Tegen drie uur bevonden zich in de klei ne kerk van Luz-Saint-Sauveur de prefect van het departement, waaronder genoem de plaats ressorteert, en twee onderprefec ten, als vertegenwoordigers der Fransche regeering; de Nederlandsche consul te Bayonne als vertegenwoordiger der Neder landsche regoering; do plaatselijke autori teiten; «en aantal Nederlanders, die in de Pyreneeën reisden en een groote menigte uit de landelijke bevolking. Do kerk was met zwarte drapeeringen versierd. Op de lijkkisten lagen bloemen. Pater van den Tempel O.P. verrichtte de plechtigheden, in tegenwoordigheid van den deken-pastoor van Luz, vertegenwoor diger van den bisschop van Lourdes en de geestelijkheid uit heel de omliggende streek. Daarna sprak dominó Bergis uit Tar ges vóór het raadhuis een lijkrede uit en verrichtte gebeden. Er' stonden toen dertien lijkkisten, be- iekt met zwarte kleeden en bloemen, bij Jen ingang van het raadhuis opgesLld. Vervolgens werden er redevoeringen ge Souden door den prefect van het departe ment Hautes-Pyrénées, namens de Fran- -Xhe regeering, die verklaarde, dat de gra jen nimmer zonder bloemen zullen blijven In gelijken zin sprak de burgemeester van Luz. De Nederlandsche consul dankte daar na de autoriteiten, alsmede de redders voor de groote toewijding, bij het gevaar lijk werk tot berging der slachtoffers be toond. Een Nederlandsch journalist bracht na mens de aanwezige Nederlanders hulde aan de redders en dankte de stad Luz, die aan de nabestaanden en landgenooten der slachtoffers den troost had gegeven, dat aan hen, die zoo ongelukkig omgekomen waren, ver van him vaderland, een indruk wekkende uitvaart was gegeven. De aanwezige Nederlanders waren al len diepbewogen door de hartelijke deel neming der bevolking. Zij hebben een be zoek gebracht aan den heer Kuypers, die door eerwaarde Zusters te Luz wordt ver pleegd. De patiënt maakt het goed, maar moet nog rust houden. Tegen den avond heeft men drie nieuwe lijken kunnen bergen. Als een bijzonderheid deelde men aan de „N. H. Crt." mede, dat de heer Kui pers in den afgeloopen winter juist op het idee was gekomen om zwemmen te leeren, dit is vooral zijn behoud geweest. Indien hij niet had kunnen zwemmen, was hij onherroepelijk in den 25 meter diepen stroom verdronken. Vermoedelijk komt de heer Kuipers binnen eenige dagen in Holland terug. Betuiging van deelneming van H. M. de Koningin. Het Centraal Bureau der Nederlandsche Reisvereeniging te 's-Gravenhage ontving van H.M. de Koningin het volgende tele gram: Het Loo, 17 Augustus. H.M. de Koningin is zeer getroffen door do berichten betreffende de ramp, die zoovele leden uwer Vereeniging heeft ge troffen en draagt mij op, u te verzoeken aan de nagelaten betrekkingen der slacht offers de betuiging van Hr. Mrs. oprechte deelneming in him droevig verlies te wil len overbrengen". w.g. VAN GEEN, Secretaris der Koningin. In antwoord op dit telegram zond de heer Pieters, Directeur van het Centraal Bureau der Nederlandsche Reisvereeni- ging het volgende telegram aan H.M. de Koningin: Namens het Hoofdbestuur der Neder landsche Reisvereeniging betuig ik Uwe Majesteit onzen diepgevoelden dank voor de betoonde belangstelling in de ramp die onze Vereeniging en vele harer leden heeft getroffen. Voldoende aan Uwer Majesteits verlan gen heb ik de familie-betrekkingen der slachtoffers onmiddellijk van Uwe betui ging van deelneming in kennis gesteld. w.g. De Directeur van het Centraal Bureau der Nederl. Reisvereeniging PIETERS. fl Een slachtoffer. De brand, die Donderdag te Staphorst woedde, heeft ook nog een menschenleven gekost: de vtouw van den landman Hen drik Dunnink, die met brandwonden over dekt naar het ziekenhuis te Zwolle werd vervoerd, is daar gisteren overleden. Aangespoeld. Het lijk van den jongeman uit Purme- rend, die Zondag j.l. bij het zwemmen tusschen Gastricum en Egmond verdronk, is Woensdagmiddag aan het strand te Gastricum aangespoeld. Ontduiking der accijnsbelasting. Te Hoogozand heeft een belastingambte naar een bergplaats van spiritus ontdekt bij A. B. Aan accijns is voor eenige dui zenden ontdoken. De voorraad was per schip uit Duitschland ingevoerd. Een groote bloembollendiefstal. Een zeer groote bloembollendiefstal, zoo als wellicht nog nooit in de Bollenstreek heeft plaats gevonden, is door de Heem- steedsche politie tot klaarheid gebracht. Het geval is volgens de „N. Haarl. Crt." vermoedelijk uitgekomen toen de heer C. Nelis van de firma P. Nelis en Zoon te Heemstede zich op de bollenveiling te Haarlem^bevond en daar eenige partijen Darwintulpen zag staan, die hem bekend voorkwamen. Door hem werd toen de po litie daarvan in kennis gesteld. Deze stel de een uitgebreid onderzoek in, met goed resultaat. Het volgende bleek: De schuurknecht van de firma Nelis, v. d. A., had de sleutels van de schuur en had daar ten allen tijde toegang om naar de kachels te komen kijken. Van die gele genheid heeft hij gebruik gemaakt om een schuit tulpen te laden en die af te geven aan zekeren de B. te Haarlem, die voor den verderen verkoop zorgde. Door d. B. moeten op deze manier onge veer 200 manden bloembollen verhandeld zijn, wat voor een bedrag aan duizenden guldens is. Dat de schuurknecht nogal brutaal te werk is gegaan, blijkt wel uit hetgeen moet gestolen zijn: ongeveer 50 a 60 H.L. Darwintulp Bartigon, 20 H.L. Tarn Comb Sander, duizenden Will Cop land, duizenden InnocenceMoreno en voorts teveel om op te noemen. Alleen bij de B. zijn uit het pakhuis aan de Meester Joostenlaan te Haarlem door de politie 2 paardenwagens vol bollen in beslag ge nomen. Door de poKtie is beslag gelegd op het geld. dat de B. in huis had. Door de beken tenis van C. v. d. A. zijn ook een paar andere diefstallen, die vroeger gepleegd zijn door zekere W. en Z., aan het licht gekomen. Ook die hebben bekend, dat zij een partij Pei Blossom hebben gestolen en verkocht aan zekeren S. Zaterdag en Maandag heeft de Heemsteèdsche politie met den heer C. N. den heelen dag de bloembollenstreek per auto afgereden om het gestolen goed op te sporen. - Alweer: Annie Pascal. Eenigen tijd geleden verscheen bij een koopman in de Indische buurt, te Amster dam een verpleegster, die schilderwerken teekeningen bestelde. Zij wilde ze mede- nemen, maar de winkelier maakte bezwa ren en de zuster wist hem te bewegen de artikelen mee te geven. Later wilde zij be talen. Uit medelijden gaf hij een en ander mee, omdat zij verklaarde, dat ze bestemd waren voor liefdadige doeleinden. Later bleek, dat de vrouw, die zich uit gaf voor zuster Vermeer,, niemand anders was dan de bekende 50-jarige oplichtster Schuurtje Helder, meer bekend onder den naam Annie Pascal, een gevaarlijk vrouws persoon, die honderden oplichterijen heeft gepleegd en tientallen keeren met politie en justitie in aanraking is geweest. Meest al oefent zij haar practijken in het ver pleegsterskleed uit. De winkelier heeft van deze oplichting aangifte gedaan bij de politie. Haar op sporing werd gevraagd en nu werd zij te Oisterwijk aangehouden. Ook thans was zij als verpleegster gekleed. Niet alleen te Amsterdam, maar ook te Hoorn en andere plaatsen moet men haar hebben. »Tel." Voetreizigers en Wandelaars zijn Uw voeten gevoelig, branderig, stuk of geblaard, is Uw huid op een of andere plaats gesmet of stukgeloopen en heeft U last van zonnebrand, gebruik dan de heerlijk ver zachtende en snel-genezende huidzalf Purol. In doozen van 30, 60 en 90 ets. Pharmac. fabriek A. MIJNHARDT, Zeist. Bij apo thekers en drogisteu. 12857 BuitenB. Berichten Ernstig scheepsongeluk. 3 4 personen omgekomen. Gisteren sloeg tengevolge van een wind hoos op de Weichsel nabij Duninow een boot om. De arbeiders, die zich er in be vonden, trachtten zich in een tweede boot te redden. Deze kon echter de belasting niet dragen en zonk. Door den storm en het feit, dat het ongeluk ver van den oever plaats had, was het onmogelijk hulp te verleenen. Van de 37 man werden slechts drie kinderen gered. Aardschokken. Te Turbet-i-Haidari in N. O. Perzië zijn wederom twee aardschokken waargenomen Buiten het instorten van enkele huizen werd geen schade aangericht, de stad werd na de geweldige aardbeving in Mei zoo goed als geheel ontruimd. Te Messina is ook een lichte schok waar genomen. Granaat-ontploffing. Een aantal kinderen maakten onder lei ding van twee priesters een uitstapje naar den Forcella del Montozzo, een bekende gevechtsplaats uit den oorlog nabij Brescia. Een der kinderen vond een granaat en kwam naar een der priesters geloopen, om uitleg te vragen. De priester wees op he.t gevaar van den gTanaat, doch nog voordat hij het voorwerp had kunnen wegwerpen, kwam het midden tusschen de kinderen tot ontploffing. Drie kinderen werden op slag gedood en drie anderen ernstig gewond. Van den priester werd eene hand wegge- De mijnramp te Kemmerer, Er zijn nu in het geheel 37 menschen gered uit de steenkolenmijn te Kemmerer (in den staat Wyoming), waar 138 mijn werkers door een ontploffing waren opge sloten. Men vreest dat de overige 101 al len dood zijn. Bij de schouwing der c.a. 70 lijken die reeds zijn geborgen, bleek dat de meesten dezer ongelukkigen waren gestikt. De gangen der mijn worden nog voortdurend afgezocht. Telkens als zoo'n ploeg zoekers uit de mijn met lijken hoven komt, spelen zich aan de schachtopening hartverscheurende tooneelen af, en trach ten wanhopige vrouwen en kinderen zich zekerheid te verschaffen over het lot van hun nabestaanden. Mijnongeluk. Te Gefn-bedd, 5 mijlen van Wrexham, was een aantal mijnwerkers bezig een nieuwe schacht te maken. De steiger, waar op zij stonden, stortte plotseling in en ze ven hunner vielen in den mijnput. Twee. der ongelukkigen werden gedood, de andere vijf zwaar gewond, waarvan drie levensgevaarlijk. Een „revolver"-bandiet. Een netjes geschoren en keurig geklee- de jongeman trad het postkantoor te Dept ford (Engeland) binnen en hield de eenig aanwezige kantoorhoudster een revolver onder den neus, waarbij hij haar den raad gaf, haar handen in de hoogte te houden. Do juffrouw, die blijkbaar wel verstand van revolvers had, liet zich echter door 's mans optreden niet van de wijs bren gen, daar zij terstond bemerkt had, dat het wapen niet„echt" was. In plaats van haar handen te verheffen, verhief ze veeleer haar krachtig stemge luid tot het uitstooten van een vervaarlijk gegil, dat niet kon nalaten de aandacht te trekken van een voorbijganger, die het kantoor binne^ijlde. De man met het kinderrevolvertje daar entegen ijlde de tegenovergestelde richting uit en verdween. Vijf menschengeraamten opgegraven. Te Parijs zijn 5 menschelijke schedels, af komstig van vrouwen, henevens een hoop beenderen, door werklieden gevonden, die, aan het graven waren op een binnenplaat* in de wijk Maison-Blanche, ïn het zuid oosten der stad. Aan de skeletten, die naast elkaar lagen op een diepte van ongeveer één meter, ontbraken vele deelen. Sommi ge beenderen waren doorgezaagd of ge broken. Heb is nog een raadsel, hoe de geraam ten daar kwamen. Aanvankelijk onderstel de men enkele van de verdwenen slacht offers van Landru, den Parijschen blauw baard, maar uit het medisch onderzoek bleek, dat de beenderen meer dan 15 jareri onder den grond gelegen hadden. Uit het onderzoek bleek, dat eenige ja ren geleden op de plaats waar de beenderen werden gevonden, een houten loods werd opgericht, die als garage dienst deed. De eigenaar van deze loods stond in een zeer slechten reuk. Toen de grond verkocht werd aan de twee eigenaars, die er thans op laten bouwen, waren pogingen gedaan den man te bewegen, de loods af to bre ken. De man verzette zich daartegen en eerst na zijn dood, eenige maanden gele den, werd met het opruimen begonnen. Het gat in den muur. Dezer dagen vervoegde zich even voor middernacht aan het politiebureau in de nabijheid van de Avenue Dumesnil te Pa rijs, een negentien-jarige vrouw, concierge van een gebouw, aan deze Avenue gelegen. De vrouw, die in hoogst zenuwachtigen toestand verkeerde, en dri haar baby, met wie zij om half twaalf des avonds van een bezoek aan familieleden naar huis was te ruggekeerd, op den arm had, deelde den dienstdoenden politie-beambte mede, dat zij bij haar thuiskomst de. deur van haar loge open gevonden had, terwijl haar vriend, Charles Jacquepin, loodgieter van beroep, was verdwenen. De politie stelde onmiddellijk een onder zoek in en constateerde vrij spoedig, dat er in den muur, waartegen het ledikantje van het kind was geplaatst, een opening was gemaakt. Door deze opening kon men in de magazijnen van den juwelier Glase komen. Deze werd dadelijk gewaarschuwd. Toen hij zijn voorraad nauwkeurig had na gegaan, deelde hij de politïe mede, dat er voor ongeveer 10.000 francs aan juweelen en andere voorwerpen van waarde gesto len was. Naar den dief behoefde niet lang te worden gezocht. Deze liep vrij spoedig in den val. Tegen half twee ontdekten twee surveilleerende agenten van politie name lijk bij de Ruo Traversière een individu-, dat zich daar op verdachte wijze ophield. t)aar de man geen voldoende uitlegging kon geven van de reden van zijn verblijf in deze straat op dit late nachtelijke uur, werd hij gearresteerd en naar het bureau gebracht. Bij fouilleering werden gouden horloges, diamanten ringen, paarlen col liers en diamanten oorknoppen op hem gevonden. De gearresteerde Charles Jacquepin, de verloofde van do concierge bekende daarop den diefstal bij den ju- weiler te hebben gepleegd. Hij vocgdo aan deze bekentenis de mededeeling toe, dat hier geen sprake was van een van te vo ren beraamd rdan. Na het. vertrek van zijn vriendin alleen in de portiersloge achter gebleven, wa's hij echter plotseling op het idee gekomen een opening te maken en in de magazijnen van den juwelier binnen te dringen. Een vlugge boodschap. Een bericht uit Kopenhagen meldt, dat men aan de kust van Spitsbergen te mid den van ijsschotsen een flesch gevonden heeft, die blijkens een ingesloten mededee ling den 6den Augustus 1901 door kapi tein Amundsen was uitgeworpen, tijdens een onderzoekingstocht in het hooge Noor den. Het punt, waar zij in zee geworpen werd, was aangeduid als liggende op 76 graden 13 minuten Noorderbreedte. Dit punt ligt halverwege tusschen Spitsbergen en de Scandinavische landen. Amundsen's „boodschap" is dus 22 jaar onderweg geweest. Harding's fortuin. Volgens schattingen varieert het vermo gen van wijlen president Harding tus schen 500 en 800.000 dollar. De verkoop van de „Marion Star" moet hem 400.000 dollar hebben opgebracht. Naar verluidt, zal mevrouw Harding een j aarlij ksche uitkeering van 5000 dol lar ontvangen. Een telegram uit Marion melJi r J' mevrouw Harding zich in do loekoi vestigen op de White Oaks-farm, aan Dr. Sawyer, den dokter van' president Harding toebehoort. De auto-industrie. Blijkens een rapport Van de Gi Motors Corporation, do groote orgat van autofabrikanten in Amerika, zijn haar thans in 144 verschillende jj n vertegenwoordigers aangesteld. Dj productie een enormen omvang heo: genomen bewijzen wel de cijfers door haar naar het buitenland afg do wagens, n.l. 42.000 Buick cars, Cadillacs, 29.000 Chévrolets, 9700 lands, 4200 Oldsmobiles en 3100 G.] onderstellen. Uit hetzelfde rapport blijkt, dal aantal auto's op do wereld 14.500.0ft|8 draagt, waarvan de Vereenigde leen er 12.000.000 .bezitten. De internationale postzegeltentoonslèi te Brünn. p Te Brünn in Tsjecho-Slowakijel] van 515 Augustus een postzc^'lt- a stelling gehouden, die, wegens het dX bezoek, is verlengd tot 20 Augustus! zijn circa 150 inzendingen uit vela! den, w.o. staatsverzamelingen van Polen, Frankrijk en Slowakië. Voor* van Polen is zeer interessant. De ei! inzendingen van Frank Godden Londen, Alfred Weymann, Berlijn,! Passer, Praag, een speciaal verzatii Brazilië uit Rio de Janeiro, enz,, |e hoogst belangwekkend. Aan de spa verzameling geconf. staten van Am is meer dan een millioen francs ten gelegd, ze verwierf een gouden mei Minder kostbare verzamelingen van derno zegels verwierven cok mcdaillf het niet de gouden. Er waren 8 eere-prijzen: de bronzen statute Merkuur, geschonken den president van de republiek dr. rijk, werd toegewezen aan Adolf Pi Praag. Zilveren bokalen ontvingen Wagner, Brünn en dr. R. Russ, Be Do intern. j\iry bestond uit tien 1 voorzitter was de heer J. L. van Jr., Rotterdam, van wien een aantal zendingen buiten mededinging aam waren. De internat, tentoonstelling te La onlangs gehoudcfci, bevatte hoofdzal Engelsche en Amerikaansche inzend mot vele Engelsche kolonie-zegels; treft men hoofdzakelijk inzofnders het Europeesch continent met Europa zamelingen, w.o. ook genoemd moet den do enorme verzameling Roemeni Heinrich Birnbach, Berlijn, w.o. dau-zegels 1857, 27, 54, 81, 108 Ps 1850. 5 Parale zwart op blauw, gel op briefstuk. Uit de beroemde ven lingen Ferrari waren hier talrijke e plaren voor het eerst te zien. Het plan bestaat, andermaal, in SI kië een internationale tentoonstellin houden in het najaar van 1924 en Praag. De algemeene belangstellipj I Slowakië toont aan, xlat er daar te enorm aan zegel-verzamelen wordt daan er is zelfs een leergang i scholen in postzegelkunde! Hei leven Lenins. Naar aanleiding van de jongste be ten omtrent 's heeren Lenins wandel op den rand des grafs memoreert de ly News de volgende berichten, verscl in Engelsche bladen in de jaren 191? en afkomstig uit Riga. Kopenhagen, rijs, Boekarest en andere steden, ze een eigen telefoonlijn naar Moskon ben" 31 Aug. 1918. Lenin neergeschole: Moskou. 1 Sept. 1918. Lenin sterft aan wonden. 3 Sept. 1918. Lenin bu-iten gevaa Hij bleef twee jaar lang huiten gf 12 Januari 1921. Lenin ernstig 15 Januari 1921. Lenin sterft. 19 Januari 1921. Lenin wordt tr zinnig. 28 Januari 1921. „Lenins onver kelijko kracht als redenaar is nog i ongeëvenaard". Achttien maanden vacantie. 5 Juni 1922. Lenin heeft een hersenaandoening. 12 Juni 1922. Lenin sterft. 13 Juni 1922. Lenin heeft nog weinige weken te leven. Een ellendige leugen J kreet Fran cesco buiten zich zelf. Vervloekt zij den ftdel, het zijn allen verraders' Gaf ik u zelf niet den brief, die mijn zuster hier toor de poort van San Giovanni riep? Welke brief? vroeg de Signora met verbazing. Ik heb niets van Pietro's hand ontvangenl Wel bezit ik een sonnet, door hem geschreven, een loflied op Marietta, mijn dochterzijn bruid! Zie hier Zijn bruid' riep het jonge meisje op hartverscheurenden toon. Marietta' koortsachtig klemde Francesco de tanden opeen zuster! Gij zultm ij antwoord geven' Was deze het, (die u in het nachtelijk uur met zoete woordjes vleide? deze, die u hierheen lok te? Leven en dood hangt van uw antwoord Af' 1 Weg met de Medici! joelde het, en ®en dichte menschenmassa verdrong zich ^oot de San Giovanni. Gij doodt hem, siste de Signora in Aet oor van het haLf-bevrustelooze meisje. •Wees standvastig en alles wordt vergoed' Marietta! toonloos klonk Francesco's ftem. Marietta, ik wil antwoord! Het arme kind wist niet meer wat zij Heed; angstig fluisterde zij: Ik weet niets van een brief, niets van idezen man dan dat hij een Medici is, een machtige en ik een arm Het bewustzijn van zijn mannelijke waarde ontwaakte bij Pietro. Neen, riep hij, dat is niet zoo, ik zelve heb haar, ik.;ï *=-» Almachtige God, zij sterft. Helpt' Francesco zonk op de knieën bij zijn bewusteloos neerstortende zuster; ook Sig- *ora Rudello hoog zich over haaron der voorwendsel haar hoofd to steunen, dooh in werkelijkheid, om zich haastig meeseer te maken van het kleine medail lon, dat het meisje op de borst droeg en het beeld van Pietro vertoonde. Zich tot Pietro wendend zeide zij zacht: U en de uwen dreigt het grootste ge vaar, het paleis der Medici is door een woedende menigte, door het geld der Al- bizzi omgekocht, omringd; bij mij zijt ge veilig, bij uw bruid, Pietro, die u liefheeft, die voor uw leven siddert' Kom, eer het le laat is! Ook uw vader heb ik door een vertrouwden bode laten verwittigen Zij kon niet voleinden, want een wild rumoer van stemmen maakte haar onver staanbaar. Alles drong naar het markt plein, waar zich het beeld van den H. Jo hannes verhief, waarbij Edmondo Bernar delli nog altijd op den vreemdeling wachtte Rustig, in waardige houding, als wan delde hij alleen door de straten, schreed een kloeke gestalte, geheel in kostbaar zwart fluweel, het hoofd door een baret gedekt, op het beeld toe; om zijn hals hing een tot op de borst neerhangende gouden keten, en aan zijn zijde fonkelde een prachtig geciseleerd zwaard. Nn stond hij tegenover den jongen man en om hem heen yerdrong zich het volk als een onontwarbaar kluwen. Wees gegroet, mijn jonge vriend, zeide de vreemdeling met welluidende stem. Vergeef mij, zoo ik lang op mij liet wachtendoch dringende zaken en de drukte vertraagden mijn komst, alleen vreesde ik dat ge, wachtens moéde, reeds zoudt zijn heengegaan. Hier, neem deze kaart. Zij verzekert n een plaats op het Genuasche schip, en dezen brief Weg met de Medici' donderde een ruwe stem. Broeders, hij zint opnieuw verraad, hij wil de Genueezen te hulp roe pen! Voor de eerste maal scheen de man in het zwart de menigte een blik waardig te keuren. Mot koninklijk gebaar wendde hij zich om, zijn vlammend oog scheen ieder in de ziel te dringen. Wie is het zijn stem klonk als de toon eener klok i—wie is het, die Gosimo de Medici een verrader noemt? 1 Cosimo de Medici! half verschrok ken, half jubelend uitte Edmondo dezen naam. Gij, die met mij, een Vreemde, gesproken hebt als een vader, als een vriend tót vriend, gij waart de groote Me dicus? De groote Medicus, antwoordde Gosi mo weemoedig. Gij ziet hier die groot heid, mijn jonge ridder. Gij echter, volk van Florence, hoor de stem van uw vriend, van uw vader, die niets anders wil als uw geluk! Zie men waarschuwde mij voor de geheime handlangers mijner vijanden, die door vervalschte, naar men zegt, door mij geschreven brieven, mij bij u in verden king willen brengen! Ik dacht groot en edel van u en dus geen poging mij te rechtvaardigen in het bewustzijn mijner waardigheid en trouw aan het vaderland. Men wilde mij beletten voor Acciajuoli te stemmen doch ik wist, dat gij de vrije meening eert en beschermt, en stemde voor hem; want hij verdient een plaats in den Taad der Signoria. Men zond mij boden, dat kwalijk-gezindten mijn huis beleger den, men bood mij een toevlucht aan, want mijn leven zou niet veilig zijn onder het yolk van Florence, doch ik treed midden onder u en bied u mijn borst wie is het, die de hand opheft tegen Gosimo de Me dici? 9 Zoo eenvoudig groot, zoo overweldigend waren de woorden en gebaren van den Medicus, dat Edmondo's licht ontvlambaar gemoed zich niet kon weerhouden, dat hij vergat, zelf een telg te zijn van do Albiz- zi, vergat dat de onverzoenlijke vijanden van het huis der Medici, dat Beatrice Al- bizzi zijn grootmoedr was; do begeeste ring van het oogenblik dreef hem voort en onwillekeurig jubelde hij luid: Leve Cosimo, de groote Medicus! Heil, de Medici heil, stemden enkelen met hem in. Gelooft den verrader niet, die met gladde woorden ons wil vangen, schreeuw den anderen daartusschen. Weg met de Medici! 1 Leve de Albizzï! waagde een derde groep zich te laten hooren, zonder dat men die het zwijgen oplegde. Zij zijn de ware vrienden der Republiek! Er ontstond een vreeselijk tumult, van allo zijden drong men op elkaar in, de ven sters der omliggende huizen werden ver licht. Messen blonken en de zwaarden ont sprongen de scheden. Zelfs Cosimo de Me dici dreigde door den stroom te worden weggesleurd, doch hij bracht niet eens de hand aan het gevest van zijn zwaard, niet tegenstaande het bedreigingen en schimp woorden om hem regende. Als een bescher mende muur had Edmondo voor hem post gevat en een aantal goedgezinde burgers sloten zich bij hem aan, om de veiligheid van hun grooten landman te verzekeren. Het schoen alsof de goede zaak het zou finnen, want immer talrijker werd het getal dergenen, die zich om den Mi sciiaarden. Doch het was slechts vu ten duur. Een wild gehuil drong tot hen dooi do zijde van San Giovanni; h onderdo len brulden met beschimpingen en ve: schingen den naam der Medici uit, a! steen drong zicli een groep door hot gewoel, aan het hoofd een jonge mi bloeddoorloopen oogen on van woei wrongen gelaatstrekken, in zijn hield hij het levenlooze lichaam va jong meisjehet was Francesco het lijk van Marietta. Stil en bleek i geknakte lelie rustte zij in de baars broeders. Waar is dc oude? schrceaff valkenier, waar de verraderlijke vadf een eervergeten zoon? Zie daar, kon ke koopman, de trotsch daden van slacht! Weet gij, door wien dit liart in jammer en ellende? Om Pietro br. die het heeft verraden, om uw zoon vloekt zij hij, vervloekt geheel slacht! tegenstanders-te onttrekken. Weg met de Medici! brulde de: Zoo vreeselijk was het dreigen volkswoede, dat zelfs Cosimo's vri bang voor eigen leven, een goed b' men zochten, ook om zich aan de b hunner tegenstanders te onttrekken Een traan welde in het oog van 0 toen hij het jonge meisje aanscW dat nog in den dood de hartslot- partijen moest dienen. Hij wilde weten wat de misdaad was waarva5 zijn zoon beschuldigde, doch alle3 om zich verstaanbaar te maken (Wordt vervol

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 14