[Tweede Blad )e Koninklijke Koopman. Vaterdag 18 Augustus 1923 BINNOiLAHD uit je Federatie van R.-K. Werkgevers- J vereenigingen. Vergadering Hoofdbestuur. Verleden wepk zette het Hoofdbestuur r.< 0p 21 Juli afgebroken vergadering ïort en behandelde, zoo bericht do „R.- r Werkgever", in de eerste plaats het "port der Gommissie-Barge over do omenstelling van een algemeen kiesregle ment voor de R.-K- Staatspartij, zulks in erband met een uitnoodiging van do K. A om mede te werken aan de samen telling van een studie-commissie uit de eirokken sociale organisaties, die prae- flviea zal moeten uitbrengen over ge hemd rapport. Het hoofdbestuur besloot dit prae-aa- L CQ de meeningen der Verschillende iocesane organisaties af te wachten, al- orens zijn standpunt vast te stellen en enoemde de heeren J. P. J. Asselbergs, oorzitter, en dr. L. G. Kortenhorst, alge- 13Cn secretaris der Federatie, tot afge- aardigden in de stndie-commissie der L S. A. Op deze benoeming zal de goed- jkenring worden gevraagd van het R.-K. {Verbond van Werkgeversvereenigingen, liiat niet in de Commissie vertegenwoor digd zal ziim I Ten sterkste werd de wenschelijkkeid *euit, dat in den Spoorwegraad (inge- feleld bij K. B. van 17 Maart 1923) ook 'de excentrisph gelegen deelen des lands honden worden vertegenwoordigd. Met Verwondering werd kennis genomen van 'de mededeeling, dat in dezen Raad naast vijf arbeiders en twee boeren, slechts voor én industrieel een plaats is ingeruimd Jetracht zal worden althans een indus- rieel uit het Zuiden des lands in den laad benoemd te krijgen. •ten werd tot de regeering een equest to zenden over den economischon stand van het bedrijfsleven, zulks aan hand van het door de Federatie aan aard schema van een program voor de conomischo politiek van dezen tijd. Mededeelingen werden gedaan omtrekt en stand van zaken der organisatie in het lêrlijdwezen ingevolge de Nijverheids- nderwijswet. Getracht wordt in onder- nge samenwerking tusscben de betrokken .-K. vereenigingen van werkgevers, mid- enstandors, arbeiders en jeugdwerk een rganisaüo te stichten, waardoor de ka- loliefco belangen bij de uitvoering der ijverheidsonderwijswet zooveel mogelijk orden gered. De voorbereiding van een ander is reeds irt een vergevorderd jadium. Verder werd de agenda van het Wereld- (stcongres behandeld. Dr. Kortenhorst deelde mede, dat hij s lid van den Nijverheidsraad heeft lorgesteld de behandeling van het ont- erp-Vergiftenwet nog even aan te hou- m, opdat belanghebbenden zouden kun- a overwegen, zelf dusdanige maatregelen treffen, dat wettelijk ingrijpen over- >dig wordt, althans tot zeer geringe af- etingeu wordt teruggebracht. Zoowel door belanghebbenden zelf als lor het Departement Yan Arbeid, Handel i Nijverheid is dit voorstel aanvaard, r. Kortenhorst pleegt thans overleg met nghebbenden over de hoofdlijnen s enor regeling als boven bedoeld. Naar aanleiding van een verzoek van >n R.-K. Bond van Overheidspersoneel 5t. Paulus" om adkaesie te betuigen aan in zijnerzijds verzonden leguest aan de egcering in zake het instellen van een ijkskinderfonds, werd besloten te onder open of het instellen van zoo'n fonds de ille sympathie heeft der Federatie, doch il dit fonds in de allereerste plaats het tfakter zal moeten dragen van een ver kering, waarin jonge ongehuwde arbei- ers door premiebetaling zullen bijdragen, ilgens werd door den heer Emile -n verslag uitgebracht van de atste vergadering van den Hoogen Raad ,n Arbeid, waarin de sociale verzeke- opwetgeving werd behandeld. Na de besprekingen met Voorzitter en Secretaris der Kath. Jonge Werkgevers ver. bestaat alle verwachting, dat de mede werking tusschen deze organisatie en de Federatie in do toekomst voor beide ver eenigingen meer vruchtdragend zal wor den. De uitnoodiging der Yereeniging „Het Vrije Ruilverkeer" om zich te zamen met haar te wenden tot de door den Volken bond bijeengeroepen conferentie betreffen de de douanevoorschriften, werd afgewe zen. Ook de Federatie zou niets liever zien dan dat de internationale vrijhandel, waarvoor do vereeniging „Het Vrije Ruil verkeer" ijvert, werkelijkheid zou worden; zij acht het echter een volslagen utopie, thans nog te verwachten, dat „Het Vrije Ruilverkeer eenig succes zal hebben bij zijn poging. Deelname aan de actie van „Het Vrij'e Ruilverkeer' zou den schijn kunnen wekken, alsof de Federatie ge noemde utopie ernstig zou nemen. De voorkeur werd daarom gegeven aan het verzenden van een zelfstandig adres, terwijl intusschen ten sterkste zal ge ijverd worden, om de Nederlandsche Re geering te bewegen, haar standpunt van economische weerloosheid zoo spoedig mo gelijk prijs te geven en zich niet; langer over te geven aan de illusie, dat andere landen respect hebben voor een natie, die niet bereid is haar economische belangen wanneer die worden aangevallen, te ver dedigen. Aan het Nationaal Comité tegen de za kelijke Bedrijfsbelasting zal worden be richt, dat het op den vollen steun en sym pathie der Federatie kan rekenen en dat bet bij zijn optreden naar buiten van deze verklaring gebruik kan maken. Ingekomen is een schrijven van het De partement van Arbeid, Handel en Nijver heid, waaruit blijkt, dat de in werking treding van bet ontwerp Werktijdenbe sluit 1923 spoedig tegemoet kan worden gezien. Het advies van den Raad van State is reeds uitgebracht. „St Raphael" en de standplaatsaftrek. Ter bespreking van de door de directie der Nederlandsche Spoorwegen bij den I-oonraad aanhangig gemaakte voorstellen tot wijziging in den standplaatsaftreb, zul len de afdeelingsbesturen van den Ned. R. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel ,;Sfc. Raphael" op Dinsdag 21 Augustus te Utrecht met het hoofdbestuur vergaderen. Herclassificatie. Wegens te geringe deelname heeft het bestuur der Fed. van Alg. diverse Vereeni gingen van R. K. bijzondere Onderwijzers besloten, geen meeting tegen de herclassi ficatie te organieeeren. ÜÏT DE OHHGEVIÜG HILLEGOM. Veiling. Donderdag werd in hotel Sistermans de veiling hij afslag gehouden van ongeveer 10.96.83 H.A. uitmuntend bloembollenland, genaamd „Oostduin" met bloembollenschuur enz. De veiling ge schiedde ten overstaan van Mr. G. J. Boerlage te Heemstede. Bij veiling in massa werd kooper de heer G. Nelis te Heemstede voor f 107.065. Als men nu de trek- en verhooggelden bijrekent plus 8Yt pCt. onkosten, komt men tot ongeveer f 12.000 per bunder, waaruit duidelijk blijkt, dat goed bloem bollenland in en buiten slechte tijden steeds zijn waarde behoudt. Het is een verblijdend teeken voor de streek. Voetbal. Zondag zal op het terrein van Concordia aan de Weeresteinstraat op Treslong de finale plaats hebben tusschen do elftallen Lisse cn Hoofddorp. Deze Vereenigingen zullen elkaar bekampen om den eersten en tweeden prijs, beide zijn twee mooie bekers. Wij weten, dat dit een prachtige, pittige wedstrijd zal worden, waarin beide partijen elkaar niet veel zullen toegeven en de spanning wel tot het einde toe zal aanhouden. Deze wed strijd begint om 4 uur, terwijl om 2 uur het eerste elftal van Concordia een vriend schappen jken wedstrijd zal spelen tegen het eerste elftal van Wilskracht uit Am sterdam. Aan Wilskracht zal Concordia een sterken tegenstander hebben, want deze speelt in do Federatie en is lang niet de zwakste. Sportliefhebbers, die Zon dag op Treslong komen kijken, zullen van hun bezoek dan ook geen spijt hebben. HOOGMADE. Noodlottig schot - Terwijl 7. van G. Pz. en S. Str. zich onder middagtijd in de tuindershufc van L. P. B. bevonden, greep de eerste een daar staand geweer. Onver wachts ging het geweer af en trof Str. in den rug onder het schouderblad. Hevig bloedende werd de getroffene naar huis gebracht. De terstond ontboden genees heer kon den kogel nog niet vinden, maar constateerde, dat geen edele deelen getrof fen waren. WOUBRUGGE. De verkeersmiddelen. Nu de regee ring in overweging neemt, de jaagpaden langs de trekvaarten op te heffen, is het goed. nog eens in herinnering te brengen, wat een inspanning en uitgaven liet kostte om een verkeersweg voor voertuigen, die getrokken moesten worden, te verkrijgen Den lsfen Mei 1664 voer de eerste jaag schuit langs den Rijn van Leiden op Utrecht over Woerden. Dat maken van het jaagpad had heel wat moeite en tegenkanting ondervonden van de landbouwers, die langs den Rijn woonden. Deze wilden geen duim grond daarvoor afstaan en al htm wijken, die in den Rijn uitwaterdon, behouden. Daarom moesten zooveel bruggetjes in het jaagpad ge maakt worden, van Leiden tot Zwammer- dam bedroeg dit getal 100. Geen wonder dat dit jaagpad f 294.248 kostte, een be drag dat Leiden en Utrecht saam moesten betalen. Voor de Sleutelstad was dit jaagpad van groot belang. Het liet op dit heuglijk feit dan ook een gouden gedenkpenning slaan, thans nog te vinden in de Laken hal. De dorpsbewoners langs den Rijn krij gen op dien gedenkpenning nog een ge duchte les. Het opschrift toch luidt: „De deugd weet zich, onaangezien het tegen stribbelen des nijds en der boersche domheid, allerwege eenen bekwamen weg te? baanen". Hieruit bemerken wij, dat Leiden, dat met Utrecht dit jaagpad liet leggen, zulks niet deed in het algemeen belang en vooral niet in dat der dorpen. Ook Leiden hield de ontwikkeling der dorpen tegen, daar alle industrie buiten de stad verbo den was. En thans? De autobus heeft de jaag schuit vervangen. Van dat vervoermiddel profiteert vooral Leiden, doch voor de plattelandbewoners komen de kosten aan de wegen. Billijk zou het zijn, als die meer dere kosten, vooral ook van de zwere vrachtauto's, gemeenschappelijk werden gedragen en de steden hun deel daaraan mede opbrachten. ZOETERWOUDE. Militie. Aan den dienstplichtige P. J. van Leeuwen der lichting 1915, is ander maal door den Minister van Oorlog voor een jaar vrijstelling van den dienstplicht verleend wegens kostwinnerschap. De loting der dienstplichtigen, lich ting 1924-, zal voor deze gemeente gehou den worden te Leiden op 7 September a.s. Vergunning. Aan de N.V. Acetylena te Rotterdam is door B. en W. vergun ning verleend tot het plaatsen van een bezine-pomp aan den Hooge-Rijndijk. Ongeval. De groentenventer v. d. A. werd door een motorrijder aangereden, zoodat hij met kar en inhoud aan den kant van den weg werd geslingerd. Ge lukkig kwam hij er zonder noemenswaar dig letsel af. SPORT VOETBAL. DIOC. HAARL. VOETBALBOND. Leiden I—Vios I. Op het terrein van R. K. V. V. Leiden aan den Haagschen Straatweg zal morgen een interessante wedstrijd gespeeld wor den tegen de Haagsche club Vios L Leiden zoowel ols Vios waren in het af- geloopen seizoen kampioen van hun afdee- ling, zoodat een mooie, gelijkwaardige strijd ongetwijfeld te wachten is, daar beide clubs in de tweede klasse spelen. Voor de sportliefhebbers zal er dus zeker te genieten zijn en bovendien doen zij door een bezoek te brengen een goed werk. De wedstrijd toch ia een lieMadïgheidswed- 1 strijd, waarvan de opbrengst ten goede komt aan Herwonnen Levenskracht. Mogen dan velen ook alleen hierom reeds een kijkje gaan nemen naar dezen interes- santen wedstrijd. NED. VOETBALBOND. Seriewedstrijden B. M. T. In de seriewedstrijden, uitgeschreven door de Haagsche voetbalclub B. M. T. (Biedt moedig tegenstand), komen van de N. V. B.-clubs o.m. uit A. S. On D. H. C., B. M. T. en Oljnnpia. Morgen speelt A. 8. C. te half drie tegen D. H. C. Dat belooft zeker een geanimeer de wedstrijd te 2ullen worden. De rood zwarten hebben nog wat goed te maken bij hun supporters uit de extra-competitie I LEIDSCHE VOETBALBOND. Seriewedstrijderi L'. V. B. 1'— De Leidsche Voetbalbond houdt dé eerst volgende Zondagen serie wedstrijden, waar voof een flinko belangstelling blijkt te be staan. Niet minder dan 34 elftallen zijn voor dezè wedstrijden ingeschreven, waar van 4 voor den N. V. B. en 30 voor den L. V. B. verdeeld in vier afdeelirigen. Voor de N. V. B.-afdeeling zijn twee prij zen beschikbaar gesteld, voor de le en 2é afd. L. V. B. vier en voor de 3e en 4e afd. L. V. B. drie prijzen. In do N. V. B.-afdeeling komen uitf L'. F. C. I 'en n, A. S. C. II en U. V. S. I. In de L. V. B.-afdeeling: le afd. L. F. C. Ill, U. V. 6. Iï, U. V. S. Ill, D. V. 8. I, Quick Boy3 I, D. L. V. I, R. C. L. I en Leiden I. 2e afdeeling: L. F. C. IV, Leidsche Boys I, S. N. H. D. I, Leiden II. D. V. S. II, A. S. C. m, U. V. S. IV en L. V. V. I. 3e afd.: A. S. C. IV, R. C. L. U, Leiden III, Leidsche Boys II, D. V. S. III, L. F. C. V, Quick Boys II. 4c afd.: D. V. S. IV, D. V. S. V, Leidsche Boys IIT R. C. L. m, leiden IV, U. V. S. V, Quick Boys m. De wedstrijden worden gehouden-op het L. F. C.-terrcin. Het programma voor mor gen luidt: 10—11 uur: D. V. S. II—L. V. V. I 1112 uur: Leidsche Boys IIL. F. O. V Quick Boys IIIL. Boys II 131 uur: D. V. S. IllQuick Boys II R. C. L. IIILeiden TV 1.30—2.30 uur: Quick B. I—L. F. C. III Leiden IIIR. C. L. II 2.30—3.30 uur: D. V. S. I—R. O. L. I Leiden IIL. Bovs I 3.30—4.30 uur: L. F. C. II—U. V. 8. I. B—6 uur: D. L. V. I—U. V. S. III 0-7 uur: S. N. H. D. I—U. V. S. IV Gemengde Berichten. De proeven van de N. S. F. Er zijn vele oorzaken zoo deelt de N. S. F. ons mede die tot gevolg hebben dat draadlooze muziek en spraak ver vormd wordt uitgezonden. Vele van do meest voorkomende storen de invloeden rijn thans opgespoord. De resultaten van dezen onderzoekings- arbeid rijn toegepast op den telefonie- zender der N. S. F. De N, S. F. zal thans een stap verder gaan en hare proeven uitstrekken tot het weergeven van muziek, zang en het ge sproken woord dat den zender over land- lijnen wordt toegevoerd. Op Zondag 19 Augustus van 8.30—- 10.30 des avonds op eene golflengte van 1050 Meter zal de eerste proefneming op dit gebied plaats vinden. De N. S. F. verzoekt den amateurs haar vooral hunne meening over het gehoorde mede te deelen. Wat er gebeuren zal is het volgende: Door de zeer op prijs gestelde mede werking van het Hoofd van den P. en T. dienst en van de Directie van het Hotel Hamdorff te Laren (N. H.) is het mogelijk gedurende het a.s. draadlooze Zondag avond Geneert oenige nummers van de Jazz Band van Hotel Hamdorff draadloos weer te geven. Voor degenen die Laren en het al-oude Hotel Hamdorff niet kennen zij verteld dat gedurende de zomeravonden het ge bruikelijk is, aldaar openlucht bals in den hotel-tuin te organiseeren. Onder do stralende belichting van hoa. derden gloeilampjes beweegt zich een zeec mondain publiek door den tuin en over d« dansvloer, onderwijl de Jazz Band da nieuwste foxtrots, shimmies etc. ten ge- hooro brengt. De N. S. F. kreeg nu de beschikking .over een telefoonlijn Laren-Hilversum en langs deze lijn zal zij Zondagavond een deel van het dansmuziek programma naar den zender overbrengen om het dan op-i nieuw draadloos uit te zenden. Do afstand Laren1Hilversum bedraagt ongeveer 3 K.M. Het eigenlijke N. S. F. concert zal be staan uit muziek en zangnummers, waar bij vele luisteraars van Zondagavond met genoegen zullen vernemen dat de dames Oosterveld en Deutekom uit Haarlem als mede Mevrouw Schlüter uit Laren weer tot do medewerkenden behooren. Verder heeft de N. S. F. het voornemen een speciaal Jubileum Concert te organic seeren op 3 September a.s. Radio-Concerten. Programma van het concert op Zon dag 19 Augustus van 36 uur n.m. door het radiostation PGGG van de N.V. Nel Radio-Industrie, Beukstraat 10, Den Haag, op een golflengte van 1070 meter. 1. Radio-marsch, D. A. Voorhuijzen; 2 Wiener Blut, Walzer, Joh. Strauss; 3. Ouverture Wilhelm TeH, Rossini. 4. Salut d'Amour, E. Elgar;5. Legende, Wiemaws- kij; 6. Baby Tamk, Foxtrot, Thomas Hunt; 7.. Cherche Pape, Foxtrot, Eug. Gavel; 8. Fantaisie Trouvère, G. Verdi; 9. La Jazz- handette, Foxtrot, Herold de Bozi; 10. Is pahan, Foxtrot, Teddy Moon; 11.. Extra- vaganzen Potpourri, C. Morena; 12. Mit' Standarten, Fr. van Blon. Deze orchestnummers worden afgewis seld door pathé en gramophoonplaten. Het radiostation PGGG van de N.V Ned. Radio-Industrie, Beukstraat 10, De» Haag, geeft op Maandag 20 Augustu van 911 n.m. op een golflengte van 107fr meter een concert met welwillende med» werking van do Muziekvereeniging „Cre mona", dirigent J. Berendes. Solisten: Mejuffrouw Ida Hoek (se praan), de heer Wim Kreischer (cello). Pianobegeleiding door den heer Arnold Berendes. Het navolgend programma zal wórden uitgevoerd: 1. Cremona-marsch, J. A. Berendes; 2. Ouverture „Si j'étais Roi", A. Adam; 3. Elsa's Traum, R. Wagner; 4. Andante Gantabilé, L. van Beethoven; 5. Widmung D. Popper; 6. Marohcn aus dem Quellental O. Tétras; 7. Friihling ist da, Eugen Hil- dach; Nachtlager, Kreutzer; 8. Pilgerchor R. Wagner; 9. Le Cygno, G. Saint-Saëns; Lied ohne Worte, Max Rahn; 10. Summer- evening (op verzoek), S. van Vliet;- 1L Mit Standarten, Fr. v. Blon De nummers 3 en 7 zijn voor sopraan, de nummers 5 en 9 voor cello. Muzikale omroep, uit te zenden met den zender van P. G. G. G., Den Haag, golf lengte 1070 M. Programma voor Don-- derdag, 23 Augustus aanvang 8.30 uur n.m. 1. Die Regimentskinder, Marsch, J. Fugik. 2. Tancred-Ouverture, Rossini. 3. When Bhudda Smiles, Fox-trot, Brown. 4 Tres Jolie, Wals, Waldteufel. 5. Le Sheik, Fox-trot, Snijder. 6. Rêverie Mignonne, Violon-solo, C. A. Wulffraat, 7. Faust, lo Fantaisie, Tavan. 8. Eléonore Fox-trot, Ghantrier. 9. Abmarsch in die Quartiere* Marsch, Blankenburg. (Radio-Expres). HET AUTO-ONGELUK TE SAINT-SAUVEUR. De rouwplechlighedeu voor de slachtof fers der auto-ramp hebben, naar de „Msb." meldt, Donderdagmiddag om drie uur plaats gehad. Be plechtigheden droegen een bijzonder indrukwekkend karakter. Den vorigen dag was mgr. Sckoepfer, bisschop van Lourdes, per auto naar de plaats des onhëils gekomen om de absoute te verrichten boven het ravijn, waarin die lijken der slachtoffers liggen, welke nog niet geborgen konden worden. Daarna begaf de bisschop zich naar het raadhuis om de absoute te geven aan de%ijken, welke daar zijn neergelegd. FEUILLETON (Nadruk verboden). en mysterieus halfdonker lag over de iwondigo ruimte uitgespreid, spaarzaam riicht door enkele kaarsen, die hun weir tend licht wierpen op de kostbare altaren 'elke niet alleen uitmuntten door kost- ?.ar materiaal, maar ook door kunstvolle 'voering. Op deu mozaïkvloer voor een der rij- Meu knielde een jong meisje in gebed; p .^l^ïarietta, de zuster van den val- ler Francescogen soort van kap ver- S gedeeltelijk haar gelaat, terwijl zij ^eei in een donkeren mantel was ge- drfl g6V0te gegeven aan het schrij- an Benedetto en was op hot vastge- uur °P het plein aanwezig. Een on- lis gevoe* had haar naar het Gods- gedreven, om daar troost te zoeken en beving af te smeeken omdat zij voor lar h*5 700rSevoel beklemde haar borst, »t ir, een geheim moest verbergen; onl-n S raar' zweefde achter haar een die haar geheel met scha- ado», i omhullen, en als een ttrdnu uiLde hooge gewelven op haar 'ad ni eindigde haar gebed en Ier het uur had geslagen, De k°n Benedetto komen. :oom l ,Smena^e' Ji0 als een bruisende r cr! 1Uimte Plein vulde, beangstigde aar cherming zoekend, richtte zij gen op de heerlijke marmergroep van Sansovino, welke den doop van den H. Johannis voorstelt. Oorverdoovend klonk het volksgeschreeuw, want zoo juist was Gosimo de Medici het paleis der Sig- nora binnengetreden om rijn stem uit te brongen. De bijvalsbetuigingen, die anders zijn schreden vergezellen, bleven thans achterwege; de goedgezinden zwegen, om de blinde volkswoede geen voedsel te geven Een gestalte, in ruimen mantel, drong naar voren, he.t gelaat was door een diep in de oogen gedrukten hoed bijna onken baar, doch Marietta herkende Benedetto. Do jonge man was bleek en geheel ont daan door inwendige ontroering. Het meisje ijlde op hem toe. Wat rijt ge bleek, mijn vriend I fluis terde zij; bij den* hemel, wat is u overko men? Innig drukte hij het meisje de hand. Ik dank u, dat ge gekomen rijt, zeide hij haastig. En toch, had ik kunnen ver moeden wat deze avond brengen zou, ik ware liever gestorven dan u hier te laten komen. Iedere minuut is kostbaar, Mariet ta, de plicht roept mij aan mijn vaderis zijde, want een vreeselijk oogenhlik be dreigt hem als mij zeiven en heel ons huis Hoort gij, hen razen, de licht bewogen massa, die wij goed doen, doch niet vleien kunnen? Hoort gij hen met den naam ver rader noemen, die slechts hun geluk wil degelijk losgelaten wolven op den Ko ninklijken leeuwen de Medici heet het edele wild! Ik hoor het, zeide Marietta bevend Een nieuw gejoel barstte los en plantte zich voort van het gebouw der Signoria tot het plein van San GiovanËïZoo zijt ook gij en de uwen leenmannen der Medici? De trouwste leenman ben ik, door natuur en plicht aan Gosimo de Medici's zaak verbonden, sprak Benedetto; hoor dan, voor wij scheiden, het geheim wat ik u wilde onthullen, en dat nog een geheim blijven moet, tot de wolken wegtrekken, die ons huis omgevenGeen dienstmaji der Medici is uw Benedetto, rijn naam is valsch als de stand, dien hij voorgaf, niet om u te misleiden, maar om u niet af te schrikken of te beangstigen, i—Marietta ik ben Gosimo de Medici heeft voor Alberto Acciajuoli gestemd! gilde een stem van het paleis der Signoria. Gosimo de Medi ci is een verrader I Weg met de Medici 1 Dood aan de Medici! brulde de menigte, door de agen ten der Albizzi aangevuurd. Om Godswil, Signor u dreigt het grootste gevaar! een burgervrouw trad tusschen Benedetto en Marietta het geldt uw eigen heil, het heil van uw ge slacht! Het is verloren, wanneer ge n zwak toont, ik zal u redden Signora Rudello' Het woord bestierf den jongen man op de lippen. f—Mijn peettante! stamelde Marietta, want ook zij had in de eenvoudige ver momming de Signora herkend. 1 Gij zult mijn wenken volgen, snauw de de dame tot het jonge meisje, een woord van tegenspraak en hij is verloren dan rijt gij zijn moordenaresl Snel als do bliksem was rij in het voor portaal der Kerk verdwenen; doch op het zelfde oogenhlik drong Francesco door de menigte en vatte met ijzeren greep den jongeling bij den arm en schreeuwden met helklinkende stem: Wie is de knaap, die 's nachts rond mijn huis sluipt en met onervaren meis jes samenspraken houdt? Weg met dat masker, zeg ik, opdat ik, Marietta's broe der, uw oogen rie Met een snelle beweging sloeg hij den jongeling den hoed van het hoofd en zag hem met van toorn fonkelende oogen in het bleeke gelaat. Pietro de Medici' Spoedig had rich een groep om heide mannen gevormd. Zulke scènes waren het warmbloedig karakter der Italianen, in aanmerking genomen, van zelf sprekend. Pietro de Medici! klonk het als een echo in het rond met woorden van spot en hoon. Pietro de Meüci! Lijnbleek, een onmacht nabij, leunde Marietta tegen een zuil; het was als voelde zij een dolk haar borst doorboren, do waan zin haar ritmen verduisteren. Francesco lachte luid; do hartstocht had als gewoonlijk de overhand bij hem gekregen, terwijl Pietro, getrouw aan rijn zwak, weifelend karakter, door den plotse- lingen overval geheel verslagen was. Zie, landslieden, republikeinenriep de valkenier, zie het trotsche geslacht der koninklijke kooplieden: de vader smokkelt vijanden van den staat in de Signora en verkoopt do vrijheid des volks aan Ferra- ra, de zonen Weg met de Medici' Dood aan de Medici! huilde do menigte, waaronder zich talrijke huurlingen der Albizzi bevonden. Pietro verloor zijn zelfbeheersching vol komen. Luistert, burgers' luister Francesco! sprak hij nauwelijk versta andbaar, verre van mij is iedere oneerlijke bedoeling, bij den Almachtigen God, in het gezicht van Zijn heiligdom zweer ik Laat mij voor u spreken; ik sta voor u in, klonk een vrouwenstem achter hem, en Signora Rudello's gebiedende gestalte trad opnieuw uit den voorhal der kerk naar buiten. Doch niet meer de eenvou dige burgervrouw, in wier dracht zij nog voor enkele minuten aan het jonge paar verschenen was: ijlings had zij de ver momming afgeworpen en stond zij nu in het aan de edelvrouw passend costuum van zwart fluweel, terwijl zij den hoed met een door bont .omgeven zijden kap had verwisseld. Wel bekend, als alle ede len, was ook Signora Rudello aan het volk van Florence, en had zij ook nooit ver staan zich bemind te maken; haar trot- sohe, onverwachte verschijning boezemde toch eerbied in. Zelfs Francesco scheen eenigszins te kalmeeren -Laat af van hem, beval zij aan den valkenier en gij, burgers, slaat geen ge loof aan een driftig, door woede verblind man. Meent gij, dat een Medici er aan durft denken de zuster van een valkenier het hof te maken? Gij zijt dwaas, jonge ling, of slimmer dan ik dacht, wanneer gij een toeval voor uw doel wilt benutten. Ik was het, ik, Gismonda Rudello, die uw zuster, mijn petekind, hierheen bracht, om als gunst van Pietro de Medici, dien ik hier voor de kerk hoopte te oulmoeten, zijn voorspraak te vragen, dat de Repu bliek haar broeder de vacante betrekking van opperjagermeester zou verleenen. Ik verrichtte mijn gebed, tot rij met hem haa gesproken en durfde hier met gerust ge weten Oen onderhoud onder het ooc der menigte toestaan.

Leidsche Courant | 1923 | | pagina 13