,e Jaargang. ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1923 No. 4235 DeABONNEMENTSPRIJSbedraagt bij vooruitbetaling y0or Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal, pij onze Agenten 20 cent per week fi 2.60 per kwartaal, franco per post I 2.95 per kwartaal, pet Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- [njgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor- hitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd pndagsblad 9 ct. jï bestaaft uit vien laden, waaronder heft GeïN isireerd Zondagsblad. ken tijd-woord. In een artikeltje vau „De Volkskrant" L we gisteravond deze zinsnede: F Erg is de malaise, maar veel erger het feit, dat ons de moed ontzonken is, dat wij bet hoofd laten hangen en pet ons betrouwen op God het zelfver trouwen verloren hebben. De beste raad, die thans te geven is, Es deze: bot hoofd omhoog! Helpt u zeive en God z a 1 u helpen! Dat is een tijd-woord een woord, dat eciaal op den dag van heden moet wor- h overwogen! Ook wij hebben al meermalen in den- Ifden geest geschreven: Niets is in zen malaise-tijd vooral zóó gevaarlijk, het zich opdringende gevoel van droeve ledeloosheid, van sombere neerslachtig- id, van neerhangend pessimisme Sn'gt den geest door de moeilijkheden en, steekt het hoofd omhoog en laat het ït opstijgenWij moeten alle krach- inspannen, om o n s z el f te blijven, t wil zeggen om te blijven: mensch,- die ji rede gebruikt en laat heerschen over t stoffelijke mensch, die al wat op rde is beziet in het licht van de eeuwig- id -* mensch, die weet, dat er bestaat i, God, zjijn Oorsprong en zijn Doel insch. die zich ondanks alles toch ten tie om zijn afkomst en zijn doel rijk genadigd weet mensch, die, als hij larlijk verstandelijk handelt, toch ook ping is der schepping. In dezen malaise-tijd niet het hoofd la- i hangen, niet het zelfbewustzijn laten «rzinken! Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen II. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. 935 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II. DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertenliën 30 cent per regel*/ Voor Ingezonden Mededeelingen wordt- bet dubbele van het tarief ^berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en ver huur, koop en verkoop 10.50. BU4TEHLa»8i3 bezetting van het Roergebied Het Fransche antwoord. Iet Fransche antwoord op de laatste gelsche nota is thans opgesteld en zou termiddag ter inzage aan de Belgische jeering worden gezonden. Het zal wel- it reeds hedenmorgen naar Londen tden gezonden; waarschijnlijk echter st in 't begin der volgende week. Het is i vrij lang stuk, dat een algemeen" over - ht geeft der Fransche herstelpolitiek de hand der paragrafen der Engelsche a. et optimisme te Londen vermindert. I. N. uit Londen, d.d. 17 Arugustus: Iet optimisme dat vooral Donderdag politieke kringen heerschte en dat irnamelijk verband hield met berichten Parijs, is gisteren weder zoo goed als dwenen. Jen meende op grond dor uitlatingen Fransche kranten te mogen concludee- I, dat de regeering van Poincaró zich fvat toeschietelijker zou toonen, doch ie optimistische opvatting is tot gisteren )üd niet bevestigd. [nmiddels is de belofte van Poirfëaré Downiügstreet ontvangen, dat de nota i antwoord aan Engeland niet zal wor- 1 gepubliceerd, alvorens ze in handen Engelsche regeering is, in zoover een. lief Yoor berusting, dat alle commenta- i over den vermoedelijken inhoud op rod daarvan zonder directe waarde moe worden beschouwd. terzelfder tijd is de campagne, die de i'Y Mail ten behoeve van het Fransche ndpunt voert, niet zonder beteekenis. dat het blad eenige dagen de bedreiging een luchtaanval op den voorgrond f geschoven, speelt het thans het mili- re overwicht van Frankrijk uit om het bliek te overtuigen van hef feit, dat al- n m samengaan met Frankrijk Enge ls heil ligt en dat het onmiddellijk ge- g van een breuk zou zijn jiat Engeland t algemeenen dienstplicht zou moeten oertn. Ms het noodig is zulke schrikbeelden 'r het oog van een Engelscbman te stel- i behoeft men niet te twijfelen, dat de insclte propaganda zwak staat, was een van een der bekendste Engelsche beiers. Franschen leqqen de hand op 13 milliard. !aar ij0 .-Rhein, Westf. Ztg." verneemt, ,Gn Franschen bij de opening van de |ls m het filiaal van de Rijksbank een rao van 13 milliard in handen geval- jj?rloopig geen stappen van den Paus. IN. meldt uit Rome: Naar van bevoeg 01J e verzekerd wordt, heeft de Engel,- Dota in Vaticaansche kringen een gunstigen indruk gemaakt. Het is 2eker, dat de Paus voorloopig geen verdere stappen tot verleening van zijn bemiddeling zal doen, daar de toestand daarvoor nog niet geschikt schijnt. Alle geruchten daaromtrent zijn eenvoudig verzonnen. Duitschland. Van staats- naar gemengd bedrijf. Naar het „Berliner Tageblatt" uit Dres den verneemt, heeft het Saksische minis terie met algemeene stemmen besloten, zoo spoedig m.ogelijk bij den Landdag een wetsontwerp in te dienen, krachtens het welk de ondernemingen van den staat zul len worden omgezet in naamloozo ven nootschappen, waarvan de staat tachtig percent der aandeelen behoudt. Als reden voor deze omzetting wordt genoemd, dat de- staat niet langer beschikken kan over de ontzaglijke middelen ter uitbreiding van de bedrijven, welke hij in eigen exploi tatie heeft. De opposiiie tegen het nieuwe Kabinet. Ook het „Deutsche Ta geblatt" g s c h o r s t. Nadat Donderdag de „Deutsche Zeitung' voor drie dagen verboden is, is gisteren naar de „Tel." meldt, het orgaan van de Deutsch-Völkische vrijheidsbeweging, het „Deutsche Tageblatt" door den Berlijn- schen Polizeiprasident voor twee weken verboden wegens aanyallen op Stresemann en het in gevaar brengen van de republiek Geruchten over Stresemann. Naar aanleiding van te Amsterdam en elders de ronde doende geruchten, als zou de Duitsche Rijkskanselier Stresemann vermoord zijn, meldt een der Berlijnsche correspondenten van de „Tel.", dat Strese mann zelf de Berlijnsche bladen telefo nisch aan een démenti daarvan heeft ge holpen. Hayenstei'n en do Socialisten. De geweldige stijging van den dollar tot óver de vier millioen mark die op de beurs plaats heeft gehad is, volgens de Vor- warts het werk van Havenstem. Dit blad verklaart daarom, dat, indien Havenstein en Glasenapp niet binnen 3dagen hun ontslag indienen, de sociaal-democrati- scho fractie de onmiddellijke bijeenroeping van den Rijksdag zal eischen, met als eenig doel de opheffing van de autonomie der Rijksbank. De bankbiljettenprodudia. Er worden voortdurend nog meer bank biljetten gedrukt. De rijksbank heeft Maandag 10 billioen in het verkeer ge bracht. Dinsdag waren het meer dan 12 billioen. Vervolgens iederen dag 3 billioen meer dan den vorigen dag. Donderdag kwam de papiergeldfabricatie op 18 bil lioen. Gisteren kwamen er 19 billioen uit. Reeds in het begin van de volgende week zal men de productie verdubbelen, zoodat er dan 30 billioen per dag in het verkeer zullen worden gebracht. Niettegenstaande deze kolossale arbeidspraestatie der bank- biljcttenpersen, is het nog niet gelukt om het gebrek aan geld op te heffen. De ban ken moeten nog steeds met noodcheques betalen, en slechts een gedeelte van de noodigo bedragen bestaat uit werkelijk rijkspapiergeld. Ook in het rijk worden in allerhande drukkerijen nu banknoten vervaardigd. Men is voornemens binnen kort. met een biljet van 100 millioen voor den dag te komen. Engeland. De achferuifgang van den handel. H. N. meldt uit Londen: Het centrum der belangstelling in den doolhof van de schadevergoeding ligt thans natuurlijk te Parijs, aangezien de Fransche regeering nu den eersten stap zal moeten doen. Er is in de bladen velerlei gissing omtrent het Fransche antwoord op de jongste En gelsche nota. Men hoopf, dat een gemeen-, schappelijke actie der geallieerden, op ba sis van het in de jongste Engelsche nota ontwikkelde plan, alsnog mogelijk zal blij ken. In het bijzonder in financieele krin gen legt men er den nadruk op, dat do woorden van de Engelsche nota: een rege ling kan niet verder op de lange baan worden geschoven zonder ernstige gevol gen voor het herstel van den handel en den vrede van de wereld, van het grootste gewicht zijn. De bezorgdheid, die alge meen heerscht, komt duidelijk tot uit drukking in het openhartig onderzoek van den toestand, vervat in het maande- lijksch overzicht van de London Joint City and Midland Bank, de grootste bank in de wereld, waarvan Mc Kenna presi dent-directeur is. In dit verslag wordt-ge zegd, dat Engeland vermoedelijk onder do natiën der wereld degene is, die het meest afhangt van den buitenlandschen handel. Frankrijk en vele andere landen kunnen leven binnen enge grenzen, doch Engeland "mict. Vandaar het allesbelieer- schend belang van het feit, dat de om- Tang van Engelands uitvoerhandel met 20 pGt. is afgenomen, vergeleken met 1913, en dat het land ten deele als ge volg daarvan te zorgen heeft voor W*. millioen" werkeloozen. Als men de feiten, waarop deze cijfers steunen, goed beschouwt, blijken zij van .nog grooter belang te zijn. Sinds 1913 is de bevolking van Engeland gestegen van 2 millioen zielen en om den levensstan daard ongeveer op hot peil te houden van toen, behoord© het nationale inkomen in verhouding grooter te zijn dan in 1913. Do mogelijkheid tot vergrooting van dit nationaal inkomen heeft evenwel geleden door het feit, dat eerst ten gevolge van het sneuvelen en verminken van velen en daarna door de stijging van het ge boortecijfer en het lager sterftecijfer, het gemiddelde der bevolkingssamenstelling is verschoven en minder geschikt is gewor den voor de productie, met het resultaat, dat de inkomsten van ieder, die werk verricht van economische waarde, nu moet worden verdeeld over 'n grooter aan tal économische non-vaieurs, dan vroeger het geval was. In deze omstandigheden staat Engeland, tenzij het volk zich op een lageren levensstandaard zou moeten stellen, voor de keus of de bevolking be langrijk te verlagen of den handel te vergrooten. De officieele indexcijfers voor den klein handel, die van December af geregeld ge staakt zijn en toen nog 80 pCt. hooger waren dan bij het begin van den oorlog, zijn in Juli met 2 punten gerezen. Dit wordt in de ministerieel© „Labour Ga- zette" van gisteren meegedeeld, welke daar bij aanteekent, dat op 1 Augustus de ge middelde standaard van de kleinhandel- prijzen ongeveer 71 pCt. boven die van Juli 1914 was en 69 pCt. boven die van 30 Juni. Sedert November 1920, toen de gemiddelde prijsstandaard 17G pGt. bo- ve^die van-de prijzen voor den oorlog wafën, is er geregeld alle maanden een vermindering geweest. Rusland. De Boerenopstanden. De opstanden der boeren in Boekhara en Ferghana tegen hét sovjet-bewind wor den geleid door een oud Turksch officier, Selim Packa. Deze heeft aan de geheele Muzelmansche bevolking in Rusland een oproep gericht om ouder de banier van den Islam te strijden voor de bevrijding van Boekhara, Turkestan en Transkauka- sië van het juk der Russische communis ten en om den heiligen oorlog tegen do communisten te proclameeren. Bulgarije. De vervolging der oud-ministers. T De Bulgaarsche legatie te Berlijn deelt mede, dat het bericht in de „Grazer Ta- gespost" over de veroordeéling der leden van het vroegere kabinet Stamboelinski onjuist is. Wel is een instructie geopend tegen de genoemde oud-minislers, doch deze is nog niet gesloten. - Voor de rechtbank is de zaak trouwens nog in het geheel niet geweest. Tsjeeho-Slowakije. Algemeens mijnwerkersstaking. Do algemeene vergadering der mijnwer kers van Tsjeeho-Slowakije heeft besloten na het echec der ondernancfelingen om alsnog een accoord te bereiken, met in gang van 20 Augustus de algemeoüe sta king te proclameeren. Zij noodigt de so cialistische partijen uit haar volle mede werking te verleenon aan dezen strijd der arbeiders en tegelijkertijd eisciit zij van de politieke partijen, dat deze niet tus- schenbeide. zullen komen. Waarschijnlijk zullen aan des» staking meer can 50.000 arbeiders deelnemen. Italië/ n Mussolini Hertog? Naar in vele Romeinsche kringen ver luidt, aldus de „Daily Mail", is de koning voornemens om binnenkort aan premier Mussolini den erfelijken hertogstitel aan te bieden. In den oorlog heeft koning Em manuel aan den oppersten legercomman dant, generaal Dïaz en den bevelhebber der vloot, admiraal Thaon di Revel den zelfden titel geschonken. Zeer velen zijn echter van meening, dat Mussolini een dergelijken titel zal weige ren. Spanje; De Regecriragspolitiek. In de Donderdag gehouden zitting van het kabinet werden alle politieke geschil len weer in behandeling genomen. Beslo ten werd ten slotte de beslissing van vele kwesties tot October a.s. uit te stellen. Voorts werd nog mededeeling gedaan van den door Koning Alfons te kennen ge geven wénsch, dat hij zijn vacantie, die hij te San Sebastian doorbrengt, niet door alle mogelijke lastige Apolitieke vraagstuk ken wril verstoord zien. Met het oog op dit koninklijk verzoek nam de ministerraad dan ook het voorstel tot opschorting van alle politieke geschillen aan. Alleen de minister van financiën Villa- nuesa verklaarde zich uitdrukkelijk tegen uitstel van de nog hangende en vol gens zijn zeggen dringende kwesties. Vooral wees Jiij op de noodzakelijkheid van een spoedige beslissing inzake de be perking van 't Spaansche leger in Marokko Na langdurige discussies werd besloten de kwestie van Marokko op te schorten tot de opening van hét parlement, dus tot na de vacantie van den koning. Amerika. Minister Davis ever het rapport van den Britschen gezant. De Amerikaansche staatssecretaris voor Arbeid, Davis, heeft als antwoord op het rapport van den Britschen gezant, sir Auckland Geddes, verklaard, dat de immi granten zelf verantwoordelijk zijn voor de toestanden op Ellis-Island. De remedie tegen een en ander ligt trou wens volgens hem in een controle op de immigratie „aan de bron". Alle regeeriu- gen zouden er op moeten slaan, dat slechts aan personen, die volgens de Ame rikaansche wet toelaatbaar zijn in Ame rika, vergunning wordt verleend, te ver trekken naar dat land. De politiek van Coolidge. De diplomatieke medewerker van de „Daily Tel." geeft op grond var£ inlichtin gen van gezaghebbende zijde het volgende overzicht van de politiek, die president Coolidge zich tegenover Europa voorstelt. Deze politiek komt hierop neer, dat men 'zich streng zal houden aan de beginselen, die in de redevoering van Hughes te New- haven zijn neergelegd, en waarbij men do vaststelling van Duitsohlands draagkracht door een -onpartijdige commissie zal aan moedigen. De Amérikaansclie regeering zal zich echter in geen enkele richting vast leggen, voordat het plan of de plannen, waarover thans in Europa beraadslaagd wordt, in coucreten vorm kunnen worden, onderzocht Ieder plan, dat tenslotte in een concreten vorm wordt aangeboden, zal op zijn ver diensten worden onderzocht,^ waarbij bij zondere aandacht zal worden geschonken aan de uitvoerbaarheid de behoorlijke be handeling en den vermoedelijken terug slag van het plan op de levensbelangen van Amerika. De voornaamste dezer be langen zijn de inning der kosten van de Amerikaansche-bezetting van het Rijnland, de inning van hetgeen Amerika per saldo nog van Duitschland te vorderen heeft, daar de uit den oorlog voortvloeiende aanspraken niet volledig zijn voldaan, door de sequestratie van Duitsch eigen dom in Amerika en het herstel van de markten in Gentraal-Europa voor den Amerikaanschen graan-uitvoer. Deze uit voer is op het oogenblik onmogelijk zon der omvangrijke crediet-operaties en de Amerikaansche financiers zijn niet ge neigd deze ter hand te nemen, tenzij de spoedige terugkeer der stabiliteit tin Duitschland verzekerd is. De nieuwe regeering is voorts onwrik baar in haar besluit om zoo spoedig moge lijk de fundeering der geallieerde schulden aan Amerika te verzekeren. Acht-en^twiniig oorlogsschepen gesloopt Het verdrag betreffende de beperking der bewapening ter zee en het vier-mogendhe- den-verdrag nopens de Stille Zuidzee zijn gisteren in werking getreden door de offi cieele uitwisseling der ratificaties op hot departement van buitenlandsche zaken door de vertegenwoordigers van alle onder teekenende mogendheden. Onmiddellijk daarna gaf het departement van marine last tot het „schrappen" der Amerikaan sche schepen die ingevolge de beperking der bewapening te zee moeten verdwijnen Er zullen 28 schepen, samen metende 750.000 ton, worden gesloopt. Het a.s. Regeeringsjubileum. De Indische prinsen naar het Loo. Aan de beide Indische prinsen Pangeran Ario Koesoemojoedo, prins van Solo, en Pangeran Ario Soerjowidjojo, prins van Djocjakarta, die de volgende week als ver tegenwoordigers resp. van den Soesoehoe- nan van Sóerakarta en van den Sultan van Djocjakarta de Koningin de geluk- wenschen dier vorsten met het regeerings jubileum gaan overbrengen, beeft het departement van koloniën als raadgever toegevoegd de heer G. J. Oudemans, geb. Oost-Indisch hoofdambtenaar, hoofd van het bureau van den raadsman voor studee renden aan dat departement. De heer Oudemans zal'ook tegenwoordig zijn bij de ontvangst ten paleize Het Loo. Do prins van Solo is vergezeld van dr. Radjiman, lijfarts van den Soesoehoonan HET VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Het Fransche antwoord op de Britsche nota kan spoedig verwacht worden. Het optimisme te Londen vermindert al wéér. Achteruitgang van den Engelschen uit voerhandel. De ratificaties van het verdrag van Washington uitgewisseld. Algemeene mijnwerkersstaking in Tsjecho Slowakije. BINNENLAND. De Minister van Arbeid heeft bepalingen vastgesteld inzake den werktijd in brood- bakkerijen in verband met de regeerings- jubileumfeesten. LEIDEN. De processie naar St. Jeroen te Noord- wijk. van Sóerakarta, - on van Raden Mas Ngabéhi Soedjono Poero. Do prins van Djocjakarta, die hedenna- middag per stoomschip Insulinde in oris land aankomt, is vergezeld van een Raden. Toenenggoeng (regent). Aan den sultan van Boeloengan (MaU- lana Sultan Mohammed Kasim Aid in) is als geleider toegevoegd de heer Zieck, as sistent-resident, met verlof in Nederland. De ontvangst van den Prins van Solö, op het Loo, zal plaats hebben a.s. Maan dag, in den voormiddag. Te ongeveer 9 uur kan hij te Apeldoorn verwacht wor den. De ontvangst van den Prins van Djocjakarta zal Maandagmiddag geschie den, nadat hij te circa 4 uur te Apeldoorn zal zijn aangekomen Hun ontvangst zal een plechtstatig ka rakter dragen, waartoe ook behoort, dat beide prinsen, die, zooals gezegd, elk een sultan vertegenwoordigen, van.,hef station te Apeldoorn naar het Koninklijk Paleis het Loo zullen worden géleid in met vier a la Deaumont bereden paarden bespan nen Hofcalèches. De Sultan van Boeloengan wordt a.s. Dinsdagmidd-ag door de Kóningin ontvan gen, na aankomst te Apeldoorn ten om streeks 5 uur. Minister Colijn bedankt als Tweede-Kamerlid. De heer H. Golijn heeft in verhand mei zijn benoeming tot minister van Financiën bericht gezonden, dat hij ontslag neemt als lid van de Tweede Kamer Zooals wij reeds eerder meldden, zou do heer Golijn als Kamerlid worden op gevolgd door den heer H. Leenstra, te Haskèrhorne. De heer Leenstra, die 46 jaren oud is, maakt deel ijit van den gemeenteraad van Haökerland en van de Prov. Staten van Friesland. Hij is verder voorzitter van den Haskerveenpölder, van de afd. Jouro dér Friesche ^lij. van .Landbouw, enz. Versch brcod vóór tien uur. De Minister van Arbeid heeft goedge vonden: dat in het tijdvak van 20 Augustus tot en met 23 September a.s. in broodbakkers- ondernemingen, in verband met. de fees ten ter viering van het regeeringsjubileimi van de Koningin, arbeid wordt verricht als volgt: a. in de gevallen, dat op een dag, wnar- op in de gemeente feestelijkheden als bo venbedoeld plaats vinden, in een broodbak kers-onderneming niet gebakken en niet bezorgd wordt, mag in óf voor de brood- bakkerij op den voorafgaande dag, arbeid worden verricht, volgens de regeling; die op do arbeidslijst voor den Zaterdag, resp. voor den dag, voorafgaande aan den Sab bath, is vermeld: b. in de gevallen, dat op een dag, waar op in de gemeente feestelijkheden als bo venbedoeld plaats vinden, in een brood bakkers-onderneming v/cl gebakken of be-* zorgd wordt, mag: lo. in die broodbakkcrij allo bakkers- arbeid tweo uren vroeger aanvangen dan ingevolge de artt. 35 en 36 der Arbeidswet 1919 voor dien dag is toegestaan; 2o. het in die onderneming na 8 uur n.m. van den vorigen dag gebakken óf opgewarmde deeg of brood van 7 uur v.m. af uit het gebouw met. aanhoorigheden, waarin zich de" broodbakkerij bevindt, wor den vervoerd, en van 8 uur v.m. af wor den verkocht of afgeleverd. Dc arbeid in slagerswinkels. Men deelde aan „De Slagerscourant' mede, dat volgens een vrijsprekend vonnis van den kantonrechter to Haarlem, in slagerijen, waarin geen machines staan en die gebruikt worden om de cliënteel© te bedienen, door het personeel, dat uitslui tend ter bediening van het publiek aan wezig is, zonder inachtneming van de bus palingen der Arbeidswet 1919 arbeid ver-, richt mag worden. Naar aanleiding van dit vrijsprekend "vonnis heeft de redacteur van „De Slagers-*

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 1