die huiverend het koude metaal aan haar arm voelde, had Eva geen oog gehad voor het kleinood, dat zij uit hot kistje had genomen. Nu viel er echter toe vallig haar oog op; rij weifelde, zag nog eens, en een luide kreet ontsnapte aan haar lippen. Deze armband, stamelde zij, de vraag van den markies beantwoordend.en toch, bet kan nietmaar bet is ons merk toeken. Nu, wat is er met dien armband? vroeg de markies ongeduldig, terwijl Lau relta verbleekte. Dezen armband.haar slem slokte baar in de keelik ken hem. Nu, is dat zoo onmogelijk? vroeg de markies met gefronste wenkbrauwen. Kan dezen band geen getuigenis afleggen van do kunst uws vaders? Dat is hij ook; maar ik noemde hem eens mijn eigendom, tot den nacht waar in bij den overval in het woud een man mot zwart masker hem mij onder vreese- lijko bedreigingen ontnam. (Wordt vervolgd)

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 3